Krótka forma - plan na cały rok + LOSOWANIE!
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- Oto plan wydawniczy na krótką formę literacką od marca do grudnia 2024.
Czytamy po 2 zbiory w każdym miesiącu, sporo inspiracji jest od Was!
W każdą OSTATNIĄ SOBOTĘ MIESIĄCA - od marca do grudnia - będziemy omawiać przeczytane zbiory opowiadań.
W drugiej części odcinka jest losowanie zwycięzcy książki Waltera Kempowskiego "Wszystko na darmo" - książkę prześlę kurierem lub paczkomatem.
Dziękuję też booktuberom, którzy zgłosili się do rozdania:
@magdeuke
@Asia.o.Literaturzepolecam dziś ten kanał po raz pierwszy!
Odcinki, czasami z lekkim opóźnieniem wpadają też na mój Spotify, oto wersja tego odcinka, skrócona o losowanie:
open.spotify.c...
Miłego oglądania/słuchania!
Ania
moje socjale:
/ znalezioneprzeczytane
/ znalezione_przeczytane
W związku z apelem cobym częściej bywał, chciałem wyraźnie podkreślić, że słucham każdego odcinka. Ale raczej nie na komputerze i dlatego piszę sporadycznie. ;)
Twój kanał to wraz ze Znak Litera Człowiek (wolałem dawny tytuł kanału), Awanturami literackimi i historycznymi i kanałem Magdeuke podstawowe treści o książkach do oglądania i słuchania.
A w temacie, "Samosiejki" czytałem jakiś rok temu i bardzo przyjemny ten zbiór. I polecam ze staroci zbiór opowiadań palestyńskiego autora Ghassana Kanafaniego "Głowa kamiennego lwa". Literatury izraelskiej, bardzo dobrej, u nas sporo, a perspektywa palestyńska chyba też warta poznania. Z polskich autorów rewelacyjny jest zbiór opowiadań Pawła Huelle "Talita". Klasyczne opowiadania, taki zbiór konieczny jak cały rok ma być z krótką formą to "Dwanaście opowiadań tułaczych" Gabriela Garcii Marqueza. Bardzo lubię też opowiadania Harukiego Murakamiego, wszystkie jego zbiory, a krótkie, to powinnaś wcisnąć gdzie przy okazji. ;)
I zawsze apelują o nie zapominanie Josepha Conrada. A jego wybór sprzed paru lat, w nowych tłumaczeniach, wydany przez Czarne, jest bardzo smakowity, tytuł po prostu "Opowiadania". I w tej samej serii wyszedł zbiór Angeli Carter. To musi być petarda. Ale jeszcze nie czytałem. Leży i czeka.
A kontrowersyjnie napiszę, że wg mnie reportaż, mimo że w krótkiej formie ,to jednak nie opowiadania, bo opowiadania to zawsze proza.
Dzięki - jaki długi komentarz😊 oczywiście ja mówiłam z przymrużeniem oka😅 ja też lubię wszystkie te kanały plus kilka innych jeszcze. O zbiorze Talita mówiłam w jednym z pierwszych moich filmów na kanale. Uwielbiam prozę Huelle ogólnie. Dzięki też za inspiracje.
@@ZnalezionePrzeczytanePrzyszedł mi do głowy jeszcze jeden zbiór opowiadań, który bardzo mi się spodobał, a mianowicie "Floryda" Lauren Groff. Wkrótce Pauza wydaje kolejny zbiór autorki, z opowiadaniami debiutanckimi.
Bardzo się cieszę, że będziemy poznawać tyle historii, czytać (słuchać) tylu (mam nadzieję) doskonałych opowiadaczy! Rzeczywiście może rozboleć głowa od takiej różnorodności. Cieszę się zwłaszcza z obecności pisarek.
Planowane książki zanotowane! Najbardziej interesujące dla mnie miesiące to:
- kwiecień z Jerofiejewem (nie słyszałam o tej książce, a nadal jestem w literaturze rosyjskiej i sądzę, że będzie to ciekawe doświadczenie) i Sapkowskim (będę słuchać),
- lipiec - koniecznie chciałabym przeczytać coś Filipowicza (mam akurat "Formikarium" i zamierzam czytać na wakacjach), a "Ptaki" Samanty Schweblin z "Pauzy" wyglądają na bardzo interesujące,
- wrzesień z Tove Jansson - książka mnie zaintrygowała,
- październik z Alice Munro - chętnie ją przypomnę sobie, ale w planach miałam zbiór "Kocha, lubi, szanuje" lub "Widok z Castle Rock",
- listopad z Lucią Berlin (mam w domu "Instrukcję dla pań sprzątających" - już od dawna czeka na przeczytanie).
Bardzo jestem ciekawa, czy spodobają się Wam moje polecajki: "Tysiąc lat dobrych modlitw" Yiyun Li, "Urząd mojego ojca" Singera i "Kochankowie Justycji" Andruchowycza.
A sama sobie obiecuję, że sięgnę po opowiadania grozy Grabińskiego (grozy w ogóle nie czytam, ale jeśli jest to coś z pogranicza gatunków, to może mi się uda).
W marcu zaplanowałam kolejną pozycję rosyjską: Iwana Bunina - zbiór opowiadań "Późna godzina". To dzięki Tobie, Aniu, sięgnęłam po rosyjską klasykę - po Babla, Czechowa, a teraz właśnie Bunina. Bardzo dziękuję za inspiracje!
Bubin też warty przypomnienia❤ ależ oni mieli dobrych pisarzy, ech. A Andruchowycza akurat sama wybrałam, ale patrz jaka zbieżność 😂 no ogólnie nazbierało się - powinnaś być zadowolona!
Może "pokocham" krótkie formy. Wspaniale, że podajesz plan.
Samosiejki bardzo chętnie przeczytam - mam na półce😀 Zimowla bardzo mi się podobała. Całego Wiedźmina wraz z opowiadaniami oczywiście przeczytałam (w papierze), z ciekawością wysłucham na Audiotece.
Cieszę się, że na Twojej liście znalazła się "Ucieczka niedźwiedzicy"🥰
Kostiuczenko od dawna jest na mojej liście do przeczytania, więc wreszcie znajdzie swój czas czerwcowy i nie będzie się tylko kurzyć w biblioteczce.
Krótkie, ale całe historie. Opowiadania wybrane Mrożka są też w Audiotece czytane przez Artura Barcisia i Olgierda Łukaszewicza.
Też jestem ciekawa Ptaków Samanty Schweblin👌 Zmobilizowałaś mnie do zakupu Fantomu bólu, szczególnie że w Faktach Mariusz Szczygieł tak bardzo często się do jej reportaży odwoływał.
Opowieści niesamowite Edgara Allana Poe czytałam już bardzo dawno temu - to sobie przypomnę.
Instrukcja dla pań sprzątających też jest na mojej liście.
To widzę że jednak wdepniesz w krótką formę i mam w tym swój udział 💪ps. Też widziałam Mrożka w Audiotece i też mam chrapkę. Samosiejki niedługo 😊
Aniu, rewelacyjny plan. Bardzo się cieszę na M. Hłasko i może wreszcie przeczytam coś A. Munro.
Dzięki ❤
Dzień dobry Aniu, obejrzałam z przyjemnością Twoje propozycje i mam takie refleksje.😍
Przyłączę się chętnie do czytania: Sapkowskiego -znam chyba na pamięć jego opowiadania- taki żarcik🤣-ale zawsze chętnie po nie sięgam. Szczególnie w formie audio.
Iwaszkiewicz i Singer to moje klimaty- więc tu jestem na tak.
Grabiński w listopadzie. A jednak? Trochę to zbieżne z moją teorią z ostatniej recenzji, że w jakimś stopniu pora roku ma wpływ na książki, które czytamy. Poe i Grabiński czyli literatura grozy na jesień?🥰Idealnie! Chociaż teoria oczywiście z przymrużeniem oka, no wiadomo.
Hanna Krall mnie ostatnio porwała, po recenzji Ani z kanału Czytam i piszę i sięgnęłam po ,,Na wschód od Arbatu". To cienizna, na jedno posiedzenie. Ale najwspanialsza była pierwsza podróż, do Wierszyny. Ostatnio dużo się nasłuchałam o tej małej polskiej wioseczce na Syberii od koleżanki, która podróżowała tam koleją transsyberyjską. Fascynujący temat!
No i na koniec- ja będę w tym roku czytała opowiadania Czechowa. Mam w domu zbiór, a że ostatnio ,,piłuję" Dostojewskiego i robię czystki na półkach- Czechow się w tych moich planach znalazł.
Pozdrawiam i życzę powodzenia. Będę na pewno wszystkie filmiki oglądała😘
Zdecydowanie zgadzam się z Twoją tezą -> pogoda>literatura. Choćby ta Schweblin z Argentyny samoistnie przypięła mi się do lata, lato jest jakieś takie latynoskie 🎉😅 PS. Czechow jako suplement do mojej akcji pasuje wyśmienicie, tyle że ja wrzucałam to, czego sama nie znam, albo tylko liznęłam. Czechowa mam przerobionego, nawet trochę po rosyjsku. No i Sapkowski sądzę że audio pójdzie w ruch! Pozdrawiam Monia
Świetny pomysł!!! Opowiadania sie dobrze zapamietuje jak sie czyta jedno opowiadanie dziennie, a nie wszystko naraz. To jest moj ulubiony lifehack😜 Kiedys unikałam opowiadań, ale musialam sie przestawic bo jeden z moich ukochanych pisarzy Czechow pisal tylko opowiadania ( i dramaty) i nie bylo wyjścia.
Dziękuję, Aniu, za miłe słowa. Postaram się częściej coś napisać, oglądam każdy film na Twoim kanale, uwielbiam Wasze rozmowy z Marcinem w Pociągu do literatury, czytam książki, które polecacie. To jest dla mnie bardzo inspirujące. Pomysł z krótką formą jest świetny, przyznaję się, że nie po drodze mi z opowiadaniami, dlatego zmotywowałaś mnie, Aniu, żeby to zmienić. Dołączam do akcji. Tom opowiadań, który zrobił na mnie ogromne wrażenie to "Grobowa cisza, żałoby zgiełk" Yoko Ogawy. Bardzo polecam, niesamowite. Pozdrawiam serdecznie.
Yoko Ogawa to świetna pisarka, potwierdzam 🙂
No i wspaniale😊 zapraszamy też na pociąg jak najczęściej 🚃🚃🚃
Witaj w słoneczną niedzielę :) Chcę zacząć od końca i podziękować Ci za miłe słowa o moim kanale na TH-cam. Mam nadzieję, że będę Cię na nim gościć regularnie i będziemy mogły się wymieniać uwagami dot. literatury, bo, jak sama wspomniałaś, wiele nas na tym polu łączy :) Ja też, w filmiku umieszczonym zaledwie wczoraj wieczorem, omówiłam zbiór opowiadań. Nie były to opowiadania z Twojej listy, choć autorką jest skandynawka, Tove Ditlevsen, można ją zatem podpiąć pod Tove, którą i tak planuję kupić wkrótce. To zadziwiające, bo przecież wczoraj, kręcąc mój filmik (i Ty przepraszasz za niedogodności? Dziewczyno, ja wpadam do domu o 16.00, zmieniam bluzkę, przypinam mikrofon, jeszcze nie wiem co powiem - ale tak jest zawsze - wiem tylko, że chcę jak najlepiej opisać książkę, którą miałam przyjemność przeczytać i że mam max. 30 minut wolnego 😄😉) nie miałam pojęcia, że Ty dziś rano będziesz miała podobne postanowienie. Dla mnie podchodzenie do krótkich form to trochę jak podchodzenie do jeża 😉, 600 - 1200 stronicowa książka to zazwyczaj moja strefa komfortu. Ale w tym roku postanowiłam to zmienić. I szok, przeczytałam opowiadania Tove Ditlevsen i jestem na tak. U Ciebie znalazłam dziś dla siebie kilka smacznych kąsków, tj. Guy de Maupassant, Wiktor Jerofiejew (tu zadziwił mnie mój mąż, bo usłyszał, że Cię słucham i dziwił się, że nie znam tego pisarza😄), Jelena Kostiuczenko, Edgar Allan Poe (bo to wstyd, że mam minimum trzy zbiory jego opowiadań, w tym jeden ogromny i tak rzadko do niego zaglądam), Samanta Schweblin chodzi za mną już od jakiegoś czasu, a jako wisienka na torcie Mrożek, którego chyba większość twórczości jest warta przeczytania. Uff..., ale się rozpisałam...Reasumując postaram się dołączyć w niektórych miesiącach, choć mój własny TBR na ten rok mnie przytłacza. Pozdrawiam Cię i będę z pewnością, jak zawsze, oglądać i komentować Twoje filmiki 🥰.
Ditlevsen bym chciała bardzo, bo mam ciągotki skandynawskie😊 Jerofiejewów jest dwóch i każdy dobry 😅 ogólnie to widzę że podobnie u nas, więc chętnie porozmawiam kiedyś! Ps. Z tym hałasem to bardziej mnie drażni jak to wpada na podkast audio, bo nic tego nie przykryje 🤷 ale też nie aż tak, bym nie spała po nocach. Przynajmniej jest jakiś element prawdziwości - się tak pocieszam. Ale wolałabym żeby było czysto. Pozdrawiam ❤
Krótkie formy są zawsze na końcu mojej listy, ale ostatnio ściagnęłam na półkę Legimi "Ciężar skóry" Małgorzaty Rejmer i zamierzam przesłuchać. Recenzje nie są zachęcające, ale coś mnie ciągnie do tego tytułu.
Rejmer na kiepskie recki?🤔 Może nie dla niej beletrystyka..... aż mnie zaciekawiłaś.
@@ZnalezionePrzeczytane Tak, sporo recenzji na lubimy czytać nie pozostawia na niej suchej nitki.
Świetny, naprawdę świetny plan 🍀 Jeszcze nie wiem, w jakim zakresie się przyłączę, ale przyłączę się na pewno!
Koniecznie - taki wybór to może się wstrzelisz, bardzo liczę na to. Jestem ciekawa jak inni czytają krótką formę. Zatem do przeczytania 🙋
Odcinek bardzo ekscytujący, chociaż trzymałam kciuki za Magdeuke.Aleksandrze gratuluję łutu szczęscia i wrażeń z lektury.Świetny wybór , bo mistrzow krótkiej formy jest sporo.Dwie pozycje, z proponowanych, będę musiała uzupełnić , ale do pozostałych powrócę , bo warto.Pozdrawiam słonecznie wszystkich miłośników literatury.
No wreszcie udało mi się cokolwiek wynaleźć co Joanna musi uzupełnić 🍾🍾🍾
@@ZnalezionePrzeczytane Wieści o moim czytelnictwie są przereklamowane, że strawestuję klasyka.Dzisiaj skończyłam " Zaufanie" H.Diaza.Od stycznia wisiało na44%.Już myślałam, że porzucę i będzie to mój pierwszy DNF.Na szczęście ktoś mnie przekonał i jestem mu wdzięczna.
Wspaniałe plany! Uwielbiam krótkie formy, więc na pewno się przyłączę. Z marcowych wyborów czytałam już Samosiejki i trafiła idealnie w mój gust, nawet bardziej niż Zimowla. Maupassant jeszcze przede mną, zawsze chciałam coś przeczytać i zanurzyć się w jego mrocznych opowieściach, więc świetnie się składa. Ściskam!
No to ciekawe jak dziś Ty odbierzesz taką klasykę krótkiej formy jak Maupassant. Ale też zachęcam do EA Poe, Grabińskiego i Filipowicza😊
Dawno tak nie cieszyłam się na wyzwanie czytelnicze:) A to jest jeszcze roczne! Super! Biorę udział w każdy miesiąc. Niektóre tytuły już za mną: Samosiejki, które chętnie sobie powtórzę, bo bardzo mi przypadły do gustu, za mną też Przyszło nam tu żyć, choć jak dla mnie te reportaże nie były równe- jedne lepsze, jedne słabsze, dlatego chętnie sięgnę sobie wtedy po zbiór Moja żona nie tańczy, polecany przez panią Asię z Domu Dobrej Książki. E. A. Poe, J. Iwaszkiewicz, H. Krall i M. Hłasko...nie trzeba mnie zachęcać, bo KOCHAM ich twórczość miłością od pierwszego przeczytania. Chętnie ponownie zanurzę się w ich świat. Ucieczka niedźwiedzicy i Kobieta, która pożyczała wspomnienia oraz kilka zbiorów opowiadań Alice Munroe, czekają na mojej półce, więc jest motywacja. Ptaki od dawna są na moim radarze. Dziękuję za kolejne inspiracje czytelnicze. Pozdrawiam:)
Wspaniale - to liczę na udział i komentarze 🤗
Wszystkiego z Twojej listy na pewno nie przeczytam , ale po coś na pewno sięgnę. Kilka nazwisk mnie korci (Filipowicza znam i lubię, Sołtysa czytałam Nieradość i bardzo mi się podobała, Mrożek mnie ciekawi bo czytałam tylko sztuki, Iwaszkiewicza znam z powieści).
Ach, i uwielbiam cię za to że wybrałaś Tove Jansson - bardzo lubię jej powieści dla dorosłych
@@fiszkowabardzo jestem ciekawa jej prozy takiej klasycznie "dla dorosłych"😊
Dzięki - no popatrz ile zbieżności w gustach 😅
Ha, jednak losowanie, i to na końcu, ale emocje😁
Najpierw komentarz nie ma temat: te kolczyki😍
A teraz komentarz bardziej na temat: propozycje super, będę próbowała choć część czytać razem z Tobą😁 zależy od dostępności, wiadomo, ale będę zwiedzać biblioteki😊
Maupassant na początku cieszy niezwykle😊 czytywałam go kiedyś, ale od lat już nie wracałam.
D.Słowik czytałam tylko Zimowlę, wiec chętnie zapoznam sit z czymś jeszcze😁
Sapkowski będzie? Ha, tego się nie spodziewałam.
Czemu nie zaproponowałam Lukiana w kategorii krótka forma? Nie wiem, a tak by pasował! będę proponować w przyszłym roku😂
Jedyne listy Mrożka jakie czytałam to jego korespondencja z Lemem i....uooo, tam jest moc, będę się tym jarać jak pochodnia w najbliższym podsumiwaniu😅
Jak lubię i Poe i Lovecrafta i Grabińskiego to znaczy, że nie umiem wybierać?🤔
Fantastyczny cykl się zapowiada!
Robisz przeurocze losowania😊
Dzięki wielkie za miłe słowa o moim kanale❤
Kolczyki są epickie 👌
@@JoachimSerafin😅 co tam książki.... kolczyki!!!
To bierzmy się Magda za Mrożka, koniecznie. Ps. Kolczyki to rękodzieło - jemioła 👌 oczywiście nie żeby z jemioły 😂😂😂
Z tych propozycji czytałam Samosiejki - bardzo dobre opowiadania, słuchowiska Wiedzmina polecam bardzo - genialne, Ucieczka niedźwiedzicy - interesujące oniryczne opowiadania szkatułkowe. Mikrotyki również polecam, mam na półce z autografem Sołtysa:)Alice Munro bardzo lubię, jedna z moich ulubionych noblistek. Instrukcja dla pań sprzątających 👍
To chyba niezły ten mój plan🥳
@@ZnalezionePrzeczytane Bardzo dobry:)
Sapkowski 🤞👏 ale uwaga - OSTATNIE ŻYCZENIE najpierw. Ono wprowadza cały świat i bohaterów.
Super, że opowiadania. Rankov mówił, że ludzie nie chcą czytać opowiadań. A wydawcy - nie chcą wydawać. No i pokazujesz, że jednak nie :)
O dzięki, zanotowane 🧐
@@ZnalezionePrzeczytane - zbiór, w sensie. Nie opowiadanie, bo takowe też jest :)
@@literatura-ze-srodka-Europy dobrze, że jesteś 😀
Co za odcinek😊❤, ile emocji. Gratuluję zwycięzcy 🎉. Bardzo fajnie wyszło nagranie samego losowania, pełna profeska - zawsze możesz zmienić zawód ;).
Oczywiście najbardziej cieszę się na samą akcję i już deklaruje swój udział, zwłaszcza, że widzę sporo moich ulubieńców. Szkoda, że rok taki krótki, bo tyle mam jeszcze na półkach - G. Saunders opowiadania, ale też analiza opowiadań rosyjskich pisarzy ( Kąpiel w stawie podczas deszczu), Katherine Mansfield ( czytałam parę opowiadań w zeszłym roku), Skovorecky, Hesse.. i tak można bez końca. Wszystko w swoim czasie, na razie biorę się za Maupassanta, cóż za radość 😊😊😊❤❤❤. Nazwisko wymawiaj jak Ci wygodnie, wiemy o co, o kogo chodzi. 😂
Rzeczywiście wiele emocji w tym odcinku - napięcie rosło wraz z każdym wymienionym przez Anię tytułem 🙂Najciekawszy (i najtrudniejszy) zawsze jest wybór, wśród nieskończonej niemalże liczby możliwości. Cieszą mnie Twoje, Malwinko, wybory, czyli Saunders, Skvorecky, Mansfield...
@@annawitarzewska4238 Aniu, na razie mam na półce, czyli jest nadzieja, że kiedyś przeczytam :). Oczywiście zacznę od propozycji Ani, bo jakoś tak raźniej czytać w takim towarzystwie i dobrze jest powymieniać się z innymi refleksjami. Ostatnio przeczytałam opowiadanie H. Murakamiego „Zakochany Samsa” i musiałam sięgnąć do pierwowzoru, więc przeczytałam ponownie „Przemianę” F. Kafki. W głowie aż mi huczało od myśli, taka to była pyszna zabawa. Niestety w domu nikt nie podzielał mojego entuzjazmu. Buziaki :)
@@malwinaw5027jeszcze dodam, że Filipowicz jest od Ciebie ❤ namówiłaś!
Ja też polecam kanał Asi, odkrycie mojego męża, mamy podobne gusta literackie i spojrzenie na literaturę, z przyjemnością się słucha i gdyby nie fakt, że mam te książki przeczytane to na pewno po takich rekomendacjach biegłabym je jak najszybciej poznać; ja na pewno po niektóre z krótkich form, które proponujesz sięgnę w tym roku, miłego wieczoru 😊
Ale może coś przypomnisz sobie 😊
Ale niespodzianka z rana!!! 😀
Gratulacje 👏
Zgłoś się do mnie e-mailem❤ gratki💐💐💐
Polecam bardzo Grabińskiego, ja jestem zafascynowana jego twórczością. Chętnie sobie parę jego opowiadań przypomnę, na listopad grozy idealny😉.
Jeśli chodzi Poe vs Lovecraft to wolę tego drugiego, chociaż z kolei Poe, jako osobowość mnie bardzo fascynuje, a i jego twórczość również ma coś w sobie.
Iwaszkiewicza mam w planach na ten rok, więc dobrze się składa:-)
Trzymam kciuki za realizację planu wydawniczego i pozdrawiam, Aniu, serdecznie🙂
P.s. ależ emocje na koniec😄
Sama te emocje czułam i dodatkowy fun😊 Zatem widzę że literatury grozy i Grabińskiego będziemy trochę na booktube mieli w tym roku. I Tobie wszystkiego NAJ Doris🥂
Czytałam "Zbyt wiele szczęścia" i szczerze mówiąc z 3 książek Munro z którymi się zapoznałam, ta wydaje mi się najsłabsza. Tak tylko uprzedzam 😉 bardzo podobała mi się "Uciekinierka" i ją z tych 3 książek oceniam najwyżej. Dla mnie to jest bardzo nierówna pisarka, niektóre z jej opowiadań wzbudzają zachwyt a inne tylko meh. Jestem ciekawa Twojej opinii o niej 😊 sporo zacnych tytułów w tym zestawieniu, może uda mi się dołączyć w którymś miesiącu.🙂 N
Jeśli zacznę od najsłabszej to tym bardziej trzeba przeczytać potem więcej. Nie sądzę bym wyrobiła sobie zdanie tylko na podstawie jednego zbioru. Ale zawsze jakaś próbka🤗 dzięki Natalia!
Książka Kempowskiego bardzo mi się podobała.Szkoda, że ją mam, bo ogromnie lubię dreszczyk emocji służący losowaniu.To napięcie i ....hurra, albo szkoda.😂
Ja trochę boję się sięgać po krótką formę, po opowiadania bo mam obawy,że nie zrozumiem co autorka/autor miała/miał na myśli. Jakoś tak trudno mi odnaleźć głębię w tej formie.
Dziś pierwszy! Ależ żałuję że nie zgłosiłem się do losowania, może ponownie miałbym trochę szczęścia 😅
@WKolejcePoKsiazke🙉
@@Joanna55. 🫣🫣🫣😛😛😛
🥂
Mam nadzieję że ten Filipowicz będzie łatwo dostępny, ale propozycje bardzo ciekawe
Tezeusz, Dedalus, eBooki, wolne lektury.... biblioteki.... trzeba się postarać 🤷👍
Aha, francuskiego pisarza czytamy Ģìi de Mopasą.
Dzięki - naumiem się może 😘