Miłka O. Malzahn - Albania Duch krajobrazu - przełęcz Llogara.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ต.ค. 2024
  • Albania wspiera duchowe przeżycia, no.... inaczej niż mityczne Indie :) Duch krajobrazu - tu jest. I czeka na dużą widownię. Tymczasem wjedźmy na przełęcz Llogara.
    To jest wyjątkowy odcinek Dziennika Zmian, nagrywany na marginesie poszukiwań duchowości w Albanii. Jednak to tutaj pejzaże mogą budować życie duchowe człowieka! Wystarczy się dostroić. Wystarczy wybrać się chociażby… na przełęcz Llegara.
    Nie jest to jakieś tajne, mistyczne miejsce, ale - znana i popularna atrakcja turystyczna. Trasa trudna, wymagająca, lecz i zapierająca dech. Droga - która może przypomnieć, że pejzaż ma moc zmiany u człowieka. Chociażby - zmiany nastroju.
    Starożytni Grecy wyrazili tę prawdę metaforycznie, formułując mit o gigancie Anteuszu, który czerpał wyjątkową moc z kontaktu ze swoją matką Gają. Wyglądało to tak, że dopóki czuł Ziemię pod stopami, to był nie do pokonania. A potem Herkules odkrył jego tajemnicę, a ,że nie miał w zwyczaju się certolić - uniósł Anteusza i trzymał go tak długo, aż gigant opadł z sił. Wtedy go udusił. Okrutnie, lecz skutecznie i, jak zauważa Wilson, zwykli śmiertelnicy także słabną, kiedy tracą kontakt z Ziemią. Różnica polega na tym, że my, ludzie sami sobie - mniej lub bardziej świadomie - gotujemy ten los.
    Zatem - w drogę!
    Proponowana trasa zmian: Z miejscowości Vlore, aż do Sarande na południu Albanii, bo tutaj biegnie ta niezwykła droga, a jej początkiem jest przełęcz Llogara. Przygodę można zacząć od Orkium, gdzie łapiemy oddech owiani adriatycką bryzą.
    ***
    Richard Louv, autor „Ostatniego dziecka lasu”, zauważa: przyroda jest dla ludzi coraz bliższa abstrakcji niż rzeczywistości. Obserwują ją z ekranu, konsumują odwinąwszy z plastikowej folii, zakładają na siebie po kupieniu w sklepie i… ignorują. Przypłacają to stanem, który Louv określa jako zespół deficytu natury.
    ***
    Teoria regenerującego i leczniczego wpływu naturalnego krajobrazu jest wiekowa. Już Hipokrates twierdził że przyroda jest lekarstwem na każdą przypadłość. Zresztą już w starożytnym Egipcie leczono spacerami po ogrodach. W podręczniku „English Gardener” z 1699 r. doradzano, by spędzać wolny czas na aktywnosci w ogrodzie: kopiąc, sadząc i pieląc. I - jak podejrzewam - obserwując piękno natury. Zaś podczas II wojny światowej pionier nowoczesnej psychiatrii Karl Menninger wprowadził ruch ogrodolecznictwa (hortiterapii) w system hospitalizacji weteranów.
    ***
    Przełęcz Llogara - to jest niezwykle poruszające miejsce, nic dziwnego, że we wszelkim przewodnikach - nazywana jest najpiękniejszą drogą w Europie, O tym rozmawiałam też z mieszkającym od 9 lat w Orikum Robertem Gizą, który zna przełęcz lepiej niż doskonale.
    www.3borgroup.com
    ****
    Chyba wszystko zostało powiedziane po resztę - trzeba wybrać się w trasę osobiście. 🙂
    @milka.malzahn
    ________________________
    Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do mnie:
    facebook: / milka.malzahn
    moja strona: www.milkamalza...
    podcasty: anchor.fm/milk...
    Radio Białystok: www.radio.bial...
    Kawa dla Miłki: buycoffee.to/d...

ความคิดเห็น • 2

  • @Krystianissimus
    @Krystianissimus ปีที่แล้ว

    Czy spotkaliście może Popka? Wszak tytułuje się on Królem Albanii ;) PS: A te drogi to przypominają trasy w Izraelu i Libanie. Piękny widok z góry na morze.

    • @milka.malzahn
      @milka.malzahn  ปีที่แล้ว

      Ech, nie spotkaliśmy żadnego króla :). Może dobrze, że w tym - i króla Popka (sprawdzę tego bohatera potem ;). A wszelkie drogi z widokami koniecznie trzeba przemierzać :) dla zdrowia.