Hogyan tároljuk a gumiabroncsokat? - Tisztítás, ápolás, tárolás.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ย. 2024
  • Ebben a videóban megmutatom én hogyan készítem elő a tárolásra a gumiabroncsokat és hogyan kell szakszerűen tárolni az én tudomásom szerint őket. Hogyan tisztítsuk meg a felniket? Hogyan ápoljuk a gumikat? Hogyan helyezzük el őket és milyen környezeteben? Erre mind választ kaptok a videóban. :-)
    Jó szórakozást hozzá!
    171106

ความคิดเห็น • 52

  • @attilagm
    @attilagm 6 ปีที่แล้ว +1

    Ismét sok szakszerű dolgot osztottál meg velünk, köszi! :)
    További sok sikert a következő vidikhez!

  • @boorandras9723
    @boorandras9723 6 ปีที่แล้ว +7

    A Dot szám kapcsán:
    Mondtad, hogy van amelyiken nincs (akkor az már bőven több mint 10 éves (lassan inkább kb 20 éves) gumi kéne, hogy legyen..)
    Kb 2000-res éves eleje óta mindegyik gumin van, csak nem mindegyiken van mindkét oldalon (és ez a trükk, miután hetente változik a gyártáskor a szám amit bele kell nyomni, és ezzel könnyítik az életüket a gyártók, hogy csak az egyik oldalra kerül ez rá)
    Forgásirányos gumiknál is előfordul, hogy az adott gyár csak az egyik oldaon nyomja bele a dot számot, így az autó egyik oldalán a dot-szám a gumi belső (az autó alja) felöli oldalon lesz látható (illetve lesz "nem annyira látható". (ezekre szokták mondani, hogy "dehát ezen nincs...").

  • @muranyi64
    @muranyi64 6 ปีที่แล้ว +5

    Én mielőtt lecserélem elmegyek egy mosóba és leveretem a koszt kézi mosóval.Aztán csere után egy kis kézi tisztogatás, szilikonozás és mehet pihenni.De tetszik ez az alaposság.

    • @5HARDY5
      @5HARDY5 5 ปีที่แล้ว +2

      gumiabroncsot szilikonozni TILOS

  • @dzsukovszki
    @dzsukovszki 5 ปีที่แล้ว +6

    Jót tesz a fűnek és a földnek.

  • @housethegren7236
    @housethegren7236 5 ปีที่แล้ว +7

    Ne hari de ennyi idös gumit már le kellett volna régen cserélni a gyárto szerint is!!!

  • @Owner28101
    @Owner28101 6 ปีที่แล้ว +3

    5 éve zsír krétat használok mindig rajta marad ;)

  • @westernengine11
    @westernengine11 4 ปีที่แล้ว

    A gumi koraval kapcsolatba a gyarto 10 evet garantal de ha jo minöségü a gumi abroncs akor 20 évet is elmegy még ha repedezet is kivülröl mivel hogy töb rétegböl van ösze álitva és a külsö rész csak egy réteg ami látható.gumis ként látam 2-3 éves gumit el oválosodva vagy a drot ki jöt a nem megfelelö gumi nyomás miat és látam 20 évest telyesen jo álapotba csak el volt kopva igy az autot is le lehetne cserélni miután lejár a szavatosága aki nem hiszi el vágjon szét egy külsöt és gyözödjön meg rola és hol van az hogy vigyázunk a természetre mert mindent el dobálunk sokszor értelmetlenül mert valaki azt mondja hogy az nem jo már. nagyot változot a világ régen a kivágot gumikat megvartuk és meg ragasztotuk és sokáig elment. most meg az a lényeg hogy hogyan szenyezük joban a környezetet bármivel.

  • @karlpozsonyi
    @karlpozsonyi 5 ปีที่แล้ว

    Valóban nem túl érthető, megpróbálom újra, ha hosszabb időre nem használom az autót és nem vagyok ott ahol leállítottam mi a legjobb metódus ami a legkevésbé károsítja a gumikat, nem tudom megemelni az autót, most gumi téglán állok , segít valamennyit?vagy van jobb megoldás?

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  5 ปีที่แล้ว

      Én mindenképpen alábakolnék, hogy tehermentesítsem a futóművet is, és a rugókat, ne csak az abroncsokat. Ha ennyi időre sem tudod megemelni, akkor szerintem érdemes néha megmozgatni az autót, hogy ne csak egy helyen terhelődjenek az abroncsok. Igazából, akkor okoz ez a hosszú állás gondot, ha leeresztenek a gumik, mert akkor tuti eldeformálódnak.

  • @kalmanbekesi7678
    @kalmanbekesi7678 5 ปีที่แล้ว

    Nekem is megmarad a kréta simán jó rá ;)

  • @user-ie3uf6gd7b
    @user-ie3uf6gd7b ปีที่แล้ว

    Szerintem ezek a gumiápolók maximum annyit érnek, hogy szép tiszta lesz tőlük a gumi. Az élettartamán nem változtat és ezt már sokan mondták. A gumi anyaga öregszik/fárad és attól, hogy kenegetem-fújogatom valami flakonos cuccal, az idő előrehaladtával mindenképpen öregedni fog, ami elkerülhetetlen sajnos.

  • @karlpozsonyi
    @karlpozsonyi 5 ปีที่แล้ว

    4db 50x50 és 8cm vastag puha gumi lapra álltam szerinted segít valamit hogy ne terhelje úgy a szálakat ,hogy utána uthet ill doccen esetleg a gumi

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  5 ปีที่แล้ว

      Valószínűleg jobban eloszlik így a teher, ám nem tudok ebben biztosan nyilatkozni.

    • @karlpozsonyi
      @karlpozsonyi 5 ปีที่แล้ว

      Lukács László - Az élet iskolája koszonom

  • @tamasvari7015
    @tamasvari7015 4 ปีที่แล้ว

    Ha felnire van szerelve akkor miért nem lehet őket állítva tárolni? Hiszen amikor a kocsin van, akkor is így állnak és még plusz súlyt is viselnek.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 ปีที่แล้ว +1

      A felnire szereltet fektetve, a felni nélkülit állítva tároljuk. Igen nekem is fordítva lenne logikus. Sőt a gumisnál sem állítva vannak legtöbbször betárolva.
      totalcar.hu/magazin/technika/2010/04/26/a_gumiabroncsok_tarolasa/

  • @Csont9889
    @Csont9889 5 ปีที่แล้ว

    Nagy a pereme a felnimnek és nem szeretném hogy a felnin legyen a súly emiatt nem tudom egymásra pakolni függőlegesen. A falnak döntve kb 60 fokban tárolom külön zsákokba. Baj nem lehet ugye?

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  5 ปีที่แล้ว

      Nos elvileg így nem tanácsos tárolni, na de ha nincs más lehetőség, nem hiszem, hogy nagy bajt okoz.

    • @Csont9889
      @Csont9889 5 ปีที่แล้ว

      @@nepazarolj jobb, mintha a felni peremére stocolnám a 4-et? Nagyon drága felniről van szó.

  • @tiborkovacs5089
    @tiborkovacs5089 5 ปีที่แล้ว

    sziasztok! mi a neve a kerék tisztítónak? vagy tudtok valamit ajánlani? előre is köszönöm a válaszokat!

    • @marcellszakacs1515
      @marcellszakacs1515 4 ปีที่แล้ว

      Én a turtle wax gumiápolóját hasznalom, olcsó és sokáig kitart

  • @adamtoth7695
    @adamtoth7695 5 ปีที่แล้ว

    Azért az hogy letisztítja nagyban megkonnyiti a gumisokndolgát. Tudom mert a szervizben én is gumiztam.. vannak olyan retkes piszkos kerekek hogy kb esélytelen felragasztani a súlyt... ez nagy segítség! nem kell percekig féktisztítós rongyal torolgetni. A felutott suly az alufelnire vannak ilxenek is :) az ilyen nagy peremes felnikre szeretik feltenni de leszedni már nagyon rossz..

  • @tarmartin2879
    @tarmartin2879 6 ปีที่แล้ว

    Megkérdezhetem, hogy milyen órád van?

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  6 ปีที่แล้ว +1

      Egy 22 éves Q&Q Leaf fit, vagyis orvosi acélból készült óra. Akkor még tudtak órát gyártani és strapabíró tokot is. :-) Úszom benne, a szaunában is rajtam van, mégis bírja. :-) Eredeti a szerkezet is benne, de ha tönkremegy majd, akkor csak a szerkezetet cserélem. 4.000 Ft-ért. :-) A tok az biztos, hogy míg én élek kitart.

  • @viktorsomodi4241
    @viktorsomodi4241 5 ปีที่แล้ว

    Én is lecsereltem már és nagyon szépen tisztán raktam el pihenni de mi a teendőnk ha már túl sok a suj alemezfelnin.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  5 ปีที่แล้ว

      Meg szokták kalapálni is a tapasztaltabb gumi szerelők. Az abroncs is bűnös lehet, ha a sok súly kell. Bár nem vagyok szakmabeli.

  • @FerencRadvanyi
    @FerencRadvanyi 6 ปีที่แล้ว

    Nekem is van egy hasonlo videom, gumiapolasos :)

  • @richardhorvath7237
    @richardhorvath7237 5 ปีที่แล้ว +1

    Tudom, hogy már több mint egy éves a videó, de van akinek új, és ezért szólok hozzá. :)
    Nem tudom, sokan annyit ki hoznak a kerék cseréből, hogy az nem igaz. Én is leveretem a mosóba, aztán csere, de nem szilikonozok, meg egyéb hülyeség. Ez mind annak kell akinek vagy nincsen jobb dolga, vagy tényleg unja magát.
    Felesleges szilikonozni.
    Miért?
    Régen sem volt szilikon, és akkor is elmentek a gumik akár 10 évig is, és most is éppen annyit mennek el ha szilikonozod, és ha nem akkor is.
    A másik meg a rettenet felni pucolás, hogy tökéletesen tiszta legyen.
    Azt sem értem.
    Ez nem egy tányér amiből eszünk.
    Nézd meg mikor felrakod, milyen lesz az első 5 kilométer után. Mint ha nem is csináltál volna vele semmi sem.
    Hozzá teszem a haveri körömbe nekem is van aki így teszi el a gumikat, és nem tudom mire vélni ezt a nagy felesleges felhatást.
    Mosószeres víz, lemosod, megszárad elteszed, és ~6 hónap múlva meg felrakod. Ennyi.
    Semmit nem ért el ezzel a nagy hű -hóval. Nem fog tovább szép maradni a gumi, nem fog rajta a minta megmaradni tovább. Ez csakis igényesség. De túlzott igényesség. Pont mint amikor a legnagyobb latyakban is használják emberek a kézi kocsimosókat. Mindig van olyan elvetemült, aki akkor is lemossa a kocsit, ha esőre áll, vagy épen nagy eső után vagyunk.
    Az esetben megérteném, ha utána szobába vinnéd be a kerekeket, és kitennéd a vitrinbe, hogy szépen mutasson.
    De vajon az olajcsere periódusokat megtartod, vagy átnézeted 2-3 évente az autót, vagy csak a műszakira viszed oda. Amikor mosod szépen kivaxolod, és az alvázat is lemosod rendesen, mert aki ennyit kihoz egy kerékcseréből annak azt is illene megcsinálni.
    Aztán szólás szabadság van, ráadásul ízlések és pofonok. :)

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  5 ปีที่แล้ว

      Így van Richárd! Szólásszabadság van és sokfélék vagyunk, ezért izgalmas az élet. :-)
      Nos Apám mondta mindig az ilyen dolgokra, amikor én azt mondtam felesleges, hogy "Minek eszel, úgyis megéhezel!" :-)
      Azért érdemes ennyire letisztítani a felniket, mert egyébként, amikor az autón van sosem férünk ennyire jól hozzá és sajnos a koszos felületen jobban megragad a további kosz is, sőt a sár is, ami nagyobb adagban akár kiegyensúlyozatlanságot is okozhat. Én jártam már így télen. Belementem mély hóba, az berakódott a felnibe és rázott mint állat. :-) Sárral is tapasztaltam ilyet.
      Szóval a tisztítószer, egy védő filmréteget is képez a felnin, ami meggátolja a kosz lerakódását, olyan, mint a vaxolás, ami könnyebben lemoshatóvá teszi a szennyeződéseket a következő mosásnál. A mosószeres vízzel lemosás után eltenni a felniket nem tartom jó ötletnek, mert a használt tisztítószerek kémhatása és egyebek nem barátja sem a guminak, sem a felninek.
      Nagyon fontos autómosásnál is, hogy minden fázist be kell tartani. Mosószer, öblítés, vaxolás, öblítés. Ugyanis, ha pl. rányomjuk a vaxot közvetlen a mosószeres víz után, akkor a kettő kémhatása sem egyezik és kiütik egymást, vagyis nem tapad meg a vax, stb.
      Betartom az olajcsere periódusokat, igen. :-) ha tehetem, főleg sós hólé után minden alkalommal lemosom az autóink alvázát is, azért is vannak olyan jó állapotban. Igaz a por sokszor látszik a műszerfalon, ebben van hová fejlődnöm, ám ami árthat az autónak, azokat kerülöm és a karbantartásra odafigyelek. :-) mosásnál egyébként mindig van forróviasz is, mert az fontos, főleg télen. Persze alapszabály, hogy 0 fok alatt nem mosunk autót, és finoman bepermetezzük, hogy a lakkozás ne sérüljön a hirtelen forróvíztől, stb. Más tuti nem figyel ilyenekre. :-)

    • @richardhorvath7237
      @richardhorvath7237 5 ปีที่แล้ว +1

      @@nepazarolj
      Akkor te egy jó példa vagy éppen!
      Most nem azért, de ismerek olyat, aki a kerekeket elrakja télire a legnagyobb gonddal ápolva, a szerelőhöz is hordja rendszeresen, de az, hogy a szétrohadt váltószoknyát lecserélje, már luxus neki.
      Illatosító 20 féle.
      Egyik büdösebb, mint a másik. Személy szerint én ambipurt használok a szagtalanítót, az enyhe illata tökéletes.
      A vezetési stílusa miatt, viszont félévente szerelő, mert a kocsit nem tiszteli.
      Volt már turbó, váltó gondja.
      Azt is ő tudja.
      Amúgy az én környezetemben 1-2 ember hoz csak ki ennyit a kerék cseréből, és raktározásból, azon kívül senki sem panaszkodott még azért, mert egy kicsit koszos, vagy azért, mert korábban elöregedett a gumi anyaga, mint az ajánlott 10 év. A futó felület úgyis előbb lekopik, ha nem Első osztályú márkát vesz az ember, de akkor sem éri meg a dupla költség azt a plusz 2-4 évet. Ki hogyan használja.
      Persze szép, és rámondhatja az ember, hogy én igenis tisztán raktam el a gumikat, és gyönyörű makulátlan az egész.
      De megéri ennyit bajlódni!?
      Nekem nem az biztos.
      Ezen felül, abszolút, de nem hiszek a kémiai anyagokban ilyen téren, hogy megóvná a felnit, meg a gumikat.
      Ez nem azt jelenti, hogy nem törődök a dolgokkal, de ennyit nem hozok ki belőle.
      És ami azt jelenti, nagyon sokan csak odadobják és kész.
      Ráadásul, ha megnézel egy modernebb autót, lehetőleg minél drágábbat, 5-6 éves típusok rozsdásodnak mind.
      A jó ember megveszi, de törődni vele már luxus.
      Múltkor egy Q7-est láttam, amiről lerít, hogy a vaxon kívül semmit nem kap.
      Még a kulcslyukból is a gedva folyt kifelé. Kapott némi zárolajat a 20 millás autó, de már lemosni nem volt kedve.
      Itt is csak arra akarok rávilágítani, hogy sok fajta ember van, és mindenki máshogyan áll hozzá a témához, de az a baj, hogy sokan elég elvakult módon.
      A szilikon sprayeket azért találták ki, hogy a vizet lepergessük a felületekről, és fémeket tegyünk csillogóbbá vele, valamint csúsztatási felhasználása van, jó hő ,és időjárás álló, és víztaszító.
      De egy gumiabroncson, ami teszi a dolgát ezeket a tulajdonságait (hangsúlyozom szerintem!) nem tudja kifejteni, mert nem tapad meg tartósan a felületén a deformálódó guminak. Valamint ezekkel a tulajdonságokkal a gumi is rendelkezik, úgy hogy én szkeptikus vagyok, hogy ez jó e valamire.
      Szilikon sprayeket a fémipar használ jobban, de mivel feltalálták a WD-40-ezért már ott sem nagyon. Vannak már sokkal jobb anyagok, mint a szilikon, és én annak az elméletnek a híve vagyok miszerint, mivel már a kutyának sem, kell ezért eladják jóhiszemű embereknek gumiápoló gyanánt.
      A fát lehet ápolni pl: sadolinnal, mert az természetes lebomló anyag.
      A fémet is lehet ápolni, mert az meg korrodálódik. De például ott sincsen nagyon értelme, semmilyen szernek sem, csak ha megfelelően le van kezelve.
      De a gumi az egy mesterséges összetett anyag, ami pont "azért lett" kitalálva mert széles körben ellenáll mindennek.
      Idővel csak a rugalmasságából veszít, mivel tartalmaz természetes anyagokat is, amik meg idővel bomlásnak indulnak. Ilyen a kaucsuk, ami a gumi rugalmasságát adja. Ha ez "eltűnik" a gimi abroncsból, akkor az kikeményedik, rugalmasságából veszít, megreped.
      Ezt a folyamatot a szilikon(szerintem) nem tudja befolyásolni.
      Ehhez szakértő véleményét kéne kikérni, akik kémiai úton le tudja vezetni, hogy mi is ez a folyamat. :)
      Tudom sok a szerintem, de még egy! :)
      Szerintem a szilikon arra jó, amire nem kellene , hogy jó legyen. Magyarul csökkenti az autó tapadását az út felületére, amíg le nem kopik róla, mivel elég jó síkosító anyag is egyben. Pont mint amit a gyártók használnak, hogy könnyebben ki tudják venni az öntő formából az abroncsot.
      Magyarul nem hiszek benne! :D

  • @firsh
    @firsh 6 ปีที่แล้ว +1

    Végre valaki tudja, mire való a WD-40! :)

    • @gyorgygaspar3435
      @gyorgygaspar3435 4 ปีที่แล้ว +1

      Ha valamit nem lehet megoldani WD40-nel vagy ragasztószalaggal, akkor meg lehet oldani mégtöbb WD40-nel vagy ragasztószalaggal :D

  • @FuxtecHu
    @FuxtecHu 6 ปีที่แล้ว +2

    Na sajnos akkor ez a gumi már bőven lejárta azt amire kitalálták... :) 2-4 év max

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  6 ปีที่แล้ว +8

      Igen. De tegyük azt is hozzá, hogy ez garázsban állt és az autóba a 12 éve alatt 38.000 km került, tehát ezt a gumit nap nem igen érte és amikor a téli volt fent, akkor a hűvös pincében pihent. Tehát ez bár igen koros, de mégis kitűnő állapotú gumi. Minimális érési repedezést csak az egyiken láttam. Viszont benzinkutasként láttam már ennél sokkal rosszabb állapotút autón használni. :-) Agyonrepedezve, a szálszakadás szélén. Továbbá 6 éves gumit is ennél sokkal rosszabb állapotban, mert azt a nap érte.
      Tehát a gumi egészségi állapota nem csak a korától függ, hanem a tárolási módjától és használatától is. Nagy mértékben!

    • @FuxtecHu
      @FuxtecHu 6 ปีที่แล้ว +2

      Lukács László - Az élet iskolája igen ebben igazad van nekem egy gumis barátom mondta hogy a keverék par év után mar nem olyan mint amikor gyártottak. Csökken a tapadás stb a gumi gyárban 30-40 ezret mondtak 1 Gumira. Na de gondolom amikor eladják nem ezt mondjak annak aki veszi :)

    • @mrsztalin
      @mrsztalin 5 ปีที่แล้ว

      5 év a szabvány, szervizben automatikusan lecserélik az ennél idősebbeket :-(

    • @5HARDY5
      @5HARDY5 5 ปีที่แล้ว +5

      A gumiabroncs 3évig gyári új 5 évig új 8 évig szerelhető 10 évig használható

    • @otto8509
      @otto8509 4 ปีที่แล้ว

      @@5HARDY5 ez a gyártástól számolja vagy a felszereléstől?

  • @karlpozsonyi
    @karlpozsonyi 5 ปีที่แล้ว

    Hogy a legjobb , ha az autón marad a kerek és 6 hónapot nem tudod az autót hasznalni, mi a legjobb a gumiknak megemelni vagy kikonnyiteni a súlyt esetleg jó ha egy vastagabb 6-10 cím és gumit alá rakni , nincs lehetőség ide oda tologatni. Kosz ha valaszolsz

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  5 ปีที่แล้ว

      Kedves Károly, nos nem egészen értem a kérdéseket, talán az elírások miatt lehet ez.
      Ha arra gondolt, hogy maradjon-e egész évben egy fajta abroncs, akkor a válasz az, hogy ha évi 8000 km alatt megy, akkor csak téli gumit érdemes használni télen, nyáron. Mert hamarabb elérik a gumi, mint, hogy elkopna.
      A kérdés második felét sajnos nem tudtam értelmezni. :-(

    • @errordtp
      @errordtp 5 ปีที่แล้ว

      @@nepazarolj Szerintem arra gondolt, hogy állni fog az autó és érdemes-e alábakolni (csak Ő a kerekek alá akart tenni valami puhát - aminek semmi értelme), hogy a gumikat ne egy ponton nyomja az autó súlya. :) Mindenképpen érdemes, sőt, mivel a komplett futómű sem fog "mozogni" és a rugók, gátlók, szilentek nem igazán szeretik a 1-2 tonnás "tárolást". :)))

  • @claccatel9216
    @claccatel9216 6 ปีที่แล้ว

    Olvastam hogy a régi gyàrtàsú gumikból még nem sajnàltàk az adalékokat. de a mostaniakból màr mindent kisajnàlnak ezért nagyon hamar tönkremegy. És ez minden màsra is igaz nemcsak gumira

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  6 ปีที่แล้ว

      Igen, sajnos. :-(

  • @bunsoft2
    @bunsoft2 6 ปีที่แล้ว +2

    A gumiapolon irja hogy a futofeluketet NEM szabad kezelni. Valtoztat a tapadasan.

    • @kusz77
      @kusz77 6 ปีที่แล้ว +6

      en is ezt hasznalom, es fujok a futofeluletre is. fel ev alatt annyira beszivodik hogy egyaltalan nem jelent problemat. mire kierek a sarokra addigra meg az is lekopik rola ami rajta maradt. viszont igy a bordak melyedesei is rugalmasabbak maradnak, es kevesbbe repedezik ki.

  • @kanyaditibor
    @kanyaditibor 5 ปีที่แล้ว

    ha mar neki altal tisztitani akkor miert nem vegezel endes munkat !! belul ott hagyod a koszt !!! gondolom az nehezebb munka pedig meg eri ki tisztitani!!!! ha mar alapos munkat vegzel!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • @kisarnold1
    @kisarnold1 3 ปีที่แล้ว

    Te ha ilyen ótvar koszos a felnid egész évben akkor minek tisztítod már le télre 😎😂😂😂😂😂

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  3 ปีที่แล้ว +1

      Az ilyen megjegyzésre mondta mindig apám: Minek eszel úgyis megéhezel! :-)