@@grubygruby3713 Cześć, 10h to 9h regularnej jazdy, plus 1h wydłużonego czasu jazdy. Reszta to inna praca, np. Młotki, lub dyspozycja. Przykładowo jechałeś 4.30+4.30 zrobiłeś 2x45 pauzy I podjechałeś jeszcze 1h. Łącznie 10h jazdy. Mogłeś wykonać np. 3h innej pracy. Wbrew pozorom rozpoczęcie tacho, czyli wpis - rozpoczęcie np. 6.00 kończy twój dzień dopiero wpis zakończenie, więc pauza wykonywana w ciągu doby też jest w pewnym sensie wliczana w czas pracy. Przykład: Kierowca zrobił rozpoczęcie o godzinie 6.00 podjechał 1h - 7.00 dalej czynności spedycyjne, zaladunek, rozładunek trwały 3h - 10.00 Wykręcił 1h - 11.00 pauzy. Po tym czasie jechał 4.00h - 15.00 Teraz - pracował łącznie 9h, więc jazda, mlotki, pauza to praca, gdyż nie zrobił on zakończenia w tachografie. Twój dzień kończy się dopiero gdy zakończysz go w tacho. Te 13, czy 15h można pracować łącznie z jazdą, inną pracą, oraz przewidzianą prawem pauzą. Czy zrozumiałeś?
Witam wszystkich... Materiał naprawde wiele mówi.. bardzo proszę o info o czasie pracy tygodniowym i 2-tygodnie... jak to rozliczać .. o co chodzi z skróconą pauzą weekendowa i jak należy to oddać... jak pracodawcy próbują oszukiwać,,, itp.. pozdrawiam serdecznie...
Tu kierowca powinien znać swoje czasy jazdy i ewentualnie odpoczynki. Pracodawca, za pomocą spedytora jedynie planuje pewne dzialania, a kierowca powinien poinformować, o której godzinie może ruszyć i ile ma do ewentualnego odbioru. Tak więc, nie każdy jest zły, nie każdy chce źle.
Pojazdy niepodlegające przepisom czasu pracy kierowców Wyróżniamy również pojazdy, które nie podlegają przepisom czasu pracy kierowcy, w takim wypadku kierowcy nie muszą rejestrować czasu pracy i odpoczynków na tachografie. Poniżej wyszczególnione pojazdy: medyczne; wojskowe; zabytkowe; wolnobieżne; specjalistyczne; przewóz osób pojazdami na trasach regularnych, jeśli poruszają się one do 50 km (np. autobusy); pojazdy, które nie przekraczają dopuszczalnej masy całkowitej do 7,5 tony, a są wykorzystywane do niezarobkowego przewozu rzeczy; pojazdy, które są np. po naprawie w serwisie, są kontrolowane pod kątem dokonanej naprawy; pojazdy niedopuszczone jeszcze do ruchu; pojazdy nieporuszające się po drogach publicznych.
Super odcinek, mnie najbardziej interesuje łączenie czasu jazdy z czasem innej pracy, bo wiekoszsc filmow odnosnie czasu jazdy,innej pracy,pauz itd jest robione pod kierowcow tirów,a mało takich gdzie ktoś pracuje jezdzac na kategorie C i codziennie wraca do domu po pracy i miesci sie w czasie jego dzien w pracy ponizej 9h. Jeśli chodzi o łaczenie '' czasu jazdy z inna praca '' to mialem na mysli to,ze np. rozpoczynamy dzien,wkladamy karte do tachografu na poczatek młotki np 5min nastepnie dla przykladu jedziemy pol h do magazynu gdzie musimy sie załadować, tam spedzamy godzine czasu innej pracy, a ( docelowo po zaladunku jedziemy w kilka miejsc wyładowac towar do klientow a nastepnie powrót na baze i konczymy dzien pracy) i tu pojawia sie pytanie przy laczenie czasu jazdy i innej pracy, mamy tu : 5min inna praca bo sprawdzanie pojazdu + 30min jazda + 1h inna praca = ile mozemy jechac czasu przed pierwsza pauza gdy mamy do czynienia z lączeniem pracy ?
Jeśli znajdę na to czas, to postaram się nagrać odcinek poświęcony właśnie temu zagadnieniu. Dziś odpowiem. 1. Jazda bez przerwy max 4.30h. 2. Inna praca max 6h 3. 2h jazdy plus max 4h innej pracy. 4. 4h innej pracy plus max 2h jazdy. Po każdej z tych kominacji wymagana jest przerwa, aby wykasować czas pracy, lub jazdy. Osobno, czy też łącznie jak wyżej podałem w przykładzie. Czy troszkę to wyjaśnią ?
Jeszcze jeden przykład. 1. Kierowca wkłada kartę do tachografu, później wykonuje czynność obsługi i sprawdzenia stanu technicznego 30min. 2. Jedzie do magazynu pod załadunek 1h. 3. Czynności załadunku i dokumentacji trwają 1h. Łącznie daje to 2.30h. Inna praca, plus jazda. Kierowca ma dojechać do klienta oddalonego o 3h co łącznie daje 5.30h. Jest to inna praca, oraz jazda. W tym momencie ma wykorzystane 4h jazdy, oraz 1.30h innej pracy. Ale jeśli dojechał do klienta, to czeka go rozładunek, i tu pojawia się pytanie, czy wykręci on pauzę u klienta, czy przed rozładunkiem, aby mieć wykasowany czas innej pracy, oraz jazdę. W innym wypadku zostaje mu tylko 30min do max 6h młotków, lub łącznie jazda plus młotki 6h. Gdzie 4.30 było samej jazdy, oraz max 1.30h innej pracy. Lub proporcjonalnie 3h innej pracy i wtedy zostaje max 3h jazdy! Pp tej kombinacji wymagana jest przerwa. Zazwyczaj kierowcy oszukują sami siebie, gdyż wykonują rozładunek u klienta na pauzie, gdyż może brakować nam czasu jazdy aby dojechać do najbliższego parkingu na ww. Pauze.
Jeżdżę na stałych kółkach mam 2h20m jazdy myje chłodnie itp staje pod rampa i po 6h robię 15 minut później jak zaczynają ładować dokrecam 30 i dalej młotki i później 2h 20 jazdy
Przerwa ma być maksymalnie po 6 godzinach. Po co to utrudniać. Jakieś pięć i pół itd. Mogę dojechać do pauzy na sześć godzin i też jest ok. A jak przyjadę do auta nigdy nie wkładam karty do tacho do momentu jak już mam wszystko spakowane i wiem,że już startuje. Jak bym robił tak jak na filmie,że wszystko robie na młotkach to nigdy bym nie dojechał do celu bo by mi dnia pracy zabrakło .
Są to przykłady, nie chodzi tu o utrudnianie sobie życia, lecz zrozumieniu schematów których mlody kierowca ma prawo nie rozumieć. Prawdopodobnie są firmy które płacą od przejechanego km, stąd może być problem z ewentualną zapłatą, jest to zrozumiałe. Jeśli 13, lub 15h pracy w ciągu 24h to mało, to trzeba mieć końskie zdrowie - pozdrawiam.
W kwestii Pana odpowiedzi - " przerwa ma być maksymalnie po 6h" tylko czego? Warto wziąć pod uwagę treść pytania które zadał wcześniej inny człowiek. Chce zrozumieć problematykę łączenia jazdy z inną pracą. Jeśli robisz tak jak opisałeś, jest to twój styl pracy który szanuję.
@@Pawel_Kurbat Maks po 6 godzinach jazda i inna praca. Tego przekroczyć nie wolno. Chodzi mi tylko o to,że w filmie mówisz po 5,5 godziny zróbcie pauze. Często nie ma gdzie zrobić. Załadowali to wypad z firmy itd.
Co do zasady 1 minuty i zapisu na drugim slocie to wystarczy zmienić na oby dwóch slotach na łóżko, nie jest to zabronione i tachograf na to pozwala. W autoryzowanych serwisach sprzedają legalnie czasomierze montowane pod tachograf i jest to legalne. taki tachograf wyprodukowali i tyle. nigdy nie miałem z tym problemu. pozdrawiam
Na granicy BG/RO sprawdzają dokładnie, czy nie ma takich czynności jak podjazdy po kilka sek i dalej pauza, aby wykręcić 45. To wykroczenie kosztuje 1000 zł.
Czas pracy kierowcy - doba pracownicza Innym zagadnieniem jest doba pracownicza. Jest to nieprzerwany okres 24 godzin, w których kierowca wykonuje pracę, przerwę i odpoczynek. Czas doby pracowniczej zaczyna się w momencie rozpoczęcia przez kierowcę pracy i nie zawsze oznacza to jazdę, gdyż do czasu pracy kierowcy zalicza się również czas, gdy pozostaje on w gotowości na stanowisku pracy, czy wykonuje inne czynności, czyli np. jeśli czeka na załadunek lub rozładunek.
A powiedz mi czy wypoczynek dobowy odnawia czas prowadzenia pojazdu? Zakładamy przykład bez pracy innej t.j. zaczynam jechać od 6:00 do 10:30 (4,5h), potem 45min pauzy, następnie znowu od 11:15 do 15:45 (4,5h) jazda. Odpoczynek 11 godzin do 2:45. I co teraz? Można dalej jechać czy czekamy do 6:00 żeby poprzednia doba się skończyła?
@@kraweznik1 Każda pauza 9, lub 11 kasuje tobie godziny jazdy i pracy. Więc możesz ruszać po 11 , lub 9h pauzy. Pamiętaj jednak o godzinach nocnych u swojego pracodawcy, oraz o dwutygodniowym łącznym czasie jazdy. 90h max. Sumując dwa tygodnie jazdy. Nowsze tacho ładnie to zlicza i pokazuje, starsze wymaga cyklicznego zliczania i spisywania. Dla przykładu: Twój dzień pracy rozpoczyna się 6.00 jazda + mlotki łącznie kończysz o 18.00 robisz 11h pauzy i masz tzw. Nowy dzień pracy. Czyli od 5.01 można jechać i pracować wg. Norm. Jeśli zrobisz 6.00 - 18.00 koniec i 9h pauzy być może zaczynając o 3.01 rozpoczniesz w porze nocnej, a to zmienia twój dzień w którym możesz pracować stosunkowo krócej jazda + mlotki.
wszyscy wykorzystują jedną min. w ten sposób wg. mnie również to jest nielegalne ale nie znam nikogo kto został by za to ukarany, bardzo dobrze wyjaśnione.
Nie problem w młotkach, lecz w kontynuacji na Łóżku. Miałem kontrole w Rumunii, tam szczególnie sprawdzają tego typu wykroczenia przed granicą Vidin. Mandat na nasze 1000 PLN.
O matko i córko czarna magia 🥴🤦♂️🥴 właśnie zdałem c+e na moje 44 urodziny 🥴 poszedłem zesrany że aż mi w gardle zaschło 🤣 bo myślałem ze to będzie trudne do zrobienia za pierwszym razem ale jak Słucham i czytam komentarze to to jest jakiś kosmos masakra jak ja to ogarnę pewnie nie Znajdę ogarniętej firmy bo kto bierze żółto dzioba i Skończę w jakimś 💩 . 6h 45minut 4,5 godzi 13 15 przerwa praca młotki załadunki 😭😭😭😭🤯🤯🤯 co za huj to wymyślił . 😄😄😄
Nie jest tak źle. Początki bywają trudne, ale na spokojnie. Trochę jednak w tym prawdy. Trudno jest wskoczyć do "normalnej" firmy transportowej na początku kariery. Zobaczysz jaki jest przeskok pomiędzy transportem krajowym, a zagranicznym. Pamiętaj jednak, że to Ty płacisz za swoje błędy w obsłudze tacho. W Polsce są to zł. Za granicą najczęściej euro. 😎
A co jest jak się samochód zepsuje i się czeka ? przez 2 godzinny siedzenia nie ma tego nie wymyśli takiej ikony aby to zobrazować. młódki czy odpoczynek ?
Taka sytuacja, lub korek, wypadek na drodze nic strzanego. Należy zrobić wydruk z tacho i ładnie opisać zaistniałą sytuację. W życiu zdarzają się różne wątki, które mogą zaskoczyć.
Wow, naprawdę dobrze objaśnione. Jeszcze kilka razy obejrzę i myślę, że mniej więcej zrozumiem, a potem w praktyce wszystko wyjdzie, heh. 😅 Ale mam pytanie przykład początek dnia: 5 minut młotki potem start jadę na załadunek 2h potem 1h inna praca[załadunek] jadę 2,5h na rozładunek mamy 5.5h łącznego czasu pracy i co jestem na rozładunku mam 5.5h już postawiam się pod rampę na rozładunku i co powiedzmy że potrwa to z 1h no to jak dam inna prace to będzie 6.5h łącznie, co lepiej w takiej sytuacji zrobić? Wiem, że to oszukiwanie samego siebie ale przerwę pod rampa 1h, no bo jak inaczej to ogarnąć?
Czasami tak bywa... Jednak w Polsce nie ma z tym większych problemów, ale na zachodzie dostajesz papiery na których możesz mieć godzinę załadunku, tak samo mogą cię skontrolować z tankowania pojazdu, jeśli robisz to na pauzie, możesz dostać pokutę. Praktyka czyni mistrza, a tak naprawdę kierowca powinien planować i czasami improwizować. Ważne, abyś był świadomy tego co robisz.
(Tarczka) Wyjechałem 4 godziny po tym czasie dotarłem na załadunek zrobiłem pauzę 15 ruszyłem samochodem w kolejce tak że włączyła mu się jazda i zrobiłem pauzę 30 min , po tym czasie wjechałem na wagę załadunek i jazda , jechałem następne 4 godziny i dojechałem na bazę. Nie zrobiłem babola że tak podzieliłem ta przerwę?
Nie, gdyż 15+30 daje 45 ale już 30+15 daje 15. Jeśli zrobiłeś 15 pauze a następnie 30 to wyszło 45. Więc mogłeś jechać kolejne 4.30 lub pracować. Rozumiem że czynność załadunku wykonywałeś na łóżku.
@@Pawel_Kurbat najpierw stałem w kolejce 15 min później ruszyłem w kolejce i znowu stałem lecz 30 min i akurat wykręciła mi się 30 i dopiero szybki załadunek i jazda , zrobiłem tak bo chciałem szybko wrócić do domu
@@Pawel_Kurbat chodzi mi o to że po 15 minutach stania ruszyłem 10 metrów i stałem 30 minut i przez te 30 minut akurat tak się złożyło że nie musiałem podjeżdżać w kolejce bo inaczej przerwał bym pauzę 30
Ile godzin dziennie można mieć innej pracy podasz pracy? Jeśli po 6 godzinach pracy mamy 3 godziny jazdy i 3 godziny przerwy trzeba zrobić 45 i potem znowu mamy 3 godziny jazdy i 3 godziny innej pracy tak może wyjśc czy nie? 6+6 da nam 12 godzin pracy + przerwa 12:45 to sie zmiescimy w dobowym cyklu 13 godzin pracy, jeśli zaczniemy od 6 rano to z tym czasem skonczymy o o 18:45 /19:00 i na drugi dzien zaczniemy znowu od 6 rano da nam 11 godzin przerwy????? Więc to ci pisałem to może tak być z inna praca ?
Łączny dzień pracy wynosi 13, lub 15h max. Młotki, jazda, czy dyspozycja. Jeśli robisz 6h młotków, 45 min pauzy i jedziesz 3h to daje łącznie 9h. Robisz 45 min pauzy i masz 4h młotków, lub jazdy. Chyba ze wydłużasz czas pracy do 15h. To tym samym tokiem myślenia. Czas pracy liczy się od rozpoczęcia dnia w tacho, do jego zakończenia.
Inna praca max 13, kub 15 łącznie z jazdą! Czyli mlotki I jazda dają sumę. Jeśli tacho rozpoczęto 6.00 a w tym czasie miałeś np. 6h młotków 45 min pauzy-3h jazdy, Czyli 6-12 mlotki, 12.00-12.45 pauza, dalej 3h jazdy 12.45-15.45. Gdzie max można 4.30 jechać. Ale jeśli zrobisz pauze 45 min to zostanie tobie do 16.30 więc do 13h czasu pracy zostaje 2.30, lub 4.30 o ile możesz pracować 15h. Czyli kończysz 6.00-19.00 13h lub 6.00-21.00 15h.
@@Pawel_Kurbat czyli przerwy nie wlicza w cykl jazdy,młotków i dyspozycji? liczy sie sama jazda i oczekiwanie...? czyli jak teoretycznie zaczne prace od 6:00 i do 12:00 będe miał 6 godzin młotków robie pauze 0:45 to już będzie godzinna 12:45 pojadę jechać 3 godziny 15:45 to potem pownienem zrobic znowu 0:45 przerwy i zostaje mi 2:00 jazdy....i wtedy jest godzin a 19:00 albo 18:30 i kończy mi sie cykjkl normalny 13 godzin ppracy???Dobrze to rozumiem czy nie?
Świetne rady , a co w sytuacji jeśli załadunek trwa zamiast 3h to 7h a Ty jesteś na pracy innej. Karzesz przerwać załadunek bo musisz zrobić plażę? Jestem świeżym kierowcą co mi poradzisz geniuszu?
@@tomasz2830 Jeśli jesteś aktywny podczas załadunku, rozladunku, a twój czas pracy 6h młotków się kończy, to można przestawić tacho w pozycję Łóżka i wykręcić przepisów pauzę. Gorzej jeśli ulegniesz wypadkowi w czasie krecenia pauzy. Zus, ITD, i inne upranione organy, mogą zweryfikować, co robiłeś w czasie odpoczynku. Czasami trzeba zachować się elastyznie do sytuacji. Kierowca nie powinien przerywać załadunku, czy rozładunku.
Na czym polega aktywność podczas załadunku/rozładunku , rozumiem że Pan jeździ w transporcie gdzie kierowca sam się ładuje? To ja jeszcze nie znam takich kursów , że podstawiasz się na magazyn i sam się ładujesz lub zrzucasz. Jedyna aktywność po podstawieniu naczepy to siedzenie w kabinie i dłubanie w nosie , np. na kontenerach to 4-6h norma , no chyba że to jest ta praca inna. A później spanie pod bramą bo zabrakło 13/15h doby na zjazd na parking , już nie mówiąc o dojechaniu na rozładunek. Bo Pan Paweł powiedział że jak czekam na załadunek/rozładunek to jest praca inna. Lub rozpoczynanie pracy po wejściu na bazę , chyba Pan jeździ turystycznie w tym transporcie skoro daje takie rady. Firma to zazwyczaj ma w d... czy Pan zrobi to 45min dodatkowe czy nie , ale to kierowca później śpi na dzikusie , zamiast w domu. Myślę że jak ktoś pojeździ choć trochę to i tak wie co zrobić z takimi świetnymi radami.
@@tomasz2830 Kwestia przewidywania, oraz charakterystyka pracy. Proszę mnie źle nie rozumieć. Są różne sytuacje w życiu. Kontenery, beczki, plandeki, chłodnie, każda ma inny sposób pracy. Zazwyczaj plandeka - musisz pilnować załadunku, rozladunku. Chłodnia, czasami sam ciągasz palety. Beczka, stoisz i pilnujesz załadunku, rozladunku. Kontenery-dlubiesz w nosie. Czasami przepisy chronią nas kierowców. Czasami chcemy dojechać do domu i jak piszesz, nie wyjdzie. Więc...
@@Pawel_Kurbat No to jak? Jak jesteś aktywny podczas załadunku,spinanie towaru itd. To nie możesz dać łóżka bo jest to wykroczenie. Więc mogę dać po 6 h pauze ale wtedy nic nie robię.
Witam i prosze o pomoc.Opisze moje godziny pracy i jazdy wlącznie.Pon-12 g Wt-10 Sr -11 Czw-13 Piatek - 10 co daje mi 56 godzin nie odejmując przerw...Dodam,ze nie przekraczałem 9 godzin jazdy ...Czy to jest wlasciwe?
Tak, jest to właściwe. Kierowca może w ciągu swojej zmiany np. Jechać 2h i resztę dnia wykonywać inną pracę.... Lub np. Jechać 3h, pracować 2h zrobi pauze i dalej będzie pracował, lub jechał. W sumie tych czynności nie może przekroczyć 9h jazdy, chyba że wykorzysta 10 które może przejechać 2x w tygodniu. Łączny czas pracy i jazdy nie może przekroczyć 15h 3x w tygodniu, oraz 13h jeśli kierowca wykorzysta tzw. 15 godzin pracy, lub 9 h pauzy.
@@tomasz2830 Patologia transportu powstaje przez samych kierowców, którzy dają się robić. Np. Praca na kilometry. Taki kierowca wszystko robi na łóżku, dalej wsiada i jedzie, po drodze je kanapkę, pije napój z butelki... I bierze garść leków. Inny kierowca, ma czas na kawę, herbatę i obiad. Przy okazji znajdzie tez 5 minut na odpoczynek w łóżku. Pojedzie w trasę najedzony i wypoczęty. To ta różnica...
@@tomasz2830 Czas pracy kierowcy - doba pracownicza Innym zagadnieniem jest doba pracownicza. Jest to nieprzerwany okres 24 godzin, w których kierowca wykonuje pracę, przerwę i odpoczynek. Czas doby pracowniczej zaczyna się w momencie rozpoczęcia przez kierowcę pracy i nie zawsze oznacza to jazdę, gdyż do czasu pracy kierowcy zalicza się również czas, gdy pozostaje on w gotowości na stanowisku pracy, czy wykonuje inne czynności, czyli np. jeśli czeka na załadunek lub rozładunek.
Witam, jestem jeszcze przed egzaminami więc wybaczcie pytanie laika. Musiałem coś pominąć, ale nauczyłem się do tej pory z książki że czas jazdy to 4,5h i przerwa 45min obowiązkowo (może być dzielona) a tu jest mowa ciągle o przerwie po 6 godzinach. Rozumiem że jeśli moja praca jest łączona czyli młotki i jazda, to może pauza być po 6h. Czyli łączona praca będzie już wtedy gdy jadę 5minut a 5,55h siedzę i np na coś czekam? Czyli jeśli dobrze rozumiem dopuszczalne jest że np 1h najpierw stoję, potem 4,5h jade i potem jeszcze mogę 0,5h siedzieć w samochodzie I dopiero zrobić pierwszą pauzę? Czy dobrze to rozumiem? Niewiem kto wymyśla i po co takie zakręcone przepisy:)
Tak, bardzo dobrze to odbierasz. Pamiętaj jednak aby ten czas był max 6h. Te 4.30 jazdy lepiej zrobić na 4.00-4.15k. Bo czasami trudno jest o parking, szczególnie w trasie którą jedziesz 1 raz. Ps. Na moim kanale nie ma głupich pytań, to bardzo wartościowe informacje które mogą pomóc. Każdy kiedyś zaczynał, a nie mając wsparcia w tematyce łatwo jest narobić sobie Kosztów z powodu złej obsługi tachografu, czy nieznajomości przepisów.
@@Pawel_Kurbat dziękuję. A ten czas doby pracy 13 lub 15h czy to jest tak, że w tygodniu mogę mieć 2 razy wydłużony czas pracy do 15h? I drugie pytanie przerwa "nocna" 9 lub 11h czy tu też chodzi o to że 2 razy w tygodniu wolno mi zrobić krotrze 9h? Czy może to jest właśnie powiązane z tym, że miałem dłuższą pracę 15h i zostaje tylko 9h (czyli krocej) godzin "spania"? Wtedy by się w sumie wszystko zgadzało że jesli zacząłem o 6rano to znów doba kończy się 6rano i o tej samej zaczyna... Tyle że odpoczynku mniej
@@jacekfotek3270 Te kwestie poruszaliśmy już wcześniej. Zerknij na komentarze, jeśli będzie brak informacji postaram się odpowiedzieć. Prawdopodobnie powstaną nowe odcinki w tej tematyce.
Co wchodzi w skład czasu pracy kierowcy? prowadzenie pojazdu; czynności związane z załadunkiem i rozładunkiem, czas oczekiwania na niego (również kontrola nad nim); zabezpieczenie towaru; czynności związane ze spedycją; obsługę pojazdu wraz z przyczepą; utrzymanie pojazdu w czystości; tzw. czynności administracyjne (uzupełnienie dokumentów transportowych); pomoc oraz nadzór nad osobami wsiadającymi i wysiadającymi z pojazdu. Co nie wchodzi w skład czasu pracy kierowców? Nieusprawiedliwione postoje; czas dyżuru, jeśli kierowca nie wykonywał żadnej pracy; odpoczynek dobowy (jeśli nie został przerwany); przerwa w przerywanym systemie czasu pracy.
Napisałeś: "...Co nie wchodzi w skład czasu pracy kierowców? czas dyżuru, jeśli kierowca nie wykonywał żadnej pracy;..." Sprawa jest złożona. Czas dyżuru nie wlicza się do czasu pracy w zakresie przepisów związanych limitem pracy (40h tygodniowo/48h tygodniowo/60h tygodniowo), ale wlicza się do czasu pracy w zakresie rozliczeń wynagrodzenia w sytuacji gdy jesteśmy na umowie o pracę. Pozdrawiam
Super wytłumaczony material.
Dzięki ☺️
Super materiał 😀 jestem świeży i dopiero zaczynam karierę kierowcy super pan wytłumaczył.prosze o więcej pozdrawiam
Proszę o ewentualne pytania na które postarna się odpowiedzieć w materiale video
Najlepszy materiał mówiący o czasie kierowcy.👍🏿 Pozdrawiam 🖐️
Dziękuję.
Tak , widać to doświadczenie.
@@Pawel_Kurbat hej mam pytanko czas jazdy i pracy dziennie nie może być dłuższy jak 10 godzin możesz wyjaśnić skąd się biorą 15 stki
@@grubygruby3713 Cześć, 10h to 9h regularnej jazdy, plus 1h wydłużonego czasu jazdy. Reszta to inna praca, np. Młotki, lub dyspozycja. Przykładowo jechałeś 4.30+4.30 zrobiłeś 2x45 pauzy I podjechałeś jeszcze 1h. Łącznie 10h jazdy. Mogłeś wykonać np. 3h innej pracy.
Wbrew pozorom rozpoczęcie tacho, czyli wpis - rozpoczęcie np. 6.00 kończy twój dzień dopiero wpis zakończenie, więc pauza wykonywana w ciągu doby też jest w pewnym sensie wliczana w czas pracy.
Przykład: Kierowca zrobił rozpoczęcie o godzinie 6.00 podjechał 1h - 7.00 dalej czynności spedycyjne, zaladunek, rozładunek trwały 3h - 10.00 Wykręcił 1h - 11.00 pauzy. Po tym czasie jechał 4.00h - 15.00
Teraz - pracował łącznie 9h, więc jazda, mlotki, pauza to praca, gdyż nie zrobił on zakończenia w tachografie.
Twój dzień kończy się dopiero gdy zakończysz go w tacho.
Te 13, czy 15h można pracować łącznie z jazdą, inną pracą, oraz przewidzianą prawem pauzą.
Czy zrozumiałeś?
Brakuje wyjaśnienia w jakich okolicznościach używa się funkcji dyspozycji tzw. koperta
Witam wszystkich... Materiał naprawde wiele mówi.. bardzo proszę o info o czasie pracy tygodniowym i 2-tygodnie... jak to rozliczać .. o co chodzi z skróconą pauzą weekendowa i jak należy to oddać... jak pracodawcy próbują oszukiwać,,, itp.. pozdrawiam serdecznie...
Tu kierowca powinien znać swoje czasy jazdy i ewentualnie odpoczynki. Pracodawca, za pomocą spedytora jedynie planuje pewne dzialania, a kierowca powinien poinformować, o której godzinie może ruszyć i ile ma do ewentualnego odbioru.
Tak więc, nie każdy jest zły, nie każdy chce źle.
Dziękuję. Prosimy wincyj❤
Pojazdy niepodlegające przepisom czasu pracy kierowców
Wyróżniamy również pojazdy, które nie podlegają przepisom czasu pracy kierowcy, w takim wypadku kierowcy nie muszą rejestrować czasu pracy i odpoczynków na tachografie. Poniżej wyszczególnione pojazdy:
medyczne;
wojskowe;
zabytkowe;
wolnobieżne;
specjalistyczne;
przewóz osób pojazdami na trasach regularnych, jeśli poruszają się one do 50 km (np. autobusy);
pojazdy, które nie przekraczają dopuszczalnej masy całkowitej do 7,5 tony, a są wykorzystywane do niezarobkowego przewozu rzeczy;
pojazdy, które są np. po naprawie w serwisie, są kontrolowane pod kątem dokonanej naprawy;
pojazdy niedopuszczone jeszcze do ruchu;
pojazdy nieporuszające się po drogach publicznych.
Super odcinek, mnie najbardziej interesuje łączenie czasu jazdy z czasem innej pracy, bo wiekoszsc filmow odnosnie czasu jazdy,innej pracy,pauz itd jest robione pod kierowcow tirów,a mało takich gdzie ktoś pracuje jezdzac na kategorie C i codziennie wraca do domu po pracy i miesci sie w czasie jego dzien w pracy ponizej 9h. Jeśli chodzi o łaczenie '' czasu jazdy z inna praca '' to mialem na mysli to,ze np. rozpoczynamy dzien,wkladamy karte do tachografu na poczatek młotki np 5min nastepnie dla przykladu jedziemy pol h do magazynu gdzie musimy sie załadować, tam spedzamy godzine czasu innej pracy, a ( docelowo po zaladunku jedziemy w kilka miejsc wyładowac towar do klientow a nastepnie powrót na baze i konczymy dzien pracy) i tu pojawia sie pytanie przy laczenie czasu jazdy i innej pracy, mamy tu : 5min inna praca bo sprawdzanie pojazdu + 30min jazda + 1h inna praca = ile mozemy jechac czasu przed pierwsza pauza gdy mamy do czynienia z lączeniem pracy ?
Jeśli znajdę na to czas, to postaram się nagrać odcinek poświęcony właśnie temu zagadnieniu.
Dziś odpowiem.
1. Jazda bez przerwy max 4.30h.
2. Inna praca max 6h
3. 2h jazdy plus max 4h innej pracy.
4. 4h innej pracy plus max 2h jazdy.
Po każdej z tych kominacji wymagana jest przerwa, aby wykasować czas pracy, lub jazdy. Osobno, czy też łącznie jak wyżej podałem w przykładzie.
Czy troszkę to wyjaśnią ?
Jeszcze jeden przykład.
1. Kierowca wkłada kartę do tachografu, później wykonuje czynność obsługi i sprawdzenia stanu technicznego 30min.
2. Jedzie do magazynu pod załadunek 1h.
3. Czynności załadunku i dokumentacji trwają 1h.
Łącznie daje to 2.30h. Inna praca, plus jazda.
Kierowca ma dojechać do klienta oddalonego o 3h co łącznie daje 5.30h. Jest to inna praca, oraz jazda. W tym momencie ma wykorzystane 4h jazdy, oraz 1.30h innej pracy. Ale jeśli dojechał do klienta, to czeka go rozładunek, i tu pojawia się pytanie, czy wykręci on pauzę u klienta, czy przed rozładunkiem, aby mieć wykasowany czas innej pracy, oraz jazdę.
W innym wypadku zostaje mu tylko 30min do max 6h młotków, lub łącznie jazda plus młotki 6h. Gdzie 4.30 było samej jazdy, oraz max 1.30h innej pracy. Lub proporcjonalnie 3h innej pracy i wtedy zostaje max 3h jazdy!
Pp tej kombinacji wymagana jest przerwa.
Zazwyczaj kierowcy oszukują sami siebie, gdyż wykonują rozładunek u klienta na pauzie, gdyż może brakować nam czasu jazdy aby dojechać do najbliższego parkingu na ww. Pauze.
Jeżdżę na stałych kółkach mam 2h20m jazdy myje chłodnie itp staje pod rampa i po 6h robię 15 minut później jak zaczynają ładować dokrecam 30 i dalej młotki i później 2h 20 jazdy
Przerwa ma być maksymalnie po 6 godzinach. Po co to utrudniać. Jakieś pięć i pół itd. Mogę dojechać do pauzy na sześć godzin i też jest ok. A jak przyjadę do auta nigdy nie wkładam karty do tacho do momentu jak już mam wszystko spakowane i wiem,że już startuje. Jak bym robił tak jak na filmie,że wszystko robie na młotkach to nigdy bym nie dojechał do celu bo by mi dnia pracy zabrakło .
Są to przykłady, nie chodzi tu o utrudnianie sobie życia, lecz zrozumieniu schematów których mlody kierowca ma prawo nie rozumieć.
Prawdopodobnie są firmy które płacą od przejechanego km, stąd może być problem z ewentualną zapłatą, jest to zrozumiałe.
Jeśli 13, lub 15h pracy w ciągu 24h to mało, to trzeba mieć końskie zdrowie - pozdrawiam.
W kwestii Pana odpowiedzi - " przerwa ma być maksymalnie po 6h" tylko czego?
Warto wziąć pod uwagę treść pytania które zadał wcześniej inny człowiek.
Chce zrozumieć problematykę łączenia jazdy z inną pracą.
Jeśli robisz tak jak opisałeś, jest to twój styl pracy który szanuję.
@@Pawel_Kurbat Maks po 6 godzinach jazda i inna praca. Tego przekroczyć nie wolno. Chodzi mi tylko o to,że w filmie mówisz po 5,5 godziny zróbcie pauze. Często nie ma gdzie zrobić. Załadowali to wypad z firmy itd.
@@krzysiekkrzysiek402 Prawda, masz rację. Czasami warto zrobić pauze przed wjazdem do takiej firemki, bo później stres i nerwówka. 👊
Co do zasady 1 minuty i zapisu na drugim slocie to wystarczy zmienić na oby dwóch slotach na łóżko, nie jest to zabronione i tachograf na to pozwala. W autoryzowanych serwisach sprzedają legalnie czasomierze montowane pod tachograf i jest to legalne. taki tachograf wyprodukowali i tyle. nigdy nie miałem z tym problemu. pozdrawiam
Na granicy BG/RO sprawdzają dokładnie, czy nie ma takich czynności jak podjazdy po kilka sek i dalej pauza, aby wykręcić 45. To wykroczenie kosztuje 1000 zł.
Czas pracy kierowcy - doba pracownicza
Innym zagadnieniem jest doba pracownicza. Jest to nieprzerwany okres 24 godzin, w których kierowca wykonuje pracę, przerwę i odpoczynek. Czas doby pracowniczej zaczyna się w momencie rozpoczęcia przez kierowcę pracy i nie zawsze oznacza to jazdę, gdyż do czasu pracy kierowcy zalicza się również czas, gdy pozostaje on w gotowości na stanowisku pracy, czy wykonuje inne czynności, czyli np. jeśli czeka na załadunek lub rozładunek.
A powiedz mi czy wypoczynek dobowy odnawia czas prowadzenia pojazdu? Zakładamy przykład bez pracy innej t.j. zaczynam jechać od 6:00 do 10:30 (4,5h), potem 45min pauzy, następnie znowu od 11:15 do 15:45 (4,5h) jazda. Odpoczynek 11 godzin do 2:45. I co teraz? Można dalej jechać czy czekamy do 6:00 żeby poprzednia doba się skończyła?
@@kraweznik1 Każda pauza 9, lub 11 kasuje tobie godziny jazdy i pracy. Więc możesz ruszać po 11 , lub 9h pauzy.
Pamiętaj jednak o godzinach nocnych u swojego pracodawcy, oraz o dwutygodniowym łącznym czasie jazdy. 90h max. Sumując dwa tygodnie jazdy.
Nowsze tacho ładnie to zlicza i pokazuje, starsze wymaga cyklicznego zliczania i spisywania.
Dla przykładu:
Twój dzień pracy rozpoczyna się 6.00 jazda + mlotki łącznie kończysz o 18.00 robisz 11h pauzy i masz tzw. Nowy dzień pracy. Czyli od 5.01 można jechać i pracować wg. Norm.
Jeśli zrobisz 6.00 - 18.00 koniec i 9h pauzy być może zaczynając o 3.01 rozpoczniesz w porze nocnej, a to zmienia twój dzień w którym możesz pracować stosunkowo krócej jazda + mlotki.
@@Pawel_Kurbat dziękuję! :)
@@kraweznik1 Proszę bardzo.
😁Dziekuje.
Proszę bardzo.
wszyscy wykorzystują jedną min. w ten sposób wg. mnie również to jest nielegalne ale nie znam nikogo kto został by za to ukarany, bardzo dobrze wyjaśnione.
Nie problem w młotkach, lecz w kontynuacji na Łóżku. Miałem kontrole w Rumunii, tam szczególnie sprawdzają tego typu wykroczenia przed granicą Vidin. Mandat na nasze 1000 PLN.
@@Pawel_Kurbat Rumunia to złodziejski kraj
@@Haxan829 Szczególnie celnicy.
O matko i córko czarna magia 🥴🤦♂️🥴 właśnie zdałem c+e na moje 44 urodziny 🥴 poszedłem zesrany że aż mi w gardle zaschło 🤣 bo myślałem ze to będzie trudne do zrobienia za pierwszym razem ale jak Słucham i czytam komentarze to to jest jakiś kosmos masakra jak ja to ogarnę pewnie nie Znajdę ogarniętej firmy bo kto bierze żółto dzioba i Skończę w jakimś 💩 . 6h 45minut 4,5 godzi 13 15 przerwa praca młotki załadunki 😭😭😭😭🤯🤯🤯 co za huj to wymyślił . 😄😄😄
Nie jest tak źle. Początki bywają trudne, ale na spokojnie.
Trochę jednak w tym prawdy. Trudno jest wskoczyć do "normalnej" firmy transportowej na początku kariery.
Zobaczysz jaki jest przeskok pomiędzy transportem krajowym, a zagranicznym.
Pamiętaj jednak, że to Ty płacisz za swoje błędy w obsłudze tacho. W Polsce są to zł. Za granicą najczęściej euro. 😎
A co jest jak się samochód zepsuje i się czeka ? przez 2 godzinny siedzenia nie ma tego nie wymyśli takiej ikony aby to zobrazować. młódki czy odpoczynek ?
Taka sytuacja, lub korek, wypadek na drodze nic strzanego.
Należy zrobić wydruk z tacho i ładnie opisać zaistniałą sytuację.
W życiu zdarzają się różne wątki, które mogą zaskoczyć.
@@Pawel_Kurbat No tak ale w jakiej pozycji powinno być tachto przecież nie jazda jak awaria. Młotki pewnie.
@@Chris-iw4up Tak mlotki, ale realia życia bywają zaskakujące i czasami trzeba improwizować.
Wow, naprawdę dobrze objaśnione. Jeszcze kilka razy obejrzę i myślę, że mniej więcej zrozumiem, a potem w praktyce wszystko wyjdzie, heh. 😅
Ale mam pytanie przykład początek dnia: 5 minut młotki potem start jadę na załadunek 2h potem 1h inna praca[załadunek] jadę 2,5h na rozładunek mamy 5.5h łącznego czasu pracy i co jestem na rozładunku mam 5.5h już postawiam się pod rampę na rozładunku i co powiedzmy że potrwa to z 1h no to jak dam inna prace to będzie 6.5h łącznie, co lepiej w takiej sytuacji zrobić? Wiem, że to oszukiwanie samego siebie ale przerwę pod rampa 1h, no bo jak inaczej to ogarnąć?
Czasami tak bywa... Jednak w Polsce nie ma z tym większych problemów, ale na zachodzie dostajesz papiery na których możesz mieć godzinę załadunku, tak samo mogą cię skontrolować z tankowania pojazdu, jeśli robisz to na pauzie, możesz dostać pokutę.
Praktyka czyni mistrza, a tak naprawdę kierowca powinien planować i czasami improwizować. Ważne, abyś był świadomy tego co robisz.
@@Pawel_Kurbat dzięki za odpowiedź 👍
(Tarczka) Wyjechałem 4 godziny po tym czasie dotarłem na załadunek zrobiłem pauzę 15 ruszyłem samochodem w kolejce tak że włączyła mu się jazda i zrobiłem pauzę 30 min , po tym czasie wjechałem na wagę załadunek i jazda , jechałem następne 4 godziny i dojechałem na bazę. Nie zrobiłem babola że tak podzieliłem ta przerwę?
Nie, gdyż 15+30 daje 45 ale już 30+15 daje 15. Jeśli zrobiłeś 15 pauze a następnie 30 to wyszło 45. Więc mogłeś jechać kolejne 4.30 lub pracować. Rozumiem że czynność załadunku wykonywałeś na łóżku.
@@Pawel_Kurbat najpierw stałem w kolejce 15 min później ruszyłem w kolejce i znowu stałem lecz 30 min i akurat wykręciła mi się 30 i dopiero szybki załadunek i jazda , zrobiłem tak bo chciałem szybko wrócić do domu
@@paaweg5679 Wszystko ok. Śpij spokojnie.
@@paaweg5679 Pamiętaj, że lepiej wykręcić 16, 31, lub 46 pauzy. Wtedy jest pewne, ze pauza została zaliczona.
@@Pawel_Kurbat chodzi mi o to że po 15 minutach stania ruszyłem 10 metrów i stałem 30 minut i przez te 30 minut akurat tak się złożyło że nie musiałem podjeżdżać w kolejce bo inaczej przerwał bym pauzę 30
Cześć. Najbardziej zastanawia mnie jedno. Po kazdym okresie pracy 6h musze zrobic pauze czy tylko po pierwszych 6h?
Dokladnie tak. 6, 12 pauza.
Ile godzin dziennie można mieć innej pracy podasz pracy? Jeśli po 6 godzinach pracy mamy 3 godziny jazdy i 3 godziny przerwy trzeba zrobić 45 i potem znowu mamy 3 godziny jazdy i 3 godziny innej pracy tak może wyjśc czy nie? 6+6 da nam 12 godzin pracy + przerwa 12:45 to sie zmiescimy w dobowym cyklu 13 godzin pracy, jeśli zaczniemy od 6 rano to z tym czasem skonczymy o o 18:45 /19:00 i na drugi dzien zaczniemy znowu od 6 rano da nam 11 godzin przerwy????? Więc to ci pisałem to może tak być z inna praca ?
Łączny dzień pracy wynosi 13, lub 15h max. Młotki, jazda, czy dyspozycja. Jeśli robisz 6h młotków, 45 min pauzy i jedziesz 3h to daje łącznie 9h. Robisz 45 min pauzy i masz 4h młotków, lub jazdy. Chyba ze wydłużasz czas pracy do 15h. To tym samym tokiem myślenia. Czas pracy liczy się od rozpoczęcia dnia w tacho, do jego zakończenia.
Jeśli masz 6h młotków, to przed jazdą musisz zrobić pauzę - obowiązkowo! Wtedy dopiero możesz jechać.
Jeśli masz 3h pauzy, to ok. Bo przepisy mówią ze pauza ma wynosić minimum 45 min.
Inna praca max 13, kub 15 łącznie z jazdą! Czyli mlotki I jazda dają sumę. Jeśli tacho rozpoczęto 6.00 a w tym czasie miałeś np. 6h młotków 45 min pauzy-3h jazdy, Czyli 6-12 mlotki, 12.00-12.45 pauza, dalej 3h jazdy 12.45-15.45. Gdzie max można 4.30 jechać. Ale jeśli zrobisz pauze 45 min to zostanie tobie do 16.30 więc do 13h czasu pracy zostaje 2.30, lub 4.30 o ile możesz pracować 15h. Czyli kończysz 6.00-19.00 13h lub 6.00-21.00 15h.
@@Pawel_Kurbat czyli przerwy nie wlicza w cykl jazdy,młotków i dyspozycji? liczy sie sama jazda i oczekiwanie...? czyli jak teoretycznie zaczne prace od 6:00 i do 12:00 będe miał 6 godzin młotków robie pauze 0:45 to już będzie godzinna 12:45 pojadę jechać 3 godziny 15:45 to potem pownienem zrobic znowu 0:45 przerwy i zostaje mi 2:00 jazdy....i wtedy jest godzin a 19:00 albo 18:30 i kończy mi sie cykjkl normalny 13 godzin ppracy???Dobrze to rozumiem czy nie?
Świetne rady , a co w sytuacji jeśli załadunek trwa zamiast 3h to 7h a Ty jesteś na pracy innej. Karzesz przerwać załadunek bo musisz zrobić plażę? Jestem świeżym kierowcą co mi poradzisz geniuszu?
Oczywiście chodzi o pauze , nie o żadną plażę.
@@tomasz2830 Jeśli jesteś aktywny podczas załadunku, rozladunku, a twój czas pracy 6h młotków się kończy, to można przestawić tacho w pozycję Łóżka i wykręcić przepisów pauzę. Gorzej jeśli ulegniesz wypadkowi w czasie krecenia pauzy. Zus, ITD, i inne upranione organy, mogą zweryfikować, co robiłeś w czasie odpoczynku.
Czasami trzeba zachować się elastyznie do sytuacji. Kierowca nie powinien przerywać załadunku, czy rozładunku.
Na czym polega aktywność podczas załadunku/rozładunku , rozumiem że Pan jeździ w transporcie gdzie kierowca sam się ładuje? To ja jeszcze nie znam takich kursów , że podstawiasz się na magazyn i sam się ładujesz lub zrzucasz. Jedyna aktywność po podstawieniu naczepy to siedzenie w kabinie i dłubanie w nosie , np. na kontenerach to 4-6h norma , no chyba że to jest ta praca inna. A później spanie pod bramą bo zabrakło 13/15h doby na zjazd na parking , już nie mówiąc o dojechaniu na rozładunek. Bo Pan Paweł powiedział że jak czekam na załadunek/rozładunek to jest praca inna. Lub rozpoczynanie pracy po wejściu na bazę , chyba Pan jeździ turystycznie w tym transporcie skoro daje takie rady. Firma to zazwyczaj ma w d... czy Pan zrobi to 45min dodatkowe czy nie , ale to kierowca później śpi na dzikusie , zamiast w domu. Myślę że jak ktoś pojeździ choć trochę to i tak wie co zrobić z takimi świetnymi radami.
@@tomasz2830 Kwestia przewidywania, oraz charakterystyka pracy. Proszę mnie źle nie rozumieć. Są różne sytuacje w życiu. Kontenery, beczki, plandeki, chłodnie, każda ma inny sposób pracy. Zazwyczaj plandeka - musisz pilnować załadunku, rozladunku. Chłodnia, czasami sam ciągasz palety. Beczka, stoisz i pilnujesz załadunku, rozladunku. Kontenery-dlubiesz w nosie.
Czasami przepisy chronią nas kierowców. Czasami chcemy dojechać do domu i jak piszesz, nie wyjdzie. Więc...
@@Pawel_Kurbat No to jak? Jak jesteś aktywny podczas załadunku,spinanie towaru itd. To nie możesz dać łóżka bo jest to wykroczenie. Więc mogę dać po 6 h pauze ale wtedy nic nie robię.
Witam i prosze o pomoc.Opisze moje godziny pracy i jazdy wlącznie.Pon-12 g Wt-10 Sr -11 Czw-13 Piatek - 10 co daje mi 56 godzin nie odejmując przerw...Dodam,ze nie przekraczałem 9 godzin jazdy ...Czy to jest wlasciwe?
Tak, jest to właściwe.
Kierowca może w ciągu swojej zmiany np. Jechać 2h i resztę dnia wykonywać inną pracę....
Lub np. Jechać 3h, pracować 2h zrobi pauze i dalej będzie pracował, lub jechał.
W sumie tych czynności nie może przekroczyć 9h jazdy, chyba że wykorzysta 10 które może przejechać 2x w tygodniu.
Łączny czas pracy i jazdy nie może przekroczyć 15h 3x w tygodniu, oraz 13h jeśli kierowca wykorzysta tzw. 15 godzin pracy, lub 9 h pauzy.
Dziękuję !@@Pawel_Kurbat
@mateuszkowal5226 Proszę bardzo.
A co jak zaladunek bedzie 4 godz.
Na młotkach można pracować max 6h. Do tych 6h wlicza się też jazdę. Trzeba pilnować, bo po tym czasie obowiązkowa jest przerwa.
Trzeba też uważać na zaladunek - rozładunek, gdy kończy się nam czas pracy. Na początku kariery można łatwo przegiąć tacho.
To bardzo cenne rady , widać że Pan Paweł już z miesiąc jeździć w tym transporcie.
@@tomasz2830 Patologia transportu powstaje przez samych kierowców, którzy dają się robić. Np. Praca na kilometry. Taki kierowca wszystko robi na łóżku, dalej wsiada i jedzie, po drodze je kanapkę, pije napój z butelki... I bierze garść leków. Inny kierowca, ma czas na kawę, herbatę i obiad. Przy okazji znajdzie tez 5 minut na odpoczynek w łóżku. Pojedzie w trasę najedzony i wypoczęty. To ta różnica...
@@tomasz2830 Czas pracy kierowcy - doba pracownicza
Innym zagadnieniem jest doba pracownicza. Jest to nieprzerwany okres 24 godzin, w których kierowca wykonuje pracę, przerwę i odpoczynek. Czas doby pracowniczej zaczyna się w momencie rozpoczęcia przez kierowcę pracy i nie zawsze oznacza to jazdę, gdyż do czasu pracy kierowcy zalicza się również czas, gdy pozostaje on w gotowości na stanowisku pracy, czy wykonuje inne czynności, czyli np. jeśli czeka na załadunek lub rozładunek.
A tachograf nie pokazuje że trzeba zrobić przerwę?
Jeśli masz czas jazdy + młotki nie.
@@Pawel_Kurbat uczę się i mam dużo wątpliwości
@Szymon_r6 Spoko. Każdy kiedyś się uczył i zaczynał.
Witam, jestem jeszcze przed egzaminami więc wybaczcie pytanie laika. Musiałem coś pominąć, ale nauczyłem się do tej pory z książki że czas jazdy to 4,5h i przerwa 45min obowiązkowo (może być dzielona) a tu jest mowa ciągle o przerwie po 6 godzinach. Rozumiem że jeśli moja praca jest łączona czyli młotki i jazda, to może pauza być po 6h. Czyli łączona praca będzie już wtedy gdy jadę 5minut a 5,55h siedzę i np na coś czekam? Czyli jeśli dobrze rozumiem dopuszczalne jest że np 1h najpierw stoję, potem 4,5h jade i potem jeszcze mogę 0,5h siedzieć w samochodzie I dopiero zrobić pierwszą pauzę? Czy dobrze to rozumiem? Niewiem kto wymyśla i po co takie zakręcone przepisy:)
Tak, bardzo dobrze to odbierasz. Pamiętaj jednak aby ten czas był max 6h.
Te 4.30 jazdy lepiej zrobić na 4.00-4.15k. Bo czasami trudno jest o parking, szczególnie w trasie którą jedziesz 1 raz.
Ps. Na moim kanale nie ma głupich pytań, to bardzo wartościowe informacje które mogą pomóc.
Każdy kiedyś zaczynał, a nie mając wsparcia w tematyce łatwo jest narobić sobie Kosztów z powodu złej obsługi tachografu, czy nieznajomości przepisów.
@@Pawel_Kurbat dziękuję. A ten czas doby pracy 13 lub 15h czy to jest tak, że w tygodniu mogę mieć 2 razy wydłużony czas pracy do 15h? I drugie pytanie przerwa "nocna" 9 lub 11h czy tu też chodzi o to że 2 razy w tygodniu wolno mi zrobić krotrze 9h? Czy może to jest właśnie powiązane z tym, że miałem dłuższą pracę 15h i zostaje tylko 9h (czyli krocej) godzin "spania"? Wtedy by się w sumie wszystko zgadzało że jesli zacząłem o 6rano to znów doba kończy się 6rano i o tej samej zaczyna... Tyle że odpoczynku mniej
@@jacekfotek3270 Te kwestie poruszaliśmy już wcześniej. Zerknij na komentarze, jeśli będzie brak informacji postaram się odpowiedzieć.
Prawdopodobnie powstaną nowe odcinki w tej tematyce.
@@Pawel_Kurbat nie znajduje tego, ale nie ważne, nie zawracam gitary. Dzięki. Już i tak ogarniam to lepiej po tych komentach i filmiku
@@jacekfotek3270 W wolnej chwili postaram się Tobie odpowiedzieć.
Konkretnie jaki przepis o tym mówi
O tym, czyli?
Co wchodzi w skład czasu pracy kierowcy?
prowadzenie pojazdu;
czynności związane z załadunkiem i rozładunkiem, czas oczekiwania na niego (również kontrola nad nim);
zabezpieczenie towaru;
czynności związane ze spedycją;
obsługę pojazdu wraz z przyczepą;
utrzymanie pojazdu w czystości;
tzw. czynności administracyjne (uzupełnienie dokumentów transportowych);
pomoc oraz nadzór nad osobami wsiadającymi i wysiadającymi z pojazdu.
Co nie wchodzi w skład czasu pracy kierowców?
Nieusprawiedliwione postoje;
czas dyżuru, jeśli kierowca nie wykonywał żadnej pracy;
odpoczynek dobowy (jeśli nie został przerwany);
przerwa w przerywanym systemie czasu pracy.
Napisałeś:
"...Co nie wchodzi w skład czasu pracy kierowców?
czas dyżuru, jeśli kierowca nie wykonywał żadnej pracy;..."
Sprawa jest złożona. Czas dyżuru nie wlicza się do czasu pracy w zakresie przepisów związanych limitem pracy (40h tygodniowo/48h tygodniowo/60h tygodniowo), ale wlicza się do czasu pracy w zakresie rozliczeń wynagrodzenia w sytuacji gdy jesteśmy na umowie o pracę.
Pozdrawiam
@guramidwuplamy9523 Dzięki. 👋
Człowieku mieszasz jak mały Kazio, albo wiesz o zym mówisz albo nie!?
Mogę prosić " Wielkiego Kazia" o sprecyzowanie swoich uwag?! 😉
@@Pawel_Kurbat kazio pierdoli kocopoły bo sie nacpał albo najebał znajac zycie
Dziękuję. Prosimy wincyj
Pozdrawiam.