LIVE z położną - Q&A o pierwszych dniach po porodzie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 30

  • @MariaLepucka
    @MariaLepucka  6 หลายเดือนก่อน +3

    👉 Osoby zainteresowane konsultacjami ze mną online lub we Wrocławiu, zapraszam po więcej informacji:
    ℹ online: marialepucka.pl/konsultacje/
    ℹ Wrocław, stacjonarnie: poloznawroclaw.pl/

  • @klaudiawendrowska8792
    @klaudiawendrowska8792 3 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo dziękuję za Pani filmiki i wiedzę. Dla mnie najlepsze w Internecie

  • @hannabrelinska6934
    @hannabrelinska6934 4 หลายเดือนก่อน

    Cudowny live,zresztą jak wszystkie pani filmiki.niesamowita wiedza,przydatne informacje które sprawiają że strach przed porodem,pologiem i opieka nad maluszkiem bardzo się zmniejszył. Oglądam wszystkie pani filmiki z Irlandii, dziękuję serdecznie za to co pani robi. Poza tym że dostarcza pani tyle wiedzy to uwielbiam panią słuchać, ma pani taki kojący miły głos 🙂pozdrawiam serdecznie

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  4 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję. Miło wiedzieć, że moje filmy się przydają.

  • @paulinazebrowska500
    @paulinazebrowska500 6 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo wartościowy materiał. Dziękuję 😊

  • @monikaporembska6859
    @monikaporembska6859 2 หลายเดือนก่อน +1

    Czy po cesarskim cięciu możliwy jest kontakt skóra do skóry przez nieprzerwane 2h? Rozumiem, że mama musi być potem zszyta, ale dziecko które jest ułożone wyżej chyba temu nie przeszkadza...Czy spotkała się Pani z sytuacją gdzie pozwolono mamie mieć bobasa przy sobie po CC?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 หลายเดือนก่อน +1

      Nie, nigdy nie spotkałam się z sytuacją nieprzerwanego kontaktu sds po cc. Jest to związane z kilkoma problemami. Głównie z tym, że dziecko po cc trzeba zbadać (ocenić adaptację, bo jest trudniejsza niż po psn), matka jest w czasie operacji (a więc ma ręce rozłożone na boki, podłączony wenflon, ciśnieniomierz, pulsometr, czujniki na klatce piersiowej. Dlatego łatwiej oddać dziecko do kangurowania ojcu, a mamie dać malucha już po zakończeniu zabiegu.

  • @monikaporembska6859
    @monikaporembska6859 2 หลายเดือนก่อน

    Jak powinno wyglądać karmienie piersią po porodzie, kiedy w domu mamy jeszcze ssącego 3 latka? Czy powinien on być przystawiany dopiero kiedy niemowlak się naje? Czy moje piersi dostosują produkcję pod potrzeby i nie trzeba się o to martwić? Co z karmieniem starszego dziecka przed porodem? Czy może on sobie śmiało spijać siarę i czy takie ssanie nie wywoła porodu przed terminem?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 หลายเดือนก่อน

      Zawsze pierwszeństwo ma noworodek. Ale jeśli np będzie jadł tylko z jednej piersi, to można od razu drugą dać 3 latkowi. Piersi dostosują się do tego tandemu.

  • @ewas7358
    @ewas7358 6 หลายเดือนก่อน

    A może jakiś filmik/live o skórze niemowlaka? Trądzik, odparzenia, azs, potówki, jak odróżnić i jak ewentualnie pielęgnować jak już wystąpi?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  6 หลายเดือนก่อน +1

      Myślę, że to dobry pomysł np na któryś z kolejnych live.

  • @SylwiaJędrzejewska-m1y
    @SylwiaJędrzejewska-m1y 3 หลายเดือนก่อน

    W podcaście pojawiła się informacja, że można zrezygnować z wizyty położnej z NFZ, hmm moim zdaniem nie można - w razie odmowy przyjęcia wizyty, położna ma prawo zgłosić incydent np. do opieki społecznej, więc chyba tej wizyty położnej z NFZ nie da się uniknąć.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  3 หลายเดือนก่อน

      Oczywiście, że można. Większość moich pacjentek tak robi.
      Po pierwsze położna zgłasza do opieki społecznej, gdy istnieje podejrzenie niewłaściwej opieki nad dzieckiem. Zazwyczaj więc wystarczy tylko pisemnie zrezygnować z wizyt i poinformować, że mamy je prywatnie.
      Po drugie, aby położna miała jakiś obowiązek względem nas, najpierw trzeba złożyć deklaracje wyboru położnej na NFZ. Wystarczy tego nie robić i nie musimy nawet z niczego rezygnować.
      Po trzecie wreszcie, pacjentka ma prawo korzystać z prywatnych wizyt, nie musi z NFZ zwłaszcza, gdy położna jej nie odpowiada i nie ma w okolicy takiej, z którą by chciała współpracować. Lub po prostu woli prywatną opiekę medyczną.
      Szpital, który ma wątpliwość czy dziecko będzie zaopiekowane, może zadzwonić do wskazanej położnej, która ma przyjechać na płatne wizyty. Do mnie kilka razy dzwonił szpital i pytał czy ta pacjentka będzie pod moja opieką płatnie. Potwierdziłam i temat zamknięty.

  • @esteratrebinska9098
    @esteratrebinska9098 6 หลายเดือนก่อน

    Czy szczepienia u noworodka przed wypisem ze szpitala są konieczne? Jaka jest alternatywa, by uniknąć skutków ubocznych?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  6 หลายเดือนก่อน +1

      Szczepienia u noworodka są obowiązkowe, ale wykonuje się je tylko za zgodą rodzica. Alternatywnie można zaszczepić dziecko później, ale np w przypadku szczepionki na gruźlicę jest to trudne z powodu małej jej dostępności. Skutki uboczne nie są zależne od tego, w którym momencie podamy szczepionkę. Ważne, aby dziecko było zdrowe, a pierwszych godzinach życia może np rozwinąć infekcję.

    • @esteratrebinska9098
      @esteratrebinska9098 6 หลายเดือนก่อน +1

      @@MariaLepucka dziękuję za odpowiedź

  • @patrykes1144
    @patrykes1144 6 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry, czy przed przystąpieniem do pielęgnacji noworodka można dezynfekować sobie dłonie żelem antybakteryjnym z alkoholem czy lepiej tego nie robić?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  6 หลายเดือนก่อน

      Nie ma potrzeby i sensu tego robić.

  • @Kamila88xD
    @Kamila88xD 6 หลายเดือนก่อน

    Witam, nie zdąrzylam na live, a nurtuje mnie jedno pytanie 😊 Słyszałam gdzieś, że duże spożycie polifenoli w 3 trymestrze ciąży może prowadzić do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu. Czy jest to rzeczywisty problem? Ostatnio jem sporo truskawek i jagód i jem je codziennie, a wiem, że mają duża zawartość polifenoli😊😊 😊😊

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  6 หลายเดือนก่อน

      Istnieje podejrzenie, że nadmiar polifenoli może niekorzystnie wpływać na rozwój serca płodu. Ale sądzę, że zróżnicowana dieta nie stanowi zagrożenia.

  • @agnes8954
    @agnes8954 6 หลายเดือนก่อน

    Rozumiem ,ze karmienie piersia jest wazne i trzeba uważać aby dziekco nie wybrało butelki dla tego " najlepiej jej nie podawac w pierwszych tygodniach" ale np. jesli bym wybrala kamienie piersią a dokładnie sciaganie mleka z piersi ale kamienie butelka ? Tak aby tata mogl robić to w nocy a mi np bedzke tak tez wygodniej a dla dziecka łatwiej pic z butelki czy jest to ok ? Czy sa jakies minusy tego sposobu ?

    • @mery2647
      @mery2647 6 หลายเดือนก่อน

      Mi pani w szpitalu mowila ze kazdy fast food. Czyli szybsza opcja podania butli, mniejsza laktacje, i bardziej rozleniwia bobaska. Butla leci ladnie szybko bez problemu i spi, a z cyca musi popracowac

    • @agnes8954
      @agnes8954 6 หลายเดือนก่อน +1

      ​​​@@mery2647 Ale ja nie pytam o podanie sztucznego mleka. Tylko mego mleka ale z butelki a nie z piersi . Więc o jakim fast-food mowa? Więc skoro będę ściągać z piersi jak niby ma to zmniejszyć laktację mogę ściągnąć więcej częściej z to zwiększa.

    • @mery2647
      @mery2647 6 หลายเดือนก่อน

      @@agnes8954 ale to nqdal butla a maluvh lubi possac latwo dostepny smok na butli

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  6 หลายเดือนก่อน +1

      Rozumiem, że chodzi o tzw "kpi" czyli karmienie wyłącznie odciąganym mlekiem bez przystawiania dziecka do piersi?
      Jeśli tak wybierzesz, to ta opcja jest oczywiście znacznie lepsza niż podanie butelką mieszanki, bo nadal dziecko dostaje cenne mleko mamy.
      Minusem tej metody jest ogrom pracy - odciąganie mleka, mycie i sterylizacja butelek, laktatora, problem z przechowywaniem np w podróży, przestrzeń w lodówce i zamrażarce itp.
      Na moim kanale na playliście "karmienie piersią" jest kilka filmów o kpi - warto je obejrzeć przed podjęciem ostatecznej decyzji.
      Niemniej jeśli mama z jakiś powodów nie chce, nie może karmić piersią, a jest gotowa ściągać pokarm, szanuję decyzję. To jest duże poświęcenie.

  • @natnat1503
    @natnat1503 6 หลายเดือนก่อน

    Nie mogę znaleźć informacji o wspomnianych na live muszlach zamiast kolektora. Czy chodzi o muszle do odciągania pokarmu czy muszle do ochrony zranionych brodawek i wykorzystanie ich do zbierania pokarmu?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  6 หลายเดือนก่อน +1

      To są muszlowe kolektory na mleko np Neno Claro.

  • @mua_dovie
    @mua_dovie 6 หลายเดือนก่อน

    Czy trening snu jest zawsze niewłaściwy, czy są jakieś metody, które są w porządku (poza wymienionymi w filmie rytuałami)?
    A może zależy to od wieku i od któregoś miesiąca można już korzystać z treningu snu?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  6 หลายเดือนก่อน +1

      Trening snu jest zawsze szkodliwy dla układu nerwowego dziecka, jest stresem i sygnałem, że rodzice nie reagują na jego potrzeby i sygnały. Każdy człowiek, zwłaszcza dziecko ma prawo czuć się bezpiecznie, każdy ma swoje preferencje i przyzwyczajenia, rytm dobowy czy sposób zasypiania.
      Proszę sobie wyobrazić, gdyby ktoś chciał zmienić na siłę pory snu czy sposób zasypiania dorosłej osoby.

    • @mua_dovie
      @mua_dovie 6 หลายเดือนก่อน

      ​@@MariaLepuckaRozumiem, dziękuję 😊