AGGÓDJAK? Ne aggódjak? Hogyan FEJLESSZEM? | A baba mozgásfejlődésének kritikus kérdései

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ก.ค. 2024
  • 🔴A baba mikor emeli, tartja a fejét, mikor fordul át, mikor kúszik, mikor mászik, mikor ül? 🔴Le van maradva? 🔴Kell aggódjak? 🔴Milyen a 2 hónapos baba fejtartása? 🔴Mit tud egy 3 hónapos, 4 hónapos baba? 🔴Kellenek-e kúszást mászást segítő gyakorlatok? 🔴Fontos a szabályos kúszás? 👉A videóban végigvesszük a baba mozgásfejlődés gyakori kérdéseket.
    Mindezt a kelenföldi Szabó Ervin Könyvtárban, ahol egy online előadáson készült ez a felvétel.
    ================================================
    Ha támogatnak téged a videóink, és megteheted, kérlek, a kölcsönösség jegyében támogasd te is a munkánkat, hogy új tartalmakat készíthessünk.
    A segítségedet egyszerűen és biztonságosan juttathatod el hozzánk bankkártyás online fizetéssel a következő linken: profiszulo.hu/adomany, vagy vásárolhatsz szuperköszönetet is, csak nyomd meg a videó alatt található Köszönet gombot.
    Bármilyen formában is támogatod a munkánkat, köszönjük!
    ====================================================
    A mozgásfejlődés online videósorozatunkat, amiből a további kérdéseidre részetes választ kapsz, itt találod ▶profiszulo.hu/termek/mozgasfe....
    Személyes segítségre van szükséged mozgásfejlődés témában?
    ☎ Tanácsadás: hordozohaz.booked4.us/public/
    ▶ Szülői tréningek mozgásfejlődés témában: rb.gy/auhngk
    ✎Cikkek, információk: profiszulo.hu/mozgasfejlodes-...
    ✔ / babamozgasfejlesztes
    ====================================================
    Az előadás témái, hogy könnyen megtaláld a neked legizgalmasabb részeket:
    00:00 Bemutatkozás, köszöntés
    00:45 Ennyire elterjedtek a fejlesztések, korrekciók
    03:50 Melyik mozgást mikor kell csinálnia a babának?
    11:31 A mozgásfejlődés háttere: idegrendszeri érés
    14:04 Honnan láthatom, hogy jól fejlődik a babám?
    18:52 Jól fejlődik a baba? A figyelem fejlődése
    25:08 Jól fejlődik a baba? A kézhasználat fejlődése
    26:46 Jól fejlődik a baba? A fejtartás fejlődés
    33:07 A szabad mozgás a leghatékonyabb fejlesztés
    35:48 Mikor van szükség szabad mozgásra és mikor nem?
    39:12 Mire figyeljek, hogy szabad mozgásban legyen a babám?
    48:45 A mozgások sorrendje zavartalan mozgásfejlődés esetén
    49:58 Így fejleszd a babádat
    52:15 Itt érsz el, és köszönöm a figyelmet!

ความคิดเห็น • 8

  • @Seraphimorama
    @Seraphimorama 2 ปีที่แล้ว +2

    Mi a helyzet az izom letapadasokkal és egyéb izomtonus elteresekkel? Ott ép az idegrendszer de a szabad mozgásban korlátozva van a baba nem?

    • @Ametrin5
      @Ametrin5 2 ปีที่แล้ว +2

      Ez engem is nagyon érdekelne!

    • @profiszulo
      @profiszulo  2 ปีที่แล้ว +5

      Az izomtónust az idegrendszer szabályozza, állítja be. Ha az idegrendszer ép, egészséges, akkor az izomtónus is az. Fontos értenünk, hogy az izomtónus nem egyféleképpen egészséges, normális. Különböző embereknek különböző az izomtónusuk, egészen nagy eltérések is vannak ebben úgy, hogy az mind-mind egészséges. Azt tapasztalom, hogy nagyon sok babát korrigálnak "izomtónus-eltéréssel" úgy, hogy valójában nincs is eltérés. Legfeljebb az átlagtól való eltérés - azonban az átlag itt semmifelé igazodási pontot nem ad, hiszen van egy széles spektrum, ami mind egészséges, és a korrekció/nem korrekció kérdésében teljesen mindegy, hogy hol van az adott baba az átlaghoz képest, ha egyszer az ő izomtónusával minden mozgás kivitelezhető, és a baba fejlődik, végigmegy a zavartalan fejlődésmenet szerinti mozgásfejlődési szakaszokon. Erről a témáról (a hipotónia kapcsán) további részleteket találsz ebben a cikkben tanfolyamok.hordozohaz.hu/2020/02/22/alkati-hipoton-a-babam-milyen-terapia-a-legjobb-neki/ (és a spasztikusságra ugyanazok érvényesek, amiket a cikkben a hipotóniáról leírok, csak pepitában). Tehát izomtónus-eltérések esetén is ugyanaz az ökölszabály érvényes: irány a fejlődésneurológus, és előbb diagnózis (aminek a felállítása neurológusi kompetencia), és csak utána korrekció!

    • @profiszulo
      @profiszulo  2 ปีที่แล้ว +5

      Ahhoz, hogy az izomletapadásról gondolkodni tudjuk, gondoljuk át, hogy mit is értünk izomletapadás alatt. Az izmokat és minden szervünket beborító kötőszövetes rétegek akkor töltik be a funkciójukat, ha szabadon elcsúszhatnak egymáson, hogy lehetővé tegyék a testünk mindenféle mozgását. Az izomletapadás azt jelenti, hogy ezek a kötőszövetes rétegek nem csúsznak egymáson akadálytalanul. Ahhoz, hogy ilyen kialakuljon vagy valamilyen erőteljes helyi sérülésre van szükség, vagy arra, hogy ne legyünk mozgásban, méghozzá hosszú-hosszú időn át. Olyan hosszú időn át, ami hosszabb, mint a csecsemőkor, ezért ez utóbbi esetet babakorban alapból is elvethetjük. De a lényeg ebben a kérdésben is az idegrendszer épsége. Mert ha az idegrendszer ép, egészséges, akkor a baba mozog, méghozzá sokféleképpen és változatosan, ami az izomletapadás ellen hat. Még akkor is, ha esetleg a babát valamilyen helyi sérülés érte pl. a pocakban elfeküdte magát vagy a szülésnél érte valami külső (de nem idegrendszeri) sérülés. Ugyanis ha az idegrendszer ép, egészséges, akkor a külső hatás megszűntével a sérülés meggyógyul, és az idegrendszer épségének köszönhetően a baba belemozogja magát az esetleg addig részben korlátolt helyzetbe is. Ilyen helyzetben az a fontos, hogy a mozgást, ami a sérülés miatt korlátozott, használja-e a baba és mennyire, vagy valóban akadályoztatott a mozgáskivitelezés. Ezen múlik, hogy okkal bízhatunk-e abban, hogy a baba belemozogja magát a mozgásokba vagy korrekcióra, vagy külső rásegítésre van szükség. Az izomletapadások korrigálásnak a leghatékonyabb eszköze minden élethelyzetben és korban a mozgás, aminek a kulcsa babakorban az ép idegrendszer. Ezt támogathatja finom masszázs is, de ebben az esetben is azt tanácsolom, hogy ne korrekciók után szaladjunk, hanem előbb diagnózisunk legyen, ami szorosan együtt jár azzal, hogy megkeressük az eltérés valószínűsíthető okát. Hiszen a korrekció akkor biztonságos és hatékony, ha összhangban van a diagnózissal és az eltérés valószínűsíhető okával. Ha nincsen fejlődésneurológus és/vagy ortopéd orvos által diagnosztizálható eltérés, akkor a baba egészséges és nincsen szükség korrekcióra sem, csak a szabad mozgás biztosítására, és arra a bizalomra, hogy a gyerek működik.

  • @kittisalamon
    @kittisalamon 5 หลายเดือนก่อน

    És ha a csípő kötött (7 hónaposan)?

    • @profiszulo
      @profiszulo  5 หลายเดือนก่อน

      Ahhoz, hogy válaszolni tudjak, fontos lenne tudnom, hogy mit jelent a ti esetetekben pontosan, hogy kötött a csípő. Csak mert nagyon különböző helyzetekre is szoktak pusztán ennyit mondani.
      Tanácsadást ajánlok neked, hogy személyreszabott választ tudjak adni. Többféle tanácsadásom van, válaszd ki azt, amelyik neked a legjobb:
      - a komplex csomag: profiszulo.hu/termek/mozgasfejlodes-tanacsadas
      - az 1 hónapos korlátlan online, írásbeli kérdezési lehetőség: profiszulo.hu/termek/mozgasfejlodes-vip-csomag

  • @foldimarcsi7493
    @foldimarcsi7493 8 หลายเดือนก่อน

    Hát le a kalappal az elott aki ikergyerekeknél ennyifele dolgot, ami megkönnyíti az életet nem alkalmaz... ezzel hogy ne hasaljon a baba egyáltalán nem értek egyet...meg azt hiszem még nagyon sok gyógytornász, neurologus se

    • @profiszulo
      @profiszulo  8 หลายเดือนก่อน +1

      Ikerbabákat nevelni kétségkívül embert próbálóan nehéz. Tudom, hogy elsőre ellentmondásosnak tűnik, de a szabad mozgás biztosítása pont, hogy jelentősen könnyít a helyzeten, ahogy a mozgásfejlődés halad előre, egyre inkább. Mert a szabad mozgás nemcsak a babáknak, hanem a szülőknek is szabadságot ad. A szabad mozgás a lusta szülők sportja. Nagyon sok szülővel éltem meg, hogy ahogy elengedték a pihenőszéket, a játszószőnyeget és a többi szabad mozgást csorbító eszközt, és eltelt pár nap, a legnagyobb megdöbbenéssel és felszabadulással állapították meg, hogy az életük sokkal könnyebb, szabadabb és egyszerűbb lett. És sokkal jobban kezdték élvezni a babás mindennapokat. Ennek a felszabadulásnak ikrek mellett még nagyobb a jelentősége.
      Érdekes azt is látni, hogy Dr. Pikler Emminek, a szabad mozgás kidolgozójának az egyik (mellékesebb, de egyáltalán nem elhanyagolható) motivációja pontosan az volt, hogy a csecsemőotthonban, amit vezetett, a gondozónőknek, akik egyszerre sok babát láttak el, nyugodt munkakörülményei legyenek, és hogy azokra a babákra, akikkel éppen foglalkoznak, teljes odafordulással figyelhessenek, miközben a kicsik a családban nevelkedő babákkal bőséggel összevethető mértékben jól fejlődtek, mert azt élték meg, hogy valóban látják őket és számítanak. Ehhez Pikler nemcsak a szabad mozgásra figyelt, hanem a gondozói odafordulás minőségére is, de a szabad mozgás biztosítása jelentette mindehhez az alapkörülményeket, az alfát és az omegát.
      A másik, amit felvetsz, az a hasaltatás. Természetesen tisztában vagyok vele, hogy a legtöbb szakember azt állítja, hogy a mozgásfejlődéshez fontos a babákat hasaltatni. Ezen állításnak egészen egyszerűen nincsen tudományos háttere. Ez egy tudományosan meg nem alapozott berögződés. Amögött viszont, hogy a hasaltatás fölösleges, sőt árt a mozgásfejlődésnek, ott van dr. Pikler Emminek az a nagyon erős kutatása, amit 1969-ben publikált. (Pikler, Emmi. 1969. Adatok a csecsemő mozgásának fejlődéséhez. Budapest: Akadémiai Kiadó.) 17 éven keresztül tökéletesen kontrollált és adminisztrált módon, szabad mozgásban nőtt föl a kezei között 722(!) baba. Egyiket sem hasaltatták egyáltalán. Mindegyiknek a mozgásfejlődése zavartalanul zajlott le, sőt, a mozgásukat kiemelkedő biztonság, ügyesség, kezdeményezőkészség és önállóság jellemezte. Pikler tudományosan igazolta, hogy a mozgásfejlődés hátról indul, amit a hasaltatás csak hátráltat. Saját tapasztalatból ugyanezt tudom igazolni első körben a 4 gyerekemmel, másodkörben pedig babák százaival, akik hasaltatás nélkül nőttek föl, és lett a mozgásuk bámulatosan harmonikus, a szüleik pedig könnyedek, felszabadultak.
      Javaslom, hogy nézd meg ezt a videómat hasaltatás témában th-cam.com/video/_D_531RtqQE/w-d-xo.html, olvasd el ezt a cikkemet profiszulo.hu/2020/01/08/nem-szeret-hason-lenni-baj-mit-csinaljak/, nézd meg Zagyi Linda gyógypedagógussal közösen tartott előadásunk videófelvételét th-cam.com/video/IaPo1TDDJwM/w-d-xo.html. Ezen az előadáson sok egészségügyi dolgozó is résztvett és a végén pont a hasaltatás témában kérdeztek és válaszoltunk.
      Ha még eddig nem tetted, iratkozz fel a csatornámra és a feliratkozás gomb lenyitásával ellenőrizd, hogy be van-e állítva a kis csengő úgy, hogy kapj értesítéseket az új videóimról, mert hamarosan olyan szülőkkel fogok videókat megmutatni itt, akik arról beszélnek, hogy nekik milyen a szabad mozgás. Ne maradj le róluk!