Pomiary zestawów głośnikowych [Reduktor Szumu]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 120

  • @tomekkruger
    @tomekkruger 3 ปีที่แล้ว +70

    Piękna była komora bezechowa w Tonsilu na Daszyńskiego (ale spaliła się i została rozebrana, żeby teraz tam stał market). Odpowiadając na zaproszenie do podzielenia się moimi doświadczeniami z pomiarami głośników odwołać się muszę do Tonsilu, gdzie na praktykach zawodowych mierzyłem z kolegami między innymi słynne Altusy (ale wyniki zgubiłem). Ponadto na stanowisku brakarza był układ zgrubnego pomiaru głośnika, wstawiało się głośnik do odpowiedniego otworu membraną w dół i podłączało do zacisków. Potem patrzyło się na oscylogram czy mieści się między zaznaczonymi krzywymi (chyba jakimś pisakiem), badany był jeden na kilkanaście. Ogólnie wszystkie były badane w prosty sposób: generator, wzmacniacz i głośnik oraz ludzkie ucho. Brakarz, czy jak dziś powiemy kontrola jakości, słuchał czy głośnik nie zniekształca sygnału podczas przemiatania i jeśli był ok to szedł do kartonu. Wracając do komory, do dziś pozostaje we mnie pierwsze wrażenie jak do niej wszedłem, słyszałem szum krwi i bicie własnego serca. Nawet w studio nagraniowym nie jest tak cicho.
    Inne pomiary? Najprostszy i obarczony największym błędem jest pomiar smartfonem z apką Spectroid. Pozwala się zorientować, czy głośniki (po uwzględnieniu pomieszczenia) nie mają jakichś dziur w cha-ce. Puszczamy szum różowy przez głośniki i obserwujemy krzywą na ekranie, pomiar od 60Hz. Mimo prostoty widać zmiany jakie się dzieją po przestawieniu głośników (np podniesieniu z podłogi na podstawkę). Trzeba tylko umieć czytać wskazania i wiedzieć jak je interpretować.
    Dawniej, gdy robiłem zestawy głośnikowe (jednak miałem za mały pieniądz na inwestycje wiec szybko zrezygnowałem) zrobiłem pomieszczenie do pomiaru umieszczając na ścianach kliny z gąbki o podstawie kwadratu 20 x 20 cm. Niestety, posiadałem tylko oscyloskop więc filtrem pasmowym wybierałem częstotliwość z szumu i notowałem wskazania co kilka Hz u dołu pasma, a kilkaset Hz u góry i po uwzględnieniu fabrycznej cha-ki mikrofonu liczyłem wzmocnienie i rysowałem wykres. Żmudna robota, ale było to jeszcze w latach '90 bez super komputera w kieszeni. Potem powtarzałem to falą sinus, co jest błędem, bo górę pasma mierzymy szumem tercjowym. Udawało się dostroić zgrubnie ZG, a potem jeszcze poprawiało się na słuch wg wzorca. Po poprawkach mierzyło się znów. To było tylko przy badaniu prototypu. Przy zaangażowaniu podpatrzonych w Tonsilu metod i zamatorszczeniu ich, zrobiłem kilka fajnych półkowych ZG i dwa wolnostojące. Jeden z nich używam do dziś. Mierzyłem niedawno te ZG za pomocą pożyczonego mikrofonu i okazało się, że moja żmudna metoda bez uwzględnienia odbić w amatorskiej wytłumionej komorze pozwoliła mi stworzyć całkiem całkiem kolumnę. Dobrze gra w moim pokoju, nie znaczy to że równie dobrze zagra w innym. Sporo do powiedzenia ma wzmacniacz, którym zasilamy te kolumny.
    W każdym razie włoski program jest wart sprawdzenia. Dziękuję za tak fajny odcinek.

    • @marekp5458
      @marekp5458 3 ปีที่แล้ว +3

      kolego nie wiem, bo dawno tam nie byłem, może coś tam postawili w miedzy czasie, ale Karuzela nie stoi na miejscu tej największej komory bezechowej. Karuzela stoi mniej więcej na miejscu ostatniej hali, z odbiciem na rzekę. Na końcu nawet złom tam był. Warto wspomnieć, że podłoga w tej komorze była z tak jakby siatki-kratki. Na ścianach piankowe (gąbkowe po staremu) stożki, chyba z półtora metra wysokości. Stojąc w tej komorze plecami do siebie nie słyszało się prawie gościa gadającego. A całość komory była jakby puszką w puszcze na resorach. A ten mikrofon z filmu to jest zdaje się nawet taki sam albo tej samej firmy, takie były w tej komorze, zresztą nie jeden. To są takie moje wspomnienia, zapewne ktoś, kto tam spędził więcej czasu zapamiętał więcej szczegółów.

    • @grzegorzkowalski6296
      @grzegorzkowalski6296 3 ปีที่แล้ว +4

      Miałem okazję być w tej komorze, wrażenie niesamowite, bardzo dziwne i nienaturalne. Duży dyskomfort. Szkoda, to była największa komora bezechowa w Polsce.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 3 ปีที่แล้ว +3

      @@grzegorzkowalski6296 Szef tej komory był moim nauczycielem. Niestety, już nie żyje.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 3 ปีที่แล้ว +5

      @@marekp5458 Ja byłem we Wrześni dwa lata temu na spotkaniu klasowym. Specjalnie przejechałem wzdłuż płotu od dworca PKS, obok dworca PKP aż do miejsca, gdzie była brama wjazdowa, czyli tej krzyżówki z wyjazdem przez wiadukt na Poznań. Potwierdzam, że było tam cicho. Konstrukcja podłogi żebrowanej miała umożliwić pomiary w środku komory, czyli była oddalona od podłogi właściwej, do której były poklejone kliny. Tak, komora była jakby resorowana, miało to tłumić drgania. Na wszystkich ścianach były wielkie kliny z gąbki. Niestety, zabronili nam zrobić sobie pamiątkową fotkę w środku. Studniówkę miałem w stołówce Tonsilu, teraz bloki tam stoją.

    • @wiesawc1570
      @wiesawc1570 3 ปีที่แล้ว +3

      @@grzegorzkowalski6296 Z tego co pamiętam komora bezechowa była wówczas największą w Europie

  • @pawelswirek8914
    @pawelswirek8914 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziękujemy.

  • @akardzisko
    @akardzisko 3 ปีที่แล้ว +25

    Częstotliwość strojenie otworu br odczytujemy z wykresu impedancji w miejscu, gdzie osiąga ona najmniejszą wartość między dwoma pikami rezonansowymi. Masa drgająca w tunelu obciąża membranę głośnika, powodując że dla tej częstotliwości wychylenie jest najmniejsze. Stąd też impedancja dla tej częstotliwości jest najmniejsza.

    • @linkpl82
      @linkpl82 3 ปีที่แล้ว

      Przepraszam ... jeśli to głupie pytanie, nie za bardzo się znam na tym, ale wydłużając tubę bass refleksu w którym kierunku powinno strojenie zmierzać ... w stronę niższej częstotliwości czy wyższej ??

    • @panpaweek3653
      @panpaweek3653 3 ปีที่แล้ว +1

      @@linkpl82 niższej, ale bez przesady

    • @JanKowalski-cv4pw
      @JanKowalski-cv4pw 3 ปีที่แล้ว +2

      Minimum impedancji pokazuje mniej więcej częstotliwość rezonansową. Precyzyjnie pokazuje ja minimum na charakterystyce ciśnienia samego głośnika. Głośnik w rezonansie ma minimalna amplitude.

    • @maciejhess7336
      @maciejhess7336 3 ปีที่แล้ว

      Święta prawda !!!

    • @edwardkiepinski2046
      @edwardkiepinski2046 2 ปีที่แล้ว

      Ja mam kolumny goodmans wstawiłem głośnik gdn 20 /80 mc 4 omy rezonans obudowy 65 herców orginalny głośnik 80 herców kolumnę stx słychać od 55 herców

  • @tonyjpoland
    @tonyjpoland 3 ปีที่แล้ว +1

    Przypomniała mi się moja praca dyplomowa w technikum, mianowicie budowałem subwoofer aktywny. Nie było wtedy takich programów i systemów pomiarowych. Co prawda był jakiś programik do symulacji obudowy na podstawie parametrów T-S, ale już rzeczywistą charakterystykę próbowałem zdejmować przy pomocy radzieckiego wobuloskopu i polskiego mikrofonu pojemnościowego. Przypomniał mi Pan fajne czasy.

  • @audiofil105
    @audiofil105 3 ปีที่แล้ว +26

    100 tysięcy subskrypcji, brawo! 🙂

  • @JestemzMarsa478
    @JestemzMarsa478 3 ปีที่แล้ว +2

    Cześć. Dziękuję za bardzo ciekawy wykład połączony z praktyką. Pozdrawiam. Cześć!

  • @gostas464
    @gostas464 3 ปีที่แล้ว +1

    Panie Reduktorze pisali to już inni ale ja też muszę.😉 Kompletnie nieprawidłowo zinterpretował Pan wyniki impedancji głośnika w komorze bass reflex. Rezonans obudowy silnie obciąża głośnik dlatego powstaje "antyrezonans" głośnikai te dwa peaki na impedancji są jakoby bokami rezonansu głównego głośnika a sam głośnik osiąga minimum wychylenia dla tej częstotliwosci (dlatego na wykresie impedancji też osiąga minimum) To byłoby zbyt piękne aby w tak małej obudowie osiągnąć częstotliwość rezonansową 12 Hz. 🤪👍

  • @arkadiuszpietr7784
    @arkadiuszpietr7784 3 ปีที่แล้ว +8

    Ja używam REW jest bardzo dobrym programem .

  • @sorrygregory5032
    @sorrygregory5032 3 ปีที่แล้ว +4

    Łapka w górę w ciemno, ponieważ za każdym razem trafiam na dobre materiały. Pewnie tym razem się nie zawiodę.👍

  • @marcinkarczewski1793
    @marcinkarczewski1793 3 ปีที่แล้ว +1

    jak tylko słyszę głos Reduktora Szumu od razu mam ochotę pokminić jakieś ogłoszenia ze wzmacniaczami

  • @luckyluck444
    @luckyluck444 3 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek. Gratuluję 100k subskrypcji!

  • @jacekrzepczynski3758
    @jacekrzepczynski3758 3 ปีที่แล้ว +1

    A gdyby sygnał referencyjny nie był podłączony pętlą wejście wyjście karty dźwiękowej a przechodziłby przez wzmacniacz (2 kanał stereofoniczny) można by przy odrobinie wysiłku zredukować zniekształcenia wprowadzane przez nieliniowość wzmacniacza może nawet częściowo szumy wzmacniacza.

  • @dupcix
    @dupcix 3 ปีที่แล้ว +2

    Nigdy nic nie mierzyłem, nie mam żadnych związanych z tym doświadczeń ale odcinek obejrzałem z zachwytem.

  • @robertorlowski8147
    @robertorlowski8147 3 ปีที่แล้ว +1

    Piękne te REVOX'y

  • @ukaszstepniak2972
    @ukaszstepniak2972 ปีที่แล้ว

    Witam. Prosiłbym o odcinek, który w prosty sposób podjąłby zagadnienie przesunięć fazowych, co to jest faza, co powoduje przesunięcia fazowe (wpływ equalizera), no i wreszcie nowinki takie jak robiące ostatnio dużo zamieszania filtry FiR. Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasową wiedzę.

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 4 วันที่ผ่านมา

      To proste. Fazę sygnalu harmonicznego określamy zazwyczaj jako argument odpowiadającego mu sygnału analitycznego (patrz transformata Hilberta), przesunięcie fazy pojawia się w momencie wprowadzenia dowolnego czynnika urojonego do transmitancji systemu, a filtry FIR to rzeczywiście nowinka, nie słyszałem...🙃

  • @MAudiophile
    @MAudiophile 3 ปีที่แล้ว

    Z powodzeniem od jakiegoś czasu w moich testach kolumn głośnikowych zamieszczam pomiary (in-room) i uważam to za nieoceniony dodatek, który pomaga obiektywniej spojrzeć na charakterystykę pracy danego głośnika. Człowiek po prostu zbyt łatwo ulega emocjom i własnym domysłom, a tak jak mamy ładny wykres ukazujący gdzie są większe dołki i górki w paśmie to można fajnie zweryfikować własne odczucia i rozsądzić co powoduje zarówno pozytywne, jak i negatywne wrażenie.
    Osobiście używam programu REW i mikrofonu UMIK-1 na USB (więc niepotrzebny już żaden dodatkowy grat), wykonując średnią z 5 pomiarów (nieznacznie zmieniając położenie w 2 osiach). Odelgłość nieco mniej niż 1.5m (to jest chyba mega ważne w tego typu pomiarach; pomieszczenie nieźle wygłuszone). Otrzymany wykres wygładzam za pośrednictwem opcji EBR.
    Poruszyłeś fajny temat. Komora (ala) bezechowa to spełnienie moich marzeń 🙈

  • @Tech_and_IT
    @Tech_and_IT 3 ปีที่แล้ว

    Te dziesięć łapek w dół to chyba jakieś ameby umysłowe z tic-toka :) jak zawsze wartościowy i merytoryczny materiał, pozdrawiam.

  • @alan_s_737
    @alan_s_737 3 ปีที่แล้ว +3

    Lenovo t61 :) Super sprzęt. Identyczna wersja tylko, że p61 służy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej :)

    • @stefanendrju8191
      @stefanendrju8191 3 ปีที่แล้ว

      Nowsze modele lenków również (ale do sandy bridge ogólnie ujmując) tyle, że przeszli na linux'y

    • @alan_s_737
      @alan_s_737 3 ปีที่แล้ว

      @@stefanendrju8191 Kto przeszedł na linux?

  • @filipog4
    @filipog4 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy odcinek, jak zawsze :)

  • @naprawaglosnikowczorny
    @naprawaglosnikowczorny 3 ปีที่แล้ว

    Elektroakustyka jest wredną dziedziną i czasem bardzo niewdzięczną. Pomiary można wykonać dzisiaj bez większych problemów. Wbrew pozorom, to nie jest duży koszt, jeśli ktoś ma możliwość, adaptacji takiego pomieszczenia. Nie można liczyć naszego czasu, jeśli ktoś ma zdolności manualne.

  • @mirosawbujalski7827
    @mirosawbujalski7827 11 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry. Co do karty. Czy karta Spacetronik SPA-I01 również będzie odpowiednia ? O ile poprawnie zrozumiałem, wejście liniowe (IN2) podłączamy do jednego z wyjść karty (np.L), a do drugiego wyjścia (R) wzmacniacz ?

  • @iliontichy
    @iliontichy 3 ปีที่แล้ว

    fajna muzyka - Momentvm

  • @lukj9373
    @lukj9373 3 ปีที่แล้ว +9

    Opis modułu impedancji mierzonej kolumny głośnikowej jest błędny. Lewy pik impedancji nie jest rezonansem obudowy, tylko głośnika, obciążonego masa powietrza w obudowie. To siodło, dołek miedzy pikami mówi nam o punkcie strojenia obudowy rezonansowej. Takich błędów to się u Reduktora nie spodziewałem...

    • @marcino.3361
      @marcino.3361 3 ปีที่แล้ว

      zgadza się. Przydałoby się szybkie sprostowanie. Co do zasady temat zakreślony poprawnie. W szczególe niestety niedostateczny - do poprawy...

  • @thevicol
    @thevicol 3 ปีที่แล้ว +1

    A temat kalibracji samych mikrofonów pomiarowych? Wzmacniacze i czysto elektroniczna część toru audio jest dość dobrze poznana jeśli chodzi o nierównomierności charakterystyki częstotliwościowej i uzyskanie płaskiej linii od DC do kilkudziesięciu kiloherców nie stanowi większego problemu. Gorzej z elementami elektroakustycznymi. Przy pomiarze głośnika/zestawu mamy przynajmniej dwa: obiekt badany i mikrofon. W jaki sposób zdefiniowano wzorzec płaskiej charakterystyki przenoszenia?

    • @thevicol
      @thevicol 3 ปีที่แล้ว

      @@pliedtka A wiesz może w jaki sposób uzyskuje się taki plik do kalibracji? Zapewne jest to jakiś odwrócony IR, tyle że zawsze mnie ciekawiło w jaki sposób przebiega proces zdejmowania charakterystyki mikrofonu, tj. czego się używa w roli głośnika. Tak sobie myślę, że różnice między mikrofonami to jedno ale preampy mikrofonowe często też nie są do końca transparentne a różne częstotliwości odcięcia filtrów dają różne spadki w przenoszeniu na krańcach pasma.

  • @phridax
    @phridax 3 ปีที่แล้ว +6

    Panie Krzysztofie, następne DIY to zestaw głośnikowy :)

  • @zodiak865
    @zodiak865 3 ปีที่แล้ว +1

    Wiele firm mierzy jak chce , robiąc ze swoich tanich zestawów głośnikowych HI - END . Dlatego czasem w media ...... możemy kupić lepsze kolumny od Utopii : )

  • @mariuszpryvvatnie
    @mariuszpryvvatnie 3 ปีที่แล้ว

    Odkrywam na nowo domowe audio. Ponieważ przymierzam się do zakupu nowych kolumn znalazłem ofertę polskiego producenta zestawów TAGA. (Gwoli ścisłości polskiego projektanta gdyż produkcja pewnie jest w państwie środka). Kolumny, szczególnie w serii platinium mają bardzo obiecujące paramatery. Nawet bodaj najprostszy model S-90 posiada głośnik wysokotonowy z tytanową membraną a śrdnio-niskotonowy z aluminiową. Efektywność 87dB i pasmo przenoszenia 44Hz-40kHz. Zastanawiam się czy ktoś miał kontakt z tymi kolumnami i jak je ocenia.

  • @jinx55555
    @jinx55555 3 ปีที่แล้ว

    Kolumny głośnikowe, wiadomo, ale ostatnio spotykam się coraz częściej z określeniem - głośniki kolumnowe :p

  • @loko1978
    @loko1978 3 ปีที่แล้ว

    Witam. Czy mógłbym prosić o odcinek przedstawiający historie firmy Denon...pozdrawiam

  • @szymon3075
    @szymon3075 3 ปีที่แล้ว +1

    Co do komory bezechowej - PWr chyba ma (miała?) w budynku C-5.

  • @jakubsiwik846
    @jakubsiwik846 2 ปีที่แล้ว

    Czy uzywanie Dats v3 daje nam dużą przewagę względem interfejsu audio z programem do pomiarów? Chodzi mi głownie o wykres impedacji i czestotliwosci rezonansowych

  • @WooCasHTechTV
    @WooCasHTechTV 3 ปีที่แล้ว

    Ja chciał bym kiedyś zobaczyć recenzje SMSL 5Q PRONu pana :)

  • @djlolerkoster
    @djlolerkoster 3 ปีที่แล้ว

    można jakiegoś linka do przyrządu sprawdzającego parametry ts?

  • @Ksenoplum
    @Ksenoplum 3 ปีที่แล้ว

    Witam, jeśli obliczam wartości cewek i kondensatorów dla filtra pasmoprzepustowego trzeciego rzędu dla dwóch równolegle połączonych głośników 8Ohm to traktuje je we wzorach, jakby były jednym 4Ohm-owym głośnikiem?

  • @BrodaGRCHW
    @BrodaGRCHW 3 ปีที่แล้ว

    Szkoda, że nie ma żadnego programu o systemie pomiarowym Clio Pocket.
    Zbieram kasę na taki, choć poczytam o tym Dayton Audio, który siedzi w mikrofonie...
    Wtedy ruszę z industrialnymi zestawami głośnikowymi, które powstają w jednym jedynym egzemplarzu.

  • @Zygaraz
    @Zygaraz 3 ปีที่แล้ว +4

    Samorysujący się mikrofon 😍

  • @paw3l310
    @paw3l310 3 ปีที่แล้ว

    Przepraszam, że nie w temacie. Jaki zestaw micro/mini polecilibyście do słuchania muzyki (głownie filmowa i klasyczna) w malutkim pokoju tj. 9m2 (3m x 3m). W cenie około 3000 zł.
    Zestaw z odtwarzaczem CD i z funkcją odtwarzanie plików FLAC przez USB. Proszę o opinie posiadaczy takich zestawów. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie itp. Pozdrawiam :)

  • @jakubbejger4945
    @jakubbejger4945 8 หลายเดือนก่อน

    Takie coś musze zmontować, w pracy by mi się przydało

  • @Paweł_Gadget
    @Paweł_Gadget 3 ปีที่แล้ว +1

    O proszę Teufel na poczatku filmu, mam ten zestaw kolumn 5.1 mk40. moze Pan cos powiedziec na ich temat czy raczej zdjecie jest przypadkowe? Pozdrawiam

    • @ZIPANC
      @ZIPANC 3 ปีที่แล้ว

      Skoro je masz,to po co Ci czyjaś opinia o nich?

    • @gdudwghe
      @gdudwghe 3 ปีที่แล้ว +1

      Też mam kolumny Teufel i jestem zadowolony

    • @Paweł_Gadget
      @Paweł_Gadget 3 ปีที่แล้ว +1

      @@ZIPANC Chciał bym poznać opinie kogoś kto ma większe doświadczenie ode mnie, czy są to dobro kolumny w stosunku do ceny czy raczej można znaleźć coś lepszego w podobnej cenie.

    • @gdudwghe
      @gdudwghe 3 ปีที่แล้ว +1

      @@Paweł_Gadget ja często słyszę o teufel jako najlepszej firmie jeśli chodzi o cena - jakość. Oczywiście są dużo lepsze głośniki, kolumny, zestawy, ale za małe pieniądze teufel jest na topie.

  • @Chlebek_123
    @Chlebek_123 3 ปีที่แล้ว +3

    13:10 następnym razem zmień resolution z 1/3 oct na co najmniej 1/12 oct, żeby pomiar był bardziej dokładny :)

  • @empi1554
    @empi1554 3 ปีที่แล้ว

    Mnie ciekawi jak amplitunery kina domowego same dokonują kalibracji akustyki pomieszczenia za pomocą dołączanego mikrofonu i wewnętrznego programu w amplitunerze. Kilka dni temu podobną funkcję spotkałem w TV LG jako kalibrację dźwięku w pomieszczeniu. Ciekami mnie jak to działa i czy to jest faktycznie skuteczne rozwiązanie na niechciane dźwięki / fale akustyczne w pomieszczeniu, czy to tylko marketingowy bajerek.

    • @pawelskoczylad4720
      @pawelskoczylad4720 2 ปีที่แล้ว

      To nie tylko marketing. Obejrzyj odcinek RS: th-cam.com/video/MkqmZeCm31Y/w-d-xo.html

  • @grzegorzbuczynski8947
    @grzegorzbuczynski8947 3 ปีที่แล้ว

    Czy dobrze widzę na pasku skrót do cool edit pro?

  • @jarosawmanicki3549
    @jarosawmanicki3549 3 ปีที่แล้ว

    Jak zwykle znakomity odcinek.
    👍😃
    Pytanie. Mam kartę SoundBlaster X-Fi HD (USB). Ma przyzwoite parametry (wyjścia - SNR: 114dB, THD+N: 0.004%; wejścia - line: 100 dB, THD+N: 0.005%,
    - mikrofon: 0.2 Vrms, SNR: 88 dB, THD+N: 0.008 %).
    Czy można ją zastosować do pokazanego w tym odcinku pomiaru?
    Pozdrawiam. 🙂

    • @lukj9373
      @lukj9373 3 ปีที่แล้ว +1

      Można, ale potrzebujesz do tego preamp do mikrofonu i najlepiej jig pomiarowy.

  • @antoniozubowski5751
    @antoniozubowski5751 3 ปีที่แล้ว

    Ciekawostką😁

  • @elektrykstachu
    @elektrykstachu 3 ปีที่แล้ว +2

    Mogę jutro obejrzeć? Poczeka Pan?

  • @ebenezerskrudrz6057
    @ebenezerskrudrz6057 3 ปีที่แล้ว

    No Panie Reduktorze. Jednej z najwartościowszych filmów dla tzw zwykłego zjadacza chleba na Pana kanale. Nawet ktoś nie obeznany z zaawansowaną elektroniką może zrobić to sam w domu. Zachęcił mnie Pan do zagłębienia tematu i własnoręcznego sprawdzenia.

  • @Macias
    @Macias 3 ปีที่แล้ว +3

    A Room EQ Wizard?

    • @willsan2717
      @willsan2717 3 ปีที่แล้ว +3

      No właśnie. To darmowy i dość rozbudowany program. Poza tym o czym mówił RS potrafi rysować wykresy wodospadowe. To pozwala na modyfikację akustyki pomieszczenia. Mam mikrofon UMIK1 z którym EQ idealnie współpracuje. Ciekawy temat fajnie byłoby go pociągnąć.

    • @tomasz5904
      @tomasz5904 3 ปีที่แล้ว

      Rew jest wg. mnie najlepszy i najprostszy i darmowy👍👍

  • @rekawek6
    @rekawek6 3 ปีที่แล้ว +1

    Szkoda, że recenzenci "technologiczni" nie wiedzą, o istnieniu takiego "zestawu USB do pomiarów głośników". Nie dość, że szybko na wykresie zauważyli by, że tego się nie da słuchać (większość głośników bluetooth), to jeszcze przez prosty wykres, można by porównać który z tych "głośników" jest zupełnie do niczego. A tak mamy próby przedstawienia urządzeń, przez różne mikrofony, i kompresję YT co tylko jeszcze bardziej rozmywa opinie

  • @magnificussonus2669
    @magnificussonus2669 3 ปีที่แล้ว +1

    Jak zwykle ciekawy odcinek ale.................Panie Reduktorze , tych Revox-ow Forum B MK II to nie trza mierzyc . Moje nieco zmeczone juz uszy ( czy jak ktos woli - przyrzady pomiarowe ) podpowiadaja mi ze brzmia dobrze................ Ale bym ich sluchal.

  • @piotrts
    @piotrts 3 ปีที่แล้ว +2

    Sygnał referencyjny służy do usunięcia charakterystyki toru audio z charakterystyki głośnika. Powinien on być podawany ze wzmacniacza, a nie bezpośrednio z karty. Przy podawaniu referencji z karty, wynik pomiaru pokazuje charakterystykę głośnika i wzmacniacza, a nie samego głośnika (i pomieszczenia). Całkiem niezłym darmowym programem do tego typu pomiarów jest REW (Room Eq Wizard).

    • @lukj9373
      @lukj9373 3 ปีที่แล้ว

      Niezupełnie. Mamy dwie metody pomiarowe, Semi dual channel ( sygnał w petli karty ) u Dual Channel, gdzie sygnał zbierany jest za wzmacniaczem. Najważniejszą cechą obu tych pomiarów nie jest usuniecie charakterystyki toru audio, ale kalibracja czasu/fazy, dzięki której możemy precyzyjnie zmierzyć odległość centrum akustycznego głośnika od mikrofonu. Jest to absolutnie kluczowe dla pomiarów częstotliwości glosnikow, które będą używane przy projektowaniu zwrotnicy. Warto też dodać, ze mikrofony USB nie pracują z pętlą referencyjną, przez co ich zastosowanie do pomiarów glosnikow ( a właściwie dokładnej ich fazy ) jest mocno zawężone. Mikrofony USB projektowane są z myślą o pomiarach akustyki pomieszczenia, oraz gotowych zestawów głośnikowych.

    • @piotrts
      @piotrts 3 ปีที่แล้ว

      @@lukj9373 No nie zgodzę się z tym niezupełnie. Wzmacniacz nie tylko dołoży swoją charakterystykę, ale również przesunięcia fazowe. Jeśli pomiar głośnika ma być miarodajny charakterystyka toru audio musi być usunięta z pomiaru. Można to zrobić stosując algorytm Kikebiego. Zerknij sobie na artykuł Angelo Farina "Advancements in impulse response
      measurements by sine sweeps". Oczywiście będzie to charakterystyka głośnika + pomieszczenia. Do pomiaru samego głośnika potrzebna jest komora bezechowa. Zgadza się, że mikrofon USB zmierzy charakterystykę całego sytemu: źródło + wzmacniacz + głośnik + pomieszczenie. Taki pomiar może się nadać do pokręcenia sobie korektorem graficznym.

    • @lukj9373
      @lukj9373 3 ปีที่แล้ว

      @@piotrts Kazdy, przyzwoitej jakosci wzmacniacz ma rowna charakterystyke przenoszenia czestotliwosci i znikome przesuniecia fazowe w pasmie akustycznym. Nawet jesli na skraju gornego pasma wzmacniacz bedzie skrecal faze, to i tak nie ma to znaczenia jesli wszystkie glosniki w zestawie sa mierzone w ten sam sposob. Faza jest zawsze relatywna i jej przesuniecie nie jest szkodliwe jesli dotyczy kazdego z glosnikow w ten sam sposob. W pomiarach akustycznych glosnikow do projektowania zwrotnicy liczy sie przede wszystkim wlasciwie zmierzenie zaleznosci fazowych wzledem odleglosci od zrodla centrum akustycznego poszczegolnego glosnika, i tego bez pomiarow Dual channel lub Semi Dual channel nie da sie zrobic. Potrzebny jest kanal odniesnienia, na bazie ktorego jestesmy wstanie obliczyc i wyciac Predelay w celu otrzymania minimum phase mierzonego glosnika.

  • @Contemporary_Music
    @Contemporary_Music 3 ปีที่แล้ว

    A nazywa się KRK Audio Tools.

  • @falutek
    @falutek 3 ปีที่แล้ว

    Jakie może być praktyczne wykorzystanie przedstawionych pomiarów?

    • @Bucefal76
      @Bucefal76 3 ปีที่แล้ว +1

      Po przyjęciu pewnej dozy wiedzy można sobie projektować zwrotnice do własnych kolumn DIY.

    • @akardzisko
      @akardzisko 3 ปีที่แล้ว +1

      Ułatwienie pracy ludziom którzy stroją zestawy głośnikowe: budując zwrotnicę pasywną lub aktywną, zestawiając ze sobą wiele zestawów głośnikowych np. na koncercie, w celu ich prawidłowej współpracy. Jest wiele zastosowań.

    • @falutek
      @falutek 3 ปีที่แล้ว +1

      @@Bucefal76 bardzo dziękuję za informację, to już przekracza moje kompetencje :)

    • @falutek
      @falutek 3 ปีที่แล้ว +1

      @@akardzisko Bardzo dziękuję za info dla laika :)

    • @falutek
      @falutek 3 ปีที่แล้ว +1

      @@zygmuntzarzecki Oglądałem do końca ale nie mam wiedzy i nie wiem jak to zinterpretować i jakie to może mieć praktyczne zastosowanie, stąd pytanie.

  • @JanKowalski-cv4pw
    @JanKowalski-cv4pw 3 ปีที่แล้ว +6

    Dużo błędów w opisie strojenia obudowy na podstawie impedancji. Widać, że praktycznie tego nie robiłeś. Ale odcinek dla amatorów ok.

  • @jankomuzykant8915
    @jankomuzykant8915 3 ปีที่แล้ว

    Czy lutując przewody instrumentalne chcąc uzyskać trwałe i nie wpływające na dźwięk połączenia mogę skorzystać z popularnego spoiwa Sn60Pb40? Jeżeli nie to to jaka mieszanka/proporcje są rekomendowane? Czy do innych spoiw niż te najpopularniejsze wymagany jest inny rodzaj lutownicy? Pozdrawiam serdecznie :)

    • @jankomuzykant8915
      @jankomuzykant8915 3 ปีที่แล้ว

      @@pliedtka Dziękuje za odpowiedź. Z bezołowiowego spoiwa raczej nie chcę skorzystać, naczytałem się o wątpliwej trwałości takiego połączenia. Moja stacja lutownicza ma zakres do 420 stopni, i teoretycznie pozwala na lutowanie z wykorzystaniem bezołowiowej mieszanki. Pytanie o ile wyższa temperatura jest wymagana do wykorzystania spoiwa ze srebrem/miedzią

    • @jankomuzykant8915
      @jankomuzykant8915 3 ปีที่แล้ว

      mam nadzieje, że moje pytanie nie wkracza na rejon audio voodoo :)

  • @Contemporary_Music
    @Contemporary_Music 3 ปีที่แล้ว

    KRK dołącza program do kalibracji przy wykorzystaniu smartfona.

  • @Mikexception
    @Mikexception 3 ปีที่แล้ว

    Zwróćmy uwagę że wykres fazowy skacze z plusa na minus , ma wyraźne skoki a... w charakterystyce częstotliwościowej brak śladu tego. To pokazuje nieodpowiedniość stosowanych wszędzie pomiarów Pomiary nie pokażą też efektu Dopplera ani zniekształceń thd. Jeśli się nie wie jak powstają błędy w kolumnach, a wygląda ze producenci nie wiedza to mierzenie ich nic nie da. bo i tak nie wiedzą co z tym zrobić .

    • @pawelskoczylad4720
      @pawelskoczylad4720 2 ปีที่แล้ว

      "... skacze z plusa na minus", ale mnie rozbawiłeś. Wyobraź sobie że tangens nadal jest i będzie funkcją okresową, nie chce być inaczej.

  • @irekszpeniocha3618
    @irekszpeniocha3618 3 ปีที่แล้ว

    A czy ktoś wie jakie jest pasmo łyszanlne dla człowieka?

  • @thephper
    @thephper 3 ปีที่แล้ว +4

    odstęp szumu od szumu :D :D :D

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 4 วันที่ผ่านมา

      Spoko spoko. Każdy onanista powie, że szum płyty gramofonowej nie przeszkadza. Ale szum kabli (tfu, interkonektów) już tak. Więc odpowiedni odstęp szumu od szumu jest wskazany. Tak przynajmniej ze dwa metry😅

  • @888waldi
    @888waldi 3 ปีที่แล้ว +1

    Pomiary w komorze bezechowej są nie miarodajne . W normalnych warunkach fale odbijają się od ścian i dławią membranę głośnika , przy niektórych częstotliwościach powstają fale stojące .

  • @Awganmasta
    @Awganmasta 3 ปีที่แล้ว +1

    A gdyby mierzyć wychylenie membrany. Wtedy odbicia nie miały by wpływu.

    • @DearWolfAudio
      @DearWolfAudio 3 ปีที่แล้ว

      Już od dawna stosuje się pomiary laserowe. KLIPPEL

  • @mareczekmak
    @mareczekmak 3 ปีที่แล้ว

    Ciężki kawałek chleba, zaczynając od posiadania porządnej karty dźwiękowej + porządny mikrofon ... to już nie wiele brakuje do średniej klasy monitorków ;-) , ale da się? no da się! Heh.

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 4 วันที่ผ่านมา +1

      Taniej jest za pomocą trzech flaszek. Za pomocą pierwszej zapoznajemy dowolnego inżyniera-elektronika. Za pomocą drugiej zapoznajemy jego dowolnego kolegę po fachu, z tym że musi być z odpowiedniej uczelni (chyba Warszawa lub Poznań wchodzą w grę). Trzecia flaszka przeznaczona jest dla kolejnego kolegi, tym razem już z zakładu elektroakustyki. Wjazd do komory bezechowej powinien się odbyć już bezflaszkowo (tożto byłaby korupcja!), o ile nasze zestawy głośnikowe prezentują się wystarczająco obiecująco.

  • @prusaktomasz9841
    @prusaktomasz9841 3 ปีที่แล้ว

    A ja myślałem że zestaw audio powinien cieszyć ucho właściciela mimo że to tylko jego subiektywna ocena. Pozdrawiam.

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 3 ปีที่แล้ว

    👍

  • @Micha-dx2xw
    @Micha-dx2xw 3 ปีที่แล้ว

    Komora bezechowa jest dobra do wyznaczenia charakterystyki na tabliczkę kolumny. Przecież to nigdy nie będzie miało prawa zagrać tak samo w domu, chyba że ktoś stworzy sobie komorę bezechową :) Zestaw audio to poza wzmacniaczem, kolumnami także pomieszczenie oraz otoczenie (hałas%) za oknem.

    • @Mikexception
      @Mikexception 3 ปีที่แล้ว

      Nic nie zastąpi odsłuchu na uszy w pokoju,.

    • @Micha-dx2xw
      @Micha-dx2xw 3 ปีที่แล้ว

      @@Mikexception o tym piszę. Komora bezechowa to tylko żeby wyznaczyć charakterystykę, której nikt w domu nie uzyska :)

  • @maciasek467
    @maciasek467 3 ปีที่แล้ว

    Ja muszę przestawić kolumny bo prawa gra bardziej bassem niż lewa bo prawa jest w rogu pokoju

    • @maciasek467
      @maciasek467 3 ปีที่แล้ว

      @@zygmuntzarzecki gra nieźle

    • @sbulanda
      @sbulanda 3 ปีที่แล้ว +1

      Autorem tego powiedzenia jest Julian Tuwim.

  • @Jausz1965
    @Jausz1965 3 ปีที่แล้ว

    Audyssey MultEQ XT32 ;)

  • @boleslawwroblewski6838
    @boleslawwroblewski6838 3 ปีที่แล้ว

    W moich kolumnach po wyłączeniu słyszałem dziwne dzwięki Okazało się że mam myszy w kolunach ! Co puścić żeby wyszły może Górniak ?

  • @adamw.2024
    @adamw.2024 3 ปีที่แล้ว +1

    :)

  • @xmonastyrx
    @xmonastyrx 3 ปีที่แล้ว +2

    Hej

  • @falutek
    @falutek 3 ปีที่แล้ว +3

    cyk pierwszy ;)

  • @andrzejrubacha9521
    @andrzejrubacha9521 3 ปีที่แล้ว

    odcinek z cyklu ...a mój przewód jest lepszy niż twój...

  • @Cyklonus
    @Cyklonus 3 ปีที่แล้ว

    👍