Jak dostać pierwszą pracę w 2023?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 มิ.ย. 2024
  • ⭐ zrozumiecreact.pl/ - Sprawdź nasz kurs React! ⭐
    👉 Zapisz się na newsletter: zaczynamyprogramowac.pl 👈
    🎤 Discord: / discord 🎤
    🔥 Zapisz się do grupy na FB: / zaczynamy.programowac 🔥
    00:00 Intro
    01:17 Czy wyróżnić się na tle innych osób?
    02:50 Magiczna mantra, która pozwoli Wam dostać pracę
    03:40 Co może pomóc podczas rozmowy?
    05:43 15k na start?
    08:05 Z czego się uczyć?
    10:25 Podsumowanie
    13:10 Materiał bonusowy
    Poprzedni odcinek:
    • Ile zajmuje dostanie p...
    Raport finansowy JJIT:
    geek.justjoin.it/zarobki-w-it...
    Raport finansowy No fluff jobs:
    nofluffjobs.com/blog/rynek-it...
    Raport Bulldog Job:
    bulldogjob.pl/it-report/2022
    W dzisiejszym odcinku analizujemy kolejne odpowiedzi z ankiety:
    Ile wynosiły Twoje zarobki w pierwszej programistycznej pracy?
    Jakich materiałów używałaś/używałeś do nauka programowania?
    Jak myślisz, czym wyróżniłeś/wyróżniłaś się na tle innych osób?
    Do ilu firm aplikowałeś/aplikowałaś zanim dostałeś/dostałaś pierwszą pracę?
    Ile zajmuje dostanie pierwszej pracy w IT?
    Ile zajmuje dostanie pierwszej pracy jako programista?
    Filip Mamcarczyk
    Kacper Sokołowski

ความคิดเห็น • 255

  • @JZP
    @JZP  ปีที่แล้ว +26

    Drobne sprostowanie odnośnie danych i survivorship bias (błędu przeżywalności):
    Jak słusznie podkreślił baranosiu w jednym z komentarzy, teoretycznie możliwa jest następująca sytuacja:
    "Jeśli masz powiedzmy 100 osób starających się o pracę, z czego 90 jest po samodzielnej nauce z darmowych źródeł (czy źródeł typu Udemy) i 30 z nich dostanie pracę, a dodatkowo masz 10 osób po bootcampach z czego powiedzmy 6 osób dostało pracę, to wyciągasz z tego wniosek, że na 100 badanych osób 36 osób dostało pracę, z czego ponad 83% dostało ją po samodzielnej pracy z darmowych/tanich źródeł a tylko niecałe 17% po bootcampach. Tymczasem należałoby zauważyć, że tylko 33% po samodzielnej nauce dostało pracę, a po bootcampach dostało ją 60%. Wniosek: ilościowo na rynku jest więcej samouków, ale to bootcamp ma większą skuteczność."
    Oczywiście nie jesteśmy w stanie poznać proporcji źródeł nauki wśród osób starających się o pracę, więc musimy pamiętać o podatności na takie błędy.
    Zatem nie traktujcie tych danych jako prawda objawiona dotycząca skuteczności danych materiałow, a raczej wskazówka i potwierdzenie, że dostanie pracy korzystając z tańszych opcji jest jak najbardziej możliwe.
    Jeszcze raz dzięki za zwrócenie uwagi!

    • @MrJ-ih9mw
      @MrJ-ih9mw ปีที่แล้ว +2

      ale to nie mogłeś napisać po prostu ile rozmów kwalifikacyjnych odbyły te 3 czy tam 4 osoby po bootcampie i za jakie pieniądze? poza tym nie mogłeś zrobić tabelki i rozdrobnić wyniki na backend frontent i testy? w ogóle ile z tych 70 osób startowało na daną gałęź? bo to też może być duża różnica przecież a kolejna sprawa jest taka, że wyciągneliście tych ludzi ze swojego discorda więc nie dziwne że tak mało osób korzystało z bootcamu bo wasz kanał to przecież jest takie darmowe źródło na którym wielokrotnie odradzaliście bootcamy i to tak jakby pytać przed kościołem czy ktoś jest ateistą. zabrało mi jeszcze statystyki w jakim trybie zdobyli tą pracę czy stacjonarnie, zdalnie czy mieszanie i czy było to miasto wojewódzkie lub miasto powyżej 100 tyś mieszkanców żeby jakoś zobrazować miejsce.

  • @TheDanek222
    @TheDanek222 ปีที่แล้ว +32

    Moja rada, ktora mi pomogla znalezc pierwsza prace - piszcie do firm nawet jesli nie rekrutuja / nie maja otwartej rekrutacji na stanowisko ktore was interesuje. Mi to bardzo pomoglo :)

  • @dorota5384
    @dorota5384 ปีที่แล้ว +2

    Czekałam na to video, super, dzięki!

  • @aki1840
    @aki1840 ปีที่แล้ว +3

    Mega wartościowe! Dzięki wielkie za kolejny materiał. Lovki i kiski

  • @TRETER90
    @TRETER90 ปีที่แล้ว

    Super materiał !!!! Ciekawie i merytorycznie. Pozdrawiam

  • @Sovly
    @Sovly ปีที่แล้ว

    dzięki, przyda się

  • @wiktorskiee9170
    @wiktorskiee9170 ปีที่แล้ว +7

    Z własnego doświadczenia mogę dodać, że jak studiujecie coś związanego z IT, to też to napiszcie w CV, bo rekruterzy na to patrzą. A propos samego CV, to powinno być w miarę eleganckie i schludne, żeby przykuło oko. Nie chodzi o to, że mają być w nich "fajerwerki", ale niech miło się na nie patrzy. No i oczywiście PROJEKTY. W moim przypadku to była kluczowa rzecz. Pomimo tego, że miałem link do Githuba z projektami oraz że wydawało mi się, że skoro studiuje to oczywiste jest, że robię projekty, to NIKT się nie odzywał. Po tym jak napisałem, jakie projekty zrobiłem, w jakiej technologii, z wykorzystaniem jakich elementów języka, to nagle WIELE firm zaczęło się odzywać. Powodzenia!

  • @maxczarny9830
    @maxczarny9830 ปีที่แล้ว

    Bardzo wartościowy materiał. Dziękuję!

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +1

      Proszę! Dzięki za komentarz

  • @wojtask2042
    @wojtask2042 ปีที่แล้ว

    Dzięki!

  • @EnormiE
    @EnormiE ปีที่แล้ว +7

    Piękne porzekadło uwzględniłeś w tym materiale. Cały film jak i poprzednią część bardzo się przyjemnie ogląda i widać włożony czas w ich przygotowanie.

  • @TheHolino
    @TheHolino ปีที่แล้ว +4

    Opowiem historię trochę od drugiej strony. Poznałem kumpla na studiach od którego dowiedziałem się, że programuje pół roku w reacie i cały czas szuka pracy. Mówił, że firmy często mu odmawiały. O dziwo jego portfolio naprawdę było świetnie napisane, a projekt posiadał niebanalne. Dałem cynk do swojego szef (bo akurat szukaliśmy reactowca), że mam znajomego, który ogarnia temat. Po podpisaniu umowy z nami, momentalnie zewnętrzne firmy zaczęły ponownie pytać go czy nadal poszukuje pracy. Do dzisiaj pracuje już od pół roku. Także rada, jak macie możliwość to gadajcie z ludźmi co są już w branży :D

  • @8PZG8
    @8PZG8 ปีที่แล้ว +3

    Wow jaki fajny kanał. Fakt ściągnął mnie tytuł odcinka ale zatrzymało rzetelne i uczciwe przedstawienie sprawy. Mądrość życiowa z budowy to sama prawda. Pozdrawiam

  • @rafik4408
    @rafik4408 ปีที่แล้ว

    Super materiał! 😀

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Dzięki ❤️

  • @Frodli89
    @Frodli89 ปีที่แล้ว +3

    Z tym przyznaniem się do braku wiedzy to jest bardzo dobra rada zwłaszcza, gdy rekruter sam pyta o obszary, w których nie czujemy się najlepiej. Na rozmowie rekrutacyjnej do obecnej pracy (konstruktor elektryk pojazdów szynowych) kierownik pokazywał mi różne schematy elektryczne i w ogóle mnie nie zdziwiło, że najtrudniej było mi rozczytać schematy zasilania i napędu, gdzie jest dużo energoelektroniki, natomiast najlepiej (w sumie bez żadnego problemu) radziłem sobie z systemami teletechnicznymi/teleinformatycznymi, którymi zajmowałem się w ówczesnej pracy w branży automotive. Tak więc świadomość własnych słabości jest bardzo ważna :)

  • @atmo2118
    @atmo2118 ปีที่แล้ว +2

    Ładny kubek:)

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +2

      A dzięki, pochodzę z Wadowic xD

  • @afganholender7322
    @afganholender7322 ปีที่แล้ว

    W sumie to idę podobną drogą. Mam już swojego gita z jakimiś prostymi rzeczami i staram się robić własne projekty. Chociaż ich tam nie wrzucam, bo nie chce pokazywać tego kodu. Film mnie tylko utwierdził, że muszę zapierdzielac więcej i prawdopodobnie mi się w końcu uda.

  • @bergus541
    @bergus541 ปีที่แล้ว

    Panie, płace ruda złota za montoring 😎.
    Spoko, spodziewałem się podobnych wyników👌✌

  • @FlopsPL
    @FlopsPL ปีที่แล้ว

    Po studiach informatycznych, dużo już programowałem w C++, ale nie komercyjnie (tylko projekty na studiach - bardzo dużo ich było, oraz swoje małe projekty), poszedłem do pracy do innego dużego miasta za 1800pln na umowę o dzieło. Ale wiedziałem, że lepiej iść za małe pieniądze i mieć coś fajnego w CV niż czekać na coś lepszego, co mogło nie przyjść. Do lepszej wypłaty była długa kręta droga, a tak naprawdę dobrze zarabiam dopiero od 4 lat.

  • @TheRFracer
    @TheRFracer ปีที่แล้ว

    Stawki zamiast iść w górę idą w dół. Niestety rynek juniora robi się co raz gorszy i trzeba czekać sporo (nabyć doświadczenia) zanim te zarobki zrobią się atrakcyjne. Nie myślałem, że aż tyle osób startuje z tak niską stawką, ale jak jest 500 kandydatów to trochę desperacja się załącza co totalnie rozumiem.

  • @filipknias5701
    @filipknias5701 ปีที่แล้ว +2

    Cześć, jakie projekty polecasz robić mając już pierwszą pracę lub staż ? Chodzi mi o głównie o to jakie projekty robić aby czegoś nowego się nauczyć a nie powtarzać w kółko te samy rzeczy ?

    • @tomlyn1124
      @tomlyn1124 ปีที่แล้ว +1

      Te same które zrobiłeś, tylko na technologiach, których chciałbyś się nauczyć.

  • @Roindast
    @Roindast ปีที่แล้ว +28

    Zawsze mnie bawiło że ktoś kto zaczyna pracę jako programista oczekuje na dzień dobry kokosów. Taka osoba nie umie prawie nic jeśli chodzi o programowanie komercyjne. Musi się uczyć, zdobywać doświadczenie, zapoznawać się ze światem itd. Więc dostaje małe $$$ bo "płaci za naukę" :)

    • @2herzog
      @2herzog ปีที่แล้ว

      jak realnie wygląda ta progresja wynagrodzenia? żeby pracować za 3-4 k w dużym mieście to trzeba mieć oszczędności na utrzymanie, więc to jest w sumie inwestycja jeżeli człowiek postanowi się przebranżowić, dobrze by było móc oszacować po jakim czasie pracy w it to się zacznie zwracać.

    • @Roindast
      @Roindast ปีที่แล้ว +6

      Mówiąc na przykładzie Wrocławia: 4k netto dla kogoś bez rodziny jest ok żeby jako tako żyć. Po okresie próbnym (najczęściej 3 msc) pensja może być podniesiona np. O 800 zł. Potem najczęściej słyszałem o tym że po łącznym stażu roku kolejna podwyżka do ok. 5000 - 5.500 netto (Uwaga - często gęsto dalej po roku nadal nie wykonujesz w pełni samodzielnych zadań w pracy i nadal się uczysz! ) Po ok.1.5 roku do 2 lat doświadczenia można już te 6.500-7000 mieć ale to wszystko zależy od firmy, zdolności do nauki, ile czasu dodatkowo poświęcisz w domu itd.
      Więc cudów nie ma. Te sławne 15k zaczyna się po 4-5 latach doświadczenia komercyjnego albo i później. Dlatego tak dużo zgłoszeń na juniorów jest bo ludzie myślą, że są cuda na kiju jako programista a początki wcale nie są fajne :)
      Ale też nie ma źle. Często są dodatkowe benefity w postaci pracy zdalnej, multisport, opieka zdrowotna etc. Etc. Które trochę rekompensują fakt pracy za małą kasę na starcie.

    • @miroslawturski
      @miroslawturski ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się, a porównując z innymi branżami, to i tak płace są względnie wysokie w tym okresie nauki.
      Moim zdaniem sama cyferka przepracowanych lat też nie jest jakimś specjalnym wyznacznikiem. Liczy się co wnosisz czałą swoją osobą. Im więcej wnosisz, a może to być wiedza, osobowość, samodzielność, doświadczenie, ... tym bardziej jesteś ceniony. Nie ma tu żadnej magii. To jest mit, że informatycy zarabiają dobrze. Dobrze zarabiają tylko dobrzy informatycy. No a bycie "dobrym", to bardzo ciężka praca i predyspizycje psychiczne.

    • @afganholender7322
      @afganholender7322 ปีที่แล้ว +4

      Nie wiem ja np uczę się programowania aplikacji mobilnych we własnym zakresie. Coś tam już potrafię (zrobiłem sam kilka nawet nie takich prostych aplikacji). Pisałem już nawet prośby o jakiś staż za darmo przez miesiąc i echo. Trochę mnie to demotywuje, mimo że staram się nigdy nie poddawać i konsekwentnie iść do przodu.

    • @fantastycznypanlis6585
      @fantastycznypanlis6585 ปีที่แล้ว

      Mój bardzo dobry kolega pracuje jako frontend dokładnie 1 rok i 10 msc, zaczynał od 60 pln netto/h, teraz ma 80 zł netto/h. Na linkedin dostaje ofert pracy za 100-120 pln netto/h i obecnie jest już na etapie zmiany pracy na taka stawkę. Wszystko oczywiście B2B. Stawki potwierdzone, widziałem ile wpływa mu na konto i widziałem oferty jakie dostaje na linkedin.
      pracuje głównie w React i takie tez ofert na React frontenda dostaje.

  • @malygrunge
    @malygrunge ปีที่แล้ว

    fajny kubek ;)

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      FILMIK ZOSTAŁ WRZUCONY PRZED NOWĄ USTAWĄ

  • @przemekse989
    @przemekse989 ปีที่แล้ว +1

    Wyślę ten odcinek każdej osobie, która znowu mnie zapyta o przebranżowienie. Pozdrawiam.

  • @PixelozaurusRex
    @PixelozaurusRex ปีที่แล้ว +4

    Podoba mi się ta seria. Podawanie wniosków w oparciu dane statyczne daje wyobrażenie o świecie. Może fajnie byłoby zrobić coś odwrotnego, bo cały czas żyjemy trochę w bajce, ile osób nie udaje się w branży IT i czemu ? 😃 Bootcampy zakładam, że mogą być dobre gdy rzeczywiście wykorzysta się ten czas. Mało się mówi o tym, że bez wygospodarowania roku dla siebie, wypracowania ogromnej motywacji i systematyczności jest trudno wykorzystać tak drogie wsparcie 🤑Ja się przyznaje nie dałbym rady a bardzo lubię programowanie. Jestem zwolennikiem nieco dłuższej tańszej, mniej stresującej drogi.

  • @truedie6987
    @truedie6987 ปีที่แล้ว

    Super materiał. Mam pytanie -
    Czy jak staram się o pracę w web-developerce, typowo front-end, gdzie teraz w większości wymagają języka php(który jak wiadomo jest backendowy) to czy muszę ten język ogarniać jakoś mocno, czy na początek wystarczy tylko umiejętność zastosowania tego języka przy projektowaniu własnych motywów w CMS oraz umiejętność edytowania gotowych skryptów?☻

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Wydaje mi się, że na większości stanowisk Frontendowych wymagają jednak głównie Javascriptu - skąd info o PHP?

    • @truedie6987
      @truedie6987 ปีที่แล้ว

      @@JZP W moim otoczeniu, brakuje ogłoszeń typowo front-endowych, bardziej idzie to w stronę web-developmentu przy użyciu CMS.
      Jak wiadomo w cmsach te podstawy php przy tworzeniu własnych motywów są, np. w momencie kiedy chcemy wyświetlić wpisy na blogu, produkty, tworzyć szablony, itp.

    • @katarzynakatrina7092
      @katarzynakatrina7092 ปีที่แล้ว

      @@truedie6987 tego typu zadania nie wymagają jakiejś szczególnej znajomości

  • @darq5191
    @darq5191 ปีที่แล้ว +2

    A czy z CS50 ktoś ma doświadczenie i może polecić / odradzić? Kończę CS50 introduction, idę teraz w Web Development, i nie wiem czy CS50 Web programming będzie spoko czy polecacie coś innego?

    • @bartosznaswiecie1179
      @bartosznaswiecie1179 ปีที่แล้ว +1

      Sam planuję na to iść, mam nadzieję że warto.

    • @Gumiso007
      @Gumiso007 ปีที่แล้ว

      Jest bardzo dobrym wprowadzeniem. Ale zdecydowanie warto późnej znaleźć jakiś kurs rozszerzający w tematach, które cię bardziej zainteresują.

  • @maudit00
    @maudit00 ปีที่แล้ว +3

    Miałem nadzieję że odpowiesz też na pytanie z ostatniego filmiku, ile rozmów rekrutacyjnych średnio przeszły osoby szukające pierwszej pracy. Było o tymi ile CV wysłali ale o ilości rozmów nie było albo mi umknęło :) dzięki za super materiał

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +15

      Tutaj odpowiedzi na to pytanie:
      3
      ok. 20
      3
      3
      7
      4 bo się nie przygotowywałem z teorii. Jak się przygotowałem to dostałem za pierwszym razem
      4
      5
      3
      3
      3
      0
      Szczerze mówiąc tylko 1
      1
      1 rozmowa, 3 wysłane CVki
      2 rozmowy
      3 rozmowy w tym samym czasie, wszystkie złożyły propozycje zatrudnienia, ale zanim ktos zaprosil mnie na te rozmowy to wyslalam chyba ok. 80 CV bez kontaktu zwrotnego.
      1
      31
      około 30 CVek, 7odpowiedzi trzy rozmowy jedna pozytywna
      1
      15-20
      Jedną, w zasadzie o staż, na pewno nie bez znaczenia był tak, że byłem z polecenia.
      Jedną
      0, pierwsza rozmowa - pierwsza praca
      3
      0, nie miałem rozmowy, byłem na stazu i pozniej mnie przyjeli
      Dwie, trzecią była do mojej pracy i była to jedna rozmowa rekrutacyjna, po której dostałem pracę. Ale wysłałem cv do 100 firm w ciągu dwóch dni i tylko 3 zadzowniły :P
      1
      3
      1
      1
      1
      zero, wystarczyło założyć konto na linkedinie i podlinkować mój github, pracodawca sam się do mnie zgłosił
      10
      0
      Jedną
      Niestety nie pamietam. Do 5 max pomimo wielu wysylanych CV. Brak komercyjnego doswiadczenia powodowal ze skille sie dla pracodawcow nie liczyly
      2
      2
      0
      1
      3
      1
      12
      Około 20
      7
      3
      Ok 20
      Dwie
      2
      1
      Około 5
      1:)
      6
      0. Firma robila 2 miesieczny kurs z pythona (3h tygodniowo przez 2 miesiace) dla 20 osob, z czego mialo to charakter tylko promujacy ze wzgledu na to ze nie planowali rekrutowac nikogo poniewaz w tamtym okresie przyjeli juz stazystow na Pythona. Ze wzgledu na wyroznienie sie na tle innych kandydatow starali sie przekonac HR na dodanie mnie do aktualnej grupy stazystow, mimo to nie dali rady wiec zaproponowali mi miesieczny kurs frontendu (React/Typescript) po ktorym dostalem tam propozycje od razu na pozycje juniorska omijajac staz.
      5, ale łącznie odezwało się przynajmniej na prescreening 14. Po prostu większość już po tym jak dostałem pracę, więc musiałem odrzucić kilka procesów.
      około 20
      4-6
      3
      1
      2
      1
      3
      1
      1
      1
      0
      1. Tylko 1 firma zaprosiła mnie na rozmowę
      3
      1
      5
      2
      3
      3 przed + 2 zaproszenia już po dostaniu
      5
      8

    • @maudit00
      @maudit00 ปีที่แล้ว +2

      @@JZP dziękuję!

  • @MrNigga
    @MrNigga ปีที่แล้ว +1

    Pociąg już odjechał, resztę chętnych zapraszam na kurs na wózek widłowy

  • @yavnrh
    @yavnrh ปีที่แล้ว

    Myślę że 3/4 sukcesu to trafić do sensownej firmy. Im firma większa, tym lepsze perspektywy na naukę, awans, oraz zarobki. Najlepiej uczyć się w pracy i z każdym nowym projektem/taskiem odrobinkę wychodzić poza strefę komfortu. Jeśli pojawi się stagnacja (po roku, dwóch, kilku latach), szukać nowej roboty, ciekawszej i za lepszą kasę. Najłatwiej dostać podwyżkę zmieniając pracę.
    Ja zaczynałem wiele lat temu, ale w pierwszej pracy bym patrzył 1) czy pensja nie jest bardzo zaniżona względem wymagań i rynku, 2) czy ta praca nauczy mnie czegoś i pozwoli za 1-2 lata zmienić na coś ciekawszego lub sensowniejszego. 3) Najlepiej jeśli programowanie autentycznie sprawia ci frajdę, wtedy nawet przy jakimś kupa-projekcie wynajdziesz coś co będzie satysfakcjonujące 🙂

  • @chesterxp508
    @chesterxp508 ปีที่แล้ว

    GoodJob!

  • @kathilroyal3554
    @kathilroyal3554 ปีที่แล้ว +1

    Ja w mojej pierwszej pracy dostałem 2000 zł i to jeszcze na czarno pod stołem ._. A miałem ogromną wiedzę i olbrzymie portfolio

  • @naczelnypsycholog6296
    @naczelnypsycholog6296 ปีที่แล้ว +1

    macie jakiś kontakt do tej osoby co dostała 10k na start? może zgodziłaby się na wywiad? co zrobiła inaczej? skąd takie różnice
    to było ciekawe coś więcej z niej wyciągnąć

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +1

      Nie mamy, ankieta była anonimowa.

  • @yajirushik2871
    @yajirushik2871 ปีที่แล้ว +4

    Nauczyłem się innej złotej rady na mechanice. Nigdy nie można odpowiedzieć tak lub nie, jedynie "to zależy".

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +2

      True 😁

    • @dominuseterro9866
      @dominuseterro9866 ปีที่แล้ว

      a to nie jest przypadkiem symetryzm ?

  • @avciua8082
    @avciua8082 ปีที่แล้ว

    Czekam na filmik, w którym powitasz nas bez brody😁

  • @pingwin1587
    @pingwin1587 ปีที่แล้ว

    Fajny odcinek. Bardziej w nawiązaniu do poprzedniego filmu, czy masz może informację w jaki sposób się uczyły te osoby? 20 godzin tygodniowo to nie mało na naukę tygodniowo, a więc moje pytanie brzmi:
    - Czy te osoby uczyły się bardziej po 4 godziny w ciągu tygodnia z weekendami wolnymi, uczyły się po 2 godziny w tygodniu, a w weekend poświęcały kolejne 10h, a może w tygodniu uczyły się do godziny czasu lub wcale, a w weekend przysiadywały nad programowaniem?
    Oczywiście wiem, że lepiej uczyć się krócej, ale więcej razy niz jednym ciągiem, ale jestem ciekaw jak uczyły się te osoby. Sam studiuję zaocznie i pracuję w tygodniu, więc znalezienie 20 godzin tygodniowo to już wyzwanie. Pozdro

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Hej! Nie mam takich szczegółowych informacji :(

  • @kasia-mask
    @kasia-mask ปีที่แล้ว +1

    No ja wlasnie zaczynam budowac portfolio projektowe. Znalazlem ostatnia fajna platforme z zadaniami, gdzie dostaje sie tez od razu Code Review - INVO Academy, tak wiec planuje zrobic pare i powinno byc idealnie do CV

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Powodzonka :) !

    • @johndorian9588
      @johndorian9588 ปีที่แล้ว

      @@JZP Ja zycze powodzonka w wylapywaniu reklam

  • @DzejSiDi
    @DzejSiDi ปีที่แล้ว

    Co do zarobków, to nie jest najlepsza branża do szybkiego i łatwego dorobienia się - po prostu tutaj zarobki całkiem dobrze skalują się z wiedzą, nawet jeśli to często jest bardziej wiedza "jak dobrze wypaść na interview". To, co często inni inżynierowie zarabiają w PL za swoją pracę jest wręcz smutne.

    • @mrcat7181
      @mrcat7181 ปีที่แล้ว

      A jaka branża jest do tego najlepsza według ciebie? Rzucanie takim ogólnikiem jest bardzo łatwe, ale napisać co miałeś na myśli to już widzę ,że za trudne.

  • @JZP
    @JZP  ปีที่แล้ว +6

    Z jakich materiałów do nauki obecnie korzystacie?

    • @KAEcqR
      @KAEcqR ปีที่แล้ว +3

      youtube + technikum i okazjonalnie książka Obecnie ćwiczę gita żeby móc robić projekty ze znajomymi :p

    • @vortexgaming8961
      @vortexgaming8961 ปีที่แล้ว

      Ja wykupiłem kompleksowy kurs Frontendu od 0 ;)

    • @yajirushik2871
      @yajirushik2871 ปีที่แล้ว

      Czysto samouk, yt (anglojezyczne kanały), głównie docsy różnych technologii i strony dla developerów i. e.: MDN Web Docs, w3schools etc.

    • @Lethen-nc9ru
      @Lethen-nc9ru ปีที่แล้ว +1

      Kursy Udemy

    • @jaja-vq2wt
      @jaja-vq2wt ปีที่แล้ว

      TH-cam, tańsze kursy

  • @matys655
    @matys655 ปีที่แล้ว

    Cześć. .Polecisz jakiś dobry kurs CSS HTML i JavaScript? Obejrzałem twój kurs i jest super:) A błądzę po internecie już dłuższy czas w poszukiwaniu dobrych kursów.

    • @KacperKwinta
      @KacperKwinta ปีที่แล้ว +2

      Polecam kursy na Udemy od Jonasa Schmedtmana, jak wejdzie promka (co dzieje sie bardzo często) to można wyrwać jeden za ~50zł a jest tam mega dużo ustrukturyzowanej wiedzy i fajne projekty do zrobienia + samodzielne challenge do przepracowania, gość jest mega polecany i ma dużo opini pozytywnych, sam polecam

  • @mariu_sh2439
    @mariu_sh2439 ปีที่แล้ว

    Co do samodzielności.
    Tak - nawyki do samodzielnego szukania są bardzo istotne. I nie raz okazało się, że odkopałem coś, czego nawet starsi nie wiedzieli. Jest to przy okazji świetna opcja nabierania doświadczenia.
    Jednak uważam, że ten wątek potraktowany 0-1 ("prowadzenie za rączkę") jest zbyt dużym spłyceniem. Wielokrotnie pytałem o pomoc w momencie stanięcia przed ścianą. I w (zdrowym) zespole, takie zachowanie jest dobrze widziane - bo pokazuje chęć rozwoju i wzmaga zaufanie do danej osoby na zasadzie "Nie będzie zawalał zadań bo się uprze że sam zrobi, a nie dźwiga".
    To warto by było zrównoważyć.
    Poza tym - świetne rady!
    W moim przypadku start w branży także rozpoczęty w firmie bliskiej domenowo ;) W sumie takiej osoby też potrzebowali która na początku robiła za "tłumacza" pomiędzy zespołem inżynierskim a managementem. Nauka na żywym organiźmie to już bajka (trudna, ale ilość wiedzy wchłanianej ogromna).

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Dzięki za watościowy komentarz

  • @iloopcip494
    @iloopcip494 ปีที่แล้ว

    15k netto ładnie brzmi ale brutto już gorzej bo do ręki dostaniemy około 10k na UOP. Rozbój w biały dzień, najlepiej zdobyć pierwszy exp tutaj a potem siuu za granicę.
    Po co mam oddawać 1/3 wynagrodzenia na służbę zdrowia jak mogę sobie opłacić lepsza opiekę, a o emeryturze nie ma co myśleć nawet, bo albo będzie dużo niższa albo jej nie będzie

  • @zaczi
    @zaczi ปีที่แล้ว +1

    Cześć, muszę lekko obronić bootcampy, bo to nie wygląda tak, że ktoś prowadzi kursantów ściśle za rączkę. Jestem po Kodilli - Java Developer Plus, pracka wpadła dosyć szybko po skończeniu, ale to bo nikt nas za rękę nie prowadził. Były materiały do nauki, byli mentorzy, ale były też zadania do samodzielnego wykonania i duże, miesięczne projekty. Gdy były problemy z zadaniami musieliśmy sami kombinować, jak to rozwiązać i po umownych trzech godzinach ściany, dopiero można było zapytać mentora o pomoc, który dawał lekką sugestię naprowadzającą bez konkretnego rozwiązania :D

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Dzięki za komentarz i przedstawienie innej perspektywy

    • @medicre_eminent
      @medicre_eminent ปีที่แล้ว

      Ja też po bootcampie Javy. Praca jeszcze w trakcie kursu za równo 5 na rękę 🙂 plus ogólnie uważam, że kurs nauczył dużo. I że oczywiście da się samemu, ALE ja przykładowo bardziej motywowałam się w ten sposób. No i oczywiście mega dużo praktyki poza bootcampem (codziennie od 18 do 21 w tygodniu plus cały weekend bootcamp przez 8 miesięcy).

    • @iloopcip494
      @iloopcip494 ปีที่แล้ว

      ​@@medicre_eminent
      W twoim przypadku ma to sens ale taki typowy Kowalski zaślepiony marketingiem nie będzie świadomy że sam bootcamp to może być za mało.
      Dużo jest takich ludzi co myślą że studia czy kurs są wystarczające by podjąć pracę i potem zawód

    • @medicre_eminent
      @medicre_eminent ปีที่แล้ว

      @@iloopcip494 Niby tak, ale przykładowo na moim kursie dosłownie co tydzień powtarzano, że sam kurs, to za mało, że trzeba pracować samemu, że wiele CV może zostać wysłanych zanim pierwszą pracę się znajdzie. Plus są osoby, które bootcamp zaczęły a nie ukończyły, bo wymagana była 90 procentowa frekwencja, oddanie każdej pracy domowej i test zaliczeniowy na min.70 % (trzy testy w trakcie kursu). Także to też nie jest tak, że bootcamp to studia podyplomowe - płacisz to masz 😅

    • @medicre_eminent
      @medicre_eminent ปีที่แล้ว

      @@iloopcip494 Oczywiście nie bronie wszystkich bootcampow. Wypowiadam się tylko o jednej firmie, której kurs skończyłam. Jestem świadoma, że bywa dwojako.

  • @cammillo
    @cammillo ปีที่แล้ว +1

    Czy ktoś ma jakieś źródło informacji o tym jak zmienia się pensja osób rozpoczynających pracę w IT? W sensie, czy osoby które na początku dostają 3-4 tysiące muszą harować przez 5 lat aby dostać 5-6 tysięcy, czy rraczej jeśli ktoś podchodzi poważnie do swojej pracy, to może np. liczyć, że z każdym rokiem jego pensja będzie znacząco się podnosić?

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +1

      Sprawdź raport - linki w opisie 🙂

    • @cammillo
      @cammillo ปีที่แล้ว

      @@JZP Dzięki! Przeoczyłem je wcześniej.

  • @hahaccvc
    @hahaccvc ปีที่แล้ว +17

    Akurat w poprzednim tygodniu dostałem swoją pierwszą pracę jako web developer i jutro mam swój pierwszy dzień więc idealny timing odcinka, rada dla tych którzy dalej szukają: wysyłajcie cv wszędzie gdzie się da i załączajcie linki do githuba/portfolio również gdzie tylko możecie.

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +2

      Gratulacje! ❤️

    • @KarinaFromPoland
      @KarinaFromPoland ปีที่แล้ว

      Tylko na tym GitHubie musi najpierw coś ciekawego być, żeby warto było to pokazywać, a jak ktoś jest na etapie nauki to raczej szału tam nie będzie.

    • @Caffrey90
      @Caffrey90 ปีที่แล้ว +1

      @@JZP To tak nawiązując rozumiem, że zaraz zobaczymy obiecany filmik na temat tego jak wyglądają często pierwsze pracy Jun Deva 🙂?

    • @Caffrey90
      @Caffrey90 ปีที่แล้ว +1

      @aimbotcalvin Gratulacje!

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +3

      @@Caffrey90 Tak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to za 2 tygodnie :)

  • @Miroon93
    @Miroon93 ปีที่แล้ว +6

    benek!

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Mały diabeł

  • @Benosiks10
    @Benosiks10 ปีที่แล้ว

    Filip widzę, że progres na siłowni :D

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Dzięki!

  • @niezwyciezonyzwyciezca7020
    @niezwyciezonyzwyciezca7020 ปีที่แล้ว

    A co myślisz o Invo Academy jest to jakaś droga czy może nie koniecznie?

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +1

      Zdecydowanie odradzam - wiele osób z naszego Discorda tam aplikowało, dostali odmowę i informacje, ze zwiększa swoje szanse wykupując ich kursy xD

  • @krzysztofxd2760
    @krzysztofxd2760 ปีที่แล้ว

    Jak zacząć programować? Czy jak mam tylko średnie wykształcenie czy będzie mi bardzo trudno znaleźć prace jako programista i czy korpo odrzuci moją kandydaturę z racji braku studiów?

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Hej! Nie odrzuci 🙂 sprawdź proszę nasz odcinek o studiach

    • @krzysztofxd2760
      @krzysztofxd2760 ปีที่แล้ว +1

      @@JZP Praktycznie wszędzie piszą, że wymagane wykształcenie wyższe więc dwa lata temu porzuciłem programowanie. Pamiętam, że kiedyś dużo programowałem, bardzo mi się to podobało jednak kiedy wszedłem na oferty pracy i zobaczyłem, wymagania pracodawców to odpuściłem sobie moje hobby i zająłem się nauką języków obcych. 😥

  • @ronin6927
    @ronin6927 ปีที่แล้ว

    Nie do końca się zgodzę, że bootcampy są beznadziejne. Skończyłem takowy z Frontendu i nie było tragedii. Dużo wiedzy, przykładów live coding i jasne odpowiedzi na zadawane pytania. Jeśli są dobrzy trenerzy, to można się sporo nauczyć. Beznadziejna jest opcja gwarancja pracy. Chyba mało kto wierzy, że dostanie od razu pracę. Zresztą te firmy od bootcampów dopuszczają, że jeśli znajdą ci staż to już dopełnili wymogów umowy. Nie warto dopłacać do takiej opcji. Jestem na etapie tworzenia portfolio, czas pokaże. 1 osoba z mojego kursu znalazła pracę w 2 miesiące od ukończenia bootcampu, więc wszystko zależy od nas samych. Oczywiście odrobina szczęścia też się przyda 😊

  • @junsu-ho
    @junsu-ho ปีที่แล้ว +1

    lepiej brać pierwszą lepszą która się da? (1 praca jako dev, bez doświadczenia) i wtedy szukać dalej, czy jednak od razu szukać czegoś lepszego pomijając nieciekawe oferty,
    jakie są wasze opinie?

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +4

      Moim zdaniem - jako pierwsze brać co się nawinie :)

    • @tomlyn1124
      @tomlyn1124 ปีที่แล้ว +2

      Brać to w czym chcesz pracować, bo jak weźmiesz byle co, a potem będziesz szukać pracy w tym w czym chcesz pracować, to raczej nikt Cię nie zatrudni bo nie masz doświadczenia komercyjnego w tym co chcesz tak naprawdę robić.

    • @junsu-ho
      @junsu-ho ปีที่แล้ว

      @@tomlyn1124 bardziej wolę front-end; ale backend też już trochę znam, z 2-3 projekty full stack z tutorialami na koncie xD teraz chce zrozumieć jeszcze lepiej javascript i react, wtedy podłubać więcej projektów + portfolio i własna strona i chyba można zacząć szukać. xD
      a Tobie o jaki kategorie chodzi? ;)

    • @tomlyn1124
      @tomlyn1124 ปีที่แล้ว

      @@junsu-ho Nie rozumiem pytanie. W jakim sensie o które kategorie mi chodzi?

    • @junsu-ho
      @junsu-ho ปีที่แล้ว

      @@tomlyn1124 'czym chcesz pracować' czyli musiałeś mieć na myśli jakiś podział, o to chodziło z kategoriami

  • @rafalkonopelko9154
    @rafalkonopelko9154 ปีที่แล้ว

    Hej. Czy możesz napisać z jakich platform można skorzystać do nauki. Oglądam filmiki jak zacząć, jak nauczyć się progromowac ale myślę żeby wejść z mentorem ktoś kto będzie na początku prowadził.

  • @epolpier
    @epolpier ปีที่แล้ว +4

    Ja wiem, ze kazdde pokolenie mowi: "kiedys to bylo" ale ja pamietam ze czlowiek sie uczyl elektroniki i programowania dlatego ze go to interesowalo, chcial wiedziec wiecej, robic ciekawe projekty i naprawde pierwsze pieniadze byly marne. Jednak w miare jak pracodawca mogl sie przekonac o przydatnosci danego czlowieka zarobki dosc szybko rosly ale rosla tez siwadomosc pracownika co do wlasnej wiedzy. Potem osiagalo sie sufit w jednej firmie wiec szukalo sie dalej za wieksze pieniadze itd. Dzisiaj naprawde jestem zdziwiony postawa: "jakiego jezyka sie uczyc zeby dobrze zarabiac". Jak nie ma zainteresowania tematem i checi poszerzania wiedzy to nic z tego nie bedzie.

    • @Frodli89
      @Frodli89 ปีที่แล้ว

      "Najlepszy specjalista to hobbysta" i to się w każdej branży sprawdza :)

    • @KarinaFromPoland
      @KarinaFromPoland ปีที่แล้ว

      @@Frodli89 Tylko mam wrażenie, że właśnie w IT nie jest to doceniane, że ktoś naprawę ma szczery zapał do nauki, ale np. nie zna jeszcze JS, to nie dają szansy, nie chcą przeszkolić już podczas pracy.

    • @mabciapayne16
      @mabciapayne16 ปีที่แล้ว +1

      Ja się bardzo interesuję, głównie pieniędzmi 🤣 No po co się uczyć technologii, na której się nie zarobi?

    • @janula953
      @janula953 ปีที่แล้ว

      @@mabciapayne16 Żeby wiedzieć więcej. Sory, ale to brzmi jak ktoś, kto w życiu książki nie przeczytał, bo "po co"

    • @mabciapayne16
      @mabciapayne16 ปีที่แล้ว +1

      ​​@@janula953 zawsze można się uczyć fortrana przez 8 godzin dziennie, i po wielu miesiącach obudzić się z ręką w nocniku. Co do książek, oczywiście też nie wszystkie warto czytać. Trzeba odróżnić podejście hobbystyczne od zawodowego. Nie masz czasu poznać wszystkich technologii, więc trzeba wybierać mądrze. A pieniądze mogą być tutaj bardzo dobrym wskaźnikiem.
      Nie chciałem zabrzmieć jak ktoś kto deprecjonuje poszerzanie wiedzy w dowolnym kierunku, tylko jak napisałem wyżej, pieniądze są świetną pomocą w wyborze ścieżki, i w tym kontekście pytanie o zarobki jest jak najbardziej na miejscu.

  • @JanKowalski-dw1hk
    @JanKowalski-dw1hk ปีที่แล้ว

    Cześć, a co myślicie o kursach współfinansowanych przez UE?

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Cześć - zupełnie szczerze to nie mam zdania, nie jestem z nimi zaznajomiony.

  • @dawidwooszyn613
    @dawidwooszyn613 ปีที่แล้ว

    Cześć ;)
    Nagrywasz telefonem czy kamerą?

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Hej! Aparatem 🙂

    • @dawidwooszyn613
      @dawidwooszyn613 ปีที่แล้ว

      Bo ładnie doświetlony kadr i się zastanawiam czy tą jakość udało Ci się uzyskać bardziej zaawansowaną optyką czy wystarczył telefon. Pytam bo miałem już kilka razy „mind fuck’a” odnośnie niektóry lch realizacji i sam robie testy 🤯
      Montaż też elegancki.
      Pozdrawiam 💪

    • @danielpoweska6604
      @danielpoweska6604 ปีที่แล้ว

      @@dawidwooszyn613 Odpowiedziałeś sobie na samym początku: dobre oświetlenie to 90% sukcesu, i nawet telefon ze średniej półki da w miarę przyzwoity obraz. Musisz doświetlić siebie (/obiekt), potem tło tą samą barwą światła, i najlepiej tak jak też tutaj widzisz źródło światła bezpośrednio widoczne w kadrze o innej barwie. Taki skrót podstaw :)

  • @supergracz2985
    @supergracz2985 ปีที่แล้ว

    Oglądając twoje filmy już wiem dlaczego nie chcą mnie przyjąć na programistę, ponieważ ja ani nie uczyłem się sam ani nie byłem na bootcampie tylko po prostu zdałem technikum informatyczne i egzaminy EE.09 i EE.08. Więc chyba nie mam szans na zostanie programistą ponieważ nie prześcignę konkurencji i nie jestem samoukiem ani nie stać mnie na kursy. A samo zdanie EE.09 to dla mnie było wielogodzinne poświęcenie

  • @sheriffdispatch9031
    @sheriffdispatch9031 ปีที่แล้ว +3

    Co sądzisz o w3schools? Dobry początek na uczenie się JS?

    • @bartosznaswiecie1179
      @bartosznaswiecie1179 ปีที่แล้ว

      Nie wiem jak z js, ale uczę się pythona i robię dużo projektów- w3 zajebiście często ratuje mi doopę gdy nie potrafię czegoś rozkminić.

    • @tomlyn1124
      @tomlyn1124 ปีที่แล้ว

      Jeden z najlepszych. Ogólnie dla mnie w3schools przebija wszystko jeśli chodzi o jasny sposób tłumaczenia kwestii programowania.

  • @djaccount5458
    @djaccount5458 ปีที่แล้ว

    Pracuje w It od 20 lat i mam 12k netto,

  • @powerpotato9965
    @powerpotato9965 ปีที่แล้ว

    można muzyczkę w tle? :)

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Z którego momentu?

  • @dawidwesoowski7070
    @dawidwesoowski7070 ปีที่แล้ว

    Dane tak naprawdę są jeszcze bardziej przygnębiające. W ankietach ludzie "kłamią", w sensie nie mówimy do końca prawdy, czy to nieświadomie, czy chroniąc swoje ego. Więc większość ludzi zacznie pracę albo za najniższą na oup, albo za trochę wyższą ale na b2b z ulgą na start. 15 k i więcej (ok 20k na fakturze plus VAT) na rękę dostaną topowi programiści danej technologii, 15 k netto na b2b jak najbardziej osiągalne dla doświadczonego dewelopera. Wyższe stawki na Java i Python, niższe na php (nieszanowana technologia na rynku)

  • @czarekk3798
    @czarekk3798 ปีที่แล้ว

    jeśli zapierdzielasz i rozwijasz sie w it to 15 k przyjdzie prędzej czy później.

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      No tak, ale nie na start xD

  • @SnorlaksWM25
    @SnorlaksWM25 ปีที่แล้ว +2

    Świetny merytoryczny materiał, ale mam jedno pytanie co autor rozumie jako "prowadzenie za rączkę" w pracy? Z góry dziękuję za wyjaśnienie bo do trochę problematyczne i obraźliwe mzd

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +1

      Hej, bardzo dobre pytanie: jest dla mnie ogromna różnica między udzielaniem pomocy a prowadzeniem za rączkę.
      Nie ma nic złego w pomaganiu innym członków zespołu. Tym bardziej, nie ma nic złego w częstym pomaganiu juniorom. Ale "prowadzenie za rączke" to nie to samo co pomaganie - "prowadzenie za rączke" w kontekście pracy to ciągłe rozwiązawanie problemów za drugą osobą bez jej proaktywnej chęci rozwoju. Czasami się to zdaża, ale trwa bardzo krótko - albo osoba potrzebująca pomocy się ogarnia i zaczyna być bardziej samodzielna, albo kończy pracę.

  • @jordanflow481
    @jordanflow481 ปีที่แล้ว +1

    Znowuż na webinarze z tego Go IT, mówią, iż jak nie masz w CV kursów/certyfikatów, to jesteś tzw. jutubowy programista i takich jest tysiąc i oni mają małe szanse na pracę. Teraz, komu wierzyć :P

    • @___Ink___
      @___Ink___ ปีที่แล้ว

      JEDYNY kurs jaki ma sens to kurs języka angielskiego. Ogólnie jak można w kwestii prowadzenia kariery słuchać ludzi, którzy zamiast zająć się nadmiarem roboty obecnie na rynku to zajmują się prowadzeniem webinariów i kursów na "full-stack w 10 miesięcy 😂😂😂"? Przecież ewidentnie w karierze takiej osoby coś poszło nie tak... To jak pytać o radę żula spod sklepu.
      CV/certyfikaty/kursy to relikt który jest praktykowany przez firmy będące mentalnie nadal w poprzednim ustroju, których w zasadzie lepiej unikać, bo po co później siłować się z betonem. Ważna jest tylko i wyłącznie rozmowa kwalifikacyjna. CV to tylko problem, bo trzeba je później utylizować zgodnie z procedurami ze względu na dane wrażliwe, a że papier wszystko przyjmie to CV na ogół posiada serię odrealnionych głupot.
      Certyfikaty? Pamiętam jak zrobiłem CCNA 10 lat temu ani razu nie stojąc przed szafą rack. Jaką więc wartość miał (już nie ma wcale, bo data ważności to 3 lata) ten certyfikat? Dyplomu za skok na bangee skoro otrzymanie go to była formalność? Unia wyłożyła grubą kasę, więc trzeba było wyrobić budżet i na siłę każdego namawiano, a później przepychano tylko po to by ilość się zgadzała. Dosłownie egzamin na CCNA to była praca grupowa przy pełnej akceptacji egzaminatora.
      Kolejno przykładowo mam też CPA i do dziś komercyjnie nie napisałem ani jednej linii kodu w C więc znów, jaką ma to wartość po kilku latach? Żadną.
      Wyjątkiem są jedynie certyfikaty typu CSSLP, CISSP, CISM, ale te są dla osób doświadczonych, a nie początkujących.

    • @jordanflow481
      @jordanflow481 ปีที่แล้ว

      @@___Ink___ odpowiedź mega konkretna, dzieki! A co do kursów np na testera? I certyfikatów z nimi związanych?

    • @___Ink___
      @___Ink___ ปีที่แล้ว +1

      @@jordanflow481 Znaczenie mają tylko te certyfikaty, które potwierdzają w jakimś stopniu kompetencje z zakresu bezpieczeństwa, bo na to zawsze jest nacisk. Z tym, że aby takie certyfikaty wyrobić, dana osoba musi być już zakorzeniona w branży by mieć świadomość tematu. Takie certyfikaty są poza zasięgiem osoby starającej się o pierwszą pracę. Tak więc moim zdaniem mówienie, że certyfikaty są potrzebne do znalezienia pierwszej pracy jest pomyłką, bo wartościowe certyfikaty są dla osób z doświadczeniem.

  • @sj217
    @sj217 ปีที่แล้ว +4

    W 2023 nie da się dostać pierwszej pracy. Trzeba mieć co najmniej 2 letnie doświadczenie i 90% firm tego wymaga a pozostałe 10% wymaga minimum 3 lat a jak nie doświadczenie to studia do tego :c

  • @polnapanda4934
    @polnapanda4934 ปีที่แล้ว +1

    Nie zgadzam się z filmikiem Ukończyłem kurs html w 30 dni i zarabiam 20k miesięcznie Pozdrawiam

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      pozdrawiam również

  • @WojennyMlotek
    @WojennyMlotek ปีที่แล้ว

    programista z 5 letnim stażem z pensją netto 12000 na UoP - to ja chyba jestem nieudacznikiem bo nigdy nie dostawałem 15 tys. netto i nigdy nie słyszałem, żeby w realu jakiś junior dostawał nawet te 10 tys. netto

  • @lauraa4547
    @lauraa4547 ปีที่แล้ว +2

    13:47 - *XD*

  • @kaziupir
    @kaziupir ปีที่แล้ว

    Na start czasem dostaje się tyle co kasjer w biedronce, a czasem mniej.

  • @fryderykotolski9214
    @fryderykotolski9214 ปีที่แล้ว +1

    Przydała by się jeszcze jedna rzecz. W jakim wieku są te osoby.

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +1

      Hej! Przedstawiłem odpowiedź na to pytanie w poprzednim filmie :)

  • @hatezit
    @hatezit ปีที่แล้ว

    Fajnie to opowiadasz, ale szkoda, że kanał jest kierowany tylko do programistów JS. A mam takie wrażenie. Co prawda nie znam dobrze JS a tym bardziej Git, to warto zadać pytanie wszystkim o pierwszą pracę bez względu na technologię, i mowa o językach programowania. Kanał podoba mi się.

    • @___Ink___
      @___Ink___ ปีที่แล้ว

      Kanał ewidentnie kierowany jest do masy, aby zyskać na zasięgach. Obecnie rynek zleceń dla JS jest ogromny i przy okazji ma bardzo dobry stosunek czas/wynagrodzenie, a więc wzbudza zainteresowanie ludzi.

  • @Alex_Ukrop
    @Alex_Ukrop ปีที่แล้ว

    Ciekawe jest to, że zarobki dla junior wg ostatnich danych stanowi od ~4400 PLN netto... Więc nie rozumiem, dlaczego większość dostała prace w IT z wypłatą poniżej 3000PLN... chyba że to osoby, które zostały zatrudnieni w 2020/2021...

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +1

      Nie każde stanowisko juniorskie to pierwsza praca.
      Dodatkowo, wiele pierwszych prac to stanowiska stażowe.

    • @Alex_Ukrop
      @Alex_Ukrop ปีที่แล้ว

      @@JZP Czyli tzw trini? Ile może trwać okres próbny dla trini? miesiąc? Dwa?

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +1

      @@Alex_Ukrop Okresy próbne trwają zazwyczaj 3 miesiące, czasami 6.

  • @godfryddolbinczykunical1571
    @godfryddolbinczykunical1571 ปีที่แล้ว

    8000 tys to już zapomnij jako junior. A co dopiero 15000!

  • @SJKShift
    @SJKShift ปีที่แล้ว +3

    W ostatnim czasie widze spadek stawek na seniorów

    • @g1rlss1mp
      @g1rlss1mp ปีที่แล้ว

      ? globalnie stale rosną

  • @KarinaFromPoland
    @KarinaFromPoland ปีที่แล้ว

    Jaki polecacie najlepszy kurs JavaScriptu dla front-endu? Opanowałam HTML i CSS, ale JS mnie przerosło, trafiłam na kurs, gdzie było mnóstwo teorii, a bardzo mało praktyki i w sumie nie potrafię nic napisać w JS i tkwię sobie w martwym punkcie, w sumie to praktycznie się już poddałam, tylko czasem mam przebłyski, że może warto spróbować jeszcze raz, ale jak tak dalej pójdzie to zapomnę nawet ten HTML i CSS, bo od kilku miesięcy już ich nie używam :( Ktoś mądry coś doradzi? Co ciekawe miałam 2 oferty pracy nawet bez znajomości JS, ale w odległych miastach i z umową lojalnościową, więc nie zdecydowałam się.

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      Mamy na kanale kurs JS dla początkujących. Spróbuj

    • @2herzog
      @2herzog ปีที่แล้ว

      A mozesz powiedziec co to za kurs?

    • @KarinaFromPoland
      @KarinaFromPoland ปีที่แล้ว

      @@JZP Już go chyba widziałam, z takiego kursu raczej się nie nauczę programować w JS, sorry.

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      @@KarinaFromPoland Zbyt podstawowy jest / zbyt trudny?

  • @krinnter7994
    @krinnter7994 ปีที่แล้ว

    wkońcu jakiś rzetelny głos na ten temat

  • @parafiniuktv5915
    @parafiniuktv5915 ปีที่แล้ว

    na każdym etacie jest wyzysk i nic więcej

  • @bartosznaswiecie1179
    @bartosznaswiecie1179 ปีที่แล้ว

    9:12 ChatGPT mógłby się nie zgodzić.

  • @kasetwilk6554
    @kasetwilk6554 10 หลายเดือนก่อน

    nie chce nic mówić ale poznałam niektórych samouków którzy robią po prostu kursy i bootcampy i od 2 lat nie mają nawet porządnych projektów ( Uczą sie wszystkiego po trochu żeby nastakować różnych technologii i próbować oszukać chyba samych siebie ...) i ich oczekiwania wobec pierwszej wypłaty są tak wygórowane że bez 10 na rękę nawet nie nie chcą myśleć o pracy XD nie wiem skąd taki brak pokory w tych ludziach.. a potem szok i rozczarowanie że na płatne staże biorą głównie studentów ... o porządnych korpo na juniora nie wspomnę...nie to że sie nie da jako samouk - da sie ... Ale trzeba dosłownie tyrać jak wół i najlepiej ogarnąć osobę która będzie mentorem + samozaparcie.. a to jest chyba największą trudnością - walka z samym sobą ... Szczerze niejedna osoba szybciej zostanie spawaczem niż programistą i o dziwo większe pieniążki na dzień dobry będą zapewne w tym pierwszym :D
    edit : A no i jeszcze ci wspaniali promotorzy wszystkich kursów etc.- to nic innego jak sprzedawcy marzeń którzy przedstawiają tą branże jako " banalną i prostą" - gdy poświęci sie kupe czasu i pieniędzy i ciągle spotykasz sie ze ścianą że to ZA MAŁO i zero postępu i pracy to faktycznie można się bardzo bardzo rozczarować... Niestety myślę że za pare lat branża się tak ściśnie że wejść jako samouk bez znajomości będzie praktycznie niemożliwe albo skrajnie niemożliwe ... ( o ile już sie powoli tak nie dzieje )

  • @XTremeTerrorSquad
    @XTremeTerrorSquad ปีที่แล้ว

    Lepiej zaczac za granica, chyba ze ktos potrafi schowac dume do kieszeni.

  • @Flowman1991
    @Flowman1991 ปีที่แล้ว +1

    Po 3 latach od 0 i odrobinie szczęścia to 15k jest kwotą w miarę realną. Jednakże aby w takim czasie osiągnąć taki pułap, musisz poświecić na naukę znacznie więcej niż dużo czasu. Musisz mieć sporo samodyscypliny i trochę drygu do programowania. No i przede wszystkim musisz to zwyczajnie lubić.

  • @TiPiDablju
    @TiPiDablju ปีที่แล้ว +6

    Jak dostać pierwszą pracę w prog.? - nie da się, no chyba, że będziesz napierdalał po 8h dziennie i robił jakieś projekty, a potem staż na który jest 500 chętnych i będziesz pracował za najniższą krajową przez następne dwa lata

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +2

      Czyli jednak się da, no nie?

    • @czekoladowy3493
      @czekoladowy3493 ปีที่แล้ว

      Sam sobie przeczysz XD

    • @TiPiDablju
      @TiPiDablju ปีที่แล้ว

      @@JZP nie da się, dla normalnego człowieka

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว

      @@TiPiDablju Sugerujesz, że te 70 osób które odpowiedziało na ankietę i dostało prace jest nienormalne?

    • @Caffrey90
      @Caffrey90 ปีที่แล้ว +2

      No z takim podejściem odpadłeś z maratonu zanim założyłeś buty 😉

  • @wpheelp
    @wpheelp 11 หลายเดือนก่อน

    Jak się znajdzie klient na twoją pracę to będziesz ją miał. Proste.

  • @twoplustwoequals5733
    @twoplustwoequals5733 ปีที่แล้ว +3

    nie rozumiem tej polskiej mentalności z kompleksem niższości, ankieta na stackoverflow jest dostępna od lat 15k pln to wcale nie jest dużo, tak naprawdę w przeliczeniu na dolary wychodzi, że zapierdalamy za pól darmo.
    za 3k to bym im powiedział, że mi się nie chce nawet VSCode otwierać, a jak się nie podoba to niech sobie taniej kupią hindusa i gadają z nim po łangielsku,
    sorry, ale wydaje mi się, że trzeba się bardziej szanować, bo nie jesteśmy gorszymi programistami niż inne narody ;)

    • @twoplustwoequals5733
      @twoplustwoequals5733 ปีที่แล้ว

      do tego dodajcie jeszcze 20% inflacji to już w ogóle robi się biednie, ale też wiadomo, że big tech przeżywa lekki kryzys teraz, rynek się nasycił, atakują kursami programowania na każdym kroku xD

    • @janula953
      @janula953 ปีที่แล้ว +2

      @@twoplustwoequals5733 Dobrze prawisz, kwestia jest taka, że rynek jest wolny - to znaczy że ludzie ustalają cenę. Polak jak zobaczy coś za 15k to myśli o tym jak o szczycie możliwości. Polacy to od zawsze byli tani i dobrzy programiści, nic nie poradzisz. Jak szukać czegoś poważnego to za granicą. Szczególnie, że teraz Angielski to wiedza elementarna, a więc nawet pracując w Polsce się tego wymaga.

    • @paprukas
      @paprukas ปีที่แล้ว +1

      Gratulacje, jeżeli w pierwszej pracy zarabiałeś 15k. No chyba, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, to wtedy przykro

    • @twoplustwoequals5733
      @twoplustwoequals5733 ปีที่แล้ว

      @@paprukas weź nie spinaj tak pośladów, bo jeszcze coś pęknie, było w filmie, że jedna osoba dostała 10k na wejście, szkoda, że temat nie był rozwinięty , co miało na to wpływ, i skąd takie różnice w zarobkach miedzy nią a resztą, ja tam wolę równać się w górę nie w dół, nie wiem jak Ty

  • @dawidowskixd
    @dawidowskixd ปีที่แล้ว +1

    3:05 - "trzeba jebać po metrach"

  • @maciek3948
    @maciek3948 ปีที่แล้ว +1

    3 tysiące polskich cebulionó∑? to jest za miesiąc czy za tydzień? idę płakać

  • @djET0
    @djET0 ปีที่แล้ว

    Rekruterzy to lenie, nie sprawdzają githuba. Zamiast robić githuba w celu pokazania że się coś robi, lepiej zainwestować ten czas w projekt dla znajomego i wpisać w cv doświadczenie komercyjne jako pracę nad projektem.

  • @davidgreetman3704
    @davidgreetman3704 ปีที่แล้ว

    Dziwi mnie troche ta opinia. Dostałem prace jak i wiekszosc moich znajomych bez projektow na github. Wydaje mi sie ze jest wymaganie dotyczace frontendowcow. Jako backendowiec moglbym jedynie wystawic api i zwrocic kawalek tekstu opowiadajac jak duzo skomplikowanych rzeczy dzieje sie w tle, takze mija sie to z celem.

    • @tomlyn1124
      @tomlyn1124 ปีที่แล้ว

      Nie, nie mija się z celem. Ja właśnie opisałem to w cv i to mi dawało dużo zaproszeń na rozmowy o pracę. Z tego co się dowiadywałem na kod na githubie mało kto patrzy. Liczy się dobre cv.

    • @davidgreetman3704
      @davidgreetman3704 ปีที่แล้ว

      @@tomlyn1124 tylko wiesz równie dobrze mozesz to zmyślić ;) skoro na kod nikt nie patrzy a efekt tego to tylko json

    • @tomlyn1124
      @tomlyn1124 ปีที่แล้ว

      @@davidgreetman3704 Oczywiście, że możesz zmyślać, ale po to jest rozmowa techniczna by się dowiedzieć czy masz jakieś techniczne umiejętności do napisania tego co opisałeś. :-)

    • @davidgreetman3704
      @davidgreetman3704 ปีที่แล้ว

      @@tomlyn1124 Na rozmowach "technicznych" wiedza jest sprawdzana w taki sposób, że często możesz jej nie przejść nawet kiedy faktycznie napisałeś te projekty. Możesz się przygotować specjalnie do takiej rozmowy, a nawet musisz. Po paru latach zauważyłem, że pisanie projektów jakoś nie specjalnie pomaga w takich rozmowach. Doświadczenie w sumie też.

    • @tomlyn1124
      @tomlyn1124 ปีที่แล้ว +1

      @@davidgreetman3704 Oczywiście, że możesz takich rozmów nie przejść, bo Generalnie trzeba mieć też szczęście, ale z moich doświadczeń wynika, że dobre opisanie projektów w CV dużo daje.

  • @damiandamiecki8609
    @damiandamiecki8609 ปีที่แล้ว

    Na szczęście już w IT nie ma pracy dla juniorów i randomowych ludzi z internetu

  • @rafalkonopelko9154
    @rafalkonopelko9154 ปีที่แล้ว

    Fajnie by było gdybyś robił indywidualne zajęcia był jako mentor. Fajnie o tym mówisz, dobrze się Ciebie słucha i napewno wiedzą po szkoleniu zostaje ☺️

  • @mateuszwesoowski3921
    @mateuszwesoowski3921 ปีที่แล้ว

    Ja to planuje na pierwszej rozmowie na pytanie ile chcę zarabiać odpowiem nic XD, bo ważne doświadczenie.

  • @stablekwon6617
    @stablekwon6617 ปีที่แล้ว

    Ja nie wiem co ludzie maja z tymi chorymi oczekiwaniami.Ja za cenne doswiadczenie,ktore moge sobie pozniej wpisac do cv to za darmo bym chodzil pracowac(po 4-5h) dziennie naprzyklad.

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +3

      Wydaje mi się ze takie oczekiwania w dużej mierze są pompowane głupimi reklamami i nierealistycznymi historiami o pracy w IT.

    • @daro0352
      @daro0352 ปีที่แล้ว +4

      Koszty życia są duże a praca IT jest głównie w większych miastach więc wymagania płacowe są uzasadnione. A godzenie się na pracę za darmo to albo szczyt desperacji, albo brak szacunku do samego siebie. Nic takiego nie jest fajnego w tej pracy, jak nie dostaniesz kasy to nawet nie będziesz miał takiej motywacji. Już kiedyś pracowałem za darmo dla jednego takiego cwaniaczka a inny cwaniaczek mamił mnie tylko wizją nie wiadomo jakich zarobków no ale najpierw kilka miesięcy musiałbym robić za frajer. Oczywiście po krótkim czasie i zadaniu testowym za frajer dałem sobie spokój. Nie warto.

    • @Caffrey90
      @Caffrey90 ปีที่แล้ว

      Jak jesteś świeżo po szkole i mieszkasz z rodzicami to rozumiem, że jesteś w stanie *wytłuścić* swoją aplikację mówiąc, że "będę pracować za darmo" aczkolwiek jeżeli jesteś na własnym utrzymaniu to jest tylko czcze gadanie 😄

    • @stablekwon6617
      @stablekwon6617 ปีที่แล้ว

      @@Caffrey90 Mówię to bardziej z perspektywy studenta,który sam zarobił na swoje utrzymanie na studiach i może sobie pozwolić na taki "staż'

    • @Caffrey90
      @Caffrey90 ปีที่แล้ว +1

      @@stablekwon6617 Generalnie jakbym zarabiał tyle żeby sobie pozwolić pójść do następnej pracy za darmo to prawdopodobnie nie musiałbym zmieniać branży 😅.
      Sam wygórowanych oczekiwań nie mam jak już będę gotowy aplikować. Niech mi dadzą te 3,5-4k netto na start i biorę. Różnica jest taka, że w IT ścieżka rozwojowa i to doświadczenie, które już zacznę nabywać jest znacznie lepiej cenione niż w innych branżach, gdzie możesz pracować po 2-3 lata i jedyna podwyżka/uznanie pojawi się wtedy kiedy ktoś inny się zwolni/otworzy się wakat.

  • @mises1615
    @mises1615 ปีที่แล้ว

    Większość boot campów to scam. W ogóle nie sprawdzą, czy się nadajesz na programistę. Osoba z IQ 90 ma nikłe szanse, aby zostać, jakimkolwiek programistą. Powinni uświadamiać ludzi, jak im będzie się wiodło w życiu programisty. Osoba 110 IQ raczej nie będzie mogła liczyć na 20-30k w przyszłości, choć na 10-17 to już jest do zrobienia, o ile ciężko będzie pracowała.

    • @danielpoweska6604
      @danielpoweska6604 ปีที่แล้ว

      IQ jest bardzo ograniczonym testem sprawdzającym inteligencję, i na bank do sprawdzenia predyspozycji są lepsze. A co do zarobków to tez dane jakieś z kosmosu, bo o zarobkach decyduje dużo więcej czynników niż umiejętność programowania. Możesz być extra programistą i klepać kod za 10k/msc, a możesz być słabym programistą, wypluć kod który ma czytelność poziomu polskiego prawa, ale tym kodem będzie apka, która reklamami przynosi 50k/msc reklamami, bo słaby programista był kreatywny, i umie sprzedać siebie/swoje dzieła. Nie uwzględniasz też różnych gałęzi, różnych systemów, pracy w innych krajach i wielu innych

  • @tomlyn1124
    @tomlyn1124 ปีที่แล้ว

    Umiejętność wyciągania wniosków u autora jest przezabawna. Nie warto iść na bootcampy bo mało uczestników w ankiecie na nich było? :-D Sam autor powiedział, że to ankieta zbiorcza, która wszystkich wrzuca do jednego wora, a następnie na jej bazie wyciąga idiotyczne wnioski. To tak jakby powiedzieć, że nie warto zostać lekarzem bo w ankiecie wyszło, że zarówno lekarze jak i magazynierzy zarabiają pieniądze 😀
    Druga sprawa to kwestia mentora. Ja nie byłem na bootcampie, ale znalazłem sobie prywatnego nauczyciela, i to co mogę powiedzieć, to to, że znalezienie samemu takiej paczki wiedzy, którą mi przekazał zajęłoby mi lata. Wolałem więc zapłacić i przyśpieszyć naukę. A mówienie, że w pracy nikt Ci nie pomoże jest już totalnym idiotyzmem. Jak ma się w pracy jakiś problem, to odpowiedzi szuka się w wielu miejscach np. w internecie lub też u kolegów z pracy. Jakby ktokolwiek miał słuchać tez autora, to trzeba by było w zasadzie usunąć nauczycieli z liceów czy studiów, bo niby po co komu nauczyciel skoro w pracy nikt ci nie pomoże :-D A na marginesie napiszę jeszcze, że u mnie w firmie pracuje jeden programista po bootcampie i zarabia najwyższą kwotę z tej przedstawionej przez autora. Ogólnie wnioski autora z tego filmu pięknie pokazują, że nie trzeba mieć głowy do logicznych wniosków by być programistą :-)

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +4

      Cieszę się, że Cię rozśmieszyłem. Rozpisze kikla rzeczy, bo niestety przekręcasz to co mówię:
      1 - nie powiedziałem, że nie warto iść na bootcampy bo mało uczestników w ankiecie na nich było. Powiedziałem, że nie warto iść na bootcamp bo inne sposoby na nauki są tańsze, bardziej elastyczne i (moim zdaniem) bardziej rozwijając.
      2 - nie powiedziałem, że w pracy nikt nie pomoże. Powiedziałem, że w pracy nikt nikogo nie będzie prowadził za rękę. Mam nadzieję, że dostrzegasz różnicę między tymi dwiema rzeczami. Jeśli nie - pisz śmiało! Chętnie wyjaśnie.
      3 - w kwestii mentora - nie rozumiem, dlaczego podpinasz ten fragment do mojej przezabawnej umiejętności wyciągania wniosków, bo jedyne co zrobiłem to podałem ilość osób, która wybrała tę odpowiedź. Żadnego wniosku nie było.
      4 - rozwiń proszę, jakie moje rady w sprawie wyboru sposobu nauki mają przełożenie na kwestie zwolnienie nauczycieli, bo totalnie tego nie łapie
      5 - "u Ciebie w firmie" to naprawdę słaba próbka statystyczna.
      Docniam próbę merytorycznego komentarza, ale niestety mocno Ci nie wyszeł. Jeśli znowu chciałbyś mnie obrazić, to na następny raz obejrzyj filmik na spokojnie a potem przeczytaj na spokojnie to co napisałeś zanim klikniesz enter.
      Nie pozdrawiam,
      Filip

    • @tomlyn1124
      @tomlyn1124 ปีที่แล้ว

      @@JZP 1. Oczywiście, wiem co powiedziałeś, ale już kompletnie nie wyjaśniłeś w jaki sposób ankieta pokazała, że inne sposoby na nauki są tańsze, bardziej elastyczne i (moim zdaniem) bardziej rozwijając.
      2. Jeden pod stwierdzeniem "prowadzenie za rączkę", "nikt nie pomoże" rozumie to, inny co innego. Generalnie ma się wrażenie, że wyciągasz wnioski nie mając kompletnie żadnej wiedzy co się z czym wiąże. Skądś Ci się wzięła informacja, że "człowiek" który komuś pomaga pisze mu chyba sam kod i tyle.
      3. Znaczy, że jak mówisz, że po zaprezentowaniu wyników ankiety dostałeś kolejny argument, że nie warto iść na bootcampy, to nie mówisz o wnioskach z ankiety? :-D W takim razie moim zdaniem to pokazało, że można być programistą nawet jeśli nie potrafi się wyciągać wniosków zgodnych z logiką lub w zrozumiały sposób przedstawiać swoje myśli :-)
      4. No bo skoro brak możliwości rozmowy z żywym człowiekiem jest wadą, bo prowadzi cię za rączkę, to jaki jest sens nauczycieli w szkole, którzy zapewne też prowadzą za rączkę, mimo, że w pracy nikt za rączkę nie prowadzi. No chyba, że chodzi Ci o to, że Pan Kowalski jak uczy studentów na studiach, to ich nie prowadzi za rączkę, ale jak robi to samo na jakimś bootcampie, to już prowadzi za rączkę.
      5. Ależ ja nie stwierdziłem, że osoba, którą znam jest jakimś statystycznym przykładem na cokolwiek. To było jedynie wtrącenie dodatkowej informacji na marginesie, która miała pokazać, że jak najbardziej można zarabiać dobre pieniądze po bootcampie. Czy wszyscy po bootcampie tyle zarabiają? Nie wiem. Wiem jedynie, że można.

    • @JZP
      @JZP  ปีที่แล้ว +2

      1. Przecież ta ankieta nie miała pokazać, że jedne sposoby są tańsze, bardziej elastyczne i lepiej wpływają na rozwój. Nie wiem jak mogłeś to połączyć. Moje wypowiedzi odnosnie powyższych są po prostu dodatkowym komentarzem i nie wynikają z ankiety, ale dla pewności podam Ci to na tacy: Cena - Przecież wspominam, że "tańsze kursy" to kursy do 200PLN. Naprawde uważasz, że musiałem dodawac, że bootcampy są droższą opcją? Elastyczność - tutaj się zgodzę, nie wyjaśniłem tego w tym filmie, więc nowe osoby na kanle mogły nie zrozumieć o co chodzi. Rozwój - mówię o tym, że bootcamp niesie ze sobą ryzyko ogarniczenia rozwoju umiejętności samodzielnego myślenia, rozwiązywania problemów i szukania materiałlów do nauki.
      2. Nie ma nic złego w pomaganiu innym członków zespołu. Tym bardziej, nie ma nic złego w częstym pomaganiu juniorom. Ale "prowadzenie za rączke" to nie to samo co pomaganie - "prowadzenie za rączke" w kontekście pracy to ciągłe rozwiązawanie problemów za drugą osobą bez jej proaktywnej chęci rozwoju. Czasami się to zdaża, ale trwa bardzo krótko - albo osoba potrzebująca pomocy się ogarnia i zaczyna być bardziej samodzielna, albo kończy pracę. Skąd wzięła mi się ta informacja? Z 8 lat w branży.
      3. Nie odpowiedziałeś na pytanie - co ma wniosek o bootcampach do wniosku o mentorze?
      4. "No bo skoro brak możliwości rozmowy z żywym człowiekiem jest wadą, bo prowadzi cię za rączkę...". Prosiłem, żebyś przeczytał zanim wyślesz. To zdanie nie ma sensu. Chciałeś napisać że to rozmowa jest wadą?
      Anyways, niczego takiego nie powiedziałem - zarzucasz mi, że wyciągam niepoprawne wnioski, a sam dopisujesz jakieś dziwne tezy i próbuejsz mi je wepchnąć w usta. Wygląda to groteskowo. Ogarnij się.
      5. Nie rozumiem więc, co ta informacja wnosi - czy ja powiedziałem, że po bootcampie nie można dostać pracy z dobrym wynagrodzeniem?