SERIÁL - ÚSPEŠNÉ OBNOVY RODINNÝCH DOMOV, 2. diel

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 ธ.ค. 2024
  • Na Slovensku pribúdajú rodinné domy, ktorým majitelia dali druhú šancu a vďaka Plánu obnovy a odolnosti SR si zlepšili kvalitu bývania.
    Pozrite si citlivú obnovu domu zo 17. storočia v pamiatkovej rezervácii v Svätom Jure pri Bratislave.
    „Ako architektovi sa mi páči princíp - nebúrať, ale obnovovať. Nevytvárať zbytočný odpad a využívať pôvodný stavebný materiál,“ hovorí Ján Urban, ktorý sa s manželkou Lindou zapojil do tretej výzvy a obnovuje starý vinohradnícky domček postavený okolo roku 1700.
    Na obnovu dohliada aj Pamiatkový úrad SR, preto k nej pristúpili citlivo a premyslene do detailu. Napríklad omietku pripravovali ako kedysi naši predkovia. „Na dvore sme mali kopy piesku, v ktorých sme hasili vápno. Nechali sme ho tam odležať 24 hodín a postupne nahadzovali omietku,“ zanietene vysvetľuje Ján Urban.
    Veľké drevené okná si dali urobiť na mieru u oravských stolárov a na zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia a stropu suterénu použili penové sklo - vedľajší produkt z výroby skla. „Je to najvhodnejší tepelnoizolačný materiál pre staré kamenné domy, aby ´dýchali´," dodá architekt.
    V prednej izbe, ktorá dnes slúži ako detská izba, je zachovaný pôvodný drevený trámový strop z roku 1835 s iniciálkami majstra, ktorý ho zostrojil.
    Prekvapenie na domácich majiteľov čakalo aj pri odkrývaní vrstiev zeminy pri dome. „Podarilo sa nám vykopať keramickú nádobu a hlineného koníka, ktorý je podľa architekta z 13. storočia.“
    Urbanovcom sa záchrana historického vinárskeho domu skutočne vydarila. Už len zopár úprav a do zimy je veľká časť obnovy hotová. ´
    Opatrenia, na ktoré sa vzťahuje finančný príspevok z Plánu obnovy a odolnosti:
    • plynový kondenzačný kotol
    • tepelná izolácia obvodového plášťa domu
    • drevovláknité medzikrovové izolácie a nadkrovové drevovláknité panely
    • penosklo do podláh na prízemí a v podkroví
    • drevené okná s europrofilmi a trojsklom

ความคิดเห็น • 1