21:41 - Egy pár mondat erejéig kimarad a hang, amiért elnézést kérek. Ez hangzik el ott: "Most következik az olajozás, meg a forgáspontok megkenése. Ehhez kell nekünk láncolajozó spray és szilikon spray."
szia!remek megoldás,kivállo munka,megoldás a letiltásra:iktass be a a töltésvezérlő után egy rotátor reteszt,ami vezérli,és sikba húzza a talpas félhomálymérőt!
Én megpróbáltam volna kábelezni a villanyórából. Egy helyi vakond a napelem és hozáávalók költségének töredékéért kiássa ezt a 15 métert (de 2-3 óránál amúgy sem tarthat tovább, ha nincs rá vállalkozó), a szekrényből egy méteres fúrószárral szépen ki lehet állni az utcai falra, a járda alatt átvinni sem tűnik lehetetlennek, csináltunk már ilyet. Szerintem ez a napelem az udvar közepén se nem szép, se nem igazán jó, télen nem biztos, hogy feltölti az akksikat rendesen, meg hidegben gyorsabban is merülnek, szóval lehet, hogy kábelezés lesz a vége. Ritkán én is szerelek kaput és sorompót, kedvelem a videóid, jó lenne ha mindenki így állna a szakmájához.
Én relével oldottam meg a dolgot. A pwm töltésvezérlő reléje max 10ampert bír hosszabb ideig ezeknél. Kivettem az öreg áviából a 24 voltos 50A relét azt kötöttem be az aku meg a kapuvezérlő közé. A pwm meg kapcsolja a relét.
Én mindenképp magasabbra magasabbra rakom a vezérlést és a kotodobozt,, a földről visszacsapodo esővíz, és a fekve torteno szerelés miatt. De van normális tomszelence is.Amúgy tetszik a fejlődés errvet hüvely stb, a végén még a motor kábelek is foldkabelek lesznek. Netán a vedocso is symanteec, netán nyitási bevallás ütköző ?
Nem mindig szép, ha magasan van a doboz. A gyári gumi kábelátvezető nagyon jó, nem kell tömszelencézni. Nyitási ütközö ezeknél a motoroknál nem kell. Ha valamiért mégis, akkor lehet a csőre szerelni gyári stopgyűrűt.
Szia A kisütött elko egy pillanatra rövidzárként viselkedik, ezt szúrja ki a töltésvezérlő védelme, kicsit olyan ez mint amikor a bontott PC tápról akarunk villanymotort üzemeltetni. 3 lehetőség van. - kiiktatni a védelmet. - Amit előttem is írtak, működnie kell közvetlen az akkura kötve, nyilván a mély kisülés védelem nem játszik, ha meg lefüstölt, akkor tölts fel egy rajzot, hogy kötötted be, mert valami nem oké. miért ne lehetne levenni 24V-ot az akkukról közvetlen? - Lágyindítás használata, ez meg kísérletezgetés, milyen NTC-t használj, szerintem itt valami végleges megoldás kellene. A kondikat én nem bántanám semmiképpen se, nem csak egyenáram kisimítás a feladatuk. A kapunyitó vezérlés egyáltalán alkalmas akkuról üzemelésre? stab IC helyett dcdc konverter, ledeket lekapcsolja egy idő után, processzor sleepbe megy a kis áramfelvétel érdekébe, mert ha nem, akkor nem csoda, ha télen leszopja az akkut.
Szia Tomi! Azért tilt le mert a töltésvezérlőre kötötted a betápját a vezérlőnek, az csak azért van ott hogy egy munkalámpaszerűséget köss rá max 5w ha jól emlékszem, nem üzemeltetni ilyen áramfelvételű rendszert, meg a vezérlő sem fogja tolerálni hosszútávon, a betápot kösd direktre az akksikra és tökéletesen működni fog! Ha meg 230 rol megy a rendszer visszatölti érzékeli a vezérlő és ugyanugy nem tölti túl az akksikat!
Szia Attila! Ez a töltésvezérlő 20 amperes. Régebben 30 ampereset használtam és jól működnek hosszú idő óta. Ez is hosszú ideig jó lesz, csak az a megoldandó feladat, hogy a kapuvezérlésen lévő kondik nagyon megrántják a rendszert és letilt a 20 amperes vezérlő és "be kell bikázni". Amit írtál, hogy az akksira kell kötni a vezérlést, nem jó. Ki lett próbálva és elfüstölt a töltésvezérlő.
A töltésvezérlőre kell kötni a fogyasztót, mert direktben kötve simán kinyírja az akkut a fogyasztó. Ha nincs töltés, akkor az akkut elviszi mélykisülésbe az elektronika, és az akku onnantól fogva kuka. Az akkura csak egy feszültéség figyelő elektronikával szebad fogyasztót, ami az alacsony töltöttségnél lekapcsolja a fogyasztót.
@@vargaczattila4594 Az egyik kedves megrendelőm vett egy szettet tőlem és ő próbálta ki. Én is furcsállottam, de műszakilag nem analfabéta, hiszek neki.
Hali, ilyen kő oszlopoknál esetleg - a konzolnak egy alap'lemezt négy sarokcsavarral.. síkban és függőben (?) akkor a konzolt csak anyás csavarral rögzíteni. Csak egy ötlet. Az oszlopnál esetleg horganyzott talajcsavarok?
Inkább elástam volna azt a kábelt, pár méter kábelsinnel, mert ez így se szebb és gondolom kicsit drágább is. A hosszabbítós megoldás az parádés. Jó ez a napelem de vannak kétségeim.
Legközelebb szólok és megoldhatod a kábelezést. Lelövöm a poént, a napelem mellett döntöttél volna :) Nézd majd meg a következő videót, amiben a régóta működő napelemes rendszerek gazdái mondják el véleményüket és tapasztalatukat. Érdekes lesz :)
37:50 Az a "laikus sejtésem", hogy egy OSZLOP jóval kevesebb áramot tud fényből előállítani, mint egy napelem-PANEL. // Úgyhogy én a Te verziódat választanám...// 😀 😀 😀
Szia Tomi! Segítségedet, tanácsot szeretnék kérni. Nálam az oszlop belső síkjától a kapu forgáspontjáig a távolság 16 cm. Motorline 400 típust néztem, de irják, hogy max 15 cm-ig telepíthető. Lehet csalni 1centit a konzollal vagy kell a 600-as? A másik problémám, hogy teli burkolatú, zártszelvény keretes. Szél mennyire tényező? 230v-os kapunyitóra gondoltam. Vagy jó a 24v-os is? Valamint nem szeretnék a keret közé hegeszteni semmit, mert rontana a teli WPC szépségén. Tehét ha a kapukeret felső részéhez rögzítem, a kábelezés magasan lesz az oszlopon. Az keret alsó részéhez (10cm a talajtól) nem tanácsos, Te is mondtad a csapadék miatt stb. WPC-t fúrni, csavarozni nem akarom. Segítséged megköszönöm, fizetni nem tudok érte. Örülök ha meg lesz a szárnyaskapu nyitómotor.🙂 Jók a videók, sok autómatizálást és finom kávét kívánok!😅
Kérdés: Nálunk néha irtó nagy szalak vannak, van hogy 100km/h, kézzel alig bírom a kaput becsukni. Ilyen esetben hogyan viselkedik a kapu infra nélkül?
@@paku_kapu Egyébként kb hány Ah-t fogyaszthat el egy nyitás-zárás ciklus? Valahogy nem értem, hogy miért kell neki ekkora napelem, illetve miért kellene cserélgetni őket télen...mi pl egy nap (és gondolom az átlagember) reggel elmegy, délután megjön, ez 2 db nyitás-csukás ciklus...ennyit sem bírna ki? Illetve mi van ha növeljük az akku pakkot? Növeljük az Ah-t? Logikusabbnak tűnik mint cserélgetni...persze ugye ha valaki járkál naponta 100-szor (mondjuk otthonról nem tudom hova....) akkor el tudom képzelni hogy nem bírja ki...
@@MrDawnHU A vezérlés is fogyaszt áramot alaphelyzetben meg a rázárási nyomaték is meghúzza kicsit a rendszert. Nyitási és zárási végállásnál még néhány másodpercig feszít a motor, hogy feszesen legyen a pozícióban a motor. Télen hiába növeled csak az akksi kapacítást, az ugyanakkor napelem nem fogja tudni feltölteni a téli kevés fénnyel. Ha az akkut növeljük, akkor a napelemmel is utána kell menni. A te felhasználási módodhoz 2 napelem panel és 2 akksi elég.
@@paku_kapu Igen, ez igaz, ha nagyobb a kapacitás akkor az csak úgy ér valamit ha fel is tudjuk tölteni. Nálunk is hasonló megoldás lenne majd egyszer mert a legközelebbi 230 áramforrás olyan 30m-re van :)
Első bekapcsolásnál pár izzón keresztül (pl.: 2*12v55W H7 sorban) add rá a feszültséget és amíg a lemerült kondik rövidzárként működnek addig az izzók funkcionálnak áramkorlátozóként.
@@paku_kapu egy kérdésem is lenne: ezek az ólom-savas akkuk mennyire bírják? Nem lenne jobb egy lítium-ion akku? Télen az ólmos akku szinte végig merült állapotban van ami miatt szulfátosodik. Nekem egy Proteco szettem van amit le szeretnék cserélni egy nálad kapható Powertech PW200-ra és ehhez tervezek venni egy Motorline akku szettet. Ez mennyi nyitás-zárás ciklust bír ki? ...már, úgy értem, hogy áramszünet esezén.
Tèlen az akkumulátor csere körülményes lesz . A műanyag dobozban párásodni fog az akkumulátor. A Töltés visszajelzőt nem tudod elolvasni ,csak ha leszeded a műanyag elejèt
Sajnos azzal indítok, kénytelen vagyok, hogy az a töltésvezérlő egy gagyi valami. Ráadásul hatásfoka is elég csekély. Nagy fogyasztót ilyen vezérlőnél közvetlen akkura kell kötni esetleg valami relés merülésvédelemmel megspékelve. :)
Hát csak nem tudok belinkelni ide semmit. Tegyél be egy fojtótekercset sorban a vezérléssel. Pl. egy 20A 4mH 1-2e ft-ért kapható. AZ indítási áramlökést kell kicsit elsimítani. A vezérlés tápvezetékére is rápattinthatsz egy EMC szűrőt bónuszként. Az is párszáz forint.
@@paku_kapu nem kell számolni, a gyártók megadják milyen hőmérsékleten és környezetben kell üzemeltetni az adott akkut, szóval ehhez matematikusnak sem kell lenni.
Mire gondolsz pontosan a lágyindítóval kapcsolatban? Tudnál dobni egy linket?
ปีที่แล้ว +1
@@paku_kapu annyi a lényege,hogy először egy teljesítmény ellenallason keresztül (Ami áram korlátozó szerepet tölt be) feltolti a kondikat,majd egy relé behuz keseltetve és onnantól direktbe kapja a delejt az eszköz. 220as eszközökhöz szoktak használni. Egy próbát meger. Itt egy videó róla 4:40tol th-cam.com/video/mPhj8SZIJX4/w-d-xo.html
Na de eltűnt a részben hang nélküli interjús videó... Na de akkor ide: NE ezeket a szar PWM-es vezérlőket használd, mert ezek a feszültség többletet elfűtik, hanem az MPPT-seket, mert azok az akkumlátorok töltéséhez "konvertálják" a feszültséget és így csak nagyon kis veszteséggel szinte a teljes a napelemek által megtermelt teljesítmény az akkuk töltésére tudják fordítani... Ezek nyilván drágábbak, de nem véletlenül... Pont azért, mert sokkal jobb a hatásfokuk! Én amúgy max nyaralóba tennék fel napelemes rendszert és télre ki is venném csepptöltésre az akksikat. Az a téli c#&@nykodás a hosszabítókkal, meg akksi cserékkel nagyon gáz... Persze csinálja, akinek ez belefér...
Hamarosan visszakerül az összefoglaló. Én így összegezném a dolgokat: legalább 2 napelem panel és megfelelő tájolás kell a télen is működő rendszerhez.
21:41 - Egy pár mondat erejéig kimarad a hang, amiért elnézést kérek. Ez hangzik el ott:
"Most következik az olajozás, meg a forgáspontok megkenése. Ehhez kell nekünk láncolajozó spray és szilikon spray."
A másik videóban ami azóta eltávolításra került meg kb a harmada hiányzott... rád jár a mikrofon démon :D
pííísz
@@HunTomiBp mikrofondémon 😂😂😂 Nem adjuk fel, megküzdünk vele
Nagyon szórakoztató és oktató volt, köszönet érte. Egy javaslat, én visszamennék és becsuknám a kacsoló doboz fedelét ... 😉😉😉
Az Is automata :)
@@paku_kapu 😄😄😄
Nagyon jó! Köszönöm
Ez a kv finom volt bejátszások kurva jók! Amilyen fapofával mondod, az valami szenzációs! :D
@@robertsandorsimon3841 :)
szia!remek megoldás,kivállo munka,megoldás a letiltásra:iktass be a a töltésvezérlő után egy rotátor reteszt,ami vezérli,és sikba húzza a talpas félhomálymérőt!
:) Krisztián, először azt gondoltam, viccelsz-bolondozol, de tényleg van talpas félhomálymérő: lpv.hu/luxmero-fenyerossegmero
Én megpróbáltam volna kábelezni a villanyórából. Egy helyi vakond a napelem és hozáávalók költségének töredékéért kiássa ezt a 15 métert (de 2-3 óránál amúgy sem tarthat tovább, ha nincs rá vállalkozó), a szekrényből egy méteres fúrószárral szépen ki lehet állni az utcai falra, a járda alatt átvinni sem tűnik lehetetlennek, csináltunk már ilyet. Szerintem ez a napelem az udvar közepén se nem szép, se nem igazán jó, télen nem biztos, hogy feltölti az akksikat rendesen, meg hidegben gyorsabban is merülnek, szóval lehet, hogy kábelezés lesz a vége. Ritkán én is szerelek kaput és sorompót, kedvelem a videóid, jó lenne ha mindenki így állna a szakmájához.
nálam is hasonló volt a helyzet, és végül légkábel volt a megoldás. engem nem zavar, és egyszerű volt
Itt nem volt opció a kábelezés sem légkábellel, sem vakonddal 🫤
@@paku_kapu "bonyolult" volt biztos a megrendelő :D
Én relével oldottam meg a dolgot.
A pwm töltésvezérlő reléje max 10ampert bír hosszabb ideig ezeknél.
Kivettem az öreg áviából a 24 voltos 50A relét azt kötöttem be az aku meg a kapuvezérlő közé.
A pwm meg kapcsolja a relét.
Vezeték blankoló fogóval könnyebb és elegánsabb.
Azzal mindenki meg tudja csinálni :)
Vicces volt a thriller hegedű bejátszás.🤣✌️
Én mindenképp magasabbra magasabbra rakom a vezérlést és a kotodobozt,, a földről visszacsapodo esővíz, és a fekve torteno szerelés miatt. De van normális tomszelence is.Amúgy tetszik a fejlődés errvet hüvely stb, a végén még a motor kábelek is foldkabelek lesznek. Netán a vedocso is symanteec, netán nyitási bevallás ütköző ?
Nem mindig szép, ha magasan van a doboz. A gyári gumi kábelátvezető nagyon jó, nem kell tömszelencézni. Nyitási ütközö ezeknél a motoroknál nem kell. Ha valamiért mégis, akkor lehet a csőre szerelni gyári stopgyűrűt.
symantec, netán informatikus tetszik lenni? Symalen lesz az :D
Szia
A kisütött elko egy pillanatra rövidzárként viselkedik, ezt szúrja ki a töltésvezérlő védelme, kicsit olyan ez mint amikor a bontott PC tápról akarunk villanymotort üzemeltetni.
3 lehetőség van.
- kiiktatni a védelmet.
- Amit előttem is írtak, működnie kell közvetlen az akkura kötve, nyilván a mély kisülés védelem nem játszik, ha meg lefüstölt, akkor tölts fel egy rajzot, hogy kötötted be, mert valami nem oké. miért ne lehetne levenni 24V-ot az akkukról közvetlen?
- Lágyindítás használata, ez meg kísérletezgetés, milyen NTC-t használj, szerintem itt valami végleges megoldás kellene.
A kondikat én nem bántanám semmiképpen se, nem csak egyenáram kisimítás a feladatuk. A kapunyitó vezérlés egyáltalán alkalmas akkuról üzemelésre? stab IC helyett dcdc konverter, ledeket lekapcsolja egy idő után, processzor sleepbe megy a kis áramfelvétel érdekébe, mert ha nem, akkor nem csoda, ha télen leszopja az akkut.
Szia Tomi! Azért tilt le mert a töltésvezérlőre kötötted a betápját a vezérlőnek, az csak azért van ott hogy egy munkalámpaszerűséget köss rá max 5w ha jól emlékszem, nem üzemeltetni ilyen áramfelvételű rendszert, meg a vezérlő sem fogja tolerálni hosszútávon, a betápot kösd direktre az akksikra és tökéletesen működni fog! Ha meg 230 rol megy a rendszer visszatölti érzékeli a vezérlő és ugyanugy nem tölti túl az akksikat!
Szia Attila! Ez a töltésvezérlő 20 amperes. Régebben 30 ampereset használtam és jól működnek hosszú idő óta. Ez is hosszú ideig jó lesz, csak az a megoldandó feladat, hogy a kapuvezérlésen lévő kondik nagyon megrántják a rendszert és letilt a 20 amperes vezérlő és "be kell bikázni".
Amit írtál, hogy az akksira kell kötni a vezérlést, nem jó. Ki lett próbálva és elfüstölt a töltésvezérlő.
A töltésvezérlőre kell kötni a fogyasztót, mert direktben kötve simán kinyírja az akkut a fogyasztó. Ha nincs töltés, akkor az akkut elviszi mélykisülésbe az elektronika, és az akku onnantól fogva kuka. Az akkura csak egy feszültéség figyelő elektronikával szebad fogyasztót, ami az alacsony töltöttségnél lekapcsolja a fogyasztót.
@@paku_kapu Hát pedig nem szabadna neki, érdekes mindenesetre, közvetlen az akksiobol vetted ki az áramot és lefüstölt a töltésvezérlő?
@@vargaczattila4594 Az egyik kedves megrendelőm vett egy szettet tőlem és ő próbálta ki. Én is furcsállottam, de műszakilag nem analfabéta, hiszek neki.
Igaza volt az elöttemszólónak.
Ja a kondenzátor így okafogyottá válik, azt vedd ki belőle!
Igen, kivettem. A vezérlés ugyan felállt vele, de a motorokat nem hajtotta meg.
Köszönjük a beszámolót.
Azért remélem nem hagytad nyitva a dobozokat? ? 🤣😂
Ne viccelj, az is automata! Magától bezáródik 😂
@@paku_kapu 😳Egyre jobban tetszik ez a rendszer. Még a végén mi is átállunk rá...
Hali, ilyen kő oszlopoknál esetleg - a konzolnak egy alap'lemezt négy sarokcsavarral.. síkban és függőben (?) akkor a konzolt csak anyás csavarral rögzíteni. Csak egy ötlet.
Az oszlopnál esetleg horganyzott talajcsavarok?
A gyári motorkonzolok tök jók, az elég. Talajcsavarom van egy, de még nem próbáltam ki. Jó az ötlet!
Szervusz! A földkábelt milyen mélyre ,mim, kell ásni. Ugyan úgy tervezen, a járda mellé, mint ahogyan Te a 24 V-ost.
Két ásónyom lenne az ideális
Inkább elástam volna azt a kábelt, pár méter kábelsinnel, mert ez így se szebb és gondolom kicsit drágább is. A hosszabbítós megoldás az parádés. Jó ez a napelem de vannak kétségeim.
Legközelebb szólok és megoldhatod a kábelezést. Lelövöm a poént, a napelem mellett döntöttél volna :) Nézd majd meg a következő videót, amiben a régóta működő napelemes rendszerek gazdái mondják el véleményüket és tapasztalatukat. Érdekes lesz :)
37:50
Az a "laikus sejtésem", hogy egy OSZLOP jóval kevesebb áramot tud fényből előállítani, mint egy napelem-PANEL.
// Úgyhogy én a Te verziódat választanám...//
😀 😀 😀
Húha! Az akksik bekötésénél legközelebb használj színhelyes szigetelőszalagot, ha nincs olyan színű kábeled! A laikusoknak!
Ha valaki laikus, akkor miért kötne be ilyeneket?
@@paku_kapu Láttunk már karón varjút! 🤭 Egyébként tisztelet az önmérsékleted előtt! Betont találni ott, ahol a tulaj szerint nincs...
Szia Tomi!
Segítségedet, tanácsot szeretnék kérni.
Nálam az oszlop belső síkjától a kapu forgáspontjáig a távolság 16 cm.
Motorline 400 típust néztem, de irják, hogy max 15 cm-ig telepíthető.
Lehet csalni 1centit a konzollal vagy kell a 600-as?
A másik problémám, hogy teli burkolatú, zártszelvény keretes.
Szél mennyire tényező?
230v-os kapunyitóra gondoltam.
Vagy jó a 24v-os is?
Valamint nem szeretnék a keret közé hegeszteni semmit, mert rontana a teli WPC szépségén.
Tehét ha a kapukeret felső részéhez rögzítem, a kábelezés magasan lesz az oszlopon.
Az keret alsó részéhez (10cm a talajtól) nem tanácsos, Te is mondtad a csapadék miatt stb.
WPC-t fúrni, csavarozni nem akarom.
Segítséged megköszönöm, fizetni nem tudok érte.
Örülök ha meg lesz a szárnyaskapu nyitómotor.🙂
Jók a videók, sok autómatizálást és finom kávét kívánok!😅
Szia. Ha felülre rögzíted, akkor inkább a 24 voltos Lincét válaszd. A 400-as jó lesz.
@@paku_kapu Köszönöm! Ez gyors volt.
Kérdés: Nálunk néha irtó nagy szalak vannak, van hogy 100km/h, kézzel alig bírom a kaput becsukni. Ilyen esetben hogyan viselkedik a kapu infra nélkül?
Az infrát nem zavarja. Viszont egy elektromos zárat fel kell szerelni
@@paku_kapu Egyébként kb hány Ah-t fogyaszthat el egy nyitás-zárás ciklus? Valahogy nem értem, hogy miért kell neki ekkora napelem, illetve miért kellene cserélgetni őket télen...mi pl egy nap (és gondolom az átlagember) reggel elmegy, délután megjön, ez 2 db nyitás-csukás ciklus...ennyit sem bírna ki? Illetve mi van ha növeljük az akku pakkot? Növeljük az Ah-t? Logikusabbnak tűnik mint cserélgetni...persze ugye ha valaki járkál naponta 100-szor (mondjuk otthonról nem tudom hova....) akkor el tudom képzelni hogy nem bírja ki...
@@MrDawnHU A vezérlés is fogyaszt áramot alaphelyzetben meg a rázárási nyomaték is meghúzza kicsit a rendszert. Nyitási és zárási végállásnál még néhány másodpercig feszít a motor, hogy feszesen legyen a pozícióban a motor. Télen hiába növeled csak az akksi kapacítást, az ugyanakkor napelem nem fogja tudni feltölteni a téli kevés fénnyel. Ha az akkut növeljük, akkor a napelemmel is utána kell menni. A te felhasználási módodhoz 2 napelem panel és 2 akksi elég.
@@paku_kapu Igen, ez igaz, ha nagyobb a kapacitás akkor az csak úgy ér valamit ha fel is tudjuk tölteni. Nálunk is hasonló megoldás lenne majd egyszer mert a legközelebbi 230 áramforrás olyan 30m-re van :)
@@MrDawnHU minimum 2 napelem panelt tervezz minimum 2 akksival és optimális tájolással és akkor jó lesz a rendszer
Ami egyenlitti az áramot a, BMS?
Nem, az másabb. Ez egy egyszerű töltéskiegyenlítő.
Első bekapcsolásnál pár izzón keresztül (pl.: 2*12v55W H7 sorban) add rá a feszültséget és amíg a lemerült kondik rövidzárként működnek addig az izzók funkcionálnak áramkorlátozóként.
Furmányos megoldás, de ha működik, akkor oké :)
@@paku_kapu egy kérdésem is lenne: ezek az ólom-savas akkuk mennyire bírják? Nem lenne jobb egy lítium-ion akku? Télen az ólmos akku szinte végig merült állapotban van ami miatt szulfátosodik.
Nekem egy Proteco szettem van amit le szeretnék cserélni egy nálad kapható Powertech PW200-ra és ehhez tervezek venni egy Motorline akku szettet. Ez mennyi nyitás-zárás ciklust bír ki?
...már, úgy értem, hogy áramszünet esezén.
A szárnyaskapukhoz, a Pw-hez is Li-Ion akkupakk van. Kaputól függően 5-10 ciklust bír. Annyi elég.
Tèlen az akkumulátor csere körülményes lesz . A műanyag dobozban párásodni fog az akkumulátor. A Töltés visszajelzőt nem tudod elolvasni ,csak ha leszeded a műanyag elejèt
Szia Attila! Tiéd a fehérvári rendszer. Köszönjük a tapasztalataid megosztását :)
Sajnos azzal indítok, kénytelen vagyok, hogy az a töltésvezérlő egy gagyi valami. Ráadásul hatásfoka is elég csekély. Nagy fogyasztót ilyen vezérlőnél közvetlen akkura kell kötni esetleg valami relés merülésvédelemmel megspékelve. :)
5 éve használok ilyen “gagyi” valamit, semmi de semmi baja nincs még mindig. ;)
Egyetértek kendével, ezek a töltésvezérlők tök jól működnek
Tegnapi videó dban még meleg volt
Változékony az időjárás :)
Hát csak nem tudok belinkelni ide semmit. Tegyél be egy fojtótekercset sorban a vezérléssel. Pl. egy 20A 4mH 1-2e ft-ért kapható. AZ indítási áramlökést kell kicsit elsimítani. A vezérlés tápvezetékére is rápattinthatsz egy EMC szűrőt bónuszként. Az is párszáz forint.
Mekkora a napelem feszültsége és,teljesítménye? Illetve azok akkuk nem fognak sokat bírni ott majd a téli időszakban. Max 1,5 év és lehet cserélni.
Ezt miből számolta ki? Matematikus Ön? Vagy miből számolta ki?
A napelemek adatait elmondtam a videóban.
@@paku_kapu nem kell számolni, a gyártók megadják milyen hőmérsékleten és környezetben kell üzemeltetni az adott akkut, szóval ehhez matematikusnak sem kell lenni.
23:10 Ásás Tamás.
TamÁS
Akkor egy blankoló jól jöhet karàcsonyra.
Jól bizony! Előre is köszönöm neked :)
Én az akksi bekötő kábeleire raktam volna még egy egy piros meg fekete zsugorcsövet, hogy az egyek minden sarut színazonosan fel tudjon dugni.
dettó
Lagyindito kell hozzá.
Mire gondolsz pontosan a lágyindítóval kapcsolatban? Tudnál dobni egy linket?
@@paku_kapu annyi a lényege,hogy először egy teljesítmény ellenallason keresztül (Ami áram korlátozó szerepet tölt be) feltolti a kondikat,majd egy relé behuz keseltetve és onnantól direktbe kapja a delejt az eszköz. 220as eszközökhöz szoktak használni. Egy próbát meger. Itt egy videó róla 4:40tol th-cam.com/video/mPhj8SZIJX4/w-d-xo.html
@ Az ötlet nem rossz, de itt akku van, alltime menjen egy relé behúzva? minden mW számít.
@@zsoltzombory8553 inkább ami szerintem gondot okozhat,hogy a kapunyito procija lefagyhat amíg tolt a kondi.
Na de eltűnt a részben hang nélküli interjús videó...
Na de akkor ide:
NE ezeket a szar PWM-es vezérlőket használd, mert ezek a feszültség többletet elfűtik, hanem az MPPT-seket, mert azok az akkumlátorok töltéséhez "konvertálják" a feszültséget és így csak nagyon kis veszteséggel szinte a teljes a napelemek által megtermelt teljesítmény az akkuk töltésére tudják fordítani...
Ezek nyilván drágábbak, de nem véletlenül... Pont azért, mert sokkal jobb a hatásfokuk!
Én amúgy max nyaralóba tennék fel napelemes rendszert és télre ki is venném csepptöltésre az akksikat. Az a téli c#&@nykodás a hosszabítókkal, meg akksi cserékkel nagyon gáz...
Persze csinálja, akinek ez belefér...
Hamarosan visszakerül az összefoglaló. Én így összegezném a dolgokat: legalább 2 napelem panel és megfelelő tájolás kell a télen is működő rendszerhez.
28:00. dehogynem. a motorkábelére tennék lépésálló gégecsövet, vagy fém gégecsövet.
Igen
Dobd ki a pwm-es töltés vezérlőt. Semmire nem való. Használj mppt töltés vezérlőt. Olvass utána ha nem tudod mi a különbség közöttük.
Van, ahová bőven elég a pwm.