Dlaczego tania spawarka jest tania

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 45

  • @xamer
    @xamer 3 ปีที่แล้ว +23

    Lepiej to wszystko wyjaśniłes w 10 minut niż inni w godzinę. Pozdrawiam 👍

  • @JankoWalski-uo2br
    @JankoWalski-uo2br 6 หลายเดือนก่อน +5

    Swoją spawarkę transformatorową z PRL-u na 220 V z uzwojeniami z płaskownika miedzianego przerobiłem . Dodałem mostek prostowniczy 4x100A z radiatorem do tego dodałem dławik od ulicznej lampy sodowej 400A oraz baterię kondensatorów elektrolitycznych plus układ elektroniczny do regulacji napięcia z łagodnym startem na uzwojeniu pierwotnym. Urządzenie działa aż miło i się nie grzeje . Mogę spawać nawet elektrodą 5 mm . A łuk nie gaśnie nawet po chwilowym oderwaniu elektrody na 10 cm . Jedyna wada to duża masa urządzenia .

    • @dzikajagodka3989
      @dzikajagodka3989 หลายเดือนก่อน +1

      Spawanie prądem zmiennym też jest możliwe MMA (cała szklarnia tak została postawiona) więc nie wiem, po co te udziwnienia i upieranie się że łuk elektryczny gaśnie jakoby prądem zmiennym nie było możliwe spawanie elektrodą otuloną. Czy abyś się nie pomylił z długością łuku na odległość 10 cm? Mogę uwierzyć, że chodziło o 10mm.

  • @Darek80
    @Darek80 3 ปีที่แล้ว +3

    Sprzęt pomiarowy proporcjonalny do poziomu skomplikowania prezentowanych spawarek. Dzięki za film.

    • @robertdeptula2003
      @robertdeptula2003  3 ปีที่แล้ว +3

      I taki sprzęt jest najlepszy. Otwierasz obudowę, o ta się nie świeci. Wymieniasz i jedziesz dalej. Pozdrawiam.

  • @alfaphi9034
    @alfaphi9034 ปีที่แล้ว +1

    Super film , pełna profeska i z poczuciem humoru .pozdrawiam

  • @dardunki
    @dardunki 6 หลายเดือนก่อน +1

    Może Pan wyjaśnić, czy widoczne 0:39 na dławiku jednopunktowe zgrzanie dwóch części jego rdzenia, ma duży wpływ na jego parametry. Domyślam się, że w tym przypadku z pewnością potrzeba więcej zwojów dla uzyskania odpowiedniej indukcyjności i dodatkowo zwiększa się niekorzystna pojemność dławika. Jest to z pewnością robione ze względów oszczędnościowych łatwiej nasunąć gotowe uzwojenie na rdzeń niż bawić się w jego przewlekanie i pewnie konieczność zastosowanie większej ilości zwojów i tak wypada korzystniej cenowo ze względu na znacznie krótszy czas potrzebny do jego wyprodukowania. Jak jest w tym przypadku z ciepłem jakie wytwarza ten element, czy takie zgrzanie i brak ciągłości rdzenia powoduje znaczne jego nagrzewanie, czy jest to coś podobnego jak w rdzeniach EI, choć w nich jest pewnie lepiej, ponieważ blachy składane są na przemian?
    Pytam się ponieważ chcę zrobić zgrzewarkę punktową DIY, np. z transformatora z mikrofali i widziałem gdzieś na filmie, że w celu upakowania większej ilości zwojów uzwojenia wtórnego, twórca wykorzystał dwa elementy E rdzenia transformatorowego, stykając je ze sobą i zgrzewając właśnie po bokach. Tworzy się tam szczelina powietrzna, czy ma to duży wpływ na sprawność i grzanie się takiego transformatora? Czy ewentualnie większa ilość punktów spawania może poprawić parametry tego elementu?
    Dodatkowo na 3:49 widać jeszcze, że zastosowano ze względów oszczędnościowych montaż spawany dławika do transformatora poprzez częściowe zgrzanie obu rdzeni. Czy ma to jakiś duży wpływ na parametry i pracę obu tych elementów, wzajemne oddziaływanie na siebie, cieplne i elektromagnetyczne? Widać tam także, że połówki rdzeni w obu elementach łączone są spoiną ciągłą.

    • @robertdeptula2003
      @robertdeptula2003  6 หลายเดือนก่อน +1

      Myślę, że odpowiedź znajduje się w pytaniu. Prądy wirowe nie są porządane i negatywnie wpływają na parametry pracy urządzenia. W tych spawarkach zostało to tak zrobione ze względów oszczędnościowych. Słyszałem o dławikach dołączanych poza obudową spawarki, ale nigdy nie widziałem czegoś takiego. Nie siedzę tak mocno w spawalnictwie. Pozdrawiam.

    • @dardunki
      @dardunki 6 หลายเดือนก่อน

      @@robertdeptula2003 Dziękuję za odpowiedź. Jestem przekonany, że zasady ewentualnego oddziaływania opisanych przeze mnie ewentualnych skutków ubocznych, obowiązują powszechnie w urządzeniach, nie tylko w tych wykorzystywanych w spawalnictwie. Zagadnienie jest ciekawe i chciałbym je bliżej poznać.

    • @dzikajagodka3989
      @dzikajagodka3989 หลายเดือนก่อน

      Lepiej spawać punktowano rdzenie transformatorów bo każda blach rdzenia jest izolowana od siebie lakierem a spawając ciągle to nawinięte uzwojenie można przegrzać 100 stopni. Spawa się w 1200 stopniach więc trzeba uważać i nie chodzi to o oszczędności na pracy. Gdyby moja słowa wdawałby się nieprawdą to wiedz, że lepiej było by odlać rdzeń z metalu jako monolit niż składać go z pakietu blach. Taki monolit pracowałby jako transformator dla 50 Hz 60 Hz w stanie zwarcia już w stanie jałowym. Przy wyższych Hz rdzenie są monolityczne ferrytowe i kruche i tanie w produkcji.

    • @dardunki
      @dardunki 20 วันที่ผ่านมา

      ​@@dzikajagodka3989 Pytanie nie dotyczy sposobu spawania (punktowo, czy ciągłą spoiną) ale ogólnie łączenia dwóch, nazwijmy to segmentów rdzenia, poprzez spawanie i jaki wpływ takie zespolenie rdzenia, ma na parametry elektryczne i pracę dławika, czy transformatora.

  • @piotradamczyk6981
    @piotradamczyk6981 ปีที่แล้ว +1

    Fajnie wyłożone.

  • @piotrkrupa56
    @piotrkrupa56 3 ปีที่แล้ว +3

    jak zawsze dobry przekaz . pozd. DSW PL

  • @dzikajagodka3989
    @dzikajagodka3989 หลายเดือนก่อน

    Dławik włączony w szereg z mostkiem Gretza po stronie wtórnej w obwód prądu stałego staje się rezystorem i w żaden sposób nie wygładza napięcia. Taki dławik może mieć odczepy i służy do regulacji prądu spawania im dłuży drut tym mniejszy prąd spawania lub jest włączony na stałe ze stałymi parametrami, aby w czasie zwarcia elektrod ograniczył prąd zwarcia bo mostek Gretza mógł się przepalić albo uzwojenie pierwotne przegrzać. Mnie też pomyliło się że dławik tylko jest nazywany dławikiem dla prądu zmiennego a dla stałego to rezystor. Podręcznik Roman Kurdziel Podstawy Elektrotechnik.

  • @pinowak1
    @pinowak1 ปีที่แล้ว

    Super filmik!

  • @balcerowicz7990
    @balcerowicz7990 7 หลายเดือนก่อน +1

    Ja swojegi taniego używanego chinola sprzed 15 lat ale jeszcze na miedzi 100A podrasowalem dając elektroniczny przekaźnik bo wogole takiego nie bylo i prąd był stale na drucie, plus male trafo do podajnika zeby nie zwalnial pod obciazeniem spawania plus 2 wentylatory od kompa i zasilacz od starego lapka do zasilania wszystkiego..teraz to inna spawarka...mniej prska, jest stabilniej i nie wylącza się po minucie spawania na pelniej mocy😅. Koszty to może z 30zł

  • @remigiuszsodowy8270
    @remigiuszsodowy8270 11 หลายเดือนก่อน

    Piękne tłumaczenie ! Ile kosztuje dołożenie prostownika, kondensatora i dławika do tej taniej?

    • @robertdeptula2003
      @robertdeptula2003  11 หลายเดือนก่อน

      Wszystko zależy od cen poszczególnych elementów. Mozna kupic gotowy mostek prostowniczy, ale najlepiej taki, który jest na prąd dwa razy wyższy jaki dostarcza spawarka, a to ze względu na to, ze na początku powstania luku spawalniczego prąd może być przez chwile duzo wyższy od nominalnego. Dławik, to po prostu 10-15 zwojów izolowanego, miedzianego drutu o przekroju, który wytrzyma duzy prąd nawinięty na jakimś rdzeniu. Kondensator, prawdopodobnie najbardziej kosztowny element modyfikacji, nie jest wtedy konieczny, ale oczywiście można go dodać. Powodzenia!

  • @olek912
    @olek912 ปีที่แล้ว +1

    Super wyjaśnione! Szkoda, że oscyloskop siadł

  • @MarekV6
    @MarekV6 ปีที่แล้ว +1

    super

  • @robertpawlak
    @robertpawlak 3 ปีที่แล้ว +3

    Pozytywny materiał :)

  • @adamczarnota2442
    @adamczarnota2442 3 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry. Czy u pana pogodowo OK ?

    • @robertdeptula2003
      @robertdeptula2003  3 ปีที่แล้ว +1

      Troche padało, ale jest OK. Na plusie 3 stopnie Celsjusza. Wiatru nie ma, prąd w domu jest, pompa ciepła chodzi.
      Jestem troche zaskoczony tym pytaniem.

    • @adamczarnota2442
      @adamczarnota2442 3 ปีที่แล้ว

      @@robertdeptula2003 Jeżeli dobrze pamiętam jest Pan w Kanadzie, Kanada jest wielkim Państwem, tam teraz były ogromne kataklizmy kilka dni wstecz.
      Dlatego zapytałem

    • @robertdeptula2003
      @robertdeptula2003  3 ปีที่แล้ว +2

      Mieszkam na przedmieściach Montrealu. Trzy strefy czasowe na zachód w Brytyjskiej Kolumbii spadły deszcze w takiej ilości, ze w wielu miejscach obsunęła się ziemia. Powodzie, brak prądu, ... te sprawy. Vancouver jest odcięte od reszty Kanady.
      Milo mi słyszeć, ze ktoś się o mnie niepokoi. Dziękuję, Pozdrawiam.

  • @debumcykcyk
    @debumcykcyk ปีที่แล้ว +1

    Nie ma to jak stary transformator prostowniczy 😀.
    Miałem taki sprzęt MMA. Przy ustawieniu na 200A elektroda 5mm 7018 szła aż miło a te nowe inwerterowe gówna nie dają rady mimo Tego że cęgi te 200A pokazują;).

    • @robertdeptula2003
      @robertdeptula2003  ปีที่แล้ว

      Dzisiaj jak trafisz transformatorową, to nie jest miedź, tylko amelinium (jak to mawiał klasyk).

  • @voyt777
    @voyt777 ปีที่แล้ว +3

    Rzetelna wiedza, jak w dobrej szkole. No i bez muzyczki tle, a to nieczęste na youtube.

  • @skanersieciowy9109
    @skanersieciowy9109 7 หลายเดือนก่อน +1

    Drut z topnikiem? aha

  • @tygrysek467
    @tygrysek467 6 หลายเดือนก่อน +1

    W drugiej jest prostownik selenowy.

  • @igorgoza8582
    @igorgoza8582 10 หลายเดือนก่อน +1

    Czyli chcesz coś pozondnego ti tanie nie warto kupować.
    Tak samo z spawarkami: chcesz do domu ale w miare dobrze ,ti spawarka 1200 zl minimum.
    A dla zarobku jak profi to 3- 5 tys.

  • @KazimierzKubrak-w4e
    @KazimierzKubrak-w4e 18 วันที่ผ่านมา

    Wszystko można zrobić, ale, no trzeba trochę wiedzy.

  • @xenozi3616
    @xenozi3616 4 หลายเดือนก่อน +1

    Stary ale ty masz łeb

  • @KazimierzKubrak-w4e
    @KazimierzKubrak-w4e 18 วันที่ผ่านมา

    Nauczyłeś się schematów. Ja jak miałem 16 lat i zrobiłem spawarkę, która działa do dziś. Nie masz chłopie pojęcia. pojęcia. Żeby ci się głowa nie przepaliła . I ni opowiadaj glupot ludziom.

  • @KazimierzKubrak-w4e
    @KazimierzKubrak-w4e 18 วันที่ผ่านมา

    Ty chyba jesteś desperowany , spawać chyba nie umiesz , ja spadam bez gazu i mogę pospawać puszkę z piwa wszystko jedno z alkoholem czy bez i nie opowiadaj glupot

    • @robertdeptula2003
      @robertdeptula2003  18 วันที่ผ่านมา

      Gratuluję umiejętności i dziękuję za komentarz.

  • @mirosawjabonski8514
    @mirosawjabonski8514 10 หลายเดือนก่อน +1

    Parkside ma jeszcze uzwojenie transformatora z aluminium bez mostka, dławika i kondensatora.

    • @robertdeptula2003
      @robertdeptula2003  10 หลายเดือนก่อน

      Aluminium to już standard, a o braku mostka, dławika i kondziora wspominam w filmie. Pozdro.

    • @balcerowicz7990
      @balcerowicz7990 7 หลายเดือนก่อน

      Ten kondensator za dlawikiem to jest chyba malo typowa rzecz bo zwykle go nie ma w spawarkach nawet tych drogich​@@robertdeptula2003