Ciekawe i dość intrygujące:) wygląda na to , że w kamienicy też się sprawdzi taka pompa- zwłaszcza, że są sąsiedzi i jest dodatkowy bufor ciepła pod lub nad mieszkaniem - pozostaje kwestia konserwatora zabytków i montażu zwłaszcza na wyższych piętrach. Bardzo ciekawy i wartościowy film! Naprawdę interesujące - wygląda konkurencyjne cenowo w stosunku do węgla lub gazu :)
Dzięki za posta, generalnie dużo prawdy w tym co mówisz.... na szczęście moja kamienica nie jest objęta opieką konserwatora zabytków więc w moim przypadku pozostała tylko kwestia zgody sąsiadów oraz uchwała wspólnoty. A że z sąsiadami tworzymy zgrany zespół nie było z tym żadnych problemów, tak samo z fotowoltaiką ... mam ja ma sąsiad i jest spoko. Wspólnota i zarząd na tyle jest fajny, że właśnie szykujemy się żeby założyć dodatkową instalację tak zwany "Prosument lokatorski". Ale takie rzeczy to chyba naprawdę w niedużych wspólnotach gdzie jest zgrane sąsiedztwo. Pozdrawiam.
Ja oprócz kotła na drewno mam od października 2022r. klimatyzator 3,5 kw Rotenso Imoto na parterze o pow. 110 m2 (dom lata 90-te, 5cm styropian, wentylacja grawitacyjna, okna dwuszybowe) Od 14.10 do 11.11 wzięła mi 120 kwh prądu na dogrzewanie do 22C (w nocy spada do 20C). Klima działa 12-14 godz. od 6.00 do 20.00 (tylko przy dodatniej temperaturze zewnętrznej, powyżej +3oC), wyższa temperatura na zewnątrz to wyższa sprawność (brak defrostów) i autokonsumpcja z fotowoltaiki. Z moich obserwacji i karty katalogowej wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3. Przy niższych temperaturach zewnętrznych uruchamiany kocioł zasypowy na węgiel/drewno, same grzejniki faviery. Do tej pory przez sezony grzewcze spalane 1,2t węgla i 5mp drewna. Dzięki klimatyzacji zaoszczędziłem ok. 0,5t węgla wraz z czasem na obsługę i jego czyszczenie. Od 14.10.22 do 21.05.23 działała godzinowo przez 103 dni i zużyła 630 kwh. Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.
Trzeba sobie jakoś radzić 🙂... Niestety czasem trzeba pokombinować a nawet podjąć pewne ryzyko. Mnie każdy chciał wstawiać 3fazową pompę do tego koniecznie bufor z zamontowanymi grzałkami, tak 3-6kw trzeba mieć mówili, bo inaczej Panie to nie ogrzeje. Ale po co mi taka pompa co będzie żarła tyle prądu... No i nikt nie powiedział skąd wziąć w starej chałupie moc przyłączeniową 15kw,🙃 wszyscy zdziwieni,... jak to Pan nie ma... to musisz Pan założyć... Tak lecę już szybko wydać kolejne 6tysi za nowe przyłącza itp. żeby instalator miał łatwiej. Okazuje się, że jak się chce to się da, i to bez zbędnych grzałek i 3fazowej instalacji, ale trzeba trochę posiedzieć i pomyśleć jak to wszystko pospinać, żeby żeczywiście grzało. Pozdrawiam i ciepła życzę.
Też mam LG Therma V 9kw tylko split. Dół podłogówka u góry 5 grzejników. Pompa w ciągu roku wzieła mi 4 200 kwh z tym, że ocieploiny dom 15 cm grafit, oka dwuszybowe. Twój wynik zaskakująco dobry jak na brak ocieplenia. Teraz jest wygoda i mam dużo czasu w porównaniu do czasów kiedy ponad rok temu miałem ekogroszek... dodatkowo mam 8,4 PV na starych zasadach i płacę za ogrzewanie domu + prąd nie całe 35 zł miesięcznie.
Dlatego nie narzekam z wynikiem 🙂, zapewne ty masz trochę ciepłej niż ja :-), ale jak mam te 20°c to jest spoko, resztę zawszę mogę podgonić kominkiem. Niestety podbijanie temperatury wody wylotowej z 38°c np 40° zwiększa zużycie o około 16kWh a temperatura w pokojach podnosi się o 0.5°c (nawet nie wyczujsz) więc trzeba wyrobić sobie jakiś kompromis.
@@RemoPV tak, ja mam 23 stopnie na dole a u góry gdzie grzejniki ok 21 - dlatego, że mam tam sypialnie i biuro ( nie potrzebuje 23 ) Mam około 155 m2. Jak były mrozy ok - 15 to jednego dnia wzięła mi 70 kWh 😱 zauważyłem jedna rzecz, że nie warto nie grzać pomieszczenia nie używanego. Jak tak zrobiłem i miałem wtedy większe zużycie.
4200 to na sama pompę rozumie, czy wliczas w to ciepła wode przez cały rok, chodzi mi o to ze zastanawia mnie ile spaliłeś ekogroszu i czy tez przez cały rok paliłeś czy tylko sezon,
@@Pawulonify a jeżeli mogę się zapytać ile m2 ogrzewaz i ile jest osób w domu ( do zurzywania wody cieplej) bo się też zastanawiałem jak bym przeszedl np na pompę gaz luz pelet jakie by były roznice w zurzyciu, bo np spalam przez cały rok około 5ton eko groszku razem z latem na ciepła wode bo musze mieć żeby piec nie rdzewiał ( dużo wody się gromadziło wilgoci)
Ja rozglądałem się za mieszkaniem w kamienicy w mieście i tu jest problem bo czy mógłbym zamontować ja koło budynku tak jak ty i druga sprawa tam nie ma piwnicy i ten bufor itd bym musiał mieć w mieszkaniu a jest małe
W takim wypadku to tylko PC powietrze-powietrze (działa i wygląda jak klima ale ma grzanie) co do możliwości zamówienia na zewnątrz budynku czy elewacji, to już jest kwestia dogadania się z administracją czy wspulnotą.
Też się zastanawiam na wymianę kotła na ekogroszek na pompę ciepła, ale dom nie ocieplony, temperatura na wyjściu 55 stopni, a temperatura we wnętrzu 20-21stopni. Obawiam się że jeśli zainstalowanym pompę i temperaturę na wyjściu 38stopni to będzie niedogrzane. Czyli u ciebie koszta ogrzewania to około 4000zl na rok, czyli mniej niż u mnie za ekogroszek
Ze względu na fotowoltaikę płacę trochę mniej..., połowę energii odbieram z tego co oddaje. W tamtym roku ogrzewanie PC Kosztowało mnie niecałe 1000 zł za prąd, ale wiadomo trzeba doliczyć opał do kominka, tu też wyszło około 1000zl. Przy nieocieplonym budynku trzeba trochę kombinować pompa pilnuje stałej temperatury między 19 a 21 a jeśli zależy mi na dużo większej temperatury to przepalam kominkiem.
@@RemoPV Dlatego pompa to super opcja, ale obawiam się tylko tej niskiej temperatury, czy 38-40stopni puszczone na kaloryfery, na które obecnie jest puszczana temperatura 50stopni będą w stanie zagrzać w domu
@@dawid2820 odpowiadając w wielkim skrócie, tak zagrzeje, ale oczywiście nie tak mocno jak piec. Generalnie pompa ciepła raczej nie ma problemu z grzaniem parametrem 50° ale niestety będzie się to wiązało z większym zużyciem energii. Ja się z tym liczyłem dlatego dołożyłem sobie kominek żeby nie gonić pompy. Obecnie przy temperaturze -5 stopni pompa daje 35-37° wylotowej wody, Pozwala to na utrzymanie temperatury około 19,5 stopnia, nie jest to komfortowa temperatura do Relaksu przed telewizorem dla tego co 2-3 dni w ruch idzie kominek, który dogrzewa mieszkanie do 22-23 stopni starcza to a przez kilka dni nagrzane pomieszczenia utrzymały temperaturę. Żeby poprawić sobie Komfort grzewczy pompy przy niskim parametrze temperatury, można wykonać kilka sprytnych zabiegów. Albo przewymiarowana konwencjonalne kaloryfery na 2 razy większe ( duża powierzchnia oddawania ciepła pozwala na grzanie niskim parametrem i utrzymanie komfortowej temperatury) Zabieg drugi bardziej profesjonalny to wymiana grzejników na tak zwane grzejniki niskotemperaturowe czyli klimakonwektory, i dodanie tam gdzie się da tak zwanej podłogówki ( teraz są fajne opcję tak zwanej suchej podłogówki gdzie układasz pod panelami specjalną warstwę w której układasz rurkę i masz podłogówkę bez kucia) Ja osobiście będę skłaniał się z czasem do opcji nr 2, ... narazie nie jest źle i wopcji z kominkiem daje sobie radę. Chcesz pogadać Wrzuć swój namiar na luk_remo@wp.pl to się zwonimy. Pozdrawiam.
Firmy ci nie jestem w stanie podać, to zwykły licznik z AliExpress ... pokazuje, prąd, napiecie, plus wyjście impulsowe 1000imp do podłączenia np: pvmonitora lub innego analizatora. Na innej części instalacji mam licznik SDM 120M-on już oprócz wyjść imp. ma rs485.
Super wynik. Ale utrzymujac temperature 21-22 i grzanie wody byloby juz blizej 5000kWh co i tak na nieocieplony budynek bykoby git 👍 Ja mam miedzy 20-22,5. Góra słabo ocieplona i sporo ucieka orzez dach. Ale tam spanie więc te 20,5-21 idealne na spanie. Na dole to juz jest spokojnie 22. Najwiecej wzięła jak bylo -10 i mgła to 30kWh na dobę. Ale goniła na 45-47 stopni. Przy 0 na zewnątrz podaje 38-39 stopni. Zauważyłem ze do 40 stopni pobór jest naprawdę mały,kolejny próg to 43-44 a od 45 to juz widać jak kWh lecą 😂 Od 1 października do dzisiaj wzięła z CWU jakieś 730kWh wg podlicznika. 75m2,same grzejniki,stare 2 szybowe okna,10cm na ścianach styropianu,slabo ocieplony dach.
Ciekawe i dość intrygujące:) wygląda na to , że w kamienicy też się sprawdzi taka pompa- zwłaszcza, że są sąsiedzi i jest dodatkowy bufor ciepła pod lub nad mieszkaniem - pozostaje kwestia konserwatora zabytków i montażu zwłaszcza na wyższych piętrach.
Bardzo ciekawy i wartościowy film! Naprawdę interesujące - wygląda konkurencyjne cenowo w stosunku do węgla lub gazu :)
Dzięki za posta, generalnie dużo prawdy w tym co mówisz.... na szczęście moja kamienica nie jest objęta opieką konserwatora zabytków więc w moim przypadku pozostała tylko kwestia zgody sąsiadów oraz uchwała wspólnoty.
A że z sąsiadami tworzymy zgrany zespół nie było z tym żadnych problemów, tak samo z fotowoltaiką ... mam ja ma sąsiad i jest spoko.
Wspólnota i zarząd na tyle jest fajny, że właśnie szykujemy się żeby założyć dodatkową instalację tak zwany "Prosument lokatorski".
Ale takie rzeczy to chyba naprawdę w niedużych wspólnotach gdzie jest zgrane sąsiedztwo.
Pozdrawiam.
Super film pokazujący odwagę, postęp i wiedzę.
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Pozdrawiam
Ja oprócz kotła na drewno mam od października 2022r. klimatyzator 3,5 kw Rotenso Imoto na parterze o pow. 110 m2 (dom lata 90-te, 5cm styropian, wentylacja grawitacyjna, okna dwuszybowe) Od 14.10 do 11.11 wzięła mi 120 kwh prądu na dogrzewanie do 22C (w nocy spada do 20C). Klima działa 12-14 godz. od 6.00 do 20.00 (tylko przy dodatniej temperaturze zewnętrznej, powyżej +3oC), wyższa temperatura na zewnątrz to wyższa sprawność (brak defrostów) i autokonsumpcja z fotowoltaiki. Z moich obserwacji i karty katalogowej wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3. Przy niższych temperaturach zewnętrznych uruchamiany kocioł zasypowy na węgiel/drewno, same grzejniki faviery. Do tej pory przez sezony grzewcze spalane 1,2t węgla i 5mp drewna. Dzięki klimatyzacji zaoszczędziłem ok. 0,5t węgla wraz z czasem na obsługę i jego czyszczenie.
Od 14.10.22 do 21.05.23 działała godzinowo przez 103 dni i zużyła 630 kwh. Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.
Trzeba sobie jakoś radzić 🙂...
Niestety czasem trzeba pokombinować a nawet podjąć pewne ryzyko.
Mnie każdy chciał wstawiać 3fazową pompę do tego koniecznie bufor z zamontowanymi grzałkami, tak 3-6kw trzeba mieć mówili, bo inaczej Panie to nie ogrzeje.
Ale po co mi taka pompa co będzie żarła tyle prądu...
No i nikt nie powiedział skąd wziąć w starej chałupie moc przyłączeniową 15kw,🙃 wszyscy zdziwieni,... jak to Pan nie ma... to musisz Pan założyć...
Tak lecę już szybko wydać kolejne 6tysi za nowe przyłącza itp. żeby instalator miał łatwiej.
Okazuje się, że jak się chce to się da, i to bez zbędnych grzałek i 3fazowej instalacji, ale trzeba trochę posiedzieć i pomyśleć jak to wszystko pospinać, żeby żeczywiście grzało.
Pozdrawiam i ciepła życzę.
Szacun za dywersyfikację źródeł ciepła !
Też mam LG Therma V 9kw tylko split. Dół podłogówka u góry 5 grzejników. Pompa w ciągu roku wzieła mi 4 200 kwh z tym, że ocieploiny dom 15 cm grafit, oka dwuszybowe. Twój wynik zaskakująco dobry jak na brak ocieplenia. Teraz jest wygoda i mam dużo czasu w porównaniu do czasów kiedy ponad rok temu miałem ekogroszek... dodatkowo mam 8,4 PV na starych zasadach i płacę za ogrzewanie domu + prąd nie całe 35 zł miesięcznie.
Dlatego nie narzekam z wynikiem 🙂, zapewne ty masz trochę ciepłej niż ja :-), ale jak mam te 20°c to jest spoko, resztę zawszę mogę podgonić kominkiem.
Niestety podbijanie temperatury wody wylotowej z 38°c np 40° zwiększa zużycie o około 16kWh a temperatura w pokojach podnosi się o 0.5°c (nawet nie wyczujsz) więc trzeba wyrobić sobie jakiś kompromis.
@@RemoPV tak, ja mam 23 stopnie na dole a u góry gdzie grzejniki ok 21 - dlatego, że mam tam sypialnie i biuro ( nie potrzebuje 23 ) Mam około 155 m2. Jak były mrozy ok - 15 to jednego dnia wzięła mi 70 kWh 😱 zauważyłem jedna rzecz, że nie warto nie grzać pomieszczenia nie używanego. Jak tak zrobiłem i miałem wtedy większe zużycie.
4200 to na sama pompę rozumie, czy wliczas w to ciepła wode przez cały rok, chodzi mi o to ze zastanawia mnie ile spaliłeś ekogroszu i czy tez przez cały rok paliłeś czy tylko sezon,
@@mati0725 tak, razem CWU bo nią też grzeję wodę. Wcześniej paliłem ok 4 ton ekogroszku.
@@Pawulonify a jeżeli mogę się zapytać ile m2 ogrzewaz i ile jest osób w domu ( do zurzywania wody cieplej) bo się też zastanawiałem jak bym przeszedl np na pompę gaz luz pelet jakie by były roznice w zurzyciu, bo np spalam przez cały rok około 5ton eko groszku razem z latem na ciepła wode bo musze mieć żeby piec nie rdzewiał ( dużo wody się gromadziło wilgoci)
REMO - właśnie skończyłem oglądać - to było jak film SF ! Czacha dymi !
Siema REMO ;) Zabieram się za oglądanie.
Ja rozglądałem się za mieszkaniem w kamienicy w mieście i tu jest problem bo czy mógłbym zamontować ja koło budynku tak jak ty i druga sprawa tam nie ma piwnicy i ten bufor itd bym musiał mieć w mieszkaniu a jest małe
W takim wypadku to tylko PC powietrze-powietrze (działa i wygląda jak klima ale ma grzanie) co do możliwości zamówienia na zewnątrz budynku czy elewacji, to już jest kwestia dogadania się z administracją czy wspulnotą.
Witam . Jakie masz kamerki zamontowane do podglądu parametrów fotowoltaiki ?
V380 pro, jak je rozkręcisz to da się kręcić obiektywem i ustawić ostrość jak są blisko ...
Ogladamy 🙂
Pozdrawiam
Też się zastanawiam na wymianę kotła na ekogroszek na pompę ciepła, ale dom nie ocieplony, temperatura na wyjściu 55 stopni, a temperatura we wnętrzu 20-21stopni. Obawiam się że jeśli zainstalowanym pompę i temperaturę na wyjściu 38stopni to będzie niedogrzane. Czyli u ciebie koszta ogrzewania to około 4000zl na rok, czyli mniej niż u mnie za ekogroszek
Ze względu na fotowoltaikę płacę trochę mniej..., połowę energii odbieram z tego co oddaje.
W tamtym roku ogrzewanie PC Kosztowało mnie niecałe 1000 zł za prąd, ale wiadomo trzeba doliczyć opał do kominka, tu też wyszło około 1000zl.
Przy nieocieplonym budynku trzeba trochę kombinować pompa pilnuje stałej temperatury między 19 a 21 a jeśli zależy mi na dużo większej temperatury to przepalam kominkiem.
@@RemoPV Dlatego pompa to super opcja, ale obawiam się tylko tej niskiej temperatury, czy 38-40stopni puszczone na kaloryfery, na które obecnie jest puszczana temperatura 50stopni będą w stanie zagrzać w domu
@@dawid2820 odpowiadając w wielkim skrócie, tak zagrzeje, ale oczywiście nie tak mocno jak piec.
Generalnie pompa ciepła raczej nie ma problemu z grzaniem parametrem 50° ale niestety będzie się to wiązało z większym zużyciem energii.
Ja się z tym liczyłem dlatego dołożyłem sobie kominek żeby nie gonić pompy.
Obecnie przy temperaturze -5 stopni pompa daje 35-37° wylotowej wody, Pozwala to na utrzymanie temperatury około 19,5 stopnia, nie jest to komfortowa temperatura do Relaksu przed telewizorem dla tego co 2-3 dni w ruch idzie kominek, który dogrzewa mieszkanie do 22-23 stopni starcza to a przez kilka dni nagrzane pomieszczenia utrzymały temperaturę.
Żeby poprawić sobie Komfort grzewczy pompy przy niskim parametrze temperatury, można wykonać kilka sprytnych zabiegów.
Albo przewymiarowana konwencjonalne kaloryfery na 2 razy większe ( duża powierzchnia oddawania ciepła pozwala na grzanie niskim parametrem i utrzymanie komfortowej temperatury)
Zabieg drugi bardziej profesjonalny to wymiana grzejników na tak zwane grzejniki niskotemperaturowe czyli klimakonwektory, i dodanie tam gdzie się da tak zwanej podłogówki ( teraz są fajne opcję tak zwanej suchej podłogówki gdzie układasz pod panelami specjalną warstwę w której układasz rurkę i masz podłogówkę bez kucia)
Ja osobiście będę skłaniał się z czasem do opcji nr 2, ... narazie nie jest źle i wopcji z kominkiem daje sobie radę.
Chcesz pogadać Wrzuć swój namiar na luk_remo@wp.pl to się zwonimy.
Pozdrawiam.
Witam.Jaki masz podlicznik?Co pokauje na górze?
Firmy ci nie jestem w stanie podać, to zwykły licznik z AliExpress ... pokazuje, prąd, napiecie, plus wyjście impulsowe 1000imp do podłączenia np: pvmonitora lub innego analizatora.
Na innej części instalacji mam licznik SDM 120M-on już oprócz wyjść imp. ma rs485.
Super wynik. Ale utrzymujac temperature 21-22 i grzanie wody byloby juz blizej 5000kWh co i tak na nieocieplony budynek bykoby git 👍
Ja mam miedzy 20-22,5. Góra słabo ocieplona i sporo ucieka orzez dach. Ale tam spanie więc te 20,5-21 idealne na spanie. Na dole to juz jest spokojnie 22. Najwiecej wzięła jak bylo -10 i mgła to 30kWh na dobę. Ale goniła na 45-47 stopni. Przy 0 na zewnątrz podaje 38-39 stopni. Zauważyłem ze do 40 stopni pobór jest naprawdę mały,kolejny próg to 43-44 a od 45 to juz widać jak kWh lecą 😂 Od 1 października do dzisiaj wzięła z CWU jakieś 730kWh wg podlicznika. 75m2,same grzejniki,stare 2 szybowe okna,10cm na ścianach styropianu,slabo ocieplony dach.
też masz LG Therma V 9kw?
@@DAR-DAB Nie ja mam Panasonica Aquarea 5kW seria J. Do dzisiaj pompa z podlicznika pobrała jakieś 2260. Rok minie za trochę ponad miesiąc.
Poodkurzałeś chociaż? 😅