Mérő átalakítók 2. rész: Áramváltók

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 14

  • @tiszaihorgaszat
    @tiszaihorgaszat 3 ปีที่แล้ว +5

    Végre egy értelmes színvonalas oktató videó. Gratulálok.

  • @TeslaElonSpaceXFan
    @TeslaElonSpaceXFan 3 ปีที่แล้ว +5

    Meglepően magas szinvonalú magyar nyelvű oktatóvideó. Reméljük a diákok felveszik ezt a sok tudást. :)

  • @atib-o8t
    @atib-o8t 4 หลายเดือนก่อน

    Üdvözlöm Tanár úr! Csak azt szeretném kérdezni, hogy a vezeték ellenállás számításnál nem 2l-el kellett volna kiszámolni a vezeték ellenállását? Köszönöm Attila

  • @istvangalgoczy4300
    @istvangalgoczy4300 3 ปีที่แล้ว

    Nagyszerű és nagyon hasznos volt

  • @gabortandari5136
    @gabortandari5136 3 ปีที่แล้ว

    Köszönöm az oktatást!

  • @olzsy
    @olzsy ปีที่แล้ว

    Nagyon jó!!! Köszönöm

  • @mzsolt7777
    @mzsolt7777 3 ปีที่แล้ว

    Kiváló videó, köszönjük! Kérdésem, hogy értelmes dolog-e az áramváltóra egy kétállású kapcsolót tenni, aminek az egyik áramköre rövidzár, a másik áramköre pedig az "Ampermérő"? Így vagy áramot mérünk rajta (és ezzel van terhelés), vagy levesszük az ampermérőt (mert pl. máshol mérünk vele de az áramváltó fent marad) és átkapcsolhatjuk rövidzárra. Köszönöm a választ, szerintem ez sok embernek hasznos gyakorlati dolog lenne.

  • @karolytoreczki9756
    @karolytoreczki9756 2 ปีที่แล้ว

    Tisztelt Tanár Úr! Szivárgó áram mérési elvével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Mi a mérési elv és miért mérhető a PE vezetőben más áram, mint a fázis és nulla vezetőket együtt mérve egy fogyasztó esetében? Előre is köszönöm a választ. K.

  • @alexnemeth3832
    @alexnemeth3832 2 ปีที่แล้ว

    Vagy akár relémagot. Akár mérőmagot mindig terhelni kell.

  • @alexnemeth3832
    @alexnemeth3832 2 ปีที่แล้ว

    Ha megbontom az áramváltó szekunder körét akkor bum! 😃

  • @francociccio599
    @francociccio599 3 ปีที่แล้ว

    Nagyon jó!

  • @istvangalgoczy4300
    @istvangalgoczy4300 3 ปีที่แล้ว

    Kedves Tanár Úr!
    Ha egy mondatban meg lehet válaszolni, miért kell az áramváltó egyik szekunder oldali kivezetését a védővezető sínre kötni, megköszönnénk.

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537 3 ปีที่แล้ว

      Kell? Ez ugyan épp nem hangzott el a videóban, pedig igen fontos információ lenne.
      Én ugyan nem vagyok egy erősáramú zseni, de arra tippelnék, hogy a műszer egyik kapcsa földpotenciálon legyen. Aztán ha mellé lőttem, majd Viktor kijavít...

    • @viktorjager3201
      @viktorjager3201  3 ปีที่แล้ว +3

      @@rendszergazdanyh2537 Kedves István! Kedves Rendszergazda Nyh! Igazából ezt amit kérdeztél, más is kérdezte már. Régen is mikor még én tanultam a szakmát az áramváltók szekunder körét mindig EGY ponton földelték. Ezt szabványok is ajánlták régebben is, most is. A méréstechnikában általános érvényű dolog, hogy ha teheted, egy ponton földelj mindig egy mérőkört egy adott feszültség szinten, ha az galvanikusan el van választva a másik feszültség szinttől. (fémes csatlakozás, vagy kapcsolat hiányára gondolok) Erre azért van szükség különösen áramváltók esetében, mert ott a problémát a szekunder kör megszakadása jelenti. Ekkor ugyanis hatalmas túlfeszültség keletkezik, folyamatosan mindaddig, amíg a szekunder kör nyitott, hiszen a szerencsétlen áramváltó ideális áram-generátor módjára addig szeretné növelni a kapocs feszültségét, amíg csak bírja, és szeretné állandó értéken tartani a szekunder áramát. Pont fordítva, mint a feszváltó, mert az ideális feszültség generátor. Ő a rövidzárat nem szereti, az áramváltó meg a szakadást. Ha leföldeled egy ponton az áramváltó szekunder körét, és közvetlen a földelés utáni részre csatlakozik az áram mérőkör, ha a szekunder kör megszakad, a műszer áram tekercse földön marad, nagy valószínűséggel megmenekül a túlfeszültségtől. Más oka is van. A mérőkör törpe (esetleg kis-) feszültségű. Ha nem földeled, akkor kapacitív csatolás következtében rövid idő alatt a primer kör névleges fázis feszültségére is feltöltődhet a földhöz képest, ami akár balesetet okozhat, akár a műszerek tönkremenetelét. Gondolj arra, hogy a primer kör lehet akár egy 20 kV-os áramkör is, ha középfeszültségen mérek. Remélem segíthettem. Köszönöm a hozzászólást, és elnézést, hogy csak most jutott időm rá.