Geometria motocykla Cz. 2

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 6

  • @revision373
    @revision373 ปีที่แล้ว

    Dzięki za kolejny odcinek. Po wielu latach praktyki nareszcie trochę teorii. 😂
    Serdecznie pozdrawiam 🍀

  • @matius-nw4tv
    @matius-nw4tv 4 ปีที่แล้ว +2

    Świetny odcinek, ciekawie opowiedziane zagadnienie

  • @oneferrdek3346
    @oneferrdek3346 4 ปีที่แล้ว +2

    Super . Super SUPER

  • @mogebycszybki2914
    @mogebycszybki2914 4 ปีที่แล้ว +2

    Fajne;) powodzenia!

  • @konradfilipiak8393
    @konradfilipiak8393 4 ปีที่แล้ว +2

    wg mnie totalnie niezrozumiale i w zasadzie błędnie wyjaśnione "stabilizowanie motocykla" podczas jazdy na wprost. zupełnie niepotrzebnie mieszasz do tego jazdę po łuku i siłę odśrodkową skoro mówimy o stabilizacji podczas jazdy na wprost. prawdę mówiąc nie rozumiem skąd powstał moment MFb. po mojemy stabilizacja przedniego koła podczas jazdy na wprost działa zupełnie inaczej. przyjmijmy, że zadziałałem momentem wymuszonym Mw (ja -działając na kierownicę lub koło wjeżdżając jakoś w dziurę) - w tym momencie dla geometrii z dużym wyprzedzeniem położenie punktu A zmienia się minimalnie, w dalszym pozostając daleko za punktem B natomiast punt B zamienia położenie względem podłużnej osi motocykla ale dalej pozostaje sporo przed punktem A. punkt A jest punktem podparcia dla siły wynikającej z poruszania się motocykla (tarcie pomiędzy oponą a nawierzchnią), która działa w kierunku przodu motocykla powodując powrót koła do pozycji wyjściowej. Jeżeli mamy ujemne wyprzedzenie to w momencie gdy koło odchylimy od kierunku do jazdy na wprost (działanie kierowcy, działanie zewnętrzne - np. wspomniana dziura) to znowu spowodujemy tylko niewielkie przesunięcie punktu A natomiast punkt B zmienia swoje położenie wzdłuż podłużnej osi motocykla, ale z tytułu tego, że zostaje za punktem A to siła wynikająca z ruchu motocykla działająca na punt B i punktu podparcia opony w punkcie A powoduje jeszcze większe większe wychylenie koła. Znakomitym i prostym przykładem na zobrazowanie tematu stabilizacji podczas jazdy na wprost jest koło wózka sklepowego. Mamy sytuacje tylko jazdy w pionie i niepotrzebnie nie mieszamy do tego jazdy w pochyleniu. Jeżeli kółko wózka ma punkt podparcia za osią skrętu koła (bardzo duże wyprzedzenie dodatnie) to pchając wózek koło idzie prosto lub dąży do wyprostowania jeśli było odchylone do max 90st. Jeżeli natomiast koło wózka ma punkt podparcia przed osią skrętu to koło nawet skierowane do jazdy na wprost ma tendencję do obrotu o 180st ponieważ wyjściowo miało wyprzedzenie ujemne.

    • @MZiPW
      @MZiPW  4 ปีที่แล้ว +2

      Nie ma tutaj nic błędnego przyjacielu. Siła boczna pojawia się zawsze przy odchylaniu koła od położenia w którym ustawione jest w kierunku jazdy na wprost. To że odwołałem się do skręcenia kierownicy też nie jest błędne bo zaznaczyłem że odbywa się przy małych prędkościach, przy większych prędkościach wymagających pochylenia te rozważania nie mają już uzasadnienia - film o tym co się dzieje przy większych prędkościach przygotuje za parę tygodni, tam sprawa nie będzie już taka prosta. Ale wracając do tematu siły bocznej, jak wspomniałem pojawia się ona przy wychyleniu koła od pozycji nazwijmy to zerowej. Wynika to z tego że prędkość w punkcie styku koła z jezdnią moglibyśmy rozpisać na dwie składowe równoległą do osi symetrii motocykla i równoległą do płaszczyzny symetrii odchylonego koła. Po rozpisaniu wieloboku sił okazuje się że mamy też składową prędkości prostopadłą do płaszczyzny symterii koła i własnie na tym kierunku działa siła boczna. To że koło odchyli się od pozycji wyjściowej nie musi być spowodowane wymuszeniem kierowcy, może to spowodować np. wiatr boczny, i cały szkopuł tkwi w tym żeby mimo odchylenia się tego koła doszło do jego ustabilizowania i powrotu do pozycji wyjściowej, a to zapewni nam siła boczna działająca na ramieniu równym wyprzedzeniu. W żadnym wypadku nie chodziło mi tu o jazdę z pochyleniem. Tak jak wspomniałeś z wózkiem sklepowym. Ustawia się ono samo w ustalonej pozycji i jedzie sobie stabilnie bo ma już po obróceniu się wyprzedzenie dodatnie.
      Co do jazdy po nierównościach, jest to ciekawy przypadek, i sam zastanawiałem się czy o nim wspomnieć. Właśnie podczas jazdy po nierównościach w sprzyjających warunkach może się okazać, że chwilowo zmieni się wyprzedzenie z dodatniego na ujemne, a wtedy to już właśnie jak w tym wózku sklepowym, koło zacznie szaleć. Może faktycznie nagram jeszcze o tym odcinek, skoro poruszyłeś już ten temat.
      Na koniec dziękuje za komentarz, przynajmniej wiem że ktoś to ogląda i analizuje, a taka jest właśnie myśl przewodnia tego kanału. Jeżeli chcesz zgłębić temat, polecam Ci książke Motorcycle Dynamics, tam jest dokładnie opisane to co poruszyłem w nagraniu.
      Pozdrawiam!
      `