Lepkość (viscosity Pa * s) a gęstość (kg /m3) to są dwie różne rzeczy. Olej ma większą lepkość (płynie wolniej od wody (w większości przypadków) , ale ma mniejsza gęstość (olej "pływa" po wodzie bo ma mniejsza jestosc jest lżejszy w jednostce objętości) .
Kolego wielki szacunek dla Ciebie,ogladalem wiele innych filmikow na takie tematy jak pompy ciepla,panele fotowoltaiczne w on lub off gridzie z magazynami energii ale nikt nie potrafil przelozyc tego na chlopski jezyk tak zrozumialy dla kazdego jak Ty to robisz.
5:26 sprytnie zamieniasz °K na ° C a później odejmujesz °C od kelwina i dostajesz 51°C. Stare powiedzenie jak ktoś nie umie wytłumaczyć czegoś prosto to znaczy że sam nie wie jak to działa. Nie dajcie się nabrać poniżej -10 °C coś musi dostarczać energię albo jest to grzałka albo sprężarka. Nie ma gazu doskonałego a na każdym wymienniku też jest strata. Zresztą są ludzie na YT którzy pokazują jak działa pompa w ujemnych temp.
@@krystianf310 O grzałce mówiłem z praktyki. Nie wiem skąd masz informacje że grzałka włącza się przy -10. Jeżeli tak jest to ktoś ma badziewną pompę ciepła. Co do przelicznika to Kelwiny są wprost proporcjonalne do Celsjuszów. Czyli dodając 50 do Kelwinów to tak samo jakbyś dodał 50 do Celsjuszów. Dlatego na potrzeby równania operuje Kelwinem, ale dodaje 50 do -3 w cejsjuszach. Wcześniej wyjaśnia skąd to się wzięło. Nie miesza jednostek.
Jak działa pompa ciepła, to wiem. Po tytule spodziewałem się, jakiegoś kompendium wiedzy o gazach i jak nas robią w balona na czynniku do "klimy/pompy". Za to z odcinka na odcinek widzę że żart coraz ostrzejszy, a montaż bardziej dynamiczny. Fajnie się to oglądało. Pozdrawiam.
idealny system to sondy w ziemi zwłaszcza tam gdzie są przynajmniej minimalne cieki wodne i występuje cyrkulacja -wymiana schłodzonej wody otoczenia na cieplejszą różnica temperatur jest minimalna wejscie -wyjście co powoduje wysoka wydajność pompy ciepła a co to oznacza ? oczywiscie oszczędność prądu i efektywność , gdy woda gruntowa -wilgoć utrzymuje się na stałym poziomie np 12 stopni to powrót będzie np 8 stopni , zero oblodzenia bo nie ma potrzeby ani możliwości takiej chyba że obciążymy taki system dodatkowymi pompami ale będzie to już nie ekonomiczne , kiedyś montowałem( ustawienie wymienników położenie instalacji podłączenie do kolektora resztę robił fachowiec od tych systemów ) wymienniki "ciepła" znajomemu oraz kładłem instalacje w ziemi ,miały służyć jako dodatkowe wsparcie do systemu ziemnego , w ogólnym rozrachunku były tylko straty plus koszt tej dodatkowej instalacji . ostatnio gdzieś czytałem że ktoś wykorzystał prąd z paneli do podgrzewania pierwotnego obiegu w pompie ciepła dodatkowa instalacja plus grzejnik przepływowy czyli idealna sprawa .
Dzięki za fajne materiały. A czy próbował ktoś zimą zasilać pompę ciepła monoblok z gruntowego wymiennika ciepła? To powinno mocno podnieść jej sprawność...
Pompa ciepła jest niezwykle ciekawa, pytanie, dlaczego producenci wołają za nią tyle pieniędzy ? Czy po prostu pośrednicy mają duże marże na tego typu produkt ?
Może dlatego, że fabryki są w Chinach, a transport jest morski opanowany przez spółki z łolstrit... Podobnie z surowcami z Rosji - łolstrit na siłę chce pośredniczyć, bo tacy jacyś handlowi są ;-( Pozdro!
Pompy ciepła nie są wcale drogie , taka pompę Panasonic/LG 5kw można kupić za 17-18tys zł z tym że co nam z samej pompy potrzebna cała hydraulika , bufor , pompki, naczynie przeponowe itp oraz montaż tego i uruchomienie to dochodzi kolejne 12-13tys zł
Spężony gaz przechodzi w stan ciekły w parowniku, rozprężenie powoduje jego odparowanie. To zmiana stanu skupienia powoduje odebranie ciepła od otoczenia i utajenie go w gazie i odtajenie podczas skraplania w skraplaczu.
Dobre te porównania do pompki rowerowej. Ale jak się pompuje to dużo energii kosztuje- ręce bolą pompka chodzi ciężko. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić tą tanią energie
A ta sprężarka spręża oczywiście bez zużycia energii, cuda, cuda ogłaszają. Oczywiście troszkę przerysowałem, ale to nie jest rozwiązanie idealne. Troszkę tak jak z parowozami, jego sprawność jest mała, i choć na kolei najwięcej lokomotyw to lokomotywy elektryczne, to największą sprawność mają te spalinowe. Czyli pompie ciepła daleko do ideału, podobnie jak samochodom elektrycznym. Może problem zapotrzebowania na energię rozwiąże synteza jądrowa ? Czas pokaże.
🤣🤣🤣 no niestety za dużo telewizji. Sterowana synteza jądrowa o pozytywnym bilansie energetycznym jest już możliwa.... prawie. tak od lat 70tych się owieczki pasie. I one wierzą że już już Po co to komu? mamy reaktor termojądrowy ktory wysyła nam energię bezprzewodowo. Po cholerę budować gorsze i grożące wybuchem? żeby podłączyć kabelki i liczniki? i brać pieniąchy? to się nazywa rent seeking i raczej się nie udaje.
Zmiana stanu skupienia powoduje oddanie (przy skraplaniu) lub zabranie dużej ilości ciepła tj. energii potrzebnej do zmiany stanu skupienia. Samo sprężanie gazu niewiele daje dopóki nie zmienimy go w ciecz.
Wątpie że pompa ciepła powietrze woda będzie miała aż taką wydajność przy minusowej temperaturze zaczynają się schody i nawet te najlepsze są do -17stopni inaczej po prostu zamarzają
Swego czasu ja miałem pomysł na jednoczesne schładzanie pomieszczeń i ogrzewanie CWU Propan Butanem. Mysłałem, żeby do wymiennika wewnętrznego klimy typu split podłączyć gaz z butli, tam go rozprężać i wykorzystać w ten sposób do schłodzenia, a z kolei rozprężony gaz wykorzystać do podgrzania CWU. Szczęście lub nieszczęście polega na tym, że nie posiadam wolnych środków by takie coś przetestować
@@grzesiek5105 ale inżynier potrafi obrazowo opowiadać :) u nas na termodynamice jak ktoś nie dopisał jednostek to doktor dopisek dawał na egzaminie jaka jesnostka? Żołędzie, kasztany? :)
Pompę sobie zauważyłem wszyscy porównują tylko do węgla. Bo na całą resztę leży w opłacalności. Ja miałem możliwość przejść z węgla na gaz kondensat Ariston i nie żałuję . Ciepła woda plus grzanie kaloryfer zamknąłem teraz na kwotę 3400zl rok. Piec tani . 3400zl . Grzanie moment -wygoda. Pompa ciepła do gazu ? Liczyłem 50 razy do tego firowoltaika która mam. Mam po 3 latach wyliczenia że nigdy się nie zwróci . Ceny amortyzacji z roku na rok wyższe. Pierdolenie nic więcej. Eko? A pompa co nie potrzebuje prądu zanim trafi wpierdolic z komina elektrowni na węgiel? Nie z mojego komina jest ok ale byle z cudzego? Proszę Was ..... 🤦 Ja już się obudziłem z letargu
Witam. Chciałem zapytać czy do domku w górach 7X5 metrów plus antresola czyli ok 55m2, konstrukcja szkieletowa ocieplona. Domek typu nowoczesna stodoła z otwartym salonem do dachu. Chciałem zapytać czy rzeczywiście najlepiej zamontować dla klimatyzatory do ogrzewania w zimie? Domek w zimie używany będzie w weekendy głównie.
Czy ktoś z Państwa może mi podpowiedzieć, jak dużą część działki powinien poświęcić,. mam jej około 300 m Kw, na instalację podziemną do ogrzania w zimie 20 do 30 m kw powierzchni i jaką kubaturę będzie mniej więcej miała aparatura do sprężania i rozprężania? Ile kilowatogodzin potrzebuję na utrzymanie w zimie temperatury ok 18 C?
Kiedyś myślałem że pompa ciepła działa tylko tam gdzie jest geotermia - na zasadzie pompy ciepła w samochodzie :-D Byłem naiwny (?) Prostszą budową pompy ciepła byłby kompresor sprężający bezpieczny gaz - powietrze, a wentylator chłodnicy kompresor wdmuchiwałby nagrzane nim powietrze do pomieszczenia. W razie jakby kompresor (- pompa ciepła :-) nie dał rady - jak to powiedział autor filmu- powietrze byłoby dogrzane grzałką. Dodatkowo powstaje przydatny produkt uboczny w postaci sprężonego powietrza do około 8 Bar. A moja pompa ciepła ma cztery koła i pompuje mi ciepło z lasu które po umieszczeniu w specjalnym reaktorze, jest uwalniane do pomieszczenia, wydzielając do atmosfery niewielkie ilości gazu stymulującego wzrost warzyw w ogródku. Proces uwalniania ciepła w reaktorze można obserwować przez specjalny wizjer, nad którym znajduje się miejsce do przyrządzania ciepłych potraw. Kciuk za Gretę i Bila :-D
Mam pytanie. Jaką polecasz stację meteo z zapisem danych, głównie informacje o wietrze. Jaka jest minimalna częstotliwość zapisu danych, co minutę wystarcza?? Najlepiej wiadomo wifi i całe archiwum z zapisem na stronie internetowej z opcją pobierania do Excela. Dzięki za odpowiedz. Chce pomierzyć u siebie na dachu.
A co jeśli tką pompę zamontował bym w dobrze izolowanym pomieszczeniu starej kotłowni. W lato dobrze wietrzone a w zimę zachowujące temperaturę przynajmniej 10/15 stopni nie zwiększymy sprawności w ujemnych temperaturach na zewnątrz? Co pan myśli. Pozdrawiam
Tak się zastanawiam bo jestem specjalistą w innej dziedzinie, ale temat pompy ciepła mnie interesuje. Jeśli jesteś na przykład posiadaczem przydomowego basenu lub stawu czy zamiast drążyć w ziemi miejsce na zewnętrzny wymiennik ciepła, nie można wykorzystać ich jako czynnik ogrzewający? W Polsce obecnie nie ma takich mrozów które zamrożą wodę do dna zbiornika. Wydaje mi się, że było by to bardziej efektywne, niż powietrze w temperaturze -5 czy -10 stopni. Nie widziałem nigdzie takich rozwiązań. Co o tym myślisz?
ten basen ma skończoną pojemność termiczną i my używając go jako źródło dla pompy ciepła sami go zamrozimy. odebranie 1,16kWh energii z basenu to schlodzenie 1m³ o 1⁰C. czyli jak masz basen 4*5*2m (40m³) to przy temp 10⁰C masz tam zgromadzone ok 500KWh energii zanim całość zamarznie
od 1 stycznia 2023 sa zmiany w przepisach w ustawie dotyczacej pomp ciepla , panowie w Davos nie zasypiaja gruszek w popiele th-cam.com/video/XB4Jp84xIFk/w-d-xo.html&ab_channel=Pawe%C5%82Nieczyk
Filozof się znalazł. Pompy ciepła są drogie w zakupie i utrzymaniu,serwisowaniu. Sprężarki potrzebują dużo prądu, pompy przy niskich temp. wspomagają ogrzewanie grzałkami o których facet nie mówisz. Montując pompę ciepła trzeba dla obniżenia kosztów za prąd zainstalować fotovoltaike która też sporo kosztuje. Więc nie pierdol że to jest tani system.
Jak dla mnie jest lepszy R32 lub jak piszesz R290 (propan-butan), ponieważ to jest nowszy gaz i jest bardziej wydajny. Możliwe, że kiedyś będziemy stosować zwykłe CO2, bo jego parametry też są bardzo dobre, niestety trzeba sprężać go do wysokich ciśnień.
@@balcerowicz7990 relacje użytkowników raczej na to wskazują. Sam dogrzewam się klimatyzacją i przy ostatnich mrozach (-10 lub chwilowo zimniej) wprawdzie nie wiem, jaki był cop, jednak mogę powiedzieć, że sprzęt radził sobie wciąż dobrze.
mam pytanie bo chce zamienić piec na ekogroszek na pompę ciepła, nie mam fotowoltaiki, chciałbym wiedzieć ile będę rocznie płacił za prąd jeżeli co roku grzałem na zimę dom (grzejniki) i wodę a na lato tylko wodę, w sumie szło 5 ton ekogroszku. Ile mniej więcej bym płacił lub ile KW zużyje taka pompa ?
Proszę powiedzieć czy np najwydajniejsza pompa ciepła ,przykładowo mając pobór prądu dla ułatwienia 1 kw na godzinę ,czy zagrzeje lepiej niż najwydajniejszy grzejnik na grzałkach oporowych o poborze 1 kw .czy to jest porostu zwykła malowydajna klima . Dzięki
@@9Natsu tylko teraz tak .jak ktoś podaje jakąś wydajność to w praktyce nieraz wychodzi inaczej .czy robiłeś kiedyś doświadczenia np .w taki sam dzień i temp i wilgotność itp .grzejesz pompa ciepła .czekasz aż remp spadnie i na drugi dzień to samo grzejnikiem o tym samym poborze prądu oczywiście wszystko mierząc nie patrząc na tabliczki znamionowe .i potem ma odwrotu żeby uwzględnić oddawanie ciepła przez nagrzane ściany .to tylko przykład .nie jestem przekonany co do pomp ciepła bo mnóstwo bzdet nasłuchałem się lub naczytałem o sprawności pomp powyżej 100 proc .a nawet 800.jak wiesz nie ma urządzenia na świecie i raczej nie będzie które by dawało 100 proc sprawności .bo to już by było perpetuum mobile. Dlatego tylko pomiary z rzetelnego źródła podają prawdę
@@kosmos921 ale tu masz błędne założenie, sprawność maszyny jako całość powyżej 100% bedzie perpetum, tylko że w pompie mowimy o produkcji ciepla, tak jak bym Ci powiedzial że 2kg uranu maja sprawności 200000% bo produkuje ciepło, pompa wykorzystuje zjawiska fizyczne jak zmiana stanów gazów przez to bierze się "sprawność"
no ale przecież zależy od kubatury i wymagań. przy zapewnieniu roznicy temperatur 10⁰C sprawność rosnie. COP to nawet 10! czyli z każdego włożonego 1kWh mamy 10kWh ciepła!!!
@@mariuszmarcinek4934 nie licząc cwu, to mam cop 8, jak na dworze jest chłopdniej, cały dom podłogówka, w zimie mam ok 3,2-3,5 bez ciepłej wody, 10 to niby dużo ale jak ma lepszą pompę to nie są to jakieś magiczne liczby.
Jak panel słoneczny ? Dobrać moc żeby np dał radę obsługiwać mi nawietrznik z grzałką która ma dane techniczne moc nominalna 138w Prąd max 2a Zasilanie 230v To jakiej mocy ? Mam dobrać panel słoneczny czy wystarczy jeden o 250wat do tego będę chciał podłączyć akumulator jako magazyn energii z panela prąd będzie iść do akumulatora a z akumulatora nawietrznik będzie pobierał prąd
ogrzewanie drewno plus słońce; cwu pompa ciepla + drewno; chłodzenie nie potrzebne w polsce, chyba że chłodzenie spiżarni odpadkowym chłodem z pompy ciepła; prąd PV/wiatrak/strumyk; gotowanie w zimie drewno w lecie prąd plus kuchnia letnia drewno; woda studnia i pompa na prąd
@@MhUser chodziło mi raczek zaprojektowanie + wycena + montaż . Chciałem iść w pompę ciepła + pv + wiatrak mieszkam na górce teren 30 arów dom drewniany ocieplony wełna 23 cm zewnątrz wewnątrz 15 czyli razem ściany zewnętrze 38 cm wełny . Do. Powierzchnia podłogi 370 m2 razem z piwnica wszędzie ogrzewanie podłogowe aktualnie mam piec na Pellet
@@edekkredek753 ja niczego nie oferuje ani nie montuje ale takie rzeczy należy projektować całościowo czyli budynek musi współgrać z systemami zainstalowanymi czyli nie tak jak robi większość inwestorów gdzie postawią budynek bo im się podobał w folderze a potem się zastanawiają co dalej :)
@@edekkredek753 pompa ciepła z pionową instalacją w ziemi , pv , wiatrak , wykorzystać ile się da odnosnie potrzeb do dogrzania przy powrocie medium w instalacji -obiegu zewnętrznym .
@@Niedzwiedz_z_ZG no oczywiście że nie w domu. Lecz trzeba mieć jakiś warsztat. W ciągnikach rolniczych stosuje się wodór w celu dopalenia ropy i większej mocy w starszych jednostkach silnikowych opartych na sekcyjnych pompach wtryskowych.
I tak nic nie rozumiem... :-( Dla mnie prąd powinien być w gniazdku, za darmo, bo węgiel jest własnością narodu, kopalnie są państwowe, koleje są państwowe, elektrownie też są państwowe. I w pieniądzu emitowanym przez państwowe banki ludzie powinni mieć wypłaty. A nie ten kociokwik co mamy teraz. Mógł Kadafi w Libii z piasku zbudować coś lepszego niż Szwajcaria, a "Magdalenka" tyle lat w środku Europy (w zasadzie to świata) nie może??? Żadna turbinka, pompa ciepła (co to ma być w ogóle?), falowniki, fotowoltaiki itp ustrojstwo nie zastąpią zespołu elektrowni Konin - Pątnów, Połaniec, Turoszów, Bełchatów, Kozienice. Nawet startu nie mają ;-DDD Jak turbiny ryczą to ziemia się trzęsie! Albo będziemy zjednoczonym narodem posiadającym własne państwo bogate w zasoby i infrastrukturę (np. kopalnie, koleje, elektrownie, uczelnie, fabryki, huty, cementownie, zakłady wszelkiej maści) albo skończymy jak małpy z których każda dała się zagonić na swoje drzewo. I chyba do tego to zmierza :-( Przepraszam, że tak przypolitykowałem, ale zamiast latać w koło chałupy "bo to falownik!, bo to gwarancja!, bo to taryfa! bo to łożysko!", wolałbym sobie siedzieć i czytać "Epos o Gilgameszu", "O wojnie galijskiej" albo "Sztukę Wojny" Sun Tzu. Pralka by prała, lampka świeciła, lodówka i zamrażarka "chodziły", wentylatorek dawał przyjemną "bryzkę", czajnik zagotował wodę na kawusię itp, itd. A ja bym sobie siedział i czytał. A i też rozważał należnie co przeczytałem :-) Pewnie bym też jakąś panią zapoznał w bibliotece i razem byśmy mogli przedyskutować to co przeczytaliśmy i się nawzajem inspirować. A tak trzeba latać wkoło chałupy "bo to falownik!, bo to gwarancja!.... bo to, bo tamto... :-( Bardzo Panu dziękuję za ten odcinek i wiedzę jaką Pan przekazał. Oczywiście daję łapkę w górę i serdecznie pozdrawiam Pana i Wspaniałych Widzów! :-)
@@majesticarea1721 Że jak? do jednego MEGAwata? Dla normalnego domu 10 kW powinno w miarę wystarczyć.... No to zabiłeś mi ćwieka - z co Ci bardzo dziękuję. Ale to i tak mniej niż ZE Konin - Pątnów ;-) Pozdro! Ps. Co to za UFO u Ciebie na kanale? Dało się to komuś zidentyfikować?
@@janwege150277 zaraz podam Ci tytuł na yt netto 20 Kw . a to ufo było też przez kogoś sfilmowane ale film znikł ? to było bardzo dawno temu chyba 2005 ? robione starym telefonem to miało z 30 metrów rozpiętości leciało równiutko jakby miliony błysków laserowego światła w kolorze rubinowym , telefon to zafałszował , ogólnie to widziałem ich dziesiatki każdy inny , nie nikt tego nie zidentyfikował ta energia była zbyt mocna aby coś z tego wyciągnąć .
Co Pan sądzi o kawitacji? Może kawitacja to przyszłość nie ten wodór? th-cam.com/video/t-ROHhN_Asc/w-d-xo.html Zachęcam do zapoznania się moim zdaniem jest to temat na pewno ciekawy bo mamy ciepło i prąd. Fakt my też jakiś ten prąd musimy włożyć ale nikt inny takiego "pieca" kawitacyjnego raczej nie ma więc prestiż haha. A Szczerze ciekawe zjawisko zachodzi i w mojej opini należałoby się temu przyjrzeć.
Co Pan sądzi o tym temacie? th-cam.com/video/Lv5nZUD8LhQ/w-d-xo.html Też ciekawy temat. Wkładasz raz pieniążki i masz coś lepszego niż klimatyzacja i ogrzewanie. Wiadomo że to zimą nie zaspokoi 100% potrzeby na ciepło lecz dużo pomoże ;P
może. Ja mam do ziemianek stosunek negatywny. Świeże powietrze nie kojarzy mi się z czymś wciaganym spod ziemi. Przez kilka lat w tych "wymiennikach" to się może niezły ekosystem rozwinąć 😁. Wolę nakręcić prądu i grzać pompą ciepła. ale co kto lubi
@@4nrgy Akurat ten starszy Pan tłumaczy że od 6 lat ma i nic mu się nie dzieje. Sam jakbym robił dla siebie to bym zastosował to nie pod domem tylko np pod garażem. Bo garaż nawet w razie błędu przy montażu który by uszkodził ten cały system jest no wyjmujesz dwa auta naprawiasz co masz naprawić i wkładasz znów no po prostu. Ale wiadomo co kto lubi ;)
@@_Momeq_ to reklama i eksperymenty najlepsze są instalacje w ziemi . np kolektor poziomy th-cam.com/video/9HplvAjSpyo/w-d-xo.html ale to też kit , najlepsze są pionowe instalacje bo tam jest cyrkulacja wody wilgoci temperatury takie instalacje są bardzo oszczędne ekonomiczne wydajne , a teraz ogólnie niektórzy dogrzewają powrót prądem z paneli słonecznych . a to wyciąganie zgnilizny i bakterii to jakiś żart, raczej żaden filtr tego nie zatrzyma , to są pomału paranoje ludzie w amoku zaczynają mieszkać w śmierdzących termosach .
@@_Momeq_ wszystko szczelne ,hermetyczne , no i to powietrze jak napisane""" może niezły ekosystem rozwinąć""" Chodzi mi o to że windowanie cen paliw energii zmusza ludzi do tego aby okien nie otwierali itp sprawy,aby nie uronić jednego wata energii , termos i wszechobecna chemia plastik .
@@4nrgy Nie wiem co się dzieje ale na tym kanale bo mój komentarz został wykasowany a dotyczył samoczynnego silnika Tesli z czynnikiem roboczym co2 .Być może chodziło o to że jeden z przytoczonych inków pochodził ze strony niezabezpieczonej .
Mi to wytłumaczyli na kursie nurkowym..gosc otworzyl butle z powietrzem na full i na wylocie pojawil sie lod..wiec ze spadkiem ciśnienia spada temperatura.. A jak ladujesz butle sprezasz gaz..cząsteczki tra o siebie i temp sie wytwarza wysoka..tak dzila lodowka
Jak kolega wspomniał. Dlatego masz 2 chłodnice. Jedna zimna wewnątrz i ciepła na zewnątrz. Pomiędzy jest sprężarka która wymusza sprężanie gazu i ciepła chłodnica się nagrzewa, a potem wewnątrz gaz się rozpręża i pobiera temperaturę z otoczenia, czyli z wnętrza lodówki. A co ja tłumaczę, ciężko wpisać w google? wirtualny-wojownik.pl/wp-content/uploads/2017/11/schemat-lod%C3%B3wki-1024x724.png
@@rekawek6 no tak racja. To jak w samochodzie. W każdym musiałem wymieniać chłodnicę klimy, czyli skraplacz. Ale wygląda jak chłodnica, więc po chłopsku - chłodnica 😄
bzdura powietrze nie robi się ciepłe bo jest sprężone tylko przy sprężaniu mamy wszędzie tarcie i dlatego jest cieplejsze ale zysk w tym żaden A raczej strata inną sprawa że sprężone łatwiej oddaję ciepło i tu dopiero jest zysk.
Wojtusiu przeczytaj ze zrozumieniem: pl.wikipedia.org/wiki/Przemiana_adiabatyczna Ponieważ nie ma wymiany ciepła z otoczeniem, podczas sprężania rośnie temperatura gazu, a podczas rozprężania temperatura maleje. (...) Podczas szybkiego zwiększania lub zmniejszania ciśnienia gazu, w rzeczywistej maszynie energetycznej wymiana cieplna jest wielokrotnie mniejsza od wykonywanej nad gazem pracy; dlatego szybkie sprężanie lub rozprężanie, ze względu na znikomy błąd, można traktować jako przemianę adiabatyczną.(...)
Macisz czlowieku.Pewnie w zyciu nie zrobiles zadnego servisu.Nie widziales centralnego A/C .Nigdy nie startowales takiego systemu.A to co mowisz to tylko czesc prawdy.Juz charge bys nie zrobil z tego co widze.Do noszenia narzedzi sie nadajesz.2 lata temu sam i z kolego urchomilismy 26 jednostek wewnetrznych.4 C/U .10- 15 ton BTU. Newyorker
Czy nie taniej i prościej w ciągu dnia produkować przy pomocy elektryczności z fotowoltaniki H2 za pomocą generatorów HHO, a w nocy --> th-cam.com/video/tn9P_aj4fGw/w-d-xo.html
Lepkość (viscosity Pa * s) a gęstość (kg /m3) to są dwie różne rzeczy. Olej ma większą lepkość (płynie wolniej od wody (w większości przypadków) , ale ma mniejsza gęstość (olej "pływa" po wodzie bo ma mniejsza jestosc jest lżejszy w jednostce objętości) .
Kolego wielki szacunek dla Ciebie,ogladalem wiele innych filmikow na takie tematy jak pompy ciepla,panele fotowoltaiczne w on lub off gridzie z magazynami energii ale nikt nie potrafil przelozyc tego na chlopski jezyk tak zrozumialy dla kazdego jak Ty to robisz.
pozdrawiam serdecznie mistrzu jak bym miał takiego nauczyciela w dzieciństwie
Gdybym mial takich nauczycieli fizyki to nie chciałbym opuszczać klasy po usłyszeniu dzwonka.
Świetnie i zrozumiale wytłumaczone.
6:12 Chyba Cię polubiłem :-D . Skoro nie jesteś poprawny politycznie to spora szansa , że kanał jest godny zaufania :-)
5:26 sprytnie zamieniasz °K na ° C a później odejmujesz °C od kelwina i dostajesz 51°C. Stare powiedzenie jak ktoś nie umie wytłumaczyć czegoś prosto to znaczy że sam nie wie jak to działa. Nie dajcie się nabrać poniżej -10 °C coś musi dostarczać energię albo jest to grzałka albo sprężarka. Nie ma gazu doskonałego a na każdym wymienniku też jest strata. Zresztą są ludzie na YT którzy pokazują jak działa pompa w ujemnych temp.
Nie, no przesadzasz. Grzałka włącza się przy około -20, -25 st. C. Przy -10 normalnie pompa działa na samej sprężarce.
Chyba sam tu czegoś nie rozumiesz. Sprawdź jeszcze raz to co powiedział autor. Wszystko się zgadza.
@@krystianf310 O grzałce mówiłem z praktyki. Nie wiem skąd masz informacje że grzałka włącza się przy -10. Jeżeli tak jest to ktoś ma badziewną pompę ciepła.
Co do przelicznika to Kelwiny są wprost proporcjonalne do Celsjuszów. Czyli dodając 50 do Kelwinów to tak samo jakbyś dodał 50 do Celsjuszów. Dlatego na potrzeby równania operuje Kelwinem, ale dodaje 50 do -3 w cejsjuszach. Wcześniej wyjaśnia skąd to się wzięło. Nie miesza jednostek.
@@ziemniak5884 masz racje ze wszystkim. Ten mój komentarz nie był do Ciebie tylko do @strulkgas. To on się myli
@@krystianf310 Acha, racja. Nie skumałem, że to inny użytkownik :)
Taki z ciebie Szalony Geniusz. 😊 Szacun.
I znowu się uśmiałem ;)
Miło się ogląda lubię pogawędki łapka leci pozdrawiam serdecznie :)
Jak działa pompa ciepła, to wiem. Po tytule spodziewałem się, jakiegoś kompendium wiedzy o gazach i jak nas robią w balona na czynniku do "klimy/pompy". Za to z odcinka na odcinek widzę że żart coraz ostrzejszy, a montaż bardziej dynamiczny. Fajnie się to oglądało. Pozdrawiam.
Jaki czynik okresla producent.Do tego jest dostosowany "metering device.
idealny system to sondy w ziemi zwłaszcza tam gdzie są przynajmniej minimalne cieki wodne i występuje cyrkulacja -wymiana schłodzonej wody otoczenia na cieplejszą różnica temperatur jest minimalna wejscie -wyjście co powoduje wysoka wydajność pompy ciepła a co to oznacza ? oczywiscie oszczędność prądu i efektywność , gdy woda gruntowa -wilgoć utrzymuje się na stałym poziomie np 12 stopni to powrót będzie np 8 stopni , zero oblodzenia bo nie ma potrzeby ani możliwości takiej chyba że obciążymy taki system dodatkowymi pompami ale będzie to już nie ekonomiczne , kiedyś montowałem( ustawienie wymienników położenie instalacji podłączenie do kolektora resztę robił fachowiec od tych systemów ) wymienniki "ciepła" znajomemu oraz kładłem instalacje w ziemi ,miały służyć jako dodatkowe wsparcie do systemu ziemnego , w ogólnym rozrachunku były tylko straty plus koszt tej dodatkowej instalacji . ostatnio gdzieś czytałem że ktoś wykorzystał prąd z paneli do podgrzewania pierwotnego obiegu w pompie ciepła dodatkowa instalacja plus grzejnik przepływowy czyli idealna sprawa .
Łapka w górę za Gretę i Billa 🙂
Viscosity to po naszemu lepkość, a potocznie gęstość.
Dzięki za fajne materiały. A czy próbował ktoś zimą zasilać pompę ciepła monoblok z gruntowego wymiennika ciepła? To powinno mocno podnieść jej sprawność...
Pompa ciepła jest niezwykle ciekawa, pytanie, dlaczego producenci wołają za nią tyle pieniędzy ? Czy po prostu pośrednicy mają duże marże na tego typu produkt ?
Może dlatego, że fabryki są w Chinach, a transport jest morski opanowany przez spółki z łolstrit...
Podobnie z surowcami z Rosji - łolstrit na siłę chce pośredniczyć, bo tacy jacyś handlowi są ;-(
Pozdro!
Pompy ciepła nie są wcale drogie , taka pompę Panasonic/LG 5kw można kupić za 17-18tys zł z tym że co nam z samej pompy potrzebna cała hydraulika , bufor , pompki, naczynie przeponowe itp oraz montaż tego i uruchomienie to dochodzi kolejne 12-13tys zł
Spężony gaz przechodzi w stan ciekły w parowniku, rozprężenie powoduje jego odparowanie. To zmiana stanu skupienia powoduje odebranie ciepła od otoczenia i utajenie go w gazie i odtajenie podczas skraplania w skraplaczu.
@@janwege150277 jesli fabryki sa w chinach to znaczy, ze taniej je tam produkowac nawet z transportem.
@@boxicool ale nie po to producent produkuje w chinach taniej zeby nam taniej sprzedawac 😉
Dobre te porównania do pompki rowerowej. Ale jak się pompuje to dużo energii kosztuje- ręce bolą pompka chodzi ciężko. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić tą tanią energie
hmm. bo bez przemiany gazowej i transportu energii. w rekach masz 200W max
Super w prosty i jasny sposob wyjasnione,Genialny program.
A ta sprężarka spręża oczywiście bez zużycia energii, cuda, cuda ogłaszają. Oczywiście troszkę przerysowałem, ale to nie jest rozwiązanie idealne. Troszkę tak jak z parowozami, jego sprawność jest mała, i choć na kolei najwięcej lokomotyw to lokomotywy elektryczne, to największą sprawność mają te spalinowe. Czyli pompie ciepła daleko do ideału, podobnie jak samochodom elektrycznym. Może problem zapotrzebowania na energię rozwiąże synteza jądrowa ? Czas pokaże.
🤣🤣🤣 no niestety za dużo telewizji. Sterowana synteza jądrowa o pozytywnym bilansie energetycznym jest już możliwa.... prawie. tak od lat 70tych się owieczki pasie. I one wierzą że już już
Po co to komu? mamy reaktor termojądrowy ktory wysyła nam energię bezprzewodowo. Po cholerę budować gorsze i grożące wybuchem? żeby podłączyć kabelki i liczniki? i brać pieniąchy? to się nazywa rent seeking i raczej się nie udaje.
to głupie pytanie: o ile gorzej(drożej) wyjdzie podłączenie elektrycznego grzejnika i bojlera?
Zmiana stanu skupienia powoduje oddanie (przy skraplaniu) lub zabranie dużej ilości ciepła tj. energii potrzebnej do zmiany stanu skupienia. Samo sprężanie gazu niewiele daje dopóki nie zmienimy go w ciecz.
no właśnie ilosc energii potrzebnej w relacji zimno ciepło -ciepło zimno , czyli magazyn zimna albo ciepła , nie ma w tym systemie nic za darmo .
Dokładnie tak, film to czysta dezinformacja.
Kumaty jestes.Chodzi o zmiane cisnien.Boiling point. A/C service techn.
przy przemianach fazowych nle obowiązuje równanie gazu doskonałego tylko przy sprężanu i rozprężaniu gazu
Wątpie że pompa ciepła powietrze woda będzie miała aż taką wydajność przy minusowej temperaturze zaczynają się schody i nawet te najlepsze są do -17stopni inaczej po prostu zamarzają
Obecnie polska firma robi pompy ciepła na propanie
Swego czasu ja miałem pomysł na jednoczesne schładzanie pomieszczeń i ogrzewanie CWU Propan Butanem.
Mysłałem, żeby do wymiennika wewnętrznego klimy typu split podłączyć gaz z butli, tam go rozprężać i wykorzystać w ten sposób do schłodzenia, a z kolei rozprężony gaz wykorzystać do podgrzania CWU.
Szczęście lub nieszczęście polega na tym, że nie posiadam wolnych środków by takie coś przetestować
Dużo pomp jest na propan
Nigdy cos takiego .Jak przeciek to pozar.
Jesteś kozak mówisz jak inżynier.
Inżynier nie używa atmosfer i nie myli lepkości z gęstością.
@@grzesiek5105 ale inżynier potrafi obrazowo opowiadać :) u nas na termodynamice jak ktoś nie dopisał jednostek to doktor dopisek dawał na egzaminie jaka jesnostka? Żołędzie, kasztany? :)
@@KarolAltus inżynier powinien mieć techniczną wiedzę. Obrazowo opowiadać to może równie dobrze bajkopisarz.
@@grzesiek5105 hehe ja mam to i to.
Pompę sobie zauważyłem wszyscy porównują tylko do węgla. Bo na całą resztę leży w opłacalności. Ja miałem możliwość przejść z węgla na gaz kondensat Ariston i nie żałuję . Ciepła woda plus grzanie kaloryfer zamknąłem teraz na kwotę 3400zl rok. Piec tani . 3400zl . Grzanie moment -wygoda. Pompa ciepła do gazu ? Liczyłem 50 razy do tego firowoltaika która mam. Mam po 3 latach wyliczenia że nigdy się nie zwróci . Ceny amortyzacji z roku na rok wyższe. Pierdolenie nic więcej. Eko? A pompa co nie potrzebuje prądu zanim trafi wpierdolic z komina elektrowni na węgiel? Nie z mojego komina jest ok ale byle z cudzego? Proszę Was ..... 🤦 Ja już się obudziłem z letargu
Wszystko spoko. Końcówka się ucięła..spotkamy się...no właśnie gdzie możemy się spotkać bo miałbym więcej tematów ?
Witam. Chciałem zapytać czy do domku w górach 7X5 metrów plus antresola czyli ok 55m2, konstrukcja szkieletowa ocieplona. Domek typu nowoczesna stodoła z otwartym salonem do dachu. Chciałem zapytać czy rzeczywiście najlepiej zamontować dla klimatyzatory do ogrzewania w zimie? Domek w zimie używany będzie w weekendy głównie.
Hej, nie potrafie wrócić do filmiku pompa ciepła monoblock za 150$, możesz podesłać jakies linki na Alli?
Czy ktoś z Państwa może mi podpowiedzieć, jak dużą część działki powinien poświęcić,. mam jej około 300 m Kw, na instalację podziemną do ogrzania w zimie 20 do 30 m kw powierzchni i jaką kubaturę będzie mniej więcej miała aparatura do sprężania i rozprężania? Ile kilowatogodzin potrzebuję na utrzymanie w zimie temperatury ok 18 C?
Kiedyś myślałem że pompa ciepła działa tylko tam gdzie jest geotermia - na zasadzie pompy ciepła w samochodzie :-D Byłem naiwny (?) Prostszą budową pompy ciepła byłby kompresor sprężający bezpieczny gaz - powietrze, a wentylator chłodnicy kompresor wdmuchiwałby nagrzane nim powietrze do pomieszczenia. W razie jakby kompresor (- pompa ciepła :-) nie dał rady - jak to powiedział autor filmu- powietrze byłoby dogrzane grzałką. Dodatkowo powstaje przydatny produkt uboczny w postaci sprężonego powietrza do około 8 Bar. A moja pompa ciepła ma cztery koła i pompuje mi ciepło z lasu które po umieszczeniu w specjalnym reaktorze, jest uwalniane do pomieszczenia, wydzielając do atmosfery niewielkie ilości gazu stymulującego wzrost warzyw w ogródku. Proces uwalniania ciepła w reaktorze można obserwować przez specjalny wizjer, nad którym znajduje się miejsce do przyrządzania ciepłych potraw.
Kciuk za Gretę i Bila :-D
Gdyby tak zamontować jednostkę zewnętrzna w szklarni ogrzewanej przez słońce?
Mam pytanie. Jaką polecasz stację meteo z zapisem danych, głównie informacje o wietrze. Jaka jest minimalna częstotliwość zapisu danych, co minutę wystarcza?? Najlepiej wiadomo wifi i całe archiwum z zapisem na stronie internetowej z opcją pobierania do Excela. Dzięki za odpowiedz. Chce pomierzyć u siebie na dachu.
Podepne sie pod pytaniem :) Pozdrawiam
Jak pompa niskotemperaturowa która ma na wyjściu 40 st ma zagrzać cwu ? To się chyba grzeje kilka dni oczywiście jak nikt tej wody nie pobiera
Ile m2 potrzeba na pomieszczenie w którym jest pompa ciepła i liczniki? I ile miejsce zajmuje bufor na wodę
bufor 1m2 z doprowadzeniami. pompa ciepla jest na zewnatrz domu
Lepiej chyba się nie da 👏
7:19: Lepkość cieczy? (viscosity = lepkość)
yup!👍
A co jeśli tką pompę zamontował bym w dobrze izolowanym pomieszczeniu starej kotłowni. W lato dobrze wietrzone a w zimę zachowujące temperaturę przynajmniej 10/15 stopni nie zwiększymy sprawności w ujemnych temperaturach na zewnątrz? Co pan myśli. Pozdrawiam
pompa musi mieć tysiace metrow sześciennych powietrza do pozyskania z niego energii
Tak się zastanawiam bo jestem specjalistą w innej dziedzinie, ale temat pompy ciepła mnie interesuje. Jeśli jesteś na przykład posiadaczem przydomowego basenu lub stawu czy zamiast drążyć w ziemi miejsce na zewnętrzny wymiennik ciepła, nie można wykorzystać ich jako czynnik ogrzewający? W Polsce obecnie nie ma takich mrozów które zamrożą wodę do dna zbiornika. Wydaje mi się, że było by to bardziej efektywne, niż powietrze w temperaturze -5 czy -10 stopni. Nie widziałem nigdzie takich rozwiązań. Co o tym myślisz?
ten basen ma skończoną pojemność termiczną i my używając go jako źródło dla pompy ciepła sami go zamrozimy. odebranie 1,16kWh energii z basenu to schlodzenie 1m³ o 1⁰C. czyli jak masz basen 4*5*2m (40m³) to przy temp 10⁰C masz tam zgromadzone ok 500KWh energii zanim całość zamarznie
Z rana do kawy film - no panie
fajnie opowiadasz ale kto zapłaci rachunek. A przy dużych mrozach to po prostu wielkie G.
od 1 stycznia 2023 sa zmiany w przepisach w ustawie dotyczacej pomp ciepla , panowie w Davos nie zasypiaja gruszek w popiele th-cam.com/video/XB4Jp84xIFk/w-d-xo.html&ab_channel=Pawe%C5%82Nieczyk
Filozof się znalazł. Pompy ciepła są drogie w zakupie i utrzymaniu,serwisowaniu. Sprężarki potrzebują dużo prądu, pompy przy niskich temp. wspomagają ogrzewanie grzałkami o których facet nie mówisz. Montując pompę ciepła trzeba dla obniżenia kosztów za prąd zainstalować fotovoltaike która też sporo kosztuje. Więc nie pierdol że to jest tani system.
???? ile to jest "dużo prądu"?
@@4nrgy nie udawaj głupka dobrze wiesz o co chodzi. Niektórzy w Polsce dostali amoku na punkcie pomp ciepła i słuchają tych debili z Unii.
Wszystko fajnie tylko dlaczego takie pompy takie kosmiczne pieniądze kosztują?😕
Mam takie pytanie ile pompa ciepła podnosi z wejścia na wyjście przy poborze 1 kW ?
przy poborze 1kw dodaje do domu 4kW ciepła. zabiera z podworka i dodaje do domu
Ciekawe Cała zagadka jest ukryta w termodynamice
Jaki czynnik jest lepszy , czy r290, czy 410 , czy jakiś inny.
Jak dla mnie jest lepszy R32 lub jak piszesz R290 (propan-butan), ponieważ to jest nowszy gaz i jest bardziej wydajny. Możliwe, że kiedyś będziemy stosować zwykłe CO2, bo jego parametry też są bardzo dobre, niestety trzeba sprężać go do wysokich ciśnień.
R290>R32>r410
Podasz namiary na dobre pompy ciepła typu monoblok powietrze woda, R290, które warto sprowadzić z Chin ? Pozdrawiam.
na razie nie mam nic sprawdzonego
Ja mam więcej bierze energii elektrycznej niż uzyskuje to Saunier-dual
A jaka jest sprawnosc pompy ponizej -5 stopni celcjusza...wychodzi 1:1?
Jeżeli mowa o COP to przy podłogówce lub ogrzewaniu powietrza powinni wynieść na oko 2,5-3
@@placki93 no chyba w tych labolatoryjnych idealnych warunkach te 3🤪
@@balcerowicz7990 relacje użytkowników raczej na to wskazują. Sam dogrzewam się klimatyzacją i przy ostatnich mrozach (-10 lub chwilowo zimniej) wprawdzie nie wiem, jaki był cop, jednak mogę powiedzieć, że sprzęt radził sobie wciąż dobrze.
można mieć dwa źródła ogrzewania na raz pompę ciepła i piec centralne węgiel i drzewo ?
oczywiście!!! sam bym tak kombinował
Fajnie jestem za takimi rozwiązaniami ale jak sie maja koszty pracy takiego kompresora? Tzn ile pradu względem Węgla?
w warunkach do -5 masz 3-4 razy więcej niż wlozyles
mam pytanie bo chce zamienić piec na ekogroszek na pompę ciepła, nie mam fotowoltaiki, chciałbym wiedzieć ile będę rocznie płacił za prąd jeżeli co roku grzałem na zimę dom (grzejniki) i wodę a na lato tylko wodę, w sumie szło 5 ton ekogroszku. Ile mniej więcej bym płacił lub ile KW zużyje taka pompa ?
kWh w ekogroszku to teraz 30gr. to pompa o COP 2 przy 2⁰C w zaleznosci od roku raz wyjdzie trochę taniej, raz trochę drożej.
@@4nrgy ha,ha,ha jakbym Glapińskiego słyszał:inflacja będzie 2 może 6 nie wiadomo,to zależy😁😁😁
lepkość
Jak się z panem skontaktować
Proszę powiedzieć czy np najwydajniejsza pompa ciepła ,przykładowo mając pobór prądu dla ułatwienia 1 kw na godzinę ,czy zagrzeje lepiej niż najwydajniejszy grzejnik na grzałkach oporowych o poborze 1 kw .czy to jest porostu zwykła malowydajna klima . Dzięki
Pompy maja średnio COP 4 lub lepiej czyli 4 razy lepsze niz grzałki;)
@@9Natsu dzięki za odpowiedź .
@@9Natsu tylko teraz tak .jak ktoś podaje jakąś wydajność to w praktyce nieraz wychodzi inaczej .czy robiłeś kiedyś doświadczenia np .w taki sam dzień i temp i wilgotność itp .grzejesz pompa ciepła .czekasz aż remp spadnie i na drugi dzień to samo grzejnikiem o tym samym poborze prądu oczywiście wszystko mierząc nie patrząc na tabliczki znamionowe .i potem ma odwrotu żeby uwzględnić oddawanie ciepła przez nagrzane ściany .to tylko przykład .nie jestem przekonany co do pomp ciepła bo mnóstwo bzdet nasłuchałem się lub naczytałem o sprawności pomp powyżej 100 proc .a nawet 800.jak wiesz nie ma urządzenia na świecie i raczej nie będzie które by dawało 100 proc sprawności .bo to już by było perpetuum mobile. Dlatego tylko pomiary z rzetelnego źródła podają prawdę
@@kosmos921 ale tu masz błędne założenie, sprawność maszyny jako całość powyżej 100% bedzie perpetum, tylko że w pompie mowimy o produkcji ciepla, tak jak bym Ci powiedzial że 2kg uranu maja sprawności 200000% bo produkuje ciepło, pompa wykorzystuje zjawiska fizyczne jak zmiana stanów gazów przez to bierze się "sprawność"
@@9Natsu rozumie co niektórzy mają na myśli ale tylko testy pokażą prawdziwe wyniki pobór prądu i grzanie w porównaniu do wyklych grzejników
Mamy na rynku kilka czynników to teraz pytanie Który z nich jest najlepszy albo najbardziej wydajny?
co dziwne to badania pokazuja ze w temp poniżej 60⁰ R410 jest lepszy nawet niż r32
Prawie wszystkie sa takie same.Nie mozesz sam decydowac jakie bedzie cklodziwo.Decyduje producent.
A jakie jest średnie zużycie prądu np. tygodniowe w lecie przy średniej temperaturze ?
no ale przecież zależy od kubatury i wymagań. przy zapewnieniu roznicy temperatur 10⁰C sprawność rosnie. COP to nawet 10! czyli z każdego włożonego 1kWh mamy 10kWh ciepła!!!
Cop 10 przestań opowiadać bajki.
@@mariuszmarcinek4934 nie licząc cwu, to mam cop 8, jak na dworze jest chłopdniej, cały dom podłogówka, w zimie mam ok 3,2-3,5 bez ciepłej wody, 10 to niby dużo ale jak ma lepszą pompę to nie są to jakieś magiczne liczby.
czy moge zaistalowac pompe ciepla na strychu lub w piwicy?
Tak
Oczywiście że nie, potrzebuje dużo przepływu powietrza, tylko na zewnątrz.
LPG najlepsze do pompy ciepła i klimatyzacji w aucie
Sprawdzone- działa
Jak panel słoneczny ? Dobrać moc żeby np dał radę obsługiwać mi nawietrznik z grzałką która ma dane techniczne moc nominalna 138w
Prąd max 2a
Zasilanie 230v
To jakiej mocy ? Mam dobrać panel słoneczny czy wystarczy jeden o 250wat do tego będę chciał podłączyć akumulator jako magazyn energii z panela prąd będzie iść do akumulatora a z akumulatora nawietrznik będzie pobierał prąd
Witam , moze sie tym filmem osmiesze ale co powiesz na to th-cam.com/video/MuJ02zJok6s/w-d-xo.html . Jest to jakis zart albo cos na rzeczy???
oszuści niestety, ale to na kulturę latino to sprzedadzą biedakom sporo chłamu.
Wszystko zrozumiałe . Chciał byś zaprojektować ogrzewanie i odnawialne źródła energii do domu jednorodzinnego ??
ogrzewanie drewno plus słońce; cwu pompa ciepla + drewno; chłodzenie nie potrzebne w polsce, chyba że chłodzenie spiżarni odpadkowym chłodem z pompy ciepła; prąd PV/wiatrak/strumyk; gotowanie w zimie drewno w lecie prąd plus kuchnia letnia drewno; woda studnia i pompa na prąd
@@MhUser chodziło mi raczek zaprojektowanie + wycena + montaż . Chciałem iść w pompę ciepła + pv + wiatrak mieszkam na górce teren 30 arów dom drewniany ocieplony wełna 23 cm zewnątrz wewnątrz 15 czyli razem ściany zewnętrze 38 cm wełny . Do. Powierzchnia podłogi 370 m2 razem z piwnica wszędzie ogrzewanie podłogowe aktualnie mam piec na Pellet
@@edekkredek753 ja niczego nie oferuje ani nie montuje ale takie rzeczy należy projektować całościowo czyli budynek musi współgrać z systemami zainstalowanymi czyli nie tak jak robi większość inwestorów gdzie postawią budynek bo im się podobał w folderze a potem się zastanawiają co dalej :)
@@edekkredek753 pompa ciepła z pionową instalacją w ziemi , pv , wiatrak , wykorzystać ile się da odnosnie potrzeb do dogrzania przy powrocie medium w instalacji -obiegu zewnętrznym .
no to jest ideał ! th-cam.com/video/8TKXs0WMLtY/w-d-xo.html
a gdzie można kupić takie tanie pompy ciepła ?
importerzy sie nie chwalą bo ustawa f@ck gazowa czyha i grozi. Gdybym ja miał importować to albo do Holandii albo do Bułgarii 😁
th-cam.com/video/tn9P_aj4fGw/w-d-xo.html
Jaka opinia , czy to w ogóle prawda, bo jesli tak to .... Poco nam panele , wiatraki,.
miało byc o -25 C a było o -3 C ?????????????? to jak jest w koncu z -25 C ?????????????
niewiele ciepła da się z.-25 odebrać. to granica dzialania pompy. dziala tak samo ale ciepła daje mniej😁
Może byś zrobił filmik z zasilania silnika spalinowego tylko wodorem elektrolizy..? Jeśli twierdzisz że będzie pracował.
"Nie rób tego w domu." ;)
Nigdy
@@Niedzwiedz_z_ZG no oczywiście że nie w domu. Lecz trzeba mieć jakiś warsztat. W ciągnikach rolniczych stosuje się wodór w celu dopalenia ropy i większej mocy w starszych jednostkach silnikowych opartych na sekcyjnych pompach wtryskowych.
I tak nic nie rozumiem... :-(
Dla mnie prąd powinien być w gniazdku, za darmo, bo węgiel jest własnością narodu, kopalnie są państwowe, koleje są państwowe, elektrownie też są państwowe. I w pieniądzu emitowanym przez państwowe banki ludzie powinni mieć wypłaty. A nie ten kociokwik co mamy teraz. Mógł Kadafi w Libii z piasku zbudować coś lepszego niż Szwajcaria, a "Magdalenka" tyle lat w środku Europy (w zasadzie to świata) nie może???
Żadna turbinka, pompa ciepła (co to ma być w ogóle?), falowniki, fotowoltaiki itp ustrojstwo nie zastąpią zespołu elektrowni Konin - Pątnów, Połaniec, Turoszów, Bełchatów, Kozienice. Nawet startu nie mają ;-DDD Jak turbiny ryczą to ziemia się trzęsie!
Albo będziemy zjednoczonym narodem posiadającym własne państwo bogate w zasoby i infrastrukturę (np. kopalnie, koleje, elektrownie, uczelnie, fabryki, huty, cementownie, zakłady wszelkiej maści) albo skończymy jak małpy z których każda dała się zagonić na swoje drzewo. I chyba do tego to zmierza :-(
Przepraszam, że tak przypolitykowałem, ale zamiast latać w koło chałupy "bo to falownik!, bo to gwarancja!, bo to taryfa! bo to łożysko!", wolałbym sobie siedzieć i czytać "Epos o Gilgameszu", "O wojnie galijskiej" albo "Sztukę Wojny" Sun Tzu. Pralka by prała, lampka świeciła, lodówka i zamrażarka "chodziły", wentylatorek dawał przyjemną "bryzkę", czajnik zagotował wodę na kawusię itp, itd. A ja bym sobie siedział i czytał. A i też rozważał należnie co przeczytałem :-)
Pewnie bym też jakąś panią zapoznał w bibliotece i razem byśmy mogli przedyskutować to co przeczytaliśmy i się nawzajem inspirować. A tak trzeba latać wkoło chałupy "bo to falownik!, bo to gwarancja!.... bo to, bo tamto... :-(
Bardzo Panu dziękuję za ten odcinek i wiedzę jaką Pan przekazał. Oczywiście daję łapkę w górę i serdecznie pozdrawiam Pana i Wspaniałych Widzów! :-)
Szefie, dziękuję za dopięcie serducha.
Ukłony
w Tajlandii garażowcy robią sobie darmowe elektrownie nawet do 1 megawata , a w europie są nawet podobne prototypy szykanowane .
@@majesticarea1721
Że jak? do jednego MEGAwata? Dla normalnego domu 10 kW powinno w miarę wystarczyć....
No to zabiłeś mi ćwieka - z co Ci bardzo dziękuję.
Ale to i tak mniej niż ZE Konin - Pątnów ;-)
Pozdro!
Ps.
Co to za UFO u Ciebie na kanale?
Dało się to komuś zidentyfikować?
@@janwege150277 zaraz podam Ci tytuł na yt netto 20 Kw . a to ufo było też przez kogoś sfilmowane ale film znikł ? to było bardzo dawno temu chyba 2005 ? robione starym telefonem to miało z 30 metrów rozpiętości leciało równiutko jakby miliony błysków laserowego światła w kolorze rubinowym , telefon to zafałszował , ogólnie to widziałem ich dziesiatki każdy inny , nie nikt tego nie zidentyfikował ta energia była zbyt mocna aby coś z tego wyciągnąć .
@@janwege150277 1 megawat รู้จัก "กังหันน้ำผลิตกระแสไฟฟ้า" ภูมิปัญญาคนไทย 20 Kw za darmo y t " หนุ่มใหญ่เมืองกาญจน์จบ ม.6 ประดิษฐ์เครื่องผลิตกระแสไฟฟ้าพลังน้ำ 20 กิโลวัตต์ใช้ได้ทั้งหมูบ้าน " np 20 kw zysk całkowity wydajność 25 z tym że pompa zabiera 5 kw ,
Doedukuj się bo materiał dobry ale ma błędy
majster ''lepkość'' to by było po Polsku
Hehehe. A Bill będzie zły.. hehehe
Co Pan sądzi o kawitacji? Może kawitacja to przyszłość nie ten wodór? th-cam.com/video/t-ROHhN_Asc/w-d-xo.html Zachęcam do zapoznania się moim zdaniem jest to temat na pewno ciekawy bo mamy ciepło i prąd. Fakt my też jakiś ten prąd musimy włożyć ale nikt inny takiego "pieca" kawitacyjnego raczej nie ma więc prestiż haha. A Szczerze ciekawe zjawisko zachodzi i w mojej opini należałoby się temu przyjrzeć.
🤣💚🙏
Szczepionka za karę hehehe padłem, coś w tym jest. Pozdrawiam
Mógłbyś robić jako belfer od fizyki.
Nie mógłbym. Nie znoszę systemu edukacji i tego jak niszczy ludzi.
Viscicity czyli lepkość
A czemu są takie drogie. Za co.
za auto błyszczące dla pana Henia od firmy instalacyjnej. naprawdę to są b.tanie. 700-1200$
@@4nrgy można przerobić z klimatyzatora
Bo jest program dopłat "moje ciepło"
@@tomeknedza1898 Jasne. Jest.🤣 Byłem na spotkaniu i 90 $ wstała i wyszła.🤮
Znajomy założył 3 dni -10 i w chacie zimno w nowej chacie !!!
bieresz mi wiecej jak najdrozszy bank :(
Lodówka ;]
Pomyślał bym już o wiązaniu kitki w następnych odcinkach.😀
Właściwie to nikt Ci nie broni - wiąż - wyślij tylko materiał wideo :) Faktycznie w tym całym materiale włosy były najważniejsze.
Co Pan sądzi o tym temacie? th-cam.com/video/Lv5nZUD8LhQ/w-d-xo.html Też ciekawy temat. Wkładasz raz pieniążki i masz coś lepszego niż klimatyzacja i ogrzewanie. Wiadomo że to zimą nie zaspokoi 100% potrzeby na ciepło lecz dużo pomoże ;P
może. Ja mam do ziemianek stosunek negatywny. Świeże powietrze nie kojarzy mi się z czymś wciaganym spod ziemi. Przez kilka lat w tych "wymiennikach" to się może niezły ekosystem rozwinąć 😁. Wolę nakręcić prądu i grzać pompą ciepła. ale co kto lubi
@@4nrgy Akurat ten starszy Pan tłumaczy że od 6 lat ma i nic mu się nie dzieje. Sam jakbym robił dla siebie to bym zastosował to nie pod domem tylko np pod garażem. Bo garaż nawet w razie błędu przy montażu który by uszkodził ten cały system jest no wyjmujesz dwa auta naprawiasz co masz naprawić i wkładasz znów no po prostu. Ale wiadomo co kto lubi ;)
@@_Momeq_ to reklama i eksperymenty najlepsze są instalacje w ziemi . np kolektor poziomy th-cam.com/video/9HplvAjSpyo/w-d-xo.html ale to też kit , najlepsze są pionowe instalacje bo tam jest cyrkulacja wody wilgoci temperatury takie instalacje są bardzo oszczędne ekonomiczne wydajne , a teraz ogólnie niektórzy dogrzewają powrót prądem z paneli słonecznych . a to wyciąganie zgnilizny i bakterii to jakiś żart, raczej żaden filtr tego nie zatrzyma , to są pomału paranoje ludzie w amoku zaczynają mieszkać w śmierdzących termosach .
@@majesticarea1721 czemu w śmierdzących termosach? Nie rozumiem połowy tego co napisałeś brakuje składni
@@_Momeq_ wszystko szczelne ,hermetyczne , no i to powietrze jak napisane""" może niezły ekosystem rozwinąć""" Chodzi mi o to że windowanie cen paliw energii zmusza ludzi do tego aby okien nie otwierali itp sprawy,aby nie uronić jednego wata energii , termos i wszechobecna chemia plastik .
Nie wiem dlaczego kasowane są moje sensowne komentarze pod tym filmem na tym kanale
No to skąd ja mam wiedzieć? ja piszę komentarz i go kopiuję do schowka zanim kliknę publikuj. dzieki temu jak zniknie to mogę go opublikować znowu
@@4nrgy Nie wiem co się dzieje ale na tym kanale bo mój komentarz został wykasowany a dotyczył samoczynnego silnika Tesli z czynnikiem roboczym co2 .Być może chodziło o to że jeden z przytoczonych inków pochodził ze strony niezabezpieczonej .
wiskotyczność
Pompa ciepła to syf. I tak dalej grzeje prąd
Tylko gaz lub mikroelektrownis atomowa
no nie. pompa przepompowuje ciepło z powietrza na zewnatrz domu do wnętrza domu. Bo nawet z zimnego powietrza mozna odebrać ciepło
Od wielu lat mam pytanie do młodych wykształconych i nie miłych ludzi , jak działa lodówka? 99% milczy ,a prawie wszyscy w domu ją mają 😂
Mi to wytłumaczyli na kursie nurkowym..gosc otworzyl butle z powietrzem na full i na wylocie pojawil sie lod..wiec ze spadkiem ciśnienia spada temperatura..
A jak ladujesz butle sprezasz gaz..cząsteczki tra o siebie i temp sie wytwarza wysoka..tak dzila lodowka
Jak kolega wspomniał. Dlatego masz 2 chłodnice. Jedna zimna wewnątrz i ciepła na zewnątrz. Pomiędzy jest sprężarka która wymusza sprężanie gazu i ciepła chłodnica się nagrzewa, a potem wewnątrz gaz się rozpręża i pobiera temperaturę z otoczenia, czyli z wnętrza lodówki. A co ja tłumaczę, ciężko wpisać w google? wirtualny-wojownik.pl/wp-content/uploads/2017/11/schemat-lod%C3%B3wki-1024x724.png
@@ziemniak5884 tak znaczy nie, znaczy nie chłodnice a wymienniki, ale reszta tak :)
@@rekawek6 no tak racja. To jak w samochodzie. W każdym musiałem wymieniać chłodnicę klimy, czyli skraplacz. Ale wygląda jak chłodnica, więc po chłopsku - chłodnica 😄
no jak ogrzać mieszkanie ? otworzyć drzwiczki od chłodziarki 😂
0
bzdura powietrze nie robi się ciepłe bo jest sprężone tylko przy sprężaniu mamy wszędzie tarcie i dlatego jest cieplejsze ale zysk w tym żaden A raczej strata inną sprawa że sprężone łatwiej oddaję ciepło i tu dopiero jest zysk.
temperatura rośnie, cieplo to energia więc stworzyć jej nie można
Wojtusiu przeczytaj ze zrozumieniem: pl.wikipedia.org/wiki/Przemiana_adiabatyczna
Ponieważ nie ma wymiany ciepła z otoczeniem, podczas sprężania rośnie temperatura gazu, a podczas rozprężania temperatura maleje. (...)
Podczas szybkiego zwiększania lub zmniejszania ciśnienia gazu, w rzeczywistej maszynie energetycznej wymiana cieplna jest wielokrotnie mniejsza od wykonywanej nad gazem pracy; dlatego szybkie sprężanie lub rozprężanie, ze względu na znikomy błąd, można traktować jako przemianę adiabatyczną.(...)
on bredzi
Macisz czlowieku.Pewnie w zyciu nie zrobiles zadnego servisu.Nie widziales centralnego A/C .Nigdy nie startowales takiego systemu.A to co mowisz to tylko czesc prawdy.Juz charge bys nie zrobil z tego co widze.Do noszenia narzedzi sie nadajesz.2 lata temu sam i z kolego urchomilismy 26 jednostek wewnetrznych.4 C/U .10- 15 ton BTU. Newyorker
I nie jeden dom zrobi wielkie bum
Czy nie taniej i prościej w ciągu dnia produkować przy pomocy elektryczności z fotowoltaniki H2 za pomocą generatorów HHO, a w nocy --> th-cam.com/video/tn9P_aj4fGw/w-d-xo.html
Concita w wersji blondi do tego udaje mądrą 😂😂😢😅🤮🤮🤮