Radvan Bahbouh - Rosenthalův efekt (Sisyfos 21.1.2015)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 พ.ย. 2024
  • Další veřejná přednáška Sisyfa z cyklu Věda kontra iracionalita, tentokrát na téma:
    Rosenthalův efekt a jiné magické kousky
    Přednášející:
    Doc. Mgr. MUDr. Radvan Bahbouh, Ph.D.

ความคิดเห็น • 19

  • @ludmilacerna3630
    @ludmilacerna3630 9 ปีที่แล้ว +8

    To je úžasná přednáška, říkám po deseti minutách.....

    • @nixie2643
      @nixie2643 7 ปีที่แล้ว +1

      Ludmila Cerna presne!! :)

  • @kloutvor
    @kloutvor 6 ปีที่แล้ว

    Vynikající!!! Díky za výborné video

  • @radovansvetlik4185
    @radovansvetlik4185 8 ปีที่แล้ว

    Velmi pozitivní-starší občané naslouchají mladíkovi ! Ze složení posluchačů bych spíše odhadoval , že se jedná o schůzi komunistů nebo lidovců :-)

  • @Ancovicka97
    @Ancovicka97 8 ปีที่แล้ว

    Dobrý den, prosím, mohl by sem někdo napsat názvy zmíněných efektů? Občas nechytám název.

    • @tomasbednar5273
      @tomasbednar5273 5 ปีที่แล้ว

      Anna Zatím jsem pochytil Barnumův efekt a Hawthornský efekt :-)

  • @radovansvetlik4185
    @radovansvetlik4185 8 ปีที่แล้ว +1

    mluvíte o testech...ale o inteligenci přece vypovídá přesněji chování v realitě-v životě, tedy v konkrétních situacích , které se nedají "vědecky" opakovat v nějakých laboratorních podmínkách! A v tom je jakákoli věda odtržena od života! Vidím to právě na schopnostech týmu LLion TV- jak velký problém máte už několik let s ozvučením..Hlavně že máte teoretické vědomosti o Velkém třesku nebo evoluční teorii a házíte tady odbornými temíny :-)

  • @martinpokmat2252
    @martinpokmat2252 9 ปีที่แล้ว +1

    Pokud je někdo vědec, nehrajeme si na tituly, ale na projektech a výsledcích ve výzkumu!!!!

    • @vitezslavskorpik746
      @vitezslavskorpik746 9 ปีที่แล้ว +2

      To máte sice pravdu, ale myslím, že je normální uvést všechny tituly u přednášejícího tak jak jsou a nemám dojem, že on by na nich nějak přehnaně lpěl.
      Kromě toho, přednáška podle mého soudu byla výborná, čili bylo vidět, že pan Bahbouh tomu co říká dobře rozumí.

    • @martinpokmat2252
      @martinpokmat2252 9 ปีที่แล้ว

      Více vykřičníků, větší důraz. Za větou se zase dříve nepoužívali smailíky a dnes je plno lidí používá. A ne se vším má pan Bahbouh pravdu. Jinak pokud se chcete podívat na výborné přednášky, doporučuji biologické čtvrtky s tématem zaměření na zoologii, evoluci a mikrobiologii. A můžu Vám napsat, že u nich to bez titulování jde.

    • @vitezslavskorpik746
      @vitezslavskorpik746 9 ปีที่แล้ว

      Martin Pokmat Na biologické čtvrty občas chodím, takže děkuji, ale ty mi nemusíte doporučovat. :-) A jak říkám, je vzhledem k přednášejícímu slušné uvést jeho tituly a opravdu nemám pocit, že by se on sám jimi nějak přehnaně vychloubal. Má ten titul? Má, tak je správné ho uvést tak jak je. Nikdo neříká, že to že má někdo 10 titulů znamená že to bude největší odborník na světě, ale je normální to uvést. Myslím, že většina lidí tu přednášku posuzuje podle toho co říkal a ne podle toho, že má 3 tituily.
      Nikde jsem neřekl, že přednášející měl ve všem pravdu. Pouze jsem řekl, že jeho přednáška byla výborná a že bylo vidět, že tomu rozumí. A taky mne to vedlo k zamyšlení..

    • @martinpokmat2252
      @martinpokmat2252 9 ปีที่แล้ว

      Nebudu tady polemizovat o počtu vykřičníků a smailíků, bylo by to úsměvné. Pokud chodíte na biologické čtvrtky, jaká je Vaše nejoblíbenější přednáška. Jinak přeji hezký den.

    • @vitezslavskorpik746
      @vitezslavskorpik746 9 ปีที่แล้ว

      Martin Pokmat Jednu nejoblíbenější přednášku asi nevyberu. Ale dříve jsem měl moc rád přednášky pana Ložka. Zabývá se tématy které mne hodně zajímají. Bohužel pan Ložek v poslední době zdá se mi už hodně sešel a jeho poslední přednáška už nebyla tak kvalitní jako ty dřívější. Můj dojem samozřejmě.
      Jinak mám jako přednášející rád i pana Flegra a Fryntu, k těm jsem dokonce chodil i na Úvod do evoluční biologie a Etologii, ačkoli nejsem biolog.
      Ze zimního semestru tohoto roku bych vybral přednášku pana Marco Stelly O Darwinovi, mluvících koních a profesorech.

  • @xmartinhorakx
    @xmartinhorakx 8 ปีที่แล้ว +2

    Díky všem diskutujícim, ž diskutují skutečně k tématu. :-(

    • @LLionTV
      @LLionTV  8 ปีที่แล้ว

      +xmartinhorakx První nejlepší možnost, jak tomu zamezit, je přijít na přednášku osobně a klást smysluplné dotazy sám. Druhá taky dobrá, vložit dobré otázky do tohoto diskusního fóra a já je případně rád předám autorovi k zodpovězení. Tou poslední možností, zdaleka ne tak dobrou, je kritizovat tázající.

    • @xmartinhorakx
      @xmartinhorakx 8 ปีที่แล้ว +3

      +LLionTV Omlouvám se, že zřejmě mou chybou došlo k nesprávné interpretaci mého příspěvku.
      Nereagoval jsem na přednášku ani na případnou diskusi po ní (tu jsem ještě nestihl zkouknout).
      Reagoval jsem na nesmyslné příspěvky zde dole pod videem. Já vím, že jde o komentáře, ale když už si to přispěvatelé pletou s diskusí, tak jsem to tak nazval. A promiňte, kromě jediného příspěvku jsou tu tentokrák jen blbosti nesouvisejíci s přednáškou.
      Jinak - Přednáška je samozřejmě super.
      A když už jsme u toho, a mohu reagovat přímo na vás, LLioneTV :-), dovolte, abych poděkoval za záslužnou práci, kterou děláte, kdy dokážete zaznamenávat mnoho skvělých přednášek z mnoha oborů, nejen z mé oblíbené fyziky, a ještě je velmi rychle publikujete. Sám jsem již viděl snad stovky hodin a něco i opakovaně a samozřejmě doporučuji dál. Ve většině případů je to pro mne, co by zaměstnaného člověka z Moravy, jediná možnost, jak na přednášce "být přítomen". Moc díky.

  • @tomhanz5848
    @tomhanz5848 3 ปีที่แล้ว

    škoda,ten zvuk

  • @lubsus5189
    @lubsus5189 6 ปีที่แล้ว

    Psychologie že je založena na víře? Psychologie není teologie. Psychologie je založena na pozorování a experimentech. Proto je považována za jednu z věd. Pan docent doktor magistr by si měl udělat pořádek v pojmech a definicích. Jinak by klidně mohl tvrdit, že je i matematika založena na sdílené víře vědců, kteří se považují/jsou považováni za matematiky.

    • @filipkyslik3092
      @filipkyslik3092 6 ปีที่แล้ว +1

      Psychologie ale přeci nic netvrdí na 100%. Veškerá tvrzení se udávají s určitou hladinou alfa (0,01 - 0,05 apod.) což je hladina, připouštějící omyl. Jinýmy slovy - výsledky nejsou stoprocentní a tak i tady je zapotřebí víra. Věda tedy myslím je založená na víře. Na víře v to, že to, co ostatní vědci vědecky dokázali, může být povážováno za pravdu - nikoli že to pravdou je. Říkám považováno - protože pravda jako taková, zdá se neobjektivní. Vždyť kolikrát věda zažila kopernikovské obraty a byla nucena svou "pravdu" poupravit.
      (Dnes se děti v učebnici učí pravdy jako: Hitler byl darebák - když by ale někdo to samé řekl za války v Německu, byl by to lhář a mohl být zastřelen. Pravda se tedy váže na situaci a prostředí.)