Ja tez byłem osobiście.Szukałem scen,w których mnie widać.Jadę na siwym arabie na czele wojsk kozackich jako chorąży z Wielką Flaga Malinową .Jedziemy na Zbaraż.
Pierwszy raz obejrzałam ten film mając zaledwie 10 lat i od tamtej pory jest moim ulubionym! Oglądam go z przyjemnością każdego roku a dialogi znam na pamięć :D :D
Też pierwszy raz go obejrzałem w wieku 10 lat i od tamtej pory jest jednym z moich ulubionych filmów historycznych obok Gladiatora. Nawet zakupiłem go sobie na DVD.
kkieliszekk jakich wad? Ze za krotki? Ja zawsze ogladalem wersje serialowa, choc fakt... i tak niedosyt... zdarzyli mi sie caly serial ogladac kilka razy, kilka dni pod rzad...
4:51 dzban nie zabija Krzywonosa! Na koniec przed samowolną szarżą Bohuna widać Krzywonosa koło Chmielnickiego. Krzywonos miał bandaż po lewej stronie twarzy i palił fajkę!
I jak slusznie prawisz nie dosc ze postac odtwarzana przez pana Macieja Kozlowskiego nie byla bynajmniej Burlajem a Krzywonosem to z cala pewnoscia nie zginela w tej scenie :)
Ogniem i Mieczem to jeden z moich ulubionych polskich filmów. To dobra produkcja z fajnie dobraną obsadą. Pamiętam jak jeszcze ze szkoły w 99r. było się na premierze w kinie. 👍😁 To był klimat tych dawnych czasów kiedy jeszcze nie znało się internetu, DVD i telewizji cyfrowej.
Nie zgodzę się z tym, że to najgorsza część. Przez "Potop" i "Pana Wołodyjowskiego" nigdy nie mogłam przebrnąć do końca, mimo kilku podejść. "Ogniem i mieczem" oglądałam po raz pierwszy jak miałam 10 lat (w zasadzie to oglądałam mini-serial, który w 2000 roku był "puszczany" w święta wielkanocne) i od 20 lat to jeden z moich ulubionych filmów, do których chętnie wracam :)
@@Martin-hh2jv Przede wszystkim to chyba Pan jest niedouczony skoro zastosował Pan w wypowiedzi skierowanej do kobiety odmianę czasownika w rodzaju męskim i nie ma Pan wiedzy, że przed "i" nie stawiamy przecinka. Poza tym w komentarzu odniosłam się do moich subiektywnych odczuć, które nie mają nic wspólnego z wykształceniem, a są związane z moim gustem. Równie dobrze mógłby Pan napisać, że jestem niedouczona, ponieważ podoba mi się kolor niebieski, a nie zielony. Wracając do meritum - oczywistym jest, że młodszym pokoleniom będą podobać się nowsze produkcje. Nikt nie broni Panu nie zgadzać się z moim zdaniem, ale Pana komentarz ma charakter ataku personalnego, a nie merytorycznej dyskusji.
Pierwszy raz obejrzałam film mając 6 lat. Latałam po podwórku i każdemu rozpowiadałam, że Skrzetuski będzie moim mężem 😂😂 Miłość do filmu pozostała do dziś, dla mnie to ten z calej trylogii jest najlepszy. Aktorzy, muzyka wszystko jest świetne. Może nie jest nie wiadomo jak nagrane, ale moim zdaniem to tylko dodaje uroku i pozwala bardziej się wczuć
4:50 - dwa błędy w 1 zdaniu. To Maksym Krzywonos, a nie Burłaj, w dodatku nie ginie - w scenie wyprowadzania wojska ze Zbaraża widać wyraźnie, że jest obok Chmielnickiego z zabandażowaną głową.
nie wiedziałam że ta część jest źle oceniana, mnie się najbardziej podoba z całej sfilmowanej trylogii, chociaż może dlatego że na tej byłam w kinie, ale podobno trylogię miał robić reżyser Krzyżaków, wtedy dopiero byłoby kino, bo Krzyżacy są najlepsiejsi
A mi się najbardziej podoba Ogniem i Mieczem z trylogii, to kwestia gustu, ale ja najbardziej lubię tą część. Jest nowsza od dwóch poprzednich, ma porządny soundtrack, dobre wątki humorystyczne Zagłoby, o wiele lepsze charakteryzacje.
@@arabzkebabu7805 A może kebab z Araba?))) 5 godzin filmu ci długo?!! To dawaj oglądać Potop= 6. 5 godziny!!! A ja byłam na premierze tego filmu w kinie!!! Na Potopie strasznie dużo jedzą i piją. I nas starsi koledzy ze starszych klas uprzedzili o tym, bo byli dzień wcześniej na przedpremierze.. To mu zameldowaliśmy się do kina z wałówką i termosami!!))) Oni jedli, to my też!!
Nie zgodzę się z tchórzliwym Zagłobą. Tylko w filmie OGNIEM I MIECZEM Zagłoba chwyta za szablę i rozkwasza dwóch kozaków kiedy się ukrywa w stodole. W pozostałych filmach jest właśnie takim "przybłędą" jak sam o sobie mówił.
10 ciekawostka. Domaharow nie znał języka ukraińskiego i wszystkie jego repliki oraz pieśń narodowa "Ой чий то кінь стоїть" (Oj czyj to koń stoi) byli oddzwięczone przez innych aktorów. I tak, według mnie, "Ogniem i mieczem" jest najlepszą ze wszystkich filmów tej trylogii
12. Ciekawostka - początkowo Bohuna miał zagrać Bogusław Linda ale nie zgodził się na to, gdyż w międzyczasie grał ks. Robaka w "Panu Tadeuszu" i uważał scenariusz za zbyt "komiksowy" - tak gdzieś przeczytałam.
"Ogniem i Mieczem" pomimo swoich wad mi się podobał. Byłem na nim 3 razy w kinie w 1999 r. Jedyne zniesmaczenie wg. mnie to że Hoffman, zbyt ostrożnie pokazał pojedynki w bitwach kozaków z nasza husarią, gdzie na jednego ginącego kozaka, naszych ginie ok. trzech. Ta proporcja pewnie jest dlatego żeby nie drażnić ukraińskich widzów. Po drugie, reżyser nie pokazał ani nawet nie wspomniał w filmie o bitwie pod Beresteczkiem na końcu powieści, a wystarczyło by tylko wspomnieć o pogromie kozaków i od razu nasze samopoczucie wychodzących z kina byłby lepsze.
Bitwa pod żółtymi wodami też została pokazana "nie tak". W filmie pokazane jest, że trwało to dwa dni, w rzeczywistości nasi bronili się znacznie dłużej, bo dwa tygodnie, jeśli mnie pamięć nie myli. Poza tym jest też scena jak hetman wydaje debilny rozkaz szarży husarii w momencie gdy padał deszcz i zrobiło się ogromne błocko. W rzeczywistości nikt nie byłby takim debilem, a na pewno nie hetman, czyli wysokiej rangi dowódca, żeby posyłać ciężką kawalerię w takie bagno. Już nie wspominając o tym, że w tamtej bitwie nie uczestniczyła husaria, bądź było jej bardzo mało, na pewno nie tyle co w filmie.
Tom Twardowski Fakt, Kozacy są tam pokazani wyjątkowo łagodnie i gdyby nie to, że główni bohaterowie (ta trójka) to Polacy to jakiś neutralny widz mógłby czuć sympatię bardziej do Kozaków. A co do scen batalistycznych to to jest żenada. Czy tam ktoś ginie w walce? Chyba nie, bo wszyscy spadają sami z koni, żadnych ciosów cięć szablą, o kopiach nie wspomnę. Wygląd i szyk husarii też niehistoryczny i widać, że tanie kostiumy i wszystkie takie same. Wiem, że niski budżet, ale nie można było jednej sceny zrobić gdzie ktoś dotaje kopią, albo szablą? Chyba tylko to ucięcie 3 głów to jedna tego typu scena. Ten film ma wiele plusów, lubię go, ale na wiele scen wręcz nie da się patrzeć
Zawsze śmieszyła mnie scena jak skrzetuski jedzie z poselstwem na Sicz chyba i na ich obóz napadają tatarzy i uprowadzają Skrzetuskiego, walka w tamtym momencie wygląda tak komicznie, że aż mi się głupio zrobiło :P
Warto dodać, że połączenie bitew miało miejsce nie tylko w kontekście Zagłoby (mniejsza o drobną pomyłkę w nazwaniu bohaterów przez Pana) ale również w przypadku Skrzetuskiego, w trakcie szarży pod Zbarażem Skrzetuski zabija Burdabuta (który w książce również zginął z jego ręki jednak w bitwie pod Machnówką). Szczerze dziękuję za stworzenie takiego zestawienia, zawsze można również stworzyć kolejne.
Zacznę od tego że ten film traktuję w pewien sposób osobiście.... miałem bowiem zaszczyt być seminarzystą u prof.Serczyka w czasie gdy ten film powstawał...a teraz ciekawostki ;)-profesor lubił żartować że przeszedł dzięki niemu do historii bo jego nazwisko jest pierwszym nazwiskiem w filmie-Sienkiewicz pisał "ku pokrzepieniu serc" - czarno/biało...i to ci źli to zawsze byli oni...a Hoffman postanowił że piękną bajkę trochę "uprawdziwi" - stąd właśnie obecność konsultanta oraz ukazanie pewnych faktów inaczej niż w książce /np. temperament Wiśniowieckiego, czy to że powstanie było pewną próbą walki z samowładztwem magnaterii polskiej/- pamiętam że konsultowano naprawdę detale, zastanawiano się nad ich prawdopodobnością... i tego pokłosiem było np. to że podczas bitew słychać wulgaryzmy /za co posypały się gromy;)/ ale...pewna nieformalna historia...morał - profesor zapytał grupę żołnierzy z 21bsp którzy dość głośno świętowali obok powrót z misji o to jakie teksty padają w wymianie ognia...i wyszło że "kxxxx" swoje prawa ma ...co potem było argumentem ;)-Dniepr zagrało jez.klimkowskie pod Gorlicami
Wczasie kręcenia filmu na poligonie w Biedrusku, wybrałem się na wagary, na plan filmowy. Chodziłem wtedy do SP nr 2 im H Sienkiewicza w Murowanej Goślinie. Fajne czasy 😉 Mój już były sąsiad, brał udział w tych scenach batalistycznych. Napieprzal w ten duży bęben, w kształcie misy 😀
Wielka szkoda, że nie wspomniałeś o Szymonie Kobylińskim, a jest to niewątpliwie ciekawostka z tego filmu. No i chyba to, że mało kto w Polsce miał wątpliwości co do obsadzenia Wiktora Zborowskiego jako Longinusa Podbipięty.
4:51 Ten kozak to Krzywonos a dzban go nie zabija ponieważ podczas sceny z Bohunem i Chmielnickim trochę potem możemy go zobaczyć z tyłu z opatrunkiem na głowie
Czekałem na kolejny materiał. :) Osobiście bardzo lubię "Ogniem i mieczem", w czasach późnej podstawówki z zamiłowaniem oglądałem je w kółko na kasecie video, w rezultacie znaczną część dialogów i scen znam na pamięć. :) Chętnie zobaczyłbym odcinek poświęcony trylogii Pana Kleksa w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego albo o którymś z dzieł Pasikowskiego ("Psy", "Kroll", "Słodko-gorzki").
Brakuje jeszcze ciekawostki o tym, że w 1999 roku "Ogniem i Mieczem" to był obowiązkowy film na Języku Polskim w większości szkół w Polsce! Pamiętam do dziś jak jechałem na to do kina z przymusu. Trzeba było! Za brak obecności na filmie groziła jedynka.
@@97kos pamietam jak dzis, 21 marca 1999. W trakcie filmu byla przerwa. Mialam wtedy 14 lat. W pewnym momencie przestalam ogladac. Nudne. W dodatku nie rozumialam kluczowych dialogow. Nie byly po polsku.
Nie wiem przez kogo jest uznawana... Jak dla mnie jest to jeden z najlepiej zrobionych polskich filmów kostiumowych! A winę za ew. "gorszość" ponosi sama historia, bo jest to najsłabsza część trylogii, postacie dość papierowe i jednostronne, ale tu już reklamacje do pana Sienkiewicza ;)
Byłam w Biedrusko w czasie nagrywania filmu, jako uczestnik wycieczki rowerowej. Ktoś pokazał mi gdzie stoi reżyser, usłyszałam śmieszne polecenie, koniec nagrywania, oddać wąsy ( i brody, czy też brwi). Ścigały nas wtedy chmary dziwnych i dokuczliwych much. Zastanawiam się czy te muchy dokuczały też ekipie filmowej... Serdeczności i spełnienia
Ten film to profanacja powieści Henryka Sienkiewicza. Lepiej było go nie zaczynać niż zrobić coś takiego. Sienkiewicz w grobie się przewraca. Wołodyjowski, mistrz nie mający sobie równych przedstawiony jest w pojedynku z Bohunem jako mu równy i tylko przypadkiem nie przegrywa pojedynku. Walczą chlapiąc i przewracając się wzajemnie w wodzie po kolana, czego w powieści nie ma. To nie jest ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza tylko satyryczne odniesienie do tej powieści. Ale Hoffman boi się urazić Ukraińców jak widać. Jakby kręcił Krzyżaków, to w jego ekranizacji właśnie oni wygrali by bitwę pod Grunwaldem. No, w najlepszym razie byłby remis ze wskazaniem na Krzyżaków.
Jak babcia mi kupiła pierwszego kompa (Celerona 500, NVIDIA riva tnt2, itp) to jak koleś go przyjechał montować to przywiózł piracką Fifę 2001, Raymana 2 i właśnie ten film :) Dla mnie kolejność 1. Potop (arcydzieło), 2. Ogniem i Mieczem (w amerykańskim stylu), 3. Pan Wołodyjowski. Uwielbiam ten film:)
Film najsłabszy z całej trójki trylogii, nie znaczy to że jest zły. Film ma genialną muzykę i Bochuna, jedna rzecz której nie da się obronić w tym filmie to rola Zamachowskiego, nie ta aparycja nie ten kaliber aktora.
Nie, Burłaj w filmie ginie podczas walki ze Skrzetuskim przy szarzy pod Zbarażem. Nie jest to nigdzie wspomniane ale tak można to wywnioskować z przekazanego nam obrazu na filmie i opisie Burłaja z książki.
Z ciekawostek: - rola Fronczewskiego: jakbym nie zobaczył w napisach, to bym się w życiu nie domyślił; - scena, w której Skrzetuski każe odjechać Bohunowi. Na pierwszych kopiach jest najazd na plecy Domogarowa, na których akurat przysiadła mucha. Na ekranie urosła ona do monstrualnych rozmiarów. Później tę scenę przemontowano, ale może uda się dotrzeć do pierwotnej wersji?
Powieść była o tyle antyukrainśka, że w książce Kozacy byli zdecydowanie czarnymi charakterami, ale z tego co pamiętam w filmie sytuacja została przedstawiona mniej czarno-biało
@@meridaskywalker7816 Wiesz ile błędów, także błędów prezentyzmu, zaprezentowałeś w tym swoim jednym zdaniu? Będę miał trochę czasu to się później do nich odniosę.
No i postawienie Bohuna miał zagrać Bogusław Linda. A o rolę Heleny starała się wówczas Joanna Brodzik która również wystąpiła epizodycznie w ogniem i mieczem. Iza przepiękna ale moim zdaniem Brodzik miala adekwatna urodę do książkowej Heleny..ale cóż..:)
No tak obsada aktorska trafiona. Tuchaj Bej (40)vs Olbryski. Wiśniowiecki 36 vs Seweryn rówieśnik Obryskuego. Rzędzian, Wołodyjowski to byli nastolatkowie w powieści. Helena miała 18 lat. Hoffman gwiazdy wolał po osądzać. A Horpyna z opisu powieści niebyła tak brzydka jak filmie. Szkoda że nie zagrała Horpyny barmanka z Karczmy. Jak planowano pierwotnie. W poiesci była mowa że Horpyna była tęga ale też i miała seksapil
Najgorsza obsada w całej trylogii, ale Zamachowski przynajmniej był świadom, że z legendą Łomnickiego nie może się mierzyć i do swojej roli podszedł z pokorą.
Prawda. Dodam jeszcze, że w książce Helena miała czarne oczy i czarne włosy i w przeciwieństwie do filmowej, była raczej nieśmiała i początkowo trochę się wstydziła Skrzetuskiego. A z Horpyny (która jest moją ulubioną postacią z tej części trylogii) niestety zrobili w filmie stereotypową czarownicę, a w książce nie tylko była ona młodsza (Sienkiewicz nazywał ją "dziewką"), ale też nie siedziała cały czas w swojej chałupie w Czarcim Jarze, tylko jeździła z Kozakami i nawet ubierała się podobnie jak oni. Do tego nie wiem skąd wziął się pomysł, żeby Horpyna była taka brutalna wobec Heleny, bo w książce skończyło się na słownych docinkach. Do tego Helena w pewien sposób się z nią zaprzyjaźniła i przeraziło ją to, że Rzędzian zabił Horpynę kiedy przyjechali ją uwolnić.
Powiem tyle- widziałam "Ogniem i Mieczem" po obejrzeniu dwóch wcześniejszych ( a książkowo późniejszych) części i tyle powiem- słabizna. Aczkolwiek odcinek super ^^
Ismira Merowingowie Słabizna to może nie, ale troszkę słabiej wypada niż dwie pozostałe, tak około 6,7/10... Pan Wołodyjowski to 9/10 (żeby zamienić Łapickiego na Nowickiego to samobójstwo - w serialu był ten pierwszy, Potop 8,5/10 (długość filmu w przeciwieństwie do pozostałych, oraz gra Olbrychskiego w zupełnie innej roli to mówiąc szczerze, zbyt duży szok, no i ubolewam nad tym, że Zagłoba był grany przez kogoś innego, Wichniarz był dobry, ale do Pawlikowskiego się nie umywa) 🤔
Wiem, że włączy się w tym filmie z Kozakami, ale nie są oni przedstawiani jako najwięksi złole. Pokazane są rację zarówno jednej, jak i drugiej strony. W sumie to raczej pokazuje jak poklucilismy się że swoimi najbliższymi braćmi.
@@cetus4449 Sami aktorzy, którzy grali w filmie, mieli podobne zdanie. Poza tym nie mówię o przeszłości, tylko o tym jak była ona przedstawiona w filmie.
Ciekawostka numer 9: za rozłogi robiła dekoracja przedstawiająca jedynie szkielet frontu domu (widziałem ją na własne oczy) i nakręcono tam jedynie scenę, w której bohaterowie wchodzą do środka. Dekoracja ta znajdowała się w okolicach Sierpca. Pozostałe sceny rozgrywające się w rozłogach nakręcono w studio. A Zagłobę pierwotnie miał zagrać Janusz Gajos.
Małe sprostowanie. W filmie rzucony dzban nie zabija Kozaka, a go rani. Można później zobaczyć Krzywonosa z opatrzoną głową obok Chmielnickiego w namiocie. Poza tym bardzo ciekawy film
Za łebka na wideo miałem i oglądałem ponad 100 razy. Znałem na pamięć 99% dialogów i jak ktoś użył w rozmowie kilku słów jakie padały w filmie to cala scenę na pamięć leciałem. Haha jaralem się tym filmem jak świnia błotem i nawet zacząłem czytać przez to trylogię ale chyba nie skończyłem bom za młody był. Rocznik 91
Nie jest prawdą, że to kwestie finansowe nie pozwoliły zrealizować zdjęć pod twierdzą Zbaraż na Ukrainie. Ponieważ ekipa rozważała również lokalizacje zagraniczne, w tym na Bałkanach. O niemożności realizowania zdjęć na Ukrainie zadecydowały inne względy... Pomyślałeś może, że to były te same względy, co w pkt1? To znaczy, że Ogniem i Mieczem jest antyukraińska?
zrezygnowanie z bitwy o Podbipiete byla moim najwiekszym rozczarowaniem w tym filmie jako ze uwaza ze byla to najbardziej emocjionalna scena w ksiazce...szkoda
Ja akurat chciałam napisać filmowe kwestie w,, Noc w muzeum" Pierwsza kiedy strażnik próbuje pogodzić kombojów i Rzymianów w pewnym memencie przywodca kombojów mówi: ,, -Co to ma być 1 z 10?" Albo kiedy strażnik (naprawdę nie pamiętam imienia) próbuje zamknąć kapucynkę Dekstera i daje mu zabawkowe kluczyki mówi: ,, Co tobie wojewodzie to nie tobie smrodzie."
Najgorsza z trylogii nie znaczy, że zła, bo to wciąż jedna z najlepszych polskich ekranizacji lektur szkolnych. Tak dużo Panu Wołodyjowskiemu nie ustępuje, najlepszy oczywiście był Potop.
Mamut Horeszko To nie był zły film, na współczesne czasy jeden z lepszych, ale niestety z pewnymi aktorami Hoffman się po prostu pomylił - Zamachowskim, Scorupco, neutralny Żebrowski... Brakuje kilku ważnych bitew... I to są dwa największe minusy tego filmu 🙂 Z tego wynika jego krytyka 🙂
Spoko, też rozumiem to, że film można by było nakręcić inaczej, dobrać innych aktorów i go znacznie wydłużyć (pełen luz, też bym chciał, aby trwał dłużej). Mimo to tak jakoś mi nie przeszkadzają jego minusy. Nawet gra aktorów podobała mi się, chociaż może się na tym po prostu nie znam. Film wg mnie był po prostu dobry i tyle. Polecam
W porównaniu do części poprzednich ten wyglądał jak parodia xD Z resztą co oni zrobili z mistrzem Wołodyjowskim...czy naprawdę mamy tak mało aktorów? Zamachowski świetnie Jaskra zagrał ale nie mistrza szabli xD
nie lubię tego aktora, ale do jego Wołodyjowskiego nie mam zastrzeżeń, no poza małym "niedopatrzeniem", w scenie w której Zagłoba mówi o nim że oczu nie może oderwać od Heleny, wcale się na nią nie patrzy, nie zagrał tego oczarowania Helą
W porównaniu do Łomnickiego grał jak amator xD robiąc karykaturę jego postaci ;P taki fajtłapa/niezdara a nie mistrz szabli i o to mi głównie chodzi. A co do filmu oczywiście mi się podobał ale jak wspomniałem w porównaniu do poprzednich części to wygląda jak parodia...część aktorów też tak gra.
może to wersja komiksowa ; ) jak na 3 dni kręcenia pojedynku z Bohunem scena mogła wyjść lepiej, jak wspomniał Hoffman w "kulisach superprodukcji" to było dla niego przede wszystkim spotkanie po latach w gronie starych znajomych - widać
Dokładnie, Zamachowski nie pasuje do tej roli... Tylko Łomnicki umiał wczuć się w tę rolę, no ale niestety nie dożył czasów kiedy film był realizowany 😔
Zamachowski się nie popisał przez co w tej scenie cały czas filmowali Domogarowa Do Kowalewskiego natomiast bardziej pasowała rola Rocha Kowalskiego niż Jana Onufrego Zagłoby Zdecydowanie lepszy byłby to fil gdyby kręcili go w tym samym czasie co pozostałe części Gdyby nie zwlekali z tą częścią film na pewno miałby lepszą obsadę
to jeremi wiśnioweiecki kazał podpalić rozłogi jak znaleźli skrzetuskiego a kazał spalić je po tym co zrobili chłopi z wsią.Słynny cytat:"Baby z dziećmi wygnać domy spalić a chłopom podziękować" czy coś w tym guście.
Ja akurat uwielbiam ten film... Oglądałem ją więcej razy niż Władcę Pierścieni ;)
Ja też bardzo cenię ten film
Akurat film to gniot. Na myśli mam to, że miniserial z racji dużo większej ilości scen dużo fajniej się ogląda.
A jak ktoś chce posłuchać o wielkiej historii polskiej szabli z tamtego okresu i nie tylko zapraszam tu jest więcejjj .... szablotłuk polski
Ja właśnie jak widzę bitwę pod Żółtymi Wodami to zawsze ją przewijam bo mnie krew zalewa
# mee to
To jeden z lepszych kostiumowych polskich filmów jaki widziałem. Ja osobiście byłem na nim w kinie.
Ja tez byłem osobiście.Szukałem scen,w których mnie widać.Jadę na siwym arabie na czele wojsk kozackich jako chorąży z Wielką Flaga Malinową .Jedziemy na Zbaraż.
A jak ktoś chce posłuchać o wielkiej historii polskiej szabli z tamtego okresu i nie tylko zapraszam tu jest więcejjj .... szablotłuk polski
@@MrJERZYK54 Jure
@@MrJERZYK54 Jurek, a pamiętasz "Kronikę wypadków miłosnych" u Wajdy?
😂😭😂
Pierwszy raz obejrzałam ten film mając zaledwie 10 lat i od tamtej pory jest moim ulubionym! Oglądam go z przyjemnością każdego roku a dialogi znam na pamięć :D :D
Też pierwszy raz go obejrzałem w wieku 10 lat i od tamtej pory jest jednym z moich ulubionych filmów historycznych obok Gladiatora.
Nawet zakupiłem go sobie na DVD.
A czy książka przeczytana? Bo to dla fana obowiązek...
Mój ulubiony film, co tu więcej dodawać :) Mimo wad i tak uwielbiam.
kkieliszekk jakich wad? Ze za krotki? Ja zawsze ogladalem wersje serialowa, choc fakt... i tak niedosyt... zdarzyli mi sie caly serial ogladac kilka razy, kilka dni pod rzad...
A książkę czytałeś?
A jak ktoś chce posłuchać o wielkiej historii polskiej szabli z tamtego okresu i nie tylko zapraszam tu jest więcejjj .... szablotłuk polski
Przy poziomie aktualnych polskich filmów (z drobnymi wyjątkami) to jest arcydzieło!
4:51 dzban nie zabija Krzywonosa!
Na koniec przed samowolną szarżą Bohuna widać Krzywonosa koło Chmielnickiego.
Krzywonos miał bandaż po lewej stronie twarzy i palił fajkę!
Potwierdzam
Dobrze że ktoś czuwa nad tym co autor nie doczytał... *"dooglądał"
Prawda, to tylko była rana cięta ale nic co by go zabiło.
Zgadza się.Mam nawet zdjęcie z nimi.
I jak slusznie prawisz nie dosc ze postac odtwarzana przez pana Macieja Kozlowskiego nie byla bynajmniej Burlajem a Krzywonosem to z cala pewnoscia nie zginela w tej scenie :)
Ogniem i Mieczem to jeden z moich ulubionych polskich filmów. To dobra produkcja z fajnie dobraną obsadą. Pamiętam jak jeszcze ze szkoły w 99r. było się na premierze w kinie. 👍😁
To był klimat tych dawnych czasów kiedy jeszcze nie znało się internetu, DVD i telewizji cyfrowej.
Z fajnie dobraną obsadą, a to dobre... W niektórych przypadkach tragicznie dobraną obsadą. Bądźmy poważni.
Nie zgodzę się z tym, że to najgorsza część. Przez "Potop" i "Pana Wołodyjowskiego" nigdy nie mogłam przebrnąć do końca, mimo kilku podejść. "Ogniem i mieczem" oglądałam po raz pierwszy jak miałam 10 lat (w zasadzie to oglądałam mini-serial, który w 2000 roku był "puszczany" w święta wielkanocne) i od 20 lat to jeden z moich ulubionych filmów, do których chętnie wracam :)
Bo młody jesteś, i do tego niedouczony
@@Martin-hh2jv Przede wszystkim to chyba Pan jest niedouczony skoro zastosował Pan w wypowiedzi skierowanej do kobiety odmianę czasownika w rodzaju męskim i nie ma Pan wiedzy, że przed "i" nie stawiamy przecinka. Poza tym w komentarzu odniosłam się do moich subiektywnych odczuć, które nie mają nic wspólnego z wykształceniem, a są związane z moim gustem. Równie dobrze mógłby Pan napisać, że jestem niedouczona, ponieważ podoba mi się kolor niebieski, a nie zielony. Wracając do meritum - oczywistym jest, że młodszym pokoleniom będą podobać się nowsze produkcje. Nikt nie broni Panu nie zgadzać się z moim zdaniem, ale Pana komentarz ma charakter ataku personalnego, a nie merytorycznej dyskusji.
@@LizzySunrise 👍
Książkę też dobrze napisana, jedna z nielicznych lektur, którą da się czytać w jakikolwiek sposób,a czyta się też bardzo przyjemnie
@@Martin-hh2jv wrażenie mam jednak, że jest dokładnie odwrotnie. W dodatku twierdzenie to wdaje się powtórzone po zasłyszanej od kogoś innego tezie.
Ja bardzo lubie ten film. Kiedy tylko jest wyswietlny na TV zawsze ogladam. A jest rok kwiecien 2020.
Może i najgorsza... ale muzyka jest genialna w Ogniem i Mieczem ❤
Setki razy oglądałam, dla mnie jest wspaniały :)
Pierwszy raz obejrzałam film mając 6 lat. Latałam po podwórku i każdemu rozpowiadałam, że Skrzetuski będzie moim mężem 😂😂 Miłość do filmu pozostała do dziś, dla mnie to ten z calej trylogii jest najlepszy. Aktorzy, muzyka wszystko jest świetne. Może nie jest nie wiadomo jak nagrane, ale moim zdaniem to tylko dodaje uroku i pozwala bardziej się wczuć
I love this movie. From Hungary
Péter Horváth Special best to Your compariots 😁 Polak Węgier, dwa bratanki!
Film uwielbiam, a książka jest z jedną z moich ukochanych ❤
Uwielbiam taniec Halszki ze Skrzetuskim. Te warkocze oplatające jego szyję. Piękna z nich była para.
4:50 - dwa błędy w 1 zdaniu. To Maksym Krzywonos, a nie Burłaj, w dodatku nie ginie - w scenie wyprowadzania wojska ze Zbaraża widać wyraźnie, że jest obok Chmielnickiego z zabandażowaną głową.
Dokładnie tak, chyba to jest jedna z kluczowych informacji, a została niestety źle zrozumiana....
To smiesne, poniwasz wedlug mnie, Ogniem i Mieczem jest najlepsza adaptacja trylogii!!!!! ;)
9# Izabella Skorupko nie rozebrala się w słynnej scenie kąpieli w jeziorze, zagrała ją dublerka. 😉
To ciekawe, bo w innych filmach nie miała problemu z nagością
Michał Ogórek W amerykańskich filmach owszem, a w jakimś polskim co się będzie pokazywać
pawel enn fakt.
Przystojny Autysta w Operacji Samum Anna Korcz sie nie rozebrala?
10# na potrzeby filmu Skorupko splotła swoje włosy w jeden warkocz, a drugi był doczepiony ;)
Nareszcie nowy filmik! Z chęcią go polajkuję ;)
czemu najgorsza część mi się podobała
mi też film się podoba (dlatego też zrobiłem odcinek). Jednak w porównaniu do pozostałych części, film wypada niestety najgorzej
może dlatego ze miał ogromny potencjał zmarnowany przez samego reżysera i budżet.
Dla mnie właśnie najlepiej
nie wiedziałam że ta część jest źle oceniana, mnie się najbardziej podoba z całej sfilmowanej trylogii, chociaż może dlatego że na tej byłam w kinie, ale podobno trylogię miał robić reżyser Krzyżaków, wtedy dopiero byłoby kino, bo Krzyżacy są najlepsiejsi
A mi się najbardziej podoba Ogniem i Mieczem z trylogii, to kwestia gustu, ale ja najbardziej lubię tą część. Jest nowsza od dwóch poprzednich, ma porządny soundtrack, dobre wątki humorystyczne Zagłoby, o wiele lepsze charakteryzacje.
Rewelacyjny film 🎉🎉🎉❤❤❤
Najgorsza? Ja lubie najbardziej "Ogniem i Mieczem".
Najgorsza i piszę o tym z bólem.
Najgorsza....niestety. Popatrz jak jest zrobiony Potop!!!
@@naonaonia No ja nie wiem, ale 5h oglądania, to nadto ;D
@@arabzkebabu7805 A może kebab z Araba?))) 5 godzin filmu ci długo?!! To dawaj oglądać Potop= 6. 5 godziny!!! A ja byłam na premierze tego filmu w kinie!!! Na Potopie strasznie dużo jedzą i piją. I nas starsi koledzy ze starszych klas uprzedzili o tym, bo byli dzień wcześniej na przedpremierze.. To mu zameldowaliśmy się do kina z wałówką i termosami!!))) Oni jedli, to my też!!
@@naonaonia Potop i jego wściekła denerwująca ścieżka dźwiękowa jest drętwy.
Nie zgodzę się z tchórzliwym Zagłobą. Tylko w filmie OGNIEM I MIECZEM Zagłoba chwyta za szablę i rozkwasza dwóch kozaków kiedy się ukrywa w stodole. W pozostałych filmach jest właśnie takim "przybłędą" jak sam
o sobie mówił.
10 ciekawostka. Domaharow nie znał języka ukraińskiego i wszystkie jego repliki oraz pieśń narodowa "Ой чий то кінь стоїть" (Oj czyj to koń stoi) byli oddzwięczone przez innych aktorów.
I tak, według mnie, "Ogniem i mieczem" jest najlepszą ze wszystkich filmów tej trylogii
11. ciekawostka. Nie znał też polskiego dlatego dostał dubbing od Jacka Rozenka ;)
12. Ciekawostka - początkowo Bohuna miał zagrać Bogusław Linda ale nie zgodził się na to, gdyż w międzyczasie grał ks. Robaka w "Panu Tadeuszu" i uważał scenariusz za zbyt "komiksowy" - tak gdzieś przeczytałam.
"Ogniem i Mieczem" pomimo swoich wad mi się podobał. Byłem na nim 3 razy w kinie w 1999 r. Jedyne zniesmaczenie wg. mnie to że Hoffman, zbyt ostrożnie pokazał pojedynki w bitwach kozaków z nasza husarią, gdzie na jednego ginącego kozaka, naszych ginie ok. trzech. Ta proporcja pewnie jest dlatego żeby nie drażnić ukraińskich widzów. Po drugie, reżyser nie pokazał ani nawet nie wspomniał w filmie o bitwie pod Beresteczkiem na końcu powieści, a wystarczyło by tylko wspomnieć o pogromie kozaków i od razu nasze samopoczucie wychodzących z kina byłby lepsze.
Bitwa pod żółtymi wodami też została pokazana "nie tak". W filmie pokazane jest, że trwało to dwa dni, w rzeczywistości nasi bronili się znacznie dłużej, bo dwa tygodnie, jeśli mnie pamięć nie myli. Poza tym jest też scena jak hetman wydaje debilny rozkaz szarży husarii w momencie gdy padał deszcz i zrobiło się ogromne błocko. W rzeczywistości nikt nie byłby takim debilem, a na pewno nie hetman, czyli wysokiej rangi dowódca, żeby posyłać ciężką kawalerię w takie bagno. Już nie wspominając o tym, że w tamtej bitwie nie uczestniczyła husaria, bądź było jej bardzo mało, na pewno nie tyle co w filmie.
Tom Twardowski Fakt, Kozacy są tam pokazani wyjątkowo łagodnie i gdyby nie to, że główni bohaterowie (ta trójka) to Polacy to jakiś neutralny widz mógłby czuć sympatię bardziej do Kozaków. A co do scen batalistycznych to to jest żenada. Czy tam ktoś ginie w walce? Chyba nie, bo wszyscy spadają sami z koni, żadnych ciosów cięć szablą, o kopiach nie wspomnę. Wygląd i szyk husarii też niehistoryczny i widać, że tanie kostiumy i wszystkie takie same. Wiem, że niski budżet, ale nie można było jednej sceny zrobić gdzie ktoś dotaje kopią, albo szablą? Chyba tylko to ucięcie 3 głów to jedna tego typu scena. Ten film ma wiele plusów, lubię go, ale na wiele scen wręcz nie da się patrzeć
Zawsze śmieszyła mnie scena jak skrzetuski jedzie z poselstwem na Sicz chyba i na ich obóz napadają tatarzy i uprowadzają Skrzetuskiego, walka w tamtym momencie wygląda tak komicznie, że aż mi się głupio zrobiło :P
Faktem jest że posłał a te błocko to polskie tłumaczenie klęski, a zapowiadali że batami czerń uspokoją
Wiele razy oglądałam Ogniem i mieczem,Potop i napewno jeszcze nie raz je obejrzę bo są wspaniałe 👍💞😍🌹
Wspaniały film, uwielbiam dymka Bohuna, i taniec Heleny ze skrzetuskim
Jeden z najlepszych filmów które widziałem
Warto dodać, że połączenie bitew miało miejsce nie tylko w kontekście Zagłoby (mniejsza o drobną pomyłkę w nazwaniu bohaterów przez Pana) ale również w przypadku Skrzetuskiego, w trakcie szarży pod Zbarażem Skrzetuski zabija Burdabuta (który w książce również zginął z jego ręki jednak w bitwie pod Machnówką). Szczerze dziękuję za stworzenie takiego zestawienia, zawsze można również stworzyć kolejne.
A jak ktoś chce posłuchać o wielkiej historii polskiej szabli z tamtego okresu i nie tylko zapraszam tu jest więcejjj .... szablotłuk polski
Zacznę od tego że ten film traktuję w pewien sposób osobiście.... miałem bowiem zaszczyt być seminarzystą u prof.Serczyka w czasie gdy ten film powstawał...a teraz ciekawostki ;)-profesor lubił żartować że przeszedł dzięki niemu do historii bo jego nazwisko jest pierwszym nazwiskiem w filmie-Sienkiewicz pisał "ku pokrzepieniu serc" - czarno/biało...i to ci źli to zawsze byli oni...a Hoffman postanowił że piękną bajkę trochę "uprawdziwi" - stąd właśnie obecność konsultanta oraz ukazanie pewnych faktów inaczej niż w książce /np. temperament Wiśniowieckiego, czy to że powstanie było pewną próbą walki z samowładztwem magnaterii polskiej/- pamiętam że konsultowano naprawdę detale, zastanawiano się nad ich prawdopodobnością... i tego pokłosiem było np. to że podczas bitew słychać wulgaryzmy /za co posypały się gromy;)/ ale...pewna nieformalna historia...morał - profesor zapytał grupę żołnierzy z 21bsp którzy dość głośno świętowali obok powrót z misji o to jakie teksty padają w wymianie ognia...i wyszło że "kxxxx" swoje prawa ma ...co potem było argumentem ;)-Dniepr zagrało jez.klimkowskie pod Gorlicami
Wczasie kręcenia filmu na poligonie w Biedrusku, wybrałem się na wagary, na plan filmowy. Chodziłem wtedy do SP nr 2 im H Sienkiewicza w Murowanej Goślinie. Fajne czasy 😉 Mój już były sąsiad, brał udział w tych scenach batalistycznych. Napieprzal w ten duży bęben, w kształcie misy 😀
W końcu nowy film!
Wielka szkoda, że nie wspomniałeś o Szymonie Kobylińskim, a jest to niewątpliwie ciekawostka z tego filmu. No i chyba to, że mało kto w Polsce miał wątpliwości co do obsadzenia Wiktora Zborowskiego jako Longinusa Podbipięty.
nie w Burłaje tylko w Krzywonosa, i nie zabija tylko rani, bo w następnych scenach kozak występuje z bandażem na głowie :)
circuz circuzowaty dokladnie
I nie Burłaje tylko Burłaja.Jak juz robisz takie filmiki wysil się trochę
4:51 Ten kozak to Krzywonos a dzban go nie zabija ponieważ podczas sceny z Bohunem i Chmielnickim trochę potem możemy go zobaczyć z tyłu z opatrunkiem na głowie
Czekałem na kolejny materiał. :) Osobiście bardzo lubię "Ogniem i mieczem", w czasach późnej podstawówki z zamiłowaniem oglądałem je w kółko na kasecie video, w rezultacie znaczną część dialogów i scen znam na pamięć. :) Chętnie zobaczyłbym odcinek poświęcony trylogii Pana Kleksa w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego albo o którymś z dzieł Pasikowskiego ("Psy", "Kroll", "Słodko-gorzki").
Brakuje jeszcze ciekawostki o tym, że w 1999 roku "Ogniem i Mieczem" to był obowiązkowy film na Języku Polskim w większości szkół w Polsce! Pamiętam do dziś jak jechałem na to do kina z przymusu. Trzeba było! Za brak obecności na filmie groziła jedynka.
: D no u mnie też, jednak to przynajmniej trylogia, a po co obowiązkowo iść do kina na Wesele Smarzowskiego to wie chyba tylko moja polonistka
A jakie zdanie macie na temat tego filmu po latach?
@@97kos pamietam jak dzis, 21 marca 1999. W trakcie filmu byla przerwa. Mialam wtedy 14 lat. W pewnym momencie przestalam ogladac. Nudne. W dodatku nie rozumialam kluczowych dialogow. Nie byly po polsku.
Nie wiem przez kogo jest uznawana... Jak dla mnie jest to jeden z najlepiej zrobionych polskich filmów kostiumowych! A winę za ew. "gorszość" ponosi sama historia, bo jest to najsłabsza część trylogii, postacie dość papierowe i jednostronne, ale tu już reklamacje do pana Sienkiewicza ;)
Czy pozostałe 2 cz. mają 2 tak piękne piosenki jak "Hej sokoły" czy "Dumka na 2 serca"?
Tą część lubię najbardziej
Noo w koncu wróciłeś! :) extra montaż!!!!
Obojętnie kiedy i jak ale wspaniały film i obsada nie widziała bym tylko jedno Lindy jako Bohun
To jest mój ulubiony film
Byłam w Biedrusko w czasie nagrywania filmu, jako uczestnik wycieczki rowerowej. Ktoś pokazał mi gdzie stoi reżyser, usłyszałam śmieszne polecenie, koniec nagrywania, oddać wąsy ( i brody, czy też brwi). Ścigały nas wtedy chmary dziwnych i dokuczliwych much. Zastanawiam się czy te muchy dokuczały też ekipie filmowej...
Serdeczności i spełnienia
Great movie!....
4:51 Po pierwsze- "Burłaja|, nie "Burłaję"; po drugie- to jest akurat Krzywonos.
Świetny film!
Ja uwielbiam ten film
Film byl na prawde dobry !
Uwielbiam ten film
Super, więcej historii!
Ten film to profanacja powieści Henryka Sienkiewicza. Lepiej było go nie zaczynać niż zrobić coś takiego. Sienkiewicz w grobie się przewraca. Wołodyjowski, mistrz nie mający sobie równych przedstawiony jest w pojedynku z Bohunem jako mu równy i tylko przypadkiem nie przegrywa pojedynku. Walczą chlapiąc i przewracając się wzajemnie w wodzie po kolana, czego w powieści nie ma. To nie jest ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza tylko satyryczne odniesienie do tej powieści. Ale Hoffman boi się urazić Ukraińców jak widać. Jakby kręcił Krzyżaków, to w jego ekranizacji właśnie oni wygrali by bitwę pod Grunwaldem. No, w najlepszym razie byłby remis ze wskazaniem na Krzyżaków.
Zarąbisty film. Scenografia rezyseria,aktorstwo najwyższej klasy.
4:55 to Krzywonos a nie żaden Burłaje. I przeżył to zdarzenie
Mój tata widział jak kręcili scenę przy kapliczce 6:00 i od czasu do czasu jeździmy pod nią na rowerach z kolegami
Dokad?
wreszcie film 🎥🎬
Jak babcia mi kupiła pierwszego kompa (Celerona 500, NVIDIA riva tnt2, itp) to jak koleś go przyjechał montować to przywiózł piracką Fifę 2001, Raymana 2 i właśnie ten film :)
Dla mnie kolejność 1. Potop (arcydzieło), 2. Ogniem i Mieczem (w amerykańskim stylu), 3. Pan Wołodyjowski.
Uwielbiam ten film:)
Zajebisty film 😊
Film najsłabszy z całej trójki trylogii, nie znaczy to że jest zły. Film ma genialną muzykę i Bochuna, jedna rzecz której nie da się obronić w tym filmie to rola Zamachowskiego, nie ta aparycja nie ten kaliber aktora.
Skoro używałeś "100 dni Hoffmana" jako źródła, to warto było dodać, że plan 100-dniowy ostatecznie się nie powiódł i zdjęcia skończono w 118 dni ;)
to coś jak z wojną stuletnią
Byłem statystą jako Kozak konny,3 m-ce.
ile płacili?
@@MrJERZYK54 no i?
@@MrJERZYK54 Cześć Jurek. A pamiętasz ogiery w Bogusławicach, Wajdę i trzynasty pułk ułanów?
Nie mylcie Burłaja z Krzywonosem. Film/serial różni się od książki diametralnie. I tak go uwielbiam. :)
Mnie rowniez bardzo sie film podobal!
Hofman najlepszym reżyserem jest.takich już niema .przepiękne filmy takich już nie będzie.
Hofman jeszcze żyje
To Krzywonos a nie Burłaj
W filmie zagrał go ten sam aktor co grał Krzywonosa ale w książce Zagłoba zabił Burłaja
Nie, Burłaj w filmie ginie podczas walki ze Skrzetuskim przy szarzy pod Zbarażem. Nie jest to nigdzie wspomniane ale tak można to wywnioskować z przekazanego nam obrazu na filmie i opisie Burłaja z książki.
w filmie: mało że to nie Burłaj to jeszcze wcale nie ginie - widać go w późniejszych scenach z (dość niechlujnie) zabandażowaną głową
Z ciekawostek:
- rola Fronczewskiego: jakbym nie zobaczył w napisach, to bym się w życiu nie domyślił;
- scena, w której Skrzetuski każe odjechać Bohunowi. Na pierwszych kopiach jest najazd na plecy Domogarowa, na których akurat przysiadła mucha. Na ekranie urosła ona do monstrualnych rozmiarów. Później tę scenę przemontowano, ale może uda się dotrzeć do pierwotnej wersji?
1:04 "Ogniem i Mieczem" jako powieść "antyukraińska"? A niby z jakiej racji?
Powieść była o tyle antyukrainśka, że w książce Kozacy byli zdecydowanie czarnymi charakterami, ale z tego co pamiętam w filmie sytuacja została przedstawiona mniej czarno-biało
@@meridaskywalker7816 Wiesz ile błędów, także błędów prezentyzmu, zaprezentowałeś w tym swoim jednym zdaniu? Będę miał trochę czasu to się później do nich odniosę.
@@cetus4449 Tak, wiem że kiedy Sienkiewicz napisał tę powieść nie istniało jeszcze takie państwo jak Ukraina.
A dla mnie to ulubiona część bo jedyna która tak nie trąci myszką. I muzyka i obsada...
Świetny film. Genialna ekranizacja Sienkiewicza.
No i postawienie Bohuna miał zagrać Bogusław Linda. A o rolę Heleny starała się wówczas Joanna Brodzik która również wystąpiła epizodycznie w ogniem i mieczem. Iza przepiękna ale moim zdaniem Brodzik miala adekwatna urodę do książkowej Heleny..ale cóż..:)
No tak obsada aktorska trafiona. Tuchaj Bej (40)vs Olbryski. Wiśniowiecki 36 vs Seweryn rówieśnik Obryskuego. Rzędzian, Wołodyjowski to byli nastolatkowie w powieści. Helena miała 18 lat. Hoffman gwiazdy wolał po osądzać. A Horpyna z opisu powieści niebyła tak brzydka jak filmie. Szkoda że nie zagrała Horpyny barmanka z Karczmy. Jak planowano pierwotnie. W poiesci była mowa że Horpyna była tęga ale też i miała seksapil
Najgorsza obsada w całej trylogii, ale Zamachowski przynajmniej był świadom, że z legendą Łomnickiego nie może się mierzyć i do swojej roli podszedł z pokorą.
Prawda.
Dodam jeszcze, że w książce Helena miała czarne oczy i czarne włosy i w przeciwieństwie do filmowej, była raczej nieśmiała i początkowo trochę się wstydziła Skrzetuskiego.
A z Horpyny (która jest moją ulubioną postacią z tej części trylogii) niestety zrobili w filmie stereotypową czarownicę, a w książce nie tylko była ona młodsza (Sienkiewicz nazywał ją "dziewką"), ale też nie siedziała cały czas w swojej chałupie w Czarcim Jarze, tylko jeździła z Kozakami i nawet ubierała się podobnie jak oni. Do tego nie wiem skąd wziął się pomysł, żeby Horpyna była taka brutalna wobec Heleny, bo w książce skończyło się na słownych docinkach. Do tego Helena w pewien sposób się z nią zaprzyjaźniła i przeraziło ją to, że Rzędzian zabił Horpynę kiedy przyjechali ją uwolnić.
Powiem tyle- widziałam "Ogniem i Mieczem" po obejrzeniu dwóch wcześniejszych ( a książkowo późniejszych) części i tyle powiem- słabizna. Aczkolwiek odcinek super ^^
Ismira Merowingowie Słabizna to może nie, ale troszkę słabiej wypada niż dwie pozostałe, tak około 6,7/10... Pan Wołodyjowski to 9/10 (żeby zamienić Łapickiego na Nowickiego to samobójstwo - w serialu był ten pierwszy, Potop 8,5/10 (długość filmu w przeciwieństwie do pozostałych, oraz gra Olbrychskiego w zupełnie innej roli to mówiąc szczerze, zbyt duży szok, no i ubolewam nad tym, że Zagłoba był grany przez kogoś innego, Wichniarz był dobry, ale do Pawlikowskiego się nie umywa) 🤔
Wiem, że włączy się w tym filmie z Kozakami, ale nie są oni przedstawiani jako najwięksi złole. Pokazane są rację zarówno jednej, jak i drugiej strony. W sumie to raczej pokazuje jak poklucilismy się że swoimi najbliższymi braćmi.
Masz urojoną wizję przeszłości.
@@cetus4449 Sami aktorzy, którzy grali w filmie, mieli podobne zdanie. Poza tym nie mówię o przeszłości, tylko o tym jak była ona przedstawiona w filmie.
Zayebisty kanał.
Ciekawostka numer 9: za rozłogi robiła dekoracja przedstawiająca jedynie szkielet frontu domu (widziałem ją na własne oczy) i nakręcono tam jedynie scenę, w której bohaterowie wchodzą do środka. Dekoracja ta znajdowała się w okolicach Sierpca. Pozostałe sceny rozgrywające się w rozłogach nakręcono w studio.
A Zagłobę pierwotnie miał zagrać Janusz Gajos.
OiM to najlepsza ekranizacja trylogii - wg. mnie :)
Najgorsza !
bardzo fajne nowy swietny montaz i design
Małe sprostowanie. W filmie rzucony dzban nie zabija Kozaka, a go rani. Można później zobaczyć Krzywonosa z opatrzoną głową obok Chmielnickiego w namiocie. Poza tym bardzo ciekawy film
Zrobisz film pt ciekawostki o Czterdziestolatku ?
Za łebka na wideo miałem i oglądałem ponad 100 razy. Znałem na pamięć 99% dialogów i jak ktoś użył w rozmowie kilku słów jakie padały w filmie to cala scenę na pamięć leciałem. Haha jaralem się tym filmem jak świnia błotem i nawet zacząłem czytać przez to trylogię ale chyba nie skończyłem bom za młody był. Rocznik 91
Nie jest prawdą, że to kwestie finansowe nie pozwoliły zrealizować zdjęć pod twierdzą Zbaraż na Ukrainie. Ponieważ ekipa rozważała również lokalizacje zagraniczne, w tym na Bałkanach. O niemożności realizowania zdjęć na Ukrainie zadecydowały inne względy... Pomyślałeś może, że to były te same względy, co w pkt1? To znaczy, że Ogniem i Mieczem jest antyukraińska?
Chcę tu obejrzeć cały POTOP
zrezygnowanie z bitwy o Podbipiete byla moim najwiekszym rozczarowaniem w tym filmie jako ze uwaza ze byla to najbardziej emocjionalna scena w ksiazce...szkoda
👍Супер фильм. Супер книги
Ja akurat chciałam napisać filmowe kwestie w,, Noc w muzeum" Pierwsza kiedy strażnik próbuje pogodzić kombojów i Rzymianów w pewnym memencie przywodca kombojów mówi:
,, -Co to ma być 1 z 10?"
Albo kiedy strażnik (naprawdę nie pamiętam imienia) próbuje zamknąć kapucynkę Dekstera i daje mu zabawkowe kluczyki mówi:
,, Co tobie wojewodzie to nie tobie smrodzie."
Zagłoba był rycerzem lubiącym alkohol a nie alkoholik udającym rycerza !!!!!
Trafny komentarz!
Gdzie filmiki? 😥
Kto chcę jeszcze milion odcinków z "Filmowych Kwestii"? Lajkujcie żeby widział ;D
Najgorsza z trylogii nie znaczy, że zła, bo to wciąż jedna z najlepszych polskich ekranizacji lektur szkolnych. Tak dużo Panu Wołodyjowskiemu nie ustępuje, najlepszy oczywiście był Potop.
ten co dostał dzbanem od pana Zagłoby to Krzywnos nie Burlaja , nie opowiadaj głupot!
Moja ulubiona część trylogi :D
Ogniem i Mieczem to totalny k0z4k jest
Oglądałem całą trylogię, ale OiM jakoś zawsze było mi bardziej bliższe. Film się podobał i nie rozumiem fali krytyki
Mamut Horeszko To nie był zły film, na współczesne czasy jeden z lepszych, ale niestety z pewnymi aktorami Hoffman się po prostu pomylił - Zamachowskim, Scorupco, neutralny Żebrowski... Brakuje kilku ważnych bitew... I to są dwa największe minusy tego filmu 🙂 Z tego wynika jego krytyka 🙂
Spoko, też rozumiem to, że film można by było nakręcić inaczej, dobrać innych aktorów i go znacznie wydłużyć (pełen luz, też bym chciał, aby trwał dłużej). Mimo to tak jakoś mi nie przeszkadzają jego minusy. Nawet gra aktorów podobała mi się, chociaż może się na tym po prostu nie znam. Film wg mnie był po prostu dobry i tyle. Polecam
to tak jak przeczytać całą trylogie i bredzić która część jest najgorsza... A najgorsza jest oczywiście część IV: "W ręku Boga" :)
"W ręku Boga" to totalne badziewie. Autor kontynuacji nie zwracał uwagi na daty i na wzmianki Sienkiewicza co do przyszłych losów bohaterów powieści.
W porównaniu do części poprzednich ten wyglądał jak parodia xD Z resztą co oni zrobili z mistrzem Wołodyjowskim...czy naprawdę mamy tak mało aktorów? Zamachowski świetnie Jaskra zagrał ale nie mistrza szabli xD
nie lubię tego aktora, ale do jego Wołodyjowskiego nie mam zastrzeżeń, no poza małym "niedopatrzeniem", w scenie w której Zagłoba mówi o nim że oczu nie może oderwać od Heleny, wcale się na nią nie patrzy, nie zagrał tego oczarowania Helą
W porównaniu do Łomnickiego grał jak amator xD robiąc karykaturę jego postaci ;P taki fajtłapa/niezdara a nie mistrz szabli i o to mi głównie chodzi. A co do filmu oczywiście mi się podobał ale jak wspomniałem w porównaniu do poprzednich części to wygląda jak parodia...część aktorów też tak gra.
może to wersja komiksowa ; ) jak na 3 dni kręcenia pojedynku z Bohunem scena mogła wyjść lepiej, jak wspomniał Hoffman w "kulisach superprodukcji" to było dla niego przede wszystkim spotkanie po latach w gronie starych znajomych - widać
Dokładnie, Zamachowski nie pasuje do tej roli... Tylko Łomnicki umiał wczuć się w tę rolę, no ale niestety nie dożył czasów kiedy film był realizowany 😔
A jak ktoś chce posłuchać o wielkiej historii polskiej szabli z tamtego okresu i nie tylko zapraszam tu jest więcejjj .... szablotłuk polski
Zamachowski się nie popisał przez co w tej scenie cały czas filmowali Domogarowa
Do Kowalewskiego natomiast bardziej pasowała rola Rocha Kowalskiego niż Jana Onufrego Zagłoby
Zdecydowanie lepszy byłby to fil gdyby kręcili go w tym samym czasie co pozostałe części
Gdyby nie zwlekali z tą częścią film na pewno miałby lepszą obsadę
Ale niestety nie mogli , bo cenzura , by tego nie puściła😢
U Sienkiewicza Bohun jest niepiśmienny, a w filmie jest scena gdy czyta list...
Maciej Szymanski Bycie nie piśmiennym nie oznacza bycie nie potrafiącym czytać.
Niepiśmienny piszemy razem. Łyso ci półanalfabeto?
W między czasie już się nauczył - miał czas.
Moim zdaniem film jest zajebisty i za krótki
NIe było słowa o głównej bohaterce, której rolę 17 letniej dziewczyny zagrała stara doopa 23 lata starsza.
Dobranoc
waść raczysz pierdolić 🤪
Omyłka w ciekawostce #6: rzucony przez Zagłobę dzban zabija(?) nie Burłaja, a Krzywonosa.
Popełniłeś rażący błąd: Rozłogi w książce i filmie zostały spalone na rozkaz Bohuna, a nie księcia Jeremiego Wiśniowieckiego!!!!
to jeremi wiśnioweiecki kazał podpalić rozłogi jak znaleźli skrzetuskiego a kazał spalić je po tym co zrobili chłopi z wsią.Słynny cytat:"Baby z dziećmi wygnać domy spalić a chłopom podziękować" czy coś w tym guście.
AgroDudaTEAM Ten cytat brzmiał tak: ,,Chaty przeszukać jak znajdziecie coś z dworu, baby z dziećmi wygonić, a chłopom podziękować"
Najprzystojniejszy jest Skrzetuski ❤️❤️❤️😍
Dla mnie Bohun 😍