Byliny do cienia i półcienia cz.08 czosnek niedźwiedzi, niezapominajki, kaczeńce i zawilce gajowe

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 14

  • @Kris-Naturalist
    @Kris-Naturalist  11 วันที่ผ่านมา

    CYKL: Byliny na miejsca cieniste, rośliny okrywowe
    Byliny na miejsca cieniste cz.1 th-cam.com/video/i_OsjC99vBw/w-d-xo.html
    Byliny na miejsca cieniste cz.2 th-cam.com/video/Jiy5Tsi_5J4/w-d-xo.html
    Byliny na miejsca cieniste cz.3 th-cam.com/video/DQlLzgHCRsQ/w-d-xo.html
    Byliny na miejsca cieniste cz.4 th-cam.com/video/NHUO6wKtJ88/w-d-xo.html
    Byliny na miejsca cieniste cz.5 th-cam.com/video/zOCQQ6hY0QQ/w-d-xo.html&ab_channel=KrisNaturalist
    Byliny na miejsca cieniste cz.6 th-cam.com/video/kuUEL1-ewAQ/w-d-xo.html
    Byliny na miejsca cieniste cz.7 th-cam.com/video/AiNn-uV_M3I/w-d-xo.html
    Byliny na miejsca cieniste cz.8 th-cam.com/video/Jg9EbqW1itM/w-d-xo.html

  • @annag.
    @annag. 11 วันที่ผ่านมา

    Piękny ogród i zdjęcia.
    Lubię subtelną urodę tych kwiatuszków.

  • @ElliNat
    @ElliNat 11 วันที่ผ่านมา

    Piękne, jak zwykle. Dziękuję za wspomnienia ❤

  • @mirek5242
    @mirek5242 7 วันที่ผ่านมา

    wspaniale jak zwykle i super muza,,

  • @henrykaguzniczak
    @henrykaguzniczak 11 วันที่ผ่านมา

    Wow !!! Aż zatęskniłam za wiosną. Piękna soczysta zieleń i różnorodność wiosennych kwiatowych barw. Wiosną, kiedy wszystko budzi się z zimowego snu jest takie świeże i pełne wigoru.
    Dziękuję za uroczy filmik z niezapominajkami w roli głównej :):):):):)

  • @9999-r6f
    @9999-r6f วันที่ผ่านมา

    Piękną wisnę tworzą te rośliny nie wymagające pielęgnacji

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  วันที่ผ่านมา

      Zgadza się. Jeśli tylko otrzymają odpowiadające im stanowisko to nie potrzebują podlewania i zasilania. Służą nam urodą (lubię je fotografować) a co najważniejsze służą środowisku, owadom, motylom, pszczołom itd. Aha, listki czosnku są bardzo smaczne i pożywne. Pozdrówka.

  • @OgrodJolkiijejswiat
    @OgrodJolkiijejswiat 11 วันที่ผ่านมา

    Czasami bywam w Wiedniu i chodzę na wycieczki po lasku Wiedeńskim, który tak naprawdę jest dużym lasem :-) Jeśli jestem tam w maju, to wzdłuż strumienia widzę tam całe połacie czosnku niedźwiedziego w okresie kwitnienia - coś pięknego! W parku koło mnie bardzo się rozprzestrzenił zawilec gajowy, wygląda wiosną ślicznie. Potem pod drzewami już prawie nic nie rośnie. Niezapominajki natomiast w kolorze niebieskim, białym i różowym wysiewają mi się w ogródku same, czasem dosiewam konkretny kolor. Na zdjęciach z filmu prezentują się bardzo malowniczo :-) Pozdrawiam serdecznie i przedświątecznie!

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  11 วันที่ผ่านมา +1

      Dla mnie listki misiowego czosnku to najsmaczniejsza zielenina do kanapki z twarogiem 😋Łany zawilców gajowych w pobliskiej okolicy pojawiają się pod drzewami już w marcu i zagęszczenie białych kwiatków robi wtedy duże wrażenie. Roślina tworzy kłącze z nitkowatymi korzeniami (jak widać na zdjęciu) Jest to roślina trująca. Najwięcej trującej ranunkuliny jest w kłączach. "W wyniku kontaktu z rozgniecioną rośliną lub z jej sokiem na skórze pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, piekący ból i pęcherze. Dłuższy kontakt prowadzi do rozpadu tkanki. Niebezpieczne może być potarcie oczu lub ust nieumytą dłonią po zrywaniu kwiatów, zwłaszcza w przypadku dzieci - powstać mogą dokuczliwe stany zapalne" - podaje Wikipedia.
      Także pozdrawiam przedświątecznie i mocno wietrznie 🙂

    • @OgrodJolkiijejswiat
      @OgrodJolkiijejswiat 10 วันที่ผ่านมา

      @@Kris-Naturalist Niestety z racji zawodu muszę unikać czosnku - siedzę na lekcjach blisko ucznia ;-) Pozdrowienia!

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  10 วันที่ผ่านมา

      @@OgrodJolkiijejswiat Ale to nie jest ten czosnek pospolity, którego używa się część podziemną czyli cebulkę. 🙂 Jego smak i zapach jest zwykle dla wielu osób problematyczny. Stosuje się głównie liście cz. niedźwiedziego, a po zbiorze ziela następuje utrata połączeń siarkowych i nie jest to zapach przykry jak w przypadku cz. pospolitego. Ja przynajmniej tego zapachu nie odczuwam wcale bo listki jak widać to na ostatnim zdjęciu stoją w wodzie w słoiku zwykle kilka dni. Natomiast lubię specyficzny smak listków, który jednak nie ma porównania z ostrym piekącym smakiem ząbków cz. zwyczajnego.
      Jak wiadomo nieprzyjemny zapach czosnku z ust usuwa żucie liści pietruszki po spożyciu tego zdrowego warzywa.
      Poza tym jak czytam: "Zapach osłabia się także po zjedzeniu jabłek, ziaren palonej kawy, nibyjagód jałowca, nasion kolendry i kardamonu, pomaga też picie mleka"
      Sam zjadam czasem 2-3 ząbki ostrego czosnku gdy odzywają się jesienią kłopoty z gardłem. To najlepszy lek na infekcje układu oddechowego, działa jak łagodny antybiotyk. A może p. Jolu uczniom nie przeszkadza zapach czosnku i może nawet go uwielbiają 🤔🤣
      Zdecydowanie jednak nie zalecam jedzenia czosnku przed wieczerzą wigilijną 🙂 A ten łagodny liściowy pojawia się wiosną na 1 miesiąc z okładem i to przed kwitnieniem bo potem liście stają się łykowate. Pozdrówka

    • @OgrodJolkiijejswiat
      @OgrodJolkiijejswiat 10 วันที่ผ่านมา

      @@Kris-Naturalist Wiem, wiem, że to inna woń itd., ale ja jestem przewrażliwiona na punkcie zapachów wszelakich, mam "psi nos" (oraz bardzo dobry słuch, na moje nieszczęście ;-)). Dla mnie zapachu czosnku z ust lub skóry nie niweluje kompletnie nic niestety. Ja czuję kto co jadł, czy brał antybiotyki, co pił itd. Może bym się nadawała na tropiciela narkotyków w bagażu na lotnisku ;-) Pozdrowienia!

    • @Kris-Naturalist
      @Kris-Naturalist  10 วันที่ผ่านมา +1

      Tropiciel narkotyków na lotnisku, dobre 😅😊😂. To ja z węchem mam odwrotnie i nie zazdroszczę wyczuwania nawet lekkich zapachów, zwłaszcza w pracy z uczniami 🙄😷🤥🤢