Jesteś nowy ja używam Linuxa od 2010 roku i jak nauczysz się Minta zostaw Go Mint po odinstalowaniu programów jako jedyna dystrybucja Linuxa zostawia sporo śmieci [ zależności po odinstalowaniu ]
Dziękuję za dzisiejszą lekcję, bardzo jasno ją poprowadziłeś i w kilku punktach okazała mi się zdecydowanie przydatna. Ale mam nadzieję, że znajdziesz rozwiązanie mojego problemu ikon na pulpicie, który sygnalizowałem parę dni temu przy materiale sprzed roku traktującym właśnie o ikonach pulpitu Minta. Pozdrawiam!
To nie mów że "to też by wymagało osobnych filmów", tylko nagrywaj osobne filmy!!! Jak robisz kompendium to na poważnie a nie po łebkach! Bo nawet ten początkujący kiedyś stanie się bardziej obeznanym by stać się w końcu prawilnym użytkownikiem Linuxa. A skąd ma brać wiedzę jak niektóre tematy chcesz potraktować po macoszemu
Dzięki niniejszemu poradnikowi od kilku dni urządzam mojego Minta, ale jak na razie przegrałem z zainstalowaniem i konfiguracją Wine. Konsoli mocno nie lubię, a i tak każdy z poradników w sieci podaje tę instalację trochę inaczej, że się już pogubiłem. Najprościej chciałem to zrobić w trybie GUI, z menedżęra oprogramowania, wobec czego wybrałem Wine z zasobów i starałem się stąd zainstalować. Z tym, że w zasobach są dwie aplikacje z logo Wine, więc instalowałem obie. A potem w końcu poddałem się, gdy usiłowałem skonfigurować Wine, bo skąd mam wiedzieć, gdzie umieścić instalacyjny plik *.exe, czy może pliki programu po rozpakowaniu - i jak z tym dalej postępować. Usiłowałem to zrobić tak, jak mi się intuicyjnie wydawało, ale wyszła klapa. Więc proszę, może zrobisz coś o tym następnym razem?
@@OLinuksiePrzyKawie Dziękuję, że zainteresowałeś się moim problemem. :) Otóż, jest pewien mój ulubiony programy z Windowsa, który bardzo chętnie wprowadziłbym do mojego Minta 22, bo w repozytoriach nie znalazłem niczego tak funkcjonującego. Chodzi o Fast Stone Image Viewer (obecne wydanie 7.8). Fast Stone jest to przeglądarka do zdjęć/grafik (a w tym zaawansowany korektor + inne narzędzia), która w mojej opinii nie sobie równych i do której z linuxowych programów najbardziej zbliżył się XnView, ale jeszcze bardzo daleko mu do właściwości Fast Sone. Co do Wine, to przed kilku laty, na innej maszynie z Mintem, bodajże 17-tym, zainstalowałem Wine bez problemu, ale jak to w szczegółach wykonałem wtedy, wyleciało mi z głowy. I zainstalowałem wtedy bez problemów także Fast Stone. Działał świetnie. A zależy mi na nim dlatego, że, jako fotoamator z b. dłuugim stażem, oprócz sztandarowego RawTherapee, w Fast Stone na Windowsie używam niemal codziennie, tak moduł przeglądarkowy, jak i moduł korekcyjny, które świetnie się uzupełniają z RT. Fast Stone i RT to taki tandem, który używam już od kilkunastu lat. Zmieniają się tylko numerki wersji. I coś dodam: Inne moje ulubione programy z Windowsa, albo mają swoje wersje linuxowe, albo zamienniki są na dobrym, lub b. dobrym poziomie. Zainstalowanie FS w Mint 22 pozwoliłoby mi już bez bólu opuścić Windowsa :) Pozdrawiam!
@@maryan4221 mam bardzo dobre wieści :) Sprawdziłem ten program na Mincie 22, w wersji 7.8. Pobrałem program z ich strony, wersję .exe, miałem w folderze Pobrane w katalogu domowym. Potem z poziomu sklepu programów zainstalowałem Wine (podpisany jako Windows API implementation), w opisie jest on w wersji 9.0. Pojawił się on jako pierwszy w wynikach wyszukowania po wpisaniu "wine" w wyszukiwarce. Następnie prawym przyciskiem myszy kliknąłem na ten plik .exe i wybrałem opcję "Otwórz za pomocą", a w nowo pojawiającym się okienku, w fomularzu gdzie można wpisać nazwę wykonywalną programu wpisałem "wine" i klinkąłem OK. W rezultacie miałem instalator Twojego programu, zainstalowałem go i uruchomiłem bez żadnych przeszkód :) Najpirawdopodobniej więc ze względu na to, że zainstalowałeś wiele wersji Wine coś się pokaszaniło. Ja bym więc odinstalował wszystko, co miałeś związane z Wine, a następnie zainstalował tę wersję Wine, o której wspominałem (jako pierwsza pojawi się w wynikach wyszukiwania w menedżerze oprogramowania, z oceną 4.0 bodajże). Zobacz, jak to zadziała, u mnie program śmiga bardzo dobrze :)
@@OLinuksiePrzyKawie Gratuluję Ci, że przy okazji zainstalowałeś sobie wspaniałą przeglądarkę do zdjęć, ale u mnie to nie poszło tak łatwo, jak opisałeś. Takiemu newbee, jak ja, trzeba kłaść wiedzę do głowy niemal łopatą. Otóż w oknie (spod prawokliku na pliku exe) nie było widać żadnego formularza. I tu uzupełnię Twoją instrukcję, bo w oknie "otwórz za pomocą" na dole jest ">własne polecenie". I dopiero po kliknięciu w tę strzałkę/trójkącik ">" otworzyła się linijka formularza, gdzie wpisałem "wine" i dopiero wtedy instalacja FastStone poleciała już sama. A przy okazji, co do Twojego zalecenia, zanim zacząłem dziś instalację Wine, aby odinstalować wszystko, co związane było z Wine, to jeszcze kilka dni temu przed pierwszymi nieudanymi próbami zrobiłem migawkę systemu, która potem wykorzystałem, więc miałem system wolny od "śmieci" po nieudanej instalacji. Wielkie dzięki za pomoc! Będę zaglądać także na Twój kanał na YT :)
@@maryan4221 Cieszę się, że ostatecznie się udało :) Co do widoczności formularza, w moim przypadku był on od razu widoczny - może to przez wielkość obszaru okna? Rozdzielczość? Ja nie musiałem rozwijać formularza, aby go zobaczyć. Tak, czy owak, o dokładnie ten formularz mi chodziło :) Daj jeszcze znać, czy program Ci działa, bo napisałeś, że instalacja poszła, ale czy jej efekt jest zadowalający ;)
To mój główny system od ponad 5 lat, nie miałem problemów z przejściem z okien, prawie każda klasyczna gra startuje na tym systemie bez kombinowania, na brak specjalistycznego oprogramowania też nie narzekam, jak czegoś nie ma natywnie to się zainstaluje przez Wine, albo Lutris.
Dziękuje za poradnik. Ze swojej strony powiem próbowałem się przesiąść właśnie na Linuxa Minta 22 ale niestety nie poradziłem sobie z przeniesieniem mojej poczty z Thunderbirda w Windows 11. Chciałem jeszcze tylko wspomnieć, iż w Thunderbird mam wiele kont pocztowych. Jeżeli istniała by możliwość zrobienia takiego poradnika byłbym niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie
Mam bardzo ważne pytanie. Czy macOS jest bezpieczniejszy niż WINDOWS 11? mam dylemat co wybrać do posiadania maszyny na której będę miał prywatne zdjęcia, dokumenty, robienie opłat itd.
29:40 zaciekawiło mnie to z tym ruterem i telefonem. Nie mam nad tym kontroli, ale nie bardzo rozumiem nad czym mam mieć kontrolę korzystając z wifi na telefonie. Co mogę w swoim ruterze zmienić/dodać czego nie mogę w tym od dostawcy?
Pss! Można pobrać aplikację KDE Connect, która pozwala sparować komputer ze smartfonem lub innymi urządzeniami. Można przesyłać pliki czy użyć smartfona w roli klawiatury z touchpad-em na Bluetooth.
Mógłbyś wspomnieć, ze te wszystkie inne srodowiska graficzne mozna sobie doinstalować później i wybierać sobie podczas logowania. i że kazde z nich ma swoje specyficzne narzędzia, które mozna sobie instalowac dowolnie w kazdym srodowisku. Ja mam mate, xfce i icwm, ale siedzę głównie na xfce, choć brzydkie, to funkcjonalne.
Pięknie wyjaśnione jak zacząć. Dzięki za wysiłek. A mi nie daje spokoju ciągle hasło wanie przy każdej czynności. Może wiesz jak to zlikwidować? To upierdliwa i denerwująca czynność i chciałbym się tego pozbyć. Pzdr
Menadżer oprogramowania - szkoda, że tak mało powiedziałeś. Nic o pakietach jakie są flatpaki itd. czy o tym, że od wersji 22 nie są pokazywane niezweryfikowane programy flatpak
Hej. Chciałbym się poradzić. Od ponad roku mam minta xfce. W odcinku o firewallu robiłaś testy na grc shield up. Dotychczas miałem wszędzie passed, full stealth. Jednakże od jakiegoś czasu wyskakuje mi, że "badam" gdy jest próba nasłuchiwania sieci. Firewall mam ciągle włączone. Nic nie zmieniałem w ustawieniach. Tak samo w router. A gdy robię test na komórce (na tej samej sieci), to "badanie" mam na zielono, ale za to "echo" mam na fail. Co może być przyczyną?
7:22 a ja mam wersję Mate i tam od razu po zainstalowaniu OS pojawił mi się pełnowymiarowy czas z dniem tygodnia, miesiącem i oczywiście godziną, nie muszę czekać aż mi się to wyświetli
Czy serwery lustrzane są tak samo bezpieczne jak te domyślne/podstawowe? szkoda, że nie skomentowałeś tych 3 opcji poniżej np. "repozytoria kodu źródłowego"
Spróbuję na to odpowiedzieć, choć nie mam wiedzy insiderskiej. Na mój rozum sądzę, że są bezpieczne, z dwóch powodów: - nie bez powodu nazywają je serwerami lustrzanymi, które MUSZA z nazwy być odpowiednikiem 1 do 1 oryginalnego serwera - lista serwerów lustrzanych jest dostępna zarowno na stronie Linux Mint, jak i podczas zmiany serwerów lustrzanych w ustawieniach menedżera aktualizacji. Można więc założyć, że Mint daje im zielone światło, publikując je w swoim distro. To moje gdybania, jako szarak nie mam, jak niemal wszyscy tu obecni, wglądu w kod całości, ale po powyższym, plus fakcie, że nikt przez te wszystkie lata nie miał z nimi problemów (a uwierz, BYLOBY O TYM GLOSNO), to można założyć że są bezpieczne. Zawsze jednak trzeba być czujnym i nie oddawać odpowiedzialności za bezpieczeństwo sprzętu. Tak, mówię to też do siebie bo i ja się zapominam ;)
Jak można powiększyć ikonki w prawym górnym roku każdej aplikacji aby były tak duże jak w windowsie? EDIT: widziałem, że jest wiele opcji zmiany wyglądu fajnie
Niekoniecznie prawda, to zależy ;) Można zainstalować Linuksa koło Windowsa, więc mamy jedno i drugie, do wybrania przy starcie komputera. Można wracać do Windowsa w każdej chwili. Można sobie testowac Linuksa na maszynie wirtualnej, będąc na Windowsie. Wiele ludzi tak testuje system, zanim wejdą z nim all in. Sposobów trochę jest, dla każdego chętnego coś się znajdzie ;)
Mam dziwną przypadłość z Mintem22: po uśpieniu przyciskiem z menu czasem nie zasypia w pełni, bo wentylator wciąż chodzi, przez co potem nie da się go wybudzić, trzeba zrobić twardy reset przyciskiem na obudowie. Ale uśpiony z linii komend przez systemctl suspend zasypia i budzi się jak należy. Zrobiłem sobie skrypt bashowy z komendą systemctl suspend w postaci pliku, żeby usypiać klikaniem i… znowu nie zasypia jak należy. Mint20 na tym samym kompie zasypiał bez zarzutu.
Czy do operacjach na plikach używasz czegoś zewnętrznego czy tego co daje system Linux? ciekawi mnie czy jest opcja sprawdzania czy plik poprawnie się skopiował
na przykład w linuxowym terminalu piszesz: aha512sum azwa pliku jaki chcesz speawdzić Wygeneruje Ci sumę konkrolną tego pliku , przy użyciu algorytmu SHA-512 i poròwnujesz go z sumą kontrolną SHA-512 ze stony z jakiej pobrałeś ten plik. Gdybyś nie miał zainstalowanego programu do generowania sum kontrolnych plików , trzeba go zainstalować.W Debianie i pochodnych piszesz jako root apt-get install rhash lub instalujesz program rhash używając graficznego menadżera oprogramowania.
Co ma pan w domyśle własny fizyczny router i jakie niesie zagrożenia np przez to, że dostawca może mieć nad routerem władze i jak sprawdzić czy ktoś ma władze :) . Czasem np od czasu do czasu miga mi Cmd - na sieciach się nie znam, a chciałbym być bezpieczny od strony routera. Ewentualnie jak powstał taki filmik to może pan napisać nazwę, ale też będę szukał. Zaciekawiony.
Ja brałem światłowód od znanej firmy na „T” i w ogóle żebym chciał to brać to sobie zażyczyłem konfigurację sieci domowej przez użytkownika na wbudowanym routerze i nie mieli z tym problemu. Podejrzewam, że za mało ludzi wyraża taką potrzebę, więc domyślnie dają zarządzanie siecią przez support.
Własny fizyczny router to router który sam kupisz, masz swoje hasła i nikt poza tobą nim nie zarządza. Wielu dzisiejszych providerów oferuje dostęp do internetu z routerem z WiFi - w zdecydowanej większości przypadków oni mają do niego dostęp a więc i do twojej sieci. Z jednej strony to wygoda diagnostyki i konfiguracji w razie probemów dla użytkownika - z drugiej niebezpieczeństwo że provider jednak pokpi sprawę i niedbale zabezpieczy dostęp np. mając na wszystkich routerach w sieci to samo standardowe hasło...
Jaki router podłączyć, do routera dostawcy, aby być safe? Może coś na oen wrt? Albo proxmox, coś na pihole itp. Mozna o jakiś tutor? VPN ponoć słabe, są jakieś lepsze opcje, ale nie pamiętam, jak by ktoś nakierowal, z góry dzieki
Dzień doby bardzo ciekawy materiał bardzo kusi mnie aby przejść na stałe na Linux lecz mam problem w pracy zarobkowej pracuje z Viaual studio oraz najnowszymi wersjami .net oraz .net framework. Czy jest możliwość pokazania jak zainstalować takie oprogramowanie na linux? Wiem że to proces bardzo ciężki i skomplikowany lecz poradniki w sieci są bardzo nie jasne i bardzo skomplikowane. Bardzo ciekawie i jasno tłumaczysz założenia odcinka.
Odpowiednie narzędzie do odpowiedniej pracy. Graficy, muzycy i filmowcy trzymają się raczej komputerów Apple, chociaż część z tego oprogramowania daje się uruchomić pod Windowsem, gdzie jednak głównie królują gry, programy magazynowo-księgowe i korporacyjne systemy nadzoru nad pracownikami (czyli tzw. „pulpit zdalny”). Linux wykluł się z Unixa, czyli wywodzi się z urządzeń typu Mainframe (superkomputerów) pracujących w agencjach rządowych, wojskowych, wywiadowczych i na uczelniach wyższych, od podstaw dostosowany do potrzeb programistów i nastawiony na wydajność i bezpieczeństwo. Uruchamianie wynalazków Microsoftu w Linuksie to przerost formy nad treścią, łatwiej, rozsądniej, taniej jest mieć dwa osobne dyski z dwoma systemami, albo 2 komputery, każdy do innej pracy (obecnie używane maszyny poleasingowe z gwarancją sprzedawcy można kupić za bardzo sensowne pieniądze). Na marginesie - ostatnio coraz więcej gier sensownie działa w systemie Linux, dzięki staraniom firmy Valve - operatorów platformy Steam. Warto zauważyć że Gabe Logan Newell czyli Big Boss Valve, pracował przez 13 lat w Microsofcie, a po odejściu od megakorporacji i założeniu Valve robi wszystko aby uwolnić gry i graczy od Windowsa. Steam Deck jest jednym z przykładów...
W jaki sposób mogę włączyć filtr światła niebieskiego w mincie 22? Bo nie mogę znaleźć takiej opcji. Dla porównania w ubuntu oraz windowsie jest dostępna ta opcja, wystarczy włączyć w ustawieniach: W ubuntu 24.04: Nocne światło (night light) W windowsie 10: Wyświetlanie nocne, którego siłę można dostosować, oraz mieć włączone przez cały dzień. W którym miejscu mogę znaleźć tą opcje w mincie 22? Oraz jak ją ustawić, żeby wyświetlała cieplejsze kolory przez cały dzień. Np. temperatura barwowa 3500k. Z góry dzięki za pomoc.
Eeee… Manjaro lepsze… 😉 Edit: Też używam Xfce i LJ4100, trochę biedaczka już kuleje(czasem plami kartki, dolny podajnik nie podaje, pewnie wałek podajnika już sparciał) ale nie mam namiarów na dobrego zamiennika… Co do chrome, to wydajniejsza jest jego kompilacja thorium-browser, u mnie to zwyczajne polecenie 'pamac build thorium-browser-sse3-bin' co po prostu buduje pakiet z binarek deb. Tak, Manjaro/Arch to system potrafiący zajumać paczkę z dowolnej innej dystrybucji w/g instrukcji w prostym pliku PKGBUILD, którego składnie przypomina skrypt sh ze stałymi elementami.
Hejka. Jak ustawić uprawnienia zapis odczyt kasowanie. Mam osobny dysk z LMDE taki ssd. Osobny dysk HDD na Sata z czym kolwiek archiwum. Z poziomu np. Katalogu Pobrane Linuxa nie mogę skopiować pliku lub katalogu na dysk osobny ten HDD . O co ka man? Jak to zrobić? Dzięki.
Mnie w linuxie przeraża jedno. Mam masę aplikacji jak np. Thunderbird. Tak wiem , jest w linuxie i widndowsie, ale używam wersji PORTABLE. Nie wyobrażam sobie żeby za każdą instalacją dodawać pona d 50 skrzynek, czekać aż to się pobierze itd. Też nie musze NIC konfigurować bo po uruchomieniu takiej wersji wszystko jest tak jak wcześniej było. Pytanie czy w linuxie tak się da i jak to ogarnąć.
Ja zrobiłem tak, kopia ustawień w thunderbird, wybieram co chcę zachować. Kopię trzymam na osobnym dysku i na chmurze. Po ponownej instalacji programu wybieram przywrócenie z kopii i po problemie 😊
Ciekawi mnie jak to jest z tworzeniem aplikacji pod graficzne środowisko, czy jeśli na Mint i xfc utworzę prosty program okienkowy , to czy na gnomie albo kde uruchomię ten sam program bez rekompilowania?
w kde brakuje bibliotek gtk, i na odwrot w gnome brakuje bibliotek qt, dorzucisz je i ruszy, program dalej będzie sobie używał jakiejś biblioteki, nie musisz go rekompilować, chyba, że masz taką potrzebę.
Z mojego doświadczenia jako użytkownik końcowy, to jeśli masz aplikacje GTK, to wyświetlając ja w KDE lepiej się ona dostosuje, niż na odwrót. Aplikacje napisane w QT na GNOME wyglądają gorzej, jest większy kłopot z integracja. Z tej perspektywy uderzalbym w GTK.
Zastanawiam się nad instalacją linuksa, niestety poprzednio odbiłem się od braku sterowników do karty sieciowej. Wszystko działało, tylko Internet nie... A bez Internetu nie mogłem znaleźć rozwiązania jak te sieciówkę uruchomić... Dlatego chcę przetestować instalację na dysku zewnętrznym. Linuks jest może i fajny, ale jak się go nie zna, to się można łatwo odbić.
Ja się zastanawiam co to za karta sieciowa, co się tak opiera, dla mnie to bardzo dziwne żeby producent tak sobie strzelał w kolano, kiedy cały świat serwerów sieciowych jest na Linux… No chyba, że chodzi o jakąś egzotyczną WiFi i dystrybucja nie oferowała odpowiedniego pakietu linux-firmware w którym jest większość softów ładowanych do pamięci oprogramowania sprzętu przed uruchomieniem. Teraz się obserwuje wręcz odwrotny trend, na Linuksie śmiga więcej sprzętów niż na najnowszych wersjach Windows, bo sterowniki do starszych sprzętów są w niekompatybilnym formacie(Win), podczas gdy na Linux format sterowników jest niezmienny.
Ja mam na to dwa rozwiązania, choć na wstępie powiem, że rzadkością już jest żeby Linux miał problem z kartą sieciową. Ale, jeżeli już takie coś się zdarzy, to ja działam na dwa sposoby: 1. Prostszy, niedrogi - kupno osobnego routera USB w stylu pendrive. Koszt ok 50zl-100zl w zależności od parametrów, ale podłączasz i działa z marszu. Z TPLinkami nigdy nie miałem zawodu, zawsze działały 2. Jeśli masz telefon z Androidem, to możesz podłączyć telefon do komputera i z telefonu uczynić router. Telefon łączysz z netem po WiFI, podłączasz kablem po USB do komputera z Linuksem, szukasz opcji "przenośny hot spot", a tam opcje "tethering USB". Ja stosuję bardzo często te opcję, darmowa, internet mega szybki :)
„Dużo lepiej” to mocne stwierdzenie. Co to znaczy „starszy komputer”? Jakieś parametry sprzętu? Ktoś kto ciepło wspomina Windowsa XP, łatwo odnajduje się w Xfce ;-)
Wszystko generalnie śmiga podczas przechodzenia z Windows na Linux-a, ale zaciąłem się na obsłudze kamery internetowej Logitech C920 HD Pro... Jest na to jakiś patent??
@@WaszInformatyk Nie, nie mam rozdzielacza, ale gdzieś mi mignęło info, że może chodzić o to, że to ma być port USB 3.0, a nie 2.0, a ja nie pamiętam pod co podpiąłem. Muszę zejść pod biurko... 🙂 Ale na pewno to sprawdzę i dam znać.
dlaczego wszyscy proponujecie Minta ta Dystrybucja jako jedyna zostawia po odinstalowaniu programów więcej śmieci niż Windows nie raz było to zgłaszane na forum i dalej to samo pozdrawiam
Za dużo błędów w tej edycji Mint a w zasadzie kumulacja blędów z Ubuntu 24.04 i Mint. Zorin Lite jednak lepiej wypada. Jak Ubuntu to tylko 22 a jak Mint to na Debianie.
Ja uważam, że warto instalować te najbardziej stabilne wersje OS i programów. Np.: - OS Linux Mint 21.3, później dopiero 22.3...itd - z programami podobnie: wybieramy tak, że XX.Y.Z.V, najlepiej nie decydować się aby Z lub V (czyli którakolwiek z nich) zaczynała się od zera, a najlepiej jeśli jest tam cyfra 3 Niestety moda na "nowości" powoduje to co napisałeś...
Dzienny użytkownik Linuxa od prawie już 5 lat. - Fajnie widzieć taki poradnik dla nowych osób i to w naszym rodzimym języku Szkoda, tylko że ostatnio myślę nad przeskokiem na Nobara z powodu tego, że Mint nadal używa X11 zamiast Wayland (jest to bardzo odczuwalne przy moim 35" monitorze z wysokim odświeżaniem) Ja bym jeszcze pokazał np. jak dodać / wgrać dodatkowe paczki ikonek, motywy itp itd i nawet mógłbyś pokazać jeszcze niedowiarkom, że MOŻNA na Linuxie grać w gry ze steama (bo nie okłamujmy się, dużo ludzi tylko pierdzieli, że nie będą mogli grać itp)
@@stukpuk Liczba gier których nie odpalisz na Linuxie jest malutkim procentem względem tego co odpalisz. A szczerze? Brak możliwości grania w CoD Warzone, Fortnite albo w śmieci Riot Games, nie jest żadną stratą :) a ja pozdrawiam z World of Warcraft, który śmiga mi lepiej niż na Windzie - a nie ma oficjalnego supportu do niego *shrug*
@@stukpuk jakl się czujesz tym że twój NAJPEWNIEj androidowy telefonik leci na linuxie? Oraz to że strony internetowe które przeglądasz są hostowane na linuxie XD?
@@stukpuk Ale tak, ty pewnie też użytkujesz Linuxa na co dzień i wiesz lepiej co i jak działa. Tak gadasz o jakiś skryptach z linuxa na windowsie... itp itd... a pewnie nawet sam podstawowego bash'a byś nie skomponował no ale tak, typowy polaczek łindowsiarz który wszystko wie lepiej i nikt mu BloatOkienek nie może obrażać xD
Nie usuwam komentarzy, algorytm TH-cam automatycznie filtruje treści o wątpliwej treści i zostawia je w zakładce do przejrzenia, a ja nie mam czasu na przeglądanie tego bałaganu. Mam wrażenie że jeśli ktoś wulgarnie odpowie na wcześniejszy wpis, to cała konwersacja jest odfiltrowana.
@@kenkaniff-nz1ff Potwierdzam, zarówno ja, jak i Bartek że Świata Linuksa również na swoim kanale spotkaliśmy się z uwagą, że usuwamy komentarze, co nie ma miejsca. Algorytm YT ma swoje dziwactwa i z nieznanych często powodów po prostu nie przepuszcza komentarzy
Dlaczego wybrałeś dużo mniej popularne Xfce? Dziwny wybór. Większość wybiera Cinnamon. PS. Nie mogę słuchać jak znęcasz się nad biedną myszką 😁 Walisz w nią jak w bęben 😏
@@abecadloabc1dobrze jest jednak stawiając tezę poprzeć ja czymś sensownym, a nie rzucać hasło na wiatr. W taki tekst bez pokrycia to nikt Ci nie uwierzy
@@abecadloabc1 widzę, że jesteś bardzo uprzedzony, a do tego przypinasz od razu komuś łatkę bez kontekstu i minimalnego rozpoznania, zamiast rozmawiać o meritum sprawy. Gratuluję poziomu.
Bardzo dobry poradnik dla początkujących i uciekających od "jedynie słusznego systemu".
Jestem nowy z linuksem i zainstalowałem właśnie minta :) Bardzo fajne wprowadzenie do systemu ;)
Jesteś nowy ja używam Linuxa od 2010 roku i jak nauczysz się Minta zostaw Go Mint po odinstalowaniu programów jako jedyna dystrybucja Linuxa zostawia sporo śmieci [ zależności po odinstalowaniu ]
Więcej kontentu o linuxie!
👀👌👌Pozdrawiam serdecznie. Miłego i spokojnego dnia życzę.👌👌👀
mimo że już od kilku miesięcy znam linuxa na wylot to i tak bardzo fajnie się ogląda ten poradnik
dziękuję, czekam na kolejne filmy z serii linuksowych oraz pozdrawiam :)
Dziękuję za dzisiejszą lekcję, bardzo jasno ją poprowadziłeś i w kilku punktach okazała mi się zdecydowanie przydatna. Ale mam nadzieję, że znajdziesz rozwiązanie mojego problemu ikon na pulpicie, który sygnalizowałem parę dni temu przy materiale sprzed roku traktującym właśnie o ikonach pulpitu Minta. Pozdrawiam!
Dzięki że stworzyłeś taki samouczek.
Ja od dawna używam Linuxa minta ale o w pewnych funkcjach nie wiedziałem a niektóre zapomniałem.👍
Witam Informatyka ! Oglądam i linkuję pocztą odnośnik do audycji dalej w szeroki świat plus łapka w górę !
Spoko! Czekam na bardziej szczegółowe odcinki 👌👍
To nie mów że "to też by wymagało osobnych filmów", tylko nagrywaj osobne filmy!!! Jak robisz kompendium to na poważnie a nie po łebkach! Bo nawet ten początkujący kiedyś stanie się bardziej obeznanym by stać się w końcu prawilnym użytkownikiem Linuxa. A skąd ma brać wiedzę jak niektóre tematy chcesz potraktować po macoszemu
Cierpliwości
Poraz kolejny dziekuję
A jak z bezpieczeństwem. Czy trzeba instalować jakiś pakiet antywirusowy? Czy tam coś pracuję domyślnie chroniącego przed syfem z internetu?
"(...) i masz prawo się mylić. W tym momencie korzysztasz z wszystkich tych praw."
Dzięki niniejszemu poradnikowi od kilku dni urządzam mojego Minta, ale jak na razie przegrałem z zainstalowaniem i konfiguracją Wine. Konsoli mocno nie lubię, a i tak każdy z poradników w sieci podaje tę instalację trochę inaczej, że się już pogubiłem. Najprościej chciałem to zrobić w trybie GUI, z menedżęra oprogramowania, wobec czego wybrałem Wine z zasobów i starałem się stąd zainstalować. Z tym, że w zasobach są dwie aplikacje z logo Wine, więc instalowałem obie. A potem w końcu poddałem się, gdy usiłowałem skonfigurować Wine, bo skąd mam wiedzieć, gdzie umieścić instalacyjny plik *.exe, czy może pliki programu po rozpakowaniu - i jak z tym dalej postępować. Usiłowałem to zrobić tak, jak mi się intuicyjnie wydawało, ale wyszła klapa. Więc proszę, może zrobisz coś o tym następnym razem?
Hej :) aby pomóc, potrzebujemy najpierw informacji, co chcesz zainstalować za pomocą Wine?
@@OLinuksiePrzyKawie Dziękuję, że zainteresowałeś się moim problemem. :)
Otóż, jest pewien mój ulubiony programy z Windowsa, który bardzo chętnie wprowadziłbym do mojego Minta 22, bo w repozytoriach nie znalazłem niczego tak funkcjonującego. Chodzi o Fast Stone Image Viewer (obecne wydanie 7.8). Fast Stone jest to przeglądarka do zdjęć/grafik (a w tym zaawansowany korektor + inne narzędzia), która w mojej opinii nie sobie równych i do której z linuxowych programów najbardziej zbliżył się XnView, ale jeszcze bardzo daleko mu do właściwości Fast Sone.
Co do Wine, to przed kilku laty, na innej maszynie z Mintem, bodajże 17-tym, zainstalowałem Wine bez problemu, ale jak to w szczegółach wykonałem wtedy, wyleciało mi z głowy. I zainstalowałem wtedy bez problemów także Fast Stone. Działał świetnie. A zależy mi na nim dlatego, że, jako fotoamator z b. dłuugim stażem, oprócz sztandarowego RawTherapee, w Fast Stone na Windowsie używam niemal codziennie, tak moduł przeglądarkowy, jak i moduł korekcyjny, które świetnie się uzupełniają z RT. Fast Stone i RT to taki tandem, który używam już od kilkunastu lat. Zmieniają się tylko numerki wersji.
I coś dodam: Inne moje ulubione programy z Windowsa, albo mają swoje wersje linuxowe, albo zamienniki są na dobrym, lub b. dobrym poziomie. Zainstalowanie FS w Mint 22 pozwoliłoby mi już bez bólu opuścić Windowsa :)
Pozdrawiam!
@@maryan4221 mam bardzo dobre wieści :) Sprawdziłem ten program na Mincie 22, w wersji 7.8. Pobrałem program z ich strony, wersję .exe, miałem w folderze Pobrane w katalogu domowym. Potem z poziomu sklepu programów zainstalowałem Wine (podpisany jako Windows API implementation), w opisie jest on w wersji 9.0. Pojawił się on jako pierwszy w wynikach wyszukowania po wpisaniu "wine" w wyszukiwarce.
Następnie prawym przyciskiem myszy kliknąłem na ten plik .exe i wybrałem opcję "Otwórz za pomocą", a w nowo pojawiającym się okienku, w fomularzu gdzie można wpisać nazwę wykonywalną programu wpisałem "wine" i klinkąłem OK.
W rezultacie miałem instalator Twojego programu, zainstalowałem go i uruchomiłem bez żadnych przeszkód :)
Najpirawdopodobniej więc ze względu na to, że zainstalowałeś wiele wersji Wine coś się pokaszaniło. Ja bym więc odinstalował wszystko, co miałeś związane z Wine, a następnie zainstalował tę wersję Wine, o której wspominałem (jako pierwsza pojawi się w wynikach wyszukiwania w menedżerze oprogramowania, z oceną 4.0 bodajże).
Zobacz, jak to zadziała, u mnie program śmiga bardzo dobrze :)
@@OLinuksiePrzyKawie Gratuluję Ci, że przy okazji zainstalowałeś sobie wspaniałą przeglądarkę do zdjęć, ale u mnie to nie poszło tak łatwo, jak opisałeś. Takiemu newbee, jak ja, trzeba kłaść wiedzę do głowy niemal łopatą. Otóż w oknie (spod prawokliku na pliku exe) nie było widać żadnego formularza. I tu uzupełnię Twoją instrukcję, bo w oknie "otwórz za pomocą" na dole jest ">własne polecenie". I dopiero po kliknięciu w tę strzałkę/trójkącik ">" otworzyła się linijka formularza, gdzie wpisałem "wine" i dopiero wtedy instalacja FastStone poleciała już sama.
A przy okazji, co do Twojego zalecenia, zanim zacząłem dziś instalację Wine, aby odinstalować wszystko, co związane było z Wine, to jeszcze kilka dni temu przed pierwszymi nieudanymi próbami zrobiłem migawkę systemu, która potem wykorzystałem, więc miałem system wolny od "śmieci" po nieudanej instalacji.
Wielkie dzięki za pomoc! Będę zaglądać także na Twój kanał na YT :)
@@maryan4221 Cieszę się, że ostatecznie się udało :)
Co do widoczności formularza, w moim przypadku był on od razu widoczny - może to przez wielkość obszaru okna? Rozdzielczość? Ja nie musiałem rozwijać formularza, aby go zobaczyć.
Tak, czy owak, o dokładnie ten formularz mi chodziło :) Daj jeszcze znać, czy program Ci działa, bo napisałeś, że instalacja poszła, ale czy jej efekt jest zadowalający ;)
To mój główny system od ponad 5 lat, nie miałem problemów z przejściem z okien, prawie każda klasyczna gra startuje na tym systemie bez kombinowania, na brak specjalistycznego oprogramowania też nie narzekam, jak czegoś nie ma natywnie to się zainstaluje przez Wine, albo Lutris.
Zrobisz filmy z innymi Linuxami? może Manjaro, MX, Debian?
Dziękuje za poradnik. Ze swojej strony powiem próbowałem się przesiąść właśnie na Linuxa Minta 22 ale niestety nie poradziłem sobie z przeniesieniem mojej poczty z Thunderbirda w Windows 11. Chciałem jeszcze tylko wspomnieć, iż w Thunderbird mam wiele kont pocztowych. Jeżeli istniała by możliwość zrobienia takiego poradnika byłbym niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie
Mam bardzo ważne pytanie. Czy macOS jest bezpieczniejszy niż WINDOWS 11? mam dylemat co wybrać do posiadania maszyny na której będę miał prywatne zdjęcia, dokumenty, robienie opłat itd.
A co stoi na przeszkodzie, żeby zamiast macOS te rolę spełniał Linux? :) wszystko, co wymieniłeś można bezpiecznie robić na Linuksie
29:40 zaciekawiło mnie to z tym ruterem i telefonem. Nie mam nad tym kontroli, ale nie bardzo rozumiem nad czym mam mieć kontrolę korzystając z wifi na telefonie. Co mogę w swoim ruterze zmienić/dodać czego nie mogę w tym od dostawcy?
Zrobie system
Pss! Można pobrać aplikację KDE Connect, która pozwala sparować komputer ze smartfonem lub innymi urządzeniami. Można przesyłać pliki czy użyć smartfona w roli klawiatury z touchpad-em na Bluetooth.
Mógłbyś wspomnieć, ze te wszystkie inne srodowiska graficzne mozna sobie doinstalować później i wybierać sobie podczas logowania. i że kazde z nich ma swoje specyficzne narzędzia, które mozna sobie instalowac dowolnie w kazdym srodowisku. Ja mam mate, xfce i icwm, ale siedzę głównie na xfce, choć brzydkie, to funkcjonalne.
wszystko fajnie ale czy mozna uruchomic auto cada nx lub inny tego typu ptogram
Pięknie wyjaśnione jak zacząć. Dzięki za wysiłek. A mi nie daje spokoju ciągle hasło wanie przy każdej czynności. Może wiesz jak to zlikwidować? To upierdliwa i denerwująca czynność i chciałbym się tego pozbyć. Pzdr
sam nad tym myślałem, ale przecież nie będziesz ciągle czegoś instalować
To nie jest przy każdej czynności, tylko przy czynnościach administracyjnych. Da się to wyłączyć w pliku /etc/sudoers lub można ustawić puste hasło
Menadżer oprogramowania - szkoda, że tak mało powiedziałeś. Nic o pakietach jakie są flatpaki itd. czy o tym, że od wersji 22 nie są pokazywane niezweryfikowane programy flatpak
39:31 instalacja programu pobranego z internetu nie tylko .deb lub w wersji flatpack
W Linuxie głośność można ustawić powyżej 100%(tak jak w VLC), a jak to zrobić w Windowsie 10? przydałaby się taka opcja na laptopie
Hej. Chciałbym się poradzić. Od ponad roku mam minta xfce. W odcinku o firewallu robiłaś testy na grc shield up. Dotychczas miałem wszędzie passed, full stealth. Jednakże od jakiegoś czasu wyskakuje mi, że "badam" gdy jest próba nasłuchiwania sieci. Firewall mam ciągle włączone. Nic nie zmieniałem w ustawieniach. Tak samo w router. A gdy robię test na komórce (na tej samej sieci), to "badanie" mam na zielono, ale za to "echo" mam na fail. Co może być przyczyną?
38:48 timeshift / przywracanie systemu ,było wspomnieć to nie przywróć osobistych plików.
czemu więc katalog home zaznaczył?
@@adam1709
Świat Linuksa
oglądałem porady dla zwykłej i mówił timeshift przywraca system plików, a nie katalog home.
@@FernPolskaOriginal Może przywrócić katalog Home o ile odpowiednio się skonfiguruje migawkę. Sprawdzone w praktyce.
7:22 a ja mam wersję Mate i tam od razu po zainstalowaniu OS pojawił mi się pełnowymiarowy czas z dniem tygodnia, miesiącem i oczywiście godziną, nie muszę czekać aż mi się to wyświetli
Czy serwery lustrzane są tak samo bezpieczne jak te domyślne/podstawowe? szkoda, że nie skomentowałeś tych 3 opcji poniżej np. "repozytoria kodu źródłowego"
Spróbuję na to odpowiedzieć, choć nie mam wiedzy insiderskiej. Na mój rozum sądzę, że są bezpieczne, z dwóch powodów:
- nie bez powodu nazywają je serwerami lustrzanymi, które MUSZA z nazwy być odpowiednikiem 1 do 1 oryginalnego serwera
- lista serwerów lustrzanych jest dostępna zarowno na stronie Linux Mint, jak i podczas zmiany serwerów lustrzanych w ustawieniach menedżera aktualizacji. Można więc założyć, że Mint daje im zielone światło, publikując je w swoim distro.
To moje gdybania, jako szarak nie mam, jak niemal wszyscy tu obecni, wglądu w kod całości, ale po powyższym, plus fakcie, że nikt przez te wszystkie lata nie miał z nimi problemów (a uwierz, BYLOBY O TYM GLOSNO), to można założyć że są bezpieczne. Zawsze jednak trzeba być czujnym i nie oddawać odpowiedzialności za bezpieczeństwo sprzętu. Tak, mówię to też do siebie bo i ja się zapominam ;)
Jak można powiększyć ikonki w prawym górnym roku każdej aplikacji aby były tak duże jak w windowsie?
EDIT: widziałem, że jest wiele opcji zmiany wyglądu fajnie
Pasek zadań/belkę powiększyłeś, ale już nie powiedziałeś jak zrobić aby ikonki były wszystkie tej samej wielkości na dole po prawej
Jeśli macie jeden pc to lepiej nie instalujcie, ponieważ nie wrócicie do windowsa
Niekoniecznie prawda, to zależy ;)
Można zainstalować Linuksa koło Windowsa, więc mamy jedno i drugie, do wybrania przy starcie komputera. Można wracać do Windowsa w każdej chwili.
Można sobie testowac Linuksa na maszynie wirtualnej, będąc na Windowsie. Wiele ludzi tak testuje system, zanim wejdą z nim all in.
Sposobów trochę jest, dla każdego chętnego coś się znajdzie ;)
Mam dziwną przypadłość z Mintem22: po uśpieniu przyciskiem z menu czasem nie zasypia w pełni, bo wentylator wciąż chodzi, przez co potem nie da się go wybudzić, trzeba zrobić twardy reset przyciskiem na obudowie. Ale uśpiony z linii komend przez systemctl suspend zasypia i budzi się jak należy. Zrobiłem sobie skrypt bashowy z komendą systemctl suspend w postaci pliku, żeby usypiać klikaniem i… znowu nie zasypia jak należy. Mint20 na tym samym kompie zasypiał bez zarzutu.
Czy do operacjach na plikach używasz czegoś zewnętrznego czy tego co daje system Linux? ciekawi mnie czy jest opcja sprawdzania czy plik poprawnie się skopiował
na przykład w linuxowym terminalu piszesz:
aha512sum azwa pliku jaki chcesz speawdzić
Wygeneruje Ci sumę konkrolną tego pliku , przy użyciu algorytmu SHA-512 i poròwnujesz go z sumą kontrolną SHA-512 ze stony z jakiej pobrałeś ten plik.
Gdybyś nie miał zainstalowanego programu do generowania sum kontrolnych plików , trzeba go zainstalować.W Debianie i pochodnych piszesz jako root
apt-get install rhash
lub instalujesz program rhash używając graficznego menadżera oprogramowania.
Co ma pan w domyśle własny fizyczny router i jakie niesie zagrożenia np przez to, że dostawca może mieć nad routerem władze i jak sprawdzić czy ktoś ma władze :) . Czasem np od czasu do czasu miga mi Cmd - na sieciach się nie znam, a chciałbym być bezpieczny od strony routera. Ewentualnie jak powstał taki filmik to może pan napisać nazwę, ale też będę szukał. Zaciekawiony.
Ja brałem światłowód od znanej firmy na „T” i w ogóle żebym chciał to brać to sobie zażyczyłem konfigurację sieci domowej przez użytkownika na wbudowanym routerze i nie mieli z tym problemu. Podejrzewam, że za mało ludzi wyraża taką potrzebę, więc domyślnie dają zarządzanie siecią przez support.
Własny fizyczny router to router który sam kupisz, masz swoje hasła i nikt poza tobą nim nie zarządza. Wielu dzisiejszych providerów oferuje dostęp do internetu z routerem z WiFi - w zdecydowanej większości przypadków oni mają do niego dostęp a więc i do twojej sieci. Z jednej strony to wygoda diagnostyki i konfiguracji w razie probemów dla użytkownika - z drugiej niebezpieczeństwo że provider jednak pokpi sprawę i niedbale zabezpieczy dostęp np. mając na wszystkich routerach w sieci to samo standardowe hasło...
Jaki router podłączyć, do routera dostawcy, aby być safe? Może coś na oen wrt? Albo proxmox, coś na pihole itp. Mozna o jakiś tutor? VPN ponoć słabe, są jakieś lepsze opcje, ale nie pamiętam, jak by ktoś nakierowal, z góry dzieki
@@staffik84 Kup taki który będziesz umiał zabezpieczyć.
Dzień doby bardzo ciekawy materiał bardzo kusi mnie aby przejść na stałe na Linux lecz mam problem w pracy zarobkowej pracuje z Viaual studio oraz najnowszymi wersjami .net oraz .net framework. Czy jest możliwość pokazania jak zainstalować takie oprogramowanie na linux? Wiem że to proces bardzo ciężki i skomplikowany lecz poradniki w sieci są bardzo nie jasne i bardzo skomplikowane. Bardzo ciekawie i jasno tłumaczysz założenia odcinka.
Odpowiednie narzędzie do odpowiedniej pracy. Graficy, muzycy i filmowcy trzymają się raczej komputerów Apple, chociaż część z tego oprogramowania daje się uruchomić pod Windowsem, gdzie jednak głównie królują gry, programy magazynowo-księgowe i korporacyjne systemy nadzoru nad pracownikami (czyli tzw. „pulpit zdalny”). Linux wykluł się z Unixa, czyli wywodzi się z urządzeń typu Mainframe (superkomputerów) pracujących w agencjach rządowych, wojskowych, wywiadowczych i na uczelniach wyższych, od podstaw dostosowany do potrzeb programistów i nastawiony na wydajność i bezpieczeństwo. Uruchamianie wynalazków Microsoftu w Linuksie to przerost formy nad treścią, łatwiej, rozsądniej, taniej jest mieć dwa osobne dyski z dwoma systemami, albo 2 komputery, każdy do innej pracy (obecnie używane maszyny poleasingowe z gwarancją sprzedawcy można kupić za bardzo sensowne pieniądze).
Na marginesie - ostatnio coraz więcej gier sensownie działa w systemie Linux, dzięki staraniom firmy Valve - operatorów platformy Steam. Warto zauważyć że Gabe Logan Newell czyli Big Boss Valve, pracował przez 13 lat w Microsofcie, a po odejściu od megakorporacji i założeniu Valve robi wszystko aby uwolnić gry i graczy od Windowsa. Steam Deck jest jednym z przykładów...
W jaki sposób mogę włączyć filtr światła niebieskiego w mincie 22?
Bo nie mogę znaleźć takiej opcji.
Dla porównania w ubuntu oraz windowsie jest dostępna ta opcja, wystarczy włączyć w ustawieniach:
W ubuntu 24.04: Nocne światło (night light)
W windowsie 10: Wyświetlanie nocne, którego siłę można dostosować, oraz mieć włączone przez cały dzień.
W którym miejscu mogę znaleźć tą opcje w mincie 22?
Oraz jak ją ustawić, żeby wyświetlała cieplejsze kolory przez cały dzień.
Np. temperatura barwowa 3500k.
Z góry dzięki za pomoc.
Ustawienie ciemnego motywu też powinna załatwić sprawę, mniejsza ilość światła każdego rodzaju… 😉
Czy w każdym przypadku mogę sobie zmienić ruter po prostu na inny? czy muszę o to zapytać swojego dostawcę?
Planuję osobny materiał na ten temat, cierpliwości.
(5:00) - jeżeli ktoś bardzo chce, że może logo linux mint wykasować i zastąpić to logo tekstem: "Menu Start" - to będzie wyglądać już jak windows :)
Eeee… Manjaro lepsze… 😉
Edit: Też używam Xfce i LJ4100, trochę biedaczka już kuleje(czasem plami kartki, dolny podajnik nie podaje, pewnie wałek podajnika już sparciał) ale nie mam namiarów na dobrego zamiennika… Co do chrome, to wydajniejsza jest jego kompilacja thorium-browser, u mnie to zwyczajne polecenie 'pamac build thorium-browser-sse3-bin' co po prostu buduje pakiet z binarek deb. Tak, Manjaro/Arch to system potrafiący zajumać paczkę z dowolnej innej dystrybucji w/g instrukcji w prostym pliku PKGBUILD, którego składnie przypomina skrypt sh ze stałymi elementami.
Hejka. Jak ustawić uprawnienia zapis odczyt kasowanie. Mam osobny dysk z LMDE taki ssd. Osobny dysk HDD na Sata z czym kolwiek archiwum. Z poziomu np. Katalogu Pobrane Linuxa nie mogę skopiować pliku lub katalogu na dysk osobny ten HDD . O co ka man? Jak to zrobić? Dzięki.
Ten dysk HDD to pewnie windowsowa partycja NTFS na której są błędy,
trzeba pod windowsem przeprowadzić naprawianie błędów na dysku.
Mnie w linuxie przeraża jedno. Mam masę aplikacji jak np. Thunderbird. Tak wiem , jest w linuxie i widndowsie, ale używam wersji PORTABLE. Nie wyobrażam sobie żeby za każdą instalacją dodawać pona d 50 skrzynek, czekać aż to się pobierze itd. Też nie musze NIC konfigurować bo po uruchomieniu takiej wersji wszystko jest tak jak wcześniej było.
Pytanie czy w linuxie tak się da i jak to ogarnąć.
Ja zrobiłem tak, kopia ustawień w thunderbird, wybieram co chcę zachować. Kopię trzymam na osobnym dysku i na chmurze. Po ponownej instalacji programu wybieram przywrócenie z kopii i po problemie 😊
Ciekawi mnie jak to jest z tworzeniem aplikacji pod graficzne środowisko, czy jeśli na Mint i xfc utworzę prosty program okienkowy , to czy na gnomie albo kde uruchomię ten sam program bez rekompilowania?
w kde brakuje bibliotek gtk, i na odwrot w gnome brakuje bibliotek qt, dorzucisz je i ruszy, program dalej będzie sobie używał jakiejś biblioteki, nie musisz go rekompilować, chyba, że masz taką potrzebę.
Z mojego doświadczenia jako użytkownik końcowy, to jeśli masz aplikacje GTK, to wyświetlając ja w KDE lepiej się ona dostosuje, niż na odwrót. Aplikacje napisane w QT na GNOME wyglądają gorzej, jest większy kłopot z integracja.
Z tej perspektywy uderzalbym w GTK.
Zastanawiam się nad instalacją linuksa, niestety poprzednio odbiłem się od braku sterowników do karty sieciowej. Wszystko działało, tylko Internet nie... A bez Internetu nie mogłem znaleźć rozwiązania jak te sieciówkę uruchomić... Dlatego chcę przetestować instalację na dysku zewnętrznym. Linuks jest może i fajny, ale jak się go nie zna, to się można łatwo odbić.
Ja się zastanawiam co to za karta sieciowa, co się tak opiera, dla mnie to bardzo dziwne żeby producent tak sobie strzelał w kolano, kiedy cały świat serwerów sieciowych jest na Linux… No chyba, że chodzi o jakąś egzotyczną WiFi i dystrybucja nie oferowała odpowiedniego pakietu linux-firmware w którym jest większość softów ładowanych do pamięci oprogramowania sprzętu przed uruchomieniem. Teraz się obserwuje wręcz odwrotny trend, na Linuksie śmiga więcej sprzętów niż na najnowszych wersjach Windows, bo sterowniki do starszych sprzętów są w niekompatybilnym formacie(Win), podczas gdy na Linux format sterowników jest niezmienny.
Ja mam na to dwa rozwiązania, choć na wstępie powiem, że rzadkością już jest żeby Linux miał problem z kartą sieciową. Ale, jeżeli już takie coś się zdarzy, to ja działam na dwa sposoby:
1. Prostszy, niedrogi - kupno osobnego routera USB w stylu pendrive. Koszt ok 50zl-100zl w zależności od parametrów, ale podłączasz i działa z marszu. Z TPLinkami nigdy nie miałem zawodu, zawsze działały
2. Jeśli masz telefon z Androidem, to możesz podłączyć telefon do komputera i z telefonu uczynić router. Telefon łączysz z netem po WiFI, podłączasz kablem po USB do komputera z Linuksem, szukasz opcji "przenośny hot spot", a tam opcje "tethering USB". Ja stosuję bardzo często te opcję, darmowa, internet mega szybki :)
Dziś chyba, poza niektórymi programami, nie ma różnicy jaki system używasz. Do Win XP różnice były duże. Obecnie Win i tak robi co chce.
Xfc będzie dużo lepiej działać na starszym komputerze niż cinnamon?
„Dużo lepiej” to mocne stwierdzenie. Co to znaczy „starszy komputer”?
Jakieś parametry sprzętu? Ktoś kto ciepło wspomina Windowsa XP, łatwo odnajduje się w Xfce ;-)
@@WaszInformatyki5-6300u 2.40GHz ,16gb ram ddr4 2133mhz, ssd
@@ZdrowyKod Przecież to jest „rakieta” 😉
Cinnamon będzie działał jak należy
Jak zainstalować najnowsze sterowniki NVIDIA i CUDA?
16:30 dlaczego nie wybrałeś tego najlepszego na samej górze?
Bo jestem Poznaniakiem ;-)
@@WaszInformatyk aha, myślałeś, że nie wybrałeś 1 ze względu na dziwną nazwę czy jakąś nie ufność do niego
A coś o Kali Linux ?😅
Wszystko generalnie śmiga podczas przechodzenia z Windows na Linux-a, ale zaciąłem się na obsłudze kamery internetowej Logitech C920 HD Pro... Jest na to jakiś patent??
Czy przypadkiem nie jest podłączona przez jakiś rozdzielacz USB?
Powinna działać, podłączona bezpośrednio do sprawnego portu USB.
@@WaszInformatyk Nie, nie mam rozdzielacza, ale gdzieś mi mignęło info, że może chodzić o to, że to ma być port USB 3.0, a nie 2.0, a ja nie pamiętam pod co podpiąłem. Muszę zejść pod biurko... 🙂 Ale na pewno to sprawdzę i dam znać.
Tak jak myślałem. Mam podłaczoną tę kamerę do USB 3.1 więc to nie kwestia USB...
Ma Pan może inne pomysły?
I gdzie powinna się objawić? W panelu Administracja, Preferencje?
@@arkadiuszdrews8993 sudo apt install cheese
program cheese to najprostsza aplikacja wykorzystująca kamerę, chyba najłatwiej sprawdzić czy działa...
Czy ktoś podpowie co zrobić żeby dzwięk był na głośnikach w macbooku pro ?
Potrzebny jest chyba dedykowany sterownik, bo jeśli to Apple to jest zgodne tylko z Apple :-) forums.linuxmint.com/viewtopic.php?p=2344503#p2344503
Będzie może manjaro
Prawy to ten drógi lewy tak?
Exactamente señor 😁
dlaczego wszyscy proponujecie Minta ta Dystrybucja jako jedyna zostawia po odinstalowaniu programów więcej śmieci niż Windows nie raz było to zgłaszane na forum i dalej to samo pozdrawiam
Za dużo błędów w tej edycji Mint a w zasadzie kumulacja blędów z Ubuntu 24.04 i Mint. Zorin Lite jednak lepiej wypada. Jak Ubuntu to tylko 22 a jak Mint to na Debianie.
Ja uważam, że warto instalować te najbardziej stabilne wersje OS i programów.
Np.:
- OS Linux Mint 21.3, później dopiero 22.3...itd
- z programami podobnie: wybieramy tak, że XX.Y.Z.V, najlepiej nie decydować się aby Z lub V (czyli którakolwiek z nich) zaczynała się od zera, a najlepiej jeśli jest tam cyfra 3
Niestety moda na "nowości" powoduje to co napisałeś...
Dzienny użytkownik Linuxa od prawie już 5 lat. - Fajnie widzieć taki poradnik dla nowych osób i to w naszym rodzimym języku
Szkoda, tylko że ostatnio myślę nad przeskokiem na Nobara z powodu tego, że Mint nadal używa X11 zamiast Wayland (jest to bardzo odczuwalne przy moim 35" monitorze z wysokim odświeżaniem)
Ja bym jeszcze pokazał np. jak dodać / wgrać dodatkowe paczki ikonek, motywy itp itd
i nawet mógłbyś pokazać jeszcze niedowiarkom, że MOŻNA na Linuxie grać w gry ze steama (bo nie okłamujmy się, dużo ludzi tylko pierdzieli, że nie będą mogli grać itp)
@@stukpuk Liczba gier których nie odpalisz na Linuxie jest malutkim procentem względem tego co odpalisz.
A szczerze? Brak możliwości grania w CoD Warzone, Fortnite albo w śmieci Riot Games, nie jest żadną stratą :)
a ja pozdrawiam z World of Warcraft, który śmiga mi lepiej niż na Windzie - a nie ma oficjalnego supportu do niego
*shrug*
@@stukpuk Polaczki jak zawsze mało wiedzą ale swoje muszą przytupać
protondb - odsyłam i pozdrawiam cieplutko
@@stukpuk
Może by tak bez obrażania? Nie wiem w jakim środowisku się obracasz, ale to nie jest koryto....
@@stukpuk jakl się czujesz tym że twój NAJPEWNIEj androidowy telefonik leci na linuxie? Oraz to że strony internetowe które przeglądasz są hostowane na linuxie XD?
@@stukpuk Ale tak, ty pewnie też użytkujesz Linuxa na co dzień i wiesz lepiej co i jak działa.
Tak gadasz o jakiś skryptach z linuxa na windowsie... itp itd... a pewnie nawet sam podstawowego bash'a byś nie skomponował
no ale tak, typowy polaczek łindowsiarz który wszystko wie lepiej i nikt mu BloatOkienek nie może obrażać xD
Zapora sieciowa niby warto więc czemu ne jest domyślnie włączona?
A skąd sam ma wiedzieć co i na jakich portach ma wpuszczać ,a co chciałbyś aby nie wychodziło z twojego komputera ?.
Dlaczego usuwa Pan komentarze?
Nie usuwam komentarzy, algorytm TH-cam automatycznie filtruje treści o wątpliwej treści i zostawia je w zakładce do przejrzenia, a ja nie mam czasu na przeglądanie tego bałaganu.
Mam wrażenie że jeśli ktoś wulgarnie odpowie na wcześniejszy wpis, to cała konwersacja jest odfiltrowana.
@@WaszInformatyk sureeeeeeeee
@@kenkaniff-nz1ff Potwierdzam, zarówno ja, jak i Bartek że Świata Linuksa również na swoim kanale spotkaliśmy się z uwagą, że usuwamy komentarze, co nie ma miejsca. Algorytm YT ma swoje dziwactwa i z nieznanych często powodów po prostu nie przepuszcza komentarzy
z tego co widzę zapora oparta na iptables zamiast na nftables słabo
Total commander
Działa przez uruchomienie przy pomocy Wine.Nie wiem czy działają wszystkie wtyczki chociaż część na pewno np podgląd plików jpg, sprawdzałem :)
Dlaczego wybrałeś dużo mniej popularne Xfce? Dziwny wybór. Większość wybiera Cinnamon.
PS. Nie mogę słuchać jak znęcasz się nad biedną myszką 😁 Walisz w nią jak w bęben 😏
Bylo wyjasnione w poprzednim filmie.
@@stukpuk
Cieszymy się, że Ty jesteś przyklejony.
Brawo Ty!
A co to za różnica czy XFCE czy CINNAMON? Jakiego wyboru by nie dokonał, zawsze ktoś będzie marudził.
@@stukpuk
O jest "kurturarny" chłopiec z domu inteligenckiego, prawdopodobnie szlacheckiego
@@foxxxy4963 słaba argumentacja była w stylu, ten jest najlepszy zaufajcie mi...
Nie polecam dla graczy!!!!
Teraz jakieś gierki
Linuks to syf
Rozwiniesz myśl?
@@OLinuksiePrzyKawie
Wszystko jest zawarte w tych 3 słowach. Nie trzeba nic rozwijać.
@@abecadloabc1dobrze jest jednak stawiając tezę poprzeć ja czymś sensownym, a nie rzucać hasło na wiatr. W taki tekst bez pokrycia to nikt Ci nie uwierzy
@@OLinuksiePrzyKawie
To tak jak by tłumaczyć płaskoziemcowi, że ziemia jest okrągła.
@@abecadloabc1 widzę, że jesteś bardzo uprzedzony, a do tego przypinasz od razu komuś łatkę bez kontekstu i minimalnego rozpoznania, zamiast rozmawiać o meritum sprawy. Gratuluję poziomu.
drukarka dcp-j125 brather bedzie smigać? wersja 21 nie widzi
support.brother.com/g/b/downloadlist.aspx?c=us_ot&lang=en&prod=dcpj125_all&os=128