Obstawiam że prędzej technologia QDEL od Sharpa wejdzie na rynek konsumencki niż Micro LED spadną do realnie przystępnych cen. Pierwsze OLEDy to był koszt 100 tysięcy zł. Jasne to było dawno ale nadal Micro LED to koszt pół miliona złotych i więcej. Zatem potrzeba wielu wielu lat żeby ich ceny spadły a i tak ostatecznie będą piekielnie drogie.
Ja kupiłem właśnie Sony Bravia 55 A95L i ... Obraz jest bardzo ciemny - jasność dałem na 34 ale w programach tv z kablówki jest tak ciemno, że musiałem włączyć opcję szczytowa luminacja SDR na duża bo inaczej nie widziałem nawet liter w menu - czy ta opcja nie przyczyni się do wypalania matrycy? Sprawdziłem sobie na YT kilka dem technologicznych 4K z Dolby Vision i o ile czerń wygląda na prawdę dobrze, kolory i kontrast też to jeśli na tle tej czerni jest jasny obiekt lub obiekty to towarzyszy im swoista poświata, coś jak aureola, nie powinno być chyba czegoś takiego na tej matrycy? Czeka mnie jeszcze kalibracja, może to coś pomoże? Ogólnie jest nieźle, w końcu na filmach i serialach z HDR napisy się nie świecą ;)
Na OLEDach nie ma żadnej poświaty. To może być jedynie kwestia twojego oka...chyba że kupiłeś nie model A a X które są Mini-LEDami. Co do jasności. Kwestia przyzwyczajenia. Ludzie są omamieni wysokimi jasnościami w SDR przez coraz to jaśniejsze LCD. Tyle tylko że obraz SDR nawet nie jest tworzony z myślą o tak wysokich jasnościach. Zresztą pomyśl sobie że ty mówisz o QD-OLEDzie a wiele osób używa WOLEDów które w tym i dla mnie nawet na niskich wartościach są wystarczająco jasne. Natomiast w kwestii szczytowej luminacji. Tak może się ona w dłuższym czasie przyczynić do wypaleń o ile będziesz tak oglądał kanały info itp. Jeśli będziesz w SDR oglądał filmy czy seriale to nadal powinno być ok
@@kristof46 Kupiłem A95L, może kalibracja coś zmieni, mają ją zrobić do dwóch tygodni. Wokół jasnego obiektu, np. rozkładającego się pąku kwiatu na czarnym tle jest taka jakby obwoluta, aureola.
@@lis222222 bo na tym monitorze nie masz nawet realnej czerni więc twój wzrok inaczej działa. Po prostu. Tak czasem bywa i tego nie przeskoczysz. Ewentualnie korzystasz ze złego trybu który podbija gammę (albo nawet i dobry tryb nie ma jej idealnie skalibrowanej) i coś rozjaśnia tam gdzie nie powinien ale raczej to nie to. Generalnie wiem o czym mówisz bo sam to czasem widzę. Tak działa nasz wzrok.
W swoich filmach mówicie na okrągło o Samsungach, czasem o innych telewizorach, ale nie mówicie nic o Sony. Czy to jest czymś spowodowane, jakieś lokowanie produktu, jakieś transfery itp., czy Sony jest tak słabe, że nie warto ich promować?
sony to jest top w kwestii obrazu. Tylko że w tym wypadku mowa o producencie paneli a te w przypadku OLEDów robią LG Display lub Samsung Display. Do tego Sony było jest i będzie dużo droższe co dla wielu oznacza że odpadają z miejsca
Dziwna sprawa z tą technologia. Posiadam TV Samsung S90C i jakoś technologia QD Oled nie robi na mnie większego wrażenia. O ile w materiałach demo OLED i 4K to robi robotę to w filmach nie widzę większej różnicy z drugim telewizorem który posiadam Sony X90K który uważam za bardzo dobry. Więcej nie dam się nabrać i średnia polka będzie dobrym wyborem.
To że ty nie widzisz nie znaczy że inni nie widzą. To tak jakby powiedzieć że Dacia jest super bo dojeżdża z punktu A do punktu B więc po co ludziom lepsze auta o jakichś super drogich Ferrari i innych nie mówiąc. Tak sama gadka. Poza tym jeśli nie oglądasz OLED po ciemku lub też korzystasz ze słabych trybów to nic dziwnego że nie widzisz różnicy bo na trybach żywych to i nawet pełnej czerni możesz w OLEDzie nie uświadczyć.
To zależy co porównujesz jaka scenę 😊 jeżeli ktoś ogląda youtube głównie w sdr i np telewizję jak TVP i tvn to naprawdę OLED jest bez sensu. Tak naprawdę oledy się kupuje do oglądania filmów w hdr. Nie da rady nie zauważyć różnicy jak np w dolby vision masz jakieś ciemne sceny i np światło samochodu czy jego zegary w środku to jest przepaść 😊 polecam np sobie włączyć film drive. Pobrać najlepiej wersję bluray zobaczysz wtedy czym jest OLED oglądając to oczywiście w ciemności 😊 bladerunner czy peaky blinders też pięknie wykorzystuje ten potencjał. Ostatnia sprawa to oczywiście oglądanie wyłącznie w trybie filmaker czy kinowym. Ludzie często używają inne tryby a tak naprawdę OLED się kupuje dla dobrej kalibracji obrazu 😊
Może i to najleplsza obecną technologia czy oled qd oled fiu.. Led. Ale w dalszym ciągu to niedopracowana technologia. Tym bardzej qd oled jest bardzej podatny na wypalenia niż oled. Kupując tv za kilka czy kilka naście tys i mając cagle obawy wydaje się być śmieszne. A niestety tak jest.
@@daniell7226 jest wiele technologii które są nietrwałe ale dają najlepszy efekt w tym czym mają być dobre. Z tym że qd oled jest bardziej podatny to prawda ale znowu ma to znaczenie tylko w konkretnych przypadkach kiedy zajeżdżasz tv w sposób do którego nie został stworzony. Ja wiem że Polacy lubią odpalić tv o 8 rano w sobotę i wyłączyć o 23 jak idą spać ale oled nie jest do takich rzeczy. Poza tym panele drugiej generacji qd oledow są jednak trwalsze. Podobnie jak panele wbe od lg
Krótko mówiąc producenci mają dość reklamacji z wypaleniami i wiedzą że oledy są nietrwałe więc udoskonalają mini ledy później mokro ledy. Oledy najbardziej zachwalają recenzenci, którzy mają kupę kasy i mogą sobie zmieniać TV co miesiąc nawet a zwykły człowiek chce kiec tv jednak na dłużej jak tyle płaci
bajki bajki i jeszcze raz bajki. To że ludzie nie potrafią obchodzić się z OLEDem żyłując go na max to już nie jest problem producentów. Ciekawe czy właściciele sportowych aut też jeżdżąc po krawężnikach i dziurach mają pretensje do producenta. Micro LED moim zdaniem nigdy nie wyjdą poza strefę biznesową bo to wciąż absurdalnie drogie sprzęty. Pierwsze OLEDy kosztowały 100 tysięcy złotych a tutaj mamy ceny po pół miliona. Nie ma szans że ta technologia nagle stanieje. Prędzej technologa QDEL którą ostatnio na CES prezentował Sharp wejdzie na rynek konsumencki.
Nie potrafią obchodzić się z oledem? Czyli co? Telewizor ma mi nakazywać co ja mam oglądać? Sąsiad dbał i się kichał nad tym oledem a po 1,5 roku wypalenia. Kupił mini leda bo miał dość cackania się tv jak z jajkiem. Tv jest dla nas a nie my dla tv. Rozumiem dbać ale bez przesady
@@bukowskal2981 ciekawe czy sportowym niskim autem też chętnie byś jeździł po dziurach. Jakoś z tym ludzie problemu nie mają a z OLEDem już tak. Oczywiście nie trzeba się zgadzać i można kupić LCD ale trzeba mieć świadomość czym OLEDy są przed ich zakupem. Co więcej. Obecna elektronika jest taka że lcd również szybko padnie. Do tego żeby wypalić OLEDa w 1,5 roku to trzeba się postarać. Zatem bajki że sąsiad dbał. Może tylko tak mu się wydawało.Nie wiemy na jakiej jasności i trybie oglądał. Nie wiemy co oglądał i czy przypadkiem nie postawił OLEDa tak że non stop padało na niego światło słoneczne. Poza tym zerknij sobie na test 100 tv na portalu rtings to zobaczysz jak zmienia się jakość kolorów w LCD na przestrzeni kolejnych wielu godzin. Jasne jest to morderczy test a i 20h dziennie działający tv na 100% jasności to nie jest norma (choć użytkownicy LCD właśnie lubią ustawiać je na max jasności co potem jest brzemienne w skutkach kiedy kupią OLEDa) ale skoro OLEDy nie są idealne to zobaczysz że LCD też nie.
@@bukowskal2981 Kupując dany telewizor, daną technologię zgadzasz się dobrowolnie na jej wszystkie wady i bolączki i zobowiązujesz się do prawidłowego użytkowania danego telewizora. Musisz mieć przynajmniej podstawową wiedzę jak się z tym obchodzić. Mam OLED'a od Sony już 4 lata, nigdy nie dbałem o niego żeby się przypadkiem nie wypalił. Po prostu mnie to nie obchodziło, bo wiedziałem że dzisiejsze OLED'y już nie są takie jak kiedyś. Czasami tv chodził bardzo długo na jednym kanale i nic... Jak nie kupisz OLED'a za jakieś śmieszne 2,5k to nie ma co obawiać się że coś się stanie.
Racja tv ma być dla ciebie a nie ty dla tv. A producenci mają to gdzieś co zrobisz z tym tv po gwarancji i doskonale o tym wiedzą że tv się wypalają. Dodatkowo ubezpieczalnie żerują na dodatkowej gwarancji. A późnej jak przeczytasz warunki to nie podlega tamto nie podlega aibo źle użytkowałes tv. Wsumie po tej dodatkowej gwarancji płacisz 1.4 tv więcej. Porównując sportowy samochód do tv jest śmieszne. Ale nikt nikomu nie zabroni jeździć takim samochodem po lesie jak i zmieniać tv co 2 miesiące.
Firma samsung powinna stanąć przed sądem za bezprawną aktualizacje pomimo tego, że aktualizacja automatyczna jest wyłączona. Sprawa dotyczy aktualizacji 1622, która w przypadku samsunga S95b zniszczyła strasznie jakość obrazu. To jest skandal i kpina z klienta. Jeszcze nie tak dawno firma Apple zachowywała się podobnie... Krótko podsumowywując firma samsung celowo uszkadza matryce aby naiwny klient co 2-3 lata kupował nowe TV.
Obstawiam że prędzej technologia QDEL od Sharpa wejdzie na rynek konsumencki niż Micro LED spadną do realnie przystępnych cen. Pierwsze OLEDy to był koszt 100 tysięcy zł. Jasne to było dawno ale nadal Micro LED to koszt pół miliona złotych i więcej. Zatem potrzeba wielu wielu lat żeby ich ceny spadły a i tak ostatecznie będą piekielnie drogie.
Ja kupiłem właśnie Sony Bravia 55 A95L i ...
Obraz jest bardzo ciemny - jasność dałem na 34 ale w programach tv z kablówki jest tak ciemno, że musiałem włączyć opcję szczytowa luminacja SDR na duża bo inaczej nie widziałem nawet liter w menu - czy ta opcja nie przyczyni się do wypalania matrycy?
Sprawdziłem sobie na YT kilka dem technologicznych 4K z Dolby Vision i o ile czerń wygląda na prawdę dobrze, kolory i kontrast też to jeśli na tle tej czerni jest jasny obiekt lub obiekty to towarzyszy im swoista poświata, coś jak aureola, nie powinno być chyba czegoś takiego na tej matrycy? Czeka mnie jeszcze kalibracja, może to coś pomoże? Ogólnie jest nieźle, w końcu na filmach i serialach z HDR napisy się nie świecą ;)
Na OLEDach nie ma żadnej poświaty. To może być jedynie kwestia twojego oka...chyba że kupiłeś nie model A a X które są Mini-LEDami. Co do jasności. Kwestia przyzwyczajenia. Ludzie są omamieni wysokimi jasnościami w SDR przez coraz to jaśniejsze LCD. Tyle tylko że obraz SDR nawet nie jest tworzony z myślą o tak wysokich jasnościach. Zresztą pomyśl sobie że ty mówisz o QD-OLEDzie a wiele osób używa WOLEDów które w tym i dla mnie nawet na niskich wartościach są wystarczająco jasne.
Natomiast w kwestii szczytowej luminacji. Tak może się ona w dłuższym czasie przyczynić do wypaleń o ile będziesz tak oglądał kanały info itp. Jeśli będziesz w SDR oglądał filmy czy seriale to nadal powinno być ok
@@kristof46 Kupiłem A95L, może kalibracja coś zmieni, mają ją zrobić do dwóch tygodni. Wokół jasnego obiektu, np. rozkładającego się pąku kwiatu na czarnym tle jest taka jakby obwoluta, aureola.
@@lis222222 to twój wzrok tak działa. Kalibracja nic tu nie zmieni
@@kristof46 Puściłem te same dema na monitorze LCD i tu czegoś takiego nie ma - monitor to tylko 1440p, ma słaby HDR 100 nitów i jest to zwykły LCD.
@@lis222222 bo na tym monitorze nie masz nawet realnej czerni więc twój wzrok inaczej działa. Po prostu. Tak czasem bywa i tego nie przeskoczysz. Ewentualnie korzystasz ze złego trybu który podbija gammę (albo nawet i dobry tryb nie ma jej idealnie skalibrowanej) i coś rozjaśnia tam gdzie nie powinien ale raczej to nie to. Generalnie wiem o czym mówisz bo sam to czasem widzę. Tak działa nasz wzrok.
W swoich filmach mówicie na okrągło o Samsungach, czasem o innych telewizorach, ale nie mówicie nic o Sony. Czy to jest czymś spowodowane, jakieś lokowanie produktu, jakieś transfery itp., czy Sony jest tak słabe, że nie warto ich promować?
sony to jest top w kwestii obrazu. Tylko że w tym wypadku mowa o producencie paneli a te w przypadku OLEDów robią LG Display lub Samsung Display. Do tego Sony było jest i będzie dużo droższe co dla wielu oznacza że odpadają z miejsca
@@kristof46panasonic jest top
Dokładnie, Sony to top jeżeli chodzi o jakość obrazu.
@@xxpandderrxxpandderr6591 Panasonic to jest top, potem nic, potem soniaki, potem lg, potem znowu nic, potem nic, i cała reszta
@@cipka666cipka co ty pier....idź.
Dziwna sprawa z tą technologia. Posiadam TV Samsung S90C i jakoś technologia QD Oled nie robi na mnie większego wrażenia. O ile w materiałach demo OLED i 4K to robi robotę to w filmach nie widzę większej różnicy z drugim telewizorem który posiadam Sony X90K który uważam za bardzo dobry. Więcej nie dam się nabrać i średnia polka będzie dobrym wyborem.
To że ty nie widzisz nie znaczy że inni nie widzą. To tak jakby powiedzieć że Dacia jest super bo dojeżdża z punktu A do punktu B więc po co ludziom lepsze auta o jakichś super drogich Ferrari i innych nie mówiąc. Tak sama gadka. Poza tym jeśli nie oglądasz OLED po ciemku lub też korzystasz ze słabych trybów to nic dziwnego że nie widzisz różnicy bo na trybach żywych to i nawet pełnej czerni możesz w OLEDzie nie uświadczyć.
@@kristof46 Nie czytasz ze zrozumieniem "nie robi na mnie wrażenia" Jak widzisz opisałem swoje odczucia w tej kwestii. Nie twierdze ze jest inaczej.
@@theodorex5763 spoko ale nie oceniaj więc technologii
@@theodorex5763 podobno firma samsung ma wycofać się z qd oledów.
To zależy co porównujesz jaka scenę 😊 jeżeli ktoś ogląda youtube głównie w sdr i np telewizję jak TVP i tvn to naprawdę OLED jest bez sensu. Tak naprawdę oledy się kupuje do oglądania filmów w hdr. Nie da rady nie zauważyć różnicy jak np w dolby vision masz jakieś ciemne sceny i np światło samochodu czy jego zegary w środku to jest przepaść 😊 polecam np sobie włączyć film drive. Pobrać najlepiej wersję bluray zobaczysz wtedy czym jest OLED oglądając to oczywiście w ciemności 😊 bladerunner czy peaky blinders też pięknie wykorzystuje ten potencjał. Ostatnia sprawa to oczywiście oglądanie wyłącznie w trybie filmaker czy kinowym. Ludzie często używają inne tryby a tak naprawdę OLED się kupuje dla dobrej kalibracji obrazu 😊
"Niespotykana jakość obrazu", po tym można wyłączyć ten bełkot.
jak nie miałeś nigdy OLEDa a następnie nie wiesz jakie korzyści niesie za sobą QD-OLED to faktycznie możesz wyłączać
Może i to najleplsza obecną technologia czy oled qd oled fiu.. Led. Ale w dalszym ciągu to niedopracowana technologia. Tym bardzej qd oled jest bardzej podatny na wypalenia niż oled. Kupując tv za kilka czy kilka naście tys i mając cagle obawy wydaje się być śmieszne. A niestety tak jest.
@@daniell7226 jest wiele technologii które są nietrwałe ale dają najlepszy efekt w tym czym mają być dobre. Z tym że qd oled jest bardziej podatny to prawda ale znowu ma to znaczenie tylko w konkretnych przypadkach kiedy zajeżdżasz tv w sposób do którego nie został stworzony. Ja wiem że Polacy lubią odpalić tv o 8 rano w sobotę i wyłączyć o 23 jak idą spać ale oled nie jest do takich rzeczy.
Poza tym panele drugiej generacji qd oledow są jednak trwalsze. Podobnie jak panele wbe od lg
Krótko mówiąc producenci mają dość reklamacji z wypaleniami i wiedzą że oledy są nietrwałe więc udoskonalają mini ledy później mokro ledy. Oledy najbardziej zachwalają recenzenci, którzy mają kupę kasy i mogą sobie zmieniać TV co miesiąc nawet a zwykły człowiek chce kiec tv jednak na dłużej jak tyle płaci
bajki bajki i jeszcze raz bajki. To że ludzie nie potrafią obchodzić się z OLEDem żyłując go na max to już nie jest problem producentów. Ciekawe czy właściciele sportowych aut też jeżdżąc po krawężnikach i dziurach mają pretensje do producenta. Micro LED moim zdaniem nigdy nie wyjdą poza strefę biznesową bo to wciąż absurdalnie drogie sprzęty. Pierwsze OLEDy kosztowały 100 tysięcy złotych a tutaj mamy ceny po pół miliona. Nie ma szans że ta technologia nagle stanieje. Prędzej technologa QDEL którą ostatnio na CES prezentował Sharp wejdzie na rynek konsumencki.
Nie potrafią obchodzić się z oledem? Czyli co? Telewizor ma mi nakazywać co ja mam oglądać? Sąsiad dbał i się kichał nad tym oledem a po 1,5 roku wypalenia. Kupił mini leda bo miał dość cackania się tv jak z jajkiem. Tv jest dla nas a nie my dla tv. Rozumiem dbać ale bez przesady
@@bukowskal2981 ciekawe czy sportowym niskim autem też chętnie byś jeździł po dziurach. Jakoś z tym ludzie problemu nie mają a z OLEDem już tak. Oczywiście nie trzeba się zgadzać i można kupić LCD ale trzeba mieć świadomość czym OLEDy są przed ich zakupem. Co więcej. Obecna elektronika jest taka że lcd również szybko padnie. Do tego żeby wypalić OLEDa w 1,5 roku to trzeba się postarać. Zatem bajki że sąsiad dbał. Może tylko tak mu się wydawało.Nie wiemy na jakiej jasności i trybie oglądał. Nie wiemy co oglądał i czy przypadkiem nie postawił OLEDa tak że non stop padało na niego światło słoneczne. Poza tym zerknij sobie na test 100 tv na portalu rtings to zobaczysz jak zmienia się jakość kolorów w LCD na przestrzeni kolejnych wielu godzin. Jasne jest to morderczy test a i 20h dziennie działający tv na 100% jasności to nie jest norma (choć użytkownicy LCD właśnie lubią ustawiać je na max jasności co potem jest brzemienne w skutkach kiedy kupią OLEDa) ale skoro OLEDy nie są idealne to zobaczysz że LCD też nie.
@@bukowskal2981 Kupując dany telewizor, daną technologię zgadzasz się dobrowolnie na jej wszystkie wady i bolączki i zobowiązujesz się do prawidłowego użytkowania danego telewizora. Musisz mieć przynajmniej podstawową wiedzę jak się z tym obchodzić. Mam OLED'a od Sony już 4 lata, nigdy nie dbałem o niego żeby się przypadkiem nie wypalił. Po prostu mnie to nie obchodziło, bo wiedziałem że dzisiejsze OLED'y już nie są takie jak kiedyś. Czasami tv chodził bardzo długo na jednym kanale i nic... Jak nie kupisz OLED'a za jakieś śmieszne 2,5k to nie ma co obawiać się że coś się stanie.
Racja tv ma być dla ciebie a nie ty dla tv. A producenci mają to gdzieś co zrobisz z tym tv po gwarancji i doskonale o tym wiedzą że tv się wypalają. Dodatkowo ubezpieczalnie żerują na dodatkowej gwarancji. A późnej jak przeczytasz warunki to nie podlega tamto nie podlega aibo źle użytkowałes tv. Wsumie po tej dodatkowej gwarancji płacisz 1.4 tv więcej. Porównując sportowy samochód do tv jest śmieszne. Ale nikt nikomu nie zabroni jeździć takim samochodem po lesie jak i zmieniać tv co 2 miesiące.
Firma samsung powinna stanąć przed sądem za bezprawną aktualizacje pomimo tego, że aktualizacja automatyczna jest wyłączona.
Sprawa dotyczy aktualizacji 1622, która w przypadku samsunga S95b zniszczyła strasznie jakość obrazu.
To jest skandal i kpina z klienta. Jeszcze nie tak dawno firma Apple zachowywała się podobnie...
Krótko podsumowywując firma samsung celowo uszkadza matryce aby naiwny klient co 2-3 lata kupował nowe TV.