Upravená typovka od Domesi, taky jsme o ní uvažovali. Tváří se dostupně, ale když se přidá všechno co má...tak pak třeba nevyjde na jiná než plastová okna, navíc horní paro dosti stísněné. Ale pěkný domeček.
Dek-panel vyrábí tuším dřevostavby Biskup v Jílovém u Prahy, a podle všeho (alespoň podle jejich stránek) z nich staví i velice zajímavé domy. Zajímal by mě názor pana Šimka případně nějaká ta kontrola stavby...na fotkách to vypadá moc dobře...
Dobrý den pane Šimku, ještě jedna plno-dřevěná konstrukce na trhu je. Jedná se o QLH panely německého výrobce. Před několika lety jsem začal tyto panely používat na svých stavbách do stropů. V současnosti se dokončují detaily a posudky na stěny, kdy se bude realizovat jedna pasívní stavba v celém systému QLH na Valašsku. V případě zájmu vám poskytnu vice informací.
Stavební dozor je něco co se hodně podceňuje. Dohlížel jsem na zpracování svojí koupelny a vzal si dovolenou. Kluci byli docela smutní, když zjistili že tam s nima budu :-) To dohadování mě docela vyčerpávalo. Nechtěl bych to dělat jako povolání.
@@michallakomy5129 přesně dělám 20 let ve stavařství v top kvalitě ( takhle zatočená fasáda by u mě např. neprošla), ale jakmile má snahu zákazník stát za prdelí tak prostě končím.Ať si to projde klidně každý den po šichtě a druhý den ať si řekne co vidí za problém , vyjdu vstříc není problém.Ale ať neprudí když se potřebuji soustředit na práci .Si neuvědomují jak rušivý element to je.Obzvlášť když jste citlivější člověk.Uplně to vycucává z energie,
Dobrý den Pavle, sleduji Vase videa a nasavam informace, jelikoz bych si chtel na zahrade postavit mensi drevostavbu do max. 25m2 stylem 2by4, ktera by mela slouzit jako takove "wellness"(virivka, infrasauna, posezeni). Zajimal by me Vas nazor na silu izolace. Zde jste uvedl, ze je to 80+160mm a je to relativne malo. Mne jde samozrejme jednak o to, aby bylo v zime zarizeni chranene pred mrazem a jednak aby se prostor dal vytopit v rozumnem case napr. nejakym primotopem(kdyz to clovek bude chtit vyuzivat) nebo udrzovat na teplote 10-15st., kdyz tam clovek zrovna nebude, aby virivka zbytecne netopila(i kdyz je izolovana i s vrchnim krytem). Proste neni to k trvalemu bydleni. A druha vec: Je vhodne takovou stavbu zalozit na zemni vruty? I kvuli te virivce, ktera ve finale muze mit 1500kg na 2m2? Nebo bude lepsi zabetonovat patky? Vzhledem k ucelu stavby chci jit cestou nejmensiho odporu a nevykrvacet na tom, ale taky nechci ve finale busit hlavou do zdi :) Ano, je mi jasne, ze v tomto pripade se tezko radi :D Diky moc za odpoved. Tomáš
Dobrý den Pavle. Mám otázku. Ako sa dá vyriešiť pri difúzne otvorenej stavbe tesnosť domu pre blower door test. Myslím tým ak nemám nikde žiadnu fóliu ako viem odizolovať základovú dosku aby odtiaľ neunikal vzduch. Tak isto aj zástrčky , vypínače , a všetky veci s tým spojené ktoré vieme ošetriť ak je dom difúzne uzavretý ale my ho máme otvorený. Ešte jedna otázka, ak by si si mal vybrať skladbu svojho domu aká by to bola difúzne uzavretá alebo otvorená ? Ďakujem Martin p.s. Super videa , poučne , všetko pekne vysvetlene, ... palec hore
Zdravím, chcel by som sa opýtať na bleskozvod, konkrétne uzemnenie. Pekná práca, ale všimol som si jeden dôležitý detail, ale potrebujem vedieť odpoveď na moju otázku, aby som mohol zhodnotiť. Bolo to prevedené takto: FeZn pásik bol uložený v pätke v betóne podľa fotky ležal priamo na zemi, prechádza hore do výkopu a zemou prechádza do ďalšej pätky? Aké bolo dodatočné ošetrenie svoriek?
Zdravím Pavle. Díky za Vaše videa. Mám dotaz ohledně Vašeho názoru na výhody a nevýhody založení dřevostaveb na patkách oproti založení na základové desce. Díky
Dům je moc pěkný,jen bych určitě volila jiná okna, zejména v koupelně. Asi by mi hodně vadila okna po celé délce koupelny ve výšce prsou. Okénko v kuchyni vedle dveří je na výdej párků???😂 Jinak ta otevřená galerie je krásná.
By ma velmi zaujimalo, ako sa spravaju tie ocelove zaklady pri zmene teploty. Nevyskytuju sa nejake divne zvuky, ked sa ocel roztahuje a stahuje? Praskanie, skrypanie a tak?
Mize mi prosim nekdo rict, proc se rozhodnout pro drevostavbu a ne spise ytong, pripadne poroterm? Chapal bych srub, to ke nadhera, ale nechapu podstatu. Diky
@@zdenekmalek6610 Já jenom tlumočil, co jsem slyšel v jiném videu. Také pan Šimek říkal, že na podobné otázky odpovídat nebude, jelikož se zaměřuje na dřevo stavby.
Niektorí keď si prečítame z čoho a ako sa vyrábajú pórobetónové tvárnice, či pri akých okolných hodnotách majú sovje deklarované vlastnosti, tak sa rozhodneme, že určite nie. Ytong má jedinú výhodu a to najmä pre robotníkov, rýchlo urežú, vysekajú... Keramické tvárnice majú zas nevýhodu práve pri následnych inštaláciach. A potom sú tu ešte tepelné mosty...
Přiznané spáry se mi moc líbí, pavoučkům a jiným hmyzákům zajisté taky :D Ale mám jinou otázku. Mám zděný dům, strop sádrokarton a nad ním parotěsná folie a 30cm vaty. Proč tam vlastně ta folie je? Mohl jsem ji vynechat?
6 ปีที่แล้ว +1
Folie je tam správně, zabraňuje pronikání vzdušné vlhkosti do konstrukce. Kdyby tam nebyla, zkondenzovala by tam (rosný bod). Ve stropech ale i stěnách to v dřevostavbách řešíme stejně.
Zdravím, mám návrh na detailnější popis do dalšího videa. Mám dřevostavbu a všichni řeší hořlavost stavby oproti klasickým zděným domům. Jak to tedy je ? :-)
Jsem zvědav na rozvedení a komentář v dalším videu, byl jsem přítomen požární zkoušce několika konstrukčních systémů tak jaké bude například jejich porovnání. :)
To je právě ten zažitý předsudek, který nereflektuje aktuální reálný stav používaných technologií. Je také zajímavé vědět fakticky co znamená a co je požární odolnost a podle čeho se posuzuje. Takže mnohdy je požární odolnost dřevostavby větší než u zděné stavby :)
Chápu jestli jste laik tak se to tak může logicky zdát, ale je zavádějící posuzovat něco jen podle toho že to hoří.... Osobně jsem viděl jak se to zkoušelo a je zajímavé a velice překvapivé jaké jsou výsledky v prospěch dřevěné konstrukce ;-)
Dobrý den pane Šimku, občas byste mohl mrknout na své webovky a odpovědět na dotazy :) Jinak Váš kanál je skvělý, v každém videu se dozvím něco nového a hltám každé slovo a těším se na další videa!
Zdravím, měl bych dotaz, ve stavbě mám použitou parobrzdu LDS silk spojednou těsnící páskou LDS solofit to znamená že můj dům také není difuzně otevřen ?
6 ปีที่แล้ว
parobrzda knauf lds sik ve spojení s fasádou z dřevovlákna či vaty - bude tvořit difůzně otevřenou stěnu.
a co ma fazovy posun prehrievania spolocne s tienenim ? polystyren miesame s oknami? cez okna sa prehrieva interier umerne velkosti okien, nema to nic spolocne s polystyrenom a prehrievanim steny
A nefunguje jako parozábrana ten nátěr na té biodesce? Je prima že dřevo umí přenášet vlhkost, ale když to natřu lakem ve dvou a více vrstvách tak to větrá o 90%+ méně!
Zdravím, parádní pořad. Reálně si už pomalu dokážu představit dřevostavbu a bydlení v ní :D Bohužel většinou je kvalita firem nevalná a všichni co sledují videa čekají právě na ty informace jaká firma tu stavbu jak říkáte za "1" provedla. btw. Ted jak psal pan Moravčík že všichni řeší hořlavost.. Myslím si že by tuto informaci měli uvádět firmy jako jednu mezi prvními v jejich nabídkách. No jen pro zajímavost a na YT je video kde se porovnává hořlavost dřevostavby a stavby z keramických bloků s kovovými trámy a plastovými okny. Opravdu doporučuji zhlédnout :D "Wooden house vs concrete (with ENG subtitles)"
Jestliže máte pod celým objektem stejné podloží, stejný rozměr patky a rovnoměrné zatížení do základové spáry tak bych v tom problém neviděl. Pokud by byl jeden z těchto faktorů rozdílný dá se s tím zase pracovat tak, že se v jedlotlivých místech upraví plochy základové spáry tak, aby to bylo rovnoměrně rozloženo.
@@MireslHl Stejné podloží tam bude na 99.9%, přece jen ta plocha domu není tak velká, aby jsme vůbec museli brát skladbu podloží v potaz. Nebo takto, ano, zajímá nás podloží, např. na jílu by se stavět nemělo, nicméně, i zděné domy na ideálním podloží sesedají nerovnoměrně, proto praskají omítky. Jak jsem již zmínil, dřevostavba je bez pochyby lehčí, než zděný dům, i tak se nepodaří ten dům zatížit rovnoměrně. Proto mě zajímá, jak si to bude sedat na těch ''kůlech''.
Philip Cooper Jak jsem viděl na videu tak založeno je to na ocelových rámech ve 4osách a rámy budou zajišťovat to že se to bude chovat jako jednotlivé spojité ocelové nosníky. Problematika praskání fasád není způsobena vždy jen sedáním stavby(i když tomu tak někdy bývá), ale také detaily kolem, jestli je tam stejný a rovnoměrný podklad, technologický postup nebo třeba i použité materiály a jejich kombinace.
Zdravím pane Simku, rád sleduji vás kanál jako budoucí zájemce o drevostavbu. Na konci mne zaujalo konkrétní upozornění na dodavatele z hlediska skladby dlužné otevřené / uzavřené konstrukce. Právě s touto firmou konzultuji naše nové obydlí. Máte na ne konkrétní názor a zkušenost s nimi? Diky
6 ปีที่แล้ว
Tihle hošani jsou v pohodě, ale do krve by se hádali, že stěna je difůzně otevřená i za přítomnosti parotěsné folie:-)
@ pokud by Vás výroba zajímala a chtěl jste vidět "zákulisí" (kdyby jste byl někdy např náhodou na Moravě), není problém zajistit exkurzi 😉
6 ปีที่แล้ว +25
@@zdenekfrodl5546 Takže je zde otázka pro všechny návštěvníky tohoto kanálu - chcete v budoucnu video z fabriky, kde se vyrábí CLT panely? Pakliže bude mít toto video 500 a více lajků, jedu tam!
klobouk dolů,své práci rozumíte a velkou část firem musíte být postrachem ,20 let jsem dělal půdní vestavby na novostavbách RD a díky kvalitním spolupracovníkům ( které jsem vždy dobře a včas zaplatil ) jsem se zajistil a vydělal na CNC stroje a další projekt.Dnes již v tomto oboru kdy majitel stavby šetří peníze a čas,kdy je problém v časovém presu dodržet technologie a kvalitu budou tuto práci dělat jen lidé kterým nic jiného nezbývá.S kontrolu jakou provádíte vy bych dnes nevydělal ani na slanou vodu,jsem rád že už toto dělat nemusím.
6 ปีที่แล้ว +3
postrachem... to jste mě pobavil:-). Ono je to tak, že kvalitní firma, která se chce zdokonalovat a táhnout byznys nahoru, bere TDI (který tomu rozumí a není to odchovanec zděných staveb, který bere dřevostavbu jako rozptýlení a tím pádem se učí za peníze klienta) za zdroj nových informací . A pak jsou tady ti druzí, kteří berou TDI za nějakého otravu, který si jen léčí ego a pokud možno na něj pošlou svého právníka s výhružkami soudu, aby videa z jejich staveb nepublikoval. Pro jedny "jak to dělat lépe" a pro druhé jednoznačně postrach.
Ještě dřevostavby Biskup. Novatop u nás prohrál s VPC na pasiv ne z důvodu ceny, ale že z důvody dosažení pasivu, by z venku nestačilo 30cm vaty a tím by musela být vata i zevnitř...tj. top výhoda CLT dřevo, by z většiny nebylo vidět...a dávat na CLT EPS...fůůůj.
Michal Opluštil. Ano máte pravdu a na trhu jich je ještě více. Jinak i u CLT konstrukce dokážete dosáhnout pasivního standardu se zachováním pohledové konstrukce CLT panelu v interiéru. Musíte správně kombinovat všechny faktory co dělají pasiv pasivem. Naopak si myslím že CLT konstrukce je velice vhodná pro pasivní dům, pokud se podíváte a vymodelujete(necháte si vymodelovat) konstrukci v softwaru Teplo nebo Area a podíváte se na průběh a křivky teplot v průřezu konstrukce tak je jednoznačná výhoda ve zmíněném fázovém teplotním posunu (který je časově delší s přibývající objemovou hmotností, už z fyzikálního principu), tak v liniovém průběhu přes jednotlivé vrstvy konstrukce v podstatě jsou to jen dvě vrstvy CLT panel a tepelná izolace pokud budeme mluvit o KZS. CLT panel je vhodný především pro difuzně otevřenou konstrukci, takže o EPS nemůže být vůbec řeč a je to jen zadělání si na velký problém.
Jan Vintr Dobrý večer, pane Vintre, ale jestli máte někde použitý grafitový EPS na CLT panel tak vám výrobce systému asi moc nepoděkuje. Když se podíváte kde se v konstrukci nachází rosný bod a podle fyziky, kde se vlhkost vysráží... V tomto případě na 100%vychází do tepelné izolace tudíž se vysráží před vrstvou s velkým difuzním odporem, tedy přesně ve styku mezi CLT panem a EPS kde se může začít hromadit. Doporučuji překontrolovat v programu Teplo od Svobody... Difuzně otevřená konstrukce je taková, kde ekvivalentní difúzní tloušťka jednotlivých vrstev konstrukce klesá směrem od interiéru do exteriéru...
Jan Vintr Studoval jsem to poměrně dlouho a fyzika opravdu nelže. Kde si tedy myslíte že se zkondenzovaná vlhkost může v této konstrukci objevit, jaký bude její další vývoj v průběhu změn teplot a vlhkosti na interiérové nebo exteriérové straně? Jinak v další částí komentáře máte pravdu že přidáním izolace do interiéru posunete kondenzační zónu do konstrukce a to je také neméňe závažný problém a tím by také ztrácela CLT konstrukce smysl, když jí člověk zakryje.... Jinak EPS se používá výhradně u difuzně uzavřené konstrukce, a pokud by to tak bylo tak by jste tím tvrdil že CLT panel je zároveň parozábranou, ale pro to bohužel nemá dostatečný ekvivalentní difúzní odpor!
@@MireslHl Řešil jsem to dost,bohužel v Naší nadmořské výšce a při relativně malém objemu domu to vycházelo přes 350mm kvalitní vaty.EPS jde dobře,ale dávat polystyren na CLT...to je prasečína:( Bavím se teda o klasické fasádě s omítkou.Rostova s obkladem by byla finanční raketa.
Vaše videa jsou zajímavá, v ledasčem s Vámi souhlasím a rád se přiučím od člověka znalého z praxe, ale mám pár připomínek a předem se omlouvám, pokud se mýlím, protože přiznávám, že vše neznám a asi ne vše dostatečně chápu. Je možné, že montáž Novatopu i v tomto případě mají na svědomí Dřevostavby MC, jak zmiňujete, protože jsou nejspíš nejproduktivnější montážní firmou tohoto systému a snad montují i pro jiné své "konkurenty", ale vzhledem k tomu, že se podle mne nejspíš jedná o Freestylku od Domesi, bylo by dobré zmínit i je přímo v kontextu této stavby a ne jen v obecném výčtu firem. Co se týká difuzní otevřenosti a uzavřenosti konstrukcí, nejsem si na základě Vašeho výkladu úplně jistý, jestli jsem již dříve správně pochopil jejich rozdíl a podstatu a možná je to tím, že asi ne zcela chápu nuanční rozdíl mezi termínem "parozábrana" a "parobrzda". Sám podstatu difuzně otevřené konstrukce obálky budovy chápu především v dodržení principu, že difuzní odpor jednotlivých vrstev musí směrem z interiéru k exteriéru klesat a ruku v ruce by měl jít obdobný princip, že tepelný odpor jednotlivých vrstev by měl směrem od interiéru k exteriéru oproti předešlému zase růst. Sám systém Novatop, jestli jsem správně pochopil, lze dle výrobce považovat díky slepení jednotlivých lamel za těsný (při dodržení pravidel montáže a přetěsnění spojů není třeba přidávat žádné dodatečné folie pro zajištění těsnosti obálky při BD testu). Naproti tomu, pokud je mi známo, třeba DEKpanel, protože je myslím sbíjený, vkládá kvůli těsnosti při výrobě do mezivrstvy nějakou fólii. Podle mne je pro difuzně otevřenou konstrukci přednější požadavek na klesající difuzní odpor od interiéru k exteriéru než fakt, jestli na vnitřním líci je, či není parozábrana. Při BD testu se sice snažíme dosáhnout "dokonalé" těsnosti, ale víte, že je to limita, ke které se pouze blížíme ať už je tam osb s přelepenými spoji, nebo folie. Nějaká vlhkost se z interiéru do konstrukce vždy může v nějaké míře dostat, ale podstatné podle mne je, aby když už se tak stane, měla co nejmenší problém difundovat skrze konstrukci do exteriéru a nehrozila její kondenzace uvnitř. Osobně samotnou schopnost dřeva či snad jakéhokoliv materiálu propouštět vodní páry z interiéru do konstrukce nepovažuji za zásadní plus (možná jen s výjimkou naplnění výzamu difuzně otevřené konstrukce dle Vašeho výkladu) a jak sám uvádíte rozhodně nezajistí dostatečné "větrání" vnitřního prostoru a větrání okny, či přes vzduchotechniku je nezbytné, není-li to řešeno systémově ještě nějak jinak. A pokud vím, v kombinaci s Novatopem se toho dá de facto dosáhnout i s použitím pěnového polystyrenu, protože ten by měl mít v souladu s výše jmenovanou podmínkou nižší difuzní odpor než samotný Novatop. A konečně si nejsem úplně jistý Vaším tvrzením ohledně v podstatě "nevhodnosti" (byť jste to tak přímo asi neřekl, ale vyznělo to tak) použití CLT technologie pro pasivní domy. "Celá řada" projektantů zabývajících se návrhem pasivních domů používá pro své projekty právě Novatop. Například Novahome jako certifikovaný partner Novatopu má v portfoliu celou řadu staveb, které nabízí i v pasivním standardu a přiznám se, že moc nerozumím argumentu, že je snad problém, že při izolaci pasivního domu na bázi CLT dávám všechnu tepelnou izolaci do fasády. Tyto mé připomínky, prosím, neberte jako kritiku. Jen si nejsem úplně jistý některými Vašimi tvrzeními, ale uznávám, že v tomů může významnou roli hrát má neznalost.
Jsem laik, ale nevhodnost CLT pro pasivní domy chápu tak, že pokud chcete mít hodně izolace u CLT palneů, musí tato izolace být všechna ukotvena zvenku na CLT panel samotný, tedy musíte dělat poměrně hodně široké rošty, které izolaci následně drží. Narozdíl od klasického u 2by4 to není takový problém, protože izolazci dáváte přímo mezi hranoly, přes celou hloubku a tyto vám zároveň slouží k "držení" izolace. Aspoň tak to chápu já, ale možná melu uplné blbosti :)
Po prečítaní celej diskuzie dávam otázku na autora /ale aj ostaným diskutérom/ : Názor na CLT panel od firmy TomaHolz z AT. Fyzikalne je spojenie jednotlivých vrstiev riešené bez lepidla. Panel je spojený kolíkmi ktoré su vysušené na nižsiu vlhkosť ako zvyšok panelu a nasledne natesno zalisovane. Po vyrovnani vlhkosti /jedna sa o par jednotiek percent/ koliky zvacsia svoj objem a natrvalo zafixuju panel.. Z fyzikalneho hladiska to dava zmysel otazne je či to funguje aj realne. A na otazku pasiv-nepasiv.... Myslim že nahananie sa za pasivom je uplna hluposť. Klimaticke zmeny su nezvratne a riešiť pasiv kôli pár dňom "ruského" mrazu je asi blbosť. Myslím že omnoho podstatnejšie je riešiť ako dom odoláva prehrievaniu v tropických horúčavách. A tam pasiv barák obalený do polystrénu moc nepomôže. Radšej by som volil CLT panel vačšej hrúbky a zvonku menšiu vrstvu difuzne otvorenej izolacie
TomaHolz znám, ale o realizaci u nás jsem nezavadil.Co si budeme nalhávat, CLT je vždy ta prémie ve stavebnictví a jsou to jednotky, max. desítky realizací u nás. Dům je třeba řešit nejen po stránce pasivity, ale i letního přehřívání, třeba takové vnější žaluzie udělají hodně muziky.
Dobrý večer, doporučoval bych než začnete točit takovéto “odborné” video a komentovat nějaký konstrukční systém tak si o tom nastudovat alespoň základní informace. Ve vašem videu je několik závádějcích a nepřesných informací, které mohou mást především laiky, protože odborníci jistě vědí jak tomu opravdu je.
6 ปีที่แล้ว +1
Hele nikdo není vševědoucí (mimo našeho Miloše), tak neváhejte napsat co jsem nepřesně uvedl.
@ co se týká fázového posunu (akumulace...) jsou materiály celulóza, dřevovlákno top, za nimi s velkým odstupem eps a teprve potom MW - viz stránky ISOCELL, STEICO
Opět velmi zajímavé video. Díky.
Pohledový CLT, otevřený hřeben, galerie, paráda :)
Upravená typovka od Domesi, taky jsme o ní uvažovali. Tváří se dostupně, ale když se přidá všechno co má...tak pak třeba nevyjde na jiná než plastová okna, navíc horní paro dosti stísněné. Ale pěkný domeček.
Dek-panel vyrábí tuším dřevostavby Biskup v Jílovém u Prahy, a podle všeho (alespoň podle jejich stránek) z nich staví i velice zajímavé domy. Zajímal by mě názor pana Šimka případně nějaká ta kontrola stavby...na fotkách to vypadá moc dobře...
Bomba
Dobrý den pane Šimku, ještě jedna plno-dřevěná konstrukce na trhu je. Jedná se o QLH panely německého výrobce. Před několika lety jsem začal tyto panely používat na svých stavbách do stropů. V současnosti se dokončují detaily a posudky na stěny, kdy se bude realizovat jedna pasívní stavba v celém systému QLH na Valašsku. V případě zájmu vám poskytnu vice informací.
Plastová okna v pohledovém CLT je docela porno. Takto nízký crawl space nemůže spolehlivě fungovat.
Zemnící pásky ve spojích byly dodatečně opatřeny ochranným nátěrem?
Stavební dozor je něco co se hodně podceňuje. Dohlížel jsem na zpracování svojí koupelny a vzal si dovolenou. Kluci byli docela smutní, když zjistili že tam s nima budu :-) To dohadování mě docela vyčerpávalo. Nechtěl bych to dělat jako povolání.
Stavební dozor není určitě o tom stát někomu za prdelí, takového člověk bych nakopal do řiti :D sory
@@michallakomy5129 přesně dělám 20 let ve stavařství v top kvalitě ( takhle zatočená fasáda by u mě např. neprošla), ale jakmile má snahu zákazník stát za prdelí tak prostě končím.Ať si to projde klidně každý den po šichtě a druhý den ať si řekne co vidí za problém , vyjdu vstříc není problém.Ale ať neprudí když se potřebuji soustředit na práci .Si neuvědomují jak rušivý element to je.Obzvlášť když jste citlivější člověk.Uplně to vycucává z energie,
@@michallakomy5129 bych Vás chtěl vidět , kdyby za vaše peníze dělníci každou druhou věc zmrvili..., to by jste pak kopal do řiti spíš je...
Dobrý den Pavle,
sleduji Vase videa a nasavam informace, jelikoz bych si chtel na zahrade postavit mensi drevostavbu do max. 25m2 stylem 2by4, ktera by mela slouzit jako takove "wellness"(virivka, infrasauna, posezeni).
Zajimal by me Vas nazor na silu izolace. Zde jste uvedl, ze je to 80+160mm a je to relativne malo. Mne jde samozrejme jednak o to, aby bylo v zime zarizeni chranene pred mrazem a jednak aby se prostor dal vytopit v rozumnem case napr. nejakym primotopem(kdyz to clovek bude chtit vyuzivat) nebo udrzovat na teplote 10-15st., kdyz tam clovek zrovna nebude, aby virivka zbytecne netopila(i kdyz je izolovana i s vrchnim krytem). Proste neni to k trvalemu bydleni.
A druha vec: Je vhodne takovou stavbu zalozit na zemni vruty? I kvuli te virivce, ktera ve finale muze mit 1500kg na 2m2? Nebo bude lepsi zabetonovat patky?
Vzhledem k ucelu stavby chci jit cestou nejmensiho odporu a nevykrvacet na tom, ale taky nechci ve finale busit hlavou do zdi :) Ano, je mi jasne, ze v tomto pripade se tezko radi :D
Diky moc za odpoved.
Tomáš
Zaslechnul jsem radu, vyřešit zastínění už v projektu přesahem střechy, který je navrhnut tak, aby "pustil" pouze zimní slunce ....
Jo, my to tak mame. Presah je 1m a v lete stini v zime pusti svetlo do prostoru
Dobrý den Pavle.
Mám otázku.
Ako sa dá vyriešiť pri difúzne otvorenej stavbe tesnosť domu pre blower door test. Myslím tým ak nemám nikde žiadnu fóliu ako viem odizolovať základovú dosku aby odtiaľ neunikal vzduch. Tak isto aj zástrčky , vypínače , a všetky veci s tým spojené ktoré vieme ošetriť ak je dom difúzne uzavretý ale my ho máme otvorený.
Ešte jedna otázka, ak by si si mal vybrať skladbu svojho domu aká by to bola difúzne uzavretá alebo otvorená ?
Ďakujem Martin
p.s. Super videa , poučne , všetko pekne vysvetlene, ... palec hore
Zdravím, chcel by som sa opýtať na bleskozvod, konkrétne uzemnenie. Pekná práca, ale všimol som si jeden dôležitý detail, ale potrebujem vedieť odpoveď na moju otázku, aby som mohol zhodnotiť. Bolo to prevedené takto: FeZn pásik bol uložený v pätke v betóne podľa fotky ležal priamo na zemi, prechádza hore do výkopu a zemou prechádza do ďalšej pätky? Aké bolo dodatočné ošetrenie svoriek?
Zdravím Pavle. Díky za Vaše videa. Mám dotaz ohledně Vašeho názoru na výhody a nevýhody založení dřevostaveb na patkách oproti založení na základové desce. Díky
Dům je moc pěkný,jen bych určitě volila jiná okna, zejména v koupelně. Asi by mi hodně vadila okna po celé délce koupelny ve výšce prsou. Okénko v kuchyni vedle dveří je na výdej párků???😂 Jinak ta otevřená galerie je krásná.
V zime vytahne rekuperace vsechnu vlhkost ven (pokud neni pouzity entalpicky vymenik), takze je problem spise sucho, ne?
By ma velmi zaujimalo, ako sa spravaju tie ocelove zaklady pri zmene teploty. Nevyskytuju sa nejake divne zvuky, ked sa ocel roztahuje a stahuje? Praskanie, skrypanie a tak?
vůbec nic, naprostá fixace.
Nikde nevidím řešení izolace. Jaká se používá? Na jednom videu bylo opláštění polystyrenem cca 10-12 cm
tak 12ctka bude málo, ideálně min. 20 cm izolantu, vata, dřevovlákno, eps... dle peněženky
Mize mi prosim nekdo rict, proc se rozhodnout pro drevostavbu a ne spise ytong, pripadne poroterm? Chapal bych srub, to ke nadhera, ale nechapu podstatu. Diky
To je asi jako se zeptat, proč si mám koupit mercedes, když si můžu koupit škodovku. Nebo aspoň, tak to minule komentoval pan Šimek :D
@@23scrat Ale vždyť cena je srovnatelná bych řekl. Pod 2,5mega už něco bylo?
@@zdenekmalek6610 Já jenom tlumočil, co jsem slyšel v jiném videu. Také pan Šimek říkal, že na podobné otázky odpovídat nebude, jelikož se zaměřuje na dřevo stavby.
Niektorí keď si prečítame z čoho a ako sa vyrábajú pórobetónové tvárnice, či pri akých okolných hodnotách majú sovje deklarované vlastnosti, tak sa rozhodneme, že určite nie. Ytong má jedinú výhodu a to najmä pre robotníkov, rýchlo urežú, vysekajú...
Keramické tvárnice majú zas nevýhodu práve pri následnych inštaláciach.
A potom sú tu ešte tepelné mosty...
Přiznané spáry se mi moc líbí, pavoučkům a jiným hmyzákům zajisté taky :D Ale mám jinou otázku. Mám zděný dům, strop sádrokarton a nad ním parotěsná folie a 30cm vaty. Proč tam vlastně ta folie je? Mohl jsem ji vynechat?
Folie je tam správně, zabraňuje pronikání vzdušné vlhkosti do konstrukce. Kdyby tam nebyla, zkondenzovala by tam (rosný bod). Ve stropech ale i stěnách to v dřevostavbách řešíme stejně.
Zdravím, mám návrh na detailnější popis do dalšího videa. Mám dřevostavbu a všichni řeší hořlavost stavby oproti klasickým zděným domům. Jak to tedy je ? :-)
dobrý dotaz, rozvedu na konci dalšího videa.
Jsem zvědav na rozvedení a komentář v dalším videu, byl jsem přítomen požární zkoušce několika konstrukčních systémů tak jaké bude například jejich porovnání. :)
Shoří to jak papírovej čert
To je právě ten zažitý předsudek, který nereflektuje aktuální reálný stav používaných technologií. Je také zajímavé vědět fakticky co znamená a co je požární odolnost a podle čeho se posuzuje. Takže mnohdy je požární odolnost dřevostavby větší než u zděné stavby :)
Chápu jestli jste laik tak se to tak může logicky zdát, ale je zavádějící posuzovat něco jen podle toho že to hoří.... Osobně jsem viděl jak se to zkoušelo a je zajímavé a velice překvapivé jaké jsou výsledky v prospěch dřevěné konstrukce ;-)
Dobrý den pane Šimku, občas byste mohl mrknout na své webovky a odpovědět na dotazy :) Jinak Váš kanál je skvělý, v každém videu se dozvím něco nového a hltám každé slovo a těším se na další videa!
a Novatop se vyrábí na Moravě v Ptení :)
@@dgeaglesunicovdiscgolfvuni1025 sakra, pravda!
dyk dobry pozemko
Zdravím, měl bych dotaz, ve stavbě mám použitou parobrzdu LDS silk spojednou těsnící páskou LDS solofit to znamená že můj dům také není difuzně otevřen ?
parobrzda knauf lds sik ve spojení s fasádou z dřevovlákna či vaty - bude tvořit difůzně otevřenou stěnu.
Mohl bych se zeptat, na kolik takova stavba vyjde? Zda se bavime o cene do 2mil a nebo spis 3+ ? Dekuji
jednoznačně 3+. Do 2 mil na klíč by byl patrový dům opravdu prcek, odhadem do 60m2 užitné plochy
Zajímavé, ale pro příště si pořiďte kvalitnější kameru se stabilizací obrazu.
a co ma fazovy posun prehrievania spolocne s tienenim ? polystyren miesame s oknami? cez okna sa prehrieva interier umerne velkosti okien, nema to nic spolocne s polystyrenom a prehrievanim steny
A nefunguje jako parozábrana ten nátěr na té biodesce? Je prima že dřevo umí přenášet vlhkost, ale když to natřu lakem ve dvou a více vrstvách tak to větrá o 90%+ méně!
Zdravím, parádní pořad.
Reálně si už pomalu dokážu představit dřevostavbu a bydlení v ní :D
Bohužel většinou je kvalita firem nevalná a všichni co sledují videa čekají právě na ty informace jaká firma tu stavbu jak říkáte za "1" provedla.
btw. Ted jak psal pan Moravčík že všichni řeší hořlavost.. Myslím si že by tuto informaci měli uvádět firmy jako jednu mezi prvními v jejich nabídkách.
No jen pro zajímavost a na YT je video kde se porovnává hořlavost dřevostavby a stavby z keramických bloků s kovovými trámy a plastovými okny.
Opravdu doporučuji zhlédnout :D
"Wooden house vs concrete (with ENG subtitles)"
By mě zajímalo, jak to bude na těch pár ''kůlech'' sesedat.
Kdyby to bylo na vrutech, tam bych se bál, ale zabetonované kovové profily tlakem nesednou.
@ To ano, ale i tak to bude/může sedat nerovnoměrně. Pravda, dřevostavba nebude tak těžká jako zděný dům.
Jestliže máte pod celým objektem stejné podloží, stejný rozměr patky a rovnoměrné zatížení do základové spáry tak bych v tom problém neviděl. Pokud by byl jeden z těchto faktorů rozdílný dá se s tím zase pracovat tak, že se v jedlotlivých místech upraví plochy základové spáry tak, aby to bylo rovnoměrně rozloženo.
@@MireslHl Stejné podloží tam bude na 99.9%, přece jen ta plocha domu není tak velká, aby jsme vůbec museli brát skladbu podloží v potaz. Nebo takto, ano, zajímá nás podloží, např. na jílu by se stavět nemělo, nicméně, i zděné domy na ideálním podloží sesedají nerovnoměrně, proto praskají omítky. Jak jsem již zmínil, dřevostavba je bez pochyby lehčí, než zděný dům, i tak se nepodaří ten dům zatížit rovnoměrně. Proto mě zajímá, jak si to bude sedat na těch ''kůlech''.
Philip Cooper Jak jsem viděl na videu tak založeno je to na ocelových rámech ve 4osách a rámy budou zajišťovat to že se to bude chovat jako jednotlivé spojité ocelové nosníky.
Problematika praskání fasád není způsobena vždy jen sedáním stavby(i když tomu tak někdy bývá), ale také detaily kolem, jestli je tam stejný a rovnoměrný podklad, technologický postup nebo třeba i použité materiály a jejich kombinace.
Zdravím pane Simku, rád sleduji vás kanál jako budoucí zájemce o drevostavbu. Na konci mne zaujalo konkrétní upozornění na dodavatele z hlediska skladby dlužné otevřené / uzavřené konstrukce. Právě s touto firmou konzultuji naše nové obydlí. Máte na ne konkrétní názor a zkušenost s nimi? Diky
Tihle hošani jsou v pohodě, ale do krve by se hádali, že stěna je difůzně otevřená i za přítomnosti parotěsné folie:-)
Zdravím, biodeska je vlastně spárovka že? Nezjišťoval jsem, jen se blbě ptám 😃
je to tak
@ NENÍ TO TAK,BIODESKA MÁ TŘI NEBO VÍCE VRSTEV KŘÍŽEM, SPÁROVKA JE JEDNOVRSTVÁ.ŠIMEK ZASE LŽE
@@honzatakeja9386 přesně tak, ale pro návštěvníky tohoto kanálu je tato informace spíš k ničemu. Tak a teď v čem zase lžu.
Už je zde víc než 500 lajků čili je čas natočit ono slibované video o CLT panelech :)
Zajimave a libive moc pro nas manzelem v nasem veku by stacilo
Kolik to stojí ?a kde byto šlo vidět
tak to je spíš otázka na firmu a jejich marketing, já jsem na tu kvalitu provedení.
Na takuto stavbu bez zakladou nepotrebujem ani stavebne povolenie či?
potřebujete standardní ohlášení stavby, jakmile je stavba pevně spojená se základy, nerozlišuje se.
@ Vdaka,ste macher klobuk dole
Jen malé upřesnění pane Šimku - Novatop má kompletní výrobu (biodesek i stavebních panelů) v ČR, konkrétně na prostejovsku.
ano máte pravdu, je to tak, takže jedině Dekpanel a Novatop se vyrábí u nás.
@ pokud by Vás výroba zajímala a chtěl jste vidět "zákulisí" (kdyby jste byl někdy např náhodou na Moravě), není problém zajistit exkurzi 😉
@@zdenekfrodl5546 Takže je zde otázka pro všechny návštěvníky tohoto kanálu - chcete v budoucnu video z fabriky, kde se vyrábí CLT panely? Pakliže bude mít toto video 500 a více lajků, jedu tam!
DŘEVOSTAVBY s Pavlem Šimkem
500+ lajkov ;)
a ako je to s povolenim ked je to na profilech?
stejné jako na desce, stavební zákon nerozlišuje jestli deska, patky, crawl space...
Novatop se vyrábí v česku :)
Jenom jako ale
klobouk dolů,své práci rozumíte a velkou část firem musíte být postrachem ,20 let jsem dělal půdní vestavby na novostavbách RD a díky kvalitním spolupracovníkům ( které jsem vždy dobře a včas zaplatil ) jsem se zajistil a vydělal na CNC stroje a další projekt.Dnes již v tomto oboru kdy majitel stavby šetří peníze a čas,kdy je problém v časovém presu dodržet technologie a kvalitu budou tuto práci dělat jen lidé kterým nic jiného nezbývá.S kontrolu jakou provádíte vy bych dnes nevydělal ani na slanou vodu,jsem rád že už toto dělat nemusím.
postrachem... to jste mě pobavil:-). Ono je to tak, že kvalitní firma, která se chce zdokonalovat a táhnout byznys nahoru, bere TDI (který tomu rozumí a není to odchovanec zděných staveb, který bere dřevostavbu jako rozptýlení a tím pádem se učí za peníze klienta) za zdroj nových informací . A pak jsou tady ti druzí, kteří berou TDI za nějakého otravu, který si jen léčí ego a pokud možno na něj pošlou svého právníka s výhružkami soudu, aby videa z jejich staveb nepublikoval. Pro jedny "jak to dělat lépe" a pro druhé jednoznačně postrach.
Náš dům je taky Novatop.
Posilame klicenku
Lepší maringotka . Zachraňuje to jen ta přidaná izolace na panel . Ty patky klidně mohli být z betonu železo shnije dřív jak beton .
Stora Enso v ČR CLT nedělá, ani ve Ždírci, ani v Plané.
Ještě dřevostavby Biskup. Novatop u nás prohrál s VPC na pasiv ne z důvodu ceny, ale že z důvody dosažení pasivu, by z venku nestačilo 30cm vaty a tím by musela být vata i zevnitř...tj. top výhoda CLT dřevo, by z většiny nebylo vidět...a dávat na CLT EPS...fůůůj.
Michal Opluštil. Ano máte pravdu a na trhu jich je ještě více. Jinak i u CLT konstrukce dokážete dosáhnout pasivního standardu se zachováním pohledové konstrukce CLT panelu v interiéru. Musíte správně kombinovat všechny faktory co dělají pasiv pasivem. Naopak si myslím že CLT konstrukce je velice vhodná pro pasivní dům, pokud se podíváte a vymodelujete(necháte si vymodelovat) konstrukci v softwaru Teplo nebo Area a podíváte se na průběh a křivky teplot v průřezu konstrukce tak je jednoznačná výhoda ve zmíněném fázovém teplotním posunu (který je časově delší s přibývající objemovou hmotností, už z fyzikálního principu), tak v liniovém průběhu přes jednotlivé vrstvy konstrukce v podstatě jsou to jen dvě vrstvy CLT panel a tepelná izolace pokud budeme mluvit o KZS. CLT panel je vhodný především pro difuzně otevřenou konstrukci, takže o EPS nemůže být vůbec řeč a je to jen zadělání si na velký problém.
Jan Vintr Dobrý večer, pane Vintre, ale jestli máte někde použitý grafitový EPS na CLT panel tak vám výrobce systému asi moc nepoděkuje. Když se podíváte kde se v konstrukci nachází rosný bod a podle fyziky, kde se vlhkost vysráží... V tomto případě na 100%vychází do tepelné izolace tudíž se vysráží před vrstvou s velkým difuzním odporem, tedy přesně ve styku mezi CLT panem a EPS kde se může začít hromadit. Doporučuji překontrolovat v programu Teplo od Svobody... Difuzně otevřená konstrukce je taková, kde ekvivalentní difúzní tloušťka jednotlivých vrstev konstrukce klesá směrem od interiéru do exteriéru...
Jan Vintr Studoval jsem to poměrně dlouho a fyzika opravdu nelže. Kde si tedy myslíte že se zkondenzovaná vlhkost může v této konstrukci objevit, jaký bude její další vývoj v průběhu změn teplot a vlhkosti na interiérové nebo exteriérové straně? Jinak v další částí komentáře máte pravdu že přidáním izolace do interiéru posunete kondenzační zónu do konstrukce a to je také neméňe závažný problém a tím by také ztrácela CLT konstrukce smysl, když jí člověk zakryje....
Jinak EPS se používá výhradně u difuzně uzavřené konstrukce, a pokud by to tak bylo tak by jste tím tvrdil že CLT panel je zároveň parozábranou, ale pro to bohužel nemá dostatečný ekvivalentní difúzní odpor!
Jan Vintr Pletete bohužel jablka s hruškama...zděná stavba se chová odlišně než dřevostavba...
@@MireslHl Řešil jsem to dost,bohužel v Naší nadmořské výšce a při relativně malém objemu domu to vycházelo přes 350mm kvalitní vaty.EPS jde dobře,ale dávat polystyren na CLT...to je prasečína:( Bavím se teda o klasické fasádě s omítkou.Rostova s obkladem by byla finanční raketa.
Vaše videa jsou zajímavá, v ledasčem s Vámi souhlasím a rád se přiučím od člověka znalého z praxe, ale mám pár připomínek a předem se omlouvám, pokud se mýlím, protože přiznávám, že vše neznám a asi ne vše dostatečně chápu.
Je možné, že montáž Novatopu i v tomto případě mají na svědomí Dřevostavby MC, jak zmiňujete, protože jsou nejspíš nejproduktivnější montážní firmou tohoto systému a snad montují i pro jiné své "konkurenty", ale vzhledem k tomu, že se podle mne nejspíš jedná o Freestylku od Domesi, bylo by dobré zmínit i je přímo v kontextu této stavby a ne jen v obecném výčtu firem.
Co se týká difuzní otevřenosti a uzavřenosti konstrukcí, nejsem si na základě Vašeho výkladu úplně jistý, jestli jsem již dříve správně pochopil jejich rozdíl a podstatu a možná je to tím, že asi ne zcela chápu nuanční rozdíl mezi termínem "parozábrana" a "parobrzda". Sám podstatu difuzně otevřené konstrukce obálky budovy chápu především v dodržení principu, že difuzní odpor jednotlivých vrstev musí směrem z interiéru k exteriéru klesat a ruku v ruce by měl jít obdobný princip, že tepelný odpor jednotlivých vrstev by měl směrem od interiéru k exteriéru oproti předešlému zase růst. Sám systém Novatop, jestli jsem správně pochopil, lze dle výrobce považovat díky slepení jednotlivých lamel za těsný (při dodržení pravidel montáže a přetěsnění spojů není třeba přidávat žádné dodatečné folie pro zajištění těsnosti obálky při BD testu). Naproti tomu, pokud je mi známo, třeba DEKpanel, protože je myslím sbíjený, vkládá kvůli těsnosti při výrobě do mezivrstvy nějakou fólii. Podle mne je pro difuzně otevřenou konstrukci přednější požadavek na klesající difuzní odpor od interiéru k exteriéru než fakt, jestli na vnitřním líci je, či není parozábrana. Při BD testu se sice snažíme dosáhnout "dokonalé" těsnosti, ale víte, že je to limita, ke které se pouze blížíme ať už je tam osb s přelepenými spoji, nebo folie. Nějaká vlhkost se z interiéru do konstrukce vždy může v nějaké míře dostat, ale podstatné podle mne je, aby když už se tak stane, měla co nejmenší problém difundovat skrze konstrukci do exteriéru a nehrozila její kondenzace uvnitř. Osobně samotnou schopnost dřeva či snad jakéhokoliv materiálu propouštět vodní páry z interiéru do konstrukce nepovažuji za zásadní plus (možná jen s výjimkou naplnění výzamu difuzně otevřené konstrukce dle Vašeho výkladu) a jak sám uvádíte rozhodně nezajistí dostatečné "větrání" vnitřního prostoru a větrání okny, či přes vzduchotechniku je nezbytné, není-li to řešeno systémově ještě nějak jinak. A pokud vím, v kombinaci s Novatopem se toho dá de facto dosáhnout i s použitím pěnového polystyrenu, protože ten by měl mít v souladu s výše jmenovanou podmínkou nižší difuzní odpor než samotný Novatop.
A konečně si nejsem úplně jistý Vaším tvrzením ohledně v podstatě "nevhodnosti" (byť jste to tak přímo asi neřekl, ale vyznělo to tak) použití CLT technologie pro pasivní domy. "Celá řada" projektantů zabývajících se návrhem pasivních domů používá pro své projekty právě Novatop. Například Novahome jako certifikovaný partner Novatopu má v portfoliu celou řadu staveb, které nabízí i v pasivním standardu a přiznám se, že moc nerozumím argumentu, že je snad problém, že při izolaci pasivního domu na bázi CLT dávám všechnu tepelnou izolaci do fasády.
Tyto mé připomínky, prosím, neberte jako kritiku. Jen si nejsem úplně jistý některými Vašimi tvrzeními, ale uznávám, že v tomů může významnou roli hrát má neznalost.
Jsem laik, ale nevhodnost CLT pro pasivní domy chápu tak, že pokud chcete mít hodně izolace u CLT palneů, musí tato izolace být všechna ukotvena zvenku na CLT panel samotný, tedy musíte dělat poměrně hodně široké rošty, které izolaci následně drží. Narozdíl od klasického u 2by4 to není takový problém, protože izolazci dáváte přímo mezi hranoly, přes celou hloubku a tyto vám zároveň slouží k "držení" izolace. Aspoň tak to chápu já, ale možná melu uplné blbosti :)
Rozhodně fasádní vatu, protože tu není nutné dopěňovat jako desky z polystyrenu ...
slnko este neni zarovno so stenou, ked bude tak uvidime aj pol milimetrovu nerovnosto prepana
Konečně něco co se podoba dřevostavbě. A ne ta OSB deska polepena Polystyrenem. No ale ty plastove okna, strašny hnus.
Po prečítaní celej diskuzie dávam otázku na autora /ale aj ostaným diskutérom/ : Názor na CLT panel od firmy TomaHolz z AT. Fyzikalne je spojenie jednotlivých vrstiev riešené bez lepidla. Panel je spojený kolíkmi ktoré su vysušené na nižsiu vlhkosť ako zvyšok panelu a nasledne natesno zalisovane. Po vyrovnani vlhkosti /jedna sa o par jednotiek percent/ koliky zvacsia svoj objem a natrvalo zafixuju panel.. Z fyzikalneho hladiska to dava zmysel otazne je či to funguje aj realne. A na otazku pasiv-nepasiv.... Myslim že nahananie sa za pasivom je uplna hluposť. Klimaticke zmeny su nezvratne a riešiť pasiv kôli pár dňom "ruského" mrazu je asi blbosť. Myslím že omnoho podstatnejšie je riešiť ako dom odoláva prehrievaniu v tropických horúčavách. A tam pasiv barák obalený do polystrénu moc nepomôže. Radšej by som volil CLT panel vačšej hrúbky a zvonku menšiu vrstvu difuzne otvorenej izolacie
Holz100 je TOP
TomaHolz znám, ale o realizaci u nás jsem nezavadil.Co si budeme nalhávat, CLT je vždy ta prémie ve stavebnictví a jsou to jednotky, max. desítky realizací u nás. Dům je třeba řešit nejen po stránce pasivity, ale i letního přehřívání, třeba takové vnější žaluzie udělají hodně muziky.
Ty udelat nejaky trestny cin tak se na vyslechu hned priznas
ano jednoznačně, okolí by si chybějící manželky stejně časem všimlo.
Dobrý večer, doporučoval bych než začnete točit takovéto “odborné” video a komentovat nějaký konstrukční systém tak si o tom nastudovat alespoň základní informace. Ve vašem videu je několik závádějcích a nepřesných informací, které mohou mást především laiky, protože odborníci jistě vědí jak tomu opravdu je.
Hele nikdo není vševědoucí (mimo našeho Miloše), tak neváhejte napsat co jsem nepřesně uvedl.
@ co se týká fázového posunu (akumulace...) jsou materiály celulóza, dřevovlákno top, za nimi s velkým odstupem eps a teprve potom MW - viz stránky ISOCELL, STEICO
Toto je strasny papundekel..
Nemohu si pomoct ale tohle si nechat postavit... z venku to vypadá, jako zahradní budka na nářadí.
šak vás v tom nikdo bydlet nenutí. Nechť si každý uváže hypotéční závaží dle svého vkusu :o)