Uwielbiam te state filmy z PRL-u. Sposòb opowiadania o najprostrzych nawet czynnościach jest bardzo intetesująvy i wciągający.👏👏👏 Chylę czołapr,ed autorami. Dięki za publikację.👍
Tak precyzyjnie wytłumaczone te przygotowanie i ostrzenie piły traka, jakbym oglądał japoński program edukacyjny. Brawo realizatorzy, brawo Pracownicy. Serdecznie Wszystkich pozdrawiam 😀.
Paradoksalnie, na wydziale technologii drewna wciąż korzysta się z wiedzy, jaką zawarl w swoich podręcznikach prof. Orlicz, którą przedstawia ten film. Tartacznictwo to piękna sprawa, a przygotowanie i właściwe zamocowanie piły trakowej to naprawdę niełatwa rzecz. Film przepięknie zrealizowany!
Naprawdę przerażające jest podejście do BHP przy takim klepaniu piły trakowej. Ten klepiący po kilku latach nic już nie słyszał i dopiero wtedy mógł zostać przodownikiem pracy.
wszystkiego brakowało to sporo czasu szlo w naprawę, teraz koszt zakupu nowego wychodzi taniej ( maszyny do ostrzenia+ kilka os zatrudnionych, wyspecjalizowanych w danej dziedzinie+ pomieszczenia itd) czy to lepiej?!?
@@janusznowak4455 Aleś ty tępy ale czego się spodziewać jak ludzie po maturze nie wiedza ile to 57 +154 xd W sklepie to sobie możesz deski na karmnik kupić Deski se sklepu a mleko z biedronki a potem pytanie w google /jak wydoić biedronkę xD
Witam wszystkich. Kiedyś też powstał podobny film o kolejnictwie, komputera oraz taśmy perforowanej. Dotyczyło to pracy manewrowej na kolei. Bardzo bym poprosił o link do tego filmiku bo nigdzie nie mogę odnaleźć. Pozdrawiam serdecznie
To jest drogie dziecko straż przemysłowa inaczej stójkowy i szpicel w jednej osobie Pilnował żeby nie kradli nie pili i nie złorzeczyli na komunizm i lenina xD
@@listonoszpat233 To byli wyjątkowi debile Jak pracowałem na centrali telefonicznej to był do czyszczenia styków byl czysty spirytus który oczywiście szedł w gardło Taki podobny baran a miałem ich 4 na zmianie wpadli na pomysł żeby spirytus skazić dobrze że cieć nas ostrzegł bo byśmy się potruli Na tą straszną katastrofę zastosowaliśmy odwet go bańki e spirytusem dosypaliśmy z 1 kg kalafonii xD po czyszczeniu styków tym specyfikiem 2300 numerów z 6000 przestało działać po dobie xD było takie pieklo i awantura ze aż o komitet partii i UB sie oparło Smutni panowie najechali węsząc sabotaż Po całym incydencie czysty wrócił kierownika ochrony i kierownika centrali wyjebali na kopach i już nikomu głupie pomysły do głowy nie przychodziły
Myślisz, że za komuny poza filmikami propagandowymi ktokolwiek tak pracował? Jak słyszę opowieści górników, energetyków czy metalurgików z tamtych czasów to się dziwię, że ktokolwiek przeżył olewanie BHP i kradzież wszystkiego co nie było przykręcone.
Nawet poradniki Sandvik, Udeholm czy słynna szkoła w Rossenheim badź kanadyjski sawfiler tak nie tłumaczą ? To jest mistrzostwo, "chyba lepiej niż japończycy". Dlaczego ten system upadł ?
Czego ten lektor nie mówi Ł ? 😤 Może niektórym się to podoba, ja osobiście używam poprawnej polszczyzny. Przypomina mi to jakiś akcent ukraiński czy białoruski, nie przepadam... Ale lika pod filmem i tak zostawiam 😌
Tego już mało kto używa bo powolne energożerne i nie praktyczne Taśmówką potniesz szybciej i wytniesz to co chcesz i jak chcesz a tu jak ramę ustawisz to tylko takie deski ci wyjdą
Na pewno obecnie jest dużo mniej zabawy niż na filmie. A jeśli w pile dojdzie do jakiejś skazy jak np. ułamanie zębów to się już jej nie naprawia tylko idzie na złom. A sam proces ostrzenia stępionych pił to najpierw rozprowadzenie na specjalnej maszynie, po czym szybkie przetarcie pędzlem z olejem, aby usunąć żywicę, następnie ostrzałka i piła idzie na traka.
W rzeczy samej. Pięknie wchodziły w ziemię. Maczety też niezle wychodziły. Ale to już z pił które miały ok 10cm szerokości. Dalasza ich eksploatacja nie miała sensu gdyż falowaly.
Spójrzcie ile ruchów wykonanych i ile miejsca potrzeba było do ogarnięcia brzeszczotów. Dziś wystarczy wieszak na nowe piły taśmowe i na zużyte. Ogarnie to jeden człowiek. Całe szczęście że się rozwijamy a nie zwijamy.
Bo to był odzysk sprzętu, który po naostrzeniu nadal nadawał się do pracy. Teraz jak się stępi to wyrzucić i kupić nowe... a tyle gadania na świecie o ochronie środowiska, śladzie węglowym itp...
Zupełnie Pan nie zrozumiał tego filmu . Kiedyś mimo słabszej technologii potrafiono coś używać wielokrotnie,dzięki naprawianiu . Dziś Pan umie jedynie przewiesić pile z jasnego wieszaka na drugi ,gdzie tu rozwój ?
@@AtakNAciebie rozwój jest tam gdzie się eliminuje zbędne ruchy. Nawet na tym filmach widać jak tarcica była brzydko wytarta, cała postrzępiona. Dziś jest dużo lepiej wycinana, szybciej i taniej. To jest rozwój. Wyobraża Pan sobie sytuację gdzie firma remontowa zatrudnia fachowca do ostrzenia nożyków do tapet?
Bardzo fajny materiał, ale zastanawia mnie, czy naprawdę każdemu brzeszczotowi poświęcało się tyle uwagi. Film trwa prawie 20min ciekawe czy aż tyle trwało przygotowanie jednego ostrza. Przecież oni by częściej ostrzyli te piły, niż cieli nimi drewno.
Nie poświęcano. Ciąłem takim trakiem i wyglądało to tak że tylko spaleniznę my skrobali z piły Potem piły rozwodziłem czyli wygindłem zęby jeden. W prawo drugi w lewo. Następnie ostrzenie i heja na trak. Nikt się tak nie bawił w mycie i klepanie pił.
@@mrozu1972 potwierdzam. Pracowałem na traku kilkanaście lat temu. Tyle że sporo nowszym. Pił nikt zbytnio nie czyścił. Rozwiadanie zębów pod miernik A potem heja na ostrzałkę, gdzie trzeba było uważać by nje nie było zadry na zebie bo popychacz się zawiesil na niej i w konsekwencji tarcza ucinała żeby. A potem to już montaż na maszynę. Do tej pory pamiętam ich napinanie. Od góry były uchwyty spoczywające na ramię traka. Uchwyt trzymal pile za listewki. Od góry miał napinacz na zasadzie mimisrodu. Ciągnęło się takim kluczem długości ponad metr za wystający element uchwytu. Potem tylko sprawdzanie przymiarem czy piły trzymają kąt i można było ciąć. Ktoś jeszcze miał do czynienia z takimi maszynami?
@@gwidon9972 Kolego,a możesz powiedzieć jak ustawiało się piły w ramie żeby były w pionie?Na zasadzie grawitacji?Do ustawienia rozstawu pił były przekładki(klocki) o danej grubości .I później naciągało się tylko tak wiszące piły czy był na to jakiś inny sposób żeby były w pionie ?Nie pracowałem nigdy na takiej maszynie ale bardzo mnie to ciekawi.
@@otas1853 Ja się zastanawiam gdzie te wszystkie "dechy" szły bo w sklepach wszystkie meble robione czy z trocin czy płyty pilśniowej czy paździerzowej. Swoją drogą dzisiaj już nikt tak chyba do zawodu nie przyucza.
Co wy wszyscy macie do tego "ł"? Nigdy was nie xadtanowiło czemu litera oznaczająva tę głoskę to przekreślone "l"? To jest brzmienie pierwotne tej głoski. Teraz te wszystkie yntlygenty 'wyksztaUcone" w "czeciej erpe" nawet nie słyszą, że wymawiają "ł" jak "u". Pewnie dlatego, że "ciennikasze z telavizji" posługują się już nie językiem polskim a "polskawym".
Piątek przed północą... już dawno powinienem mieć ze dwa promile a ja oglądam film o tym, jak klepać i ostrzyć piłę tartarczną z połowy XX wieku.
Haha nie Ty jeden :)
@@gwidon9972 jest nas wiecej
2 promile od jedzenia tego💩??? No nieźle.
@@rufus4333 Witajcie w PRL bis
@@rufus4333 2024 piątek, czternaście po 23, same story bro
Uwielbiam te state filmy z PRL-u.
Sposòb opowiadania o najprostrzych nawet czynnościach jest bardzo intetesująvy i wciągający.👏👏👏
Chylę czołapr,ed autorami.
Dięki za publikację.👍
Tak precyzyjnie wytłumaczone te przygotowanie i ostrzenie piły traka, jakbym oglądał japoński program edukacyjny. Brawo realizatorzy, brawo Pracownicy. Serdecznie Wszystkich pozdrawiam 😀.
Dziękuję 😀🚜.
Tych animacji 3D to się nie spodziewałem😮
"Włóż okulary trzyde" :😀
Ani zdjęć zwolnionych 😮
7 rano..... Se patrzę jak piłę wyklepać na klawo🎉
Miło słuchać, gdy ktoś mówi poprawnie po polsku. Teraz o to niełatwo.
Wzdluż prawidlowo zalożonej pily po jakiemu to?
jakie poprawne?! chłop złe nie potrafi powiedzieć.
@@arkadiuszmiotk7538jak powinno brzmieć według ciebie?
Paradoksalnie, na wydziale technologii drewna wciąż korzysta się z wiedzy, jaką zawarl w swoich podręcznikach prof. Orlicz, którą przedstawia ten film. Tartacznictwo to piękna sprawa, a przygotowanie i właściwe zamocowanie piły trakowej to naprawdę niełatwa rzecz. Film przepięknie zrealizowany!
Witam. Kiedy, oraz jaką specjalność kolega ukończył i na której uczelni? Jeśli można spytać.
@@rafakobylinski5240 mozna :) technologia drewna, SGGW, ub.rok. Kolega tez z branzy?
Brzeszczoty Globus - klasa sama w sobie
Dokładnie.
Zgadza się
Ciekawe filmy. Przypomina mi się czytanie dawno temu Młodego Technika i książek Adama Słodowego.
Film fantastyczny, bardzo ciekawy. Trochę jednak przeraża mnie ilość osób zaangażowanych w naprawę pił.
Naprawdę przerażające jest podejście do BHP przy takim klepaniu piły trakowej.
Ten klepiący po kilku latach nic już nie słyszał i dopiero wtedy mógł zostać przodownikiem pracy.
Dziękuję!
Jakby do takiego traka zamiast drewna wkładali polityków, to bym się zatrudnił jako ślusarz-wolontariusz i ostrzyłbym całą dobę za darmo! ;)
Lektor, który mówi PIŁĘ, a nie piłe. I to Ł przedniojęzykowe😗😉😊
Uwielbiam te "L" zamiast "Ł" 🥰
To nie jest "L" ani "Ł", tylko coś pomiędzy. Wymawia się to dotykając językiem podniebienia. Spróbuj tak wymówić np. "bułka" 😊
Tzw. ruskie zaleciałości językowe, na szczęście już mamy to za sobą.
15:40 "...charakterystyczny niebieskawy nalot..." na filmie cz-b
I te berety z antenką, to byly fachowce
Każdy wyklepany brzeszczot to cios w podżegaczy wojennych !
wszystkiego brakowało to sporo czasu szlo w naprawę, teraz koszt zakupu nowego wychodzi taniej ( maszyny do ostrzenia+ kilka os zatrudnionych, wyspecjalizowanych w danej dziedzinie+ pomieszczenia itd)
czy to lepiej?!?
Kto w dzisiejszych czasach potrafi ustawić Piły w traku ramowym, no i obsłużyć go. Mówię o starszych konstrukcjach
Pewnie jacyś emeryci się znajdą lub miłośnicy retro. Czasy się zmieniły a technologie poszły do przodu i takie umiejętności nie są potrzebne.
Ten co tego jeszcze używa i ten co się od tego pierwszego nauczy
gościu teraz to się kupuje drewno w sklepie jakie chcesz, a nie ostrzy jakieś piły LOL
@@janusznowak4455 mleko z biedry a pieniądze z bankomatu
@@janusznowak4455 Aleś ty tępy ale czego się spodziewać jak ludzie po maturze nie wiedza ile to 57 +154 xd
W sklepie to sobie możesz deski na karmnik kupić Deski se sklepu a mleko z biedronki a potem pytanie w google /jak wydoić biedronkę xD
A kiedy pokażecie w końcu słynny film "Obróbka metali szlachetnych metodą skrawania"?
Globus Wapienica w Bielsku-Białej do teraz robią piły 😊
Witam wszystkich. Kiedyś też powstał podobny film o kolejnictwie, komputera oraz taśmy perforowanej. Dotyczyło to pracy manewrowej na kolei. Bardzo bym poprosił o link do tego filmiku bo nigdzie nie mogę odnaleźć. Pozdrawiam serdecznie
".….Nadzór techniczny..." 😂❤😂
No akurat tak to wyglądało w praktyce.
Brakło mi tu tej surrealistycznej muzyki jaka była użyta w filmie "Silniki prod WSK PZL Mielec " 🤣
Mam takie piły jeszcze po pradziadku
A co to za goryl z pałką przy pasie na samym początku filmu?
To jest drogie dziecko straż przemysłowa inaczej stójkowy i szpicel w jednej osobie Pilnował żeby nie kradli nie pili i nie złorzeczyli na komunizm i lenina xD
@@amixo1 A sam to robił przed czym pilnował no i że tych pił leń nie sprawdził bo przecież się na wszystkim najlepiej znał :-)
@@listonoszpat233 To byli wyjątkowi debile
Jak pracowałem na centrali telefonicznej to był do czyszczenia styków byl czysty spirytus który oczywiście szedł w gardło
Taki podobny baran a miałem ich 4 na zmianie wpadli na pomysł żeby spirytus skazić dobrze że cieć nas ostrzegł bo byśmy się potruli Na tą straszną katastrofę zastosowaliśmy odwet go bańki e spirytusem dosypaliśmy z 1 kg kalafonii xD
po czyszczeniu styków tym specyfikiem 2300 numerów z 6000 przestało działać po dobie xD było takie pieklo i awantura ze aż o komitet partii i UB sie oparło Smutni panowie najechali węsząc sabotaż
Po całym incydencie czysty wrócił kierownika ochrony i kierownika centrali wyjebali na kopach i już nikomu głupie pomysły do głowy nie przychodziły
@@amixo1no to fajna akcja 😂 nie jesteś czasem z okolic Rabki?
@@andrzejgwd2612 Nie Styk Śląskiego z Łódzkim
I to byli fachowcy.
Myślisz, że za komuny poza filmikami propagandowymi ktokolwiek tak pracował? Jak słyszę opowieści górników, energetyków czy metalurgików z tamtych czasów to się dziwię, że ktokolwiek przeżył olewanie BHP i kradzież wszystkiego co nie było przykręcone.
@@otas1853fakt ale ludzie mimo wszystko się znali na robocie. Teraz prawdziwych fachowców już nie ma.
@@MaDu_1967 Prawdziwi fachowcy wymyślili już maszyny, które same wykonują opisane w filmie czynności.
@@misiukisiutak, tworząc w ten sposób pokolenie kalek, które bez automatu nic nie ogarną...
to są osadzeni. Na początku filmu przechodzi strażnik z pałką.
Producent "Globus"działa po dzień dzisiejszy...
Fajne
Fascynujace
Jak dorosnę to też chcę zostać klepaczem pił trakowych
Nawet poradniki Sandvik, Udeholm czy słynna szkoła w Rossenheim badź kanadyjski sawfiler tak nie tłumaczą ? To jest mistrzostwo, "chyba lepiej niż japończycy". Dlaczego ten system upadł ?
Bo to tylko na filmie tak wygląda. W rzeczywistości opierdzielali się i kradli. Tego żaden system nie wytrzyma.
Czego ten lektor nie mówi Ł ? 😤
Może niektórym się to podoba, ja osobiście używam poprawnej polszczyzny. Przypomina mi to jakiś akcent ukraiński czy białoruski, nie przepadam...
Ale lika pod filmem i tak zostawiam 😌
Prawidlowo
No i na końcu trafi się pień z odłamkiem... i cała robota w...sdu . haha
Czasy się zmieniają. Dzisiaj o przygotowaniu pił do pracy decyduje jakiś majster, za komuny dbało o to ministerstwo. Ot co.
Oczywiście ślusarze
Nowe kombinezony robocze na potrzeby filmu 😉
I nowe berety, obowiązkowo z antenką.
@@jerzyjerzewski6162 i strażnik z pałką na początku filmu
Jestem ciekawy jak wygląda współcześnie, ten cały proces w tartaku. I wyszkolenie"operatora".
Wymiana piły na nową. Stara idzie na złom.
Tego już mało kto używa bo powolne energożerne i nie praktyczne Taśmówką potniesz szybciej i wytniesz to co chcesz i jak chcesz a tu jak ramę ustawisz to tylko takie deski ci wyjdą
Na pewno obecnie jest dużo mniej zabawy niż na filmie. A jeśli w pile dojdzie do jakiejś skazy jak np. ułamanie zębów to się już jej nie naprawia tylko idzie na złom. A sam proces ostrzenia stępionych pił to najpierw rozprowadzenie na specjalnej maszynie, po czym szybkie przetarcie pędzlem z olejem, aby usunąć żywicę, następnie ostrzałka i piła idzie na traka.
Nadzór techniczny widać, że inteligent - w krawacie, tzn. zwisie męskim prostym.
i nieawanturujący się :-)
Pytanie od kiedy w polskim języku zaczęto używać Ł ?
Ten w mundurze?To kto?
Czyżby materiał na zamówienie . . . . lasów " państwowych " ? ;)
mozna? mozna.
Normalnie oglądam jak gość ostrzy piłę. Chyba powinienem iść na jakąś terapię.
najlepej terapia z okna 11 pietra raz a dobrze
Po wonie atomowej jak przeżyjemy wiedza jak znalazł Gater się uruchomi a nowej maszyny żadnej
A jak się pila juz do niczego nie nadawała to piekne mlotyki sie robiło 👌
W rzeczy samej. Pięknie wchodziły w ziemię. Maczety też niezle wychodziły. Ale to już z pił które miały ok 10cm szerokości. Dalasza ich eksploatacja nie miała sensu gdyż falowaly.
I to jest recykling i ekologia, a nie polary z butelek.
Mój zaprzyjaźniony kowal wykonywał z zużytej piły noże do maszynki do objeżdżania buraków czy ogórków
a te okulary ochronne to wydawano tylko dla potrzeb realizacyjnych filmu
mam 2 pro a i tak oglądam...
Spójrzcie ile ruchów wykonanych i ile miejsca potrzeba było do ogarnięcia brzeszczotów. Dziś wystarczy wieszak na nowe piły taśmowe i na zużyte.
Ogarnie to jeden człowiek.
Całe szczęście że się rozwijamy a nie zwijamy.
Bo to był odzysk sprzętu, który po naostrzeniu nadal nadawał się do pracy. Teraz jak się stępi to wyrzucić i kupić nowe... a tyle gadania na świecie o ochronie środowiska, śladzie węglowym itp...
Zupełnie Pan nie zrozumiał tego filmu .
Kiedyś mimo słabszej technologii potrafiono coś używać wielokrotnie,dzięki naprawianiu . Dziś Pan umie jedynie przewiesić pile z jasnego wieszaka na drugi ,gdzie tu rozwój ?
@@AtakNAciebie rozwój jest tam gdzie się eliminuje zbędne ruchy.
Nawet na tym filmach widać jak tarcica była brzydko wytarta, cała postrzępiona.
Dziś jest dużo lepiej wycinana, szybciej i taniej.
To jest rozwój.
Wyobraża Pan sobie sytuację gdzie firma remontowa zatrudnia fachowca do ostrzenia nożyków do tapet?
@@peropero4157przecież dziś równierz ostrzy się piły tartaczne
@@arkadiuszmiotk7538 ta odpowiedź była napisana w kontekście tych innych, gdzie to, upraszczając, ostrzenie to za dużo fatygi...
Teraz już to umarło fachowcy też wymierają
Bardzo fajny materiał, ale zastanawia mnie, czy naprawdę każdemu brzeszczotowi poświęcało się tyle uwagi. Film trwa prawie 20min ciekawe czy aż tyle trwało przygotowanie jednego ostrza. Przecież oni by częściej ostrzyli te piły, niż cieli nimi drewno.
Nie poświęcano. Ciąłem takim trakiem i wyglądało to tak że tylko spaleniznę my skrobali z piły Potem piły rozwodziłem czyli wygindłem zęby jeden. W prawo drugi w lewo. Następnie ostrzenie i heja na trak. Nikt się tak nie bawił w mycie i klepanie pił.
@@mrozu1972 potwierdzam. Pracowałem na traku kilkanaście lat temu. Tyle że sporo nowszym. Pił nikt zbytnio nie czyścił. Rozwiadanie zębów pod miernik A potem heja na ostrzałkę, gdzie trzeba było uważać by nje nie było zadry na zebie bo popychacz się zawiesil na niej i w konsekwencji tarcza ucinała żeby. A potem to już montaż na maszynę. Do tej pory pamiętam ich napinanie. Od góry były uchwyty spoczywające na ramię traka. Uchwyt trzymal pile za listewki. Od góry miał napinacz na zasadzie mimisrodu. Ciągnęło się takim kluczem długości ponad metr za wystający element uchwytu. Potem tylko sprawdzanie przymiarem czy piły trzymają kąt i można było ciąć.
Ktoś jeszcze miał do czynienia z takimi maszynami?
@@gwidon9972 Kolego,a możesz powiedzieć jak ustawiało się piły w ramie żeby były w pionie?Na zasadzie grawitacji?Do ustawienia rozstawu pił były przekładki(klocki) o danej grubości .I później naciągało się tylko tak wiszące piły czy był na to jakiś inny sposób żeby były w pionie ?Nie pracowałem nigdy na takiej maszynie ale bardzo mnie to ciekawi.
@@mrozu1972 dzięki właśnie tak myślałem, że to całe "klepanie" i sprawdzanie przymiarek powierzchni wygląda jak przerost formy nad treścią.
@@gwidon9972 dzięki za odpowiedź zwłaszcza za ten szczegół dotyczący "naciągania" na mimośrodzie.
Jak powiedziaŁ to Ł i nie ma huja we wsi porządek dyscyplina i to jest to i potem piwko
a gdzie ten tartak?
I komu dają zarobić na rżnięcie?
@@jerzyjablonski1432 i gdzie ten pies co mordę lizał??!
@@corsiarz77a sęk ?
tyle trudnych pojęć. dzisiaj wymiana na nowe
bp wtedy nie mieli Castoramy czy hurtowni :P
Bo teraz pojęcie konserwacja to nieznane słowo.
@@otas1853 Ja się zastanawiam gdzie te wszystkie "dechy" szły bo w sklepach wszystkie meble robione czy z trocin czy płyty pilśniowej czy paździerzowej. Swoją drogą dzisiaj już nikt tak chyba do zawodu nie przyucza.
@@bananabrown3724
*Na podkłady kolejowe.*
Najpierw musieli je posklejać.
Ale to już temat na następny film: Klejenie i impregnowanie podkładów kolejowych PN-377/49@@POLSKA_OJCZYZNA
A te piły to do tego urządzenia :) th-cam.com/video/Sb-40A_Lkro/w-d-xo.html
Ło matko rece skàpane w nafcie ,dziś nie do pomyślenia,wtedy normalne.
A co w tym takiego dziwnego? Ja przynajmniej kilka razy w tygodniu taplam łapy czy to w nafcie, benzynie czy ropie.
Zaje..k..biste!
Uszy krwawia od tego l zamiast ł
Taki ciekawy materiał tylko ten ruski lektor wszystko zj....ł!!!
Nie dałem rady obejrzeć do końca. Aż żal....
Co wy wszyscy macie do tego "ł"? Nigdy was nie xadtanowiło czemu litera oznaczająva tę głoskę to przekreślone "l"? To jest brzmienie pierwotne tej głoski. Teraz te wszystkie yntlygenty 'wyksztaUcone" w "czeciej erpe" nawet nie słyszą, że wymawiają "ł" jak "u". Pewnie dlatego, że "ciennikasze z telavizji" posługują się już nie językiem polskim a "polskawym".
Sam jesteś ruski, starzy ludzie tak kiedyś mówili
Tak jak w innych filmach zabrakło propagandowego hasła, "I ty możesz zostać trakowym" 🤣🤣