Хочу похвалити Автора за наполегливість. Тема актуальна, послухав і виніс для себе багато корисного. Інтернет урівняв село і місто в плані інформаційної доступності. І тепер все залежить від самої людини, її допитливості, розуму і актуальності тем, які висвітлюються. Удачі тобі, Друже, і процвітання твоєму каналу !
При паралельному з'єднанні отримуємо суму струмів. У вашому прикладі 35А. Для підключення такої системи треба брати мідні кабелі ВВГнг мінімум 4 мм2 (витримує max 38А), а краще 6 мм2. При послідовному підключенні ми вийшли на 11А. Для такого струму достатньо мідного кабелю з перетином 1,5 мм2 (max 19А). Різниця у вартості кабелів (мідь 4 мм2 vs 1,5 мм2) при великій відстані між панелями і станцією може перевищити вартість самих панелів. Тому варто враховувати цей момент при розрахунку бюджету. Саме по цій причині варто звертати увагу на вихідну напругу сонячних панелів. І замість 12В або 24В брати 48В, які будуть видавати меньший струм при такій же потужності. Звісно, решта компонентів системи повинні підтримувати таку напругу
👍Лайк за відео,, та за всі проведені експерименти ! Теж була виникла проблема, напруга на трекері з 6 панелей присутня, а струм доволі малий !!! Причиною стало часткове затіненя двох панелей від дерев, це відбувається при послідовному підключені панелей, ще помітив для себе, що ефективність панелей значно виростає вранці коли панелі три послідовно, а потім ці три і ще три пословно з'єдную в паралель, зарядний струм при похмурій погоді збільшується вдвічі, тому коли вже осінь, таке підключення більш ефективне і вже о 9 годині ранку акб заряджені і є можливість з інвертора знімати більшу нагрузку чим з послідовного стрінга...Що скажеш з моїх дослідів ?
Гарний розбір та міркування для новачків. Теж хочу інвертор одразу нормальний, як цей тільки 3 кВт на 24В. По-перше він трохи дешевше від 4.2 кВт і по-друге, він низьковольтний (від 30В всього), тобто не треба багато панелів для старту роботи вбудованого МРРТ. Правда на панелі грошів поки що все одно нема. А от АКБ одразу хочу ліфери, чекаю теж, бо мав різний досвід зі свинцем і як назло 60ка працювала добре і 1 и друга, а от 200ка сконала за сезон без причин і великих навантажень. Народною СЕС бачу такий конфіг: -гібридний інвертор 24В 3 кВт -8*105 Аг EVE + BMS 150A -2 панелі по 500-550 Вт Це щоб все працювало і щоб було це все якомога дешевше. Панелі і АКБ відповідно можна потім наростити. Але досі не бачив чи точно працює глибинний насос типу Водолєй від такого 3.0 кВт інвертора. PS Чим (крім ціни) ті Risen цікаві? Я б радив брати суто tier1 панелі як та названа Trina. Вона та ще кілька є топ-брендами із гарантованими хар-ми при помірних цінах. Бо дешеві популярні панелі потім у оглядах то тріснуті то окислені то втрата ККД більше очікуваної.
Система в мене 24В Два поля на дві сторони даху Перше поле : 6 панелів Demuda 100Вт 18Вт + MPPT T20 (PWM) Друге поле : дві послідовно великі панелі Longi 435W + SRNE 3kW/3000Вт, 24V/24В (SR-HF2430S60-100) АКБ тисчасово це 20штук AGM (від упса) . По 10 послідовно + запобіжники між ними та балансир.
Привіт, голосую тільки за послідовне!!! Сонячні панелі зроблені для такого з'єднання, це видно по кабелях і по напрузі максимальній для панелі в 1000 вольт. З парелельним можна гратися якщо дві панелі і не думаємо ще докупляти , паралельно це величезні втрати, товстючі кабеля і дорогі звісно, кароче паралельно це дилетанство і дурня
17:03 якщо я правильно розумію роботу ШИМ контролера, він зрізає весь надлишковий вольтаж. Тобто при заданих вами умовах: аккум 12 вольт, 2 панелі (по 100 ват) 5А. Якщо таку систему підключити послідовно, то ви своїми ж руками мінусуєте кпд однієї панелі в 0. ШИМ контролер в такій системі зріже весь вольтаж до 14.4 В і з двух послідовних панелей буде давати на аккум 14.4 В, 5 А. Якщо з'єднати паралельно, то буде вже 14.4 В і 5А+5А=10А. (Хай вони включаються в роботу на пару годин пізніше, але весь день будуть видавати вдвічі більшу силу струму)
Забули сказати саме основне: при паралельному з'єднанні вам треба буде дроти брати втричі товщі, бо переріз дротів треба обирати в залежності від струму. При послідовному можна обрати звичайний 1,5х2 дріт, а ось при паралельному- вже треба 4х2 дроти.
Добрий день! Дякую за Ваші відео, завжди дивлюсь із задоволенням і чекаю на нові. Тип 2 панелі на графіку 31В і 13А - це які, бо такі потребую для старенького інвертору?
Хелоу май френд! из личного опыта - 4 панели по 400 ,соединение 2*2 (полный привод😁)по 2 последовательно и эту пару в параллель.панель 400 W 35V 11.4A рабочее.На выходе имею 69V до 20А. Т.к мой мэк скуй блю имеет ограниченную мощность в 1440W то выжимаю именно эту мощность каким то магическим образом. АКБ 6 квт при солнечном дне до 13:00 заряжается 100%, остаток в боллер сливаю.Но надо акб увеличить. СС минимум, но мне достаточно, условно, тут на юге одесской области солнца хватает. Эти 4 панели мне перекрывают 70% своей энергии- дтеку могу показать ..уй!
Дуже довге та складне поясненя....)) Зроби проще. Дай приклад , скількі потрібно панелек та акумуляторів , для роботьі нагрівача в 1квт/год. 24/7? Дякую
До речі, щодо диспетчера задач, є хитрі майнери які жруть ресурси, а коли бачать що запущений диспетчер - зупиняються. Я таких знаходив альтернативними диспетчерами, бо майнери реагував тільки на штатний
Система в мене 24В Два поля на дві сторони даху Перше поле : 6 панелів Demuda 100Вт 18Вт + MPPT T20 (PWM) Друге поле : дві послідовно великі панелі Longi 435W + SRNE 3kW/3000Вт, 24V/24В (SR-HF2430S60-100) АКБ тисчасово це 20штук AGM (від упса) . По 10 послідовно + запобіжники між ними та балансир.
12:00 Якщо при паралельному з'еднані напруга береться від самої меньшої панелі, то при затінені однієї з панелей в неї впаде струм(як ви і говорили) а також впаде і її напруга, припустимо теж на половину. Тобто 15 вольт. Тобто вся сбірка буде 15в.(сама нижчя напруга) і струм який ви порахували в 30А(сумарний). І виходить що сумарна потужність всього 450Вт., а не 900Вт. Це трішки меньше ніж 580Вт(послідовне з'єднання) , але в таких маштабах - це і там і там втрати на 50%... Якщо прискіпуватись до різниць в 1...10%,то там треба враховувати вольт-амперну характеристику панелей...це дрімучій ліс для перфекціоністів. Підсумуємо: ви копаєте не там де потрібно))) 1. Послідовне: Чим вищя напруга на сборці - тим проще буде інвертору перетворювати напругу в 220в. Вище ККД, меньше втрат... А от щодо безпеки, тут питаннячко...треба білше грошей на якісні провода, роз'єми, тощо. Напруга то, не дитяча... Паралельне: Треба товстилезні провода щоб прокачати купу струму(закон Ома). Що до захисту - ще страшніще... Короче, треба починати с того які у вас акумулятори, який інвертор і вже під все це і підлаштовувати ОДНАКОВІ панельки
Доброго дня. Підкажіть будь ласка. Купив панель 18в нам190 ват. Акум 100 ампер свинцевий інвертор звичайний. Яку мінімальну групу безпеки потрібно поставити? Типу запобіжник, автомат.
Також мучить питання, як вмикати. Всі вмикають послідовно, бо вищий ккд, але є нюанс. Коли мало сонячної енергії, то панелі при послідовному з'єднанні виходять на напругу максимальну, але коли інвертор починає грузити панелі, то вони звалюються в нуль, бо не вистачає струму. А от при паралельному з'єднанні ми збільшуємо струмі і умовах, коли послідовне не генерить, то паралель якихось 100 Вт дає. Знайшов відео, де чоловік проводив експерименти і, в результаті, поставив перемикач з паралелі (дві збірки по 3 панелі послідовно з'єднує в паралель) на послідовне (6 панелей послідовно). Коли сонячна погода - вмикає послідовно, а на зиму чи похмуро - в паралель. Ну і ще потрібно дивитись на який вхідний струм розрахований MPPT, бо якщо по входу ми можемо максимум 13 А, а з паралелі ми будемо мати 30 А, то ми знімемо з панелей лише 43 % від максимально можливої потужності. Також, для ключів в MPPT краще вища напруга, ніж струм. Сам ще мізкую над цим питанням, бо взяв 10 панелей з напругою ХХ 52 В, а це вже може вганяти в захист MPPT в гібриді.
@@Михайло_Ігорович В моєму інверторі, який ще до мене їде, 1 MPPT вхід, тому є 3 варіанти: 1) по 5 послідовно і дві такі збірки в паралель (по струму і напрузі інвертор має вивозити); 2) 9 послідовно, а одну продати; 3) 8 послідовно на інвертор, а дві послідовно і докупити MPPT і прямо на батарею (правда, треба глянути, чи 88 В номіналу вистачить для 48-вольтового MPPT).
Дякую за корисну інформацію, якщо припустимо єсть 4 однакових панелей з'єднати по дві послідовно а потім ці дві зв'язки між собою? Вийде дві послідовні зв'язки зв'язані між собою паралельно - це буде краще чи гірше буду вдячний за відповідь 🤝
Чим захоплюють нові блогери - це завзятістю. Лупити умовно по відео на день - треба мати час та натхнення. Тож перш за все бажаю і надалі мати таку саму завзятість. Загалом все вірно описано і більш детально напевно не потрібно, але ж можна і глибше копнути. І оскільки я в коментарі, то я копну. Так от... Для простоти візьмемо випадок що ми знімаємо максимальну потужність з панелей (хоча вона насправді визначається окремим контролером, наприклад заряду батареї). У кожного типу панелей є своя вольт-амперна характеристика (ВАХ). Добуток цих вольт і амперів з характеристики в певних умовах роботи - це наша потужність, що видобувається. ВАХ панелі змінюється від умовно освітленості панелі (Вт/кв.м) і нагріву. Регулятор MPPT (Maximum Power Point Tracking), тобто регулятор визначення максимального видобутку потужності визначає напругу на панелі, або батареї панелей, таким чином щоб вони видавали максимальну або визначену потужність. А вже струм визначається ВАХ самих панелей. Тобто обрана напруга і відповідний струм не будутьвідповідати найменшій номінальній напрузі, або найменшому струму певної панелі при певному підключенні. Це будуть такі значення, що дадуть максимальне (чи визначене регулятором) значення потужності видобутку з однієї або батареї панелей. Це все я до чого - пробуйте варіанти, на папірці ви зможете зробити тільки попередні розрахунки, реальний результат може бути і буде іншим. Але якщо загалом казати то вся інформація викладена вірно, тож моя повага за вміння все доступно систематизувати.
Здрастуй. Зранку та ввечері на 2 панелі 540W 42V падає тінь від вітрової дошки. Як краще з'єднати панелі для більшої потужності? В похмуру погоду послідовне з'єднання набагато слабше за паралельне. Так?
Як зробити у випадку щоденної ранкової тіні від вітрової дошки (панелі 540W 42V на будинку з південного боку)? Вітрова 20 см, одна панель з одного боку 10 см від дошки, друга з іншого боку 10 см. Затінення невеличке. Панелі горизонтальні під кутом 45°. Який кут краще для 51° широти, 25° довготи? Сонечко може бути за хмарами 4 місяці від грудня до березня.
Приветствую, а подскажи пожалуйста. А можно так сделать, что бы панель работала без аккумулятора? То есть пока солнышко есть - она питает потребители. Если не нужно питать потребители, она просто в холостую лежит. Если да, что для этого нужно?
Доброго дня. Хочу поставити 8 панелей на дах будинку.... 4 шт. на південний-схід та 4 шт. на південний захід. Як вважаєте послідовно підключати всі 8 шт. чи зробити 2 групи по 4 шт.? Спасибі.
Підкажіть чи можна паралельно підключати батареіі від різних виробників lifepo4. Ємність однакова. Колись купив батарею haitech, заоаз їх не продають і хочу добрати батарею deye
Дивлячись які. Якщо ці умні, наблатикані - то незнаю. Як вони там чи через БМС напряму з інвертором спілкуються. тут треба розбиратись. А якщо проста батка. банки, бмс, без наворотів. то ізі. Головне щоб вольтаж співпадав при паралельному з"єднанні, бо буде бадабум.
Все буде ок. Просто стеж за ними В мене бачив яке робиться ? Куча мотлоху і вже працює рік. Можеш купити дві зарядки, простенькі по 800 грн, 12 вольт, підключити до кожного акамулятора, в той час коли вони знаходяться в збірці, і вони собі будуть балансуватись. Ти не перший про це питаєш, зніму відео про це. Як я балансую свої
В мене питання, якщо заряжати аккумулятори від мережі зарядкою,(наприклад ввечері, або коли дуже похмуро) то чи обов'язково відключати контроллер сонячних панелей, чи достатньо відключити самі панелі, а контроллер залишити підключеним до батареї?
Цікаво пояснив , прописав/ промалював теж ± зрозуміло (ще раз 10 передивлюсь і взагалі дойде повністю) тепер ще потрібно глянути втілення . Цікаво стало вкінці 3 "контролери", 3 масива панелей , а як вони в кінці-кінців з'єднуються в один масив сховища електроенергії і потечуть по проводам в будинок
@@SerhiiSoproniuk а як знати що він не одноденний? Мені сьогодні знадобилися припустимо панелі завтра їх розпочав шукати і знайшов по комфортній ціні вони приїхали я глянув що все гаразд оплатив і все забув про продавця бо в мене немає ні коштів з ним спілкуватися ні потреби. Потім припустимо вполював ворога ,ато не так щоб дуже легко ППО то вам не "пів-пах" то рибалка з зимовою вудочкою в океані на скумбрію . І зрозумів що ще 3 панели потягнеш. і що ? Ти підеш до продавця в якого купував якщо вже з. Півроку минуло ? Ні я знову буде шукати вигідну ціну в на потрібну мені штуку і то дуже добре якщо це той старий продавець
@@KvectMag та не продавець, а виробник має бути з історією. Продавець не важливий. Можна і в іншого купити, головне панелі щоб продовжували виготовляти.
@@SerhiiSoproniuk як мені простій людині якій сільський хлопець розповів про підключення сонячної системи з гіпсу і палок зрозуміти серед різноманіття форм і видів що саме цей виробник не одноденний
Спільното привіт! Таке питання , гібридний інветор з мррт 15 - 105вольт. А панелі дві з характеристиками 50.4 в. Розімкнутий контур, робоча напруга 42.6 в. Як краще підключити панелі, послідовно , чи паралельно? Хотілося б послідовно, але чи не згорить інвертор?
Усюди на мппт контроллерах пишуть максимальне напруження яке витримує контроллер. А мінімального ніде немає. А мені потрібно щоб контроллер вмикався на малому напруженні. Чи може у контрллерів мінімальне напруження однакове наприклад 30 В?
неправильно вольты на холостом ходу при паралельном соединени через диод шотки берутся по высшему значению на самой высоковольтной панели минус 1 вольт на диоде а вот под большой нагрузкой по низшему значению самой низковольтной и тоже минус один вольт
@@Михайло_Ігорович поясняю смотри какая штука если у тебя например две или три панели и пусть в одной 50 вольт в другой 40 в третей ну 30 то смотри они соединены через диоды шотки на общую точку и вот туда приходит три разных напряжения они как куры подходят к воротам но к одинаковым воротам подошло разное количество кур и эти самые ворота диоды шоки имеют такое свойство пропускать напряжение лиш в одном направлении не пускать обратно и вот зашли 50 кур а так как на других воротах кур меньше то это напряжение уже по отношению к боле высокому считается отрицательным то есть плюс 40 вольт воспринимается 50 вольтами как минус 10 а куры побегут туда словно на нагрузку но умные ворота их не пустят чтобы они не нашкодили тем панелям где напряжение ниже
@@Михайло_Ігорович далее сила тока в нашей высоковольной панели ограничена и если сила тока потребителя выше силы тока панели то напряжение начнет просто валится до того уровня когда оно уровняется с нашей 40 вольной панелью и ворота откроются и теперь в строну нагрузки побежит уже 90 кур то есть сила тока двух панелей сложится в момент когда их напряжения уровняются но ещё закрыты третьи ворота и там бегают без толку 30 кур ждут когда нагрузка вырастет и напряжение просядет уже до 30 вольт оно вновь перестанет быть отрицательтным к общему напряжение и тогда открываются третьи ворота с курами и к тем 90 курам бегут ещё 30 ---то есть обшее напряжение всего 30 вольт но зато сумируется вся сила тока от трех панелей мы получаем утроеную силу тока но напряжение у нас просело на 20 вольт до минимального на самой низквольтной панели
@@Михайло_Ігорович далее выщло яркое солнышко и подняло силу тока на всех панелях так что она стала выше чем потребляет нагрузка и первой закрылась дверь с 30 курами а оставшиеся 90 кур легко справляются с нагрузкой для них напряжение где живут 30 кур уже отрицательное и потому двери туда закрыты воротами намертво но вот мы сняли нагрузку сила тако одной самой высоковольной панели покрывает все наши потребности и закрываюбтся и те ворота где живут 40 кур ибо и это напряжение вновь стало отрицателтьным для той панели где живет 50 кур ибо нагрузка не потребляет выработку инет просадки напряжения на панели
@@Михайло_Ігорович но солнышко ушло за тучи сила тока просела нагрузка потребляет больше чем панель может отдать напряжение упало все ворота открылись все куры багают в большом стаде так работает диод шотки
Вольтаж батарей повине бути наближений до максимального вольтажу інвертора . Відповідно так і з'єднуй. Панелі райзен дуже різні показники видають і не відповідають заявленим.
Воно затягує) якщо почепите пару панельок, то захочете ще. На високовольтний інвертор можна більше почепити) починати краще з 4, не менше. А потім добавити до 10-11шт
@@oleksandr.demianenko При паралельно-послідовному з'єднанні і низьковольтовому вході більший ампераж. А значить бистріша зарядка акумулятора. При розряді не нижче 12,2в кислотний акумулятор вічний.
І ше, пане, у цього дбж є мінімальний струм для запуску мррт - чи то 60 чи 90 вольт. Знавці кажуть шо треба мати 100+ вольт, шоб при навантаженні коли струм просяде все норм робило. При 54 вольтах цей дбж сонця не відчує
@@Михайло_ІгоровичНе парься с тим стаканом! Стакан то посиредник який забирає відсоток випитої води та ще й калорій попросить! По нього треба сходити, потім налити, віднести теж треба, та ще й помити використавши якусь кількість води та й краплю миючого засобу! І це тілки якщо ти вгадав норму яку треба випити, бо ящо мало то пів біди долив і все. А якщо багато то ти його не перевернеш і туди потрапить пил, а ще гірше муха і це буде не гігієнічно треба мити знов! Та й перевертати нераджу бо треба ще й по серветку йти.😅 Тож я як Сільський Мужик п'ю з горла і не трачю свій дорогоцінний час на дурниці, бо роботи в селі тьма!!! Здоров,я тобі й нервів витримати натиск прискіпливих горе коментаторів🤯🤝🇺🇦👋
опять неправильно вот это личный опыт собрал три панели последовательно получил 60 вольт и меньше ампера ток они проседали в ноль под нагузкой взял соединил паралельно вышло 20 вольт около 3 ампер ток все одно просадка под нагрузкой порезал дорожки на панелях перепаял по своему итог 10 вольт больше 6 амер ток итог не проседает под нагрузкой от слова совсем просто не реагирует на 5 амперную нагрузку никак словно её вовсе нет --- пост скриптум нагрузку подключал через дс дс преобразователь
Проблема набагато банальніша виявилась. Просто, афтербурнер забув поставити після переустановки вінди, вона сильно грілась, відяха іноді навіть крітувало Встановив афтербурнер, поставив щоб куллера на всю маслали. попустило.
Затінення панелей працює по різному в залежності від конструкції панелей. У Вас на прикладі намальовані халф-сел панелі які складаються з двох частин. Якщо затінити половину панелі як Ви замалювали то напруга залишиться такою як була, а струм впаде на половину. Виходить що при послідовному отримаєте 945 ват, а при паралельному 915 ватт
@@OlegShinkarenko1977 Затінення може бути різним. Потрібно кожний випадок розглядати окремо. Послідовне підключення сумує напруги всіх панелей (розглядаємо випадок коли всі панелі однакові). Я докупляв 1 панель щоб побороти зрив початку генерації коли зовсім печально на дворі.
Для інформації, без претензій: 1) ампери позначаються великою літерою А, вольти - великою літерою В, вати - Вт. 2) при паралельному з'єднанні різних панелей краще їх з'єднувати через діоди (панель з найбільшою напругою буде гріти панелі з меншою напругою, або тв що затінені).
Коли діод впитує напругу - у нього одна полярність, а коли він відає напругу, то вже с протилежною полярністью... Тобто, якщо у тебе паралельне з'єднаня панелей на 12В і 9В, то 12ти вольтова панель буде гасити 3В на інщу панель...і сумарний вихід буде всього 9В + 3В у вигляді тепла... Все просто)
Хочу похвалити Автора за наполегливість. Тема актуальна, послухав і виніс для себе багато корисного. Інтернет урівняв село і місто в плані інформаційної доступності. І тепер все залежить від самої людини, її допитливості, розуму і актуальності тем, які висвітлюються. Удачі тобі, Друже, і процвітання твоєму каналу !
Дякую Вам за професійну видачу матеріалів, ростете з кожним днем, дуже приємно дивитися!
При паралельному з'єднанні отримуємо суму струмів. У вашому прикладі 35А. Для підключення такої системи треба брати мідні кабелі ВВГнг мінімум 4 мм2 (витримує max 38А), а краще 6 мм2. При послідовному підключенні ми вийшли на 11А. Для такого струму достатньо мідного кабелю з перетином 1,5 мм2 (max 19А). Різниця у вартості кабелів (мідь 4 мм2 vs 1,5 мм2) при великій відстані між панелями і станцією може перевищити вартість самих панелів. Тому варто враховувати цей момент при розрахунку бюджету.
Саме по цій причині варто звертати увагу на вихідну напругу сонячних панелів. І замість 12В або 24В брати 48В, які будуть видавати меньший струм при такій же потужності. Звісно, решта компонентів системи повинні підтримувати таку напругу
Корисна інформація, доречі поділився Вашим відео, в себе в суспільстві. Людям пригодиться
Нік, то вже підпишіться)
Доволі інформативне відео. Дякую! Єдине що хочется побажати автору - це в екрані пити з чашки, а не з бутилки :)
👍Лайк за відео,, та за всі проведені експерименти ! Теж була виникла проблема, напруга на трекері з 6 панелей присутня, а струм доволі малий !!! Причиною стало часткове затіненя двох панелей від дерев, це відбувається при послідовному підключені панелей, ще помітив для себе, що ефективність панелей значно виростає вранці коли панелі три послідовно, а потім ці три і ще три пословно з'єдную в паралель, зарядний струм при похмурій погоді збільшується вдвічі, тому коли вже осінь, таке підключення більш ефективне і вже о 9 годині ранку акб заряджені і є можливість з інвертора знімати більшу нагрузку чим з послідовного стрінга...Що скажеш з моїх дослідів ?
Дякую , що знаходите час та розказуєте цінну інформацію)
Гарний розбір та міркування для новачків. Теж хочу інвертор одразу нормальний, як цей тільки 3 кВт на 24В. По-перше він трохи дешевше від 4.2 кВт і по-друге, він низьковольтний (від 30В всього), тобто не треба багато панелів для старту роботи вбудованого МРРТ. Правда на панелі грошів поки що все одно нема. А от АКБ одразу хочу ліфери, чекаю теж, бо мав різний досвід зі свинцем і як назло 60ка працювала добре і 1 и друга, а от 200ка сконала за сезон без причин і великих навантажень. Народною СЕС бачу такий конфіг:
-гібридний інвертор 24В 3 кВт
-8*105 Аг EVE + BMS 150A
-2 панелі по 500-550 Вт
Це щоб все працювало і щоб було це все якомога дешевше. Панелі і АКБ відповідно можна потім наростити. Але досі не бачив чи точно працює глибинний насос типу Водолєй від такого 3.0 кВт інвертора.
PS Чим (крім ціни) ті Risen цікаві? Я б радив брати суто tier1 панелі як та названа Trina. Вона та ще кілька є топ-брендами із гарантованими хар-ми при помірних цінах. Бо дешеві популярні панелі потім у оглядах то тріснуті то окислені то втрата ККД більше очікуваної.
Система в мене 24В
Два поля на дві сторони даху
Перше поле : 6 панелів Demuda 100Вт 18Вт + MPPT T20 (PWM)
Друге поле : дві послідовно великі панелі Longi 435W + SRNE 3kW/3000Вт, 24V/24В (SR-HF2430S60-100)
АКБ тисчасово це 20штук AGM (від упса) . По 10 послідовно + запобіжники між ними та балансир.
Гарний комент, дякуємо за інформацію
Дякую! Актуальна інформація простими словами.
Привіт, голосую тільки за послідовне!!! Сонячні панелі зроблені для такого з'єднання, це видно по кабелях і по напрузі максимальній для панелі в 1000 вольт. З парелельним можна гратися якщо дві панелі і не думаємо ще докупляти , паралельно це величезні втрати, товстючі кабеля і дорогі звісно, кароче паралельно це дилетанство і дурня
Всі професіонали колись були початківцями.
Вітаю!!!! Подивився статистику по каналу, то за такий кортокий час достатньо багато переглядів
Дякую за Українську.
17:03 якщо я правильно розумію роботу ШИМ контролера, він зрізає весь надлишковий вольтаж.
Тобто при заданих вами умовах: аккум 12 вольт, 2 панелі (по 100 ват) 5А.
Якщо таку систему підключити послідовно, то ви своїми ж руками мінусуєте кпд однієї панелі в 0.
ШИМ контролер в такій системі зріже весь вольтаж до 14.4 В і з двух послідовних панелей буде давати на аккум 14.4 В, 5 А.
Якщо з'єднати паралельно, то буде вже 14.4 В і 5А+5А=10А. (Хай вони включаються в роботу на пару годин пізніше, але весь день будуть видавати вдвічі більшу силу струму)
Забули сказати саме основне: при паралельному з'єднанні вам треба буде дроти брати втричі товщі, бо переріз дротів треба обирати в залежності від струму. При послідовному можна обрати звичайний 1,5х2 дріт, а ось при паралельному- вже треба 4х2 дроти.
Дякую😊💪👍
Добрий день! Дякую за Ваші відео, завжди дивлюсь із задоволенням і чекаю на нові. Тип 2 панелі на графіку 31В і 13А - це які, бо такі потребую для старенького інвертору?
Хелоу май френд! из личного опыта - 4 панели по 400 ,соединение 2*2 (полный привод😁)по 2 последовательно и эту пару в параллель.панель 400 W 35V 11.4A рабочее.На выходе имею 69V до 20А. Т.к мой мэк скуй блю имеет ограниченную мощность в 1440W то выжимаю именно эту мощность каким то магическим образом. АКБ 6 квт при солнечном дне до 13:00 заряжается 100%, остаток в боллер сливаю.Но надо акб увеличить. СС минимум, но мне достаточно, условно, тут на юге одесской области солнца хватает. Эти 4 панели мне перекрывают 70% своей энергии- дтеку могу показать ..уй!
Дуже довге та складне поясненя....))
Зроби проще.
Дай приклад , скількі потрібно панелек та акумуляторів , для роботьі нагрівача в 1квт/год. 24/7?
Дякую
Ні. Це просто якийсь дурдом вийде. Це треба щонайменше акум на 20 кіловат, та сес кіловат на 15, щоб нагрівач працював круглий рік 1 кіловат 24/7
До речі, щодо диспетчера задач, є хитрі майнери які жруть ресурси, а коли бачать що запущений диспетчер - зупиняються. Я таких знаходив альтернативними диспетчерами, бо майнери реагував тільки на штатний
Система в мене 24В
Два поля на дві сторони даху
Перше поле : 6 панелів Demuda 100Вт 18Вт + MPPT T20 (PWM)
Друге поле : дві послідовно великі панелі Longi 435W + SRNE 3kW/3000Вт, 24V/24В (SR-HF2430S60-100)
АКБ тисчасово це 20штук AGM (від упса) . По 10 послідовно + запобіжники між ними та балансир.
12:00
Якщо при паралельному з'еднані напруга береться від самої меньшої панелі, то при затінені однієї з панелей в неї впаде струм(як ви і говорили) а також впаде і її напруга, припустимо теж на половину. Тобто 15 вольт.
Тобто вся сбірка буде 15в.(сама нижчя напруга) і струм який ви порахували в 30А(сумарний). І виходить що сумарна потужність всього 450Вт., а не 900Вт.
Це трішки меньше ніж 580Вт(послідовне з'єднання) , але в таких маштабах - це і там і там втрати на 50%...
Якщо прискіпуватись до різниць в 1...10%,то там треба враховувати вольт-амперну характеристику панелей...це дрімучій ліс для перфекціоністів.
Підсумуємо: ви копаєте не там де потрібно)))
1. Послідовне:
Чим вищя напруга на сборці - тим проще буде інвертору перетворювати напругу в 220в. Вище ККД, меньше втрат... А от щодо безпеки, тут питаннячко...треба білше грошей на якісні провода, роз'єми, тощо. Напруга то, не дитяча...
Паралельне:
Треба товстилезні провода щоб прокачати купу струму(закон Ома). Що до захисту - ще страшніще...
Короче, треба починати с того які у вас акумулятори, який інвертор і вже під все це і підлаштовувати ОДНАКОВІ панельки
В мене нема однакових, то вонр буде змушене працювати й так
Доброго дня. Підкажіть будь ласка. Купив панель 18в нам190 ват. Акум 100 ампер свинцевий інвертор звичайний. Яку мінімальну групу безпеки потрібно поставити? Типу запобіжник, автомат.
Також мучить питання, як вмикати. Всі вмикають послідовно, бо вищий ккд, але є нюанс. Коли мало сонячної енергії, то панелі при послідовному з'єднанні виходять на напругу максимальну, але коли інвертор починає грузити панелі, то вони звалюються в нуль, бо не вистачає струму. А от при паралельному з'єднанні ми збільшуємо струмі і умовах, коли послідовне не генерить, то паралель якихось 100 Вт дає. Знайшов відео, де чоловік проводив експерименти і, в результаті, поставив перемикач з паралелі (дві збірки по 3 панелі послідовно з'єднує в паралель) на послідовне (6 панелей послідовно). Коли сонячна погода - вмикає послідовно, а на зиму чи похмуро - в паралель. Ну і ще потрібно дивитись на який вхідний струм розрахований MPPT, бо якщо по входу ми можемо максимум 13 А, а з паралелі ми будемо мати 30 А, то ми знімемо з панелей лише 43 % від максимально можливої потужності. Також, для ключів в MPPT краще вища напруга, ніж струм. Сам ще мізкую над цим питанням, бо взяв 10 панелей з напругою ХХ 52 В, а це вже може вганяти в захист MPPT в гібриді.
Тут треба робити 2-3 гілки, залежно від інвернтора
@@Михайло_Ігорович В моєму інверторі, який ще до мене їде, 1 MPPT вхід, тому є 3 варіанти: 1) по 5 послідовно і дві такі збірки в паралель (по струму і напрузі інвертор має вивозити); 2) 9 послідовно, а одну продати; 3) 8 послідовно на інвертор, а дві послідовно і докупити MPPT і прямо на батарею (правда, треба глянути, чи 88 В номіналу вистачить для 48-вольтового MPPT).
🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Дякую за корисну інформацію, якщо припустимо єсть 4 однакових панелей з'єднати по дві послідовно а потім ці дві зв'язки між собою? Вийде дві послідовні зв'язки зв'язані між собою паралельно - це буде краще чи гірше буду вдячний за відповідь 🤝
Треба дивитись де під яким кутом і т д. Все індивідуально. Я так неможу сказати.
Чим захоплюють нові блогери - це завзятістю. Лупити умовно по відео на день - треба мати час та натхнення. Тож перш за все бажаю і надалі мати таку саму завзятість.
Загалом все вірно описано і більш детально напевно не потрібно, але ж можна і глибше копнути. І оскільки я в коментарі, то я копну. Так от...
Для простоти візьмемо випадок що ми знімаємо максимальну потужність з панелей (хоча вона насправді визначається окремим контролером, наприклад заряду батареї). У кожного типу панелей є своя вольт-амперна характеристика (ВАХ). Добуток цих вольт і амперів з характеристики в певних умовах роботи - це наша потужність, що видобувається. ВАХ панелі змінюється від умовно освітленості панелі (Вт/кв.м) і нагріву. Регулятор MPPT (Maximum Power Point Tracking), тобто регулятор визначення максимального видобутку потужності визначає напругу на панелі, або батареї панелей, таким чином щоб вони видавали максимальну або визначену потужність. А вже струм визначається ВАХ самих панелей. Тобто обрана напруга і відповідний струм не будутьвідповідати найменшій номінальній напрузі, або найменшому струму певної панелі при певному підключенні. Це будуть такі значення, що дадуть максимальне (чи визначене регулятором) значення потужності видобутку з однієї або батареї панелей. Це все я до чого - пробуйте варіанти, на папірці ви зможете зробити тільки попередні розрахунки, реальний результат може бути і буде іншим.
Але якщо загалом казати то вся інформація викладена вірно, тож моя повага за вміння все доступно систематизувати.
Я щось не вїзджаю. Якщо у тої збірки де паралельно вийшло 35А але меньша потужність то це все таки краще для заряду АКБ чим 10А при першому варіанті?
Здрастуй. Зранку та ввечері на 2 панелі 540W 42V падає тінь від вітрової дошки.
Як краще з'єднати панелі для більшої потужності?
В похмуру погоду послідовне з'єднання набагато слабше за паралельне. Так?
В похмуру послідовне трошки краще за паралельне. А паралельне трошки краще при чиастковому затінені.
Як зробити у випадку щоденної ранкової тіні від вітрової дошки (панелі 540W 42V на будинку з південного боку)?
Вітрова 20 см, одна панель з одного боку 10 см від дошки, друга з іншого боку 10 см. Затінення невеличке. Панелі горизонтальні під кутом 45°.
Який кут краще для 51° широти, 25° довготи? Сонечко може бути за хмарами 4 місяці від грудня до березня.
Приветствую, а подскажи пожалуйста. А можно так сделать, что бы панель работала без аккумулятора? То есть пока солнышко есть - она питает потребители. Если не нужно питать потребители, она просто в холостую лежит. Если да, что для этого нужно?
На який вольтаж, та потужність твої панелі
Загальна потужність по панелях повинна дорівнювати добовій витраті по потужності?
💙💛
Доброго дня. Хочу поставити 8 панелей на дах будинку.... 4 шт. на південний-схід та 4 шт. на південний захід. Як вважаєте послідовно підключати всі 8 шт. чи зробити 2 групи по 4 шт.? Спасибі.
Підкажіть чи можна паралельно підключати батареіі від різних виробників lifepo4. Ємність однакова. Колись купив батарею haitech, заоаз їх не продають і хочу добрати батарею deye
Дивлячись які. Якщо ці умні, наблатикані - то незнаю. Як вони там чи через БМС напряму з інвертором спілкуються. тут треба розбиратись. А якщо проста батка. банки, бмс, без наворотів. то ізі. Головне щоб вольтаж співпадав при паралельному з"єднанні, бо буде бадабум.
@@Михайло_Ігорович умні з бмсами, дисплеями і тд
Спасибо за видео и информацию.
Вітаю друже, вже прийшов гібридник?
Добрий день. У Вашому телеграмі неможна писати!
Дякую тобі друже за доступне пояснення. Маю питання в мене акб 80 аг і акб на 78 аг ,хочу зробити на 24 вольт, біди не буде?
Все буде ок. Просто стеж за ними
В мене бачив яке робиться ? Куча мотлоху і вже працює рік.
Можеш купити дві зарядки, простенькі по 800 грн, 12 вольт, підключити до кожного акамулятора, в той час коли вони знаходяться в збірці, і вони собі будуть балансуватись. Ти не перший про це питаєш, зніму відео про це. Як я балансую свої
треба лекцію від електрика шоб в цьому всьому розібратись))
Послідовне з'єднання - Зараз на 18.10.2024 10 панелей по 550 ват видають 200-250 ват! Влітку звичайно було добре 4кВт видавало
Я так розумію це в повну пасмурність результат
@@Михайло_Ігорович авжеш
Добрий день. Що можете сказати про гібридний інвертор Daxtromn 10,2.
В мене питання, якщо заряжати аккумулятори від мережі зарядкою,(наприклад ввечері, або коли дуже похмуро) то чи обов'язково відключати контроллер сонячних панелей, чи достатньо відключити самі панелі, а контроллер залишити підключеним до батареї?
❤
Цікаво пояснив , прописав/ промалював теж ± зрозуміло (ще раз 10 передивлюсь і взагалі дойде повністю) тепер ще потрібно глянути втілення .
Цікаво стало вкінці 3 "контролери", 3 масива панелей , а як вони в кінці-кінців з'єднуються в один масив сховища електроенергії і потечуть по проводам в будинок
Два масива будуть замкнуті на один акум. і один на інший, між акумами буде місток.
Та є тих Risen в продажу , вже привезли. Панелі треба брати виробника не одноденного, тоді і через два три роки будуть.
@@SerhiiSoproniuk а як знати що він не одноденний? Мені сьогодні знадобилися припустимо панелі завтра їх розпочав шукати і знайшов по комфортній ціні вони приїхали я глянув що все гаразд оплатив і все забув про продавця бо в мене немає ні коштів з ним спілкуватися ні потреби. Потім припустимо вполював ворога ,ато не так щоб дуже легко ППО то вам не "пів-пах" то рибалка з зимовою вудочкою в океані на скумбрію
. І зрозумів що ще 3 панели потягнеш. і що ? Ти підеш до продавця в якого купував якщо вже з. Півроку минуло ? Ні я знову буде шукати вигідну ціну в на потрібну мені штуку і то дуже добре якщо це той старий продавець
@@KvectMag та не продавець, а виробник має бути з історією. Продавець не важливий. Можна і в іншого купити, головне панелі щоб продовжували виготовляти.
@@SerhiiSoproniuk зрозумів
@@SerhiiSoproniuk зрозумів
@@SerhiiSoproniuk як мені простій людині якій сільський хлопець розповів про підключення сонячної системи з гіпсу і палок зрозуміти серед різноманіття форм і видів що саме цей виробник не одноденний
Спільното привіт! Таке питання , гібридний інветор з мррт 15 - 105вольт. А панелі дві з характеристиками 50.4 в. Розімкнутий контур, робоча напруга 42.6 в. Як краще підключити панелі, послідовно , чи паралельно? Хотілося б послідовно, але чи не згорить інвертор?
Якщо їх дві то спокійно підключайте послідовно.
Дякую за відповідь!
Ігорович, Дякую! Під вечір запустив маленьку СЕС. Все прицює чудово.
Підскажи модельку днепро м зарядку
Доброго дня . Якщо у мене ммпт контроллер 60 ампер .Система 12 вольт . Можно ли брать панелі рісен 410ват 36.6 вольт ?
1 штучку хіба, дві можуть спалити контролер
На практиці, якщо затінити пів панелі, то вона видає не 10 ампер а 1-2
Усюди на мппт контроллерах пишуть максимальне напруження яке витримує контроллер. А мінімального ніде немає. А мені потрібно щоб контроллер вмикався на малому напруженні. Чи може у контрллерів мінімальне напруження однакове наприклад 30 В?
Мінімальна напруга при якій вмикатиметься контроллер - трошки вища ніж зараз на акамуляторі. Якщо виробником не вказано інше.
шим контролер просто отрежет лишние вольты а диси диси преобразует в нужное напряжение без потерь
Ага якщо я підключу панель на 250 ват 37 волт на контролер то на виході де АКБ 12 волт буде усе добре????
Треба дивитись контроллер
Затенение панели на половину не равно уменьшению тока на половину, это ошибка.
неправильно вольты на холостом ходу при паралельном соединени через диод шотки берутся по высшему значению на самой высоковольтной панели минус 1 вольт на диоде а вот под большой нагрузкой по низшему значению самой низковольтной и тоже минус один вольт
Можеш пояснити так щоб не лише тобі було зрозуміло ? Я тобі вже писав в тебе на каналі за твою форму подачі.
@@Михайло_Ігорович поясняю смотри какая штука если у тебя например две или три панели и пусть в одной 50 вольт в другой 40 в третей ну 30 то смотри они соединены через диоды шотки на общую точку и вот туда приходит три разных напряжения они как куры подходят к воротам но к одинаковым воротам подошло разное количество кур и эти самые ворота диоды шоки имеют такое свойство пропускать напряжение лиш в одном направлении не пускать обратно и вот зашли 50 кур а так как на других воротах кур меньше то это напряжение уже по отношению к боле высокому считается отрицательным то есть плюс 40 вольт воспринимается 50 вольтами как минус 10 а куры побегут туда словно на нагрузку но умные ворота их не пустят чтобы они не нашкодили тем панелям где напряжение ниже
@@Михайло_Ігорович далее сила тока в нашей высоковольной панели ограничена и если сила тока потребителя выше силы тока панели то напряжение начнет просто валится до того уровня когда оно уровняется с нашей 40 вольной панелью и ворота откроются и теперь в строну нагрузки побежит уже 90 кур то есть сила тока двух панелей сложится в момент когда их напряжения уровняются но ещё закрыты третьи ворота и там бегают без толку 30 кур ждут когда нагрузка вырастет и напряжение просядет уже до 30 вольт оно вновь перестанет быть отрицательтным к общему напряжение и тогда открываются третьи ворота с курами и к тем 90 курам бегут ещё 30 ---то есть обшее напряжение всего 30 вольт но зато сумируется вся сила тока от трех панелей мы получаем утроеную силу тока но напряжение у нас просело на 20 вольт до минимального на самой низквольтной панели
@@Михайло_Ігорович далее выщло яркое солнышко и подняло силу тока на всех панелях так что она стала выше чем потребляет нагрузка и первой закрылась дверь с 30 курами а оставшиеся 90 кур легко справляются с нагрузкой для них напряжение где живут 30 кур уже отрицательное и потому двери туда закрыты воротами намертво но вот мы сняли нагрузку сила тако одной самой высоковольной панели покрывает все наши потребности и закрываюбтся и те ворота где живут 40 кур ибо и это напряжение вновь стало отрицателтьным для той панели где живет 50 кур ибо нагрузка не потребляет выработку инет просадки напряжения на панели
@@Михайло_Ігорович но солнышко ушло за тучи сила тока просела нагрузка потребляет больше чем панель может отдать напряжение упало все ворота открылись все куры багают в большом стаде так работает диод шотки
Вольтаж батарей повине бути наближений до максимального вольтажу інвертора . Відповідно так і з'єднуй. Панелі райзен дуже різні показники видають і не відповідають заявленим.
Ігорович, в мене притензія! Де нове відео?
Працюю)
Знову помиляєшся, чим менше макимальний волбтаж інвертора - тим краще. Великий вольтаж тобі навішують продавці щоб ти нагріб більше панелей.😊
Справа в тому, що навіть в цих коментарях, є люди, які притримуються різних позицій, і важко визначити хто правий.
Тільки експеремент на практиці.
Воно затягує) якщо почепите пару панельок, то захочете ще. На високовольтний інвертор можна більше почепити) починати краще з 4, не менше. А потім добавити до 10-11шт
@@oleksandr.demianenko При паралельно-послідовному з'єднанні і низьковольтовому вході більший ампераж. А значить бистріша зарядка акумулятора. При розряді не нижче 12,2в кислотний акумулятор вічний.
@@Петро-и4щ дякую, візьму до уваги
Зимою да, краще, якщо всі провода в будинку, будуть підігрівати повітря))
Я думаю, що в питанні підключення різних панелей до одного інвертора Ви неправі. Тільки однаеовп кількість панелей і тідьки одинакові зарактеристики.
Та хай робить що хоче. Він так само з акумуляторами робить.
Чим менший ампераж тим менше втрати і можна ставить тонші дроти.
Чекаю точно такий же дбж)) Китаєць ше не відправив
І ше, пане, у цього дбж є мінімальний струм для запуску мррт - чи то 60 чи 90 вольт. Знавці кажуть шо треба мати 100+ вольт, шоб при навантаженні коли струм просяде все норм робило. При 54 вольтах цей дбж сонця не відчує
В мене на нього йтиме три панельки по 36 вольт. Думаю, буде ок, в мої версії мінімум 60 нада, то в 6 кіловатні 90
що за дбж
@@vadim7479 Джерело безперебійного живлення, гібридний сонячний інвертор
Вам уже відправили? У мене 7 днів ше не відправили. Через 2 дні автоматично вернуться гроші
Забув стакан для води
Та я його перезнімав кілька раз, задумаввся забігався, дякую. Уже зрозумів що це важливо.
@@Михайло_ІгоровичНе парься с тим стаканом! Стакан то посиредник який забирає відсоток випитої води та ще й калорій попросить! По нього треба сходити, потім налити, віднести теж треба, та ще й помити використавши якусь кількість води та й краплю миючого засобу! І це тілки якщо ти вгадав норму яку треба випити, бо ящо мало то пів біди долив і все. А якщо багато то ти його не перевернеш і туди потрапить пил, а ще гірше муха і це буде не гігієнічно треба мити знов! Та й перевертати нераджу бо треба ще й по серветку йти.😅 Тож я як Сільський Мужик п'ю з горла і не трачю свій дорогоцінний час на дурниці, бо роботи в селі тьма!!!
Здоров,я тобі й нервів витримати натиск прискіпливих горе коментаторів🤯🤝🇺🇦👋
опять неправильно вот это личный опыт собрал три панели последовательно получил 60 вольт и меньше ампера ток они проседали в ноль под нагузкой взял соединил паралельно вышло 20 вольт около 3 ампер ток все одно просадка под нагрузкой порезал дорожки на панелях перепаял по своему итог 10 вольт больше 6 амер ток итог не проседает под нагрузкой от слова совсем просто не реагирует на 5 амперную нагрузку никак словно её вовсе нет ---
пост скриптум нагрузку подключал через дс дс преобразователь
6 панелей на Дэливери обошлось в 1900грн со страховкой
Ціна доставки однієї панелі від 6 не надто відрізняється. Вітаю з енергетичною незалежністю.
Доброго дня як буде в зимку працювати на половину потужності
НП брав 235W із Франика до Київа 500 із копійками, що за дві, що за одну
@@Михайло_Ігорович Дякую, якраз займаюсь установкою, перший раз житті, взяв по 575ватт и зрозумів що мало, треба було штук 8 чи краще 10 одразу брать
@@Михайло_Ігорович Дякую, вже все встановлене, але виникла проблема...Криша будинку почала битися током, що робити?
В тебе скритий майнер джоні, вбий в пошукову строку "як видалити майнер" якщо в тебе браузер вилете, тоді лови його, антивірси не допоможуть
Проблема набагато банальніша виявилась. Просто, афтербурнер забув поставити після переустановки вінди, вона сильно грілась, відяха іноді навіть крітувало Встановив афтербурнер, поставив щоб куллера на всю маслали. попустило.
В тебе що грошей на стакан немає воду пити?
Це мабуть в тому відео сама важлива інфа, як я пю воду
КМК при параллельном соединении все будет намного грустнее. Там не получится просто сложить токи.
Затінення панелей працює по різному в залежності від конструкції панелей. У Вас на прикладі намальовані халф-сел панелі які складаються з двох частин. Якщо затінити половину панелі як Ви замалювали то напруга залишиться такою як була, а струм впаде на половину. Виходить що при послідовному отримаєте 945 ват, а при паралельному 915 ватт
Здрастуй. Послідовне з'єднання ефективніше у випадку часткового затінення та похмурої погоди?
@@OlegShinkarenko1977 Затінення може бути різним. Потрібно кожний випадок розглядати окремо.
Послідовне підключення сумує напруги всіх панелей (розглядаємо випадок коли всі панелі однакові). Я докупляв 1 панель щоб побороти зрив початку генерації коли зовсім печально на дворі.
Для інформації, без претензій: 1) ампери позначаються великою літерою А, вольти - великою літерою В, вати - Вт.
2) при паралельному з'єднанні різних панелей краще їх з'єднувати через діоди (панель з найбільшою напругою буде гріти панелі з меншою напругою, або тв що затінені).
Панель сама по себе диод. Зачем ещё один потребитель в схеме?
Коли діод впитує напругу - у нього одна полярність, а коли він відає напругу, то вже с протилежною полярністью...
Тобто, якщо у тебе паралельне з'єднаня панелей на 12В і 9В, то 12ти вольтова панель буде гасити 3В на інщу панель...і сумарний вихід буде всього 9В + 3В у вигляді тепла...
Все просто)
На перший раз коли дивишся клас .а коли розбершся сам .ну Попандопало електричний з мікрофоном.
І до чого тут то?