Potrzeba wyjaśnienia | A dlaczego? O wyjaśnianiu w nauce i poza nią #1

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ต.ค. 2022
  • Dlaczego tak często zadajemy pytania, które zaczynają się od słowa “Dlaczego?”. Ktoś mógłby odpowiedzieć, że tacy właśnie jesteśmy. Lubimy poszukiwać odpowiedzi na pytania, dlaczego coś jest takie, a nie inne. Lubimy wiedzieć. Nie jest to jednak dobre wyjaśnienie. Zdobywanie wiedzy, konstruowanie skomplikowanych nieraz teorii, ponawianie prób zrozumienia pewnych zjawisk, okupione jest ogromnym wysiłkiem. Dlaczego zatem organizm, który zmagać się musi z wieloma wyzwaniami tu i teraz, miałby poświęcać tak wiele swojej energii na działanie, które rzadko ma związek z tym, co dzieje się tu i teraz? Dlaczego męczymy się, zdobywając wiedzę, która być może przyda się kiedyś w przyszłości - albo - co również prawdopodobne - nigdy z niej nie skorzystamy? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w stwierdzeniu, że lubimy wiedzieć, ale kluczowe jest tu nie słowo “wiedzieć”, ale “lubimy”.
    W serii „A dlaczego? O wyjaśnianiu w nauce i poza nią” prof. Bartosz Brożek opowiada o tym, w jaki sposób specyficzna konstrukcja ludzkiego umysłu, wytworzona w toku biologicznej i kulturowej ewolucji naszego gatunku, wpływa na postrzegane przez nas zjawiska i motywuje nas do odkrywania prawdy o świecie. A czasem także prowadzi na manowce.
    Prof. Bartosz Brożek jest filozofem prawa i kognitywistą, prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Narodowego Centrum Nauki, „Polityki” oraz programu MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Opublikował ponad 20 książek, m.in. „Rule-Following. From Imitation to the Normative Mind”, „Umysł matematyczny” (wspólnie z Mateuszem Hoholem), „Myślenie. Podręcznik użytkownika”, „Umysł prawniczy”, „Szkice z filozofii głupoty”, „Spór o rozumienie” (dwie ostatnie wspólnie z Jerzym Stelmachem i Michałem Hellerem).
    Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Otwarta Nauka w Centrum Kopernika". Kwota dofinansowania 619 724,37 zł, całkowita wartość zadania 696 324,37 zł.
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 12

  • @Mieczywsad
    @Mieczywsad ปีที่แล้ว +6

    Świetny mówca. Całość przypomina trochę spot reklamowy, ale w tym wypadku tylko zyskujemy. Dzięki.

    • @SteelM4chine
      @SteelM4chine ปีที่แล้ว

      Bo to jest reklama

    • @zj7498
      @zj7498 ปีที่แล้ว

      @@SteelM4chine
      Reklama czego?

  • @smyloification
    @smyloification ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego wilk tak wyje w księżycową noc ?😅 jak zwykle dobry materiał.

  • @balangowicz
    @balangowicz ปีที่แล้ว +1

    Dysonans poznawczy, asymilacja, akomodacja - wszystko to się pojawia, gdy się słucha pana w momentach, gdy się pana widzi, ale pan nie mówi już, a jednak pana wciąż słychać. Wprowadzenie przeszkadzającej muzyki, też powoduje chęć zgłoszenia, że przeszkadza w słuchaniu i skupieniu uwagi, ale za chwilę, przy odrobinie wysiłku, włączyłem asymilację, tak że muzykę zacząłem słyszeć jako tło, słuchałem wypowiedzi. Muzyka ścichła w pewnym momencie i nagle zaczęło mi przeszkadzać to, że nie jest głośna, a zmiana ta także rozproszyła moją uwagę.

  • @zenonpompka
    @zenonpompka ปีที่แล้ว

    💪

  • @1989janusz
    @1989janusz ปีที่แล้ว

    - dlaczego?
    - bo tak!

  • @gregorius790
    @gregorius790 ปีที่แล้ว

    👍

  • @eureka9217
    @eureka9217 ปีที่แล้ว

    4:50

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek3549 ปีที่แล้ว

    Lubię być dużum dzieckiem 🙂

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista ปีที่แล้ว +6

    Jeśli puszczając w drugiej połowie filmu tą wielokrotnie za głośną muzykę w tle, chcieliście celowo wywołać we mnie dysonans poznawczy pomiędzy chęcią obejrzenia do końca, a nieodpartą pokusa wyłączenia tego niesłyszalnego gówna, drażniącego moje uszy w cholerę - to wam się udało. Ale nie róbcie tak więcej, bo znienawidzę ten wartościowy kanał.