5 sposobów na kolejne 30 lat szybkiego rozwoju Polski - prof. Marcin Piątkowski, ekonomista ALK
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 11 พ.ย. 2024
- Najlepsze 30 lat w gospodarczej historii Polski wyniosło naszą gospodarkę z grona 30 najbiedniejszych państw świata - w końcu lat 80-tych dochód na głowę mieszkańca Polski był zbliżony do dochodu w Gabonie i Trynidadzie - do grona 30 najbogatszych państw. Ale te 30 lat już za nami. Co zrobić, żeby utrzymać się w stawce najbogatszych państw? Ekonomista, prof. Marcin Piątkowski, ma odpowiedź na to pytanie.
Rozmawialiśmy z prof. Marcinem Piątkowskim w czasie konferencji Impact 2024 w Poznaniu.
Program nie powinien się nazywać 5i tylko 6i + d, gdzie d to drukarki, a szóste i to inflacja. Drukarek będzie potrzeba sporo aby nadrukować tych pieniążków, a inflacja będzie konsekwencją tego zadłużania się.
Piatkowski w ciągu dekady będzie jednym z najważniejszych polityków w Polsce. Oby.
Gość który mówi, że państwo zadłuża się u Polaków (obligacje), a potem, że państwa nie muszą spłacać długów. Faktycznie, nadaje się na polityka zarówno z PO jak i z PiS.
@@ParsiNCKOnigdy nie dogonimy Francji i Niemiec jeśli nie będziemy się zadłużać i tych pieniędzy inwestować w nas. Balcerowicz się sprawdził na początku transformacji i wystarczy. Neoliberalizm to przeżytek.
@@ostatniaparoweczkahrabiego Twoja wypowiedź jest w porządku jeśli wytniemy z niej słowo "zadłużać". Nie trzeba się zadłużać, wystarczy zlikwidować programy socjalne i regulacje i przeznaczyć te pieniądze na inwestycje. W przeciwnym razie mamy do czynienia z budową państwa quasi socjalistycznego. Oczywiście, że Balcerowicz się sprawdził, bo musiał naprawiać kraj po takich ekonomistach jak Piątkowski tylko z ery Gierka.
@@ParsiNCKO to co piszesz to kalka z Balcerowicza, Mentzena i innych czarodziei. Etap gospodarki liberalnej mamy już za sobą, na szczęście (dlaczego na szczęście? pogadaj z ludźmi masowo zwalnianymi z zakładów pracy w latach 90) Polsce trzeba stałego rozwoju i dobrobytu obywateli, a nie mnożenia fortun wąskiej grupy w imię wolności gospodarczej rozumianej w sposób oligarchiczny.
Cwaniaczek....
Dalszy rozwój, z tą klasą polityczną? Skąd on się urwał? Z tymi elitami to my do końca stulecia nie przetrwamy.