Co jeść po treningu ? Wyjaśnienie ! *okiem dietetyka*

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 26

  • @NoemiKurowska
    @NoemiKurowska 9 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuję ❤

    •  9 หลายเดือนก่อน

      🙌

  • @Izabela-cz8pp
    @Izabela-cz8pp 3 ปีที่แล้ว +3

    Świetny materiał!

    •  3 ปีที่แล้ว

      Dzięki !

  • @stewste4316
    @stewste4316 11 หลายเดือนก่อน +1

    super filmik

    •  11 หลายเดือนก่อน

      🙏

  • @slawek1971wawa1
    @slawek1971wawa1 3 ปีที่แล้ว +1

    Osiągnąwszy cel w redukcji dzięki IF zacząłem trochę eskperymentować ze swoim metabolizmem i stosuję "sleep low". ;-) W skrócie wygląda to tak. W oknie żywieniowym jem normalnie ze wszystkimi makrosami, a późnym popołudniem robię interwały lub mocny trening obwodowy z interwałami. Po nich zjadam (a raczej wypijam) jedynie białko - kazeinę micelarną zmieszaną z wodą. Padam i śpię jak suseł, a po 16 godzinach "postu" zaczynam kolejne okno żywieniowe, tym razem równo rozkładam węglowodany, bo to dzień nietreningowy.
    Działam tak od ponad tygodnia. Waga minimalnie w dół, ale za to musiałem dorobić kolejną dziurkę w pasku od spodni. Jest więc chyba dobrze. :-) Co sądzisz o tym trenerze?

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Znam znam ;) w teorii taki zabieg ma wydłużyć czas podniesionego poziomu kwasów tłuszczowych we krwi oraz wydłużyć powrót środowiska komórkowego do poziomu „bazowego”. Mówiąc inaczej ma poprawić efektywność wykorzystania kwasów tłuszczowych i wpłynąć na pozytywne adaptacje do treningu wytrzymałościowego. Chyba najpopularniejsza praca w tym temacie (Enhanced Endurance Performance by Periodization of CHO Intake: "Sleep Low" Strategy) faktycznie wykazuje korzyści wśród osób stosujących w.w. strategię - z tym że badana była tutaj grupa osób trenujących wytrzymalosciowo (triathlon) i po sesji „sleep low” wykonywała jeszcze kolejny, lżejszy trening na niskiej dostępności glikogenu. Nie mniej oprócz lepszych wyników sportowych, uczestnicy badania stracili większa ilość tkanki tłuszczowej.
      Myśle wiec ze jeśli zastosować podobny „protokół” to strategia jest jak najbardziej do sprawdzenia - osobiście przyznam ze nie testowałem. Jeśli jednak będziesz to robił zwróć uwagę czy redukcja wagi nie bierze się po prostu z tego, ze idziesz spać „na głodnego” przez co po prostu dostarczasz mniej energii której później nie uzupełniasz

    • @slawek1971wawa1
      @slawek1971wawa1 3 ปีที่แล้ว

      @ Nie zależy mi już na redukcji wagi, ale chcę się jeszcze pozbyć "spadku" po nadwadze z okolic brzucha. Tylko w tym miejscu pozostało mi trochę tłuszczu.
      Nie chodzę "na głodnego" spać. Zresztą już się oswoiłem z lekkim głodem i nie przeszkadza mi on jak dawniej. Ale pewnie te interwały sprawiają, że: 1) Jestem tak zmęczony, że nie mam siły nic sobie przygotowywać, 2) Chyba adrenalina tak działa, że nawet do skonsumowania kazeiny zmuszam się i pewnie mógłbym się bez nie obyć, gdyby nie chęć osłony tkanki mięśniowej.
      Zapomniałem dodać w pierwszym wpisie, że dzień zaczynam, jeszcze przed pierwszym posiłkiem, od lekkiego "treningu". Mam taką sytuację (zakupy, wyjście z psami), że o poranku robię ok. 3 km. Chodzę szybko, więc chyba słusznie zaliczam to do "aerobów". ;-)

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      @@slawek1971wawa1 to skoro tak, czujesz się dobrze i strategia pasuje do Twojego stylu życia i preferencji - dla mnie legit ;)

  • @AdamAdam-ts5kw
    @AdamAdam-ts5kw 2 ปีที่แล้ว +1

    Nawiązując do miniaturki z materiału, rozumiem, że nie ma jednak nic złego w tym aby po treningu wypić koktajl banan+białko serwatkowe+woda? :D

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      absolutnie nie ma nic złego ;) film miał raczej mial za zadanie wyjaśnić to, że absolutnie nie ma nic złego również w pomijaniu tych rzeczy :)

  • @abcdefghabcdedfg2342
    @abcdefghabcdedfg2342 6 หลายเดือนก่อน

    co z treningami na low carb/keto?

    •  6 หลายเดือนก่อน

      Co z nimi?

    • @abcdefghabcdedfg2342
      @abcdefghabcdedfg2342 6 หลายเดือนก่อน

      czy polecasz? wady/zalety? jak ma sie glokogen na keto ktorego raczej nie ma w organizmie?

    •  6 หลายเดือนก่อน

      @@abcdefghabcdedfg2342 nie polecam, chyba że komuś taki model żywienia bardziej odpowiada i łatwiej go utrzymać długoterminowo. Wtedy po prostu bardziej lowcarb niż keto.
      Co do zalet: nie widzę, poza indywidualnymi preferencjami typu ktoś się po prostu lepiej czuje w tym modelu i przez to go łatwiej trzyma
      Wady: możliwy gorszy trening (jeśli jest on na wysokim poziomie), większe ograniczenia w diecie / trudniej utrzymać założenia jeśli ktoś jednak lubi jeść normalnie a w keto idzie bo jest modne

    • @abcdefghabcdedfg2342
      @abcdefghabcdedfg2342 6 หลายเดือนก่อน +1

      ok dzieki za odpowiedź, bardziej chodziło mi jak ogranczenie węgli wygląda dietetycznego punktu widzenia bo rzekomo mozna życ bez wegl, czy to zdrowe czy nie-i-co do enenrgii potwierdzam, na ketozie nie dałem rady przebiec kilku km-ściana jak po 35km w maratonie, po dorzuceniu węgli od razu inny trening

    •  6 หลายเดือนก่อน

      @@abcdefghabcdedfg2342 z dietetycznego punktu widzenia, o ile nie idziesz w keto oparte o kiełbę i boczek, tylko bardziej w stronę modelu śródziemnomorskiego to może być jak najbardziej legit ;) reszta do rozpatrzenia pod kątem indywidualnych preferencji / problemów / treningów właśnie itd.

  • @hanhasoo3283
    @hanhasoo3283 3 ปีที่แล้ว

    Jeśli pływam co drugi dzień ( w godzinach ok 18) i jestem na IF , to czy mogę juz nie jeść mimo lekkiego głodu ? Czy brak posiłku po treningu ma wpływ na spalanie w takiej sytuacji ?

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      To co opisujesz można odnieść częściowo do strategii „sleep low” - przeczytaj w którymś komentarzu niżej. Należy jednak pamiętać że te strategie odnoszą się do zawodowych sportowców i wg mnie naprawdę szkoda sobie zaprzątać głowę drobnostkami, które i tak będą miały marginalny (lub w ogóle żaden) wpływ na nasze osiągi. Idąc tym tropem najlepiej po prostu tak się odżywiać jak nam pasuje DŁUGOTERMINOWO (oczywiście z zachowaniem pewnych zasad). Odpowiadając wiec na Twoje pytanie - jeżeli Ci to pasuje, nie jedz, jeżeli robisz to tylko dlatego ze liczysz na lepsze efekty - jedz, pamiętając ze na spalanie przede wszystkim ma wpływ ujemny bilans energetyczny, a nie to czy zjemy posiłek w określonym czasie czy tez nie.
      Nie znam też Twojego dnia, żywienia, itp - ale ja bym po treningu zjadł :) jeżeli tego nie robisz tylko ze względu na IF - po prostu przesuń okno

    • @hanhasoo3283
      @hanhasoo3283 3 ปีที่แล้ว

      @ dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź :)

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      @@hanhasoo3283 na zdrowie ;)

  • @PedroGonzalez-mu1jo
    @PedroGonzalez-mu1jo 3 ปีที่แล้ว +1

    Fajny material . Ja jem spiruline , owoc Baoba I hibiscus sproszkowane

    •  3 ปีที่แล้ว

      Dzięki ;)