Antonov an 225 nie jest już jedym największych, bo został zniszczony. Ale pozostanie uznany za największy. Przeszedł do Historii jak te, ktore są pokazane na filmie. Snutne troche, że tak właśnie to się potoczyło dla tego kozackiego samolotu... :(
4:34 Co do samolotu to plan był genialny, wręcz rewolicyjny do jego wykorzystania i gdyby sprawdzał się lepiej na Oceanach rozpoczęli by produkcje seryjną. Działał on tak, że silniki z przodu które generowały ciąg tworzyły istną poduszkę powietrzną pod szkrzydłami jeśli nie leciał wyżej niż 4-7 metrów na powierzchnią(im niżej tym lepiej) mógł osiągać nawet 800 km/h! A przy tym był niewykrywalny dla radarów! To co jest na górze to wyrzutnie rakietowe mogące pomieścić nawet głowicę nuklearne albo konwencjonalne materiały wybuchowe zdoone do niszczenia lotniskowców, bo właśnie został do tego zaprojektowany do wywalczenia dominacji na morzu ZSRR. Amerykanie próbowali tworzyć podobne projekty lecz z gorszym skutkiem i skończyli na mniejszych projektach. Więc czemu się go nie stosuje? Na Oceanie Spokojnym częściej występują większe fale kilku lub nawet kilkunasto metrowe co raz może zachaczać o samolot, dwa nierówne podłoże osłabia efekt poduszki powietrznej przez co jedynym teatrem działań dla tego olbrzyma zostało morze czarne i morze bałtyckie czyli tam gdzie lotniskowce się nie zapuszczają.
Hej na wstepie chciałbym podziekować za robienie przez ciebie tak świetnej roboty, kanał idealnie trafia w moje gusta, a co do tematu to oczywiście An-225 to najwiekszy samolot z prostego wzgledu - ta maszyna lata i cieżko ją porównywać z prototypami ktore nigdy nie odbyły komercyjnego lotu. Pozdrowionka i TRZYMAJ TAK DALEJ.
4:29 Prace nad KM rozpoczęto w 1962r, a prototyp wystartował w 1966r. Tenże prototyp robił się w 1969 roku, prace nad KM trwały do 1980 roku, kiedy to zatonął ostatni ze zbudowanych KM. Prawdopodobnie zbudowano 6 egzemplarzy.
An-225 powstał tylko dzięki finansowaniu programu kosmicznego. Dziś nikt by się tego nie podjął. Opłacalność budowy wyjątkowo dużych samolotów skończyła się w momencie gdy mniejsze maszyny zyskały zdolność pokonywania Atlantyku "na raz". Do tego momentu był opcje poczekać na ten jeden lub jeden z dwóch lotów dziennie w większym lotnisku i dolecieć za kolejnych kilka(naście) godzin lub lecieć z przesiadkami, na około czekając znacznie krócej, ale na jedną przesiadkę, potem drugą (lub międzylądowania i tankowanie), by sumarycznie być później i w mniej komfortowych warunkach. No i były statki. 5 dni z bani. Jednak gdy małe i średnie maszyny zyskały znaczny wzrost zasięgu (schyłek ery trijetów) były w stanie zapewnić konkurencyjne czasy podróży bez konieczności czekania na niego w HUBie. Operatorom też się bardziej opłaciło wysłać mniejszą maszynę, która jest tańsza i łatwiej ją zapełnić. Dziś rekordziści mają robotę, ale jest jej mało. Tak samo jak rekordzistów, więc podaż i popyt się wyrównały. Takiego atletę woła się gdy trzeba pilnie coś przenieść, co jest zbyt duże lub zbyt ciężkie dla innych. Poza nagłymi i palącymi sytuacjami ekonomia każe wybrać fracht morski lub kolejowy.
Ekranoplan (GEV - Ground Effect Vehicle) nie jest klasyfikowany jako samolot. To bardziej miks poduszkowca i samolotu, ale nie jest określany jako którykolwiek z nich. Poza tym Mriji póki co nie da się zdeklasować z uwagi na choćby masę startową (ponad 640 ton) Stratolauncher przewyższa Antonowa jedynie rozmiarem, ale nie tylko to jest brane pod uwagę podczas klasyfikowania danej maszyny jako największej.
Kontynuując temat "Antków" dobrym materiałem na film była by historia AN-70 zarówno ze względu na samą maszynę (głównie napęd) jak i historię projektu i jego upadek.
@@Kuba-zo4lo W sumie i to i to, ale bardziej wojskowe. Bf 109, Junkers, Spitfire, Mustangi czyli takie klasyki ale też większe FlyingFortres czy Liberatory to ciekawe tematy na odcinek moim zdaniem 😉
Cześć , mój tata pracuje na Okęciu na lotnisku i on prowadził Mriję swoim FOLLOW’em bo tam pracuje 😃 Super by było gdybys odpisał bo robisz super ciekawe odcinki hihi 😍
Sugeruję odcinek o upadku South African Airways. Jedna z najlepszych linii świata po 84 lata bankrutuje, gdyż stała się synekurą dla pupili partii rządzącej. Setki niekompetentnych urzędników na wysokich pensjach wyssało cały dochód linii. Ostatnia pani prezes, żona prezydenta, była z wykształcenia nauczycielką podstawówki. Temat łączy kanały Samoloty i Biznes. Podeślę linki do tematu.
2:06 skąd ja go kojarzę? 2:26 nie no nie wiem? 3:49 poczekajcie... 3:58 MUZEM... 4:03 Przecież ja tam byłem! To jest royal air force museum w londynie!
Bardzo się cieszę, że zrobiłeś ten odcinek i jest on super, ale zapomniałeś o dwóch samolotach o których wypadałoby chociaż wspomnieć (w mojej opinii ofc) a mianowicie: Dream Lifter, który ma największą objętość ze wszystkich samolotów, jak i Super Guppy, który jest po prostu Super Guppy'im
KM ''Kaspijski Potwór'' nie jest samolotem- ten pojazd miał unosić się kilka metrów nad wodą (a może jeszcze mniej) i szybko przemieszczać się po niej. Jego uzbrojenie miało być między samolotem a okrętem (chodzi mi o ilość itp).
Jest jeszcze jeden Antonow an225, tyle że nieskończony. W 2016 chińscy inwestorzy podjęli się ukończenia 2 egzemplarza, na wrzesień 2018 jego stan określano na 70% jednak jak to zwykle bywa brak środków wstrzymał pracę (szacuje się że brakuje 190- 270 milionów funtów)
Gratuluję strzału z tym samolotem nieźle się wbiles jak ten a tonów hehe pozdrawiam Cie przyjacielu, a jak wruciz już na ziemię to zapraszam do siebie będzie mi miło gościć tak wybitnego gościa 😀😀😀👍
Moim zdaniem wiele więcej sensu leży dzisiaj w projektowaniu nowej generacji naddźwiękowych samolotów pasażerskich, niż w wymyślaniu coraz większych gigantów. Zgadzam się z narratorem, że budowa tak wielkiego samolotu bardzo często jest nieuzasadniona ekonomicznie. A z kolei bicie rekordu wielkości pojedynczego ładunku też nie wydaje się mieć większego sensu, bo w dzisiejszych czasach panuje raczej trend projektowania maszyn możliwych do złożenia z większej liczby elementów o mniejszych rozmiarach. Konieczność przewiezienia gdzieś ładunku o bardzo dużych gabarytach jest już rzadkością i w większości przypadków nie wymaga transportu na drugi koniec planety, więc droga wodna jest najczęściej wystarczającą opcją.
Już niejaki Hitler, austriacki malarz, wpadł na pomysł budowy czołgu o masie 1000 ton. Myślę, że umiarkowanie jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki za program. Dobra robota 💪
Problemy przy budowie wysokich budynków w większym stopniu wiążą się z nierentownością tego typu budów z powodu miejsca wymuszonego dla wind dowożącyh na kolejne piętra ludzi i towary. Od pewnego pułapu budowanie wyżej pozbawione jest sensu-windy zabierałyby więcej powierzchni niź użytkowa. Wiatry są sprawą drugorzędną. Technologie budów są naprawdę zaawansowane, ale przegrywają z ekonomią i logiką Drogi Twórco
7:44 Anyonov: potrzebujemy samolotu który przetransportuje prom kosmiczny, tylko 6 silników umiesie ten prom. Boeing: aaaaaa zróbmy sobie samolot trasnportowy taki wiesz .... dobry Ktoś w oddali: dajmy mu 6 silników!!! Też boeing: 6 silników gdzie ty żyjesz!! Dajemy 12!!!
Miałem szczęście widzieć AN 225 na tle kilku AN 124, w Lipsku. Jedno co przykulo mi uwagę, to to że kadłub wielkością się nie różni od 124, wydaje się że dolozone jest po silniku na skrzydło, i to specyficzne usterzenie ogonowe. Po za tym wyglądają bardzo podobnie
''Samoloty większe od Antonova AN 225 Mrija'' 0:50 Dornier Do X - mniejszy 1:42 Convair B-36 Peacemaker - mniejszy 2:04 Hughes H-4 Hercules - tylko rozpiętość skrzydeł jest większa 4:30 Ekranoplan to ekranoplan a samolot to samolot (chodź by z zasady utrzymywania się w powietrzu ) jak byś porównał bawoła do aligatora porównać link: pl.wikipedia.org/wiki/Ekranoplan link: pl.wikipedia.org/wiki/Samolot 5:45 Stratolaunch Systems - tylko rozpiętość skrzydeł 7:02 Boeing 2707 - nie istnieje 7:19 Boeing RC1 - nie istnieje 7:52 ................ - nie istnieje 8:18 - BE -5000 - ekranoplan nie istnieje ( ten spoko Boeing Pelican 3000 osób miał zabierać) Ponieważ tytuł sobie a temat filmu sobie.... na twoje pytanie końcowe odpowiem tak: Dla mnie to jest większe od Antka: link: www.fenspace.net/index.php5?title=Gagarin-class PS. do twojej listy dodał bym to link: pl.wikipedia.org/wiki/Messerschmitt_Me_323_Gigant link: nt.interia.pl/raporty/raport-wojna-przyszlosci/lotnictwo/news-pak-ta-rosyjski-samolot-transportowy-nowej-generacji,nId,1701748 O C-5 ..... to ja już nawet nie wspomnę....
@@krisdaf3972 ja widzę jaką ten typ przyciąga widownie. Mój wybór jest idealny do tej jego kompozycji ( większość samolotów nie w temacie tytułu filmu ) Materiał zrobiony na szybko i niekompetentnie z błędami. Słowo ''szerokość'' używana wielokrotnie (chyba kadłub jak coś można tak określić ) ROZPIĘTOŚĆ Skrzydeł.... się mówi, ale materiał jest tak słaby i ogólny... dla Laików. Widać że dla biznesu wszystko robi a nie dla pasji jak wielu innych YT-ów.
Frajdę z oglądania Twoich filmów psuje mi trochę język. Nie czepiam się wymowy, bo to trochę wrodzone. Ale staranność gramatyczna i stylistyczna by się przydała. Tym bardziej, że masz naprawdę fajne zasięgi, a nasz język w dobie internetu po prostu zdycha.
Osobiscie bardziej bym okreslil ekranoplan jako statek powietrzny, nie jako samolot. Wykorzystuje on efekt przypowierzchniowy, przez co moze sie unosic na maksymalnie kilka metrow ponad poziomem wody czy gruntu, jego skrzydla nie wytwarzaja wystarczajacej sily nosnej zeby dalo sie nim wzbic wyzej.
praktycznie wszystkie pozostałe wymienione to bezużyteczne wydmuszki, Mrija regularnie lata już od wielu lat, jest praktyczna, dobrze spełnia swoje zadanie, do tego posiada sporo wymiennych części z AN-124 Rusłan. jak dla mnie to absolutnie zasługuje na miano największego samolotu świata.
Jest jeszcze jeden duży, może nie największy, ale warto o nim wspomnieć. Boeing 747 Dreamlifter. Wygląda jak Jumbo na sterydach, służy do transportu fragmentów Dreamlinera do finalnego montażu.
Jak, dla mnie jest największym i najpojemniejszym samolotem ze względu na możliwość wielokrotnego użytku w różnorakim celu. Może przewieść towar w luku bagażowym lub na dachu, a czy może przewozić w luku i na dachu jednocześnie?
W jednym z poprzednich filmów o an225 powiedziałeś, że drugi egzemplarz jest bliski ukończenia i wkrótce prawdopodobnie będzie latał. Skąd takie info? Człowiek pilotujący Mriję twierdzi, że jest to praktycznie niemożliwe, bo koszty tego przedsięwzięcia byłyby potężne.
(A któż by inny jak nie ...) ponoć Chińczycy doinwestują... na maseczkach się dorobili. tvn24.pl/magazyn-tvn24/odrodzenie-latajacego-giganta-radzieckie-marzenie-za-chinskie-pieniadze,58,1247
Ten ekranoplan nazywal sie "łuń" i faktycznie Amerykanie nazwali go w ten sposób. Jest jednak diametralna różnica. Ta maszyna nie sluzyla do wzbijania sie w powietrze takze bardziej byla to lodz z napedem odrzutowym niz inne maszyny pokazane na filmie. Glownymi zadaniami testowanych na Jeziorze Kaspijskim ekranoplanow mialy byc "podplywanie" (oczywiscie uniesiony lekko nad tafle wody) z potezna predkoscia do lotniskowcow wroga bedac niewidzialnymi dla radarow (z wiadomych przyczyn technicznych) oraz podejmowanie zalog z wlasnych, ustrzelonych okretow zanim okret wroga wylowi ich jako jencow (czyli zrodlo informacji, nie chodzilo tu o wzgledy litowania sie nad swoimi jak to w zsrr). Uzbrojenie bylo porazajace poniewaz "łuń" mogl przenosic 6 pociskow typu "moskit" zdolnych przenosic ladunku nuklearne. Biorac pod uwage jego nieuchwytnosc radiolokacyjna i predkosc poruszania (ponad 500 km/h z tego co pamietam) moglby byc (choc wcale nie musialy bo na to sklada sie o wiele wiecej czynnikow niz tylko predkosc) skuteczniejszy niz lodzie podwodne typu typhoon czy a-kula (choc mogly by konczyc jako misje samobojcze). Czemu Rosjanie zarzucili ten projekt? Nie pamietam dokladnie ale chyba chodzilo o pieniadze. Moze o rozmrozenie stosunkow z USA i wprowadzenie nowszych technologii? Trzeba sprawdzic. W kazdym razie na jakims z portali obronnych typu defence24 albo polska zbrojna rzucila mi sie pare lat temu w oczy incormacja ze wrocili do tematu uzywania ekranoplanow. Poki co ekranoplany sluza w naszych czasach jako bogata rozrywka. No! To sie powymadrzalem :D a material jak zwykle super, dzieki za niego, bardzo lubie Twoj kanal stad tez kopie w Twoich wczesniejszych materialach zeby dowiedziec sie niespotykanych ciekawostek takze powodzenia w projektach! Oby tak dalej :) pozdrawiam serdecznie!
Odnośnie ekranoplanów to to co pokazywałeś to nie było kaspijskie monstrum, tylko późniejsza podobna inna konstrukcja, która byłą dużo krótsza od monstrum.
Właśnie też gdzieś kiedyś słyszałem, że były 2 szt. A225. Jednak mrija, niby większy jest od tego drugiego. Tylko nie wiem w czym ta wielkość jest, czy wymiary zewn czy też kubatura czy ładowność.
Właściwie to przy zdjęciach Kaspijskiego Potwora pokazujesz Łun służący do transportu. KM miał cel stricte bojowy i faktycznie został zniszczony. Łuń ze zdjęć współczesnych stoi w porcie
Akurat ekranoplan to uwno nie samolot. Ekranoplan nie jest samolotem. Ekranoplan to typ pojazdu a nie nazwa modelu konkretnej maszyny. Ekranoplany poruszaja sie dzieki efektowi przypowiechrzniowemu i sa w stanie jedynie w ograniczonym zakresie odrywac sie od powiechrzni wody (bardzo dlugo zreszta uwarzano ze również omówiony w filmie Hughes H-4 oderwal sie od tafli wody tylko dzieki wlasnie temu zjawiskowi. Wspolczesne badania pokazaly jednak ze bylby zdolny do lotu pod wlasnym napedem nie korzystajac z efektu przypowiechrzniowego) Szerokosc to nie rozpietosc. Szerokosc mo,e byc najwyzej ladowni. Omawiany Boeing to B 2707 a nie 7207. Plus pare literowek, przejezyczen i nieprifesjonalnej nomenklatury oraz brakow w wiedzy. Troche boli bo omawiane tematy sa bardzo ciekawe, a przedstawiane sa w sposob powierzchowny i dosc prostacki.
an-225 zasługuje bo przewozi najwięcej, oraz mimo tylko 1 egzemplarza był używany i transportował wiele towarów, a inne samoloty skończyły a fazie konceptu albo prototypu
Czy czysto teoretycznie gdyby środki były nie ograniczone dało by się zbudować maszyne mającą np 300m długości i szerokości? Prócz tego że nie było by to opłacalne i nie mieścilo się na lotniski czy technologocznie było by możliwe? Pozdrawiam
Antonov AN225mrija dla mnie największy i go słyszałem jak przelatywał i jak odlatywał nad moim domem ale go nie widziałem w telewizji oglądałam jego lądowanie super
Jeżeli mówimy o samych rozmiarach to An 255 nie jest największy. Jednak czy wielkość jest tak ważna? Ważniejsza jest chyba sprawność maszyny a tu Mrija jest najlepsza bo jest najnowsza i wciąż modernizowana. Samolot śmigłowy nigdy nie uzyska takiej mocy jak turbo odrzutowy. Bez dzisiejszych technologii nie da się też projektować tak funkcjonalnych kadłubów. Nie licząc latających łodzi w zasadzie wszystkie stare samoloty to po prostu rury ze skrzydłami. Kadłuby były okrągłe bo taki kształt zapewnia wytrzymałość potrzebną do utrzymania ciśnienia przy jak najlżejszej budowie. A dzisiejsze samoloty transportowe typu Globemaster czy Mrija wyglądają jakby zaczęły się topić postawione na czymś gorącym. Są szerokie na dole i wąskie u góry. Zastosowanie materiałów typu włókna węglowe pozwala uzyskać bardziej funkcjonalną przestrzeń załadunkową przy dużej wytrzymałości i małej wadze. Dlatego nowszy samolot będzie zawsze lepszy bo w samolotach nie chodzi o ideę tylko o pieniądze.
Witam. Prędzej czy później ten Antonow, nie będzie mógł latać z uwagi na tzw. zmęczenie materiału no chyba bez końca będzie ów samolot w czynnikach pierwszych w częściach wymieniany od srubeczki po całe płaty poszyc kadłuba i jeśli dobrze się zastanowić jest to możliwe zważywszy iż mógłby tak latac i ze sto lat tyle tylko czy to jest opłacalne czy to tylko po to utrzymać takiego ciężkiego powietrznego potwora po to by ludzkość podziwiała czynny samolot bez względu na ekonomiczność- i jeszcze jedno czy następcy pilotów się znajdą i wytrzymają stres by go nie rozbić jedyny taki egzemplarz (gdzieś oglądałem materiał o tym iż planuje się budowa następcy bo o ile pamięć mi nie zawodzi iż jest gotowy projekt nie tyle co tylko komputerowy i czy Autor mógłby tu oświecić jeśli coś na ten temat wie bądź ma jakiś bardziej ułatwiony dostęp wiedzy ntt). Pozdrawiam.
Antonov - największy samolot na świecie
Samoloty: ,,Samoloty większe od Antonova"
@@derf5045 Masz racje
O nieee XD
@Samoloty dzk za serduszko ❤️
@@derf5045 tak
Ale chodzi o te co kiedys byly
Kogoś poniosło z tym photoshopem na miniaturce z 3 kokpitami XD
Tak
Nom
Cofnąłem subskrypcje za to i łapka w dół. Niech spier..ala jak manipuluje miniaturką nawet :)
Musiał coś chyba palić!
Ej ale wiecie że to jest prawdziwy samolot Airbus a390
Antonov an 225 nie jest już jedym największych, bo został zniszczony. Ale pozostanie uznany za największy. Przeszedł do Historii jak te, ktore są pokazane na filmie.
Snutne troche, że tak właśnie to się potoczyło dla tego kozackiego samolotu... :(
Projektanci an 225: Ile on ma mieć kół?
Producent: Tak.
Podwozia
4:34 Co do samolotu to plan był genialny, wręcz rewolicyjny do jego wykorzystania i gdyby sprawdzał się lepiej na Oceanach rozpoczęli by produkcje seryjną. Działał on tak, że silniki z przodu które generowały ciąg tworzyły istną poduszkę powietrzną pod szkrzydłami jeśli nie leciał wyżej niż 4-7 metrów na powierzchnią(im niżej tym lepiej) mógł osiągać nawet 800 km/h! A przy tym był niewykrywalny dla radarów! To co jest na górze to wyrzutnie rakietowe mogące pomieścić nawet głowicę nuklearne albo konwencjonalne materiały wybuchowe zdoone do niszczenia lotniskowców, bo właśnie został do tego zaprojektowany do wywalczenia dominacji na morzu ZSRR. Amerykanie próbowali tworzyć podobne projekty lecz z gorszym skutkiem i skończyli na mniejszych projektach.
Więc czemu się go nie stosuje? Na Oceanie Spokojnym częściej występują większe fale kilku lub nawet kilkunasto metrowe co raz może zachaczać o samolot, dwa nierówne podłoże osłabia efekt poduszki powietrznej przez co jedynym teatrem działań dla tego olbrzyma zostało morze czarne i morze bałtyckie czyli tam gdzie lotniskowce się nie zapuszczają.
4:37 Ten samolot wygląda jakby dostał bąbli lecąc nad Czarnobylem xD
XDDD
XDDD
He lol
Wygląda jak wkurwiony dzik
XD
Hej na wstepie chciałbym podziekować za robienie przez ciebie tak świetnej roboty, kanał idealnie trafia w moje gusta, a co do tematu to oczywiście An-225 to najwiekszy samolot z prostego wzgledu - ta maszyna lata i cieżko ją porównywać z prototypami ktore nigdy nie odbyły komercyjnego lotu. Pozdrowionka i TRZYMAJ TAK DALEJ.
Świetny film jak zawsze!
Chciałbym zobaczyć na żywo antonova an 225 ❤️
to już nie zobaczysz :(
Antonov jest nie tylko największy ale jest też po prostu przepiękny!:)
ja tym się zgadzam
Już jest zniszczony😢
RIP Antek ... Propozycja do filmu ode mnie to super guppy
0:16 Mnie interesują wszystkie tematy, które są poruszane na tym kanale :)
Kto lubi an-225
Daje like!!👍👍
A jak ktoś nie lubi to co ma dać?
Nic
@@barszczykjestdobry9538 to daje nic 😉
@@Tomek.K ok xd
Super odcinek. Może jakieś QnA...
4:29 Prace nad KM rozpoczęto w 1962r, a prototyp wystartował w 1966r. Tenże prototyp robił się w 1969 roku, prace nad KM trwały do 1980 roku, kiedy to zatonął ostatni ze zbudowanych KM. Prawdopodobnie zbudowano 6 egzemplarzy.
Lubie twoj kanał!
An-225 powstał tylko dzięki finansowaniu programu kosmicznego. Dziś nikt by się tego nie podjął. Opłacalność budowy wyjątkowo dużych samolotów skończyła się w momencie gdy mniejsze maszyny zyskały zdolność pokonywania Atlantyku "na raz". Do tego momentu był opcje poczekać na ten jeden lub jeden z dwóch lotów dziennie w większym lotnisku i dolecieć za kolejnych kilka(naście) godzin lub lecieć z przesiadkami, na około czekając znacznie krócej, ale na jedną przesiadkę, potem drugą (lub międzylądowania i tankowanie), by sumarycznie być później i w mniej komfortowych warunkach. No i były statki. 5 dni z bani. Jednak gdy małe i średnie maszyny zyskały znaczny wzrost zasięgu (schyłek ery trijetów) były w stanie zapewnić konkurencyjne czasy podróży bez konieczności czekania na niego w HUBie. Operatorom też się bardziej opłaciło wysłać mniejszą maszynę, która jest tańsza i łatwiej ją zapełnić. Dziś rekordziści mają robotę, ale jest jej mało. Tak samo jak rekordzistów, więc podaż i popyt się wyrównały. Takiego atletę woła się gdy trzeba pilnie coś przenieść, co jest zbyt duże lub zbyt ciężkie dla innych. Poza nagłymi i palącymi sytuacjami ekonomia każe wybrać fracht morski lub kolejowy.
Witam.Jak najbardziej największy samolot Świata.Jedyny nie powtarzalny i Najcięższy i do Tego LATA.Pozdrawiam Świetny Kanał.
Pov. Oglądasz jak już został zniszczony :(
Patryk, zrób odcinek z historią lotniska Warszawa-Babice kiedyś to było potężne lotnisko a teraz znają je głównie Warszawiacy
Teraz jest najwiekszym skupem zlomu
Ekranoplan (GEV - Ground Effect Vehicle) nie jest klasyfikowany jako samolot. To bardziej miks poduszkowca i samolotu, ale nie jest określany jako którykolwiek z nich. Poza tym Mriji póki co nie da się zdeklasować z uwagi na choćby masę startową (ponad 640 ton) Stratolauncher przewyższa Antonowa jedynie rozmiarem, ale nie tylko to jest brane pod uwagę podczas klasyfikowania danej maszyny jako największej.
Kontynuując temat "Antków" dobrym materiałem na film była by historia AN-70 zarówno ze względu na samą maszynę (głównie napęd) jak i historię projektu i jego upadek.
::..
Patryk, a moze kiedyś zrobisz taką Mini-Serię o samolotach z I i II Wojny Światowej?
Interesuje to kogoś oprócz mnie? :)
::..
Ale chodzi Ci o samoloty które powstały podczas Wojny czy o samoloty wojskowe?
@@Kuba-zo4lo W sumie i to i to, ale bardziej wojskowe. Bf 109, Junkers, Spitfire, Mustangi czyli takie klasyki ale też większe FlyingFortres czy Liberatory to ciekawe tematy na odcinek moim zdaniem 😉
O hurricaneach I spitfireach byłoby najlepiej 😍
@@gorniklecznaman3414 jeszcze messerschmitt bf 109 też jest fajny i ciekawy
@@gorniklecznaman3414 on mówił, że go za bardzo nie interesują samoloty wojskowe
Rób więcej tego typu odc
Cześć , mój tata pracuje na Okęciu na lotnisku i on prowadził Mriję swoim FOLLOW’em bo tam pracuje 😃 Super by było gdybys odpisał bo robisz super ciekawe odcinki hihi 😍
Dzięki! Super miał na pewno widoki, dużo osób wysyłało mi foty właśnie z Followek między innymi
Samoloty 😁
Kiedy następny odcinek z testowania lini lotniczych, bo wiem, że masz jeszcze jeden.
Mogłeś jeszcze wspomnieć o Me 323 Gigant. Co prawda miał "tylko" 55 m szerokości i 30 metrów długości, ale wyprodukowano aż ponad 200 egzemplarzy.
Sugeruję odcinek o upadku South African Airways. Jedna z najlepszych linii świata po 84 lata bankrutuje, gdyż stała się synekurą dla pupili partii rządzącej. Setki niekompetentnych urzędników na wysokich pensjach wyssało cały dochód linii. Ostatnia pani prezes, żona prezydenta, była z wykształcenia nauczycielką podstawówki. Temat łączy kanały Samoloty i Biznes. Podeślę linki do tematu.
2:06 skąd ja go kojarzę?
2:26 nie no nie wiem?
3:49 poczekajcie...
3:58 MUZEM...
4:03 Przecież ja tam byłem! To jest royal air force museum w londynie!
Bardzo się cieszę, że zrobiłeś ten odcinek i jest on super, ale zapomniałeś o dwóch samolotach o których wypadałoby chociaż wspomnieć (w mojej opinii ofc) a mianowicie: Dream Lifter, który ma największą objętość ze wszystkich samolotów, jak i Super Guppy, który jest po prostu Super Guppy'im
Jezu ta miniaturka, 3 pokłady i 3 kabiny. Świetny materiał. Brawo. Pytanie gdzie jest boom? 9:31 chce takiego, to jest chyba an 225.20
KM ''Kaspijski Potwór'' nie jest samolotem- ten pojazd miał unosić się kilka metrów nad wodą (a może jeszcze mniej) i szybko przemieszczać się po niej. Jego uzbrojenie miało być między samolotem a okrętem (chodzi mi o ilość itp).
Jest jeszcze jeden Antonow an225, tyle że nieskończony. W 2016 chińscy inwestorzy podjęli się ukończenia 2 egzemplarza, na wrzesień 2018 jego stan określano na 70% jednak jak to zwykle bywa brak środków wstrzymał pracę (szacuje się że brakuje 190- 270 milionów funtów)
Powiem ci że cudo , szkoda że nie przylatuje częściej 🙂
Za dużo kosztuje reperacja pasów startowych
Moderator filmiku: Samoloty, jak dużo chcesz photoshopa na miniaturce?
Samoloty: Tak
Słabe i stare
wcaleniemati niejestemmateusz twój intelekt podobnie
@@maslarz1596????? Ty kurwa wiesz co piszesz?!
XdarknessX XdarknessX prawdę
@@maslarz1596 prawda jest taka że jesteś dzieciakiem i mnie wyzywasz bo twój żart jest już przeruchany
Gratuluję strzału z tym samolotem nieźle się wbiles jak ten a tonów hehe pozdrawiam Cie przyjacielu, a jak wruciz już na ziemię to zapraszam do siebie będzie mi miło gościć tak wybitnego gościa 😀😀😀👍
Fajny filmik. Może by zrobić mała serie na temat samolotów transportowych, skoro teraz odgrywają dużą role w walce z epidemia? No o BelugaXL?
Tak najbardziej bardzo jest efektowny A tamte mało ludzi dzisiejszych znali
4:36 prawie zemdlałem z szoku
to niezła miniatura filmu :D
Moim zdaniem wiele więcej sensu leży dzisiaj w projektowaniu nowej generacji naddźwiękowych samolotów pasażerskich, niż w wymyślaniu coraz większych gigantów. Zgadzam się z narratorem, że budowa tak wielkiego samolotu bardzo często jest nieuzasadniona ekonomicznie. A z kolei bicie rekordu wielkości pojedynczego ładunku też nie wydaje się mieć większego sensu, bo w dzisiejszych czasach panuje raczej trend projektowania maszyn możliwych do złożenia z większej liczby elementów o mniejszych rozmiarach. Konieczność przewiezienia gdzieś ładunku o bardzo dużych gabarytach jest już rzadkością i w większości przypadków nie wymaga transportu na drugi koniec planety, więc droga wodna jest najczęściej wystarczającą opcją.
Super filmik
2:29 "Szeroki na 88 METRÓW", nie metry!
Przejęzyczył się
I w dodatku ma okropną dykcję.
@@artiboy5
Jak dla mnie opowiada fajnie
Już niejaki Hitler, austriacki malarz, wpadł na pomysł budowy czołgu o masie 1000 ton. Myślę, że umiarkowanie jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki za program. Dobra robota 💪
Photoshop is my passion
Tak wygląda ta miniaturka
Ej bez kitu jak widoczne zmniejszone krycie lol
Airbus a390
Przesterowane audio! Proszę ciszej o 3dB.
Problemy przy budowie wysokich budynków w większym stopniu wiążą się z nierentownością tego typu budów z powodu miejsca wymuszonego dla wind dowożącyh na kolejne piętra ludzi i towary. Od pewnego pułapu budowanie wyżej pozbawione jest sensu-windy zabierałyby więcej powierzchni niź użytkowa. Wiatry są sprawą drugorzędną. Technologie budów są naprawdę zaawansowane, ale przegrywają z ekonomią i logiką Drogi Twórco
Jak zawsze świetny film :)
Co tu się odwaliło z tą miniaturką XD
To legendarny A390 😂
XD
@@SamolotyPatryka a no przecież!! Zapomniałem
A co gdyby zbudować samolot z 2 parami skrzydeł
@@chlebzmaslem4761 Hmm...
7:44
Anyonov: potrzebujemy samolotu który przetransportuje prom kosmiczny, tylko 6 silników umiesie ten prom.
Boeing: aaaaaa zróbmy sobie samolot trasnportowy taki wiesz .... dobry
Ktoś w oddali: dajmy mu 6 silników!!!
Też boeing: 6 silników gdzie ty żyjesz!! Dajemy 12!!!
Boeing tez mial samolot, konkretnie 747 prystosowany do transportu promow kosmicznych. Mial "tylko" 4 silniki.
@@kristof8447 tak to prawda, ponieważ podczas 2707 to jakimś czasie zaczął robić 747
Miałem szczęście widzieć AN 225 na tle kilku AN 124, w Lipsku.
Jedno co przykulo mi uwagę, to to że kadłub wielkością się nie różni od 124, wydaje się że dolozone jest po silniku na skrzydło, i to specyficzne usterzenie ogonowe.
Po za tym wyglądają bardzo podobnie
W Lipsku to stoi często po kilka szt. nigdy nie miałem okazji widzieć A225, jednak wydawałby się dużo większy od a124.
@@Tomek.K właśnie 124 widzę tam prawie za każdym razem kiedy tam jestem, ale wtedy miałem szczęście, i to było z 10 lat temu.
''Samoloty większe od Antonova AN 225 Mrija''
0:50 Dornier Do X - mniejszy
1:42 Convair B-36 Peacemaker - mniejszy
2:04 Hughes H-4 Hercules - tylko rozpiętość skrzydeł jest większa
4:30 Ekranoplan to ekranoplan a samolot to samolot (chodź by z zasady utrzymywania się w powietrzu ) jak byś porównał bawoła do aligatora porównać
link: pl.wikipedia.org/wiki/Ekranoplan
link: pl.wikipedia.org/wiki/Samolot
5:45 Stratolaunch Systems - tylko rozpiętość skrzydeł
7:02 Boeing 2707 - nie istnieje
7:19 Boeing RC1 - nie istnieje
7:52 ................ - nie istnieje
8:18 - BE -5000 - ekranoplan nie istnieje ( ten spoko Boeing Pelican 3000 osób miał zabierać)
Ponieważ tytuł sobie a temat filmu sobie.... na twoje pytanie końcowe odpowiem tak:
Dla mnie to jest większe od Antka:
link: www.fenspace.net/index.php5?title=Gagarin-class
PS. do twojej listy dodał bym to
link: pl.wikipedia.org/wiki/Messerschmitt_Me_323_Gigant
link: nt.interia.pl/raporty/raport-wojna-przyszlosci/lotnictwo/news-pak-ta-rosyjski-samolot-transportowy-nowej-generacji,nId,1701748
O C-5 ..... to ja już nawet nie wspomnę....
Musisz słuchać co on mówi że jak by powstał. A co to uważasz za największy to bajki
@@krisdaf3972 ja widzę jaką ten typ przyciąga widownie.
Mój wybór jest idealny do tej jego kompozycji ( większość samolotów nie w temacie tytułu filmu )
Materiał zrobiony na szybko i niekompetentnie z błędami.
Słowo ''szerokość'' używana wielokrotnie (chyba kadłub jak coś można tak określić ) ROZPIĘTOŚĆ Skrzydeł.... się mówi, ale materiał jest tak słaby i ogólny... dla Laików.
Widać że dla biznesu wszystko robi a nie dla pasji jak wielu innych YT-ów.
Frajdę z oglądania Twoich filmów psuje mi trochę język. Nie czepiam się wymowy, bo to trochę wrodzone. Ale staranność gramatyczna i stylistyczna by się przydała. Tym bardziej, że masz naprawdę fajne zasięgi, a nasz język w dobie internetu po prostu zdycha.
4:57 w ił 62 jak zepsuł się 1 silnik to padał z reguły 2. Ale tu!!
Jak zepsuł się 1 to leciały 4
No wsumie
Tak ANTONOV to monstrum i jest przepiękny
Osobiscie bardziej bym okreslil ekranoplan jako statek powietrzny, nie jako samolot. Wykorzystuje on efekt przypowierzchniowy, przez co moze sie unosic na maksymalnie kilka metrow ponad poziomem wody czy gruntu, jego skrzydla nie wytwarzaja wystarczajacej sily nosnej zeby dalo sie nim wzbic wyzej.
Pod koniec to nieźle żeś z tymi photoshopami poleciał 😂
Robisz błędy językowe ,czy słuchasz po komplikacji to co nagrałeś?
32 sekund temu zapowiada się ciekawie!!! ❤
praktycznie wszystkie pozostałe wymienione to bezużyteczne wydmuszki, Mrija regularnie lata już od wielu lat, jest praktyczna, dobrze spełnia swoje zadanie, do tego posiada sporo wymiennych części z AN-124 Rusłan. jak dla mnie to absolutnie zasługuje na miano największego samolotu świata.
Mrija Sovietskaja Maszina :D
Maszyna po rosyjsku to auto.
JUROSŁAW POLIWODOWSKI nie tylko jest jeszcze avtomobil,Avto :D
KACPI 125p automobil to po Ukraińskie
Of savietskava zostala tylko nazvisko! Resta wshystko modernizovana. Za koszt Ukrainy!
Nichuja.
Zrob jakiś materiał o ANTONOV AN 74/72👊
I po co ten clickbait?
Po to żebyś się pytał
Spoko odc
Dzięki!
Jest jeszcze jeden duży, może nie największy, ale warto o nim wspomnieć. Boeing 747 Dreamlifter. Wygląda jak Jumbo na sterydach, służy do transportu fragmentów Dreamlinera do finalnego montażu.
Jak, dla mnie jest największym i najpojemniejszym samolotem ze względu na możliwość wielokrotnego użytku w różnorakim celu. Może przewieść towar w luku bagażowym lub na dachu, a czy może przewozić w luku i na dachu jednocześnie?
Uwielbiam ten temat 😋
W jednym z poprzednich filmów o an225 powiedziałeś, że drugi egzemplarz jest bliski ukończenia i wkrótce prawdopodobnie będzie latał. Skąd takie info? Człowiek pilotujący Mriję twierdzi, że jest to praktycznie niemożliwe, bo koszty tego przedsięwzięcia byłyby potężne.
(A któż by inny jak nie ...) ponoć Chińczycy doinwestują... na maseczkach się dorobili.
tvn24.pl/magazyn-tvn24/odrodzenie-latajacego-giganta-radzieckie-marzenie-za-chinskie-pieniadze,58,1247
Ten ekranoplan nazywal sie "łuń" i faktycznie Amerykanie nazwali go w ten sposób. Jest jednak diametralna różnica. Ta maszyna nie sluzyla do wzbijania sie w powietrze takze bardziej byla to lodz z napedem odrzutowym niz inne maszyny pokazane na filmie. Glownymi zadaniami testowanych na Jeziorze Kaspijskim ekranoplanow mialy byc "podplywanie" (oczywiscie uniesiony lekko nad tafle wody) z potezna predkoscia do lotniskowcow wroga bedac niewidzialnymi dla radarow (z wiadomych przyczyn technicznych) oraz podejmowanie zalog z wlasnych, ustrzelonych okretow zanim okret wroga wylowi ich jako jencow (czyli zrodlo informacji, nie chodzilo tu o wzgledy litowania sie nad swoimi jak to w zsrr). Uzbrojenie bylo porazajace poniewaz "łuń" mogl przenosic 6 pociskow typu "moskit" zdolnych przenosic ladunku nuklearne. Biorac pod uwage jego nieuchwytnosc radiolokacyjna i predkosc poruszania (ponad 500 km/h z tego co pamietam) moglby byc (choc wcale nie musialy bo na to sklada sie o wiele wiecej czynnikow niz tylko predkosc) skuteczniejszy niz lodzie podwodne typu typhoon czy a-kula (choc mogly by konczyc jako misje samobojcze). Czemu Rosjanie zarzucili ten projekt? Nie pamietam dokladnie ale chyba chodzilo o pieniadze. Moze o rozmrozenie stosunkow z USA i wprowadzenie nowszych technologii? Trzeba sprawdzic. W kazdym razie na jakims z portali obronnych typu defence24 albo polska zbrojna rzucila mi sie pare lat temu w oczy incormacja ze wrocili do tematu uzywania ekranoplanow. Poki co ekranoplany sluza w naszych czasach jako bogata rozrywka. No! To sie powymadrzalem :D a material jak zwykle super, dzieki za niego, bardzo lubie Twoj kanal stad tez kopie w Twoich wczesniejszych materialach zeby dowiedziec sie niespotykanych ciekawostek takze powodzenia w projektach! Oby tak dalej :) pozdrawiam serdecznie!
Super ale tak czy siak Antonov jest dla mnie najbardziej zajebisty samolotem i przepięknym :p
Tylko 747-400
Poza tym antonov to nie model. Domyślam się że chodzi o 225?
Opowiedz kiedyś o Kalininie k-7?
Odnośnie ekranoplanów to to co pokazywałeś to nie było kaspijskie monstrum, tylko późniejsza podobna inna konstrukcja, która byłą dużo krótsza od monstrum.
To jest dzieło sztuki.Pozdrawiam
W Rzeszowie był an 124
1:03
A przypadkiem nie było 2 sztuk AN225? Ostatnio chyba gdzieś czytałem, że mają wyremontować drugi egzemplarz.
Właśnie też gdzieś kiedyś słyszałem, że były 2 szt. A225. Jednak mrija, niby większy jest od tego drugiego. Tylko nie wiem w czym ta wielkość jest, czy wymiary zewn czy też kubatura czy ładowność.
Czyta się Mira z rosyjskiego marzenie. A dwa AN 225 wyprodukowano dwa egzemplarze. Drugi stoi na lotnisku i jest przeprojektowany jego ogon
Chciałabym szczerze zobaczyć film o Heinkelu HE 111
A nie lepiej o Heinkelu HE 111 w wersji Zwilling :D
Heinklu*
Właściwie to przy zdjęciach Kaspijskiego Potwora pokazujesz Łun służący do transportu. KM miał cel stricte bojowy i faktycznie został zniszczony. Łuń ze zdjęć współczesnych stoi w porcie
Chciałbym go zobaczyć na żywo ✈️✈️✈️ pozdro
Przegapiles bardzo dobra okazje
@@xiukn8 Podobno jeszcze raz ma przylecieć
największy latający nadal samolot świata. Tak to powinno brzmieć :D
Pomyśleć że teraz Antonof An 225 stoi w Ukrainie rozwalony😥
Akurat ekranoplan to uwno nie samolot. Ekranoplan nie jest samolotem. Ekranoplan to typ pojazdu a nie nazwa modelu konkretnej maszyny. Ekranoplany poruszaja sie dzieki efektowi przypowiechrzniowemu i sa w stanie jedynie w ograniczonym zakresie odrywac sie od powiechrzni wody (bardzo dlugo zreszta uwarzano ze również omówiony w filmie Hughes H-4 oderwal sie od tafli wody tylko dzieki wlasnie temu zjawiskowi. Wspolczesne badania pokazaly jednak ze bylby zdolny do lotu pod wlasnym napedem nie korzystajac z efektu przypowiechrzniowego)
Szerokosc to nie rozpietosc. Szerokosc mo,e byc najwyzej ladowni.
Omawiany Boeing to B 2707 a nie 7207.
Plus pare literowek, przejezyczen i nieprifesjonalnej nomenklatury oraz brakow w wiedzy. Troche boli bo omawiane tematy sa bardzo ciekawe, a przedstawiane sa w sposob powierzchowny i dosc prostacki.
Zrób film o Sikorskim ilja muromiec prosze
an-225 zasługuje bo przewozi najwięcej, oraz mimo tylko 1 egzemplarza był używany i transportował wiele towarów, a inne samoloty skończyły a fazie konceptu albo prototypu
Może następny odcinek o największym samolocie gaśniczym na świecie? 🤔 Ciekawa by była wersja an 124 lub na 225
*an 124
@@fallen-zc9uj Tak sorki
Spoko film pozdrawiam
Czy czysto teoretycznie gdyby środki były nie ograniczone dało by się zbudować maszyne mającą np 300m długości i szerokości? Prócz tego że nie było by to opłacalne i nie mieścilo się na lotniski czy technologocznie było by możliwe? Pozdrawiam
Antonov AN225mrija dla mnie największy i go słyszałem jak przelatywał i jak odlatywał nad moim domem ale go nie widziałem w telewizji oglądałam jego lądowanie super
Co to były za samoloty te z kilka kadlubami i tysiacami silników na jednym skrzydle?
Jeżeli mówimy o samych rozmiarach to An 255 nie jest największy. Jednak czy wielkość jest tak ważna? Ważniejsza jest chyba sprawność maszyny a tu Mrija jest najlepsza bo jest najnowsza i wciąż modernizowana. Samolot śmigłowy nigdy nie uzyska takiej mocy jak turbo odrzutowy. Bez dzisiejszych technologii nie da się też projektować tak funkcjonalnych kadłubów. Nie licząc latających łodzi w zasadzie wszystkie stare samoloty to po prostu rury ze skrzydłami. Kadłuby były okrągłe bo taki kształt zapewnia wytrzymałość potrzebną do utrzymania ciśnienia przy jak najlżejszej budowie. A dzisiejsze samoloty transportowe typu Globemaster czy Mrija wyglądają jakby zaczęły się topić postawione na czymś gorącym. Są szerokie na dole i wąskie u góry. Zastosowanie materiałów typu włókna węglowe pozwala uzyskać bardziej funkcjonalną przestrzeń załadunkową przy dużej wytrzymałości i małej wadze. Dlatego nowszy samolot będzie zawsze lepszy bo w samolotach nie chodzi o ideę tylko o pieniądze.
Pomysł na odcinek: wszystkie katastrofy lotnicze na terenie polski
#propozycja
A może by tak jakieś porównanie?
Airbus Beluga XL vs Antonov 225 vs Boeing Dreamlifter
Robisz fajne filmy, naprawdę nie musisz upadać tak nisko z miniaturkami. Sam sobie strzelasz w kolano. Pozdrawiam.
Witam. Prędzej czy później ten Antonow, nie będzie mógł latać z uwagi na tzw. zmęczenie materiału no chyba bez końca będzie ów samolot w czynnikach pierwszych w częściach wymieniany od srubeczki po całe płaty poszyc kadłuba i jeśli dobrze się zastanowić jest to możliwe zważywszy iż mógłby tak latac i ze sto lat tyle tylko czy to jest opłacalne czy to tylko po to utrzymać takiego ciężkiego powietrznego potwora po to by ludzkość podziwiała czynny samolot bez względu na ekonomiczność- i jeszcze jedno czy następcy pilotów się znajdą i wytrzymają stres by go nie rozbić jedyny taki egzemplarz (gdzieś oglądałem materiał o tym iż planuje się budowa następcy bo o ile pamięć mi nie zawodzi iż jest gotowy projekt nie tyle co tylko komputerowy i czy Autor mógłby tu oświecić jeśli coś na ten temat wie bądź ma jakiś bardziej ułatwiony dostęp wiedzy ntt). Pozdrawiam.
Zrób odcinek o Airbus Beluga XL
Ciekawe czy jeszcze kiedyś wróci do Polski. Oby jak najszybciej.🙂
O:49 Ten Kto nie zna Dorniera i H4 Hercules zwany Spruce Goose nie jest prawdziwym fanem lotnictwa tylko spoterem "obiektów latających" :/
Masz rację xD
Sowiecki Ekranoplan Korbal Market wygląda niesamowicie, choć tak w zasadzie jest to bardziej poduszkowiec niż samolot. 🙂
Był podobno jeszcze jeden samolot o drewnianej konstrukcji jednak rozbił się on w trakcie próbnego lotu z obciążeniem
będzie test turkish airines kiedyś?