Dawnymi czasy prototypowe rakiety nie robiły postępów tylko po prostu wykonywały swoje zadania od pierwszego startu. Fakt ze nie myślały nawet o ponownym lądowaniu
@@doktorek1755 Zależy od rakiety. Taka N1 na przykład była typowo prototypową rakietą, przy której próbowano robić postępy z każdym startem. Wiadomo jak to się skończyło, ale w każdym razie Starship nie jest jedyną rakietą z takim podejściem.
@@doktorek1755 Dawnymi czasy budowa i przygotowanie rakiety trwała długie lata, a tu mamy prawie taśmową produkcję największej rakiety która w dodatku ląduje w całości
Juz od dawna bylo mówione ze aktualny ship ma za duze flapy przednie. Widac na renderach v2 i na dostarczonym juz do starbase flapie, ze nowe beda duzo mniejsze.
Niestety nie miałem czasu na obejrzenie tego materiału, ale teraz jak emocje opadły po live, już relacjonujesz przygotowane wcześniej konkrety. profeska :)
Jak widziałem topiącego sie flapa, to już skresliłem ten lot, ale dobrze że zostałem 😅 Nie spodziewałem się takiego zakończenia... Rozwaliło mi to głowę 💪
Stopiła się połowa może mniej flapa. Więc to co pracowało to była jego druga część i zdała egzamin. SpaceX jest w stanie szybko dokonać usprawnienia tej części. Może samo przeniesienie samego flapa trochę bliżej nosa statku w kolejnych wersjach Shipa wystarczy, a może będzie trzeba te flapy wzmacniać i zwiększać ich masę. Tak czy inaczej kolejne wersje Raptorów o wiele mocniejsze oraz większa ilość paliwa i tak wyrówna a nawet zwiększy stosunek wagi statku do wagi ładunku możliwego do wyniesienia na LEO. Jesteśmy bliżej operacyjnego Shipa niż nam się wydaje.
Zwłaszcza gdy ship kilka km nad wodą obrócił sie noskiem do dołu ale może tak miało być bo przy takich prędkościach powietrze stawia opór jak woda, lub chodzić mogło o przelewanie się paliwa itp
Panowie bardzo was proszę. Miejcie gdzieś gadania hejterów odnośnie waszego krzyku podczas liva. Oni tego nie są w stanie zrozumieć. Róbcie dalej taką dobrą robotę na jaką przystało na tym kanale. Pod tym względem astrofaza moim zdaniem z wami też konkuruje, ale jeżeli chodzi o spacex to jesteście pionierem na Polskim YT. Powodzenia w dalszej pracy, Życzę wam samych sukcesów. Ps. Tępić ludzi którzy nie rozumieją naszej i waszej ekscytacji podczas startów 😂😂😂
Spokojnie, na streamach jaramy się testami już od czterech lat, zawsze tak było i to się nie zmieni. Prawda też jest taka, że komentarze z reguły zostawiają tylko osoby zbulwersowane, ale jednak like ratio 98% wskazuje, że większość nie ma z tym problemu.
Ten krzyk jest najlepszy w całym live'ie. O to chodzi by cieszyć się z technologii, które będą zmieniać oblicze całej naszej cywilizacji i to jeszcze za naszego życia.
@@Rakietomania Eryku wasze jaranie się streamami. specyficzny śmiech to już "marka" rozpoznawalność Rakietomani. To dzięki Waszym reakcjom, Waszej pasji ludzie wybierają Rakietomanię.
Jeff Bezos może się tak tym nie przejmować. Może mieć inne cele w eksploracji Księżyca, a nie Marsa. Mają dużo technologii pobocznych potrzebnych do zasiedlania Księżyca i wykorzystywania tamtejszych surowców.
@@romanmakowiak24 Chce zobaczyć minę Muska jak Bezos dostarczy paczke na Ksieżyc zamówioną na Amazon Prime xD A tak całkiem powaznie to nie lubię ani jednego ani drugiego ale fakty są takie, że Musk z tych wszystkich prywaciarzy zdecydowanie prowadzi pod każdym względem.
@@eSUBA94 Ship lunarny będzie miał bardzo dużą ładownię nawet na 3 duże pojazdy eksploracyjne, wielkości ciężarówki. Na dachu lądownika Bezosa będzie taki pojazd tylko jeden. A to duża różnica.
To był naprawdę poyebany (w dobrym sensie) lot. Co tam sie działo to jest hit. Czekam na jakieś zdjęcia albo video z "wraków" co "wylądowały" w wodzie.
Z shipa raczej nie dostaniemy joko ze korytaz wejscia byl za duży. Moze cos dostaniemy z innej kamery. Ale booster byl filmowany przez ten samolot od NASA z kamerami śledzącymi.
@@Matiz92YT może coś dostaniemy, z boostera na pewno. Ale ship chyba miał uruchomić ładunki wybuchowe by zatonąć. Chińczycy dużo by Kasi dali za ten prototyp
Strasznie się wczoraj rozpadłem. Paliłem się od 58 minuty lotu. Osłona termiczna mi się urwała jak wchodziłem w atmosferę, teraz mnie stelaż napierdala. Niektórzy mówią, że nie da się wylądować bez osłony termicznej, ale to nieprawda. Można, tylko trzeba mieć mocny stelaż. Na tym polega odpowiedzialność.
Imponujący postęp w stosunku do poprzedniego lotu. A to że ten flap to wytrzymał to jest jakiś kosmos :) Ja bym jednak na ich miejscu nie szarżował z łapaniem bustera nim nie postawią drugiej wieży startowej tak dla bezpieczeństwa, bo jak odpukać buster przywalił w wieżę a przecież nie możemy tego wykluczyć to cały program stanie na nie wiadomo ile miesięcy - naprawa wieży, śledztwo itp. Mają jeszcze sporo rzeczy do ogarnięcia - odpadające płytki to jest priorytet, ponowny zapłon silników w kosmosie, orbita, ładownia itp., jest co robić na lot 5 i 6, do tego potrenować i sprowadzić do pewności i rutyny wszystkie manewry powrotu bustera. A łapać go może tak około lotu nr 7 zapewne październik, jak druga wieża będzie już stać. To i tak będzie genialnie szybki progres.
Wszystko zależy ile danych mają nt tego lotu. Wyłączający się silnik ale drugiego kręgu nie będzie problemem. Najważniejsze są 3 silniki wewnętrzne sterujące kierunkiem opadania w końcowej fazie. Z poprzedniego lotu dowiedzieli się, że ring hot stageingu powoduje problemy i go usunęli w kolejnej fazie powrotu Boostera. Patrząc jak Booster delikatnie unosił się nad taflą wody, bo było to widać w telemetrii jest 80% szans że łapanie może się udać. Z drugiej strony mają gotowe wszystkie części drugiej wieży. Lądujący Booster ma o wiele mniej paliwa jak startujący (ok 3-5%), a sama wieża startowa jest dosyć mocnej konstrukcji. SpaceX może mieć zapasowe rury i inne elementy wieży odpowiadające za tankowanie. Uważam, że w takiej sytuacji wieża nie jest zagrożona bardzo dużymi uszkodzeniami - gorzej wygląda to w przypadku wybuchu prawie 3 lub 5 tys ton paliwa - te kilkadziesiąt lub nawet kilkaset ton paliwa nie powinno takiej szkody wyrządzić tym bardziej że Booster potrafi praktycznie zawisnąć nad danym miejscem. No ale czas pokaże czy SpaceX ma 100% potrzebnych informacji do próby łapania Boostera. Z drugiej strony SpaceX i Elon zawsze stawiali na duże ryzyko i często to ryzyko się opłaciło więc może być tak i tym razem. Ja trzymam kciuki by wszystko się udało. Nie ma drugiej tak innowacyjnej firmy jak SpaceX.
@@romanmakowiak24zgadzam sie ze nie ma drugiej tak innowacyjnej firmy. Jest kilka mlodych firm, jak np rocketlab, stoke space, relativity, czy rocket factory Augsburg, które zaadaptowały ogólną idee o iteratywnym rozwoju, ale brakuje im kasy muska by robic to w systemie "hardware rich", czyli kilka-kilkanascie prototypów produkowanych na raz, nawet jesli bedzie trzeba pozniej je wyrzucić.
@@romanmakowiak24 Faktuczie ilość paliwa w busterze podczas lądowania jest niewielka i sama konstrukcja wierzy pewno nie uległaby nader wielkiemu uszkodzenia ale same mechanizmy mechazili już mogą uledz uszkodzeniu od samego uderzenia a to już będzie problemem przy braku wierzu nr 2 i możliwości przenoesia prac lub miejsca logowania jest problemem jeżeli by się coś stało. SpaceX działa odważnie i to jak narazie działa. Gdzieś udawało się im jak narazie utrzymać równowagę między odwagą a rozwagą oby tak zostało ale trochę się boję że Elona zaczyna chwytać nadmiar euforii. To czego się najbardziej obawiam to śledztwo FAA które uziemi program w przyadku takiego wypadku dlatego lepiej bardzo solidnie przygotować ten eksperyment
@@Opsydjon Mechanizmy Mechazilli są ogromne, większe od człowieka z grubego żelastwa. O nie bym się nie obawiał. Chyba że rolki na pałeczkach. Uszkodzeniu może ulec system orurowania doprowadzający paliwo. Ale budując drugą wieżę mają te części już gotowe do składania. Moment nie taki zły na przeprowadzenie testu łapania.
@Rakietomania Hej Eryk zamówiłem tuż przed lotem komplet na Allegro (shipa + booster) jak wygląda wysyłka (kiedy można się spodziewać)? jak masz tą setke paczek to po prostu kilka dziennie wysyłacie i może być że dostane za 5 dni a może za 30 dni? losowo? czy będziecie wysyłać wszystko razem za te 30 dni? czy jakoś według kolejki kto kiedy zakupił? Pozdro! Świetna sprawa nas spotkała z tym 4 lotem!!!! :) :) :)
A propo zamówień, czy był byś w stanie zrobić dodatkowa sztukę starshipa boostera i stoku startowego? Nie zdążyłem ich kupić podczas streama A wiem że stół wleci za miesiąc, stąd pytanie czy dało by się u ciebie kupić paczkę wszystkich 3 sztuk na raz?
fajnie stal się topi jak tylko zabraknie ceramicznej plytki, ale kamera jedna druga trzecia itd. dalej nagrywa jakby na nią plazma nie działała....o co tu chodzi?
@@Rakietomania może być nie mówię że nie, czyli wszystkie kamery są w miejscach mniejszych temperatur? bo to troche dziwnie wygląda z jakich pozycji kręcą ujecia, tak jakby tez byly wystawione na wysokie tarcie powietrza
Ej, widze pierwszy kanał z wytyczną ,,zakaz płaskoziemstwa,, wreszcie ktoś dobrze myśli🎉🎉🎉 A co do starschipq i ogołnie lotów w kosmos to to się opłaca np. Z minerały z asteroid , z samej tylko jednej miżna pozyskać złota i wartośi bilinów dolarów , albo żelaza
Kurde to jest ten etap, że oni robią jakieś, jakieś ryzykowne eksperymenty podczas testów. usówają płytki, dodają czujniki itd. Kto kiedykolwiek mógł sobie na to pozwolić wystrzeliwując rakietę w kosmos. czy wy to rozumiecie. to się nazywa pisanie HISTORII
Racja model budowania modelu na zasadzie budowy łòdki z dzieckiem sprawdza się zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę postępy w budowie modelu, sprawdza się, jeszcze długo do lotów załogowych ale postęp jest…. Do przodu Amerykanie! Warte bylo rządowe dofinansowanie w te firmę
Elon zawsze stawia poprzeczkę bardzo, bardzo wysoko bo ma świadomość że nawet jak nie uda się osiągnąć całego celu to i tak bardzo dużo się nauczą. To że udało się zebrać dane od początku do samego końca bardzo przyspieszy postępy. Będą mogli dopracować każdy element już teraz, a nie dopiero po następnej próbie. Jednak czy wystartują za miesiąc to bym się nie nastawiał, bo jednak ilość elementów do przemyślenia, zmiany, poprawy i wykonania jest duża. Jednak dwa miesiące w ich tempie pracy wydaje się realne.
35 lat mieszkasz w Stanach i tworzysz takiego potworka jak wzmacniacz ciągu + flaps to nie są klapy jak w lotnictwie, dlatego to tłumaczenie jest błędne.
@@oskar622 może być bo prawdą jest że flapa nie widać, ja pomyślałem że może się złożył w drugą stronę. Mega by było zobaczyć jakieś wideo z ziemi. Nie mogę się doczekać na piąty lot, czuję że będzie petarda 🚀
@@Rakietomania :)mea culpa. Czesto Was słucham a niekoniecznie oglądam podczas innych zajęć. Wiesz wyobrażając sobie te uderzenie z prędkością 2 km/ s w powierzchnię wody to byłoby bardzo widowiskowe XD
Strasznie mnie drażni to uproszczone używanie pojęcia prędkości. 27 tys. km/h WZGLĘDEM CZEGO. Prędkość nie jest wartością absolutną. Podawajcie po ludzku punkt odniesienia. Względem Ziemi? Względem atmosfery? Względem Słońca? Względem czego do chuja wafla. Podawanie prędkości bez kontekstu jest żałosne i bezsensowne.
Moim zdaniem warunki niewszczynania śledztwa jakie dostało SpaceX poddaja w dużą wątpliwość przypadkowość umieszczenia kamery przy flapie i to ze nikt nie wiedział że się uszkodzi. Jestem wręcz pewny że to co zobaczyliśmy było pięknym udanym eksperymentem , dowodzącym wytrzymałości shipa.
Bez przesady, Starship ma 30+ kamer, przy śledztwie głównie chodzi o użycie FTS-a. Jeżeli nie zostanie odpalony i bezpieczeństwo ludzi nie było zagrożone, to nie ma potrzeby wstrzymywania lotów.
Słabo patrzę na fascynację osobą Elona i rzeczami z nim powiązanymi, ale jedno muszę przyznać, to jaki postęp i rewolucję dokonało i dokona SpaceX przejdzie do historii. Lepiej mieć już tego nieszczęsnego Elona po swojej stronie. Dobrze że w USA jednak dostrzegli potencjał i nie zmarnowali szansy.
Wiesz ja kiedyś byłem fanem Muska, ale niestety z czasem zaczęło mu trochę odbijać. Na szczęście SpaceX to tysiące utalentowanych inżynierów, a nie jeden człowiek, więc nie trzeba go lubić żeby śledzić projekt.
1. SpaceX wrzuciło nagrania zewnętrzne z lądowania 2. Literalnie nikogo na świecie nie obchodzi czy ty w to wierzysz czy nie. Program dalej się będzie rozwijał i jakiemuś randomowi z Internetu nikt nie musi nic udowadniać, bo poważni ludzie nie mają czasu na takie debilizmy.
@@Rakietomania Zluzuj majty gościu!🤦♂️ Faktycznie jest, ale "kartofel" którym było robione nagranie chyba był trochę zgniły, bo 8K to raczej nie było.😂 I coś za szybko się urywa.😉 Czyli jest git, złom Boostera (około 200 ton nierdzewki + Raptory) w całości trafił w ocean, tylko po ch.j go zatapiać i zaśmiecać ocean skoro to w zasadzie jest pusta i szczelna rura (zbiorniki)?? Czy nie można było go odholować w bezpieczne miejsce, albo nawet wydobyć z wody?🤔 A co ze Starshipem? ZERO nagrań z wodowania, i tak samo, skoro wodował w całości to po ch.j go zatapiać!? Jak chcą kiedyś trafiać tymi "złomami" w ramiona wieży startowej z *centymetrową dokładnością* , to mogli to też spróbować zrobić na oceanie, gdzie w pobliżu by czekały odpowiednie statki do odholowania itp. Siema do następnego!🙋♂️ Ps. Niech Elon zacznie budować więcej wież startowych, bo przy próbach "łapania" Boostera czy Starshipa to będzie raczej mocno jednorazowy "event"!😂🤣 Ps'. Szkoda że NASA nie rozwinęła technologii Wahadłowców, np z odzyskiwaniem boostera startowego, albo nawet z jednostopniowym statkiem kosmicznym który startuje i ląduje na własnych silnikach i zbiornikach paliwa. WIELKA SZKODA!
Imponujący jest postęp jaki SpaceX robi. W końcu poprzednie 3 się rozleciały w powietrzu. A tym razem obydwa zwodowały. Niesamowite.
Dawnymi czasy prototypowe rakiety nie robiły postępów tylko po prostu wykonywały swoje zadania od pierwszego startu. Fakt ze nie myślały nawet o ponownym lądowaniu
@@doktorek1755 Zależy od rakiety. Taka N1 na przykład była typowo prototypową rakietą, przy której próbowano robić postępy z każdym startem. Wiadomo jak to się skończyło, ale w każdym razie Starship nie jest jedyną rakietą z takim podejściem.
@@doktorek1755 ale nie musiały z wysokości 100km trafić w przestrzeń o rozmiarach kilkunastu metrów.
@@doktorek1755 Dawnymi czasy budowa i przygotowanie rakiety trwała długie lata, a tu mamy prawie taśmową produkcję największej rakiety która w dodatku ląduje w całości
@@doktorek1755 Dokładnie
Dzięki za świetną transmisję, najlepsza reakcja na całym yt według mnie, trzymam kciuki za starshipa i wasz kanał😀
dokładnie, u innych zero emocji, ciekawe co będzie gdy Eryk poleci na jakiś start do Texasu
Niektórzy mówią że bez całego flapa nie da się wylądować, ale to nie prawda, można tylko trzeba mieć połowę. Na tym polega odpowiedzialność.
Juz od dawna bylo mówione ze aktualny ship ma za duze flapy przednie. Widac na renderach v2 i na dostarczonym juz do starbase flapie, ze nowe beda duzo mniejsze.
Niestety nie miałem czasu na obejrzenie tego materiału, ale teraz jak emocje opadły po live, już relacjonujesz przygotowane wcześniej konkrety. profeska :)
Łał, co to była za relacja!
Jak widziałem topiącego sie flapa, to już skresliłem ten lot, ale dobrze że zostałem 😅 Nie spodziewałem się takiego zakończenia... Rozwaliło mi to głowę 💪
Stopiła się połowa może mniej flapa. Więc to co pracowało to była jego druga część i zdała egzamin. SpaceX jest w stanie szybko dokonać usprawnienia tej części. Może samo przeniesienie samego flapa trochę bliżej nosa statku w kolejnych wersjach Shipa wystarczy, a może będzie trzeba te flapy wzmacniać i zwiększać ich masę. Tak czy inaczej kolejne wersje Raptorów o wiele mocniejsze oraz większa ilość paliwa i tak wyrówna a nawet zwiększy stosunek wagi statku do wagi ładunku możliwego do wyniesienia na LEO. Jesteśmy bliżej operacyjnego Shipa niż nam się wydaje.
Zwłaszcza gdy ship kilka km nad wodą obrócił sie noskiem do dołu ale może tak miało być bo przy takich prędkościach powietrze stawia opór jak woda, lub chodzić mogło o przelewanie się paliwa itp
Panowie bardzo was proszę. Miejcie gdzieś gadania hejterów odnośnie waszego krzyku podczas liva. Oni tego nie są w stanie zrozumieć. Róbcie dalej taką dobrą robotę na jaką przystało na tym kanale. Pod tym względem astrofaza moim zdaniem z wami też konkuruje, ale jeżeli chodzi o spacex to jesteście pionierem na Polskim YT. Powodzenia w dalszej pracy, Życzę wam samych sukcesów. Ps. Tępić ludzi którzy nie rozumieją naszej i waszej ekscytacji podczas startów 😂😂😂
Spokojnie, na streamach jaramy się testami już od czterech lat, zawsze tak było i to się nie zmieni.
Prawda też jest taka, że komentarze z reguły zostawiają tylko osoby zbulwersowane, ale jednak like ratio 98% wskazuje, że większość nie ma z tym problemu.
No i bardzo dobrze. Mam nadzieje że tak zostanie 👍
Ten krzyk jest najlepszy w całym live'ie. O to chodzi by cieszyć się z technologii, które będą zmieniać oblicze całej naszej cywilizacji i to jeszcze za naszego życia.
@@Rakietomaniahehe, ja bardzo sie staralem nie drzeć japy bo moja żona spała bo się źle czuła. Ale i tak wiązanki mi szeptem leciały w trakcie flipa
@@Rakietomania Eryku wasze jaranie się streamami. specyficzny śmiech to już "marka" rozpoznawalność Rakietomani. To dzięki Waszym reakcjom, Waszej pasji ludzie wybierają Rakietomanię.
Tak do przemyślenia. Wyobraźcie sobie minę Jeffa Bezosa jak wieża złapie booster Starshipa przed startem New Glena 😮
Jeff Bezos może się tak tym nie przejmować. Może mieć inne cele w eksploracji Księżyca, a nie Marsa. Mają dużo technologii pobocznych potrzebnych do zasiedlania Księżyca i wykorzystywania tamtejszych surowców.
@@romanmakowiak24 to prawda, Ship de facto poza windą będzie dość "goły"
@@romanmakowiak24 Chce zobaczyć minę Muska jak Bezos dostarczy paczke na Ksieżyc zamówioną na Amazon Prime xD A tak całkiem powaznie to nie lubię ani jednego ani drugiego ale fakty są takie, że Musk z tych wszystkich prywaciarzy zdecydowanie prowadzi pod każdym względem.
@@eSUBA94 Ship lunarny będzie miał bardzo dużą ładownię nawet na 3 duże pojazdy eksploracyjne, wielkości ciężarówki. Na dachu lądownika Bezosa będzie taki pojazd tylko jeden. A to duża różnica.
@@romanmakowiak24 dodatkowo są plany położenia starshipa poziomo i przecięcie zbiorników i zrobienie z nich presuryzowanego magazynu
To był naprawdę poyebany (w dobrym sensie) lot. Co tam sie działo to jest hit. Czekam na jakieś zdjęcia albo video z "wraków" co "wylądowały" w wodzie.
Z shipa raczej nie dostaniemy joko ze korytaz wejscia byl za duży. Moze cos dostaniemy z innej kamery. Ale booster byl filmowany przez ten samolot od NASA z kamerami śledzącymi.
@@just_archan Chodzi mi bardziej o to jak lezą w wodzie, bo raczej same od siebie nie zatoną.
@@Matiz92YT może coś dostaniemy, z boostera na pewno. Ale ship chyba miał uruchomić ładunki wybuchowe by zatonąć. Chińczycy dużo by Kasi dali za ten prototyp
Super, doszlifują co trzeba i będą śmigać nad naszym niebem. Życzę im sukcesu.
Szacun, jak wczoraj powiedziałeś tak dziś jest odcinek🥰
Ship po tej misji wyglądał jak Rocki po walce
Czy jest jakiś filmik z lądowania shipa? A tak w ogóle to fajnie że już jesteście spowrotem.
Z Shipa jeszcze nie, ale z Boostera SpaceX wrzuciło na Twittera
Strasznie się wczoraj rozpadłem. Paliłem się od 58 minuty lotu. Osłona termiczna mi się urwała jak wchodziłem w atmosferę, teraz mnie stelaż napierdala. Niektórzy mówią, że nie da się wylądować bez osłony termicznej, ale to nieprawda. Można, tylko trzeba mieć mocny stelaż. Na tym polega odpowiedzialność.
Czekam na następną misję 🚀 i transmisje 👍
Imponujący postęp w stosunku do poprzedniego lotu. A to że ten flap to wytrzymał to jest jakiś kosmos :) Ja bym jednak na ich miejscu nie szarżował z łapaniem bustera nim nie postawią drugiej wieży startowej tak dla bezpieczeństwa, bo jak odpukać buster przywalił w wieżę a przecież nie możemy tego wykluczyć to cały program stanie na nie wiadomo ile miesięcy - naprawa wieży, śledztwo itp. Mają jeszcze sporo rzeczy do ogarnięcia - odpadające płytki to jest priorytet, ponowny zapłon silników w kosmosie, orbita, ładownia itp., jest co robić na lot 5 i 6, do tego potrenować i sprowadzić do pewności i rutyny wszystkie manewry powrotu bustera. A łapać go może tak około lotu nr 7 zapewne październik, jak druga wieża będzie już stać. To i tak będzie genialnie szybki progres.
mam podobne zdanie na ten temat, ale może właśnie dlatego nie pracujemy w SpaceX :p
Wszystko zależy ile danych mają nt tego lotu. Wyłączający się silnik ale drugiego kręgu nie będzie problemem. Najważniejsze są 3 silniki wewnętrzne sterujące kierunkiem opadania w końcowej fazie. Z poprzedniego lotu dowiedzieli się, że ring hot stageingu powoduje problemy i go usunęli w kolejnej fazie powrotu Boostera. Patrząc jak Booster delikatnie unosił się nad taflą wody, bo było to widać w telemetrii jest 80% szans że łapanie może się udać.
Z drugiej strony mają gotowe wszystkie części drugiej wieży. Lądujący Booster ma o wiele mniej paliwa jak startujący (ok 3-5%), a sama wieża startowa jest dosyć mocnej konstrukcji. SpaceX może mieć zapasowe rury i inne elementy wieży odpowiadające za tankowanie. Uważam, że w takiej sytuacji wieża nie jest zagrożona bardzo dużymi uszkodzeniami - gorzej wygląda to w przypadku wybuchu prawie 3 lub 5 tys ton paliwa - te kilkadziesiąt lub nawet kilkaset ton paliwa nie powinno takiej szkody wyrządzić tym bardziej że Booster potrafi praktycznie zawisnąć nad danym miejscem.
No ale czas pokaże czy SpaceX ma 100% potrzebnych informacji do próby łapania Boostera. Z drugiej strony SpaceX i Elon zawsze stawiali na duże ryzyko i często to ryzyko się opłaciło więc może być tak i tym razem. Ja trzymam kciuki by wszystko się udało. Nie ma drugiej tak innowacyjnej firmy jak SpaceX.
@@romanmakowiak24zgadzam sie ze nie ma drugiej tak innowacyjnej firmy. Jest kilka mlodych firm, jak np rocketlab, stoke space, relativity, czy rocket factory Augsburg, które zaadaptowały ogólną idee o iteratywnym rozwoju, ale brakuje im kasy muska by robic to w systemie "hardware rich", czyli kilka-kilkanascie prototypów produkowanych na raz, nawet jesli bedzie trzeba pozniej je wyrzucić.
@@romanmakowiak24 Faktuczie ilość paliwa w busterze podczas lądowania jest niewielka i sama konstrukcja wierzy pewno nie uległaby nader wielkiemu uszkodzenia ale same mechanizmy mechazili już mogą uledz uszkodzeniu od samego uderzenia a to już będzie problemem przy braku wierzu nr 2 i możliwości przenoesia prac lub miejsca logowania jest problemem jeżeli by się coś stało.
SpaceX działa odważnie i to jak narazie działa. Gdzieś udawało się im jak narazie utrzymać równowagę między odwagą a rozwagą oby tak zostało ale trochę się boję że Elona zaczyna chwytać nadmiar euforii.
To czego się najbardziej obawiam to śledztwo FAA które uziemi program w przyadku takiego wypadku dlatego lepiej bardzo solidnie przygotować ten eksperyment
@@Opsydjon Mechanizmy Mechazilli są ogromne, większe od człowieka z grubego żelastwa. O nie bym się nie obawiał. Chyba że rolki na pałeczkach. Uszkodzeniu może ulec system orurowania doprowadzający paliwo. Ale budując drugą wieżę mają te części już gotowe do składania. Moment nie taki zły na przeprowadzenie testu łapania.
Dziękuję za zwięzłą relację
Fajnie to prowadzicie
@Rakietomania Hej Eryk zamówiłem tuż przed lotem komplet na Allegro (shipa + booster) jak wygląda wysyłka (kiedy można się spodziewać)? jak masz tą setke paczek to po prostu kilka dziennie wysyłacie i może być że dostane za 5 dni a może za 30 dni? losowo? czy będziecie wysyłać wszystko razem za te 30 dni? czy jakoś według kolejki kto kiedy zakupił? Pozdro! Świetna sprawa nas spotkała z tym 4 lotem!!!! :) :) :)
Wysyłane będą od razu jak będą gotowe. Kolejka idzie według kolejności zamówień, czyli jak ktoś kupił pierwszy to jako pierwszy dostanie pakę
9:49 2KM/H - wkradły się sekundy. Całościowo świetna robota!!!
O stary co ty odbombiłeś😅 DOBRA ROBOTA❤
Dzięki 🎉❤
mam nadzieje że starfactory pozwoli na więcej testów bo czekanie 3 miesięcy boli mocniej niż kiedyś gdyż już sam start nie ekscytuje tak bardzo
Właśnie
Coś mi się wydaje że pod koniec sierpnia będziemy (chyba) oglądać kolejny start
Nawet lipiec
myślę że lipiec jest realny, nawet okolice połowy
Ja stawiam początek sierpnia.
Bombastyczny odcinek!!!111 (jeszcze nie obejrzałem 🎉😂😂)
HISTORIA na naszych oczach
A propo zamówień, czy był byś w stanie zrobić dodatkowa sztukę starshipa boostera i stoku startowego? Nie zdążyłem ich kupić podczas streama A wiem że stół wleci za miesiąc, stąd pytanie czy dało by się u ciebie kupić paczkę wszystkich 3 sztuk na raz?
Shipy i Boostery wrócą za miesiąc. Tyle zamówień wleciało, że musiałem zakończyć aukcję żeby ludzie nie czekali dwa miesiące.
Daj znać jak będą dostępne
Świetny materiał, dzięki.
Fascynujące jest to że spalono tam ok 200 cystern paliwa :)
Eleganckie the best of.
Brawo za materiał .
Dzięki.
fajnie stal się topi jak tylko zabraknie ceramicznej plytki, ale kamera jedna druga trzecia itd. dalej nagrywa jakby na nią plazma nie działała....o co tu chodzi?
Przecież widać na filmie że kamera mocno oberwała, przetrwała bo znajdowała się wyżej niż flap, więc nie musiała znieść aż takich temperatur
@@Rakietomania może być nie mówię że nie, czyli wszystkie kamery są w miejscach mniejszych temperatur? bo to troche dziwnie wygląda z jakich pozycji kręcą ujecia, tak jakby tez byly wystawione na wysokie tarcie powietrza
No!
Opowiadasz co raz ładniej.
Tak trzymać.
Wiadomo kiedy mniej więcej będzie kolejny lot z łapaniem?
Około 2 miesiące pewnie
dobra robota :)
Ej, widze pierwszy kanał z wytyczną ,,zakaz płaskoziemstwa,, wreszcie ktoś dobrze myśli🎉🎉🎉 A co do starschipq i ogołnie lotów w kosmos to to się opłaca np. Z minerały z asteroid , z samej tylko jednej miżna pozyskać złota i wartośi bilinów dolarów , albo żelaza
Kurde to jest ten etap, że oni robią jakieś, jakieś ryzykowne eksperymenty podczas testów. usówają płytki, dodają czujniki itd. Kto kiedykolwiek mógł sobie na to pozwolić wystrzeliwując rakietę w kosmos. czy wy to rozumiecie. to się nazywa pisanie HISTORII
ja mówię, że ludzi w kosmos wysłali: ZSRR/Rosja, USA, Chiny i Elon Musk.
Nie żebym hejtował ALE mógłbyś popracować nad ortografią taka uwaga😅
@@czajla no i esa chyba
Racja model budowania modelu na zasadzie budowy łòdki z dzieckiem sprawdza się zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę postępy w budowie modelu, sprawdza się, jeszcze długo do lotów załogowych ale postęp jest…. Do przodu Amerykanie! Warte bylo rządowe dofinansowanie w te firmę
@@Moledawoodshed No tak oni maja rządowe dofinansowania i sponsorów, którzy czekają na efekty. dlatego działają.
Skoro starship doleciał spowrotem na ziemię, to następny lot z załogą
1:58 było tak samo tylko inne światlo i wiesz jak to jest...
Nie było tak samo, skierowany był w odwrotną stronę.
no fajne podsumowanie, ale gdzie odpowiedź na pytanie z tytułu?
ciary mnie przeszły oglądajac to
Myślę że Spacex będzie doskonalić lądowanie jak i modyfikować płytki. Bo zewnętrznie dość dużo musiało być uszkodzeń na boosterze
Bardzo gorąco kibicuje SpaceX ale nie wiem czy chciałbym kiedykolwiek wchodzić w atmosferę z połową flapa xD
szacun dla spaceX za szybke ochronną do kamery
Elon zawsze stawia poprzeczkę bardzo, bardzo wysoko bo ma świadomość że nawet jak nie uda się osiągnąć całego celu to i tak bardzo dużo się nauczą. To że udało się zebrać dane od początku do samego końca bardzo przyspieszy postępy. Będą mogli dopracować każdy element już teraz, a nie dopiero po następnej próbie. Jednak czy wystartują za miesiąc to bym się nie nastawiał, bo jednak ilość elementów do przemyślenia, zmiany, poprawy i wykonania jest duża. Jednak dwa miesiące w ich tempie pracy wydaje się realne.
Kurde ale żałuję że nie widziałem lotu na żywo
10:38 Biedny Elon będzie musiał czekać z następnym lotem, do kiedy bustery wrócą.
Chce Marsa to Elon poczeka na Eryka :)
ale ta rakietomania szybko pracuje
Wow 😮
3:22 to satelita obcych 🤣🤣🤣
09:48 - do 2km/h a nie 2km/s - to 3600 razy wolniej :)
Booster-wzmaczniacz ciągu,
flappy-flaps-klapy.
Kurwa 35 lat mieszkam w Stanach
i kurwa wasza mać języka polskiego niezapomniałem .
Haha😂
35 lat mieszkasz w Stanach i tworzysz takiego potworka jak wzmacniacz ciągu + flaps to nie są klapy jak w lotnictwie, dlatego to tłumaczenie jest błędne.
Kiedy jakiś film?
Bo starship jest sigma i tyle 😎
Ten flap jest moim bohaterem 😊 kiedy będą na sklepie breloczki nadpalony flap 😊
Fajne zdjęcia były znaczy video
9:54 Może o czymś nie wiem, ale jeśli chodzi o wideo, to jedyne co tu widać to że szkiełko kamery się rozsypało, a nie że flap się urwał
Flap odpada kilka klatek przed zerwaniem się szkiełka
@@oskar622 może być bo prawdą jest że flapa nie widać, ja pomyślałem że może się złożył w drugą stronę. Mega by było zobaczyć jakieś wideo z ziemi. Nie mogę się doczekać na piąty lot, czuję że będzie petarda 🚀
w ostatnim fragmencie filmu powiedziałeś o 2km/s. Czy Nie powinno to być 2km/h?
Jest adnotacja na ekranie
Brawa dla spacex
Trzy filmy w tydzień👏🏻👏🏻
Dlaczego przetrwał? No nie wiem. Przypadkiem? Tak samo jak szczęśliwym przypadkiem akurat Tesla nie wybuchnie.
Ta wzmiana o przelocie nad Madagaskarem to chyba nawiazanie do oskara hah
Czyż by ryzykowali już w piątym locie i chcieli złapać booster na wieży???
Na to wychodzi
2 km na sekundę ? popłynąłeś kolego ;)
Przecież jest adnotacja na ekranie
@@Rakietomania :)mea culpa. Czesto Was słucham a niekoniecznie oglądam podczas innych zajęć. Wiesz wyobrażając sobie te uderzenie z prędkością 2 km/ s w powierzchnię wody to byłoby bardzo widowiskowe XD
Czuję się jakbym oglądał recenzję smartfona
co?
Jajco @@Rakietomania
9:51 :)
"Silniki wyhamowały rakietę do 2 km/s", jednostką były km/h 😉
Tytuł jest mylący, bo tutaj nie ma żadnej analizy, ani wyjaśnienia czegokolwiek. Nawet próby nie ma. Po prostu streściłeś jak wyglądał lot. I tyle.
Nie no powiedział: "jakimś cudem", "magicznie", "ni stad ni z owąd", czego nie zrozumiales? ;)
Kolejny dowód że za nie swoje można rumakowć. Jakie szczęście że program Apollo ogarniał temat o epoke szybciej.
Lol Starshipa opłaca głównie samo SpaceX. Za Artemis SpaceX dostaje kasę dopiero po zakończeniu danego etapu, więc o czym ty pierdzielisz XD
2km/s podczas lądowania to by było jakieś 7200 km/h,
Ale to były 2 km/h
Przecież jest adnotacja
Ma ktoś informacje jaki wtedy występują przeciążenia?
@@pepsikpepsik2141 kiedy leci zwalnia do 2 to chyba maksymalnie 3-4g
@@IgiSzy czyli nie będzie to problemem dla lotów zalogowych
Jak to jest ze booster był na wysokości 109 km nad nami i nie palił się w atmosferze, a ship był na wysokości zaledwie 114 i juz w nią wchodził?
To się schodzi głównie do prędkości. Booster wracając ma prędkość 6 tysięcy km/h, Ship 27 tysięcy km/h.
Dzięki za odpowiedź 😀
W takim razie nie są w stanie „zbić” w jakiś sposób prędkości przy schodzeniu aby temperatura była niższa ?
Najbardziej Kerbalista rakieta świata, Change my mind.
Dlaczego wylądował? Bo spacex wie co robi i robi to zajedobrze. Elon ma wizję którą spełni.
Czyli pomysł kapitana bomby o locie w nocy pomógł starshipowi
Pomyśleć tylko gdzie by byli gdyby to robiła państwowa firma 🤔
Pewnie dalej na etapie Starhoppera
Świece Jasność nad dusza Sp kota, kupiło generatory CO2 bez czujnika
Strasznie mnie drażni to uproszczone używanie pojęcia prędkości. 27 tys. km/h WZGLĘDEM CZEGO. Prędkość nie jest wartością absolutną. Podawajcie po ludzku punkt odniesienia. Względem Ziemi? Względem atmosfery? Względem Słońca? Względem czego do chuja wafla. Podawanie prędkości bez kontekstu jest żałosne i bezsensowne.
literalnie w tym wypadku nie ma takiej potrzeby
pierwszy
Moim zdaniem warunki niewszczynania śledztwa jakie dostało SpaceX poddaja w dużą wątpliwość przypadkowość umieszczenia kamery przy flapie i to ze nikt nie wiedział że się uszkodzi.
Jestem wręcz pewny że to co zobaczyliśmy było pięknym udanym eksperymentem , dowodzącym wytrzymałości shipa.
Bez przesady, Starship ma 30+ kamer, przy śledztwie głównie chodzi o użycie FTS-a. Jeżeli nie zostanie odpalony i bezpieczeństwo ludzi nie było zagrożone, to nie ma potrzeby wstrzymywania lotów.
Jest widok z wody na lądującego boostera na kanale Twitterze SpaceX
Słabo patrzę na fascynację osobą Elona i rzeczami z nim powiązanymi, ale jedno muszę przyznać, to jaki postęp i rewolucję dokonało i dokona SpaceX przejdzie do historii. Lepiej mieć już tego nieszczęsnego Elona po swojej stronie. Dobrze że w USA jednak dostrzegli potencjał i nie zmarnowali szansy.
Wiesz ja kiedyś byłem fanem Muska, ale niestety z czasem zaczęło mu trochę odbijać. Na szczęście SpaceX to tysiące utalentowanych inżynierów, a nie jeden człowiek, więc nie trzeba go lubić żeby śledzić projekt.
@@Rakietomania dokładnie
Mam podobnie.Ciekawe może kiedyś będziemy go porównywać do Korolieva czy Von Brauna.
Dykcja koleś, pracuj nad dykcją
A co ci nie pasuje ? Nagraj coś swojego i porównamy.
Tylko że nikt nie widział tych niby "udanych" manewrów lądowniczych nad powierzchnią wody. Mamy u/wierzyć w telemetrię.😉
FOLIARZ
1. SpaceX wrzuciło nagrania zewnętrzne z lądowania
2. Literalnie nikogo na świecie nie obchodzi czy ty w to wierzysz czy nie. Program dalej się będzie rozwijał i jakiemuś randomowi z Internetu nikt nie musi nic udowadniać, bo poważni ludzie nie mają czasu na takie debilizmy.
@@Rakietomania Zluzuj majty gościu!🤦♂️
Faktycznie jest, ale "kartofel" którym było robione nagranie chyba był trochę zgniły, bo 8K to raczej nie było.😂 I coś za szybko się urywa.😉
Czyli jest git, złom Boostera (około 200 ton nierdzewki + Raptory) w całości trafił w ocean, tylko po ch.j go zatapiać i zaśmiecać ocean skoro to w zasadzie jest pusta i szczelna rura (zbiorniki)?? Czy nie można było go odholować w bezpieczne miejsce, albo nawet wydobyć z wody?🤔 A co ze Starshipem? ZERO nagrań z wodowania, i tak samo, skoro wodował w całości to po ch.j go zatapiać!? Jak chcą kiedyś trafiać tymi "złomami" w ramiona wieży startowej z *centymetrową dokładnością* , to mogli to też spróbować zrobić na oceanie, gdzie w pobliżu by czekały odpowiednie statki do odholowania itp.
Siema do następnego!🙋♂️
Ps. Niech Elon zacznie budować więcej wież startowych, bo przy próbach "łapania" Boostera czy Starshipa to będzie raczej mocno jednorazowy "event"!😂🤣
Ps'. Szkoda że NASA nie rozwinęła technologii Wahadłowców, np z odzyskiwaniem boostera startowego, albo nawet z jednostopniowym statkiem kosmicznym który startuje i ląduje na własnych silnikach i zbiornikach paliwa. WIELKA SZKODA!
Pierwszy