Számomra nagyon pozitív ez az önkorrekció, hogy igen még kéne valamit tenni a tarack ellen.... (szóltak, és igen.... átgondolom, megfogadom.) Azt gondolom, ez a hozzáállás is kell a sikerhez. Hajrá!😀
Mi egy teljes nyarat szántunk a taracknak, abban az évben semmit sem tudtunk termelni, de a váltott kartonos takarás és kitakarás nagyon sokat segített egy brutál fertőzött kertben!
Hello!Köszi a videót!Öröm látni,hogy mások is próbálkoznak,kísérletezgetnek.Hasonló módszert alkalmazunk mi is,a talaj,a környezet szinte ugyanez.Nekünk is meggyűlik a bajunk a tarackkal.Azt találtuk ki,hogy fakérget terítünk le az ágyás köré vastagon és viszonylag szélesen.Úgy gondoljuk,nem lesz esélye a taracknak elkúszni az ágyásig.Közben még komposztálódik is és hasznos rovarok telephelye lehet.További sok sikert!
Egész biztosan válaszoltam már erre a kommentre, de...nincs itt, úgyhogy válaszolok ismét! :) Először is köszönöm a támogatást! Igen, a fakéreg is jó lehet elég vastagon, de azért döntöttem a kiásás mellett, mert...ugye ott az a közel 40 köbméter komposzt egy nagy halomban. Alatta egy sima, átlátszó fólia...elkezdtem elhordani a komposztot és a halom szélétől 1,5 méterre is találok benövő hajtásokat...ami azért ijesztő. Az ágyások alatt szerintem már eléggé meggyengült a tarack és, ha ki is hajt itt-ott, akkor azt könnyű lesz már eltávolítani és előbb-utóbb végleg kipusztul...szóval ez ok. A széle viszont...az durva és nem akarom kockáztatni, hogy ezek az erős hajtások bejussanak. Kiderül majd, hogy mennyire jól okoskodtam. A rovaroknak nálam van rengeteg helye, mert rengeteg régebben kivágott fatörzs és csomókba gyűjtött gally van a területen. Persze a fakéreg is nagyon jó és szívem szerint inkább azt raktam volna az utakra szalma helyett...csak szalmám volt, kérget pedig nem tudtam szerezni. Sok sikert kívánok én is a projekthez! :)
"No Dig" :-D Biztosra mész. Pár éve ugyanigy kezdtem :-) Pont így kartonoztam. Valamennyit ki is takaritottam, de ha jön a nap-és takarod -kitakarod 3-1 hétig, 3x kipusztul. Aztán majd visszanő, de kartonpapir, mint a tenger. (komposztba jó) Ha látom, terjeszkedik, karton rá. Kökény mondta: "A permakert, a rendes kerthez képest, szemétdomb" Egy cinege pár, 6-6.5 kg rovart fogyaszt, egy költőidőszakban. 4 etetőm van, legyenek kinn az oduk, hogy szokják. Idén volt 8!!!!!fiókás odú,ami már nagyon ritka. Mert nem használok rovarölőt csak ARTIS pro-t, de az nem méreg) Így-más kertekkel ellentétben-van mit enni. Ment a like
Köszönöm ismét a hozzászólást! 😊 A madarak nagyon fontosak! Nekem 17 odúm van és úgy emlékszem, hogy majdnem mind tele volt. Sok mezei verebem van, aztán persze vannak cinegék is, illetve seregély is volt. Az mondjuk egy kicsit rosszul esett, amikor konkrétan az én meggyemet hordta a seregélypár az odúba..😁, de igazából járt nekik. Lassan jön az odútakarítás, bár, ha ilyen idő lesz sokáig, akkor nagyon kell sietnem a dologgal..
Nem tervezek semmilyen mérget sem használni. A legdurvább szer, amit a legsúlyosabb esetben hajlandó vagyok használni a Neemazal. Az remek cucc, kontaktra semmi hatása, viszont ha beszívódik és mondjuk valaki elkezdi rágni a levelet jó étvággyal, akkor komoly bélproblámái lesznek. Egyébként valóban az a legjobb, ha van élet a kertben...madarak, darazsak, pókok, stb. Az a cél, hogy ezekből minél több legyen.
@@gyurgyalagostanya Én ősszel kitakaritottam :-) 17? az komoly.... bár én 700 nm-en gazdálkodom csupán. A veréb költéskor rovarokkal táplálja a fiókákat. Sajnos hozzám nem járnak fel, közel a város. 2 félecinege van idén. 3 éve voltak vörösbegyek, tavaly sok Csuszka, idén csak cinege. Enyhe az idő. Van az IndexFórumon madáretetős topik, ott is azt irja mindenki, kevés madár jár etetőre. Én 2 hete még repülő rovart is láttam.
@@gyurgyalagostanya Egyetértünk.Az ARTIS nem méreg-egy gomba spóra. Nem lehet venni, csak rendelni-hűteni kell. Aztán vízben feloldani, és a talajra locsolni. Én a dióburokfúró légy ellen vettem-ez az egyetlen ismert nem méreg. Adott nekik :-) Van a facebookon nagy csoport. Talajmegujitó kertészkedés, vannak hozzáértők szép számmal. Egyébként Gyulai Iván elvileg mindent elmond, de érdekes az ilyen-hozzád hasonló kisérletezéseket figyelni, sokat lehet tanulni. Életszaga van. Többet érnek mint a KertTV. Van a tanyasi barkács csatorna, az is ilyesmi. Ő is Gyulai "fertőzött"és az elejétől filmezte, a csetlés-botlásokat. (mintha magamat látnám pár éve:-) Azt a srácot nagyon nagyra tartom. Az egész kertet körbekeritette, -van egy nagy kutyája-hogy a kutyus ne taroljon le mindent.....más kikötötte volna, azt jóvan. No, sok sikert, feliratkoztam, aztán majd jól megnézem, hogy alakul :-D
@@blindfuxi én is elkezdtem ősszel, de egyből az első odúban egy mogyorós pele figyelt és akkor kaptam a tanácsot, hogy várjak a fagyokig, amikor is az ilyen kis jószágok levonulnak a talajszint alá. Hát, vártam is a fagyot, de nem gondoltam, hogy csak 2 hét lesz decemberben... elég szomorú ez, de a lényeg, hogy nekem még csak most jön a takarítás.
Tudsz benne gombát termelni, és ha beszövik nem lesz benne gaz mert borítja a gomba/baktérium arányt.
ปีที่แล้ว +1
30 évig tárcsáztam a kertet meg rotációs kapával kapáltam, csak összeaprította a tarackot még több lett. Azóta kézzel kapálom, gyomlálom, agroszövettel takarok. Idén tavasszal hozattam 100 mázsa marhatrágyát, szétszorták a kertben. Aki eddig tárcsázott, most nagy ekevassal jött nem tárcsával. A kert közepén elkezdte elkaparni a földet a traktor kereke, majd szép lassan kihúzott a földből egy csukló vastagságú, körülbelül 30 m hosszú tarack gyökeret, A tárcsázási színt alatt volt ez a gyökér, azért tudott eddig megmaradni. Ásóval nem tudtam elvágni a gyökeret, kézi fűrészgéppel kellett feldarabolni. Most érezhetően kevesebb a tarack a kertben, de még van. Sajnos a szomszédaim nem művelik a kertet, így tőlük is szépen átbújuk hozzánk a tarack. A kerítés mentén egy egy méteres agroszövet csíkot fogok majd lerakni hogy kevesebb tudjon átbújni. Jövőre az egész kertet beborítom agroszövettel és csak ott lesz kivágva ahova ültetni fogok.
Háááát.. Szeretsz dolgozni :) Sajnos nem látom át az egészet. Van egy jólláthatóan szép nagy terület, annak egy részét humuszolod, takarod. Ez a körbe ásás félek nem váltja be a reményeid. Gondolom úgy is takarni fogod (a "letisztított" területet is), azonban a gyökéren terjeszkedő növények képesek több méter beton alatt is át kúszni, a gyommagvak, pedig még ott is ott vannak, ahol nem gondolnád. Volt, hogy 200 fokon 2 órát sötöttem egy tepsi földet, azután simán kinőtt belőle mindenféle dudva. A körbeásással, pont a legtermékenyebb réteget vetted le. Nekem eddig a legnagyobb sikerem, hogy a komposztba kidobott sütőtökmagok kikeltek és teremtek :)
Szia! Valóban van egy nagy terület, amelyet komposztmulccsal borítok. Az körbeásásban azért bízom, mert...ismerem ezt a talajt és azt gondolom, hogy a kiásás után ugyanazt a területet letakarva nem lesz kedve a taracknak ott átbújni, még akkor sem, ha több métert is tudnak terjeszkedni. Persze majd kiderül, hogy jól okoskodtam-e, de ez erről szól, azaz a tanulásról. A komposzttal letakart területen az esetleg ott lapuló magvaknak nincs esélye (pont ez a lényege ennek a módszernek), a komposztban pedig nincsenek gyommagvak, a komposztálás alatt azok elpusztulnak (ez viszonylag jól bevált módszer, persze nem hevítik 200 fokra, de nem is kell, viszont sokkal hosszabb a hőhatás, mint 2 óra). Az esetleg szél által odafújt magokkal lehet a legnagyobb probléma. Ha a legnagyobb sikered a tökmagos dolog, akkor szerintem érted, hogy miért jó a komposztmulcs! 😊
Szerintem ez rengeteg felesleges munka. Ettől a tarack köszöni szépen,él és virulni fog. Talán azon lenne érdemes elgondolkozni,mi is a baj a tarackkal valójában?:?:
@@gyurgyalagostanya Az igazi baj az,hogy ha mindenki így akarna termelni a műagyag iparnak fel kell turbóznia a gyártást.De rendesen. Ez az igazi baj.Meg az,hogy elmondják,hogy bio meg modern meg a jó ég tudja mi van már kitalálva,miközben egy tenyérnyi műanyagot sem kellene használni. Ez lenne a lényeg.De nehogy félre érts ! Hajrá,teríts szét 20 hektár műanyagot. Csak ne reklámoznád.
@@oregvas8518 az megvan, hogy takarás nélkül mennyi egyéb káros dolog kerül a környezetbe? Es az, hogy egy ilyen műanyag kb.20 évig használható? Egyébként feltételezem, hogy semmilyen müanyag csomagolóanyaggal borított terméket nem vásárol és abszolút hulladékmentesen él. Ha nem, akkor a kritika teljesen alaptalan...és kissé tudatlan is. Mindenesetre köszönöm!
Üdv! Nem látom, hogy ez hogyan oldja meg a problémát, ha nem takarod a teljes csíkot, ahonnan kiástad a tarackot. Oldalról visszakúszik, és mivel fényt kap, így ismét terjeszkedik.
Köszönöm, de addig nem kell várni. Bízom benne, hogy már májusban, sőt, talán előbb is lesz már eredmény. Ha ilyen lesz az idő, akkor akár még előbb is (ez mondjuk azért katasztrófa...😔)
@@gyurgyalagostanya hát igen alkalmazkodni kell valahogy. Azért gondoltam a későbbi hónapokat mert addig kiderül mennyit kell gazolni az év alatt nagyon örülök hogy van aki így gondolkodik mint te (környezet tudatosan)
@@Gergely-Takacs a gazolás is nagyon hamar ki fog derülni. 😊 Egyébként itt is kell majd gazolni, csak sokkal-sokkal kevesebbet (és máshogy), mint a forgatásos módszereknél, de majd erről is lesz videó, ha eljutunk oda 😊 A környezettudatosságról pedig annyi, hogy sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy ennek kellene az alapfelállásnak lennie és nem valami "különleges módszernek". A természet részeiként végünk, ha végleg kiirtjuk magunk körül azt, ami még megmaradt belőle. Sajnos jó úton haladunk...😔
Ahogy már többször is említettem és ahogy a videón is látható, ezen a talajon, az én területemen max.15cm-re megy le. Alatta száraz minden, sima barna homoktalaj, nincs értelme lejjebb mennie és nem is megy. Az a kevés eső, ami esik, az a felszínhez közel elérhető. Más talajon, más tájon lehet, hogy lejjebb megy. Itt nem. Ezért is csináltam a videót, hogy ez látható legyen.
@@gyurgyalagostanya Szia, ha a tarack alatt tenyleg homok van az nem jo dolog mert igy gyakorlatilag a tarack tartotta eletben/egyben a felso reteget. Homokban a viz megy lefele ezerrel, viszi a gravitacio mindaddig mig nem talal egy agyagosabb vagy barmilyen jobban viztarto reteget. Viszont egy ilyen talajban a paradicsom meghal mert azt eleve melyre kell ultetni meg melyen vannak a gyokerei is. Az esoviz vagy ontozoviz visz le mindent ami vizben oldodik, a homokban a talajkolloidok ugy nagyjabol zero szinten vannak, egy inert anyag. Ebben egy gyokerzet nem fog tudni megelni. Foleg egy olyan noveny ami nemesitett meg nagy termeshozama van. A termest meg kell tolteni tartalommal. Szerintem abbol a tarack gyokerszint alatti talajbol, akarmi is az, vigyel nehany vodorrel, onts ra vizet aztan nezd meg mennyi ido alatt er le az aljara, mennyi ido alatt szarad ki esatobbi. Ossze tudod e gyurni vagy nedvesen se tart meg semmifele format a kezedben. Ezek egesz jo kozelito kepet adnak arrol mi is az ott. Valoszinuleg nem tiszta homok de ha nincs viztarto kepessege meg alulrol sincs talajviz akkor nehez lesz benne termeszteni.
Erre én azt mondom, hogy talajfüggő, de ezzel együtt sosem próbáltam. Nálam csak a felső max. 20 cm-ben van tarack (meg úgy általában élet), szóval itt talán még működne is, de mondjuk egy olyan területen, ahol sokkal mélyebbre hatolnak le a tarack gyökerei kétlem, hogy ilyesmivel lehetne kordában tartani.
Én fekete fóliával kezeltem a tarackos területet. Kb. hat hónapig tartottam úgy, hogy a széleit - szinte - légmentesen lezártam. Gyönyörűen kipusztult, évekig nem tért vissza. Akkor is csak azért, mert baleset ért, és aki kezelte helyettem a kertet, visszatelepítette a még tarackos területröl.
Szuper, örömmel hallom! Igen, a fekete silófólia jobb lett volna, de sajnos idejekorán (és nem okosan) rendeltem egy csomó agroszövetet, így azt használtam. Ha bármi tanács lenne esetleg, azt szívesen veszem! 😊
@@gyurgyalagostanya Azt tapasztaltam, hogy bármilyen anyag jó, lényeg, hogy ne kapjon fényt és levegőt. Nagyon jó, porhanyós volt a talaj, mikor felszedtem a fóliát. Nem tudom, milyen fólia volt - apámtól kaptam mint kezdő kertész -, de nem szakadt könnyen. A balesettel vége is szakadt a komoly kertészkedésnek, így túl sok tanácsot nem tudok adni. Ha valami eszembe jut - mondjuk, mert hallottam -, le fogom írni. Nekem is jólesik, ha használható tanácsot kapok, én is szívesen segítek. ha tudok.
Engem az érdekelne honant menyiért lehet ekora menyiségü komposztot beszerezni és még egy kérdés de azt majd valamikor nyár elején fogod csak meg válaszolni menyire gyom mag mentes ez a komposzt mert amit én tavaly vetem az egy gyom tenyészetvolt.
Ezt a turai hulladékudvarból vettem, de nagy eséllyel már nincs nekik a tavalyi komposztból. A gyommagoktól nem tartok, mert szeptember óta ott a kupac és semmi sem csírázott ki, de persze valóban kesőbb derül ki igazán. Az ilyen nagyobb telepeken, ahol tudnak rendesen forgatni nagy gépekkel, általában nem gond a gyommag.
Azt ne feledjétek-a laza komposztos talajban megtermő gyomot azért viszonylag könnyű kiszedni, nrm úgy mint a mélyen gyökeredző tarackot. Nekem is volt ilyen sztori. (saját komposzban) Nem az a kategória.
Szia! Ez egy Fiskars ásóvilla. Szerintem még talán ilyen helyen is van, mint az Obi. Szerintem mi itt vettük, de őszintén szólva...már nem is emlékszem.
Jó észrevétel! A no dig-ben az is simán benne van, hogy az egész terület kap egy kezdeti ásást/szántást és utána soha többé. Ha valaki nagyon siet és szeretné azonnal használni a területet, akkor ezt simán megteheti, viszont, ha ráér és előre tervez, akkor a takarás azért jobb megoldás, mert egyszer sem kell bolygatni a talajt. Ezt a sávot felásom, igen, ugyanis ez kell ahhoz, hogy aztán a teljes terület jól működjön.
@@gyurgyalagostanya Azt az ,, ásót" tessék eldobni jó messzire. Ásni csak egyenes felső testel. Hogy ne legyen derekas a munka. ( Hosszú nyél kicsi éles fej) 🙏👍
Számomra nagyon pozitív ez az önkorrekció, hogy igen még kéne valamit tenni a tarack ellen.... (szóltak, és igen.... átgondolom, megfogadom.) Azt gondolom, ez a hozzáállás is kell a sikerhez. Hajrá!😀
Az értelmes, építő jellegű tanácsokat nem csak elfogadom, de meg is köszönöm! 🙂 Nem szégyen fejlődni és nem gondolom, hogy mindent tudok... ☺️
Mi egy teljes nyarat szántunk a taracknak, abban az évben semmit sem tudtunk termelni, de a váltott kartonos takarás és kitakarás nagyon sokat segített egy brutál fertőzött kertben!
Jaja :-) Gyakorlatilag a tarackos ugaron van a kertem jelenleg. Kiásni szinte lehetetlen. Isten megáldja Dr. Gyulait, éljen a kartonpapir!
Én most néztem vissza a fotókat és tavaly július 12 óta van fent a takarás. Bízom benne, hogy ez elég lesz! (amit eddig láttam, az alapján igen.)
Hello!Köszi a videót!Öröm látni,hogy mások is próbálkoznak,kísérletezgetnek.Hasonló módszert alkalmazunk mi is,a talaj,a környezet szinte ugyanez.Nekünk is meggyűlik a bajunk a tarackkal.Azt találtuk ki,hogy fakérget terítünk le az ágyás köré vastagon és viszonylag szélesen.Úgy gondoljuk,nem lesz esélye a taracknak elkúszni az ágyásig.Közben még komposztálódik is és hasznos rovarok telephelye lehet.További sok sikert!
Egész biztosan válaszoltam már erre a kommentre, de...nincs itt, úgyhogy válaszolok ismét! :)
Először is köszönöm a támogatást!
Igen, a fakéreg is jó lehet elég vastagon, de azért döntöttem a kiásás mellett, mert...ugye ott az a közel 40 köbméter komposzt egy nagy halomban. Alatta egy sima, átlátszó fólia...elkezdtem elhordani a komposztot és a halom szélétől 1,5 méterre is találok benövő hajtásokat...ami azért ijesztő.
Az ágyások alatt szerintem már eléggé meggyengült a tarack és, ha ki is hajt itt-ott, akkor azt könnyű lesz már eltávolítani és előbb-utóbb végleg kipusztul...szóval ez ok. A széle viszont...az durva és nem akarom kockáztatni, hogy ezek az erős hajtások bejussanak. Kiderül majd, hogy mennyire jól okoskodtam.
A rovaroknak nálam van rengeteg helye, mert rengeteg régebben kivágott fatörzs és csomókba gyűjtött gally van a területen. Persze a fakéreg is nagyon jó és szívem szerint inkább azt raktam volna az utakra szalma helyett...csak szalmám volt, kérget pedig nem tudtam szerezni.
Sok sikert kívánok én is a projekthez! :)
Egyébként mi Gyulai Iván mellett,Charles Dowding-tól tudunk a legtöbbet tanulni.Gondolom nem mondok újat a nevekkel :)
@@coebee Charles az egyik legrégebbi motoros a szakmában, rengeteget lehet tanulni tőle és ő is, mint Gyulai, nagyon rendes, szerény ember.
"No Dig" :-D Biztosra mész. Pár éve ugyanigy kezdtem :-) Pont így kartonoztam. Valamennyit ki is takaritottam, de ha jön a nap-és takarod -kitakarod 3-1 hétig, 3x kipusztul. Aztán majd visszanő, de kartonpapir, mint a tenger. (komposztba jó) Ha látom, terjeszkedik, karton rá. Kökény mondta: "A permakert, a rendes kerthez képest, szemétdomb" Egy cinege pár, 6-6.5 kg rovart fogyaszt, egy költőidőszakban. 4 etetőm van, legyenek kinn az oduk, hogy szokják. Idén volt 8!!!!!fiókás odú,ami már nagyon ritka. Mert nem használok rovarölőt csak ARTIS pro-t, de az nem méreg) Így-más kertekkel ellentétben-van mit enni. Ment a like
Köszönöm ismét a hozzászólást! 😊
A madarak nagyon fontosak! Nekem 17 odúm van és úgy emlékszem, hogy majdnem mind tele volt. Sok mezei verebem van, aztán persze vannak cinegék is, illetve seregély is volt. Az mondjuk egy kicsit rosszul esett, amikor konkrétan az én meggyemet hordta a seregélypár az odúba..😁, de igazából járt nekik.
Lassan jön az odútakarítás, bár, ha ilyen idő lesz sokáig, akkor nagyon kell sietnem a dologgal..
Nem tervezek semmilyen mérget sem használni. A legdurvább szer, amit a legsúlyosabb esetben hajlandó vagyok használni a Neemazal. Az remek cucc, kontaktra semmi hatása, viszont ha beszívódik és mondjuk valaki elkezdi rágni a levelet jó étvággyal, akkor komoly bélproblámái lesznek.
Egyébként valóban az a legjobb, ha van élet a kertben...madarak, darazsak, pókok, stb. Az a cél, hogy ezekből minél több legyen.
@@gyurgyalagostanya Én ősszel kitakaritottam :-) 17? az komoly.... bár én 700 nm-en gazdálkodom csupán. A veréb költéskor rovarokkal táplálja a fiókákat. Sajnos hozzám nem járnak fel, közel a város. 2 félecinege van idén. 3 éve voltak vörösbegyek, tavaly sok Csuszka, idén csak cinege. Enyhe az idő. Van az IndexFórumon madáretetős topik, ott is azt irja mindenki, kevés madár jár etetőre. Én 2 hete még repülő rovart is láttam.
@@gyurgyalagostanya Egyetértünk.Az ARTIS nem méreg-egy gomba spóra. Nem lehet venni, csak rendelni-hűteni kell. Aztán vízben feloldani, és a talajra locsolni. Én a dióburokfúró légy ellen vettem-ez az egyetlen ismert nem méreg. Adott nekik :-) Van a facebookon nagy csoport. Talajmegujitó kertészkedés, vannak hozzáértők szép számmal. Egyébként Gyulai Iván elvileg mindent elmond, de érdekes az ilyen-hozzád hasonló kisérletezéseket figyelni, sokat lehet tanulni. Életszaga van. Többet érnek mint a KertTV. Van a tanyasi barkács csatorna, az is ilyesmi. Ő is Gyulai "fertőzött"és az elejétől filmezte, a csetlés-botlásokat. (mintha magamat látnám pár éve:-) Azt a srácot nagyon nagyra tartom. Az egész kertet körbekeritette, -van egy nagy kutyája-hogy a kutyus ne taroljon le mindent.....más kikötötte volna, azt jóvan. No, sok sikert, feliratkoztam, aztán majd jól megnézem, hogy alakul :-D
@@blindfuxi én is elkezdtem ősszel, de egyből az első odúban egy mogyorós pele figyelt és akkor kaptam a tanácsot, hogy várjak a fagyokig, amikor is az ilyen kis jószágok levonulnak a talajszint alá. Hát, vártam is a fagyot, de nem gondoltam, hogy csak 2 hét lesz decemberben... elég szomorú ez, de a lényeg, hogy nekem még csak most jön a takarítás.
7 éve csinálom és tökéletes.
Ezt örömmel hallom! 😊
Hasonló módon?
Tudsz benne gombát termelni, és ha beszövik nem lesz benne gaz mert borítja a gomba/baktérium arányt.
30 évig tárcsáztam a kertet meg rotációs kapával kapáltam, csak összeaprította a tarackot még több lett. Azóta kézzel kapálom, gyomlálom, agroszövettel takarok. Idén tavasszal hozattam 100 mázsa marhatrágyát, szétszorták a kertben. Aki eddig tárcsázott, most nagy ekevassal jött nem tárcsával. A kert közepén elkezdte elkaparni a földet a traktor kereke, majd szép lassan kihúzott a földből egy csukló vastagságú, körülbelül 30 m hosszú tarack gyökeret, A tárcsázási színt alatt volt ez a gyökér, azért tudott eddig megmaradni. Ásóval nem tudtam elvágni a gyökeret, kézi fűrészgéppel kellett feldarabolni. Most érezhetően kevesebb a tarack a kertben, de még van.
Sajnos a szomszédaim nem művelik a kertet, így tőlük is szépen átbújuk hozzánk a tarack. A kerítés mentén egy egy méteres agroszövet csíkot fogok majd lerakni hogy kevesebb tudjon átbújni. Jövőre az egész kertet beborítom agroszövettel és csak ott lesz kivágva ahova ültetni fogok.
Háááát.. Szeretsz dolgozni :) Sajnos nem látom át az egészet. Van egy jólláthatóan szép nagy terület, annak egy részét humuszolod, takarod. Ez a körbe ásás félek nem váltja be a reményeid. Gondolom úgy is takarni fogod (a "letisztított" területet is), azonban a gyökéren terjeszkedő növények képesek több méter beton alatt is át kúszni, a gyommagvak, pedig még ott is ott vannak, ahol nem gondolnád. Volt, hogy 200 fokon 2 órát sötöttem egy tepsi földet, azután simán kinőtt belőle mindenféle dudva. A körbeásással, pont a legtermékenyebb réteget vetted le. Nekem eddig a legnagyobb sikerem, hogy a komposztba kidobott sütőtökmagok kikeltek és teremtek :)
Szia!
Valóban van egy nagy terület, amelyet komposztmulccsal borítok.
Az körbeásásban azért bízom, mert...ismerem ezt a talajt és azt gondolom, hogy a kiásás után ugyanazt a területet letakarva nem lesz kedve a taracknak ott átbújni, még akkor sem, ha több métert is tudnak terjeszkedni. Persze majd kiderül, hogy jól okoskodtam-e, de ez erről szól, azaz a tanulásról.
A komposzttal letakart területen az esetleg ott lapuló magvaknak nincs esélye (pont ez a lényege ennek a módszernek), a komposztban pedig nincsenek gyommagvak, a komposztálás alatt azok elpusztulnak (ez viszonylag jól bevált módszer, persze nem hevítik 200 fokra, de nem is kell, viszont sokkal hosszabb a hőhatás, mint 2 óra). Az esetleg szél által odafújt magokkal lehet a legnagyobb probléma.
Ha a legnagyobb sikered a tökmagos dolog, akkor szerintem érted, hogy miért jó a komposztmulcs! 😊
Egyébként tényleg szeretek dolgozni 😊
Javaslom a többi videó megtekintését és azokból szerintem világossá válik, hogy mi is a terv itt!
@@gyurgyalagostanya Nézem :)
Szerintem ez rengeteg felesleges munka. Ettől a tarack köszöni szépen,él és virulni fog. Talán azon lenne érdemes elgondolkozni,mi is a baj a tarackkal valójában?:?:
Értem, köszönöm!
A tarackkal az a baj, hogy zöldséget szeretnék termeszteni és nem tarackot. Csupán ennyi.
@@gyurgyalagostanya Az igazi baj az,hogy ha mindenki így akarna termelni a műagyag iparnak fel kell turbóznia a gyártást.De rendesen. Ez az igazi baj.Meg az,hogy elmondják,hogy bio meg modern meg a jó ég tudja mi van már kitalálva,miközben egy tenyérnyi műanyagot sem kellene használni. Ez lenne a lényeg.De nehogy félre érts ! Hajrá,teríts szét 20 hektár műanyagot. Csak ne reklámoznád.
@@oregvas8518 az megvan, hogy takarás nélkül mennyi egyéb káros dolog kerül a környezetbe? Es az, hogy egy ilyen műanyag kb.20 évig használható? Egyébként feltételezem, hogy semmilyen müanyag csomagolóanyaggal borított terméket nem vásárol és abszolút hulladékmentesen él. Ha nem, akkor a kritika teljesen alaptalan...és kissé tudatlan is. Mindenesetre köszönöm!
@@gyurgyalagostanya Igazad van
Én is úgy tudom, h el kell vágni a kapcsolatot a külső tarackoktól.
Üdv! Nem látom, hogy ez hogyan oldja meg a problémát, ha nem takarod a teljes csíkot, ahonnan kiástad a tarackot. Oldalról visszakúszik, és mivel fényt kap, így ismét terjeszkedik.
Nem tette. Jól működött ez a sáv (is).
Várom már az augusztus-szeptembert az eredmény végett én drukkolok 😃😃
Köszönöm, de addig nem kell várni. Bízom benne, hogy már májusban, sőt, talán előbb is lesz már eredmény. Ha ilyen lesz az idő, akkor akár még előbb is (ez mondjuk azért katasztrófa...😔)
@@gyurgyalagostanya hát igen alkalmazkodni kell valahogy. Azért gondoltam a későbbi hónapokat mert addig kiderül mennyit kell gazolni az év alatt nagyon örülök hogy van aki így gondolkodik mint te (környezet tudatosan)
@@Gergely-Takacs a gazolás is nagyon hamar ki fog derülni. 😊 Egyébként itt is kell majd gazolni, csak sokkal-sokkal kevesebbet (és máshogy), mint a forgatásos módszereknél, de majd erről is lesz videó, ha eljutunk oda 😊
A környezettudatosságról pedig annyi, hogy sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy ennek kellene az alapfelállásnak lennie és nem valami "különleges módszernek". A természet részeiként végünk, ha végleg kiirtjuk magunk körül azt, ami még megmaradt belőle. Sajnos jó úton haladunk...😔
Szia hogy áll a projekt?
@@Gergely-Takacs érkezik a videó! 😉
Sok sikert. Taracknak méter mélyen lent a gyökere.Én is csináltam, felesleges munka volt🙃
Hogy milyen mélyre megy le, az több dologtól függ.
Ahogy már többször is említettem és ahogy a videón is látható, ezen a talajon, az én területemen max.15cm-re megy le. Alatta száraz minden, sima barna homoktalaj, nincs értelme lejjebb mennie és nem is megy. Az a kevés eső, ami esik, az a felszínhez közel elérhető.
Más talajon, más tájon lehet, hogy lejjebb megy. Itt nem. Ezért is csináltam a videót, hogy ez látható legyen.
@@gyurgyalagostanya Szia, ha a tarack alatt tenyleg homok van az nem jo dolog mert igy gyakorlatilag a tarack tartotta eletben/egyben a felso reteget. Homokban a viz megy lefele ezerrel, viszi a gravitacio mindaddig mig nem talal egy agyagosabb vagy barmilyen jobban viztarto reteget. Viszont egy ilyen talajban a paradicsom meghal mert azt eleve melyre kell ultetni meg melyen vannak a gyokerei is. Az esoviz vagy ontozoviz visz le mindent ami vizben oldodik, a homokban a talajkolloidok ugy nagyjabol zero szinten vannak, egy inert anyag. Ebben egy gyokerzet nem fog tudni megelni. Foleg egy olyan noveny ami nemesitett meg nagy termeshozama van. A termest meg kell tolteni tartalommal.
Szerintem abbol a tarack gyokerszint alatti talajbol, akarmi is az, vigyel nehany vodorrel, onts ra vizet aztan nezd meg mennyi ido alatt er le az aljara, mennyi ido alatt szarad ki esatobbi. Ossze tudod e gyurni vagy nedvesen se tart meg semmifele format a kezedben. Ezek egesz jo kozelito kepet adnak arrol mi is az ott. Valoszinuleg nem tiszta homok de ha nincs viztarto kepessege meg alulrol sincs talajviz akkor nehez lesz benne termeszteni.
@@gapthomson934 Ez az Alföld. Pont ezért kell a komposzt. 😉
szia! Köszi a videót, mi is küzdünk :)))) Kérdés: mit tettél a kiásott részekkel? Komposzt lesz belőle?
Igen! 😊
Feltartóztatná-e a tarackot valamilyen tartós anyagú lemez, kellően mélyen leásva?
Erre én azt mondom, hogy talajfüggő, de ezzel együtt sosem próbáltam. Nálam csak a felső max. 20 cm-ben van tarack (meg úgy általában élet), szóval itt talán még működne is, de mondjuk egy olyan területen, ahol sokkal mélyebbre hatolnak le a tarack gyökerei kétlem, hogy ilyesmivel lehetne kordában tartani.
Én fekete fóliával kezeltem a tarackos területet. Kb. hat hónapig tartottam úgy, hogy a széleit - szinte - légmentesen lezártam. Gyönyörűen kipusztult, évekig nem tért vissza. Akkor is csak azért, mert baleset ért, és aki kezelte helyettem a kertet, visszatelepítette a még tarackos területröl.
Szuper, örömmel hallom!
Igen, a fekete silófólia jobb lett volna, de sajnos idejekorán (és nem okosan) rendeltem egy csomó agroszövetet, így azt használtam.
Ha bármi tanács lenne esetleg, azt szívesen veszem! 😊
@@gyurgyalagostanya Azt tapasztaltam, hogy bármilyen anyag jó, lényeg, hogy ne kapjon fényt és levegőt. Nagyon jó, porhanyós volt a talaj, mikor felszedtem a fóliát. Nem tudom, milyen fólia volt - apámtól kaptam mint kezdő kertész -, de nem szakadt könnyen.
A balesettel vége is szakadt a komoly kertészkedésnek, így túl sok tanácsot nem tudok adni. Ha valami eszembe jut - mondjuk, mert hallottam -, le fogom írni.
Nekem is jólesik, ha használható tanácsot kapok, én is szívesen segítek. ha tudok.
@@sun98ful nagyon köszönöm! 😊
Engem az érdekelne honant menyiért lehet ekora menyiségü komposztot beszerezni és még egy kérdés de azt majd valamikor nyár elején fogod csak meg válaszolni menyire gyom mag mentes ez a komposzt mert amit én tavaly vetem az egy gyom tenyészetvolt.
Ezt a turai hulladékudvarból vettem, de nagy eséllyel már nincs nekik a tavalyi komposztból. A gyommagoktól nem tartok, mert szeptember óta ott a kupac és semmi sem csírázott ki, de persze valóban kesőbb derül ki igazán. Az ilyen nagyobb telepeken, ahol tudnak rendesen forgatni nagy gépekkel, általában nem gond a gyommag.
Azt ne feledjétek-a laza komposztos talajban megtermő gyomot azért viszonylag könnyű kiszedni, nrm úgy mint a mélyen gyökeredző tarackot. Nekem is volt ilyen sztori. (saját komposzban) Nem az a kategória.
szia. ez a villa /aso milyen marka? latom nem görbül nem törik. megadnad pontosan hol talalok ilyet? koszonom.
Szia! Ez egy Fiskars ásóvilla. Szerintem még talán ilyen helyen is van, mint az Obi. Szerintem mi itt vettük, de őszintén szólva...már nem is emlékszem.
Fú, most eléggé összezavarodtam. 😃 most akkor az ásásmentes kertet végülis körbe kell ásni, és még el is talicskázni? 😃
Jó észrevétel! A no dig-ben az is simán benne van, hogy az egész terület kap egy kezdeti ásást/szántást és utána soha többé. Ha valaki nagyon siet és szeretné azonnal használni a területet, akkor ezt simán megteheti, viszont, ha ráér és előre tervez, akkor a takarás azért jobb megoldás, mert egyszer sem kell bolygatni a talajt.
Ezt a sávot felásom, igen, ugyanis ez kell ahhoz, hogy aztán a teljes terület jól működjön.
@@gyurgyalagostanya Azt az ,, ásót" tessék eldobni jó messzire. Ásni csak egyenes felső testel. Hogy ne legyen derekas a munka. ( Hosszú nyél kicsi éles fej) 🙏👍
@@csabatari1924 értettem, köszönöm! 😄 (Életem eddigi legjobb Fiskars ásója. Tökéletes a célra! 😊)
@@gyurgyalagostanya Még jó a derék addíg oké. Szépek a cicák 🐈🙏
@@csabatari1924 szerencsére nem fogok sokat ásni ☺️
Köszönik szépen!
Nő dig módszerrel kiássuk a tarackot. 😅
Így-így.