Oko magazin: Graditelji i rušitelji Evrope - De Golov san i košmar Mihaila Gorbačova
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 30 พ.ย. 2024
- Hitler, Musolini, Lenjin, Staljin, Čerčil, De Gol, Konrad Adenauer, Margaret Tačer, Gorbačov, Helmut Kol... To nisu samo imena evropskih državnika.
Priča o njima je i neka vrsta kratke istorije Evrope 20. veka. To je istorija krvavih ratova, revolucija, rušenja i izgradnje, ali i istorija jakih ličnosti. Britanski istoričar Jan Keršou objavio je knjigu o 12 državnika koji su stvarali ili rušili modernu Evropu. Postavlja i staro pitanje - da li pojedinci stvaraju istoriju ili bi se ona odigrala na sličan način i bez njih?
Šarl de Gol govorio je: "Za mene Francuska ne može biti Francuska bez veličine". Sebi je dodelio veliku istorijsku ulogu - da spasi Francusku.
Za razliku od stavova De Gola nemački nacionalni interesi mogli su da budu ostvareni samo u zajednici evropskih zemalja. Jedna od figura koja se pojavila posle rata i uticala na posleratnu Zapadnu Nemačku bio je Konrad Adenauer, kancelar koji je 1952. odbio Staljinov predlog o ujedinjenju Nemačke, o stvaranju neutralne zemlje koje ne bi bila ni u jednom vojnom savezu. Pitanje je kako bi se istorija odigrala da je Adenauer prihvatio Staljinov predlog?
Josif Visarionovič Staljin bio je jedan od najzaslužnijih što se na zgradi Rajhstaga zavijorila sovjetska zastava, ali i jedan je od najzaslužnijih za izgled posleratne Evrope, naročito istočnog dela, sve do kraja Hladnog rata.
Sovjetsko carstvo postojalo je sve do 1991. godine, završeno je u eri Mihaila Gorbačova. Keršou ga zove - rušitelj Sovjetskog saveza, graditelj nove Evrope. Iz ugla zapada on je veliki državnik, čovek koji je više nego bilo kod drugi bio odgovran za kraj Hladnog rata. Iz ugla bivših sovjetskih satelita on je neko ko ih je oslobodio poluvekovne dominacije Moskve. Iz ugla Rusa, Gorbačov je izgubio carstvo.
Šta je svaki od ovih lidera doneo svojoj zemlji, a šta Evropi, ko je rušitelj a ko graditelj, kako danas stoje u kolektivnoj svesti svojih zemljaka i Evropljana?
U emisiji govore: istoričar Vojislav Pavlović, profesor Pravnog fakulteta u penziji Boris Begović, naučni savetnik Instituta društvenih nauka Ognjen Pribićević i diplomata u penziji Vladimir Vereš.
Autor: Stevan Kostić.
Label and copyright: RTS
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!