Panie kolego..dobry materiał. Ale zapomniał kolega o jeszcze jednym sposobie uprawiania tego hobby. Budowa urządzeń własnej konstrukcji. Ja tak zaczynałem, ale to było 55 lat temu. Budowa własnych urządzeń daje bowiem ogromną wiedzę radiotechniczną i niesamowitą satysfakcję. Budowa tak od zera od projektu, własnych obliczeń, wykonywanie mechaniki itd., bez kupowania płytek gotowych do lutowania. Młodszym przypomnę tylko, że o kupnie fabrycznego urządzenia nikt nawet nie marzył . Kupno takich "cudów" w PRL w ogóle nie było możliwe, bo nie było niczego. A jak ktoś miał okazję wyjechać gdzieś za granicę, to ceny były takie, że nie na kieszeń Polaka. Pozdrawiam i życzę sukcesów. de SP2....and 73 !
Racja, zgadzam się, konstruowanie sprzętu we własnym zakresie, a nawet tylko kopiowanie projektów innych kolegów, nie wykluczając składania i uruchamiania gotowych kitów daje mnóstwo zabawy i wiele uczy. Ja bynajmniej o tym nie zapomniałem, ale planuję na ten temat osobny film. Ponadto ten film adresuję do początkujących, a nie każdy ma wystarczającą wiedzę by zaczynać od własnych konstrukcji. Poza tym warto mieć jakiś przyzwoity sprzęt fabryczny jako punkt odniesienia. Ja tak zaczynałem i swój przypadek opisuję. Dzięki za inspirujący komentarz, z pewnością zachęci innych do zabawy we własne konstrukcje bo to bardzo ważna część tego hobby.
Materiał interesujący i inspirujący. Dla początkujących, tych którzy powinni się obyć z konstruowaniem i strojeniem anten polecam mydelniczkę. Jeżeli nowicjusze opanują technikę antenową i się nie zniechęcą na tym etapie do krótkofalarstwa, to wtedy proponuję inny model radiostacji. Owa mydelniczka to uSDX od kolegi DL2MAN, który instruuje jak używać i wspiera rozwój tego projektu. Trzeba uważać na chińskie podróbki. (73)
Dzięki wielkie za film. Właśnie stoję przed wyborem pomiędzy IC7300 a FT991A. Szala była już po stronie IC dwa razy, ale po tym filmie znowu lekko przeważa FT. ;) IC przemawiało do mnie prostotą obsługi i wyświetlaczem z "pełniejszym" dotykiem. Natomiast po usłyszeniu o problemach z uzyskaniem pełnej mocy na IC (60W zamiast obiecanych 100W) trochę zwątpiłem. Zablokowane TX na 60m, to kolejna łyżka dziegciu. A filmem pokazujesz jak łatwo obejść niedoskonałości 991A - wodospad, ustawienia, itp.
Ja też co jakiś czas podchodzę do zmiany radia i co podejdę, to łapię się na słuszności twierdzenia, iż lepsze jest wrogiem dobrego. Musiałbym chyba kupić drugie, ale jednak postanowiłem sobie kolejne sam zmajstrować i tak sobie tu lutuję i nawijam cewki.
@@ExploratorSpektrum no a jednak tym razem wprowadza w blad. Jakby chcial sie dowiedziec jakiego radia uzywa jakis czlowiek ktorego kompletnie nie znam to bym sobie obejrzal. Ale ze mnie to nie interesowalo tylko wlasnie jaki najtanszy sprzet mozna uzywac, to stracilem tylko czas. A to ze Baofeng jest dobra opcja na poczatek to wiele osob wie.
@@Marcink126 No cóż, przykro mi, że obejrzenie tego filmu okazało się stratą czasu. Ja, poszukując dobrych materiałów do zilustrowania moich filmów straciłem w ten sposób wiele czasu. Przykre, ale raczej nie do uniknięcia.
No właśnie trochę się odkopałem z roboty, jeszcze trochę odpocznę i się biorę do pracy twórczej. Skrypt już prawie jest, teraz zasadnicza praca nad obrazem, potem dźwięk... Do wszystkiego co robię podchodzę z zaangażowaniem, może nawet zbyt dużym. Jak patrzę, że wielu po prostu bierze kamerkę i nagrywa co widzi i co do głowy przyjdzie, to sobie myślę że faktycznie może tyle wystarczy. Ludzie to oglądają i się im podoba, często są to bardzo pożyteczne filmy. Ja jednak nie przepadam za takimi produkcjami, wolę takie treściwe i przemyślane i - zgodnie z zasadą A. Blikle "rób takie pączki, jakie sam chciałbyś zjeść" - próbuję tworzyć w ten sposób. Niestety zajmuje to dużo czasu, a to zasób deficytowy. Ale cierpliwości, bynajmniej nie odpuszczam :-)
Fajne radyjko ze świetnym odbiornikiem. Ja wybrałem wersję nieco bardziej terenową czyli FT-891. Opisane przez Ciebie filtry wymagają nieco doświadczenia w obsłudze ale robią robotę.
Napiszę, ż Twoje porównanie jest pierwszym konkretnym porównaniem Icom 7300 i Yaesu 991A. Większość porównań w necie, to impresje na temat przycisków, paluszków i estetyki, czyli nic niewarte "przyprawianie pieprzem". Także super. Jeśli masz taką możliwość, to poproszę o porównanie Yaesu 710/991A/DX10, bo właśnie taką trójcę mam na podium a warunki pracy mam mniej więcej takie tak Ty.
Aktualizacja - wystarczy wyartykułować problem i rozwiązanie sie znajduje. W tym przypadku odpowiedni film, ale i tak zachęcam do popełnienia podobnych porównań po polsku.
@@ExploratorSpektrum A to też jest dobre a nawet lepsze, bo porównanie pokazuje tylko różnice a Ty możesz pokazać wszystko co da się wycisnąć z Yaesu, to nawet może być ciekawsze.
2 razy oglądałem i nie zauważyłem by w filmie było jakiekolwiek porównanie FT 991A do IC 7300 w zasadzie to mowa jest tylko o FT 991A i to w bardzo ograniczonym zakresie .
Co do większości zgoda, ale odnośnie radzenia sobie w 7300 z zakłóceniami miejskimi, to mam wrażenie, że nie do końca zgłębiłeś możliwości tego radia. Icom radzi sobie nie gorzej nie Yaesu. Natomiast X-phase działa świetnie i w wielu sytuacjach pozwalał mi wyłuskać z szumu sygnał stacji, więc też mam inne doświadczenia.
Twoje wrażenie jest słuszne, nie zgłębiłem IC7300 dokładnie. Ponieważ nie mogłem sobie pozwolić na zakup obydwu, wybrałem to radio, które wydawało mi się że działa lepiej. Obserwuję działanie tego sprzętu u nas w klubie i wciąż mi się tak wydaje, ale możliwe że to specyfika miejsca. Podzieliłem się swoimi motywacjami przy wyborze radia, ale nie jest to bynajmniej analiza porównawcza. Ktoś mnie już tu namawiał na zrobienie takowej, natomiast widziałem wiele tego rodzaju filmów i pewnie nie wniósł bym wiele do tego tematu, chociaż kto wie... To dobrze, że X-phase u Ciebie działa, wiem że nie tylko u ciebie, ale może się zdarzyć, że ktoś jednak się zawiedzie. Ja się trochę zawiodłem, ale nadal go z powodzeniem wykorzystuję jako rozdzielacz sygnałów podczas odbioru. Pozdrawiam serdecznie :-)
@@ExploratorSpektrum X-phase wymaga odpowiednich anten do porównania sygnału. No i kwestia też skąd się biorą zakłócenia, bo ja kiedyś miałem sporo zakłóceń z sieci energetycznej pewnie od sąsiadów z bloku. W tej chwili poziom zakłóceń na niskich pasmach mam na poziomie 1-2S i bezesowo na pasmach >14MHz w Warszawie nieopodal Ciebie. Ale doprowadzenie do takiej sytuacji kosztowało trochę pracy.
No tak bardzo nieopodal mnie to nie jesteś, już bardziej SP5XOC który także ma świetny sprzęt, doskonałe anteny i ogromne doświadczenie, a dramatycznie narzeka na zakłócenia. Cierpi jeszcze gorzej niż ja. Taka lokalizacja: bliskość Huty, GPZ-tu i podstacji tramwajowych prostowników trakcyjnych. X-phase próbowałem na różnych antenach, stanęło na miksowaniu EFHW (głównej) i miniWhip. Zdarza się, że z pomocniczej odbieram sygnały niedostępne na głównej, ale rzadko.
Yaesu FTdx-10 wygląda poważniej od IC-7300, ma dodatkowo gniazdo monitora komputerowego. Sukces FT-991A był by większy, gdyby miał większy wyświetlacz , sam trx też mógł by być większy dla lepszego odprowadzania ciepła, nawet z zasilaczem liniowym we wnętrzu.
No tak, FTDX też mi się podoba, chociaż to kwestia gustu. Natomiast niewielki rozmiar FT991A to akurat sobie chwalę, bo muszę dzielić burko z innymi aktywnościami. Faktycznie dzieje się to kosztem większego szumu wentylatora, ale nie jest to jakieś bardzo uciążliwe. Zasilacz zewnętrzny to już nie problem, bo nie musi zajmować biurka. Przed zakupem mojego 991 rozwazałem też ICOM 7100, ale zniechęcił mnie głównie brak wbudowanej skrzynki antenowej, wygląd też ma trochę "niepoważny" :-) I tak wciąż trwam przy tym moim "jaśku".
@@ExploratorSpektrum Tu nawet nie chodzi o miejsce🙂Po prostu radyjka szkoda ciorchac i wytrzasnąć w samochodzie🙂Kiedys bawiłem się w CB radyjko stąd może takie podejście.😊
To chyba kupiłeś radio ode mnie... Ale moge się mylic bo to bylo dawno. Sprzedawalem kiedyś taki zestaw ze skrzynką at160... :) Teraz też utknąłem przy ft991a. Ciekawe. Daj znać!
@@ExploratorSpektrum no to jestem w szoku :) ale takim pozytywnym. Potem przewinęło się jeszcze u mnie ic706mk2g... Wychodzi na to, że moje pierwsze radio na kf bylo też Twoim pierwszym - no i dobrze:) pozdrawiam.
@@radioholicy ... a potem było pierwszym radiem młodego kolegi z klubu (wtedy w technikum elektronicznym, dziś studiuje na politechnice), z tego co mi wiadomo nadal w użyciu. Tak więc niesie się pozytywna energia z tym radiem ;-)
Ciekawy film, ale jak to już kroś podsumował - temat rzeka... Ps. W obwodach prądu stałego nie należy stosować zwykłej instalacyjnej "eski". Powinien to być wyłącznik przeznaczony do obwodów DC (mają w sobie odpowiednio mocniejsze styki i dodatkowy gasik łuku elektrycznego).
No tak, o tym można by długo... Co do zwykłej "eski" to oczywiście zgoda, ale trudniej ją kupić, a lepsze zwykłe instalacyjne zabezpieczenie niż jego brak. Drugi biegun zabezpieczylem wkładką topikową "samochodową", a tej dzwigienki używam do łatwego odłączania akumulatora gdy kończę zabawę.
Mnie glownie interesuja lacznosci dalekodystansowe i telegrafia. Na 2n/70cm mam reczniaka. Na przemiennikach jest spory balagan. Jest sporo ludzi bez licencji ktorzy psuja klimat
U mnie na pełnym paśmie nadawania od CW do Pasma lotniczego to są trzy radia ale jedno mało legalne więc nie podam i łączny koszt to ok 6000zł na 2021 rok czyli teraz to byłoby koło 7tyś Reszta to druciarstwo Antena zrobiona samemu, przetwornica do akumulatora i panelu słonecznego też polutowana na pająka, Laptop i karta dźwiękowa z catkontrolerem już miałem wcześniej więc darmo. Mogę robić co chcę i gdzie chcę ale wolę cyfrę na Yaesu niż DMRach czy Dstarze .
Witam filmik bardzo Fajny . ale mam pytanie mam zakucenia na 5- 6 s radio 7900V turbo i mam pytanie czy nie zmienić radio FT-991 i czy mi te szumy zlikwiduje w stopniu wiekszym . antene mam sirio 827 plus maszt 3 m da dachu bloku 4 pietrowym . czekam na odpowiedz pozdrawiam 73 OS457 Świetokrzyskie
Zakładam, że pytanie dotyczy KF-u. Najważniejsza jest antena, jednak obecnie nowoczesne radia mają naprawdę niezwykłe możliwości w dziedzinie poprawy jakości odbioru. Poziom zakłóceń oczywiście zależy od anteny, jej charakterystyki i położenia, radio tego nie zmieni. Natomiast może pomóc w zmniejszeniu ich wpływu na zrozumiałość i jakość przekazu. Tak więc mieszkając w dzikiej głuszy daleko od przemysłu, dysponując nieograniczonymi warunkami antenowymi można zaoszczędzić na radiu, jednak w miejskiej dżungli, pomiędzy słupami oświetlenia ulicznego i trakcją tramwajową dobre radio może się wykazać. Cudów jednak nie zdziała, a przy kiepskiej antenie to nawet jakby je Salomon konstruował, to z pustego nie naleje.
Witam od niedawna jestem posiadaczem Baofeng UV-82 5W poszukuje jakiejś anteny do niego bo na orginalnej troch słabo.Polecicie Panowie coś dla początkującego.Pozdrawiam P.S kanał bardzo fajny
Ja używam anteny Nagoya NA-775 SMA-F i dodatkowo podstawy magnetycznej RB-16 SMA. Dzięki temu mogę pracować w mieszkaniach (np. w hotelu) wystawiając ją za okno, oraz w samochodzie ustawiając na dachu. Dzięki tej antenie na samochodzie uzyskiwałem łączność przez przemiennik DMR SR5WAD (jak jeszcze działał) oraz SR5WB z odległości ponad 70km. Można ją oczywiście wkręcić bezpośrednio w radio i tak nosić przy pasku. Długość jest akceptowalna, nie utrudnia życia i choć sportów wyczynowych uprawiać się nie da, to turystykę pieszą lub rowerową jak najbardziej.
Z tym "cokolwiek" to rozumiem, że pewne takie uproszczenie 😉, w sensie że nie z górnej półki cenowej, ani nawet nie nowe ze sklepu, ale tak, 100W powinno na początek mieć.
Bardzo bardzo dobry materiał. Z tego co widzę mieszkamy stosunkowo niedaleko siebie więc tutaj moje pytanie. Jak sobie Pan poradził z antenami ? Moja sytuacja anteniarska jest można powiedzieć prawie beznadziejna. Mieszkam na parterze 11 piętrowego bloku...
No tak, to faktycznie nieszczególnie. Rozumiem, że dostęp do dachu nie wchodzi w rachubę? Ja wyświadczyłem mojej wspólnocie mieszkaniowej kilka przysług z zakresu IT i automatyki budynkowej, co przełożyło się na bezproblemową zgodę na instalację nierzucających się w oczy anten na dachu. Bez tej możliwości posiłkowałbym się rozwiązaniami tymczasowymi stosowanymi przy pracy terenowej. Postaram się nagrać film o pracy QRP w terenie bez samochodu, to może będzie jakaś inspiracja.
Jako że - jak mówi przysłowie - każda sroka swój ogonek chwali, więc ja pochwalę swojego AnyTone D878UV. Niestety nowy kosztuje raczej powyżej 1kPLN. Chcę przygotować do niego na nowo plik konfiguracyjny z przemiennikami, z trochę innym podejściem do tematu niż się to zwykle spotyka i zrobię o tym film. Widzę na stronie jednego z dystrybutorów TYT MD-UV380 DMR i to może być dobry wybór, widziałem sporo materiałów na jego temat, opisów konfiguracji, itp. Więc trochę ludzi go używa i chyba jest niezły.
@@ExploratorSpektrum To prawda. Ale nie jest tak źle, jak z często używanym w eterze "ROGER, ROGER". Początkujący radioamatorzy nie wiedzą, jak używać slangu i "klepią" powielając błędy :) Pozdrówka.
Zapewne tak jest. Pytanie czy oznacza to mniejsze szumy własne, czy większą tolerancję na silne sygnały. 25dB to bardzo dużo, więc pewnie jedno i drugie. Ja raczej nie mam problemu ani z silnymi sygnałami po sąsiedzku, ani z szumami własnymi bo przeszkadzają mi raczej szumy "obce". Szczerze to nie dostrzegam aż takiej gigantycznej różnicy (25dB to prawie 20 razy, choć człowiek aż tak tego nie odczuwa), być może ja sam mam jeszcze mniejszy zakres dynamiki ;-) Film nie jest stricte porównaniem, raczej opisem motywów jakimi się kierowałem podejmując decyzję. Moje osobiste doświadczenie z obydwoma radiami wciąż utrzymuje mnie przy FT991A, ale niewykluczone, że pewną rolę odgrywa przyzwyczajenie. Zapewniam, że zarówno Icom, jak i Yaesu potrafią dostarczyć dużo radości i zajęcia na wiele godzin. Zarazem ani 7300, ani FT991A nie są radiami wyczynowymi, więc w każdym znajdziemy niedoskonałości.
Żeby nie cytować definicji służby radioamatorskiej, którą możesz bez trudności znaleźć choćby na Wikipedii pozwolę sobie na takie porównanie, za które być może mi się oberwie: mianowicie do wędkarstwa. Domyślam się, że dostrzegasz różnicę między wędkarstwem, a rybołówstwem, oraz między wędkarzem a rybakiem. I jak zapytasz wędkarza po co o świcie siedzi nad rzeką zamiast pójść i kupić sobie rybę w sklepie, albo od rybaka, to domyślasz się jakiej udzieli odpowiedzi. Ciągnąc dalej to porównanie, krótkofalowcy łowią innych krótkofalowców występując raz jako "wędkarze" (nadając wywołanie), innym razem w charakterze "ryb" (poszukując kto woła i odpowiadając). Tak jak wędkarze chwalą się jaką to rybę złowili, tak krótkofalowcy rywalizują w zakresie dystansu, ilości krajów, znaków (prefiksów), łączności egzotycznych, z wyspami, z parkami natury, szczytami gór (i górek), i co tam jeszcze przyjdzie do głowy. Tak jak dobry wędkarz ma niemałe pojęcie o ichtiologii, tak krótkofalowiec rozwija swoją wiedzę z radioelektroniki. A wiedza, szczególnie praktyczna zawsze jest w cenie :-)
Szkoda, że nie udało Ci się obejrzeć do końca 😉 Może dzisiejszy mój film przekona cię, że da się skompletować wielofunkcyjny zestaw za rozsądne pieniądze. Premiera po południu, zapraszam.
Masz rację, w moich filmach skupiam się na własnych doświadczeniach i raczej z punktu widzenia początkującego krótkofalowca. Jednym z tych doświadczeń było przygnębienie potencjalnie wysokimi kosztami wejścia w to hobby, co okazało się nieprawdą. Natomiast tytuł nie jest streszczeniem, tylko reklamą filmu. Rozumiem, że się nieco zawiodłeś, ale cieszę się, że ogólnie jest ok. Pewnie za jakiś czas zrobię taki szerszy przegląd rynkowy, więc zaglądaj tu do mnie od czasu do czasu.
No właśnie, gdzie leży ta granica? Czy DMR, WiresX, Fusion, DStar przez prywatnego hotspota w mieszkaniu to jeszcze krótkofalarstwo? Moim zdaniem jeżeli przynajmniej po jednej ze stron wykorzystywana jest emisja na zakresie radiowym przyznanym krotkofalowcom, to jest to krótkofalarstwo. Natomiast czy taki sposób jego uprawiania nas kręci, to już zupełnie inna sprawa 🙂
Panie kolego..dobry materiał. Ale zapomniał kolega o jeszcze jednym sposobie uprawiania tego hobby. Budowa urządzeń własnej konstrukcji. Ja tak zaczynałem, ale to było 55 lat temu. Budowa własnych urządzeń daje bowiem ogromną wiedzę radiotechniczną i niesamowitą satysfakcję. Budowa tak od zera od projektu, własnych obliczeń, wykonywanie mechaniki itd., bez kupowania płytek gotowych do lutowania. Młodszym przypomnę tylko, że o kupnie fabrycznego urządzenia nikt nawet nie marzył . Kupno takich "cudów" w PRL w ogóle nie było możliwe, bo nie było niczego. A jak ktoś miał okazję wyjechać gdzieś za granicę, to ceny były takie, że nie na kieszeń Polaka. Pozdrawiam i życzę sukcesów. de SP2....and 73 !
Racja, zgadzam się, konstruowanie sprzętu we własnym zakresie, a nawet tylko kopiowanie projektów innych kolegów, nie wykluczając składania i uruchamiania gotowych kitów daje mnóstwo zabawy i wiele uczy. Ja bynajmniej o tym nie zapomniałem, ale planuję na ten temat osobny film. Ponadto ten film adresuję do początkujących, a nie każdy ma wystarczającą wiedzę by zaczynać od własnych konstrukcji. Poza tym warto mieć jakiś przyzwoity sprzęt fabryczny jako punkt odniesienia. Ja tak zaczynałem i swój przypadek opisuję. Dzięki za inspirujący komentarz, z pewnością zachęci innych do zabawy we własne konstrukcje bo to bardzo ważna część tego hobby.
Tylko że nie każdy ma do tego łeb czas i chęci więc można korzystać z gotowych rozwiązań
Materiał interesujący i inspirujący. Dla początkujących, tych którzy powinni się obyć z konstruowaniem i strojeniem anten polecam mydelniczkę. Jeżeli nowicjusze opanują technikę antenową i się nie zniechęcą na tym etapie do krótkofalarstwa, to wtedy proponuję inny model radiostacji. Owa mydelniczka to uSDX od kolegi DL2MAN, który instruuje jak używać i wspiera rozwój tego projektu. Trzeba uważać na chińskie podróbki. (73)
ciekawy materiał podany w atrakcyjnej formie, bardzo dobrze sie oglądało. 73
Dziękuję, już myślę o kolejnym.
Dzięki wielkie za film. Właśnie stoję przed wyborem pomiędzy IC7300 a FT991A. Szala była już po stronie IC dwa razy, ale po tym filmie znowu lekko przeważa FT. ;) IC przemawiało do mnie prostotą obsługi i wyświetlaczem z "pełniejszym" dotykiem. Natomiast po usłyszeniu o problemach z uzyskaniem pełnej mocy na IC (60W zamiast obiecanych 100W) trochę zwątpiłem. Zablokowane TX na 60m, to kolejna łyżka dziegciu. A filmem pokazujesz jak łatwo obejść niedoskonałości 991A - wodospad, ustawienia, itp.
Ja też co jakiś czas podchodzę do zmiany radia i co podejdę, to łapię się na słuszności twierdzenia, iż lepsze jest wrogiem dobrego. Musiałbym chyba kupić drugie, ale jednak postanowiłem sobie kolejne sam zmajstrować i tak sobie tu lutuję i nawijam cewki.
Gdzie te 60W zamiast 100W?
Tytuł to chyba powinien być: moje wrażenia z używania FT-991A.
Z tytułem jest pewien problem: nie powinien być zbyt oczywisty, a równocześnie nie wprowadzać w błąd. Trudne zadanie 🤔
@@ExploratorSpektrum no a jednak tym razem wprowadza w blad. Jakby chcial sie dowiedziec jakiego radia uzywa jakis czlowiek ktorego kompletnie nie znam to bym sobie obejrzal. Ale ze mnie to nie interesowalo tylko wlasnie jaki najtanszy sprzet mozna uzywac, to stracilem tylko czas. A to ze Baofeng jest dobra opcja na poczatek to wiele osob wie.
@@Marcink126 No cóż, przykro mi, że obejrzenie tego filmu okazało się stratą czasu. Ja, poszukując dobrych materiałów do zilustrowania moich filmów straciłem w ten sposób wiele czasu. Przykre, ale raczej nie do uniknięcia.
Petarda materiał:) dzieki:) ja cały czas nje wiem co kupić jako pierwsze radio kf
Dzięki, że podzieliłeś się swoją historią. Oby było więcej takich filmów od innych radioamatorów. Można się wiele nauczyć.🙂
Fantastyczny film.
Fajnie sie oglądało, pozdrawiam 73
Najlepsze TRX na pasma KF to te zrobione samenu.
Jak masz SR5WP pod nosem to trzeba jakieś QSO zrobić.
SQ7DMS, 73!
Racja, ale warto mieć jakiś punkt odniesienia 🙂. Coś tam sam zmajstrowałem, ale to temat na osobny film.
Bardzo ciekawy film! Dzięki!
Bardzo fajny materiał , pozdrawiam - M0JIC , 73!
Bardzo dobry material. Dzieki, 73 4 U
Coś pięknego 😁
Polecam FTDX10 73!
Mam 2 baofengi I antenę nagoya 771 kursu niet tylko nasluch bo na radio brak fundusze
Nie poddawaj się, na opłatę egzaminacyjną chyba uzbierasz, tylko się dobrze przygotuj. Nigdy nie wiesz kiedy ci się ta wiedza może przydać.
Kiedy kolejne odcinki? :)
No właśnie trochę się odkopałem z roboty, jeszcze trochę odpocznę i się biorę do pracy twórczej. Skrypt już prawie jest, teraz zasadnicza praca nad obrazem, potem dźwięk... Do wszystkiego co robię podchodzę z zaangażowaniem, może nawet zbyt dużym. Jak patrzę, że wielu po prostu bierze kamerkę i nagrywa co widzi i co do głowy przyjdzie, to sobie myślę że faktycznie może tyle wystarczy. Ludzie to oglądają i się im podoba, często są to bardzo pożyteczne filmy. Ja jednak nie przepadam za takimi produkcjami, wolę takie treściwe i przemyślane i - zgodnie z zasadą A. Blikle "rób takie pączki, jakie sam chciałbyś zjeść" - próbuję tworzyć w ten sposób.
Niestety zajmuje to dużo czasu, a to zasób deficytowy. Ale cierpliwości, bynajmniej nie odpuszczam :-)
@@ExploratorSpektrum rozumiem. To zaangażowanie i dokładność widać w każdym z filmów. Pozdrawiam serdecznie!
No ja swoje radio kupiłem na raty takie jakie się podobało i też kolega miał chwalił to więc cóż trza było brać puki było
Fajne radyjko ze świetnym odbiornikiem. Ja wybrałem wersję nieco bardziej terenową czyli FT-891. Opisane przez Ciebie filtry wymagają nieco doświadczenia w obsłudze ale robią robotę.
Napiszę, ż Twoje porównanie jest pierwszym konkretnym porównaniem Icom 7300 i Yaesu 991A. Większość porównań w necie, to impresje na temat przycisków, paluszków i estetyki, czyli nic niewarte "przyprawianie pieprzem". Także super. Jeśli masz taką możliwość, to poproszę o porównanie Yaesu 710/991A/DX10, bo właśnie taką trójcę mam na podium a warunki pracy mam mniej więcej takie tak Ty.
Aktualizacja - wystarczy wyartykułować problem i rozwiązanie sie znajduje. W tym przypadku odpowiedni film, ale i tak zachęcam do popełnienia podobnych porównań po polsku.
Dziękuję za zachętę. Wolałbym nie recenzować sprzętu, na którym nie miałem okazji pracować. Co innego opisywać motywy własnych decyzji.
@@ExploratorSpektrum A to też jest dobre a nawet lepsze, bo porównanie pokazuje tylko różnice a Ty możesz pokazać wszystko co da się wycisnąć z Yaesu, to nawet może być ciekawsze.
No pomyślę nad tym. Raz jeszcze dzięki za zachętę.
2 razy oglądałem i nie zauważyłem by w filmie było jakiekolwiek porównanie FT 991A do IC 7300 w zasadzie to mowa jest tylko o FT 991A i to w bardzo ograniczonym zakresie .
Co do większości zgoda, ale odnośnie radzenia sobie w 7300 z zakłóceniami miejskimi, to mam wrażenie, że nie do końca zgłębiłeś możliwości tego radia. Icom radzi sobie nie gorzej nie Yaesu.
Natomiast X-phase działa świetnie i w wielu sytuacjach pozwalał mi wyłuskać z szumu sygnał stacji, więc też mam inne doświadczenia.
Twoje wrażenie jest słuszne, nie zgłębiłem IC7300 dokładnie. Ponieważ nie mogłem sobie pozwolić na zakup obydwu, wybrałem to radio, które wydawało mi się że działa lepiej. Obserwuję działanie tego sprzętu u nas w klubie i wciąż mi się tak wydaje, ale możliwe że to specyfika miejsca. Podzieliłem się swoimi motywacjami przy wyborze radia, ale nie jest to bynajmniej analiza porównawcza. Ktoś mnie już tu namawiał na zrobienie takowej, natomiast widziałem wiele tego rodzaju filmów i pewnie nie wniósł bym wiele do tego tematu, chociaż kto wie...
To dobrze, że X-phase u Ciebie działa, wiem że nie tylko u ciebie, ale może się zdarzyć, że ktoś jednak się zawiedzie. Ja się trochę zawiodłem, ale nadal go z powodzeniem wykorzystuję jako rozdzielacz sygnałów podczas odbioru. Pozdrawiam serdecznie :-)
@@ExploratorSpektrum X-phase wymaga odpowiednich anten do porównania sygnału. No i kwestia też skąd się biorą zakłócenia, bo ja kiedyś miałem sporo zakłóceń z sieci energetycznej pewnie od sąsiadów z bloku.
W tej chwili poziom zakłóceń na niskich pasmach mam na poziomie 1-2S i bezesowo na pasmach >14MHz w Warszawie nieopodal Ciebie. Ale doprowadzenie do takiej sytuacji kosztowało trochę pracy.
No tak bardzo nieopodal mnie to nie jesteś, już bardziej SP5XOC który także ma świetny sprzęt, doskonałe anteny i ogromne doświadczenie, a dramatycznie narzeka na zakłócenia. Cierpi jeszcze gorzej niż ja. Taka lokalizacja: bliskość Huty, GPZ-tu i podstacji tramwajowych prostowników trakcyjnych. X-phase próbowałem na różnych antenach, stanęło na miksowaniu EFHW (głównej) i miniWhip. Zdarza się, że z pomocniczej odbieram sygnały niedostępne na głównej, ale rzadko.
@@adrianmatusikParu sąsiadów musiało zginąć?🤣
@@Tita_007 na szczęście obyło się bez strat w ludziach i sprzęcie. Warto rozmawiać.
Dziękuję
Yaesu FTdx-10 wygląda poważniej od IC-7300, ma dodatkowo gniazdo monitora komputerowego.
Sukces FT-991A był by większy, gdyby miał większy wyświetlacz , sam trx też mógł by być większy dla lepszego odprowadzania ciepła, nawet z zasilaczem liniowym we wnętrzu.
No tak, FTDX też mi się podoba, chociaż to kwestia gustu. Natomiast niewielki rozmiar FT991A to akurat sobie chwalę, bo muszę dzielić burko z innymi aktywnościami. Faktycznie dzieje się to kosztem większego szumu wentylatora, ale nie jest to jakieś bardzo uciążliwe. Zasilacz zewnętrzny to już nie problem, bo nie musi zajmować biurka. Przed zakupem mojego 991 rozwazałem też ICOM 7100, ale zniechęcił mnie głównie brak wbudowanej skrzynki antenowej, wygląd też ma trochę "niepoważny" :-) I tak wciąż trwam przy tym moim "jaśku".
Jackson to radyjko którego szkoda pchać do mobila. Oczywiście można ale lepeij mieć je w domu🙂
Zgadzam się, ale mam mało miejsca na biurku, niech służy komuś innemu, a ja wykorzystałem fundusze na radio DMR.
@@ExploratorSpektrum Tu nawet nie chodzi o miejsce🙂Po prostu radyjka szkoda ciorchac i wytrzasnąć w samochodzie🙂Kiedys bawiłem się w CB radyjko stąd może takie podejście.😊
To chyba kupiłeś radio ode mnie... Ale moge się mylic bo to bylo dawno. Sprzedawalem kiedyś taki zestaw ze skrzynką at160... :) Teraz też utknąłem przy ft991a. Ciekawe. Daj znać!
Zgadza się. Byłem ciekaw czy trafisz kiedys i skojarzysz :-) Stało się to szybciej niż myślałem. Miło je wspominam i Ciebie równierz 🙂
@@ExploratorSpektrum no to jestem w szoku :) ale takim pozytywnym. Potem przewinęło się jeszcze u mnie ic706mk2g... Wychodzi na to, że moje pierwsze radio na kf bylo też Twoim pierwszym - no i dobrze:) pozdrawiam.
@@radioholicy ... a potem było pierwszym radiem młodego kolegi z klubu (wtedy w technikum elektronicznym, dziś studiuje na politechnice), z tego co mi wiadomo nadal w użyciu. Tak więc niesie się pozytywna energia z tym radiem ;-)
Ciekawy film, ale jak to już kroś podsumował - temat rzeka...
Ps. W obwodach prądu stałego nie należy stosować zwykłej instalacyjnej "eski". Powinien to być wyłącznik przeznaczony do obwodów DC (mają w sobie odpowiednio mocniejsze styki i dodatkowy gasik łuku elektrycznego).
No tak, o tym można by długo... Co do zwykłej "eski" to oczywiście zgoda, ale trudniej ją kupić, a lepsze zwykłe instalacyjne zabezpieczenie niż jego brak. Drugi biegun zabezpieczylem wkładką topikową "samochodową", a tej dzwigienki używam do łatwego odłączania akumulatora gdy kończę zabawę.
Można podsłuchać marsjan albo tfuska?
Marudza na baofenga a każdy je ma. i dobrze w razie W powiekszymy swoje podwórko.
Identycznie jest u posiadaczy broni.😁
Mnie glownie interesuja lacznosci dalekodystansowe i telegrafia. Na 2n/70cm mam reczniaka. Na przemiennikach jest spory balagan. Jest sporo ludzi bez licencji ktorzy psuja klimat
U mnie na pełnym paśmie nadawania od CW do Pasma lotniczego to są trzy radia ale jedno mało legalne więc nie podam i łączny koszt to ok 6000zł na 2021 rok czyli teraz to byłoby koło 7tyś Reszta to druciarstwo Antena zrobiona samemu, przetwornica do akumulatora i panelu słonecznego też polutowana na pająka, Laptop i karta dźwiękowa z catkontrolerem już miałem wcześniej więc darmo. Mogę robić co chcę i gdzie chcę ale wolę cyfrę na Yaesu niż DMRach czy Dstarze .
Też sądzę, że warto przynajmniej jedną antenę zrobić samemu. Chociaż jedną...
mam plan na 991a :) pozdrawiam 73, SP8BG
Witam filmik bardzo Fajny . ale mam pytanie mam zakucenia na 5- 6 s radio 7900V turbo i mam pytanie czy nie zmienić radio FT-991 i czy mi te szumy zlikwiduje w stopniu wiekszym . antene mam sirio 827 plus maszt 3 m da dachu bloku 4 pietrowym . czekam na odpowiedz pozdrawiam 73 OS457 Świetokrzyskie
Radio niczego nie zmieni. Przede wszystkim, wszystko zależy od anteny. Jeśli nie bedziesz używał radia do KF-u to, nie ma sensu zmiana radia.
Zakładam, że pytanie dotyczy KF-u. Najważniejsza jest antena, jednak obecnie nowoczesne radia mają naprawdę niezwykłe możliwości w dziedzinie poprawy jakości odbioru. Poziom zakłóceń oczywiście zależy od anteny, jej charakterystyki i położenia, radio tego nie zmieni. Natomiast może pomóc w zmniejszeniu ich wpływu na zrozumiałość i jakość przekazu. Tak więc mieszkając w dzikiej głuszy daleko od przemysłu, dysponując nieograniczonymi warunkami antenowymi można zaoszczędzić na radiu, jednak w miejskiej dżungli, pomiędzy słupami oświetlenia ulicznego i trakcją tramwajową dobre radio może się wykazać. Cudów jednak nie zdziała, a przy kiepskiej antenie to nawet jakby je Salomon konstruował, to z pustego nie naleje.
Witam od niedawna jestem posiadaczem Baofeng UV-82 5W poszukuje jakiejś anteny do niego bo na orginalnej troch słabo.Polecicie Panowie coś dla początkującego.Pozdrawiam P.S kanał bardzo fajny
Ja używam anteny Nagoya NA-775 SMA-F i dodatkowo podstawy magnetycznej RB-16 SMA. Dzięki temu mogę pracować w mieszkaniach (np. w hotelu) wystawiając ją za okno, oraz w samochodzie ustawiając na dachu. Dzięki tej antenie na samochodzie uzyskiwałem łączność przez przemiennik DMR SR5WAD (jak jeszcze działał) oraz SR5WB z odległości ponad 70km. Można ją oczywiście wkręcić bezpośrednio w radio i tak nosić przy pasku. Długość jest akceptowalna, nie utrudnia życia i choć sportów wyczynowych uprawiać się nie da, to turystykę pieszą lub rowerową jak najbardziej.
Prosta zasada Na początek cokolwiek z min 100w bo jak masz słabą antenę i słyszysz ale ciebie nie słyszą to podkręcasz moc.
Z tym "cokolwiek" to rozumiem, że pewne takie uproszczenie 😉, w sensie że nie z górnej półki cenowej, ani nawet nie nowe ze sklepu, ale tak, 100W powinno na początek mieć.
Bardzo bardzo dobry materiał. Z tego co widzę mieszkamy stosunkowo niedaleko siebie więc tutaj moje pytanie. Jak sobie Pan poradził z antenami ? Moja sytuacja anteniarska jest można powiedzieć prawie beznadziejna. Mieszkam na parterze 11 piętrowego bloku...
No tak, to faktycznie nieszczególnie. Rozumiem, że dostęp do dachu nie wchodzi w rachubę? Ja wyświadczyłem mojej wspólnocie mieszkaniowej kilka przysług z zakresu IT i automatyki budynkowej, co przełożyło się na bezproblemową zgodę na instalację nierzucających się w oczy anten na dachu. Bez tej możliwości posiłkowałbym się rozwiązaniami tymczasowymi stosowanymi przy pracy terenowej. Postaram się nagrać film o pracy QRP w terenie bez samochodu, to może będzie jakaś inspiracja.
@@ExploratorSpektrum czekam na przedłużenie umowy na mieszkanie z miastem i jak będzie zgoda idzie pismo do wspólnoty i zobaczymy 😊
Mógłbyś podzielić się schematem do tego zmodyfikowanego x-phase?
Postaram się w wolnej chwili. Na razie wszystkie wykorzystałem na ten film 🙂
Jakiego reczniaka do 1000zl by Pan polecal?
Jako że - jak mówi przysłowie - każda sroka swój ogonek chwali, więc ja pochwalę swojego AnyTone D878UV. Niestety nowy kosztuje raczej powyżej 1kPLN. Chcę przygotować do niego na nowo plik konfiguracyjny z przemiennikami, z trochę innym podejściem do tematu niż się to zwykle spotyka i zrobię o tym film. Widzę na stronie jednego z dystrybutorów TYT MD-UV380 DMR i to może być dobry wybór, widziałem sporo materiałów na jego temat, opisów konfiguracji, itp. Więc trochę ludzi go używa i chyba jest niezły.
😂nie trzeba mieć uprawnień na minimum :) cb radio ż ssb i można szaleć oczywiście tylko na jednej czterdziestce
Pozdrawiam oraz 73 to nic innego, jak pozdrowienia. Te ostatnie używane raczej na telegrafii. A więc masło maślane :)
OK, w porządku... ups, znowu masło maślane, w dodatku OK to też z telegrafii 🙂
@@ExploratorSpektrum To prawda. Ale nie jest tak źle, jak z często używanym w eterze "ROGER, ROGER".
Początkujący radioamatorzy nie wiedzą, jak używać slangu i "klepią" powielając błędy :) Pozdrówka.
FT-991a ma 25dB mniej zakresu dynamiki niz IC-7300... na liscie Sherwooda do przeczytania.
Zapewne tak jest. Pytanie czy oznacza to mniejsze szumy własne, czy większą tolerancję na silne sygnały. 25dB to bardzo dużo, więc pewnie jedno i drugie. Ja raczej nie mam problemu ani z silnymi sygnałami po sąsiedzku, ani z szumami własnymi bo przeszkadzają mi raczej szumy "obce". Szczerze to nie dostrzegam aż takiej gigantycznej różnicy (25dB to prawie 20 razy, choć człowiek aż tak tego nie odczuwa), być może ja sam mam jeszcze mniejszy zakres dynamiki ;-) Film nie jest stricte porównaniem, raczej opisem motywów jakimi się kierowałem podejmując decyzję. Moje osobiste doświadczenie z obydwoma radiami wciąż utrzymuje mnie przy FT991A, ale niewykluczone, że pewną rolę odgrywa przyzwyczajenie. Zapewniam, że zarówno Icom, jak i Yaesu potrafią dostarczyć dużo radości i zajęcia na wiele godzin. Zarazem ani 7300, ani FT991A nie są radiami wyczynowymi, więc w każdym znajdziemy niedoskonałości.
Jeżeli dla ciebie istotna jest odporność na zakłócenia to trzeba było wziąć IC-7610 albo Elekrafta...🤭
Tak mi donoszą też inni. Będę musiał spróbować Icoma.
Co właściwie robią krótkofalowcy?
Żeby nie cytować definicji służby radioamatorskiej, którą możesz bez trudności znaleźć choćby na Wikipedii pozwolę sobie na takie porównanie, za które być może mi się oberwie: mianowicie do wędkarstwa. Domyślam się, że dostrzegasz różnicę między wędkarstwem, a rybołówstwem, oraz między wędkarzem a rybakiem. I jak zapytasz wędkarza po co o świcie siedzi nad rzeką zamiast pójść i kupić sobie rybę w sklepie, albo od rybaka, to domyślasz się jakiej udzieli odpowiedzi. Ciągnąc dalej to porównanie, krótkofalowcy łowią innych krótkofalowców występując raz jako "wędkarze" (nadając wywołanie), innym razem w charakterze "ryb" (poszukując kto woła i odpowiadając). Tak jak wędkarze chwalą się jaką to rybę złowili, tak krótkofalowcy rywalizują w zakresie dystansu, ilości krajów, znaków (prefiksów), łączności egzotycznych, z wyspami, z parkami natury, szczytami gór (i górek), i co tam jeszcze przyjdzie do głowy. Tak jak dobry wędkarz ma niemałe pojęcie o ichtiologii, tak krótkofalowiec rozwija swoją wiedzę z radioelektroniki. A wiedza, szczególnie praktyczna zawsze jest w cenie :-)
@@ExploratorSpektrum Z tą różnicą, że rybą się najesz, a drugim krótkofalowcem nie.🤣
70000 to chyba zart taniej duzo kupisz zestaw poczatkowego krotkofalowca
Szkoda, że nie udało Ci się obejrzeć do końca 😉 Może dzisiejszy mój film przekona cię, że da się skompletować wielofunkcyjny zestaw za rozsądne pieniądze. Premiera po południu, zapraszam.
Filmik ok ale w zasadzie skupiłeś się na swoim radioshacku , zupełnie brakło mi tutaj szerszego podejścia do tematu co poniekąd sugeruje tytuł filmu.
Masz rację, w moich filmach skupiam się na własnych doświadczeniach i raczej z punktu widzenia początkującego krótkofalowca. Jednym z tych doświadczeń było przygnębienie potencjalnie wysokimi kosztami wejścia w to hobby, co okazało się nieprawdą. Natomiast tytuł nie jest streszczeniem, tylko reklamą filmu. Rozumiem, że się nieco zawiodłeś, ale cieszę się, że ogólnie jest ok. Pewnie za jakiś czas zrobię taki szerszy przegląd rynkowy, więc zaglądaj tu do mnie od czasu do czasu.
Temat rzeka niestety.
chyba lepszy smartfon
Echo link to już nie krótkofalarstwo
No właśnie, gdzie leży ta granica? Czy DMR, WiresX, Fusion, DStar przez prywatnego hotspota w mieszkaniu to jeszcze krótkofalarstwo? Moim zdaniem jeżeli przynajmniej po jednej ze stron wykorzystywana jest emisja na zakresie radiowym przyznanym krotkofalowcom, to jest to krótkofalarstwo. Natomiast czy taki sposób jego uprawiania nas kręci, to już zupełnie inna sprawa 🙂
4884 🙂