Ja zimą też jeżdżę ale mniej. W lutym już bywa 10 C i słoneczko czasami. Idealne warunki. Elektryka wolę zimą bo nie pozwala się spocić jak szczur na podjazdach przy zimnie. Latem raczej na szosówkę bez wspomagania się przesiadam.
Dziekuję za bardzo użyteczny film zwracający uwagę na ten problem . Dla chcących pokombinować taki pomysł: Energia teraz droga więc można z baterii wyprowadzić prąd np. do naladowania UPSa, innego akumulatora lub innego odbiornika... :)
Dzięki za dobrą radę to ma sens tak mnie wystraszyłeś że po obejrzeniu twojego nagrania obrazu wbilem na rowerek świetna rada pozdrowionka dla ciebie I całej społeczności.
Filmik super. Mam jednak wątpliwości co do kolejności podłączenia ładowarki do baterii. Zakupiłem rower niezłej marki i w instrukcji jest tak: A. Włóż wtyczkę ładowarki do wyjścia akumulatora , a następnie podłącz kabel ładowarki do gniazda sieciowego. B. Kiedy światło ładowarki świeci się na czerwono oznacza to, że akumulator jest w trakcie ładowania . Kiedy światło czerwone zmieni się na zielone oznacza to, że bateria jest w pełni naładowana. C. Po zakończonym ładowaniu odłącz najpierw kabel z gniazda sieciowego, a następnie z akumulatora.
"Rozjazdy cel," przy stosowaniu BMS? To co to za BMS? Zadaniem BMS jest m.in. wyrównanie napięć między ogniwami przez odbiór ładunku od tych z wyższym napięciem i przetransferowanie tego ładunku do ogniw o niższym napięciu (co generuje też jakieś tam straty). Generalnie wszystkie ogniwa będą mieć zawsze takie samo napięcie i to bez względu na to czy z baterii korzystasz czy nie korzystasz. Gdyby tak nie było, to stosowanie BMS byłoby pozbawione sensu.
@@bikerator W teorii, praktyka i teoria to to samo. W praktyce, teoria i praktyka to zupełnie inne rzeczy. Niemniej jednak, jeśli praktyka znacząco odbiega od teorii, to teoretycznie powinniśmy popracować nad praktyką, a w praktyce powinniśmy teorię wyrzucić do kosza. :]
BMS ma głównie za zadanie odłączyć odbiornik napięcia jak napięcie na którymś z ogniw spadnie do wartości minimalnej dla danego rodzaju ogniwa i wyłączenie ładowania jak napięcie któregoś z ogniw dobije do maksymalnego, po to żeby nie doprowadzić do degradacji poszczególnych ogniw, BMS lekko balansuje ale robi to tak niskimi prądami że przy obecnie dość dużych pojemnościach poszczególnych cel nie ma szans na zbalansowanie idealne. Do tego służą balansery aktywne które działają dokładnie tak jak to opisałeś i tu w zależności od pojemnośći dobiera się taki o odpowiednim amperażu. Dla przykładu, zbudowałem akumulator do kempingu na ogniwach Life Po4, mają super wypasiony BMS z bluetoothem, jest do tego aplikacja, można wszystko ustawić z telefonu, ma też funkcę balansowania , ale przy takiej pojemności jakie posiadają tam cele (120Ah) nie ma szans na zbalansowanie, jest dołożony ekstra balanser, który balansuje prądem 5A, co już pozwala na nie rojechanie się napięć na poszczególnych celach. Zamiast dodatkowego balansera można sobie również wyprowadzić dodatkową wtyczkę do balansowania odpowiednią do ilości cel jakie posiadamy i powiedzmy raz, dwa razy w roku ładować za pomocą odpowiednich ładowarek, np modelarskich, które idealnie zbalansują cele.
Nie mam elektryka, trochę się bawię ogniwami 18650 i jednej rzeczy nie rozumiem. To nie jest tak, że BMS jest na sztywno spięty z baterią i działa/czuwa non-stop? Mam ścianę z ogniw i między szeregi wbudowane woltomierze i czasem zerkam gdy nawet nie ma produkcji i większego obciążenia. Nominalne napięcie to 3,7V, a do przechowywania to bym zalecał nie więcej niż 3,85V Dodatkowo sprawne ogniwa mają bardzo niski poziom samorozładowania. Sam gdy po 12 latach rozebrałem baterię ze swojego laptopa to nadal na ogniwach było po 3V. Od dawna się zajmujesz tematem więc przynajmniej by było niestosowne bym wątpił w to co mówisz nie przejeżdżając w życiu nawet metra na elektryku. Dziękuje z góry za wyjaśnienie.
Czyli widzę zmiana w sposobie zimowania baterii, bo wcześniej byłeś zwolennikiem rozładowania do napięcia nominalnego. Ja również stosuje metodę doładowywania bateri na full, ale by ładowarka odpaliła, to nie muszę kręcić kołem ani jeździć. Mam baterię 52V (14s), według wskazań wyświetlacza ładuje się ona równo do 59V. Po zakończeniu ładowania przez ok. 2 godziny pracuje balanser w bms i zbija napięcie do 58,6V. Ważne by w tym czasie nie odłączać ładowarki, bo balansowanie ustanie i napiecia nam nie zbije. Po całym procesie rower sobie stoi około 3 tygodni do miesiąca... po tym czasie napięcie spada nieznacznie do około 58,5V i znowu doładowuję akumulator. Samo ładowanie trwa około 10 minut + te 2h na balansowanie.
Tak jak mówiłem w filmie każdej ma swoje teorie.Jednak myślę że najlepiej rowerem śmigać cały sezon.Najgorsze jest zostawić go na pół roku i potem się dziwić co tej baterii się stało.
@@bikerator Ja tak miałem w tamtą zimę...przychodzę w marcu a bateria 0% i ładowarka wcale jej nie ładuje ...okazało się że ktoś wsadził BMS z bluetooth i mimo że rower w październiku naładowałem to bluetooth cały czas pożerał prąc dość szybko ,w zimę remont w domu i nawet w weekendy nie było czasu się przejechać...a z wiosny zaskoczanie .I bateria na serwis wylutowali bms na zwykły i ożywili pakiet 48V.
Mi teraz sie rozjechały,chyba 2ie celle poszły,dystans sie zmniejszył o około 15km.Musze zrobic fixing zanim nastepne przez to padną.A CO DO ZIMY TE LILIONKI NIENAWIDZĄ MROZÓW,POJEMNOSC SPADA.LEPIEJ AKKU TRZYMAC W CIEPŁYM😊😢
witam a ja tak zapytam a jak ktos musi do pracy dojedzac i zostawiac rower w zimie na dworze na te dajmy na to 12 godzin no i przy ujemnych teperaturach to jak by to wpłyneło na taki rower elektryczny???? bo zastanawiam się nad kupnem takiego elektryka mtb do 7 tys i nie wiem własnie czy przy takich warunkach przez ileś lat by mi się zespsuł ten rower i czy nie lepiej kupic skuter czterosuwa jak ten rower elektryczny??????
U mnie tak miałem w tamtą zimę...przychodzę w marcu a bateria 0% i ładowarka wcale jej nie chce ładować ...okazało się że ktoś wsadził BMS z bluetooth i mimo że rower w październiku naładowałem to bluetooth cały czas pożerał prąc dość szybko ,w zimę remont w domu i nawet w weekendy nie było czasu się przejechać...a z wiosny zaskoczanie .I bateria na serwis wylutowali bms na zwykły i ożywili pakiet 48V.
Napiecie zniamionowe to niejeste 4,2 wolta doczytaj prosze o tych bateriach. Napiecie zniamionowe to 3.6(3.7) wolta a to co podajesz 4.2 wolta to napiecie w pelni naladowaniej bateri
Jakiś trojkolowiec z przezroczysta folia jako szyba obudowa i jazda na pedałach zima ; i ie denerwować się ze wolno riksze robią na 10 km/h [ rower 25 km/h]
@bikerator Co myślisz o zamontowaniu silnika bafang 500w z sterownikiem 750w na przodzie roweru ? (nie mam możliwości dać go z tyłu a nie chce mieć mida )
Mój rower kiedyś stał 3 miesiące z pełnym akumulatorem i nic mu nie jest. Zostawiłem kiedyś telefon na całą noc w zamrażalniku i też jakoś baterii szlach nie trafił.
Witam, w pełni i naładowana bateria pokazuje na wyświetlaczu 4 kreski. po przejechaniu 5 km spada na 4 kreski, po kolejnych 5 km na 2 kreski, po czym nagle spada na zero ale rowerem śmigam do 20 km. Dodam, że jeżdżę na 5 najmocniejszym wspomaganiu. Czy świadczy to już o zdegenerowanej baterii? :) Poleci ktoś może gdzie zregenerować taką baterię i jaki jest koszt?
Pewnie masz rozjazdy na celach🤔Wszystko na ten temat znajdziesz na kanale TAS TASOWSKI.Nie napisałeś ile lat ma ten rower.Jeśli pochodzi on z Niemiec czy Holandii i ma kilkanaście lat to możesz liczyć się z wymianą baterii.Jeśli chodzi o tak zwaną regenerację baterii to jest mit i chwyt cwaniaków aby baterię trupa na chwilę ożywić i wykasować klienta.Nie ma możliwości zregenerowania ogniw którr mają kilkanaście lat i kilkaset cykli ładowania.
@@bikerator SPARTA EMOTION C4 z Holandii, Rok emu robiłem nim z 50 km i nagle tak się stało. Rower jest z 2013 roku ma przejechane 7 tys km. Czyli najlepiej wymienić na nową?
Ja zimą też jeżdżę ale mniej. W lutym już bywa 10 C i słoneczko czasami. Idealne warunki. Elektryka wolę zimą bo nie pozwala się spocić jak szczur na podjazdach przy zimnie. Latem raczej na szosówkę bez wspomagania się przesiadam.
Cenne informacje, dzięki serdeczne i pozdrawiam.
Super filmik akurat na czasie posiadam baterie litowa pierwszy raz wiec zrobię tak jak w opisie to dzisiaj .dziękuję pozdrawiam.
Podobno poniżej +5 st C nie wolno ładować akumulator litowo jonowy. Trzeba najpierw go ogrzać żeby ladować
Czekając na wizytę u lekarza chętnie obejrzę 👌😊
Zapewne masz rację Artur, co do baterii. Ja raczej nie będę musiał tak kombinować. Jeżdżę cały rok 😁 Pozdrawiam Serdecznie 👍
Dziekuję za bardzo użyteczny film zwracający uwagę na ten problem . Dla chcących pokombinować taki pomysł: Energia teraz droga więc można z baterii wyprowadzić prąd np. do naladowania UPSa, innego akumulatora lub innego odbiornika... :)
Dzięki za dobrą radę to ma sens tak mnie wystraszyłeś że po obejrzeniu twojego nagrania obrazu wbilem na rowerek świetna rada pozdrowionka dla ciebie I całej społeczności.
Filmik super. Mam jednak wątpliwości co do kolejności podłączenia ładowarki do baterii. Zakupiłem rower niezłej marki i w instrukcji jest tak:
A. Włóż wtyczkę ładowarki do wyjścia akumulatora , a następnie podłącz kabel
ładowarki do gniazda sieciowego.
B. Kiedy światło ładowarki świeci się na czerwono oznacza to, że akumulator jest w
trakcie ładowania . Kiedy światło czerwone zmieni się na zielone oznacza to, że
bateria jest w pełni naładowana.
C. Po zakończonym ładowaniu odłącz najpierw kabel z gniazda sieciowego, a
następnie z akumulatora.
Wszystko w instrukcji jest ok poza kolejnością podłączenie.
Marek G mam dokladnie tak samo w instrukcji. Najpierw ładowarka do baterii i dopiero do prądu. Ciekawe kto ma rację?
"Rozjazdy cel," przy stosowaniu BMS? To co to za BMS? Zadaniem BMS jest m.in. wyrównanie napięć między ogniwami przez odbiór ładunku od tych z wyższym napięciem i przetransferowanie tego ładunku do ogniw o niższym napięciu (co generuje też jakieś tam straty). Generalnie wszystkie ogniwa będą mieć zawsze takie samo napięcie i to bez względu na to czy z baterii korzystasz czy nie korzystasz. Gdyby tak nie było, to stosowanie BMS byłoby pozbawione sensu.
Musisz kolego trochę praktyki liznąć .Teoretycznie masz rację tyle że w praktyce jest nieco inaczej.
@@bikerator W teorii, praktyka i teoria to to samo. W praktyce, teoria i praktyka to zupełnie inne rzeczy. Niemniej jednak, jeśli praktyka znacząco odbiega od teorii, to teoretycznie powinniśmy popracować nad praktyką, a w praktyce powinniśmy teorię wyrzucić do kosza. :]
BMS ma głównie za zadanie odłączyć odbiornik napięcia jak napięcie na którymś z ogniw spadnie do wartości minimalnej dla danego rodzaju ogniwa i wyłączenie ładowania jak napięcie któregoś z ogniw dobije do maksymalnego, po to żeby nie doprowadzić do degradacji poszczególnych ogniw, BMS lekko balansuje ale robi to tak niskimi prądami że przy obecnie dość dużych pojemnościach poszczególnych cel nie ma szans na zbalansowanie idealne. Do tego służą balansery aktywne które działają dokładnie tak jak to opisałeś i tu w zależności od pojemnośći dobiera się taki o odpowiednim amperażu. Dla przykładu, zbudowałem akumulator do kempingu na ogniwach Life Po4, mają super wypasiony BMS z bluetoothem, jest do tego aplikacja, można wszystko ustawić z telefonu, ma też funkcę balansowania , ale przy takiej pojemności jakie posiadają tam cele (120Ah) nie ma szans na zbalansowanie, jest dołożony ekstra balanser, który balansuje prądem 5A, co już pozwala na nie rojechanie się napięć na poszczególnych celach. Zamiast dodatkowego balansera można sobie również wyprowadzić dodatkową wtyczkę do balansowania odpowiednią do ilości cel jakie posiadamy i powiedzmy raz, dwa razy w roku ładować za pomocą odpowiednich ładowarek, np modelarskich, które idealnie zbalansują cele.
Dobry materiał...pozdrawiam 🖐️😎
Nie mam elektryka, trochę się bawię ogniwami 18650 i jednej rzeczy nie rozumiem. To nie jest tak, że BMS jest na sztywno spięty z baterią i działa/czuwa non-stop? Mam ścianę z ogniw i między szeregi wbudowane woltomierze i czasem zerkam gdy nawet nie ma produkcji i większego obciążenia. Nominalne napięcie to 3,7V, a do przechowywania to bym zalecał nie więcej niż 3,85V Dodatkowo sprawne ogniwa mają bardzo niski poziom samorozładowania. Sam gdy po 12 latach rozebrałem baterię ze swojego laptopa to nadal na ogniwach było po 3V. Od dawna się zajmujesz tematem więc przynajmniej by było niestosowne bym wątpił w to co mówisz nie przejeżdżając w życiu nawet metra na elektryku. Dziękuje z góry za wyjaśnienie.
Czyli widzę zmiana w sposobie zimowania baterii, bo wcześniej byłeś zwolennikiem rozładowania do napięcia nominalnego.
Ja również stosuje metodę doładowywania bateri na full, ale by ładowarka odpaliła, to nie muszę kręcić kołem ani jeździć. Mam baterię 52V (14s), według wskazań wyświetlacza ładuje się ona równo do 59V. Po zakończeniu ładowania przez ok. 2 godziny pracuje balanser w bms i zbija napięcie do 58,6V. Ważne by w tym czasie nie odłączać ładowarki, bo balansowanie ustanie i napiecia nam nie zbije.
Po całym procesie rower sobie stoi około 3 tygodni do miesiąca... po tym czasie napięcie spada nieznacznie do około 58,5V i znowu doładowuję akumulator. Samo ładowanie trwa około 10 minut + te 2h na balansowanie.
Tak jak mówiłem w filmie każdej ma swoje teorie.Jednak myślę że najlepiej rowerem śmigać cały sezon.Najgorsze jest zostawić go na pół roku i potem się dziwić co tej baterii się stało.
@@bikerator Ja tak miałem w tamtą zimę...przychodzę w marcu a bateria 0% i ładowarka wcale jej nie ładuje ...okazało się że ktoś wsadził BMS z bluetooth i mimo że rower w październiku naładowałem to bluetooth cały czas pożerał prąc dość szybko ,w zimę remont w domu i nawet w weekendy nie było czasu się przejechać...a z wiosny zaskoczanie .I bateria na serwis wylutowali bms na zwykły i ożywili pakiet 48V.
Super firmik.👍
Mi teraz sie rozjechały,chyba 2ie celle poszły,dystans sie zmniejszył o około 15km.Musze zrobic fixing zanim nastepne przez to padną.A CO DO ZIMY TE LILIONKI NIENAWIDZĄ MROZÓW,POJEMNOSC SPADA.LEPIEJ AKKU TRZYMAC W CIEPŁYM😊😢
Bikerator a w jakiej kolejności odłączyć ładowarkę po naładowaniu baterii?
Pytasz czy drwisz🤔😉
@@bikerator Żartuje 😎 Pierw 🔋 potem 🔌
I oglądam😁
Łapa leci👍
witam a ja tak zapytam a jak ktos musi do pracy dojedzac i zostawiac rower w zimie na dworze na te dajmy na to 12 godzin no i przy ujemnych teperaturach to jak by to wpłyneło na taki rower elektryczny???? bo zastanawiam się nad kupnem takiego elektryka mtb do 7 tys i nie wiem własnie czy przy takich warunkach przez ileś lat by mi się zespsuł ten rower i czy nie lepiej kupic skuter czterosuwa jak ten rower elektryczny??????
Baterię możesz sobie odpiąć i zabrać do pracy🤔👍
U mnie tak miałem w tamtą zimę...przychodzę w marcu a bateria 0% i ładowarka wcale jej nie chce ładować ...okazało się że ktoś wsadził BMS z bluetooth i mimo że rower w październiku naładowałem to bluetooth cały czas pożerał prąc dość szybko ,w zimę remont w domu i nawet w weekendy nie było czasu się przejechać...a z wiosny zaskoczanie .I bateria na serwis wylutowali bms na zwykły i ożywili pakiet 48V.
Napiecie zniamionowe to niejeste 4,2 wolta doczytaj prosze o tych bateriach. Napiecie zniamionowe to 3.6(3.7) wolta a to co podajesz 4.2 wolta to napiecie w pelni naladowaniej bateri
Żartujesz?Nie wiedziałem o tym🤔To powiedz jeszcze że bateria 48V po naładowaniu ma 54,6V🤣Czy myślisz że nie wiem tego co mi napisałeś🤔
Jakiś trojkolowiec z przezroczysta folia jako szyba obudowa i jazda na pedałach zima ; i ie denerwować się ze wolno riksze robią na 10 km/h [ rower 25 km/h]
@bikerator Co myślisz o zamontowaniu silnika bafang 500w z sterownikiem 750w na przodzie roweru ? (nie mam możliwości dać go z tyłu a nie chce mieć mida )
Jak ma rower jeździć po płaskim i po twardej drodze to spoko.Jeśli na górki i piasek czy żwir to lipa.
Mój rower kiedyś stał 3 miesiące z pełnym akumulatorem i nic mu nie jest. Zostawiłem kiedyś telefon na całą noc w zamrażalniku i też jakoś baterii szlach nie trafił.
Witam, w pełni i naładowana bateria pokazuje na wyświetlaczu 4 kreski. po przejechaniu 5 km spada na 4 kreski, po kolejnych 5 km na 2 kreski, po czym nagle spada na zero ale rowerem śmigam do 20 km. Dodam, że jeżdżę na 5 najmocniejszym wspomaganiu. Czy świadczy to już o zdegenerowanej baterii? :) Poleci ktoś może gdzie zregenerować taką baterię i jaki jest koszt?
Aha obejrzałem filmik i spróbuję tego sposobu ;-)
Pewnie masz rozjazdy na celach🤔Wszystko na ten temat znajdziesz na kanale TAS TASOWSKI.Nie napisałeś ile lat ma ten rower.Jeśli pochodzi on z Niemiec czy Holandii i ma kilkanaście lat to możesz liczyć się z wymianą baterii.Jeśli chodzi o tak zwaną regenerację baterii to jest mit i chwyt cwaniaków aby baterię trupa na chwilę ożywić i wykasować klienta.Nie ma możliwości zregenerowania ogniw którr mają kilkanaście lat i kilkaset cykli ładowania.
@@bikerator SPARTA EMOTION C4 z Holandii, Rok emu robiłem nim z 50 km i nagle tak się stało. Rower jest z 2013 roku ma przejechane 7 tys km. Czyli najlepiej wymienić na nową?
@@bikerator Na OLX jest sporo ogłoszeń ze zregenerowaną baterią, czyli po prostu wymienione są cele tak?
@@bikerator Mogę podesłać zdjęcia jak bateria wygląda litowo jonowe ogniwa, które się po prostu wymienia
👍👍
Dzień dobry
Ja bym radził włączać tempomat na okolo 20 km/h tj. żeby rozładowywać baterię...
Witam i pozdrawiam 🙌👍
ale zepsułeś rower !!!!!! tymi naklejkami,
miałeś tak fajnie ze smakiem pomalowane, wszystko pod kolor... ehhh ;P ;-)
Racja
Po co bateria w rowerze ?!
Jeśli nie chce ci się pedałować na rowerze tzn że nie powinieneś go mieć.
Kup sobie motor.
Dzień dobry
Cześć byku