Oko magazin: Paja Jovanović, portret najvećeg srpskog slikara
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 2 ก.พ. 2025
- Kako su nastale četiri "Seobe Srba" i zašto je slika koja je dobila epitet "nacionalne ikone" morala da se menja? Zašto je "Krunisanje Cara Dušana" Nadežda Petrović upoređivala sa epskom poezijom?
Stvorio je slike koje su se u svest naroda urezale kao autentični prikazi istorijskih događaja. Majstor portreta ispred čijeg štafelaja su stajali kneževi, kraljevi, carevi, ali i ne samo vladari. Do sada je opisano nešto više od hiljadu njegovih dela, a povremeno se pojave i neka za koja se do sada nije znalo. Rečnikom savremenih, tržišnih vrednosti - autor je i najskuplje srpske slike; "Dva bašibozuka" koja je na jednoj aukciji plaćena više od pola miliona evra. Takođe kupljen na aukciji, "Odmor bašibozuka" i njegov dolazak u Srbiju obeležio je početak ove godine, u kojoj se navršava 165 godina od rođenja Paje Jovanovića.
Kako je izgledao život slikara koji je sa nepunih trideset godina bio slikarska zvezda Evrope, ali i član Kraljevske akademije? Kako se pripremao za slikanje nacionalnih tema, koliko je Ilarion Ruvarac uticao na nastanak Pajinog viđenja "Seobe Srba", a koliko je umnožavanje i "štampanje" te slike uticalo na njenu popularnost? Zašto je "Krunisanje Cara Dušana" Jovanović smatrao svojom najlepšom slikom?
O Paji Jovanoviću i njegovom delu govore:
Jelena Medaković, direktorka Muzeja grada Beograda
Dušan Jovanović, kustos Muzeja grada Beograda
Marija Đorđević, kustos Narodnog muzeja Srbije
Dimitrije Jovanov, kustos Narodnog muzeja u Pančevu
Dimitra Rajmiler, kustos u aukcijskoj kući "Doroteum" u Beču
Igor Borozan, istoričar umetnosti
Milutin Petrović, reditelj
Paja Jovanović, portret najvećeg srpskog slikara
Autor emisije Dragana Ignjić
Label and copyright: RTS
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!