BEZ KRAVA NEMA BUDUĆNOSTI - Farma krava Jabučje, Lajkovac

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 11

  • @miloszivkovic2014
    @miloszivkovic2014 7 หลายเดือนก่อน +4

    Izuzetni domaćini, vredni I pošteni ljudi koji su sve stekli sopstvenim radom

  • @sanjabjelobrk5031
    @sanjabjelobrk5031 7 หลายเดือนก่อน +2

    Svaka čast za porodicu Milić.
    Vidi se veliki trud i rad koje se iz generacije u generaciju nastavlja. Za svako divljenje i pohvalu, jer vama je posao mnogo teži i mnogo manje mogućnosti imate u odnosu na farmere iz ostalih delova Evrope.

  • @slobdj
    @slobdj 7 หลายเดือนก่อน +2

    Pozdrav školskom drugaru i velikom domaćinu od Đuke!

  • @peradetlic3634
    @peradetlic3634 2 หลายเดือนก่อน

    U kojem je ovo delu Jabucja

  • @neverstopexploring7772
    @neverstopexploring7772 7 หลายเดือนก่อน

    Pedantna farma, e sto su neke krave na vezu to nije okej, al verujem da tako lakse obaviti poslove oko njih. Farma se moze modernizovati i sa robotom za muzu se skine ogroman posao sa ledja. Al za jednog robota treba makar 50 krava. U Holandiji cesto vidjam da otac i sin rade sa 100-120 krava , dva robota , cak i neki imaju robot za hranjenje. Pozdrav

    • @DušanRadivojević-v2h
      @DušanRadivojević-v2h 7 หลายเดือนก่อน

      Danas postoje u toj istoj Holandiji farme sa muznim kravama u koje čovek ne treba da ulazi više dana, pa ni tada ne mora sem ukoliko želi da prekontroliše stanje. Farmu vodi program koji se uz robot mužu uvodi. Potpuno sve radne operacije u štali vodi taj program preko pokazatelja iz melk robora. Ishrana, muža, izđubravanje, ventilacija, sve je robotizovano. Takva farma košta danas oko 10-11000 evra/mesto, odnosno po kravi. U našim uslovima moguće je da cena bude niža jer je nešto jeftinji građevinski materijal i rad. Na opremi se ne može uštedeti pošto je uvozna. Projektovao više takvih farmi ovde kod nas u Srbiji.

  • @DušanRadivojević-v2h
    @DušanRadivojević-v2h 7 หลายเดือนก่อน

    Tipičan primer mini farme na vezu u Srbiji. Obzirom da potiče iz 80-th godina ostala je na tom nivou po mnogo čemu. Mnogo je propusta. Uzak hranidbni hodnik, jasle uske sa oba zida iznad nivoa hranidbenog hodnika, sa plafonom (betonska ploča, sa polustabilnim sistemom za mužu, sa nedovoljnom površinom pod prozorima...itd. Mnogo rada zahtevaju upravo opisani propusti. Sve se radi ručno, distribucija hrane, izđubravanje muža... U ovakvom prostoru koji je inače ispod zahteva po kubaturi, značajno je narušen mikroklimat, posebno u toku zime. Verujem da preko leta mora da pusti krave van štale, jer bi toplotni udar bio poguban za proizvodnju.
    Način za poboljšanje mnogo toga u ovom objektu postoji, od izđubravanja, muže, mikroklimata, sve se značajno može popraviti sa vrlo malo ulaganja.

    • @miloszivkovic2014
      @miloszivkovic2014 7 หลายเดือนก่อน +2

      Snimi ti prilog iz tvoje štale, da vidimo kako to izgleda što pričaš.

    • @DušanRadivojević-v2h
      @DušanRadivojević-v2h 7 หลายเดือนก่อน

      Tvoj komentar je više nego smešan. Sve što sam napisao je sasvim tačno. Mogao sam i više da napišem. Pogledaj na primer prostor iza štale. Zar se na taj način odlaže stajnjak? Moja namera je da se vlasniku ukažem kako da popravi stanje u štali. Jeste domaćin vredan i uredan, ali stari i neće moći dugo da radi na isti način. Siguran sam da tada kava u toj štali neće biti. Uzgred da ti kažem da nemaš poima ko sam . Mojih štala ima širom Srbije i šire. Od adaptiranih, novouzgrađenih, od vezova do slobodnog sistema i robotike i potpunosti.. Zato ti predlažem da se malo više edukuješ ako želiš da pravš priloge iz ove oblasti. Ljude interesuje štala, a ne navika domaćina.

    • @svetlanadrezgic2672
      @svetlanadrezgic2672 6 หลายเดือนก่อน

      “ кубатури” 😂
      По кубику би Србин рекао ако је пазио на часу србског језика…..😉

    • @DušanRadivojević-v2h
      @DušanRadivojević-v2h 6 หลายเดือนก่อน

      Ti se baš razumeš u inženjerske termine koji su uobičajeni u građevinarstvu, mašinstvu, agronomiji i sl. i upotrebljivi u Srpskom jeziku. Prema tome......