Mapa do celów projektowych jak ją uzyskać? krok po kroku Jacek Ryszka

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 3

  • @NaturalWoodDesigner
    @NaturalWoodDesigner 3 หลายเดือนก่อน

    Fajny konkretny film. Dzięki

  • @marcinmichamarszaek9737
    @marcinmichamarszaek9737 2 ปีที่แล้ว +1

    Subik wleciał. Pzdr!

  • @bugikgeolas7724
    @bugikgeolas7724 2 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry!
    ▶ Zakres aktualizacji mapy do celów projektowych (MDCP) zależy przede wszystkim od inwestora, który w porozumieniu z architektem na podstawie obszaru inwestycji czy uzyskanych warunków przyłączenia sieci powinien przedstawić go uprawnionemu geodecie przed zleceniem prac (np. na załączniku graficznym). W wielu przypadkach wspomniany bufor 30m może być niewystarczający, co będzie wiązać się z koniecznością wykonania nowej mapy do celów projektowych z większym zakresie. Ponadto na zlecenie inwestora treść mapy do celów projektowych może być uzupełniona o dodatkowe elementy (np. mała architektura, roślinność itp.), które mogą być istotne dla architekta. Brak konsultacji z architektem na temat treści i zakresu mapy do celów projektowych jest jednym z "błędów" inwestorów.
    ▶ Dodatkowo sugerujemy uzgodnienie z wykonawcą prac geodezyjnych, a także z architektem w jakiej formie chcą Państwo otrzymać zamawianą mapę do celów projektowych: wersja papierowa, wersja elektroniczna PDF, czy wersja cyfrowa DXF/DWG. Przygotowanie i adaptacja projektu na cyfrowej MDCP z reguły jest dużo wygodniejsze, szybsze oraz pozwala uniknąć niedokładności związanych z przeskalowaniem mapy podczas jej dalszego kserowania lub skanowania.
    ▶ Koszt wykonania mapy do celów projektowych uzależniony jest głównie od obszaru zlecenia, lokalizacji nieruchomości, a także od ilości obiektów do zaktualizowania, formy zamawianej mapy czy jakości i dostępności materiałów źródłowych we właściwym Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Z uwagi na powyższe czynniki oraz nakład pracy, każdy z geodetów uprawnionych wyceni dane zlecenie w sposób indywidualny, stąd też różnice w cenach pomiędzy regionami czy powiatami.
    ▶ Ponadto prosimy zwrócić uwagę, iż podczas realizacji MDCP może zajść konieczność wykonania prac wyznaczenia punktów granicznych/wznowienia znaków granicznych/ustalenia granic, których czas wykonania może wynieść od jedynego miesiąca do kilku miesięcy, a ich koszt często może wynieść kilkukrotność (!) kosztów MDCP. (Dz.U. 2020 poz. 1429 §31 ust. 1)
    ▶Mapa do celów projektowych traci swoją aktualność w chwili zaistnienia zmian informacji na niej zawartych. Mówiąc inaczej, mapa jest aktualna tak długo, dopóki w jej zakresie nic się nie zmieniło.Tak więc jedna mapa do celów projektowych może być aktualna kilka dni, a inna kilka lat. Podawane na rożnych forach internetowych terminy są wyłącznie indywidualnymi interpretacjami wybranych urzędów, nie mającymi podstaw w przepisach prawa. Ważne jest zatem, aby geodeta uprawniony przygotował dla Państwa MDCP na czas, w którym będzie ona rzeczywiście potrzebna architektowi do pracy.
    ▶ Sugerujemy wszystkim, aby podczas realizacji inwestycji nie kierowali się jedynie kosztami związanymi z MDCP, a myśleli o stałej współpracy z wybranym geodetą uprawnionym, który kompleksowo zajmie się obsługą Państwa nieruchomości: od wykonania MDPC, wytyczenia obiektów budowlanych i przyłączy, wykonania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej czy wznowienia znaków granicznych danej działki. Stała współpraca z jednym z geodetów uprawnionych będzie z pewnością dla Państwa korzystniejsza oraz pozwoli uzyskać lepsze oferty cenowe za wszystkie usługi geodezyjne.
    Życzymy wszystkim powodzenia!