Janka Ochojska: Głosowanie prawem człowieka. O dostępności w Unii Europejskiej.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 พ.ย. 2024
  • Janka Ochojska. Prawa osób z niepełnosprawnością. @janka_ochojska
    W niedzielę ukazał się mój wywiad dla Rmf z Gabriela Jelonek.
    Rozmawialiśmy odnośnie osób z niepełnosprawnością i ich praw w nadchodzących wyborach do European Parliament "Głosowanie prawem człowieka. O dostępności w Unii Europejskiej".
    Liczę, że osoby z niepełnosprawnością zagłosują w czerwcowych wyborach do PE.
    Zachęcam do odsłuchu.
    #MisjaJanki #JankaOchojska #RMF #GabrielaJelonek o #OzN #niepełnosprawość #ParlamentEuropejski #EPP
    _____________
    Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź mnie na:
    / jankaochojska
    / janinaochojska
    / jankaochojska
    jankaochojska.pl/
    _______________________
    Janina Ochojska, działaczka humanitarna i społeczna, założycielka i Prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej. Jedna z najwybitniejszych przedstawicielek społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.
    Absolwentka Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, gdzie w 1980 roku uzyskała tytuł magistra i rozpoczęła pracę naukową w Pracowni Astrofizyki PAN w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika. Brała udział w działaniach opozycyjnych i tworzeniu NSZZ Solidarność w Toruniu.
    We wczesnym dzieciństwie zachorowała na polio, które stało się przyczyną niepełnosprawności fizycznej. W 1984 wyjechała na operację do Francji, gdzie po raz pierwszy spotkała się z ideą pomocy humanitarnej, działając jako wolontariuszka w Fundacji EquiLibre.
    Po powrocie skierowała apel do Polaków o pomoc dla ludności cywilnej Sarajewa. W 1992 roku zorganizowała pierwszy transport leków do pogrążonego w wojnie Sarajewa. W efekcie wyruszył pierwszy transport z pomocą dla mieszkańców oblężonego miasta, który w pełni zorganizowany był przez Polaków.
    W 1994 utworzyła Polską Akcję Humanitarną (PAH). Od początku swojej działalności PAH udzieliła pomocy w 47 krajach, pomagając ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych. PAH działa również na terenie Polski - od 1998 roku prowadzi program dożywiania dzieci Pajacyk, w ramach którego przekazano prawie 10 milionów ciepłych posiłków w polskich szkołach.
    Działała na trzech kontynentach, będąc wszędzie tam, gdzie pojawiła się potrzeba udzielenia pomocy humanitarnej, budując dostęp do wody i niezbędną infrastrukturę. W Polsce stała się ważnym głosem reprezentującym osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny. Wspiera wszystkie działania mające na celu profilaktykę i leczenie nowotworów w Unii Europejskiej.
    Od 2019 roku zasiada w Parlamencie Europejskim jako członkini frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Zajmuje się ochroną praw człowieka i relacjami Unii i Afryki.

ความคิดเห็น •