Posiadalem przez kilka ladnych lat Taga Harmony Platinum B40v2 w pomieszczeniu 16m2. Graly naprawde zacnie a i bas nie jedna osobę zadziwial (szukali pod stolem suba). Zmienilem na Klipsch r820f i poczulem dopiero granie. Bas nizej zdecydowanie schodzil i byl taki jak lubie. Stoja pomiedzy meblami i z 10cm od sciany. Zamontowalem za nimi lamele , dodatkowo je delikatnie w srodku wygluszylem i nie ma żadnego dudnienia czy buczenia. Jest gleboki bas i naprawde przy muzyce hi-res gra to dla mnie super. Takze najwazniejsze jest,zeby czlowiekowi co slucha sie podobalo. 👍
Ja jestem przykładem gościa co wszedł do sklepu po trójki a wyszedł z podstawkowymi. Argumentacja pana w salonie mnie przekonała. Do tego wygląd podstawek również robi robotę. Jestem w szoku, że to poszło nie po mojej myśli a ostatecznie jestem mega zadowolony z wyboru :)
Dziękuję za film. Wybór kolumn dostosowujemy do słuchanej przez nas muzyki. A kompatybilność kolumn do pozostałych elementów zestawu. W końcu: wielodrożność kolumn i uzyskany efekt zależy od jakości zwrotnicy, umiejętności doboru poszczególnych głośników, jakości użytych przewodów oraz staranności pomiarów dla poszczególnych częstotliwości. Na koniec uwaga: otwór Bass/Reflex z przodu lub u podstawy kolumny zdecydowanie lepiej niweluje odbicia niż taki sam umieszczony w tylnej części obudowy kolumny.
Nie widziałem oznaczeń producenta na kolumnie do jakiej muzyki ma być . Skoro tak jest , to będzie 10 kolumn wyglądających identycznie o różnej konstrukcji z napisami producenta. : disco polo , metal , klasyka , rap itp. Swoją drogą jaka kolumna jest do disco polo ? a jaka do metalu ? Te same gabaryty -moc itp..
@@pawelhuczewski2772 Nie trzeba być ekspertem, aby wyłapać różnice dotyczące np subtelności pasm dźwieku w muzyce np heavy metal/hard rock a np. muzyki elektronicznej czy soulu. O ile te pierwsze graja skrajnymi pasmami (co wynika z strojenia instrumentów) o tyle te drugie graja głównie środkowymi pasmami. I podobnie jest z kolumnami, Dlatego warto przed zakupem skonsultować temat ze sprzedawcą który wskaże na modele pasujące do danego typu muzyki. oczywiście tak samo jak ciężarówka możemy wozić dzieci do szkoły to tak samo możemy łączyć każdą kolumnę z każdym wzmacniaczem-tylko po co...
Dyskusja o wyższości kolumn podłogowych nad podstawkowymi (lub odwrotnie) to trochę jak dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy 😁 Ja akurat po wielu, wielu, wielu latach miłości do podłogówek od ponad 2 latach używam monitorów z których jestem wielce kontent. Zgadzam się, że scena, zarówno szerokość jak i głębia jest cudowna jednak po roku skusiłem się ostatecznie na suba. W niektórych nagraniach brakowało mi może nie tyle basu co niskiego zejścia, że tak to ujmę. Nie używam suba zawsze ale jednak szczęśliwy jestem, że go mam tym bardziej, że od zawsze słucham muzyki bez regulacji czy podbijania tonów.
Rozwiązałem ten dylemat - podłogówka czy podstawkowa : za podstawki u mnie służą podłogówki - i świetnie się uzupełniają ! :) Bardzo fajny materiał , a co najważniejsze prawdziwy- bo autor wie o czym mówi i jest to zgodne z prawdą!!!
Co do testów ja bym tych smutnych ampli tak nie puszczał mało kto słucha takiej muzyki obecnie. Fajnie ze dodałeś muze ala klubowa. Właśnie kuobowa czy rap mają często sporo sampli klasycznych i mamy przekrój dźwięków.
Przerabiałem wiele podłogówek i kilka podstawek. Jednak zawsze podłogówki grały u mnie lepiej. Za to brat ma podstawki (dokładnie Arie) i gra to lepiej niż u mnie... Zawsze zbieram szczenę z podłogi... więc da się tak jak zresztą mówisz na filmie. Dzięki za kolejny przydatny filmik. Like i komentarz dla zasięgu!
Jestem przed zakupem zestawu stereo i powiem szczerze, że w ogóle nie bralem pod uwage opcji kolumn podstawkowych. Jestem jak to mówi się basolubem, lubie mocny bas jednak nie chcę tracic na jakości żadnego pasma stad szukam zestawu kolumny podlogowe + subwoofer. Jednak teraz mocno daliscie mi do myślenia czym wypelnić moje 20 m²... Dzieki za film, ten i pozostale. Świetne materialy 😉
Jak lubisz mocny bas i chciałbyś podstawki zerknij na Pylon Jasper 18. Zaskakują każdego na odsłuchu, że z tego gabarytu da się uzyskać takie zejście basu a pod pomieszczenie 20m2 będą optymalne :) Pozdrawiamy
@@AkustykaSklep Powiem szczerze, że celowalem w budżet ok. 4 tys za podłogówkę. Nie słuchałem jeszcze żadnych kolumn więc być może będę musiał obniżyć oczekiwania albo zwiększyć budżet.. W każdym razie dzięki za propozycję :)
@@AkustykaSklep a czy Pylon Jasper 18 muszą być dość mocno odsunięte od ściany? Słyszałem że np podstawki serii Diamond wybaczają w tej kwestii więcej niż wersja podłogowa
W niskim budżecie nie ma co szukać podstawek w ogóle, do tego sama podstawa kosztuje. Dlatego wybrałem fronty. Raz że słucham muzyki ale też dobre stereo było baza do dobrego kina domowego. Wypełnienie jest świetne, gra dość szeroko. Czuć że pokój mógł mieć na szerokość więcej i dźwięk malby szanse lepiej się rozejść. Przy niecałych 25m2 polk audio signature elite es55 grają w bi-amp z yamaha rx-v6a. Doszedł centralny es35 z odpowiednim odklejeniem aby grały na wysokość uszu na kanapie. Jest elegancko nawet bez suba ale sub będzie tylko będę musial szukać wymiarowo mały. Jak to w mieszkaniach jest tu cześć jadalna typu stół czy komody które ograniczają rozstaw zestawów. Trzeba iść w kompromisy. Jak podstawowe to bym poszedł w droższe podstawki pewnie para na front musiała by kosztować z połowę więcej i to patrzę na używki. Jakieś monitor silver zamiast bronze. Z tą głośnością maksymalna to jak głośniki mają dobra responsywnosc to i tak łatwo się je napedzi w mieszkaniach.
Do małych pomieszczeń tylko monitory. Czy ktoś zauważył, że w studiach nagraniowych mają wyłącznie takie kolumny? Podłogówki potrzebują przestrzeni, głośności i mocy, żeby zagrać. Do tego dochodzi sprzęt stereo, akustyka pomieszczenia itd. To, że u kogoś dane kolumny grają zacnie nie znaczy, że tak zagrają u każdego. Zamieniłem podłogówki na mocne monitory z wooferem 17cm ustawione na standach. Mam lepszą precyzję dźwięku i o dziwo lepszy bas, energetyczny, punktowy i nisko schodzący nawet przy cichym słuchaniu. Każdy ma inne preferencje, warunki mieszkaniowe i możliwości. Nie ma złotego środka na dobry dźwięk. Trzeba się kierować własnym słuchem.
99 procent nagrywanej muzyki nie schodzi poniżej 40hz przy masteringu. Dobre podstawki schodzą do takiego pasma a co ciekawe wiele podłogówek nie schodzi niżej. Studio do masteringu to rozmiar około 20-25m2,czyli średni rozmiar salonu. Dobre podstawki idealnie wypałnią taką przestrzeń. Wtedy prawdopodobnie usłyszymy to co słyszał dzwiękowiec. W Polsce są popularne kolumny podłogowe, bo utarło się przekonanie,że to ma łupać basem i cykać wysokimi. Nie ma to jednak nic wspólnego z tym co powinniśmy usłyszeć. Jedyny plus podłogówek to fakt,że są bardziej efektywne i przy niższej głośności bas będzie pełniejszy. Najbardziej idiotycznym pomysłem jest dokładanie dwóch subwofferów do stereo i twierdzenie,że muszą to być dobre suby najlepiej schodzące do 25Hz. Takie rozwiązanie ma sens jak jesteśmy fanem muzyki organowej,bo tam można znaleść tak niskie rejestry. Podsumowując kolumna zawsze powinna być dostosowana do powierzchni odsłuchowej. Podstawka zawsze da lepszą scenę i seperację. Dobra trzy drożna podstawka będzie lepsza niż kolumna. Przykładem jest KEF R3 Meta.
@@AkustykaSklep Miałem JBL E80, a teraz Magnat Signature 503 na standach EDIFIER S3000 Pro. Kolumny budżetówka, ale jak na swoją cenę robią u mnie robotę dzięki wooferowi 17 cm i wysokiej skuteczności. Pasmo przenoszenia niskich częstotliwości też mają konkretne. Dodam, że obecnie mam wzmacniacz, który konstrukcyjnie działa w trybie Pure Direct( na początku grał na tych JBL).
Zdecydowanie polecam zawsze rozważyć podstawki :) Nawet w kinie domowym to jest dobry wybór. Lepiej wziąć, klasę wyżej podstawki i do tego jakiś mocny porządny prąd (AV/wzmacniacz itd.) niż na siłę pchać się w podłogówki z niższej klasy, albo co gorsza zaoszczędzić na "prądzie" (czyli na wzmacniaczu czy amplitunerze AV) byle by tylko mieć podłogówki (nawet z tej wyższej klasy)
Wiele zależy od konkretnej sytuacji, ale patrząc na cena/rezultat, to ma to dużo sensu :) Jednakże są sytuacje, w których podstawki nie są wystarczające i jedynym sensownym wyjściem będzie rozwiązanie podłogowe. Pozdrawiam.
Ja u siebie w 30m2 wymieniłem podłogowe właśnie na podstawkowe. Prezentują się lepiej, dźwięk jest lepszy i ogólnie jest fajniej 😀 Żeby nie zabrakło dołu dołożyłem suba.
Jedna uwaga - kolumna podstawkowa nadal pozostaje kolumną wolnostojącą. Nie ustawia się monitora na szafce, na półce, w kącie, między innymi meblami. Oczywiście istnieją SPECJALNE kolumny do stawiania na półkach , wieszania na ścianie itp, ale to jest nisza. I jeszcze jedno doświadczenie z mojej podróży audio - jeśli ktoś jest fanem monitorów, to zazwyczaj ma już standy i w miarę dobry sub. Wtedy ewentualna wymiana samego monitora jest znacznie, znacznie mniej bolesna niż wymiana konkretnej kolumny podłogowej na taką lepszego kalibru. I jeszcze jedno - po edycji - kompletnie nie rozumiem po co do kina domowego na front ludzie stawiają duże kolumny podłogowe. Raz, że taki "normalny" amplituner i tak nie da rady porządnie wysterować basu w dużej kolumnie i zazwyczaj w DSP ścina się je na 80 albo 120 Hz. Dwa - przecież i tak w home cinema zazwyczaj fundamentem systemu jest porządny kinowy sub, który ciągnie dół jak huragan.
Ciekawy komentarz. Wiadomo - nie powinno się stawiać na szafce monitorów, ale jak jest w praktyce, to juz inna bajka. Czasami nie ma wyjścia i trzeba nagiąć zasady. Pozdrawiam
@@AkustykaSklep a propos tych kompromisów, to warto moim zdaniem przemycać zasady akustyki w filmach (w małych ilościach OFC), jako warstwę edukacyjną. Jeśli ktoś po prostu chce posłuchać muzyki, to zapewne lepszy będzie dla niego mały głośnik dobrej jakości z DSP niż wielka pasywna kolumna podłogowa. A w miarę podróży audio pewnie uda się zagospodarować trochę miejsca na kolumny - wszystko idzie małymi krokami. Nikt od razu nie przemebluje całego mieszkania albo nie dobuduje sobie od razu nowego pokoju odsłuchowego do domu.
Z konstrukcyjnego punktu widzenia, wydaje mi się, że jest lepsze. Natomiast owszem, xyz 2 d mogą być lepsze od abc 4d. Jednak przy tej samej jakości im więcej d tym lepiej powinno to grać.
Osłuchałem się trochę kolumn i u mnie w pokoju ostatecznie wylądowały podstawkowe Acoustic Energy AE1 Active. Małe kolumny ale kurde ja byłem mocno zdziwiony na odsłuchu w salonie jak z tak małych kolumn można podać dźwięk o odpowiedniej barwie, nasyceniu i Drive na basie. W moim 18m2 pomieszczeniu zagrały jeszcze ładniej. Serdecznie polecam posłuchać Acoustic Energy AE1 Active zwłaszcza jak macie pomieszczenie do 20m2, chociaż kurde one tak wypełniają pomieszczenie dźwiękiem że spokojnie poradzą sobie w pokoju większym.
Nie jest zasadą stwierdzenie, że kolumna podstawkowa zagra słabiej w zakresie niższego basu niż podłogowa. Częstym zabiegiem stosowanym przez producentów kolumn podstawkowych jest umieszczanie otworu bass reflex z przodu co znakomicie uzupełnia brzmienie w tym zakresie. Natomiast kolumny podłogowe mają prawie zawsze otwór bass reflex z tyłu. I tu dochodzimy do innego wniosku: jeżeli klient chce aby kolumny zagrały bardzo dobrym dźwiekiem i nie zajmowały dużo miejsca w pomieszczeniu odsłuchowym to polecam wysokiej klasy kolumny podstawkowe. Natomiast, gdy mamy dużo miejsca i możemy wysunąć kolumny do przodu to zalecam kolumny podłogowe. Obecnie w tym samym zakresie cenowym kolumny podstawkowe nie ustępują pod względem brzmienia kolumnom podłogowym. Polecam takie firmy jak Elac, Bowers & Wilkins lub ProAc.
@onkowalski4962 Nie wiem na jakiej podstawie to twierdzisz, ponieważ jest to nielogiczne i nie można tego jednoznacznie stwierdzić. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że nie jest ważne gdzie wychodzi otwór bass reflex lecz z zamysłu konstruktora, inżyniera dźwięku. Chodzi o tzw. strojenie brzmienia zastosowanych głośników, zwrotnicy i konstrukcji obudowy. Te trzy elementy decydują o spójności brzmienia i ostatecznym efekcie muzycznym.
@@przemysawdomaradzki-ostoja4483 widziełem wiele recenzji i niektórzy mówili ze z tyłu bas reflex powoduje wiekszy bas.Ja mam kolumny b&w 686 s1 z basem z tyłu i bas jest ok ,ale kupiłem większe kolumny co powinno dawac większy bas ,sa to kolumny b&w 685 s2 bas reflex z przodu i niestety bas jest o wiele mniejszy
Witam serdecznie chciałbym abyście podjechali do Siemianowic śląskich do takiej firmy jak Wilk audio projekt i przetestowali ich sprzęt produkowany seryjnie czyli zestawy głośnikowe Vega 2,3,i4 bardzo się reklamują może zrobicie porównanie ?
Fajny materiał podstawkowe fajne do mniejszych pomieszczeń podłogóweki do dużych osobiście używa klipsh heresy 3 oraz herberty shl 5 ani podłogówki ani podstawkowe.
Fajny temat się trafił. Jeszcze niedawno sam miałem taki dylemat. Zawsze miałem kolumny podłogowe. Pomieszczenie to 25m2. Jakoś tak nie mogłem się przełamać do monitorów. Zmieniłem zdanie jak posłuchałem u siebie w domu Pylon jasper 18…Jak bym zamknął oczy i ktoś by mi je puścił to nie pomyślał bym że gra monitor.Szok. Tak o to moje kolumny podłogowe,zmieniły właściciela,a ja mam monitory. Pozdro Maciek 🤝Muszę ograniczyć wizyty do waszego salonu 😂
@@bogdanb.7819 To teoretyczne stwierdzenie bo wiem że są tańsze i spokojnie mogę ich słuchać. Ale gdybym nie miał innego wyjścia to rzeczywiście wolałbym przestać słuchać. Ceny są chore.
@@wiktorwiktorowicz9789 Sorry głupio walnąłem. Oczywiście masz rację ceny są chore. Sam słucham budżetowego denona którego poszczególne klocki 10 lat temu kosztowały po 1250zl. Do tego dali zensor za 2,8 tys.i tak do dzisiaj. Pasją dla bogaczy. Ale cieszyć się można wszystkim a rynek używek też jest wart zainteresowania.Pozdro🙂
Podstawki mają lepszą scene nie dla tego, że są mniejsze a dla tego, że są w większości dwudrożne. Przy zestawach wiecej jak dwudrożnych naprawde trzeba sie postarać by zgrać w fazie wiecej dróg. Konstrukcja obudowy, umieszczenie w niej przetworników oraz zwrtonica ma tu znaczenie. Każdy kolejny rząd zwrotnicy wprowadza przesuniecie o kolejne -90, +90 stopni. Można zrobić konstukcje trójdrozne z dobrą sceną ale nie jest to tanie ani proste. W budżetowych konstukcjach, żadko spotykane.
Jak miałęm podłogowe kolumny w pokoju to mnie krew zalewała przy odkurzaniu, żeby nie trącić i obić przypadkiem kolumny szczotką od okurzacza, odkiedy mam podstawkowe życie jest piękne 🙂
Ja chcę zauważyć, że wszystkie kanały na YT prowadzone przez sklepy to są multimedialne broszury reklamowe. Tworzą je SPRZEDAWCY zwani dla zmylenia przeciwnika "doradcami klienta". Oni są tu tylko po to żeby robić biznes. To oczywiście nic złego, że ktoś chce zarabiać na swojej pracy. Należy jednak pamiętać, że ich głównym motywem jest KASA.
A co lokowali w tym materiale? Raczej otwierają oczy na pewne rzeczy, które nie dla wszystkich mogą być oczywiste. U nas w Polsce duża rzesza ludzi jest nieswiadoma pewnych kwestii związanych z tematyką audio. Nawet tych z pozoru banalnych. Ja dzięki temu kanalowi nie popełniłem kiedyś błędu przy zakupie, a byłem tego bliski. Pojechalem po materiale do innego salonu, bo mieszkam na drugim końcu Polski i kupiłem u konkurencji. A byłem bliski zakupu czego innego przez internet. Także u mnie mają plusa i lubię ich oglądać - mimo, że są sklepem
Cześć! Jako prowadzący mojego ulubionego kanalu o akustyce proponuje zrobic film o różnicy jaka jest pomiędzy kolumną podstawkową .a tzw .monitorem. Wydaje mi sie że troszeczkę się zapędziłeś w tych nazwewnictwach 😉nie każda podstawka jest moitorem ale kazdy monitor może być podstawką.To moja opinia. Pozdrawiam
@@szymon533 No i tu jest problem bo polski rynek jeśli chodzi o subwoofery to jest patologia. Ale jeśli już mamy coś wybrać to obecnie polecałbym Klipshe z serii RP.
Bez znaczenia. Bardziej OPŁACA się podłogowe bo podstawki "są wbudowane" i nie potrzeba subwoofera dla maniaków buczenia. NAJWAŻNIEJSZE TO POMIESZCZENIE. Reszta to 20% dźwięku.
@@AkustykaSklep Owszem. Już parę razy dane mi było to z coraz mniejszym zdziwieniem przerabiać. Każdy nieśmieciowy hardware jest w stanie dobrze zagrać w dobrych warunkach. Nawet najlepsze audiofilskie ZABAWKI wrzucone byle gdzie zabrzmią jak śmieci. To bardzo proste choć obraża audiofili i psuje biznes "producentom podstawek pod kable".
@@kaziqmaziq6703 Twierdzenie, że akustyka jest ważniejsza od głośników to jakiś żart. Jest za to ważniejsza na pewno od wzmacniaczy, DAC i innych kabli.
@@tomaszkopacz3680 Nie moja wina, że mieszkasz na jakimś wypiździewie i nie rozróżniasz potocznego znaczenia słowa monitor od monitora studyjnego. Każdy wie co autor miał na myśli.
trzeba komus wepchnac podstawki za 7k do 25m2... podlogowka za polowe ceny zagra 500x lepiej ale.... zaplacilem 7tys, gra jak 7tys. Powod? Podlaczasz, odsluchujesz, odsylasz. Podlaczas, odsluchujesz... a nie, nie... wez jedne i drugie, zamknij oczy, usiac 3m od kolumn. Ocen.
@@marekmaxpabianice A po czym to niby wnioskujesz, że kupiem za 8 tys. a nie np za 4 tys. ? Albo 16 tys. ? A po czym to niby wnioskujesz, że ktoś mi je wcinął a nie, że sam je wybrałem na podstawie 2 dniowych testów i odsłuchów 8 zestawów? A ską wiesz, że nie kupiłem tych kolumn w sklepie prowadzonym przez mojego wieloletniego (ponad 30! lat) przyjaciela? A skąd wiesz jakie mam pomieszczenie, wzmacniacz, warunki akustyczne, źródło i jakiej słucham muzyki? Wierz mi: słyszałem w życiu dużo ciekawsze ciekawostki a tobie proponuję wyjazd na wakacje i ochłonięcie. Stać cię, prawda?
Posiadalem przez kilka ladnych lat Taga Harmony Platinum B40v2 w pomieszczeniu 16m2. Graly naprawde zacnie a i bas nie jedna osobę zadziwial (szukali pod stolem suba). Zmienilem na Klipsch r820f i poczulem dopiero granie. Bas nizej zdecydowanie schodzil i byl taki jak lubie. Stoja pomiedzy meblami i z 10cm od sciany. Zamontowalem za nimi lamele , dodatkowo je delikatnie w srodku wygluszylem i nie ma żadnego dudnienia czy buczenia. Jest gleboki bas i naprawde przy muzyce hi-res gra to dla mnie super.
Takze najwazniejsze jest,zeby czlowiekowi co slucha sie podobalo. 👍
Dokładnie tak! Tobie ma się podobać i to jest najważniejsze!
Ja jestem przykładem gościa co wszedł do sklepu po trójki a wyszedł z podstawkowymi. Argumentacja pana w salonie mnie przekonała. Do tego wygląd podstawek również robi robotę. Jestem w szoku, że to poszło nie po mojej myśli a ostatecznie jestem mega zadowolony z wyboru :)
Warto mieć zawsze otwartą głowę i nie tylko mówię tutaj o audio 😉 Dzięki za podzielenie się historią!
Dziękuję za film. Wybór kolumn dostosowujemy do słuchanej przez nas muzyki. A kompatybilność kolumn do pozostałych elementów zestawu. W końcu: wielodrożność kolumn i uzyskany efekt zależy od jakości zwrotnicy, umiejętności doboru poszczególnych głośników, jakości użytych przewodów oraz staranności pomiarów dla poszczególnych częstotliwości. Na koniec uwaga: otwór Bass/Reflex z przodu lub u podstawy kolumny zdecydowanie lepiej niweluje odbicia niż taki sam umieszczony w tylnej części obudowy kolumny.
Nie widziałem oznaczeń producenta na kolumnie do jakiej muzyki ma być . Skoro tak jest , to będzie 10 kolumn wyglądających identycznie o różnej konstrukcji z napisami producenta. : disco polo , metal , klasyka , rap itp. Swoją drogą jaka kolumna jest do disco polo ? a jaka do metalu ? Te same gabaryty -moc itp..
@@pawelhuczewski2772 Nie trzeba być ekspertem, aby wyłapać różnice dotyczące np subtelności pasm dźwieku w muzyce np heavy metal/hard rock a np. muzyki elektronicznej czy soulu. O ile te pierwsze graja skrajnymi pasmami (co wynika z strojenia instrumentów) o tyle te drugie graja głównie środkowymi pasmami. I podobnie jest z kolumnami, Dlatego warto przed zakupem skonsultować temat ze sprzedawcą który wskaże na modele pasujące do danego typu muzyki. oczywiście tak samo jak ciężarówka możemy wozić dzieci do szkoły to tak samo możemy łączyć każdą kolumnę z każdym wzmacniaczem-tylko po co...
Dyskusja o wyższości kolumn podłogowych nad podstawkowymi (lub odwrotnie) to trochę jak dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy 😁 Ja akurat po wielu, wielu, wielu latach miłości do podłogówek od ponad 2 latach używam monitorów z których jestem wielce kontent. Zgadzam się, że scena, zarówno szerokość jak i głębia jest cudowna jednak po roku skusiłem się ostatecznie na suba. W niektórych nagraniach brakowało mi może nie tyle basu co niskiego zejścia, że tak to ujmę. Nie używam suba zawsze ale jednak szczęśliwy jestem, że go mam tym bardziej, że od zawsze słucham muzyki bez regulacji czy podbijania tonów.
Podstawki moim zdaniem są niedowartościowane na naszym rynku. Dobry materiał!
Rozwiązałem ten dylemat - podłogówka czy podstawkowa : za podstawki u mnie służą podłogówki - i świetnie się uzupełniają ! :) Bardzo fajny materiał , a co najważniejsze prawdziwy- bo autor wie o czym mówi i jest to zgodne z prawdą!!!
Co do testów ja bym tych smutnych ampli tak nie puszczał mało kto słucha takiej muzyki obecnie. Fajnie ze dodałeś muze ala klubowa. Właśnie kuobowa czy rap mają często sporo sampli klasycznych i mamy przekrój dźwięków.
Muzyka klubowa czy rap to "muzyka" bez instrumentów. Jak niby chcesz używać syntetycznych dźwięków do testowania sprzętu?
@@szymon533Jest multum płyt z instrumentami w swetrze rapowej, a tym bardziej rapowej.
Świetny materiał! :) i ta prawidłowa wymowa słowa "subwoofer", brawo! Daje Pan przykład innym! :)
Przerabiałem wiele podłogówek i kilka podstawek. Jednak zawsze podłogówki grały u mnie lepiej.
Za to brat ma podstawki (dokładnie Arie) i gra to lepiej niż u mnie...
Zawsze zbieram szczenę z podłogi... więc da się tak jak zresztą mówisz na filmie.
Dzięki za kolejny przydatny filmik. Like i komentarz dla zasięgu!
Dzięki za lajka i komentarz. Zawsze możesz zamieszkać u brata 😉
Jestem przed zakupem zestawu stereo i powiem szczerze, że w ogóle nie bralem pod uwage opcji kolumn podstawkowych. Jestem jak to mówi się basolubem, lubie mocny bas jednak nie chcę tracic na jakości żadnego pasma stad szukam zestawu kolumny podlogowe + subwoofer. Jednak teraz mocno daliscie mi do myślenia czym wypelnić moje 20 m²... Dzieki za film, ten i pozostale. Świetne materialy 😉
Jak lubisz mocny bas i chciałbyś podstawki zerknij na Pylon Jasper 18. Zaskakują każdego na odsłuchu, że z tego gabarytu da się uzyskać takie zejście basu a pod pomieszczenie 20m2 będą optymalne :) Pozdrawiamy
@@AkustykaSklep Powiem szczerze, że celowalem w budżet ok. 4 tys za podłogówkę. Nie słuchałem jeszcze żadnych kolumn więc być może będę musiał obniżyć oczekiwania albo zwiększyć budżet.. W każdym razie dzięki za propozycję :)
@@AkustykaSklep a czy Pylon Jasper 18 muszą być dość mocno odsunięte od ściany? Słyszałem że np podstawki serii Diamond wybaczają w tej kwestii więcej niż wersja podłogowa
@@tommi__8894Ja ma Jasper 18 odsunięte ponad 30 cm od ściany i nic buczy
Polecam kolumny Bowers & Wilkins lub ProAc.
W niskim budżecie nie ma co szukać podstawek w ogóle, do tego sama podstawa kosztuje. Dlatego wybrałem fronty. Raz że słucham muzyki ale też dobre stereo było baza do dobrego kina domowego. Wypełnienie jest świetne, gra dość szeroko. Czuć że pokój mógł mieć na szerokość więcej i dźwięk malby szanse lepiej się rozejść. Przy niecałych 25m2 polk audio signature elite es55 grają w bi-amp z yamaha rx-v6a. Doszedł centralny es35 z odpowiednim odklejeniem aby grały na wysokość uszu na kanapie. Jest elegancko nawet bez suba ale sub będzie tylko będę musial szukać wymiarowo mały. Jak to w mieszkaniach jest tu cześć jadalna typu stół czy komody które ograniczają rozstaw zestawów. Trzeba iść w kompromisy. Jak podstawowe to bym poszedł w droższe podstawki pewnie para na front musiała by kosztować z połowę więcej i to patrzę na używki. Jakieś monitor silver zamiast bronze. Z tą głośnością maksymalna to jak głośniki mają dobra responsywnosc to i tak łatwo się je napedzi w mieszkaniach.
W niskim budżecie nie ma co szukać podłogówek.
Do małych pomieszczeń tylko monitory. Czy ktoś zauważył, że w studiach nagraniowych mają wyłącznie takie kolumny? Podłogówki potrzebują przestrzeni, głośności i mocy, żeby zagrać. Do tego dochodzi sprzęt stereo, akustyka pomieszczenia itd. To, że u kogoś dane kolumny grają zacnie nie znaczy, że tak zagrają u każdego. Zamieniłem podłogówki na mocne monitory z wooferem 17cm ustawione na standach. Mam lepszą precyzję dźwięku i o dziwo lepszy bas, energetyczny, punktowy i nisko schodzący nawet przy cichym słuchaniu. Każdy ma inne preferencje, warunki mieszkaniowe i możliwości. Nie ma złotego środka na dobry dźwięk. Trzeba się kierować własnym słuchem.
Dzięki za komentarz! Jakie podłogówki miałeś i na jakie monitory zmieniłeś?
Podlaczam sie do pytania 🙂
99 procent nagrywanej muzyki nie schodzi poniżej 40hz przy masteringu. Dobre podstawki schodzą do takiego pasma a co ciekawe wiele podłogówek nie schodzi niżej. Studio do masteringu to rozmiar około 20-25m2,czyli średni rozmiar salonu. Dobre podstawki idealnie wypałnią taką przestrzeń. Wtedy prawdopodobnie usłyszymy to co słyszał dzwiękowiec. W Polsce są popularne kolumny podłogowe, bo utarło się przekonanie,że to ma łupać basem i cykać wysokimi. Nie ma to jednak nic wspólnego z tym co powinniśmy usłyszeć. Jedyny plus podłogówek to fakt,że są bardziej efektywne i przy niższej głośności bas będzie pełniejszy. Najbardziej idiotycznym pomysłem jest dokładanie dwóch subwofferów do stereo i twierdzenie,że muszą to być dobre suby najlepiej schodzące do 25Hz. Takie rozwiązanie ma sens jak jesteśmy fanem muzyki organowej,bo tam można znaleść tak niskie rejestry. Podsumowując kolumna zawsze powinna być dostosowana do powierzchni odsłuchowej. Podstawka zawsze da lepszą scenę i seperację. Dobra trzy drożna podstawka będzie lepsza niż kolumna. Przykładem jest KEF R3 Meta.
@@AkustykaSklep Miałem JBL E80, a teraz Magnat Signature 503 na standach EDIFIER S3000 Pro. Kolumny budżetówka, ale jak na swoją cenę robią u mnie robotę dzięki wooferowi 17 cm i wysokiej skuteczności. Pasmo przenoszenia niskich częstotliwości też mają konkretne. Dodam, że obecnie mam wzmacniacz, który konstrukcyjnie działa w trybie Pure Direct( na początku grał na tych JBL).
@@EricEs-f6o Sama prawda. Lepiej nie mógłbym tego ująć. Chociaż z tą efektywnością podłogówek przy niskiej głośności można dyskutować.
Bardzo dziękuje.
Zdecydowanie polecam zawsze rozważyć podstawki :)
Nawet w kinie domowym to jest dobry wybór. Lepiej wziąć, klasę wyżej podstawki i do tego jakiś mocny porządny prąd (AV/wzmacniacz itd.) niż na siłę pchać się w podłogówki z niższej klasy, albo co gorsza zaoszczędzić na "prądzie" (czyli na wzmacniaczu czy amplitunerze AV) byle by tylko mieć podłogówki (nawet z tej wyższej klasy)
Wiele zależy od konkretnej sytuacji, ale patrząc na cena/rezultat, to ma to dużo sensu :) Jednakże są sytuacje, w których podstawki nie są wystarczające i jedynym sensownym wyjściem będzie rozwiązanie podłogowe. Pozdrawiam.
Jest szansa na recenzję dali oberonow 5 ?
Pomijając dawne wharefadele diamond 240, jakieś rok temu zamieniłem podłogowe kef Q950 na podstawkowe heco celan revolution 3 i jestem zachwycony:)
Ja u siebie w 30m2 wymieniłem podłogowe właśnie na podstawkowe. Prezentują się lepiej, dźwięk jest lepszy i ogólnie jest fajniej 😀
Żeby nie zabrakło dołu dołożyłem suba.
Mam 27lat Sony
od wieży LBT 455 4~drożne.
Zawału dostanę jak padną. 🤣
Tool' ują mi tu przed koncertem. 🔊📢📣 Pięknie. 🥰
Niech jak najdłużej służą! Dzięki za komentarz 😉
Poprosiłbym o materiał jasper 18 vs 25 mkII ;p
Zobaczymy może się uda coś zmontować 😉
Jedna uwaga - kolumna podstawkowa nadal pozostaje kolumną wolnostojącą. Nie ustawia się monitora na szafce, na półce, w kącie, między innymi meblami. Oczywiście istnieją SPECJALNE kolumny do stawiania na półkach , wieszania na ścianie itp, ale to jest nisza.
I jeszcze jedno doświadczenie z mojej podróży audio - jeśli ktoś jest fanem monitorów, to zazwyczaj ma już standy i w miarę dobry sub. Wtedy ewentualna wymiana samego monitora jest znacznie, znacznie mniej bolesna niż wymiana konkretnej kolumny podłogowej na taką lepszego kalibru.
I jeszcze jedno - po edycji - kompletnie nie rozumiem po co do kina domowego na front ludzie stawiają duże kolumny podłogowe. Raz, że taki "normalny" amplituner i tak nie da rady porządnie wysterować basu w dużej kolumnie i zazwyczaj w DSP ścina się je na 80 albo 120 Hz. Dwa - przecież i tak w home cinema zazwyczaj fundamentem systemu jest porządny kinowy sub, który ciągnie dół jak huragan.
Ciekawy komentarz. Wiadomo - nie powinno się stawiać na szafce monitorów, ale jak jest w praktyce, to juz inna bajka. Czasami nie ma wyjścia i trzeba nagiąć zasady. Pozdrawiam
Życzę Wam i sobie żeby jak najrzadziej trzeba było iść na kompromisy 😉
Dzięki za ciekawą uwagę!
@@AkustykaSklep a propos tych kompromisów, to warto moim zdaniem przemycać zasady akustyki w filmach (w małych ilościach OFC), jako warstwę edukacyjną. Jeśli ktoś po prostu chce posłuchać muzyki, to zapewne lepszy będzie dla niego mały głośnik dobrej jakości z DSP niż wielka pasywna kolumna podłogowa. A w miarę podróży audio pewnie uda się zagospodarować trochę miejsca na kolumny - wszystko idzie małymi krokami. Nikt od razu nie przemebluje całego mieszkania albo nie dobuduje sobie od razu nowego pokoju odsłuchowego do domu.
W pomieszczeniu 20m grają mi Tannoy M2 z Yamahą RN 803d , nie mogę się tego nasłuchać😍
Ja mam Tannoy M2; z Nad C 320. Też nie mogę się tego nasłuchać.
Macie może Tonsil Zeus? :D jest szansa na parę słów albo i nawet test? :) Dzięki za fajne materiały :)
Kolumny do hałasowania.
Z konstrukcyjnego punktu widzenia, wydaje mi się, że jest lepsze. Natomiast owszem, xyz 2 d mogą być lepsze od abc 4d. Jednak przy tej samej jakości im więcej d tym lepiej powinno to grać.
Osłuchałem się trochę kolumn i u mnie w pokoju ostatecznie wylądowały podstawkowe Acoustic Energy AE1 Active. Małe kolumny ale kurde ja byłem mocno zdziwiony na odsłuchu w salonie jak z tak małych kolumn można podać dźwięk o odpowiedniej barwie, nasyceniu i Drive na basie. W moim 18m2 pomieszczeniu zagrały jeszcze ładniej.
Serdecznie polecam posłuchać Acoustic Energy AE1 Active zwłaszcza jak macie pomieszczenie do 20m2, chociaż kurde one tak wypełniają pomieszczenie dźwiękiem że spokojnie poradzą sobie w pokoju większym.
Nie jest zasadą stwierdzenie, że kolumna podstawkowa zagra słabiej w zakresie niższego basu niż podłogowa. Częstym zabiegiem stosowanym przez producentów kolumn podstawkowych jest umieszczanie otworu bass reflex z przodu co znakomicie uzupełnia brzmienie w tym zakresie. Natomiast kolumny podłogowe mają prawie zawsze otwór bass reflex z tyłu. I tu dochodzimy do innego wniosku: jeżeli klient chce aby kolumny zagrały bardzo dobrym dźwiekiem i nie zajmowały dużo miejsca w pomieszczeniu odsłuchowym to polecam wysokiej klasy kolumny podstawkowe. Natomiast, gdy mamy dużo miejsca i możemy wysunąć kolumny do przodu to zalecam kolumny podłogowe. Obecnie w tym samym zakresie cenowym kolumny podstawkowe nie ustępują pod względem brzmienia kolumnom podłogowym. Polecam takie firmy jak Elac, Bowers & Wilkins lub ProAc.
nie prawda bas reflex w małej kolumnie z przodu zmniejsza bas notomiast z tyłu zwiększa bas
@onkowalski4962 Nie wiem na jakiej podstawie to twierdzisz, ponieważ jest to nielogiczne i nie można tego jednoznacznie stwierdzić. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że nie jest ważne gdzie wychodzi otwór bass reflex lecz z zamysłu konstruktora, inżyniera dźwięku. Chodzi o tzw. strojenie brzmienia zastosowanych głośników, zwrotnicy i konstrukcji obudowy. Te trzy elementy decydują o spójności brzmienia i ostatecznym efekcie muzycznym.
@@przemysawdomaradzki-ostoja4483 widziełem wiele recenzji i niektórzy mówili ze z tyłu bas reflex powoduje wiekszy bas.Ja mam kolumny b&w 686 s1 z basem z tyłu i bas jest ok ,ale kupiłem większe kolumny co powinno dawac większy bas ,sa to kolumny b&w 685 s2 bas reflex z przodu i niestety bas jest o wiele mniejszy
Witam serdecznie chciałbym abyście podjechali do Siemianowic śląskich do takiej firmy jak Wilk audio projekt i przetestowali ich sprzęt produkowany seryjnie czyli zestawy głośnikowe Vega 2,3,i4 bardzo się reklamują może zrobicie porównanie ?
Jaki bedzie dla mnie punkt odniesienia jak odsluchalem odsłuch tych Focali na Jamo S606😁?
Fajny materiał podstawkowe fajne do mniejszych pomieszczeń podłogóweki do dużych osobiście używa klipsh heresy 3 oraz herberty shl 5 ani podłogówki ani podstawkowe.
Fajny temat się trafił. Jeszcze niedawno sam miałem taki dylemat. Zawsze miałem kolumny podłogowe. Pomieszczenie to 25m2. Jakoś tak nie mogłem się przełamać do monitorów. Zmieniłem zdanie jak posłuchałem u siebie w domu Pylon jasper 18…Jak bym zamknął oczy i ktoś by mi je puścił to nie pomyślał bym że gra monitor.Szok. Tak o to moje kolumny podłogowe,zmieniły właściciela,a ja mam monitory. Pozdro Maciek 🤝Muszę ograniczyć wizyty do waszego salonu 😂
😅😅😅 No taka nasza rola! Jasperki 18stki są na tyle dobre, że sam mam je u siebie. Więc powiem nieskromnie, że dokonałeś doskonałego wyboru 😀
No to powodzi się... Te minitory kosztują 6000zł za sztukę. Gdybym tyle miał zapłacić za kolumny to wolałbym przestać słuchać muzyki.
@@wiktorwiktorowicz9789 Widać masz za mały ciąg do muzyki😊.
@@bogdanb.7819 To teoretyczne stwierdzenie bo wiem że są tańsze i spokojnie mogę ich słuchać. Ale gdybym nie miał innego wyjścia to rzeczywiście wolałbym przestać słuchać. Ceny są chore.
@@wiktorwiktorowicz9789 Sorry głupio walnąłem. Oczywiście masz rację ceny są chore. Sam słucham budżetowego denona którego poszczególne klocki 10 lat temu kosztowały po 1250zl. Do tego dali zensor za 2,8 tys.i tak do dzisiaj. Pasją dla bogaczy. Ale cieszyć się można wszystkim a rynek używek też jest wart zainteresowania.Pozdro🙂
Podstawki mają lepszą scene nie dla tego, że są mniejsze a dla tego, że są w większości dwudrożne. Przy zestawach wiecej jak dwudrożnych naprawde trzeba sie postarać by zgrać w fazie wiecej dróg.
Konstrukcja obudowy, umieszczenie w niej przetworników oraz zwrtonica ma tu znaczenie. Każdy kolejny rząd zwrotnicy wprowadza przesuniecie o kolejne -90, +90 stopni. Można zrobić konstukcje trójdrozne z dobrą sceną ale nie jest to tanie ani proste. W budżetowych konstukcjach, żadko spotykane.
Ma to sens :) Dzięki za rozwinięcie!
Za co dawać w podstawkowych pieniądze rzędu 10-15 tys czy więcej???????????
Jakie podstawki polecacie do yamaha rn-803d?
Zależy czego głównie słuchasz / jakie brzmienie preferujesz / jakie masz pomieszczenie... Napisz / zadzwoń na pewno doradzimy odpowiednie kolumny 😉
W dobrym zestawieniu kolumna podstawkowa potrafi zaskoczyć pdłogówkę.
Jak miałęm podłogowe kolumny w pokoju to mnie krew zalewała przy odkurzaniu, żeby nie trącić i obić przypadkiem kolumny szczotką od okurzacza, odkiedy mam podstawkowe życie jest piękne 🙂
Przy podstawkowych jeszcze łatwiej o katastrofę, bo jest ryzyko ich zrzucenia, a trącona podłogówka tak łatwo się nie wywróci.
wszystko pieknie ino jak ktos sucho tego na sluchawkach to dzwonek nie jest wtedy piekny,pozdro a uszy szanuja,bo czym bede potem sluchac muzyki
Dzisiaj na tym teście odsłuchu Oberon 7 i Daimond 18 grało to jak by wokalista zatkał sobie nos :)
Kopara mi opadła, kiedy usłyszałem Lintony w pokoju 30m2. Zejście może dorównuje wielu podłogówkom.
Ja stawiam na wypełnienie dźwiękiem, bo lubię z żoną potańczyć w salonie😂
Dokładnie sprzęt audio nie tylko służy do słuchania, ale też do pląsania nóżką 😅
Ja chcę zauważyć, że wszystkie kanały na YT prowadzone przez sklepy to są multimedialne broszury reklamowe. Tworzą je SPRZEDAWCY zwani dla zmylenia przeciwnika "doradcami klienta". Oni są tu tylko po to żeby robić biznes. To oczywiście nic złego, że ktoś chce zarabiać na swojej pracy. Należy jednak pamiętać, że ich głównym motywem jest KASA.
Zobacz sobie Reduktor szumu. Polecam:)
A co lokowali w tym materiale? Raczej otwierają oczy na pewne rzeczy, które nie dla wszystkich mogą być oczywiste. U nas w Polsce duża rzesza ludzi jest nieswiadoma pewnych kwestii związanych z tematyką audio. Nawet tych z pozoru banalnych. Ja dzięki temu kanalowi nie popełniłem kiedyś błędu przy zakupie, a byłem tego bliski. Pojechalem po materiale do innego salonu, bo mieszkam na drugim końcu Polski i kupiłem u konkurencji. A byłem bliski zakupu czego innego przez internet. Także u mnie mają plusa i lubię ich oglądać - mimo, że są sklepem
Mam wieksze zaufanie do nich niż do takich jak ty...
Cześć! Jako prowadzący mojego ulubionego kanalu o akustyce proponuje zrobic film o różnicy jaka jest pomiędzy kolumną podstawkową .a tzw .monitorem. Wydaje mi sie że troszeczkę się zapędziłeś w tych nazwewnictwach 😉nie każda podstawka jest moitorem ale kazdy monitor może być podstawką.To moja opinia. Pozdrawiam
Dzięki za komentarz i uwagę. Pomysł bardziej na shorta ale spokojnie do zrealizowania!
No u mnie zagrał efekt psychologiczny i do 20m2 wziąłem podłogówki Diamond 30 😂 i żeby było śmiesznie do kompletu z subwooferem Svs 🎉.
SVS to 100% amerykańskiego marketingu i 100% chinskiego wykonania. Najbardziej przepłacony i "przehajpowany" sprzęt na rynku.
Ja do pokoju o podobnych wymiarach zakupiłem Ultimy 40 od Teufela z subwooferem SW6000
@@lukeace347 bzdury opowiadasz ...
@@lukeace347 co w zamian?
@@szymon533 No i tu jest problem bo polski rynek jeśli chodzi o subwoofery to jest patologia. Ale jeśli już mamy coś wybrać to obecnie polecałbym Klipshe z serii RP.
Zdecydowanie podłogowe, zwłaszcza że przemawiały gabaryty. Chciałem piękne i dobre kolumny, dlatego wybrałem Triangle Genèsse Lyrr:)
Dzięki za komentarz! Niech kolumny cieszą oko i ucho 😉
Ja wolę monitory od podłogowych, są subtelniejsze, ale muzyki słuchałm cicho, klasyka, jazz.
Czy denon 1700ne lub marantz 40n będzie dobry do słuchania cichego jazzu? Na czym Ty słuchasz?
Najlepsze są duże podstawkowe.
Bez znaczenia. Bardziej OPŁACA się podłogowe bo podstawki "są wbudowane" i nie potrzeba subwoofera dla maniaków buczenia. NAJWAŻNIEJSZE TO POMIESZCZENIE. Reszta to 20% dźwięku.
Najważniejsze są głośniki, później pomieszczenie.
@@grehete jestem po przeprowadzce. Pomieszczenie ważniejsze!
Akustyka jest bardzo ważna. Czy ważniejsza od sprzętu? To już jest bardzo śmiałe stwierdzenie 😉
@@AkustykaSklep Owszem. Już parę razy dane mi było to z coraz mniejszym zdziwieniem przerabiać. Każdy nieśmieciowy hardware jest w stanie dobrze zagrać w dobrych warunkach. Nawet najlepsze audiofilskie ZABAWKI wrzucone byle gdzie zabrzmią jak śmieci. To bardzo proste choć obraża audiofili i psuje biznes "producentom podstawek pod kable".
@@kaziqmaziq6703 Twierdzenie, że akustyka jest ważniejsza od głośników to jakiś żart. Jest za to ważniejsza na pewno od wzmacniaczy, DAC i innych kabli.
U mnie sprawa prosta i oczywista. Mały pokój 9m2 - podstawki. Większy 18m2 - podłogówki. I wszyscy zadowoleni. Znaczy ja 😎
No i super, najważniejsze, że nikt nie jest pokrzywdzony :D
To czy podstawki są lepsze, zależy od ich zestrojenia. Mogą mieć duże głośniki nisko-średniotonowe, a basu mało.
Chario academy sonnet, podstawka która załatwia poszukiwania kolumn na lata
Głośniki podstawkowe a monitory to dwie różne konstrukcje i nawet ich przeznaczenie jest inne.
I wy sprzedajecie audio???
O my good 😱😱😱
Potocznie tak się je nazywa.
@@grehete chyba tylko u was
@@tomaszkopacz3680 Nie moja wina, że mieszkasz na jakimś wypiździewie i nie rozróżniasz potocznego znaczenia słowa monitor od monitora studyjnego. Każdy wie co autor miał na myśli.
trzeba komus wepchnac podstawki za 7k do 25m2... podlogowka za polowe ceny zagra 500x lepiej ale.... zaplacilem 7tys, gra jak 7tys. Powod? Podlaczasz, odsluchujesz, odsylasz. Podlaczas, odsluchujesz... a nie, nie... wez jedne i drugie, zamknij oczy, usiac 3m od kolumn. Ocen.
myślę, że nawet 583x lepiej a może i około 600x lepiej 🤣🤣
@@szymon533 podam ci ciekawostke: osoba, ktora ci wcisnela podstawkowe za 8tys, jedzie sobie na wakacje i smieje sie z ciebie.
@@marekmaxpabianice A po czym to niby wnioskujesz, że kupiem za 8 tys. a nie np za 4 tys. ? Albo 16 tys. ?
A po czym to niby wnioskujesz, że ktoś mi je wcinął a nie, że sam je wybrałem na podstawie 2 dniowych testów i odsłuchów 8 zestawów?
A ską wiesz, że nie kupiłem tych kolumn w sklepie prowadzonym przez mojego wieloletniego (ponad 30! lat) przyjaciela?
A skąd wiesz jakie mam pomieszczenie, wzmacniacz, warunki akustyczne, źródło i jakiej słucham muzyki?
Wierz mi: słyszałem w życiu dużo ciekawsze ciekawostki a tobie proponuję wyjazd na wakacje i ochłonięcie. Stać cię, prawda?
Tu du tu du tu du ta ta ta ta du
I bedzie jak z tym oslem jak go postawili miedzy sianem i owsem. Zdechl z glodu bo nie wiedzial od czego zaczac :D Pozdrawiam