Serwus sebastian, bardzo interesujōnce wideo, przede wszyjskim bardzo interesujōnce je usłyszeć, jakŏ je ślōnskŏ miano miasta. Mōm nadziejã, iże pewnego dnia byzuchowŏsz Ślōnzŏkōw, w niymiec ftōry uciykli do niymiec. pyrsk
6 หลายเดือนก่อน
Na razie ôni przijeżdżajōm na byzuch do mie i je pŏrã filmōw na kanale ze takimi.
Fest dugi tyn tajlik ale ciekawy. Historia slonska jest fest potargano. Dowosz nom material kery poloki nigdy by nom tak niy pokozali. Dzieki za robota kero ciebie kupa czasu, wysilku, energi i pijendzy kosztuje. Fajnie ze familio bieresz mit na te rajzy👍. Dankeschön karlus 🤝
Bardzo ciekawa historia. Ja pochodze z Glubczyc, ale u nas w gminie Baborow mieszka jeszcze duzo richtig Slazakow. Warto tez ich odwiedzic i zrobic o nich jedna tajle . Grzesiek.
Jak zawsze jest interesujący materiał. Mimo że znam historię Śląska, to z tego filmu wiele się dowiedziałem. „Wyzwalani”. Proponuję zobaczyć film pod tym tytułem. Dotyczy właśnie tych miejsc. Poruszająca opowieść o tym, jak bombardowano i jak byli wyzwalani Ślązacy. Amator Jan Płonka, bez żadnych dotacji państwowych zrobił film fabularny o tym, w jaki sposób Armia Czerwona w 1945 r. wyzwalała Ślązaków.
„WYZWALANI” pierwszy taki film od 1945 roku Jest wyświetlany tam, gdzie zostanie zaproszony jego twórca i reżyser. Widzowie mają wstęp wolny, a po ostatnim seansie jest spotkanie z Janem Płonka, który relacjonuje, jak powstawał film i odpowiada na pytania widzów. Od siebie dodam, że jestem nie tylko dziennikarzem, ale też byłem związany z filmem dokumentalnym i mam podstawy, aby wysoko ocenić nie tylko warsztat filmowy, ale też doskonałą grę aktorów i statystów. Do chwili obecnej nie ma innego podobnego filmu o „wyzwalaniach” Ślązaków. Film opowiada o losach dwóch rodzin z okolic Odertal (Zdzieszowice) i Oderhain (Januszkowice). Należy pamiętać, że Śląsk był niemieckim landem, a Śląsk opolski graniczył z ówczesną Polską w wyniku ustalenia granic po tzw. powstaniach śląskich. W Odertal (Zdzieszowice) i Heydebreck O.S., czyli Kędzierzyn-Koźle funkcjonowały fabryki produkujące syntetyczną benzynę dla Luftwaffe w firmie Schaffgotsch Benzin Werk Gmbh Odertal. Film pokazuje kilka z amerykańskich dywanowych nalotów z użyciem 40 tys. bomb, obronę p. lot i śmierć okolicznych cywilów. Kiedy mogło się wydawać, że zagrożenie minęło, bo Ślązacy nie byli fanami Hitlera, a ich synowie ginęli na frontach, to wraz z wyzwoleniem zaznają spokoju. Tymczasem napływająca sowiecka azjatycka dzicz morduje, pali, gwałci i rabuje. Jakby tego było mało, to ponad 46 tysięcy mężczyzn w wieku 15 - 50 lat sowieci wywożą w głąb ZSRR, a tylko nieliczni po latach wracają do domów. Nawet wracający mają przechlapane, bo polskie UB nie jest lepsze od NKWD. Prawdziwym ewenementem na skalę światową, jest zerowy budżet filmu, i aktorska gra amatorów. W filmie zagrało 119 osób i w czasie projekcji można uznać, że w tym filmie są lepsi od profesjonalistów. Jan Płonka odpowiada, że jak ktoś pyta, ile to kosztowało, to mówię, że dwa lata życia i tyle - mówi autor, który nie tylko "Wyzwalanych" sfinansował, ale także napisał scenariusz, wyreżyserował, stał za kamerą, był dźwiękowcem i montażystą filmu. Pojawiłem się na jednym z trzech seansów w Ozimku, gdzie była naprawdę duża frekwencja, a widzowie wychodzący po seansie dyskutowali o tym, jak w ich rodzinach zapamiętano tamten tragiczny czas. W moim przekonaniu warto zaprosić reżysera i twórcę filmu Jana Płonka do powiatu oleskiego, aby pokazał swoje dzieło. Tym bardziej że wiele powojennych tragicznych wydarzeń były bliźniaczo podobne we wszystkich „wyzwalanych” miejscowościach. Zaprosić do swojej miejscowości Jana Płonka, a On za skromną opłatą za przyjazd w lokalnym kinie wyświetli film.
Moc żech sie dowiedzioł ô z tego tajliku ô Kandrznie-Koźlu ôd Wŏs a Pyjtra Zdanowicza. Ô tej fest wŏżnyj bitwie na tych placach w czasie Ślōnskij Nastōń/Wojny Dōmowyj żech nawet niy słyszoł. Szkoda iże niy powstała niyzawisłŏ Republika Gōrnoślōnskŏ.
Dziynki. To som moje strony i łod mojyj familii. Kandrzin, Ryńsko Wjeś, Klodnitz, Rogi wele Koźla, Raszowa,Kuźniczki i Birawa(Reigersfeld) po wojnie fest sie u nołs potraciyło. Moc wyjechało do Reichu jak joł. Starzi zemrzyli a młodich nie uczyli. Ani godki ani historyji.Polok zabronioł. U nołs brachuje 3 pokoleń. Aże siech dziwowoł, że w Kandrzine ktojś poradzi rzondzić po naszymu.Dziynki synek, że robisz ta robota. Polok to terazka nie rozumyje kto to je Ślunzok. Dyć nom je bliżyj do Morawioków(Czechów) niż Polołków. Ale my som my😉💪Polołki sie dycki ciepjom iż Ślunzoki to Polołki ale jak przidzie do richtig do gołdki o gyszichcie toś je zarołz szkop. Wyboczcie ale nie poradza tak po naszymu szkryflać bo za bajtla my sie njy uczyli. Rzondzić poradza aly szkryflać to ni. Tołż Dziynkuja jeszcz rołz a wszystkiygo dobrygo.
Super, folga ô hefen, to rŏd bych jeszcze ujzdrzoł, niy je to srogo stadteila ale za to richtig unikalnŏ, szumnŏ a niystety tyż zniweczōnŏ bez polski wirtschaft. Tam styknie być 10 min, coby wiynkszojść pokŏzać. "Kańdzierzin" (R. Olesch) , to piyrwyjsze ślōnske miano, "Kandrzin" to zdŏ mi sie einfach kōntrakcyjŏ tygo miana być - fest żywotne. Co niymiecke miana mieli historycznie "rz", "cz" to normalne. To bōła za pruskich czasōw ausnahma, co miana na skwŏl na "barzij niymiecke" przeinakszali, to była dopiyro ideejŏ hitlerowcōw pōmiyniać nasze szumne, historycznie urōśniynte, miana niymiecke na te ahistoryczne. Pruskŏ inkluzywnojść sprzed czasōw Kaiserreichu była super, niystety Ruch Wielgopolski jōm ôszkliwie wykorzistoł, naco tyż niymiecki nacjōnalizm ôdpedzioł, kej Wielgopolŏki napoczli wmiyszować naszõ szumnõ gōrnoślōnskõ mŏwã do polskij polityki separatystycznŏ-narodowyj...
Wpisz - Opowieść o Kanale Kłodnickim , bardzo dobry film
6 หลายเดือนก่อน +4
Pyjter pisze na Wachtyrzu, sam dōm jego artikle, pisze tyż buchy, a ôstatnio nagroł film ô Kłodnickim Kanale, je na You Tube. th-cam.com/video/xAqnhqi5oqs/w-d-xo.html Szafnióny we 2021 skirz cołkimu powziynciu wespoł ze downm RIK-ym z Katowic Kanału niy mŏ.
Jak dla mnie za mało wiadomości o samym Kędzierzynie, gdzieś kiedyś czytałam że w średniowieczu mieszkali tam rycerze rabusie i cały graf też był w tej bandzie i kupcy się bali tamtędy jechać
Obok cmentarza katolickiego był cmentarz ewangelicki. W latach 70-tych rozkradziono pomniki z tego cmentarza a sam cmentarz splantowano, hańba dla proboszcza.
W Polsce mówi się TYLKO o Ślązakach-powstańcach, natomiast o tych z Selbstschutz Oberschlesien już nie, bo to by nie pasowało do narracji Warszawy o "odwiecznej polskości Śląska" i o tym, że "Ślązak to Polak". Tym samym nadal zaciemnia się prawdziwy obraz tego regionu i jego mieszkańców zgodnie z dewizą "to zwycięzcy piszą historię"
Ślązacy walczyli w powstaniach o Polskę, tak, oczywiście, a potem w plebiscycie głosowali by pozostawić Śląsk w granicach Niemiec. Powinno się zlikwidować lekcje historii w polskich szkołach, bo to jest dramat jakie ludzie głupoty piszą, a tego w szkołach uczą. Dla jasności, w plebiscycie mogli wziąć udział ludzie tylko urodzeni na Górnym Śląsku, a kim jest ktoś, kto urodził się na Śląsku?, Ślązakiem?. Dla porównania, gdyby dziś w wyborach mogli wziąć udział tylko osoby urodzone na Śląsku, to ponad połowa mieszkańców by prawa głosu nie miała.
Ukryta opcja niemiecka. Niby "język śląski" czyli w gruncie rzeczy polski dialekt, ale marszowe szwabskie klimaty. Komu to ma służyć? Tęskno do następnej wojny, po co budzicie te antagonizmy?
P. Sebastian opowiada o historii Górnego Śląska i jego mieszkańców, w tym tych niebędących narodowości polskiej, których do tej pory jest tu wielu. Czas w końcu zrozumieć, że komuna - wraz z jej ideą jednorodności narodowej - już dawno odeszła do lamusa. Problem z niektórymi ludźmi jest taki, że trudno im pogodzić się z faktem, że polskie władze od 1945 roku ich okłamywały, wmawiając swoim obywatelom rzekomą "odwieczną polskość Śląska". Teraz powoli prawda wychodzi ja jaw i z tym macie problem.
@@Matthias_SZL Problem to masz ty. Niemcy stworzył Prusak i to dopiero w 1871 roku. Śląsk ( nawiasem, to bardzo duży i bardzo różnorodny historycznie region ) nigdy nie był rdzennie niemiecki. Owszem , z dużymi wpływami Niemiec , Czech. Po 1945 to "władza" była w Moskwie. Prawda jest taka , że z Niemcami ciągle Europa ma problem. Ostatni przykład - problem emigracyjny i wojna na Ukrainie jako skutek idiotycznej polityki Niemiec i Angeli.
@@euzebiuszzagorski1437 Jakie znaczenie w związku z tym filmikiem ma to, kto i kiedy zjednoczył Niemcy? Tematem przewodnim jest historia Górnego Śląska, nie widzę więc kompletnie sensu w pisaniu głupot o Prusakach (btw, powiedz coś po prusku) czy kto ma rzekome kłopoty z Niemcami. Po drugie - skoro, jak twierdzisz, rządy w Polsce sprawowała Moskwa, to jakim cudem nie piszesz grażdanką? Jak widać, to jednak nie ja mam problem 🙂
@@Matthias_SZL Człowieku, ośmieszasz się. Jakim cudem istniały dwa państwa niemieckie DDR i NRF? I dlaczego do zjednoczenia doszło dopiero w 1990? Co to , pokłóciliście się między sobą? Śląsk jest tak niemiecki , jak Berlin turecki. I tego ostatniego radzę pilnować. Przez głupotę Merkel cała Europa ma dwa problemy: Rosję utuczoną na gazie i nachodźców z Afryki i Azji.
Serwus sebastian, bardzo interesujōnce wideo, przede wszyjskim bardzo interesujōnce je usłyszeć, jakŏ je ślōnskŏ miano miasta. Mōm nadziejã, iże pewnego dnia byzuchowŏsz Ślōnzŏkōw, w niymiec ftōry uciykli do niymiec. pyrsk
Na razie ôni przijeżdżajōm na byzuch do mie i je pŏrã filmōw na kanale ze takimi.
Weiter so! 👍
💛💙
Fest dugi tyn tajlik ale ciekawy. Historia slonska jest fest potargano. Dowosz nom material kery poloki nigdy by nom tak niy pokozali.
Dzieki za robota kero ciebie kupa czasu, wysilku, energi i pijendzy kosztuje.
Fajnie ze familio bieresz mit na te rajzy👍.
Dankeschön karlus 🤝
💛💙
Witom! Odcinek jak zawsze super, piynkny tyn nasz Górny Slõñsk . Dziynkuja za to !
💛💙
Jak to dobrze, że są osoby, które drążą historie z przeszłości naszego Kędzierzyna.
💛💙
Jak zawsze nic dodać nic ująć.. Super 👍🏻
dobro tajla!danke Seba!!!
@@oberschlesier6523 💛💙
Piyknie, niy spodziewōłech sie p. Zdanowicza! Karlus, mosz u mie biyr, Twojo kobiyta - blumy, a do Bruna tyż sie cosik nojdzie 💛💙
Tyle ciekawych informacji można tutaj usłyszeć o mieście, w którym się urodziłam. 🎉
💛💙
Bardzo ciekawa historia. Ja pochodze z Glubczyc, ale u nas w gminie Baborow mieszka jeszcze duzo richtig Slazakow. Warto tez ich odwiedzic i zrobic o nich jedna tajle . Grzesiek.
💛💙
Super program ! A blokowiska po śląsku a czesku to paneloki! Pzajymy wom niech się bajtel dobrze hoewie
💛💙
@magorzata Blokowiska to familoki, ,, tyz pszajymy im, niech sie howie"! ( konsultacja, od kolegi z Radzionkowa)
@@brightness1993familok to je familok a panelok to je blok z czasów Gierka.
@@RafalPavelek my na bloki gołdali kurniki😂
Serdecznie witam,pozdrawiam.
Witej , jo bych pędziło co to je jedyn ze noilepszuch tajlikow. Kupa fest ciekawy geschichty o kiery żech niy wiedział.
💛💙 tyż tak myślã, tōż polecejcie.
Pozdrŏwiōm z Kandrzina!
Brawo Seba !!!!
Jak zawsze jest interesujący materiał. Mimo że znam historię Śląska, to z tego filmu wiele się dowiedziałem.
„Wyzwalani”. Proponuję zobaczyć film pod tym tytułem. Dotyczy właśnie tych miejsc. Poruszająca opowieść o tym, jak bombardowano i jak byli wyzwalani Ślązacy.
Amator Jan Płonka, bez żadnych dotacji państwowych zrobił film fabularny o tym, w jaki sposób Armia Czerwona w 1945 r. wyzwalała Ślązaków.
💛💙
@slaska Ci z 1, pewnie woleliby, dalej pod Niemcem?
A mo pan może kajś link do tego filmu ? Bo w internecie nie umia go znōjść
„WYZWALANI” pierwszy taki film od 1945 roku
Jest wyświetlany tam, gdzie zostanie zaproszony jego twórca i reżyser. Widzowie mają wstęp wolny, a po ostatnim seansie jest spotkanie z Janem Płonka, który relacjonuje, jak powstawał film i odpowiada na pytania widzów.
Od siebie dodam, że jestem nie tylko dziennikarzem, ale też byłem związany z filmem dokumentalnym i mam podstawy, aby wysoko ocenić nie tylko warsztat filmowy, ale też doskonałą grę aktorów i statystów.
Do chwili obecnej nie ma innego podobnego filmu o „wyzwalaniach” Ślązaków. Film opowiada o losach dwóch rodzin z okolic Odertal (Zdzieszowice) i Oderhain (Januszkowice). Należy pamiętać, że Śląsk był niemieckim landem, a Śląsk opolski graniczył z ówczesną Polską w wyniku ustalenia granic po tzw. powstaniach śląskich.
W Odertal (Zdzieszowice) i Heydebreck O.S., czyli Kędzierzyn-Koźle funkcjonowały fabryki produkujące syntetyczną benzynę dla Luftwaffe w firmie Schaffgotsch Benzin Werk Gmbh Odertal.
Film pokazuje kilka z amerykańskich dywanowych nalotów z użyciem 40 tys. bomb, obronę p. lot i śmierć okolicznych cywilów.
Kiedy mogło się wydawać, że zagrożenie minęło, bo Ślązacy nie byli fanami Hitlera, a ich synowie ginęli na frontach, to wraz z wyzwoleniem zaznają spokoju.
Tymczasem napływająca sowiecka azjatycka dzicz morduje, pali, gwałci i rabuje. Jakby tego było mało, to ponad 46 tysięcy mężczyzn w wieku 15 - 50 lat sowieci wywożą w głąb ZSRR, a tylko nieliczni po latach wracają do domów. Nawet wracający mają przechlapane, bo polskie UB nie jest lepsze od NKWD.
Prawdziwym ewenementem na skalę światową, jest zerowy budżet filmu, i aktorska gra amatorów. W filmie zagrało 119 osób i w czasie projekcji można uznać, że w tym filmie są lepsi od profesjonalistów.
Jan Płonka odpowiada, że jak ktoś pyta, ile to kosztowało, to mówię, że dwa lata życia i tyle - mówi autor, który nie tylko "Wyzwalanych" sfinansował, ale także napisał scenariusz, wyreżyserował, stał za kamerą, był dźwiękowcem i montażystą filmu.
Pojawiłem się na jednym z trzech seansów w Ozimku, gdzie była naprawdę duża frekwencja, a widzowie wychodzący po seansie dyskutowali o tym, jak w ich rodzinach zapamiętano tamten tragiczny czas.
W moim przekonaniu warto zaprosić reżysera i twórcę filmu Jana Płonka do powiatu oleskiego, aby pokazał swoje dzieło. Tym bardziej że wiele powojennych tragicznych wydarzeń były bliźniaczo podobne we wszystkich „wyzwalanych” miejscowościach.
Zaprosić do swojej miejscowości Jana Płonka, a On za skromną opłatą za przyjazd w lokalnym kinie wyświetli film.
@@brightness1993
Zapytaj się zainteresowanych.
Moc żech sie dowiedzioł ô z tego tajliku ô Kandrznie-Koźlu ôd Wŏs a Pyjtra Zdanowicza. Ô tej fest wŏżnyj bitwie na tych placach w czasie Ślōnskij Nastōń/Wojny Dōmowyj żech nawet niy słyszoł. Szkoda iże niy powstała niyzawisłŏ Republika Gōrnoślōnskŏ.
Gynau
W Kandrzinie mjyszko niewiela Slunzokow.Prawie same chadziaje i gorole.Moc wyjechało po wojnie weg do Reichu.
Dziynki. To som moje strony i łod mojyj familii. Kandrzin, Ryńsko Wjeś, Klodnitz, Rogi wele Koźla, Raszowa,Kuźniczki i Birawa(Reigersfeld) po wojnie fest sie u nołs potraciyło. Moc wyjechało do Reichu jak joł. Starzi zemrzyli a młodich nie uczyli. Ani godki ani historyji.Polok zabronioł. U nołs brachuje 3 pokoleń. Aże siech dziwowoł, że w Kandrzine ktojś poradzi rzondzić po naszymu.Dziynki synek, że robisz ta robota. Polok to terazka nie rozumyje kto to je Ślunzok. Dyć nom je bliżyj do Morawioków(Czechów) niż Polołków. Ale my som my😉💪Polołki sie dycki ciepjom iż Ślunzoki to Polołki ale jak przidzie do richtig do gołdki o gyszichcie toś je zarołz szkop. Wyboczcie ale nie poradza tak po naszymu szkryflać bo za bajtla my sie njy uczyli. Rzondzić poradza aly szkryflać to ni. Tołż Dziynkuja jeszcz rołz a wszystkiygo dobrygo.
Super, folga ô hefen, to rŏd bych jeszcze ujzdrzoł, niy je to srogo stadteila ale za to richtig unikalnŏ, szumnŏ a niystety tyż zniweczōnŏ bez polski wirtschaft. Tam styknie być 10 min, coby wiynkszojść pokŏzać. "Kańdzierzin" (R. Olesch) , to piyrwyjsze ślōnske miano, "Kandrzin" to zdŏ mi sie einfach kōntrakcyjŏ tygo miana być - fest żywotne. Co niymiecke miana mieli historycznie "rz", "cz" to normalne. To bōła za pruskich czasōw ausnahma, co miana na skwŏl na "barzij niymiecke" przeinakszali, to była dopiyro ideejŏ hitlerowcōw pōmiyniać nasze szumne, historycznie urōśniynte, miana niymiecke na te ahistoryczne. Pruskŏ inkluzywnojść sprzed czasōw Kaiserreichu była super, niystety Ruch Wielgopolski jōm ôszkliwie wykorzistoł, naco tyż niymiecki nacjōnalizm ôdpedzioł, kej Wielgopolŏki napoczli wmiyszować naszõ szumnõ gōrnoślōnskõ mŏwã do polskij polityki separatystycznŏ-narodowyj...
Danke Junge 😊
💛💙
Sebastian dobry odcinek. Dej jakies info o twoim gościu. Moł jakieś wykłady, kanał abo ino roz do ciebie zrobioł ausnama.
Wpisz - Opowieść o Kanale Kłodnickim , bardzo dobry film
Pyjter pisze na Wachtyrzu, sam dōm jego artikle, pisze tyż buchy, a ôstatnio nagroł film ô Kłodnickim Kanale, je na You Tube.
th-cam.com/video/xAqnhqi5oqs/w-d-xo.html
Szafnióny we 2021 skirz cołkimu powziynciu wespoł ze downm RIK-ym z Katowic
Kanału niy mŏ.
Jak dla mnie za mało wiadomości o samym Kędzierzynie, gdzieś kiedyś czytałam że w średniowieczu mieszkali tam rycerze rabusie i cały graf też był w tej bandzie i kupcy się bali tamtędy jechać
Poradzisz, chopie! Jeżeś mody synek. Mosz czas.Godej nom wiyncyj o historyje Gornego Ślonska. Pyrsk!
💛💙
Rathaus jest z 1922 roku
Witam, proszę o kontakt e-mail do ślonsko rajza
@@Luki-cq7mn je we ôpisie, nale rzadko hań wchodzã. Lepij Fb, Ig, Wa abo mobilniŏk
Obok cmentarza katolickiego był cmentarz ewangelicki. W latach 70-tych rozkradziono pomniki z tego cmentarza a sam cmentarz splantowano, hańba dla proboszcza.
Brat mojego opy w czasie powstania śląskiego zginął na St. Annaberg. Walczył po niemieckiej stronie.
...odJadzizCzeladzi~moszto?!?
Slazaki czy Niemcy?Slazaki wolczyli w powstaniach o Polskę
Ślōnzŏki biyły sie i tu i hań. Niy mŏcie anōngu ô historyji i niy chcecie ôdewrzić sie na prŏwdã, kerõ dyć gŏdōmy.
W Polsce mówi się TYLKO o Ślązakach-powstańcach, natomiast o tych z Selbstschutz Oberschlesien już nie, bo to by nie pasowało do narracji Warszawy o "odwiecznej polskości Śląska" i o tym, że "Ślązak to Polak". Tym samym nadal zaciemnia się prawdziwy obraz tego regionu i jego mieszkańców zgodnie z dewizą "to zwycięzcy piszą historię"
Ślązacy walczyli w powstaniach o Polskę, tak, oczywiście, a potem w plebiscycie głosowali by pozostawić Śląsk w granicach Niemiec. Powinno się zlikwidować lekcje historii w polskich szkołach, bo to jest dramat jakie ludzie głupoty piszą, a tego w szkołach uczą. Dla jasności, w plebiscycie mogli wziąć udział ludzie tylko urodzeni na Górnym Śląsku, a kim jest ktoś, kto urodził się na Śląsku?, Ślązakiem?. Dla porównania, gdyby dziś w wyborach mogli wziąć udział tylko osoby urodzone na Śląsku, to ponad połowa mieszkańców by prawa głosu nie miała.
Super. Odkrywaj nasz Oberschlesien. Bo tylko o warszawce i wschodzie piszą.
KOCH URODZIL SIE W WOLSZTYNIE - POZNANSKIE
Ukryta opcja niemiecka.
Niby "język śląski" czyli w gruncie rzeczy polski dialekt, ale marszowe
szwabskie klimaty. Komu to ma służyć?
Tęskno do następnej wojny, po co budzicie te antagonizmy?
P. Sebastian opowiada o historii Górnego Śląska i jego mieszkańców, w tym tych niebędących narodowości polskiej, których do tej pory jest tu wielu. Czas w końcu zrozumieć, że komuna - wraz z jej ideą jednorodności narodowej - już dawno odeszła do lamusa. Problem z niektórymi ludźmi jest taki, że trudno im pogodzić się z faktem, że polskie władze od 1945 roku ich okłamywały, wmawiając swoim obywatelom rzekomą "odwieczną polskość Śląska". Teraz powoli prawda wychodzi ja jaw i z tym macie problem.
@@Matthias_SZL
Problem to masz ty. Niemcy stworzył Prusak i to dopiero w 1871 roku.
Śląsk ( nawiasem, to bardzo duży i bardzo różnorodny historycznie region ) nigdy nie był rdzennie niemiecki. Owszem , z dużymi wpływami Niemiec , Czech.
Po 1945 to "władza" była w Moskwie.
Prawda jest taka , że z Niemcami ciągle Europa ma problem. Ostatni przykład - problem emigracyjny i wojna na Ukrainie jako skutek idiotycznej polityki Niemiec i Angeli.
@@euzebiuszzagorski1437 Jakie znaczenie w związku z tym filmikiem ma to, kto i kiedy zjednoczył Niemcy? Tematem przewodnim jest historia Górnego Śląska, nie widzę więc kompletnie sensu w pisaniu głupot o Prusakach (btw, powiedz coś po prusku) czy kto ma rzekome kłopoty z Niemcami. Po drugie - skoro, jak twierdzisz, rządy w Polsce sprawowała Moskwa, to jakim cudem nie piszesz grażdanką? Jak widać, to jednak nie ja mam problem 🙂
@@Matthias_SZL
Człowieku, ośmieszasz się.
Jakim cudem istniały dwa państwa niemieckie DDR i NRF?
I dlaczego do zjednoczenia doszło dopiero w 1990? Co to , pokłóciliście się między sobą? Śląsk jest tak niemiecki , jak Berlin turecki. I tego ostatniego radzę pilnować.
Przez głupotę Merkel cała Europa ma dwa problemy: Rosję utuczoną na gazie i nachodźców z Afryki i Azji.
kolejny mądrzejszy i świetszy od papieża.Widać że tobie wojna leży na sercu bo wy nic innego nie potraficie ino burzyć,sio mi stąd na wschód.
W POZNANSKIM TYZ MOMY BANA