Jak Zacząć Fotografować Ptaki - Przewodnik dla Początkujących
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 28 พ.ย. 2024
- Dowiedz się jak robić zdjęcia ptakom 📸 🦅
🎬 Kanał Przemka: / @wysokieiso
📝 Jak zacząć fotografować ptaki - poradnik na blogu fotograficznym: fotoblysk.com/...
W tym filmie odkryjecie tajniki fotografowania ptaków - idealny przewodnik dla początkujących!
Dowiedz się, jak rozpocząć swoją przygodę z fotografowaniem tych fascynujących stworzeń. Zaczynamy od podstaw wyboru sprzętu, przez techniki uchwycenia idealnego ujęcia, aż po praktyczne wskazówki, jak zbliżyć się do ptaków bez zakłócania ich naturalnego środowiska.
W filmie poruszamy takie tematy jak ⤵️
wybór odpowiedniego sprzętu fotograficznego do zdjęć ptaków,
techniki fotografowania ptaków w różnych środowiskach,
wskazówki, jak cierpliwie czekać na idealne ujęcie,
o czym należy pamiętać oraz czego unikać w tej dziedzinie fotograficznej.
Obejrzyj ten film, aby nauczyć się, jak robić niesamowite zdjęcia ptaków i cieszyć się każdym momentem spędzonym na łonie natury. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym fotografem, czy doświadczonym miłośnikiem ptaków, ten film jest dla Ciebie!
Zapraszam do subskrypcji kanału, żeby nie przegapić kolejnych filmów 🎬
#FotografiaPtaków #FotografiaPrzyrodnicza #PoradnikFotograficzny
📌Dokarmianie ptaków zimą: www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/jak-dokarmiac-ptaki-zima-by-im-nie-zaszkodzic
Jeszcze raz dziękuję Ci Michał za możliwość wypowiedzenia się na Twoim kanale :) Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w terenie! ;)
My dziękujemy za solidny materiał 💪🏽 powodzenia 📸🐦⬛
A mozna gdzies podejrzec foty pana Przemka?
Oczywiście: instagram.com/kacprzak.fotografia/
Dawno nie widziałam tak świetnego filmu. Świetne porady dla początkujących, bardzo inspirujące, bez wciskania zakupów.
Dobry materiał, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z fotografią przyrodniczą. Dziękuje, pozdrawiam
Rozsądny poradnik, dzięki. Jak pójdę robić zdjęcia o 3 w nocy z poziomu oczu ptaka, to wszystkie spłoszę swoim chrapaniem.
Super materiał,wysłuchałem go z przyjemnością.
Fajnie, Przemek, że podkreśliłeś na początku ten aspekt logistyczno-rekonesansowo-przygotowawczy 😂 Polskich kanałów specjalnie nie oglądam, ale na anglojęzycznych zawsze uderzało mnie to, że dany fotograf nieodmiennie podchodził do tematu od d... strony, tj. skupiał się na w gruncie rzeczy trywialnych aspektach technicznych, jak czas naświetlania, przysłona, ISO, tryb AF, co stanowi tak naprawdę fotograficzny elementarz i każdy niemal kanał o fotografii ptaków ma dziesiątki jeśli nie setki takich filmów, więc każdy sobie to łatwo znajdzie. Mało bądź wręcz wcale nie ma kanałów, które skupiałyby się na _clou_ problemu, czyli na tzw. fieldcraft'cie - jak się skutecznie zakamuflować, czy to pod siatką czy w przenośnej a może nawet pływającej czatowni - słowem na całej wiedzy nt. tego jak skutecznie zbliżyć się do ptaków. Bez tego nawet nie ma co rozmawiać o odpowiednim do sfotografowania jaskółki czasie otwarcia migawki czy trybie stabilizacji obiektywu najodpowiedniejszym do fotografowania ptaków w locie.
Zabrakło mi tylko stwierdzenia, że fotografia przyrodnicza (a fotografia ptaków w szczególności) to najbardziej wymagająca dziedzina fotografii jaka istnieje (tak pod względem wymaganej wiedzy, ale także wytrzymałości, cierpliwości i samozaparcia fotografa, jak i pod względem wymagań jakie stawia ona sprzętowi, tutaj raczej z entry-level aparatem za wiele nie zwojujemy, nie ma się co oszukiwać) - to dzięki niej śrubowane są w topowych aparatach czasy otwarcia migawki, tryb zdjęć seryjnych czy niesamowity obecnie AF oparty na sztucznej inteligencji. Jeśli ktoś chce spróbować swoich sił w tej dziedzinie, musi mieć świadomość, że z większości wielogodzinnych nieraz zasiadek będzie wracał z niczym. Jeśli 1/10 wypadów zakończy się sukcesem, to i tak fart.
No ale tutaj autor też zaczął od sprzętu i pół odcinka temu poswiecił, zamiast mówić o rekonesansie. Bo to prostsze do pokazania, bardziej namacalne. A dla niektórych i popłatne (nie oskarżam nikogo, ale sporo tego w sieci i ja to rozumiem). No i trzeba przyznać, że prawie wszyscy lubimy zabawki (sprzęt). Ja też ten błąd popełniłem na początku mojej przygody z fotografią przyrodniczą. Zamiast pstrykać byle co, lepiej kupić niewielką, lekką lornetkę i podręczny atlas do oznaczania ptaków (Michał pokazał najlepszy, dobra inwestycja na lata). I patrzeć, poznać zwyczaje, sprawdzić jak zbliżyć się do danego osobnika. I wtedy dopiero myśleć o fotografii. I nie porównywać bez przerwy swoich prac do tego, co najlepsi fotografowie prezentują w sieci, bo można tylko nabawić się frustracji. Co do polskich fotografów, to polecam pooglądać materiały Łukasza Bożyckiego, również Dariusza Ogłozy. A z zagranicznych, to Mike Lane i Roger Hance chętnie dzielą się tym, jak w praktyce sfotografować dany gatunek, pokazują swój warsztat od poszewki. Jest jeszcze paru innych, których warto oglądać, np. Morten Hilmer, Trond Westby, Steve Perry. Pozdrawiam i życzę udanych kadrów.
Od Mike'a Lane'a zaczynałem, chociaż to nagranie Paula Miguela (też Brytol) było moim pierwszym obejrzanym w tej tematyce, które zainspirowało mnie do zakupienia sprzętu i rozpoczęcia tej (mam nadzieję) dożywotniej przygody z fotografią ptaków. Steve Perry ma super ciekawe i bardzo drobiazgowe porady, on już naprawdę wdaje się w technikalia - wyższa szkoła jazdy. Ale ani jednego filmu o skutecznym maskowaniu na jego kanale... Ale jak facet non-stop jeździ na safari i pstryka z wynajętego jeepa - to nie ma się co dziwić :D @@siejacyzamet1192
Dobry materiał ;) Wiele przydatnych wskazówek dla początkujących ^^
Ależ przyjemnie się słucha tego Pana. Bardzo dobry materiał.
Świetny materiał!!! Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!!!!
Cieszę się bardzo, że Ci się podoba! Powodzenia na sesjach! 📸
Gratuluję zainteresowaniem tematem, to najlepsza gałąź fotografii wraz z krajobrazową.
Nie ma co kategoryzować, każda dziedzina fotografii jest piękna na swój sposób i można się w niej odnaleźć i czerpać mnóstwo radości. Nie mniej, wiem doskonale co masz na myśli. Cudowna dziedzina foto 📸💪🏽
Świetny poradnik. Prelegent z ogromnym zasobem wiedzy i praktyki. Miło się słucha.
Super mega fotki ja strzelam Nikon D500 i Nikon 200-500 pozdrawiam
No nareszcie konkretny temat na tym kanale 😉 pozdrawiam Michał pozdrawiam Przemo 😊🙋♂️
Czyli reszta była niekonkretna? 😂
dzieki
Mega są te odcinki jak pokazujesz różne dziedziny foto :D
Cieszę się, że Ci się podoba 💪🏽📸
Super temat 👍 zdecydowanie moja dziedzina foto 😊
Dzięki za ten odcinek 👌
Cieszę się bardzo, że temat odcinka był dla Ciebie super! Powodzenia na sesjach 📸
Cześć ;-). Ptaki to dość trudny temat do fotografowania bo z reguły są w ruchu jak i ssaki. Świat ptaków jest fascynujący i bardzo skupiajacy wzrok zwłaszcza do takich perełek jak żołna, kraska, dudek, zimorodek czy podobnych a i tajemniczy jak sowy. Filmik bardzo fajnie wprowadzający w świat fotografi ptaków i dużo zwłaszcza początkujących w tym temacie daje informacji które są bardzo fajnie i w prostym języku wytłumaczone. Ale jako ornitolog i fotograf nie został poruszony bardzo ważny temat samego fotografowania ptaków a tylko trochę informacji było w 28 mninucie filmu. Otóż na samym początku powinno się chociaż w paru zdaniach wspomnieć nie tylko zasadzie fotografowania ale też i ich podglądania że niektóre gatunki zagrożonych i bardzo rzadkich ptaków zwłaszcza jeśli mamy je fotografować potrzeba specjalnych zezwoleń aby je móc fotografować w naturalnym środowisku nie mówię tu o miejscach i czasie lęgu ptaków bo to kolejny bardzo ważny temat. Więc podpisuję się pod stwierdzeniem żeby zbytnio nie niepokoić ptaków czy wręcz im nie szkodzić zwłaszcza świadomie aby wykonać ten jeden wyjątkowy kadr. Bardzo cenne uwagi na koniec filmiku że najlepiej i najszybciej zrobimy fajne fotki ptaków jak i też nauczymy się ich rozpoznawać o ile ktoś chce iść też w tym kierunku w zimie przy karmniku. Po pierwsze zima to okres dużo mniejszej ilości gatunków i szybciej nauczymy się je rozpoznawać i to że dłużej możemy je podglądać i to z reguły z bezpiecznej odległości i z ciepłego miejsca ;-). Tak że to moim zdaniem najlepszy okres do rozpoznywania i fotografowania ptaków. Szkoda że parę słów nie padło ale postaram się uzupełnić ten filmik o to że gdy rozpoczniemy dokarmiać ptaki w karmniku i nie tylko ale ogólnie dokarmiać w jakimś miejscu to powinniśmy to kontyunować aż do wiosny. Gdy w pobliżu dokarmiania ptaków w karmnikach lub w inny sposób robią to inne osoby czy sąsiedzi to jest dobrze o ile my nie uzupełnimy jedzenia u siebie zwłaszcza w czasie silnych mrozów to ptaki sobie podfruną do bliskiego "sąsiada" i się posilą i przeżyją. Zaczynając dokarmiać ptaki róbmy to sumiennie i z głową a nie tylko dla kilku klatek czy ujęć ptaków a potem nie sobie radzą same. Jak w tym co napisałem nie mam racji itp. to z góry przepraszam wszystkich za moje przemyślenia co do tego tematu. Fajny temat i wart odcinków i kolejnych informacji oraz podpowiedzi z zakresu fotografowania ptaków. Bardzo fajne ujęcia ptaków z tych 200mm przy karmniku...... życzę dużo światełka i kolejnych ciekawych skrzydlatych i nie tylko aktorów przy karmniku które cieszą oko nawet przy śniadaniu ;-))).
Pełna zgoda! Dlatego wspomniałem, żeby mądrze podchodzić do dokarmiania, żeby pomóc, a nie zaszkodzić.
Zgadzam się również w 100%, że najważniejsze jest szanowanie ptaków, natury oraz innych zwierząt, a nie fotografowanie ich za wszelką cenę.
Witam ponownie ;-). Cieszy mnie fakt że to co napisałem ma zrozumienie ;-). Ale nie wnikając w bardzo małe szczegóły pisząc te moje tylko krótkie spostrzeżenia próbowałem w bardzo krótki sposób uzasadnić zwłaszcza dla osób początkujących w tym materiale a i nie tylko. Bo co innego jest powiedzieć i to też bardzo dobrze aby mądrze i z poszanowaniem podchodzić do tego tematu i się pod tym podpisuję ale warto podać podstawowe zasady bo nie jednemu wydaje się że nie szkodzi i mądrze podchodzi do tematu a tak naprawdę np. przy zbyt bliskim podejściu chociaż nie umyślnie do gniazda zwłaszcza w fazie składania jaj niektórych gatunków ptaków dany gatunek opuszcza gniazdo i traci lęg. Tak że jak najbardziej warto zachęcać osoby do obserwacji czy fotografowania ptaków czy ssaków ale warto też podać podstawowe zasady bo nie każdy będzie dociekał ich w praktyce a tylko dążył do kolejnych kadrów i będąc przedświadczonym że nikomu nie szkodzi jeśli chodzi w tym wypadku o ptaki a i nie tylko ptaki. Pozdrawiam i proszę o zrozumienie moich spostrzeżeń bo w życiu ornitologa spotkałem się z sytuacjami że przez nadgorliwość obserwatorów czy fotografów były straty w tak szczególnym okresie jak lęgi ptaków. @@fotoblyskcom
Mógłbym prosić o jakiś kontakt do Ciebie? Mam propozycje na wpis, na ten temat, żeby uświadomić osoby, które chcą zacząć z tematem. Możesz po prostu napisać do mnie na Instagramie lub na Facebooku - wszędzie znajdziesz mnie pod tą samą nazwą i zdjęciem profilowym
Cześć ;-). Niestety nie używam instagrama ani Facebooka ;-(. Nie jestem też jakimś znanym autorytetem aby wgłębić się w sczegóły i szczegółowe opisy. Ale z hobbystycznej praktyki wiem że w danych tematach są pewne zasady, etyka czy przepisy które można znaleźć w internecie np. na stronie ministerstwa ochrony środowiska itp. Dzielę się moimi przemyśleniami w sensie aby dodatkowo uczulić na pewne sprawy z którymi dany fotograf może spotkaś się w przyszłości realnie a i może nie. To tak że np. fotografować osoby i je publikować to też trzeba spełnić pewne wymogi formalne aby nie mieć problemu czy sprawy. Tak że zachęcanie w tym wypadku do fotografowania ptaków jest bardzo fajne ale jak kogos do tego namawiamy czy zachęcamy to warto wspomnieć o elitarnych zasadach bo nie każdy zwłaszcza na początku dany temat zna od A do Z. Tak że kanał bardzo lubię i jak jest temat poruszany co mnie interesuje to oglądam i życzę dalszego rozwoju kanału i wielu nowych suskrybentów. Pozdrawiam ;-).@@fotoblyskcom
Mega spoko materiał... Dzieki i chcemy wiecej tego typu
Cieszymy się, że materiał Ci się podobał 🔥
Powodzonka na sesjach 📸
Swietny Materiał.
3:25 W jednym z wywiadów Tomasz Kłosowski mówi, że fotografia przyrodnicza zabrała mu bardzo dużo czasu, że był / jest samotnikiem. To chyba było w materiale "Stówka mi się należy".
Świetny materiał,proszę o więcej 😉 Osobiście do fotografii ptaków używam canon R7 + RF 100-500 super duo bo jak wiadomo w takiej dziedzinie fotografii Cropp jest niezwykle przydatny,szumy są większe niż na pełnej klatce,ale tu bardzo pomocne są programy do odszumiania. Pozdrawiam i życzę udanych „łowów”
Dobry zestaw! Powodzonka na zdjęciach 📸
W idealnym momencie! Właśnie dzisiaj odebrałem swoje 600mm :)
Gratuluję zakupu! Witaj w klubie 600mm 🔥
Jaki model wybrałeś?
@@fotoblyskcom sony 200-600 dokładnie ten sam co pokazany na filmie.
Będziesz zadowolony! Udanych zdjeć 📸
Idealny film dla mnie😊
Cieszę się bardzo, że trafiliśmy z tematem 😀
Ja mam R7 i jest mega, FF też kiedyś sobie kupię dla porównania :D
Świetny materiał!😃
Witam czy na początek Canon EOS R50 Mirrorless będzie dobrym wyborem ?
Świetny materiał! Czy dla totalnego żółtodzioba (pierwszy aparat) Nikon Coolpix do fotografowania ptakow i przyrody to dobry wybór?
Hybrydy takie jak Nikon Coolpix jak najbardziej poradzą sobie z tym tematem ale nie zrobią tego w sposób optymalny czy zachwycający. Ich główna zaleta czyli mała matryca i duży zoom będą w wielu sytuacjach wadą -> będzie brakować światła. Te hybrydy - zarówno seria B jak i P mają słaby autofocus, który najczęściej nie będzie nadążał za fotografowanymi obiektami, ponadto w większej części Coolpixów brak jest funkcji focusa manualnego. Nie wszystkie Coolpixy mają tryby PASM co też będzie problemem (Ale flagowe tj. Nikon Coolpix B700, Nikon Coolpix P950 i Nikon Coolpix P1000 mają). Co istotne -> nie wszystkie Coolpixy oferują możliwość fotografowania w RAWach.
Hybrydy zdecydowanie nadają się na pierwszy aparat - nauczą podstaw, będzie się dało niektórych z nich użyć do bardziej profesjonalnych zastosowań i taki aparat będzie mógł zostać z nami na zawsze. Hybrydy pokażą też prędzej czy później w dość jaskrawy sposób tego czego nam brakuje i czego potrzebujemy. Równocześnie dla części osób kontakt z nimi i efektami jakie dają będzie frustrujący co w części przypadków może skutkować nawet trwałym zrażeniem się do fotografii.
W ramach alternatyw od hybryd Nikona można poszukać hybryd z matrycą 1 calową od np. Sony - w wielu przypadkach będą w stanie zaoferować lepsze efekty.
Można też pójść w system bezlusterkowy Panasonica i/lub Olympusa czyli Micro 4/3 - jest to idealny system do fotografii przyrodniczej, w tym ptaków. Matryca w tym systemie jest dużo większa od tych jakie występują w większości hybryd. System oferuje bardzo dużo min. w zakresie zdjęć seryjnych. Możliwym jest stworzyć zestaw używany w przystępnej cenie. System ogólnie jest zdecydowanie tańszy od średniego formatu oraz pełnej klatki.
@@mesjah1995 Dziękuję ślicznie 🌻
Przemysław wygląda jak Roman fan Polszy 😂
Świetny temat i odcinek ! Do Sony polecam obiektyw Sigma C 100-400, sprawdzi się do ptaków, zwierzyny jak i sportu. Mam, polecam, cena ok 4 tyś jak dobrze się poszuka.
Super Michał świetny odcinek ja już trochę śmigam z przyrodą długie wyprawy i zasiadki dają super efekty . Powodzenia ci życzę i dobrego światła
Super 💪🏽 masz foty na swoim IG? Podeślij link to chętnie zaglądnę
Warto dodać, że dużo w fotografii ptasiarzowej daje wykorzystywanie do tego celu aparatów z matrycami aps-c. Mniejsza matryca aps-c przy ogniskowej 600mm daje nam ekwiwalent 960mm na ff (w systemie Canon - mnożnik 1.6, inne systemy na ogół 1.5). Niestety mniejsza matryca to więcej szumów przy wysokich iso. Aczkolwiek dobry soft z odszumianiem AI pomoże takie zdjęcie z wysokim szumem doprowadzić do używalności. Natomiast przy matrycach ff ten obiektyw z ogniskową 600mm to takie optimum-minimum, ponieważ czasem brakuje mm i trzeba mocno kadrować w postprodukcji. Nie można też nie wspomnieć o aparatach, które mają zaimplementowany animal eye af - ile ja się na leciwym Canonie 80D zawsze męczyłem, żeby wycelować w tą ptasią głowę... A teraz pyk pyk i mamy ostrość na oku. A i jeszcze - kupując budżetowy obiektyw miejmy też na uwadze, że zwykle te obiektywy nie są ostre od "pełnej dziury", abberują na pełnej itd, więc trzeba i tak je przymykać do f8, żeby mieć ostre zdjęcie.
Wszystko się zgadza :) Natomiast wszystko też jest zależne od wielu czynników- jak to w fotografii. Michał zrobił świetne pierwsze zdjęcia ptaków na 200mm. Mam też kolegę, który z czatowni fotografuje na 200mm bo mu ptaki zbyt blisko podchodzą. Natomiast szczerze uważam, że większość początkujących będzie jednak z aparatem chodzić, a nie czatować. Do chodzenia zdecydowanie im dłuższa ogniskowa tym wygodniej. Jest jeszcze kwestia telekonwerterów, rozdzielczości matryc- z jednej wycropujesz więcej niż z innej. Dlatego tak jak zaznaczyłem w filmie- nie jest to komplet szczegółowych informacji, bo o saym sprzęcie można nagrać kilka nawet odcinków :)
@@wysokieiso masz kanał, to nagrywaj - z chęcią pooglądamy 😊
@@adamz667 najlepszy system do fotografii przyrodniczej to Micro 4/3. Zarówno jeśli chodzi o macro jak i fotografie na dłuższych ogniskowych. APS-C wychodzi tutaj znacznie drożej i nie zawsze lepiej. Istotny jest też budżet - średni format oraz pełna klatka sprawdzą się tylko wówczas jeśli mamy ponadnormatywnie wysoki budżet na sprzęt. Z APS-C jest do pewnego stopnia podobnie, w przypadku Micro 4/3 budżet może być względnie niewielki na sam początek
Dzięki za film. Ja obserwuję i fotografuję bociany. Zaczynałam ma Tamronie 70-300, ale że temat fotografii bocianów mocno mnie wciągnął, w poważnych planach mam Sigmę 150-600. Może już w czerwcu ☺️
Rozważ nowszy model - Sigma 60-600 - mam, polecam 📸
Tak jak wyżej, lepiej jak już to sigma 60-600mm. Mam, bardzo polecam
Michale szanowny, czy obiektyw Canon 70-300/4.0-5.6 nada się na początek do fotografii ptaków? Chciałbym kupić coś do 1000zl żeby sprawdzić czy mnie wciągnie ten rodzaj fotografii. Mógłbym od razu kupić 150-600 albo 60-600 ale to spory wydatek w sumie w ciemno. Co poradzisz?
jeżeli masz matrycę crop to 300mm będzie akceptowalne. Ja zacząłem na 70-200 na FF z włączonym trybem crop-a
@@fotoblyskcom posiadam Canona 6D także wiesz 😁 no jak to mówią: z g***a bata nie ukrecisz 😅
👍👏
Cześć. Mam pytanie do jakich rozdzielczości maksymalnie cropować zdjęcia aby były używalne i dobrej jakości. Pozdrawiam
Ciężko mi się wypowiedzieć bo nie zwracam uwagi na sam parametr rozdzielczości po cropie. Natomiast moja zasada "na oko" jest taka, że najczęściej jeśli nie cropuję więcej niż 1/4 / 1/5 kadru przy zachowaniu szczegółów (a to zależy też od poziomu ostrości i poziomu szumów), to zdjęcie jest dla mnie udane. Oczywiście matryca i rozdzielczość samego obiektywu również ma tutaj znaczenie.
Osobiście maksymalnie cropuje do 2048px na dłuższym boku. Z takiego zdjęcia skorzystam w Social Mediach i ogólnie w internecie. Mały wydruk też da się radę zrobić w zadowalającej jakości
Dzięki
👍
Jaki masz ten obiektyw z ogniskową 600mm? Bardziej szczególowo?
Sigma 60-600
cześć, szukam jakiejś głowicy kulowej do 400-500 zł która utrzyma duży obiektyw sony 200-600, niestety tego z filmu nie mogę znaleźć a może ktoś z was ma coś polecić :)
Sigma 60-600... W przypadku obiektywu Sony 200-600 mamy możliwość dokupienia telekonwertera 1,4x lub 2x. Nie są to tanie rzeczy, ale istnieje taka możliwość. Natomiast Sigma, jeśli dobrze mi wiadomo, nie ma w swojej ofercie telekonwertera dla bagnetu Sony E. Nie ukrywam, że od pewnego czasu chodzi mi po głowie zakup Sony 200-600.
Gdzie zakupiłeś taki neon
Tutaj link: instagram.com/gdziejest_neon/
Tamron 150-600? On jest w wersji do sony? Moze chodzilo Ci o sigme?
To były tylko przykłady. Nie mówiłem konkretnie o obiektywach do Sony. Chciałem pokazać mniej więcej jak wygląda oferta superzoomów z fajnym stosunkiem ceny do jakości, biorąc pod uwagę, że profesjonalne szkło do portretów kosztuje 10-12 tys, a profesjonalne do przyrody 60 tys ;) Tamron 150-600 w wersji pierwszej i drugiej wyszedł tylko do lustrzanek (mogę się mylić) ale daje bardzo dobre rezultaty, a używane egzemplarze kosztują około 3000 zł. Z kolei wspomniana Sigma jest ostra jak systemowe szkło sony 200-600, które jest jednym z najlepszych optycznie szkieł w tym zakresie ogniskowych do 10tys zł. Sigma może być nawet ostrzejsza wg niektórych testów.
@@wysokieiso trzeba dodać, że wspomniany Tamron różnie działa z bezlustrami Canon z systemu R. Z tego właśnie powodu zmieniłem Tamrona 150-600 G2 na Sigmę 150-600 C - af Tamrona prawie nie działał we współpracy z Canonem R, Sigma z Canonem R10 śmiga aż miło.
Swoją drogą - czy u was też jest problem z dostaniem słoniny? Czy to właśnie ludzie powykupowali dla ptaków, czy używa się jej w zimie do czegoś konkretnego?
U mnie nie było problemu w sieciówkach
Cześć ;-). Tak zgadza się u mnie też jest problem z świeżą słoniną a jak jest to jest tak cienka że przez nią widać ;-). Ja poprostu w sklepie mięsnym zamawiam sobie taką słoninę i proszę aby była gruba i z skórą ;-). Pozdrawiam i życzę ciekawych obserwacji czy zdjęć skrzydlatych i nie tylko aktorów czy amatorów słoniny ;-)))
Co kupiłes Michał? Sigmę 150-600?
60-600mm
@@fotoblyskcom jak wrażenia z używania tego 60-600? Też się zastanawiam nad tym szkłem, szkoda że nadal Sigma nie wypuszcza z mocowaniem RF
Ja używam Nikon p1000 bardzo uniwersalny ogniskowa do 3000 mm, wiadomo ze jakość daleka od bezlusterkowca, ale dla amatora jest ok
Nie zawsze trzeba mieć wszystko z najwyższej półki, żeby czerpać satysfakcję z pasji. Powodzenia i wielu udanych zdjęć!
Dzieki za videło !:) Najgorsze chyba po wszystkim to jest segregacja zdjec i obrobka ;d
Ja mam 55-250 EF-s Canona do APS-c M50 czyli ekwiwalent 88-400mm dla FF i myślę, że budżetowo można od tego zacząć.
Zdecydowanie, 400mm daje już większe pole do popisu
Ja zaczynałem od d5200 z obiektywem 70-300 kupionym za nie całe 700zł. Nawet takim bardzo budżetowym zdjęciem zdołałem zrobić ciekawe zdjecia ptaków i dzikich zwierząt.
Czy ten cały "bird watching" to to samo co "наблюдение за птицами"?
A te styki różnych habitatów to tzw. ekotony. :)
Nie no juz sie przezuciłes na ptaki hahaha
To nie jest przerzucenie się, ale odskocznia i świetny relaks :)
uważaj bo ta fotografia wciąga na tyle ze ja z balkonikiem i często na wózku omykam robic takie zdjęcia. Synowie mi nawet staw wykopali bym w gorsze dni fotografował w ogrodzie.
Zdecydowanie wciąga - potwierdzam!
Gratuluję super synów i życzę wielu udanych kadrów oraz zdrowia 📸
@@fotoblyskcom Dziękuje i wzajemnie zdrowia życzę.
Michał książka jest ok ,tylko małe litery do czytania, lubię fotografować przyrodę, dziękuję za super wiedzę
Jedna uwaga obiektyw w polsce może sobie kupić tylko 1000 ludzi