3. Výkonnosť portfólií: Znamená naozaj vyššie riziko aj vyšší výnos a naopak?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น •

  • @richard.chrappa
    @richard.chrappa 11 หลายเดือนก่อน +1

    Ďakujem, super info a porovnanie. Kde by som si mohol prosím vás urobiť takéto porovnanie na moje plánované portfólio? Ďakujem 🙂

    • @MarekNemkyXTB
      @MarekNemkyXTB 10 หลายเดือนก่อน

      ja som to robil v Pythne, ale myslím že keď to navolíte do tých Investičných plánov tak Vám vyhodí nejaké štatistiky o tom portfóliu.

  • @Bowlis
    @Bowlis 10 หลายเดือนก่อน

    Dobrý den, super produkt i video, možná jsem to přeslechl, ale chtěl jsem se ujistit, simulace jsou vytvořeny za předpokladu, že se do strategie posílalo každý měsíc stejná částka, nebo je to pouze výkon od roku 2012?
    Dále by bylo hezké vidět výkon očištěný o inflaci a tím pádem potom i maximální pokles, to by mohlo trochu změnit vývoj posledních portfolií se zlatem a dluhopisy a mohlo by to přinést vysvětlení, zda tyto portfolia opravdu mohou být brány jako "proti inflační"
    Každopádně děkuji za analýzy :)

    • @MarekNemkyXTB
      @MarekNemkyXTB 10 หลายเดือนก่อน +1

      Dobrý deň. Bolo to tvorené iba nákup a držba pre jednoduchosť. Kľudne by sa dalo aj modelovať tieto portfólia podľa pravidelnej mesačnej čiastky, dokonca aj s mesačným rebalancingom. Ale zvolili sme takú možnosť pre jednoduchosť. Prihodiť infláciu by bolo fajn, avšak správalo by sa to pri všetkých portfóliách rovnako, a tak aj finálne porovnanie by vyšlo taktiež narovnako.

  • @robertseemann8123
    @robertseemann8123 11 หลายเดือนก่อน

    spustil som si portfolio a chcel by som sa opytat, preco otvorene veci z portfolia nevidim standardne medzi ostatnymi tvorenymi vecami, ale iba v portfoliu?

    • @tomasvranka4275
      @tomasvranka4275 9 หลายเดือนก่อน

      Zdravim, IP a klasicke nakupy sa zobrazuju rozdielne, nenajdete ich na jednom mieste.

  • @dranel91
    @dranel91 10 หลายเดือนก่อน

    Sorry, ale to je jak když pejsek s kočičkou vařili kašičku. Zastoupení jednotlivých složek vychází z nějakých dat, nebo je vymyšlené? Kde jsou rolling returns, doporučené doby držení nebo korelace jednotlivých aktiv v čase? Přijde mi to jako skládání nejznámějších indexů v náhodných poměrech.

    • @MarekNemkyXTB
      @MarekNemkyXTB 9 หลายเดือนก่อน

      Áno správne. Toto video bolo tvorené tak, aby mu pochopila väčšina ľudí a dokázala si vizualizovať ako približne vyzerá dlhodobá výkonnosť rôznych portfólii. Myslím si že by bolo väčšine ľudí nejasné prezentovať závery vychádzajúce z MPT, ktorá by bola optimalizovaná práve na toto historické časové obdobie. Bolo by skvelé spraviť rolling backtesting kde by sa váhy stanovovali in the sample na základe MPT stále a následne out of the sample by sa ukázala výkonnosť, avšak pre potreby tohto videa pre ukázanie toho, že dlhopisy prípadne zlato znížia volatilitu portfólia a vďaka negatívnej korelácii taktiež zmierňujú prepady na trhu si myslím že to bolo dostačujúce.

  • @jiridvorak
    @jiridvorak 11 หลายเดือนก่อน

    Nevidím tam nikde započítané, že v roce 2000 byl USD za 40kč dnes je za 20kč, stejně tak Euro v roce 2000 sme kupovali za 40kč, ted má hodnotu 25kč. Tedy jen na měnovém riziku (i za průběžného investování) za 20 let se postupně tratilo +-50% investice. Takže pokud fond není veden v domácí měně investora je k ničemu.

    • @tomasvranka4275
      @tomasvranka4275 11 หลายเดือนก่อน +2

      Dobry den, portfolia sme modelovali primarne v EUR ETF, aby sme demonstraciu jednotlivych zloziek zjednodusili. Co pisete je samozrejme pravda, pri priebeznom nakupovani sa ale priemeruje aj nakupny kurz. To, ako to popisujete vyzera na prvy pohlad drasticky, avsak ak by ste sa naozaj drzali priebezneho nakupu, kurz by bol niekde v strede rozpatia. Netreba tiez zabudat, ze pohyb kurzu smerom nadol sice sposobi kurzovu stratu, avsak pri kazdom dalsom nakupe si kupite viac kusov ETF. Kurz teda spadol zo 40 na 25 ako pisete, velku cast rokov by ste ale nakupovali ETF za este nizsie hodnoty, kedze sa kurz dlhe roky drzal pod urovnou 20 a potom zase nad 20. Ja som si kedysi v exceli dopad kurzu prepocitaval a naozaj to nebol pri priebeznom nakupovani velky rozdiel. Aj keby kurz teoreticky isiel do nevyhodneho smeru aj niekolko desiatok %, tak priemerna nakupka bude niekde v strede a trhy za tu dobu pokojne mozu urobit stovky percent. Ak sa ale investor predsalen kurzu boji, je mozne hladat aj hedgovane ETF, pripadne si kurz hedgovat pomocou inych nastrojov. Ja osobne som ale presvedceny, ze to pri dlhodobom horizonte naozaj nie je potrebne.

    • @tomas8773
      @tomas8773 11 หลายเดือนก่อน

      Hmm ale v roce 2008 by jste kupoval dolar za 15 korun a v roce 2011 za 16 takže bacha

  • @_MILCAR_
    @_MILCAR_ 11 หลายเดือนก่อน

    Luxus, moc díky 😉

  • @armanidesigner
    @armanidesigner 11 หลายเดือนก่อน

    Skuste spravit rovnake porovnanie od 1999 aby to zahrnovalo 2 hlavne krizy.

    • @tomasvranka4275
      @tomasvranka4275 11 หลายเดือนก่อน

      Dobrý deň, radi by sme, ale tie európske ETF nemajú dáta tak dlho do minulosti. Aj tieto ETF sme vyberali tak, aby sa vôbec dalo namodelovať tých 12 rokov dozadu. Tú dekádu od 2000 do 2010 ale samozrejme poznáme, akcie išli tých 10 rokov prakticky do strany. Po zlých dekádach ale historicky prichádzajú zase nadpriemerné a dlhopisové ETF by Vám pomohli aj pri takýchto prepadoch. Myšlienkou tých videí nie je snažiť sa časovať takéto prepady, lebo to dlhodobo a systematicky dokáže minimum ľudí, ale ukázať, ako jednotlivé triedy aktív vplývajú na výkonnosť a prepady počast rastu trhov, ale aj počas poklesov, čo toto obdobie pekne demoštruje.

    • @MarekNemkyXTB
      @MarekNemkyXTB 11 หลายเดือนก่อน

      @@tomasvranka4275 Pomaly ani euro nemá takú dlhú históriu :)

    • @armanidesigner
      @armanidesigner 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@tomasvranka4275 Skuste pozriet stranky backtest curvo a enginnered portfolio kde je dokonca excel s datami zdarma

    • @tomasvranka4275
      @tomasvranka4275 11 หลายเดือนก่อน

      @@armanidesigner Mnoho z tých ETF v roku 1999 ešte neexistovalo, dobré dáta viete nájsť k samotným indexom, ale nie k jednotlivým ETF. Tie výpočty by sa dali zjednodušiť tak, že by sme zamenili ETF za indexy, ale nebol by tam zohľadnený kurz medzi EUR a USD, výkonnosť by bola odlišná vzhľadom na vnútorné poplatky ETF a mierny rozdiel by bol aj pri rebalancovaní ETF, práve preto sme to robili už s konkrétnymi ETF. Som si ale na 100 % istý, že aj dotcom a kríza z 2008 by potvrdili tie závery, ktoré sú vo videu spomenuté - že v dlhodobom horizonte sú výkonnejšie akcie a pridaním dlhopisov či zlata sa znižuje volatilita aj výnos.

    • @armanidesigner
      @armanidesigner 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@tomasvranka4275 No podla engineered portfolio od 1972 do 2016 z pohladu sharpe ratio teda pomeru rizika k vynosu technologie, sp500 a dlhopisy nebola najlepsia investicia a prekonali ich sektory staples a healthcare, reality, mid a small cap value, emerging markets, a krajiny Svedsko a Juzna Afrika. Tech ktory je vyrazne nadvazeny v SP500 ma vysoke rasty v konjukture aj vysoke pady v krize. Tiez tam riesia pri zostavovani portfolia vzajomnu nekorelaciu casti portfolia. Co sa tyka kurzu pri pravidelnom dlhodobom investovani to netreba riesit a staci zobrat data v USD. A podla webu je pri horizonte nad 20 rokov zbytocne investovat do zlata a dlhopisov z pohladu risk reward ratio