Sajnos ő mintha nem igazán értene hozzá. Marketingszöveg megy valamennyire, de a valósághoz több helyen nincs sok köze. 1. Ha más lenne a szerkezete, akkor azt fel kellene tüntetni az abroncson. 2. A benzines autónál nem jelenik meg azonnal a nyomaték mondjuk egy rajtprogrammal? 3. Méretnövekedésre nem adott konkrét választ, csak maszatolt. Van összefüggés a dolgok között. 4. A 4évszakos abroncs jellemzően forgásirányos mintázattal kerül ellátásra, ahol tilos az olyan csere, amit említett. Keresztbe kizárólag az abroncs leszerelésével együtt lehet cserélni. 5. Szerintem a GoodYear nem gyárt gumit, csak abroncsot/gumiabroncsot. 6. Ha kenődne az abroncs az úton, már rég megcsúszna a jármű. 7. Azért "szofisztikált", hogy gyorsabban vigye el a vizet??????? Nettó tévedés. 8. A vízre felfutásnak semmi köze a megfelelő szezonú abroncs használatához. 9. Téli abroncs lamelláinak működése. Ott már volt baj. 10. Közel minden abroncs forgásirányos. Óriási tévedés. 11. Nem félévente kell cserélni, hanem 10000 km. Kezelési útmutató tartalmazza. 12. 4évszakos küldetése. Az alapanyaga meghatározza. Ennyire egyszerű. Nyári alapanyagból van jellemzően. Ez mond el mindent. 13. A kanyar az nem manőverezés???? 14. 50000-t elment vele. Milyen mérettel? 315/35R21-el vagy 205/55R16-al. Mert ha a 16 colos csak 50000-t tud, akkor az nagyon semmit se ér. 15. A Porsche-nál már 2008-ban is érkezhetett 4évszakos abronccsal a jármű. Az egyik gyártó kifejezetten nekik gyártotta az akkori 4évszakos abroncsait. 16. A "kínai" abroncsoknál is van bőven olyan márka, ahol a teljesítmény vetekszik az európai modellekkel. Kár, hogy ennyi szakmai hiba volt benne, mert egyébként jó is lehetett volna.
Te miért nem ismered a -val, -vel ragokat? Nem volt lehetőséged általános iskolába járni? Szerinted egy analfabétát mennyire lehet komolyan venni?
6 หลายเดือนก่อน
Igen vagy a 2-eshez még ajánlanám a figyelmébe a nagy köbcentis hemi motorokat, ahol már kicsivel alapjárat felett annyi nyomaték ébred, hogy letépi az arcát. Azért hagy ne essek már hanyatt ezektől a villanyautó és az instant és úristen mennyi nyomaték hypetól. Egy 400+ lovas diesel-nek is van bőven 900 nm feletti nyomatéka. Egy mai Ford Explorer 3.0 Hibridnek is van 825nm. Nekem kicsit a nincs annyi a témában, de meg kell indokolnom eset érződött. A nagy sebesség meg a súly ok. Más egy tartós 200+ km/h-ra tervezett gumi és más egy 3+ tonnára tervezett gumi, főleg ha az a 3 tonna 150 felett is megy tartósan.
4. Pontodhoz: én is magam cserélgetem felnistől a garázsban, feltételezem Te is. A gumibubi valószínűleg gumisnál leszerelteti a felniről a nyári gumiabroncsát, és felrakatja rá a télit. Neki ez a folyamat van meg fejben defaultból. Mi nem tehetjük a jobb hátsót bal előre, csak ha mi is leszereltetjük gumisnál. Neki meg automatikusan átcseréli a gumis, ha jó fej. Jó volt ezt megnézni, most még egy ok, hogy ne vegyek 4 évszakosat. Veszek inkább ilyet télit is meg nyárit is, majd 2 évente bepakolom az épp nem használt szettet és átforgattatom a bal hátsót jobb előre. Nekem most a jobb hátsó sokkal jobban fogyott a többinél. 7 éves, már vártam, hogy lekopjon. Meghagyom a lehetöséget magamnak, hogy elmenjünk havazni telente. Akármilyen jó is legyen a 4 évszakos, a legjobb megoldás számomra a cserélgetés és a duplán fizetés.
@@Gyoszor De hogyan forgatod át a bál hátsót jobb előre, ott már az eddigi szálirányú kopás megkezdődött,amit a forgás irány felcserélésével megváltoztatsz!
Hát az én életvitelem miatt már 15 éve csak téligumi volt rajta.Egész évben max.5000 km-t teszek meg vele azt is október és április között teszem. Nyáron csak akkor ha nagy bevásárlás van vagy esik az eső.Mikor már bejön a 20 fok motorra ülök és ha már nagyon meleg van akkor kerékpár.Most márciusban döntöttem úgy hogy ha már le kell cserélni a téli gumimat,kipróbálom a 4 évszakos gumit,hogy mit teljesít.
Futás teljesítményhez : 1 hónapja dobtam le a crossclimate-okat (pont a 205/55 r16 méretben) 10 év és 80.000 km után 4 mm profil mélységgel. Ha valaki keveset fut és nem feltétlenül kell kocsiba ülni, ha leszakad 50 centi hó, akkor tökéletes választás. Ha valaki mentőt vezet arra meg kell a 2 féle abroncs. Ezzel is mint mindennel azt kell választani, ami arra az adott feladata való (a maga kompromisszumaival együtt) és nem fog meglepetést okozni, legyen az téli,nyári, 4 évszakos.
nálam a V40-es Volvo.n "teszteltem" az all season Vredestein-t, aztán a kicsi Aygo.ra is az került, amikor megérett, hogy cseréljük 😉 eddig ok, így néhány év távlatából
A téli gumi lamellái közül nem kell kitolni a havat, tudtommal, hanem épp ellenkezőleg. Épp azért van annyi lamella a téli gumikon, hogy minél nagyobb felületen ragadjon meg a hó a gumin, mivel a legjobb tapadást havon a hóval lehet elérni. Szóval nem egészen értem miért azt mondta ez a szakértő, amit mondott.
@@eennyi ez most is igy van. Rengeteg friss videot talalsz, h igy mukodik, illetve hasonlitanak ossze teli, nyari, all sensons pacskereket kulonbozo korulmenyek kozott.
6 หลายเดือนก่อน +2
@eennyi és 30 éve a hó tapadt havon, most már nem? Vagy nem értem a válaszod. Értem, hogy a videó mit szemléltetett, de a kommentelő nem erről beszélt. Ő azt nem érti, miért kell kitolni a barázdák közül a havat, mivel a téli gumi pont ebben jó. Én arra tudok gondolni, hogy talán az a jobb, ha mindig friss hó tapad meg a gumi barázdái között, illetve valószínűleg az sem jó, ha egyáltalán nem enged ki havat a gumi, de nem tudom. Pont erről beszélt egy Continentalos két mítoszt is eloszlatva: 1, téli guminál nem a gumi tapad a havon hanem a hó, 2, téli gumiból egyáltalán nem jobb a keskenyebb gumi. De itt szerintem inkább félreérthető volt és egy olyan részletről beszélt, amit nem jól értünk.
Jó barát ne erőlködj. Ha a “szakértő” azt mondja most, hogy ki kell tolni. Akkor ki kell tolni. Mindegy,hogy 5 évvel ez előtt mit mondott a “szakértő” Akkor még a hó tapadt a hó hoz. Most már nem.
Szerintem a nagyon nagy többségnek abszolút megfelel a 4 évszakos gumi. Egyrészt komolyabb hó utoljára 2012-ben volt. Ami azóta volt, azt azért az autópályákról, főbb utakról pillanatok alatt letolják. Másrészt a gumikat is nagyon nagy mértékben fejlesztették az utóbbi 15-20 évben. Idén télen januárban, februárban nap közben szinte mindig 7 fok fölötti hőmérsékletben mentem. Szerintem az lenne a legjobb, ha az új autókat kötelező lenne 4 évszakos gumival átadni. Vagy jó lenne, ha a vevő választhatna. Akit nem érdemes megkérdezni a témáról az a gumis. Mert ő nyilván a régi sztereotípiákat fogják mantrázni, hogy se nem nyári, se nem téli. Az ő részükről részben érthető, hiszen nagyrészt abból él, hogy cserélgeti a télit-nyárit.
@@vadkacsa20 A 340 Nm nyomatékú, 4,8 méteres német kombin három éve (~65 ezer km) tökéletesen működik a tesztgyőztes Vredestein Quatrac télen-nyáron. Igaz, errefelé nemcsak autópályák, de 2000-3000+ méteres hegyek is vannak, szóval itt nem olyan zordak a körülmények, mint a sík Magyarországon.
Alapvetően a prémium 4 évszakos gumik teljesen megbízhatók, téli mintázattal és téli minősítéssel (M+S, 3PMSF) minősítéssel rendelkeznek, úgyhogy innentől kezdve senki semmit nem mondhat. A gyakorlatban, ha valaki évi max. 10 ezer km-t megy, akkor éri meg, mivel kb. 5-6 évet el fog futni vele. Ellenkező esetben a két szett fenntartása jobb lehet a kopás miatt, viszont a mai gumi árak miatt ott is el kell gondolkodni. Én speciel egy 16 colos Vredestein Quatracot hajtok közel 4 éve, 30 ezret mentem vele teljesen vegyes környezetben, tehát eső, hó, sár, autópálya, város, volt minden. Soha nem volt olyan, hogy bizonytalannak érezzem, nem is lehet hisz télen a téli mintázat egy téli gumival egyenlő, nyáron pedig nincsenek akkora szélsőségek. Bárki, aki mást mond, az fizetett marketinges.
Nyugat Európa jó részén Novembertől tavaszig a téli gumi használata kötelező!!!Ha bármi is történik az autóddal, s nincs téli gumid, a biztosító nem fizet.
Én örülnék hogy egy szslonautó 4 evszakossal kerüljön eladásra, főleg suvoknál. Persze sportos kocsikra jobb ha evszaknak megfelelő gumival jön ki de átlag közlekedőedenyekre sztem default 4 evszakos gumi kéne gyárilag
Akkor most az én tapasztalatom. 53 LE-s Suzukitól az összkerekes 300 LE-s Volvóig voltak autóim. Mivel nincs már rendes tél, felesleges megvenni a szett téligumit, ha tudod nélkülözni arra az 1-2 jeges/havas napra az autódat, ami itthon van. Kb. 150 lóerőig felesleges a drága gumi az autóra, ha tudsz vezetni és tisztában vagy az autó adott állapotával. E felett érdemes jobbat megvenni, de 200+ ló felett normális nyárit vegyél, ha tudod télen tedd le vagy 4 évszakos normális. Itthon nincs tél igazán, a 7 fok csak egy hasraütéses legenda. Én ha téliznék inkább a 0 fok környéke, amikor a télit feltetetném, de azt is csak akkor ha nem száraz a tél. De nálunk általában az. Hó nem esik, esőben meg hideg aszfalton óvatosabb autózással egy nyárin vagy 4 évszakoson megvagy.
Michelin CrossClimate SUV volt minden autómon 2019óta. Télen nem a városi utakat járom, hanem a Bükkszentkerszt aggtelek stb egy 4x4 suv-val. Még soha meg se csúsztam vele télen. Amikor tavaly bükkszentlászló fele a rendőrök lezárták az utat akkor húztam ki az octavia kombit…. Sokan úgy szidjàk hogy városban élnek és soha nem is próbálták ki.
Maximálisan egyetértek! Bőven jó a négy évszakos mindenre. Télen-nyáron ugyanolyan jó. Én is sok éve használok 4 évszakost saját autón, a céges autókon meg cserélgetik a télit-nyárit. Soha semmi különbséget nem éreztem. Egyrészt az ember nem autózik annyira határon, hogy észre venne bármit is, másrészt idén pl. januárban is szinte mindig 7 fok fölött volt nap közben. Tehát mondhatjuk, hogy az nem használt az időjárásnak megfelelő abroncsot, aki télivel járt.
Sajnos nem találom azt a tesztet ahol all season, téli és nyári gumikat mértek össze, nyáron q nyárihoz képest volt egy minimális elmaradás száraz úton, és a télihez képest is egy kevés hóban ... Ha nem volt hó, verte a 4 évszakos a télit ... Magyarországon meg kb az esetek 1%-ában sincs hó november és április között, tehát szinte minden esetben jobb itthon a 4 évszakos mint a téli. Még egy dolog: a ktg kalkulációból a téli+nyári vs 4 évszakos esetén ti is kihagytátok az évenkénti kétszeri szerelés (esetleg még egy garnitúra felni) árát. Szóval helyesen inkább úgy szól a képlet, hogy vagy veszek téli és nyári gumit plusz felnit vagy szereltetek felnire vagy veszek 4 évszakost és megspórolom a szerelés árát évente kétszer, és abból hamarabb tudom cserélni a gumikat, tehát nem is kell hagynom annyira elkopni mint télit meg a nyárit.
sokkal drágább a váltógumi és évek óta értelmetlen is. Aki 10 ezer körül vezet annak szinte semmi értelme a gumicserélgetésnek, kivéve ha valami performance autóval mászkál, mert egy 500 lóerős autón hülyeség a 4 évszakos. De amit az országban tapasztalok , sokan jobban járnának néhány éves négyévszakossal, mint az a bohóckodás, amit a 10+éves gumikkal leművelnek.
Vettem 4 évszakos gumit télire, és nyárit nyárra. A 4 évszakossal kevesebb a fogyasztás így télen, és a nyárival nyáron. Plusz nyáron nem teszem tönkre a 4 évszakost. Sok CrossClimaxos panaszkodik, hogy egész évben azzal jár, aztán 1-2 év múlva nem tapad nekik nedves úton. Mondjuk én Pirelli 4 évszakost használok, és Continental nyárit. A cserélgetést meg ki kell fizetni, ahogy néha nem árt ellenőriztetni a futóművet se, és centíroztatni. Otthon egyiket se lehet megcsinálni.
Én is néztem teszteket, a legjobb télitől, nyáritól a legjobb négyévszakos a legtöbb tapadással kapcsolatos jellemzőben nem volt számottevően lemaradva, amiben viszont messze lemaradt az az aqua planning azaz a vizenfutás, azt egyik négyévszakos se tudja úgy, mint a téli télen vagy a nári nyáron. Aki nem megy évi 10-20e km felett annak ez megéri. Ha keveset megy valaki, akkor egyszerűen sajnos az idő a másik ellenség és akkor nem mindegy, hogy 2 garnitúrát kell cserélni nem kopás miatt vagy 1-et. Ha vk sokat megy akkor nyilván a km megoszlik a téli/nyári között és elkopik azelőtt, hogy megkeményedne, elrepedezne.
Pontosan így van, ahogy írod. Ma már a cserélgetés is nagyon magas költséggel jár. Egyik családi kocsin cseréltetem, most tavasszal 16 ezer Ft volt a szerelés. Ha egy átlag autóst nézünk évi 10-12 ezer km-rel, akkor 5 évet elmegy egy garnitúrával. 5 év alatt 10-szer kell cserélni, ha téli-nyárit használ. Csak a cserélgetés 160 ezer Ft-ba kerül. Abból már lehet kapni 4 db gumit, és nem is csak a legolcsóbbat (nyilván mérettől, márkától függően).
Nekem 5 éve négyévszakos gumi van az autón. Semmilyen problémám sem volt vele télen. Jóllehet csak egyszer volt havazás, de nem okozott gondot. Úgy gondolom az a gumi mizéria inkább üzleti kérdés.
Nem egészen. Amíg nem voltak ennyire elterjedve a 4 évszakos gumik, teljesen relevans volt a téli/nyári gumi csere, de most már a 4 evszakos jó valasztás. 1 télen vagyok túl, most mar meleg van, de semmi bajom nem volt a 4 évszakossal, ráadásul a legolcsóbb kinait vettem. Eddig hibátlan.
@@rengood4270 "Legolcsóbb kínai", mi!? Olcsójános vagy, aki nemcsak a saját, de mások biztonságán is spórol. 🤦 Ha normális gumira sincs pénzed, ne autózz! Nem kellenek romok az utakra!
Azért ez a félévenkénti felcserélgetés dolog eléggé meredek kijelentés. Főleg úgy, hogy sok gumiabroncsnál az sem mindegy melyik oldala van kifelé, vagy befelé, nem csak a forgásirány. A cserélgetéssel meg kockáztatjuk a gumi épségét is. Nekem ez egy picit úgy tűnik mintha azért cserélgesd a négyévszakost, hogy azt a pénzt költsd már el a gumisnál amit idáig is a téli/nyári lecserélésénél.
Teljesen egyetértek ezekkel a gondolatokkal ☝️❗ Én most váltok 4 évszakosra ezen okok miatt is amiket itt leírtál + a megváltozott időjárás miatt is ...mert feleslegesnek ítélem meg ( én kint dolgozom Tirolban szezonokban látom már és látni itt is hogy mennyire megváltozott az időjárás ☝️)
Érdekes és nagyon jó elöadás volt! Pont ma cseréltem le a téli gumijaimat nyárira. Egy kérdést nagyon hiányolok a müsorból!Fel sem merült! A magyarországi út viszonyok! Mert OK! Tél = hideg Nyár =meleg ! De maga a gumi az aszfaltal találkozik ,ami Olyan amilyen!!! Értem a cég hozzá állását , de ez Svájcban ,Németországban esetleg Ausztriában ahol biztosan müködik, nálunk hogy is van ez????? Értem hogy ez az idöjárás változásokra vonatkozik, de maga a kopás állóság nálunk, avval mi van? Elvégre itt autózunk vagy nem? Bocsi!
Ez sok dologtól függ, de saját tapasztalat alapján, ha nincs futómű hibád, és nem mész sok kilométert, akkor hamarabb jár le a gumira megadott élettartam, minthogy elkopna. Ha sok kilométert mész ! , akkor hamarabb kopik. Még egy dolog, hogy nem mindegy, hogy a 4 évszakos inkább nyárihuz hasonlít( kissé keményebb), vagy inkább téli (kissé puhább). Amit régebben használtam, az element 80 ezret, de futómű hiba miatt inkább cseréltem a teljes szettet. Jelenleg qutrac5 öt használok.
@@fileferenc7920 Aztán ami még kimaradt a kopást illetően, az utak minősége, érdessége, és a kátyúk tömkelege. Illetve a főként nyáron az uv ártalom, főként folyamatos kültéri napsütötte parkolás esetén.
Continental 4 Season Xl már 65e km futott ,2020 májusi gyártmány 2020 nov szerelve. Egyszer cserélve. Elöl most 5mm hátul 2mm. A gumis elzavart amikor cserélni akartam a teljes garnitúrát… probléma mentesen, normál használatban van Mazda 6 kombi 2l benzin 165le.
Mindenki azt mond amit akar! Semmi gondom nincs a 4 èvszkos gumival, FOCUS Mk2 1.6 benzin, Melós autó, Èn csak 4 èvszakost rajtatok fel . Teljesen egyetértek magával.
A 2 mm már túl kevés és veszélyes vizes úton, az uniós előírt minimum 1,6 mm-től is csak 0,4 mm-re van, azonnal cserélni kell. Utóirat. Nem elől, hanem elöl.
@@zoltanv.7632 tudom, és én is csodálkoztam! De azt mondta, hogy a hátsó kerekek lassabban kopnak így kb 3 hónapot a nyári szezonban simán kibírnak. Mondjuk a gumis egy Orosz.😂 ...náluk asszem minden egyszerűbb. Kösz a nyelvtani kiigazítást, korrigáltam!
Mindig is a biztonság állt nálam az első helyen, ezért kezdettől fogva kizárólag prémium téli és nyári gumikat használtam. Fel sem merült volna négy évszakosat venni, mert eddig se télen, se nyáron nem voltak jók. Mostanra viszont elképesztően sokat fejlődött ez a kategória; mind télen, mind nyáron nagyon közel került a tudásuk a tényleg jó téli és nyári gumikéhoz, átmeneti időszakban valamiben verik is azokat, így tisztán látszik, hogy a mi éghajlatunkon ez a jövő. Én is erre fogok váltani; természetesen maradok a prémiumkategóriánál. A Goodyear ugyan a kedvenc márkám, az aktuális négy évszakos abroncsát (Vector 4Seasons Gen-3) viszont ideje lenne lecserélni, mert bár csak 4 éve van a piacon, már elhúztak mellette az újabb fejlesztésű konkurensek.
A négy évszakos gumi nedves felületen jobb, mint a téli gumi. Ezért, ha a max biztonságra akarsz menni, akkor nyáron nyári, télen négy évszakost teszel fel. Kivéve, ha olyan hegyvidéki területen laksz, ahol ritkán takarítják a havat.
@@krisztianborbely6743 Egy jó négy évszakos gumi nedves felületen kicsit, száraz felületen nagyon sokkal jobb, mint egy jó téli gumi. Igen, a legnagyobb biztonságot az nyújtja a mai telkeket nézve, ha akkor egy jó négy évszakos gumit használ az ember, nyáron pedig egy jó nyárit. Nálam most ősztől így is lesz, mert a nyári gumim még remek állapotban van, a téli viszont most futotta az utolsó szezonját, ezért a téli helyett jön a négy évszakos, a nyári meg egyelőre marad. Viszont a "nyár" is vicces, mert május elején még, szeptember végén már esik a hegyekben a hó, de július közepén meg autóztam már +9 fokban és esőben szintén a hegyek között. Tehát amint elkopik a nyári gumim, nagy valószínűséggel marad egész évre a négy évszakos.
@@zoltanv.7632Nézd meg a 4évszakos Pirelli SF3 tesztet, elég jól teljesített, ha már biztonság. 6 különböző primium gumi összehasonlítást néztek elég àtfogóan.
@@kornelrostas2315 Felmerült az általad nevezett márka és modell, de azért nem az lett, mert nagyon gyorsan kopik. Végül a Bridgestone Turanza All Season 6 mellett döntöttem.
Nyárit télen célszerűbb 😅mivel nincs szinte mínusz, hóról ne is beszéljünk felesleges nálunk nincs hó már. Én le nyomtam a múlt szezont vele nem volt gond. Ha elkopott jön a 4 évszakos. A téli gumit sokkal nagyobb szívás nyáron használni mivel 50-60 fokos az aszfalt….
Nagyon gyenge beszélgetés. Semmi újat nem mondtak. Egy szakértőtől ennél többet vártam volna. A munkahelyen szoktunk ilyen mélységekben beszélgetni a gumikról.
azert en kivancsi lennek arra, hogy miert is megy "nagyobb" nyomatek a villanyautok abroncsara? ha 0-rol pl. 20 km/h-ra akarok gyorsitani, mondjuk 10 mp alatt, akkor annak ugyan akkora a teljesitmenyszukseglete (ero, nyomatek) villany vagy benzin/gaz/dizli suto eseten is. max a tomeg befolyasolja, de legyen azonos tomegu. hiaba van 3-500 Nm nyomatek maximum (amit az ELSO PILLANATTOL le tud adni a villany), ha a haladashoz, csak 50-80-1000 Nm kell. nem fog tobbet leadni a villany sem, majd a feszultseget vagy az aramerosseget lejjebb veszi a zelektronika. karpitos szoget sem 5kilos bimboval verunk be, csak azert mer van...
Én meg azt mondom, hogy az a jó abroncs, amivel keveset kell foglalkozni. 1. Napsütésben 38 fokban is ugyanúgy vezethető mint esőben 20 fokban, hóesésben -10-ben vagy akár sáros mellékúton kátyúkat kerülgetve. 2. Nem kell félni kátyú defekttől, padkától, kellőképpen ballonos. 3. 5 év elteltével nem kell kidobni, hacsak nem futotta le a mintát. Na a téli Taurus 601-em a 3. pontot nem tudja teljesíteni, megette az UV meg a forróság. Ezért gondolkozom 4 évszakoson.
Amíg az osztrák rendőr elfogadja télinek, az jó gumi. A téli- nyári cseréket egyszerűen nem lehet jól időzíteni, így egy évben legalább három hónapot nem megfelelő gumival járnék.
Én 2019 óta járok a legolcsóbb kínai (Sailun) négyévszakos 15 collos gumikkal egy Chevrolet Lacettivel. Télen teljesen kiváló volt a tapadása (azon a pár napon, amikor volt hó-szerűség), nyáron is kiválóan ment vele a kocsi. Tény hogy hegyi utakon nemcsak télen, de máskor sem közlekedem. Arra a célra, hogy Budapesten (ott is a pesti oldalon főleg) és sík vidéken menjek, szerintem egész évben teljesen jó. És ha a telek tényleg ennyire megszűnnek, akkor semmi értelme lesz NEM járni a négyévszakos gumikkal.
@@AutóSámán Nyugat Európa jó részén Novembertől tavaszig a téli gumi használata kötelező!!!Ha bármi is történik az autóddal, s nincs téli gumid, a biztosító nem fizet.
Kötött forgásirányú négy évszakos gumit elvittem, hogy forgassák meg. Kiröhögtek, mondván, hogyha fölöslegesen akarok pénzt költeni, akkor ők megcsinálják. Merthogy le kell szerelni a gumikat a felniről, centrírozni, majd visszarakni.
@@cartoonelladefrasz7568 Ő azt akarta, hogy átlósan cseréljék, a kötött forgásirány miatt kellett volna leszedni a felniről. Ha csak ugyanazon az oldalon van cserélve, akkor nem kell leszedni a felniről, viszont a kopás sem lesz egyenletes.
@@tamasdenem7892 Nekem sosem volt átlósan cserélve és a kopás is teljesen rendben van. Futómű probléma lehet vagy csak egész egyszerűen dilettánsokhoz vitte az autót. A közelébe nem mennék ilyen szervíznek. A következő az lesz mint a hentesnél 5g maradhat?
6 havonta cserélni? Ezzel nem feltétlen értek egyet . Inkább km után érdemes talán cserelgetni, meg néha jó kicentirozni. Én ezt a sajatomon 15-20ezrenkent tervezem megejteni
Ez is kérdőjeles így, mert használattól is függ! Pl. többnyire autópályán használt, vagy kimondottan csak lakott területen lévő (kátyús) úton történő használat.
A magyar idöjárási és terepviszonyok nem teszik indikolttá a téligumi használatát. Több mint 10 éve járok az osztrák hegyekben négyévszakos abroncsokkal (ott lakom) soha semmi problémám nem volt a gumik miatt.
Vredestein nem volt jó, a Goodyear sokkal jobb. Évi 7000 km re nem érdemes cserélgetni. A 7 éves téli még 7mm es volt. Már 10-20000 ft egy gumicsere, ha nincs felnin.
Évek óta kacérkodok a 4 évszakossal aztán sosem lépem meg, azt is elmondom miért. Jó a 4 évszakos, ha egy felni garnitúra van. De én télire eleve a sózás ( vegyszerezés ), esetleges jeges padkázások miatt eleve másik felni szettet használok. Így amit kell csinálnom, az évente egy centrírozás, és mehet fel, nem kell a gumikat mozgatni a felnin. Km-ben meg ugyanannyit bír 2 garnitúra mint 2x1 garnitúra, ha nem többet. És mégis akkor megvan az a tudat, hogy biztos olyat használok ami praktikus. Két dolog: az egyik, oké, én is akkor szereztem még jogsit, amikor azt se tudtuk mi az hogy télig gumi. De a másik, hogy van 2M km a talpamban, és 3 dolgon nem spóroltam sose, sorrendben: 1: fék, 2: gumi, 3: olaj ( 4: trafi blokkoló, de ez más tészta ). Eddig nem is volt ezek miatt problémám. Szóval én még várok ezzel :)
Aki prémiumkategóriás 4 évsz. gumit vesz, nem a spórolás miatt teszi. "Biztos olyat használsz, ami praktikus." Ja, rohadtul praktikus a téli és nyári gumi! Most szeptember 13-án hó volt a hegyekben, tavaly július közepén +9 fok szakadó esővel, tavalyelőtt december 31-én 23 órakor meg +13 fok száraz út. Traffipaxblokkolót csak a notórius gyorshajtó közveszélyes se**fejek használnak. Az összes ilyentől el kellene venni a jogsit.
@@Laca91 4 eve nyarival megyek egesz evben. Szaraz, hideg az aszfalt telen is 95%-ban. Evi 2-5 nap amikor elony lenne a teli. multkor kerdezte a gumis amikor novemberben a kopott nyarit nyarira csereltem, hogy ezt most, hogy? Mondom neki: feletek szokott tel lenni? -
Dehogynem számít! Szerintem ma már nincs is olyan gumi ami nem kötelező forgásirányos. Vagy lehet, hogy van, de ritkaság. Nekem mindig ugyanoda rakják vissza a gumikat, lehet variálni azzal, hogy első-hátsót cseréled, de sok értelme nincs. Arra emlékszem, hogy amikor a 80-as években Trabantunk volt, annak a használati útmutatójában volt egy rajz, hogy cseréld a gumikat (komplett kerekeket). Ott volt olyan variáció, hogy balról-jobbra, meg előlről hátulra, sőt még a pótkereket is bevonták, vagyis 5 kereket cserélgettek.
Van forgásirányos gumi. Azt cserélheted keresztbe kasul, csak forgásirányba legyen. És van külső oldalas gumi (outside) ott is cserélgetheted az oldalak között, csak arra kell figyelni, hogy a külső oldala, legyen kívül, mert az "erősített".
ha már ment az abroncs 10 ezer km ert , nem szívesen cserélném fel a forgásirányt . Lszi sorold azon gyártókat akik engedik km h korlátozás nélkül a forgásirány megváltoztatását. Garantálva hogy nem lesz szálszakadásos az abroncs.
@@janoskele5162 pl yokohama geolander g015. Amúgy szíved joga, miben hiszel. De ott van minden adat a gumin. Már nem a '80-as évek technológiájával gyártanak.
Ezen a ponton én is becsatlakozom,mert bizony ha egy gumi elpörgött már egy irányba párezer kilométert azt bizony nem nagyon kellene már ellenkező irányba sokat forogtatni ,mert a szálszakadás folyamatát meggyorsítja! De ezt ne gumiműhelyben kérdezzétek meg ,(mert ahogy ezt egy autószerelő barátom mondta a gumicsere az nem szakma azt bárki betanulhatja)olyat aki ért a futómű beállításához az biztos, hogy ugyan ezt fogja mondani!
A 70-es évek elején olyan Pirelli gumival jártam aminek cserélhető volt a fúró felülete. Leeresztett allapotban könnyedén levehető volt a futofelulet és cserélni lehetett volna ha lett volna mire.
A legtöbb négyészakos oldalfalán ott van a hegy és a hópehely szimbólum, tehát az a gumi gyárilag téli besorolásúnak számít. Ezt elfogadja az osztrák rendőr.
Igen, rosszul tudod. Ausztriában mind az alpesi szimbólummal (hegyben🏔️ a hópehely ❄️), mind az M+S felirattal ellátott abroncsok téli guminak minősülnek a jogszabály szerint, HA a mintázati mélységük legalább 4 mm. Melyik négy évszakos gumin van ilyen jelölés? Mindegyiken.
Bár nem lehetetlen, de nagyon nehéz lenne 2024-ben olyan új négy évszakos gumit találni, amin nem szerepel az úgynevezett alpesi szimbólum (hegyben a hópehely).
Köszönöm. Hasznos infó sokat járok ki👍 kötelező a nappali fény mindenhol, és a biztosítás igazolásáról szóló úgynevezett zöldkártya papíralapon is! Engem büntettek mindkettőért☹️
Az igaz, hogy az USA-ban (vagy csak egyes államokban?) kötelezően 4 évszakos gumikkal kell eladni az új autókat? Úgy tudom elsősorban azért, hogy ha a tulaj nem foglalkozik vele, akkor se legyen gond, se télen, se nyáron. Nyilván nagyon hely függvénye is, mert Floridában pl. csak nyári kell, Alaszkában meg csak téli.
Mert az kevesebb munkával jár és ezért olcsóbb, és nem kell megnézni, hogy kötött-e a forgás irány. Persze a legjobb az lenne, ha átlósan is lenne cserélve időnként, úgy egyenletesebben kopna, és terhelődne.
Keresztbe nem cserélünk gumit! Egyrészt azért ha forgásirányos , de elsősorban azért mert a karkasz szövetszálszakadásához vezet a forgásirány váltás (szimetrikus, aszimetrikus mintánál) !
Erősen látszik, hogy egy marketing beszélgetés volt. A gyári képviselő jól felkészült azokra a témákra, amiket vélhetően előre megbeszéltek. Akkor lett bizonytalan és elindult a hablatyolás, amikor nem akart v. tudott korrekt választ adni. Amikor a 4 évszakos gumik iránti kereslet növekedésének okait tudakolta a műsor házigazdája. Vélhetően megfeledkezett arról, hogy mit kellett volna kérdezni. Egy nagyon lényeges témát kihagytak: mennyi idő alatt öregszik meg és válik veszélyessé a gumi akkor is, ha fél évet áll egy tárolóban és melyik gumi (melyik gyártó terméke) öregszik gyorsabban. Ekkor hamar eljuthatunk a 4 évszakos gumik iránti kereslet egyik lényeges előnyéhez. Arról se feledkezzünk meg, hogy sajnos úgy változik az időjárás, hogy gyakran - érdeklődés hiányában - itt elmarad a tél. A hazai autósoknak csak egy töredéke megy télen síelni, főleg azok nem akik a megszokott autójuk iránti szenvedélyből járnak 15 évesnél öregebb járgányokkal.
Én is mint nő egyetértek ezzel amiket itt írtál 👌Én kint dolgozom Tirolban és bizony itt is látni ha tetszik ha nem hogy megváltozott az időjárás akár itt is ..csak egy példa eddig nulla klíma van a hotelban ( gondolom nem csak itt !) idei évtől kezdve már tervben van hogy klímát kell a szobákban szerelni ☝️ Igen és kevés réteg aki síelni jár( én speciel déli ország kedvelő vagyok inkább 😊🙏 Ez nagyon tetszik " érdeklődés hiányában elmaradt a tél " 😀😀👌👌
@@erikatoth8324 Szia Szomszéd! 🙋🙂 Itt, Ausztriában is egyre többen váltanak 4 évsz. gumira, Erika. A telek már itt sem olyan durvák, ezeknek a gumiknak a tudása pedig *óriásit* fejlődött az elmúlt pár évben (csak a minőséget kell venni). Ha néha mégis megérkezik a zord tél, arra a legfeljebb pár napra ugyanaz van Ganzjahresreifen és Winterreifen esetében is: fel kell tenni a hóláncot. Most szept. 13-án hó volt a hegyekben; míg a nyári gumisok megmozdulni sem tudtak, 4 évsz. gumival kacagva haladt az ember. P.S. Nekem lenne igényem a valódi télre! ☃ I'm dreaming of a white christmas... 🎄🤩🎶
@@zoltanv.7632Na mik derülnek ki Zoltán " szomszéd" 😀 😊! Ezt a félévente menj a 4 évszakos gumikkal a gumishoz, én is erősnek ítélem meg , akkor ugyanott lennénk , hogy óriási üzlet lenne a gumisoknak továbbra is ez , nézett is a gumis mikor érdeklődtem 4 évszakos gumik után 🙄, kétségbeesés látszott az arcán 😊nem beszélve hogy horror áron tudnám nála megvenni 😡 Elhoztam a téli 4 db lemez felnit is tőle,nincs többé tárolási díj sem 🙏sem 2 X évente téli - nyári csere sem 🙏 De a neten rendelek inkább majd én ☝️Ez az őszi projektem és csakis minőségit vásárolok mint ahogy azt több hozzászólásodban ( okban) is olvasom , egyértelmű 🙏 Arra feléd volt ezek szerint ez a havazás , na ilyen esetekben bizonyít a 4 évszakos ☝️🙏😇
@@erikatoth8324 Szívesen segítek a választásban és azt is megnézem neked, hogy hol a legolcsóbb, csak add meg a gumi méretét. Én is neten veszem a gumijaimat; 4-5 olyan oldal van Ausztriában, amit érdemes megnézni - mikor épp melyik a legolcsóbb. Viszont MOST foglalkozz vele, mert napról napra egyre nehezebb lesz a projekt, hiszen maholnap október és egyre többen fognak gumit rendelni és a gumisnál időpontot kérni a szerelésre.
@@zoltanv.7632köszönöm szépen hogy ilyen segítőkész vagy 🙏 Sajnos innét nem tudom hazavinni mivel vonattal járok ki most pedig a pécsi személyszállító céggel fogok október 2 - an ..Otthon szándékozom mielőbb megrendelni ( igen tudom hogy sokan lesznek 😢) 10 éves gumikkal járok meg ,nyári ..+ ugye téli volt külön .. Most döntöttem végleg a 4 évszakos gumik mellett 🙏 A gumik gyári mérete : 195 / 60 R 15 88 H .. Nekem már egy régi de nagyon megkímélt japán autóm van ..imádom de eddig Yokohama gumikat vettem nyárra de azok igen csak gyengén szerepelnek 😢 Most bevallom neked Michelin Cross Climate típust néztem ki gumikat néztem ki , ennyit ez az autó is megérdemel 🙏meg ugye a minőség 🙏biztonság is 🙏 Esetleg ha otthon tudsz egy olyan internetes gumis céget azt megköszönném 😊🙏🙏🙏 Voltam májusban otthon gumisnal de ő vmi horror árát mondott szereléssel együtt kb 250.000 Ft - őt🙄🙄🙄 Nyilván ráteszik a hasznot .. Aztán úgy döntöttem megtudom ezt én is neten rendelni és majd én elviszem utána hozzá .. Szép napot! Tirolból 😊
1x éve megvettem a kocsit adtak hozzá egy prémium Pirellit. Kibírt 60 ezret, 6 évesen inkább azért cseréltem le, mert koros volt. Ugyanazt a márkát, csak az utódját vettem a típusnak, 3év és 20Ekm után erősen kopott a minta. 30E amikor lecseréltem sz.rabb állapotban volt mint a 60 ezret futott. A költségek mellé még számoljunk hozzá évenkénti 2x szerelési költséget, centrírozással, ami még évi +50Ezer Ft költség alsó hangon egy normál 14-15-ös kerék esetén...
Ez a "városi autókra" meg "évi (max.) 10 ezer km" egy bullsh!t. Az egész USA-ban az európai autóknál sokkal nagyobb és erősebb autókkal közlekednek, mégis - az európai négy évszakos gumiknál sokkal gyengébb teljesítményű - négy évszakos gumikat használnak. Tavaly Németországban az eladott abroncsok bő 32 százaléka már négy évszakos volt, azaz gyakorlatilag minden második autós már négy évszakos gumit választ. A mai legújabb és legjobb négy évszakos gumik már minden körülmények között kellő teljesítményt és ezzel biztonságot nyújtanak.
Kimaradt az okokból amiért egyre többen választják a 4 évszakost, a klímaváltozás felgyorsulása, értem ezalatt, az egyre gyorsabban változó az időjárási körülményeket! A spórolásról nem is beszélve!
Én nem anyagi okokból fogok négy évszakosra váltani, hanem azért, mert negyed évszázada cserélgetem a prémiumkategóriás téli és nyári gumikat, mára viszont két dolog változott meg: (1) az időjárás és (2) a négy évszakos gumik tudása. Előbbi kiszámíthatatlan lett és eltűnt az igazi tél, utóbbi elképesztően sokat fejlődött az elmúlt pár évben. Amint csereérett lesz a téli és nyári gumim, jön a prémiumkategóriás négy évszakos. Nem kell július közepén +9 fokban, szakadó esőben a nyári gumi, és nem kell januárban +17 fokban, száraz aszfalton, napsütésben a téli gumi! Ezenkívül a cserélgetés sem hiányzik, köszönöm! Németországban tavaly az eladott abroncsok bő 32 százaléka már négy évszakos volt, azaz már minden 2. autós a négy évszakos mellett döntött.
Ha valaki már felvetette, akkor elnézést kérek! Nem értem a gumiforgatást. Ha a jobb hátsót bal előre rakom fel, akkor a forgásirány megváltozik. Ha leveszik a felniről és úgy cserélteteem, akkor a forgásirány megfelelő lesz, de a külső oldal, amire rá van irva hogy outside, akkor az belülre fog kerülni. Akkor hogy is kell cserélni, vagy forgatni a gumikat?
Michelin road show-t csináltuk évekig Európában, és Oroszországban. Európába beleértve az egész Balkáni stb. A négy évszakos gumi olyan mintha azt mondanánk ez az óvszer csak fiú, vagy lány nemzés ellen használ csak. Tehát teljesen felejtős!
Nem értesz hozzá. Pont a Michelin mondja azt a CrossClimate 2-re, hogy a mi éghajlatunkon az autósok messze többségének tökéletesen megfelelne, ezért teljesen feleslegesen cserélget télit és nyárit. Németországban tavaly már minden 2. autóra négy évszakosat vettek az emberek.
33:25 A Dunlop All Season 2 egy az egyben a már 3 éve a piacon lévő Sava All Weather és Debica Navigator 3 mintázatát használja. Lehet, hogy az gumikeverék és/vagy a karkasz más Dunlop név alatt, de a mintázat már többéves. 36:58 Németországban tavaly már 32,3%-os volt a négy évszakos gumik piaci részesedése, ennyien vették azt az összes eladott abroncsból, azaz minden 2. autós már ezt választja a téli-nyári helyett; évről évre tovább nő az arány. 39:53 Akkor kell elmenni félévente, ha évi 40 ezer km-t mész az autóval. Ha átlagos autós vagy (évi ~15 ezer km), az éves szerviz során bőven elég kicentríroztatni, és elölről hátulra és hátulról előre megcserélni őket. Ha meg még 10 ezret sem mész egy évben, akkor kétévente.
@@kornelrostas2315 Erre nem tudok válaszolni, én csak elolvastam az összes tesztet róla. Mivel mindenhol arra jutottak, hogy gyorsan kopik, én nem azt vettem, pedig egyébként valószínűleg azt válaszoltam volna, mert a biztonsági tulajdonságai kiemelkedően jók.
Mindig új téli gumit vasarolok es van ket szett felnim.Amikor a 10 mm-es teligumim lekopik 6 mm-re atrakom nyarinak es megint veszek telre újat! Szerintem a 6 mm-es teli abroncs havas uton (nalunk Erdelyben eleg sokszor van)nem latja mar el a feladatát de nyaron meg megfeleloen viselkedik!Mivel mar megkopott a profil sokkal stabilabbnak erzem kanyarban es az egyenesfutasa is jobb!(A télinek nyaron)Nekem ez bevalt es mindig jo teligumim van!
Apró bökkenő, hogy (1) már nagyon régen egyetlen téli gumi mintázati mélysége sincs 10 mm újonnan, a téli gumik többsége 8-8,5 mm között van, valamelyik még 8 mm sincs, de egyik sem éri el a 9 mm-t, (2) ezenkívül a téli gumi 6 mm mintázati mélységgel még bőven jó teljesítményt nyújt télen, és (3) a 6 mm-es téli gumi kifejezetten rossz nyáron; nagyjából 4 mm körül kezd el érezhetően közelíteni a nyári gumihoz.
@@totya979 Ha veszel egy asszimetrikus mintázatút, és betartod azt az ajánlást, hogy nem tamácsos a használt gumi forgásirányán változtzatni, akkor azokat már nem tudod keresztbe cserélni
4 évszakos előnyei: ha tavasszal/ősszel hajnalban mínusz 2 fok van, délután pedig plusz 30, akkor nem kell minden nap 10 óra körül kerekeket cserélni :) Nem kell profi módon családonként 2-3 szettet szakszerűen tárolni a padláson, ahol ugye megfelelő a tárolási hőmérséklet mindenkinél. :) A tartalék kocsinál, ami évi 3000 km-t megy, nem kell 20 évet várni a cserével, már potom 10 év után lehet frissíteni :) Nem kell tavasszal-ősszel a gumisnál sorban állni kevéske pénzzel. :) Én a kiszámíthatatlan időjárási / hőmérsékleti viszonyok, a tárolási nehézségek és a gumis mizéria miatt átálltam a 4évszakosra, mivel az alföld déli részén lakom, inkább nyári mintás 4évszakost kerestem, ami nehéz. Az Apollonak volt ilyen, nem bántam meg, a Sharanon most már 55ezer van benne 2 év alatt és még mindig bőven van barázda, mire bejön a tél, lesz benne 65-70ezer km, addigra cserélem. Az Adriáról hazafelé többször voltam vele szakadó esőben Ljubljanától a Balatonig, kevesen előztek meg. A télen, amikor pár napig havazott és 4-5 autót láttunk az árokban amikor konvojban mentünk 200 km-t a havas mellékutakon a kézis csapattal, a mögöttem haladó téli gumis autókra kellett várnom többször is. Rendben, 5 évig laktam a hegyekben, jártam hódeszkázni, láttam elég havat, de azt is tudom, hogy az igazi hegyekben a téli gumi nagy hóesésben nem sokat ér, fel kell tenni a hóláncot, sok helyen kötelező is, habár kevés magyar tudja, hogyan kell feltenni. A nyárival hóban, hegyekben, minden rutinnal is veszélyes és elakadós lenne közlekedni. Én difizáras négy kerék hajtású terepjáróval M&S gumikkal jártam az igazán nagy havas helyekre, de volt nálam lánc ott is.
Kényszerből most 2,4t-hoz vettem 4 évszakot. Az egyetlen dolog amit észrevettem az a tempóról fékezésnél van mert ballonos méret és olyan nyúlós érzet. Nem tetszik😅
Nyilván nem prémiumkategóriás terméket vettél, hanem valami olcsó sza®t. Mondjuk ilyen helyesírással érthető, hogy nagy autó kell kompenzálni, közben normális gumira sem futja.
@@zoltanv.7632 Figyelj, nem tudom! Lehet csak én vagyok válogatós és amúgy semmi baj nincs az olcsó sz@r Pirellivel. Viszont édesanyád olyan örömmel szop!k, hogy teljesen elfeledtette velem az eredeti problémát így már annyira nem is rossz ez a kombó.
@@matemeszaros8352 Te és a Pirelli? 🤣 Limlomot akartál írni. Nem tudom, hogyan jött ide egy teljesen más téma, de nem semmi, hogy a 80-as korosztályra buksz, ráadásul nyíltan fel is vállalod. 🙄 A nagyidnál és a nyugdíjas klubban a barátnőinél is próbálkoztál már, mi!? 🤦 A te életed, de szerintem ezt a pszichés problémát kezeltetni kellene.
Kiváncsivá tettetek , ezért megnéztem a gumikat a kocsimon.35 ezer km futott , 2,5 éves , cserélgetés nélkül . Elöl 6 mm a legmélyebb és 5 mm a legalacsonyabb profil mélység . Hátul 7 és 6 mm . Continental allseasoncontact 215/55 r17 Ja, és totál elégedett vagyok vele . 🙂
@@feszkethereal A legdurvább, hogy autószerelők, gumisok is sokszor "centírozást" mondanak és írnak. Ez olyan, mintha az agrármérnök azt mondaná, írná: "termőfőd". Nekem három hete kerültek fel újonnan a Bridgestone Turanza All Season 6 gumik. Eddig hibátlanok, de még csak ~1100 km-t és 5-20 fokban, száraz úton és szakadó esőben használtam őket.
Évek óta 4 évszakossal megyek. Azért mert már nincs TÉL. Van max 5 - 10 havasabb jegesebb nap egy évben. De az se vészes. A többi inkább nedves esős sokszor még télen is tök száraz az aszfalt. Egyszerüen magyarországon nincs értelme a téli guminak. Van kollégám aki nyárival jár télen nyáron. Keveset megy jellemzően munkahely ki - be. Ha havas az út otthonhagyja a kocsit. De hát így is baromi ritkán jön busszal vagy mással.
205/56 r16 jellező méret... Szakdjunk már le a hülyeségről. A kocsik java a 185/60-65 r16-15 a legtöbbet fogyó méret. Amúgy meg jó a négy évszakos. Az elmúlt télen egyszer kellett várjak fél napot, hogy ne álljon a hó az úton. Nincs idehaza se fél méter hó, se minusz 25°C
Németül értesz pár szót? "Die meistgefragte PKW-Reifengröße in der bisherigen Sommersaison ist 205/55 R16, gefolgt von 225/45 R17 und 195/65 R15." Ha nem, akkor lefordítom: a legkeresettebb méret a 205/55 R16, majd a 225/45 R17 és 195/65 R15.
@@benceandrascseke9813 Nekem nincs ilyen buzériám, bohócom, japán autóval járok, de a magyar vásárlóknak igen. Használtautó toplista 2023: 1 VOLKSWAGEN 2 FORD 3 OPEL 4 AUDI 5 MERCEDES 6 BMW Forgalomban lévő járművek top 10: Opel 484 531 Suzuki 419 864 Volkswagen 410 368 Ford 339 386 Toyota 269 570 Skoda 234 874 Renault 214 395 BMW 150 779 Mercedes 147 360 Az első tízből 66% a német. The most common size in the UK are: 205 55r16. Angol buzériám is van? Szívesen!
Hallkan megjegyzem, hogy itt Angliában, ami ugye a nagy rohadtúl fejlet és huha fantasztikus hely a világon😢 Gyakorlatilag senki nem használ téli gumit!!!! Sőt nem is nagyon tudsz venni!!! plusz az autód négy gumija lehet négyféle!!! A lőtéri kutyát se érdekli!! Csak méretben kell egyformának lennie!! Pedig eszakabra tud tél is lenni rendesen. Na most akkor hogy is van ez???😢
Utaznak is a németek az angol autókra! Előszeretettel állítják meg őket és ellenőrzik az abroncsaikat, mert nem akarnak közveszélyes autókat az útjaikon. Nevetséges, hogy az angolok nem négy évszakos gumival járnak, ami egyenesen tökéletes (lenne) az ő éghajlatukra.
@@tiszakalmanistvan A 2015 márciusában piacra dobott CrossClimate modellt 7,5 éve, 2017 februárjában felváltotta a CrossClimate+ (Plus), amit bő 4 éve, 2020 nyarán leváltott a CrossClimate 2.
@@tiszakalmanistvan Pont a 4 évsz. kategória az, ami az elmúlt pár évben *hatalmasat* fejlődött. Kapható az első CrossClimate és annak a frissítése, a + (Plus), ettől még már kifutott, elavult modellek, amiket nem érdemes megvenni.
Bennem azért felmerül pár kérdés. Az emberek hány százaléka megy kanyarban csúszás határon? Az emberek hány százaléka fékez napi szinten úgy, hogy az ABS üzembe lépjen? Az emberek hány százaléka tud megcsinálni egy kikerülő manővert úgy hogy az úton marad? Szerintem a három érték összesen sem éri el az 1 %-ot.
Én úgy tudom, hogy a 4 évszakos picit jó minden évszakra, de nem JÓ egyetlen évszakra sem. Ha jó tapadást akarunk nyáron, akkor kimondott nyári, ha jó tapadást akarunk télen, akkor kimondottan télit. (Leginkább gumi összetétel miatt).
Szerintem ez az adott orszgág klimájától függ.Ha a hazánk mostanra kialakult időjárását nézzük,akkor a télen használt, téli gumi,a több téli esős nap miatt nem jó,mert a téli guminak nem jó a vízelvezetése.Idén télen nem is volt hó(max 1 napig 2cm). Szeritntem egy jó minőségű 4 évszakos gumi, nálunk ideális választás.
@@laszlototh78nem ez az igazsag. Tessek fuggetlen teszteket nezni. A 4evszakos nagyon jo telen es nagyon jo nyaron is! Az atmeneti locspocs idoben verzik el nagyon. Azaz magyarorszagon kb 2honapnyit figyelemmel kell vezetni, de telen es nyaron nagyon jok mar a 4evszakosak.
@@ZsoltHUN85 jól lehet védekezni rá van nyomtatva a ❄️ egy évbe kétszer nem kell gumit cserélni ,na de mi van a nyáron pályán járt megkeményedett mindentudó gumival? Semmi, szerencsésebb esetben az úton maradunk vagy nem ,az igazságot megerősíti az ön által említett két hónap. Ne hagyjuk magunkat becsapni.
@MrSzalex83 ez ma már nem így van. 20-30 éve még ezt szokták mondani, ráadásul főleg a gumisok mondták ezt, akik abból éltek, hogy eladták a téli is, meg a nyárit is, utána meg - jó pénzért - cserélgették. Az elmúlt 20 évben nagyon sokat fejlesztettek a gumikon, és igazi hó utoljára kb. 2012-ben volt. Idén télre pl. szinte minden nap az használt az évszaknak nem megfelelő gumit, aki télivel járt. Nyilván ezt nem lehetett előre tudni. Szóval a 4 évszakos teljesen jó egy átlag autósnak.
Sajnos csak a 40. percig tudtam megnézni, így elnézést, ha volt róla szó, de nekem azért az eléggé hiányzott, hogy ha valaki jár-megy Ausztriába (és itt nem az Alpokra kell gondolni, elég csak egy bécsi bevásárlás vagy a reptér), az felejtse el a 4 évszakost mert Ausztriában télen téli gumi kötelező plusz a hólánc is kötelező tartozék...
Vannak olyan 4 évszakos gumik amik megfelelnek Ausztriában is.Egy kis hópihe van a gumi oldalán. Ami nekem is van az is ilyen:Continental allseasoncontact 2.Kiváló gumi.
@@attilaszalay4930 🤣 Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna. 🤦 Ausztriában mind az alpesi szimbólummal (hegyben🏔️ a hópehely ❄️), mind az M+S felirattal ellátott abroncsok téli guminak minősülnek a jogszabály szerint, HA a mintázati mélységük legalább 4 mm. Melyik négy évszakos gumin van ilyen jelölés? Mindegyiken, te tudatlan!
Mondjuk nem a budget kategóriából kellett volna választanod, hanem a prémiumok közül, rohadtul nem lenne semmi bajod! Jól mondod, a Toyo nem ér semmit, okkal szerepel a teszteken a sereghajtók között. Goodyear Vector 4 Seasons Gen-3, Bridgestone Turanza All Season 6, Vredestein Quatrac, Michelin CrossClimate 2, Pirelli Cinturato All Season SF3 - ezek egyikével sem lenne gondod! Majd legközelebb nem ár alapján választasz, hanem a minőséget veszed, aztán megváltozik a véleményed.
Nekünk 3 éve van 4 évszakos és teljesen jól teszi a dolgát télen nyáron is autópályán is jó. Volt párszor , hogy vizes utón is kellet satuzni és úgy meg állt hogy csak na. Nem szabad nagyon olcsót venni nyilván az gagyi minőségű.
Villanyautósokat láttam, hogy ezzel foglalkoztak. Egész más elvárasok vannak ott. Pl fontos, hogy a surlódás sokkal kisebb legyen: mutattak egy EV-s gumit és egy normált és hatótávban 10 kilométerrel többet tudott az EV-s. A másik a zaj, villanyautóban nincs akkor hang a motortól így a szél mellett a gumi lehet a hangos és lám: szigetelt EV abroncs is van sokkal kisebb zajjal..
@@daniel.77000 Te is szépen megetted a villanyautós maszlagot. Ha egy guminak kisebb a gördülési ellenállása, akkor az azzal szerelt autó kevesebbet fogyaszt, hótt mindegy, hogy milyen motor hajtja. A csendesebb gumival minden autó csendesebb lesz, nem csak az elektromos.
@@daniel.77000 Látom, módosítottad, amit korábban helytelenül írtál, hogy "km-el". Persze ismét helytelenül írtad: "kilóméterrel".🤦 😂 Segítek, írástudatlan felebarátom! Helyesen: km-rel és kilométerrel.
Sajnos ő mintha nem igazán értene hozzá. Marketingszöveg megy valamennyire, de a valósághoz több helyen nincs sok köze.
1. Ha más lenne a szerkezete, akkor azt fel kellene tüntetni az abroncson.
2. A benzines autónál nem jelenik meg azonnal a nyomaték mondjuk egy rajtprogrammal?
3. Méretnövekedésre nem adott konkrét választ, csak maszatolt. Van összefüggés a dolgok között.
4. A 4évszakos abroncs jellemzően forgásirányos mintázattal kerül ellátásra, ahol tilos az olyan csere, amit említett. Keresztbe kizárólag az abroncs leszerelésével együtt lehet cserélni.
5. Szerintem a GoodYear nem gyárt gumit, csak abroncsot/gumiabroncsot.
6. Ha kenődne az abroncs az úton, már rég megcsúszna a jármű.
7. Azért "szofisztikált", hogy gyorsabban vigye el a vizet??????? Nettó tévedés.
8. A vízre felfutásnak semmi köze a megfelelő szezonú abroncs használatához.
9. Téli abroncs lamelláinak működése. Ott már volt baj.
10. Közel minden abroncs forgásirányos. Óriási tévedés.
11. Nem félévente kell cserélni, hanem 10000 km. Kezelési útmutató tartalmazza.
12. 4évszakos küldetése. Az alapanyaga meghatározza. Ennyire egyszerű. Nyári alapanyagból van jellemzően. Ez mond el mindent.
13. A kanyar az nem manőverezés????
14. 50000-t elment vele. Milyen mérettel? 315/35R21-el vagy 205/55R16-al. Mert ha a 16 colos csak 50000-t tud, akkor az nagyon semmit se ér.
15. A Porsche-nál már 2008-ban is érkezhetett 4évszakos abronccsal a jármű. Az egyik gyártó kifejezetten nekik gyártotta az akkori 4évszakos abroncsait.
16. A "kínai" abroncsoknál is van bőven olyan márka, ahol a teljesítmény vetekszik az európai modellekkel.
Kár, hogy ennyi szakmai hiba volt benne, mert egyébként jó is lehetett volna.
Te miért nem ismered a -val, -vel ragokat? Nem volt lehetőséged általános iskolába járni? Szerinted egy analfabétát mennyire lehet komolyan venni?
Igen vagy a 2-eshez még ajánlanám a figyelmébe a nagy köbcentis hemi motorokat, ahol már kicsivel alapjárat felett annyi nyomaték ébred, hogy letépi az arcát. Azért hagy ne essek már hanyatt ezektől a villanyautó és az instant és úristen mennyi nyomaték hypetól. Egy 400+ lovas diesel-nek is van bőven 900 nm feletti nyomatéka. Egy mai Ford Explorer 3.0 Hibridnek is van 825nm. Nekem kicsit a nincs annyi a témában, de meg kell indokolnom eset érződött. A nagy sebesség meg a súly ok. Más egy tartós 200+ km/h-ra tervezett gumi és más egy 3+ tonnára tervezett gumi, főleg ha az a 3 tonna 150 felett is megy tartósan.
4. Pontodhoz: én is magam cserélgetem felnistől a garázsban, feltételezem Te is. A gumibubi valószínűleg gumisnál leszerelteti a felniről a nyári gumiabroncsát, és felrakatja rá a télit. Neki ez a folyamat van meg fejben defaultból.
Mi nem tehetjük a jobb hátsót bal előre, csak ha mi is leszereltetjük gumisnál. Neki meg automatikusan átcseréli a gumis, ha jó fej.
Jó volt ezt megnézni, most még egy ok, hogy ne vegyek 4 évszakosat. Veszek inkább ilyet télit is meg nyárit is, majd 2 évente bepakolom az épp nem használt szettet és átforgattatom a bal hátsót jobb előre. Nekem most a jobb hátsó sokkal jobban fogyott a többinél. 7 éves, már vártam, hogy lekopjon. Meghagyom a lehetöséget magamnak, hogy elmenjünk havazni telente. Akármilyen jó is legyen a 4 évszakos, a legjobb megoldás számomra a cserélgetés és a duplán fizetés.
@@Gyoszor De hogyan forgatod át a bál hátsót jobb előre, ott már az eddigi szálirányú kopás megkezdődött,amit a forgás irány felcserélésével megváltoztatsz!
@@zolibesze ha levetetem a gumissal és átrakatom. Kivéve amelyik gumira ra van írva, hogy outside, azt csak előről hátra lehet tenni.
Hát az én életvitelem miatt már 15 éve csak téligumi volt rajta.Egész évben max.5000 km-t teszek meg vele azt is október és április között teszem. Nyáron csak akkor ha nagy bevásárlás van vagy esik az eső.Mikor már bejön a 20 fok motorra ülök és ha már nagyon meleg van akkor kerékpár.Most márciusban döntöttem úgy hogy ha már le kell cserélni a téli gumimat,kipróbálom a 4 évszakos gumit,hogy mit teljesít.
Futás teljesítményhez : 1 hónapja dobtam le a crossclimate-okat (pont a 205/55 r16 méretben) 10 év és 80.000 km után 4 mm profil mélységgel. Ha valaki keveset fut és nem feltétlenül kell kocsiba ülni, ha leszakad 50 centi hó, akkor tökéletes választás. Ha valaki mentőt vezet arra meg kell a 2 féle abroncs. Ezzel is mint mindennel azt kell választani, ami arra az adott feladata való (a maga kompromisszumaival együtt) és nem fog meglepetést okozni, legyen az téli,nyári, 4 évszakos.
Szia!10 évet nyomtaaaad?
Most cseréltem Pirelli 4seasonra,pont 205/55 16ra,de a gumisok max 4évet mondtak rá😂
nálam a V40-es Volvo.n "teszteltem" az all season Vredestein-t, aztán a kicsi Aygo.ra is az került, amikor megérett, hogy cseréljük 😉
eddig ok, így néhány év távlatából
A téli gumi lamellái közül nem kell kitolni a havat, tudtommal, hanem épp ellenkezőleg. Épp azért van annyi lamella a téli gumikon, hogy minél nagyobb felületen ragadjon meg a hó a gumin, mivel a legjobb tapadást havon a hóval lehet elérni.
Szóval nem egészen értem miért azt mondta ez a szakértő, amit mondott.
@@eennyi mégis mit fejlesztettek volna? A gumi nem tapad a havon. Ha tapadna, akkor a verseny slick lenne a legjobb téli gumi is.
@@eennyi ez most is igy van. Rengeteg friss videot talalsz, h igy mukodik, illetve hasonlitanak ossze teli, nyari, all sensons pacskereket kulonbozo korulmenyek kozott.
@eennyi és 30 éve a hó tapadt havon, most már nem? Vagy nem értem a válaszod. Értem, hogy a videó mit szemléltetett, de a kommentelő nem erről beszélt. Ő azt nem érti, miért kell kitolni a barázdák közül a havat, mivel a téli gumi pont ebben jó. Én arra tudok gondolni, hogy talán az a jobb, ha mindig friss hó tapad meg a gumi barázdái között, illetve valószínűleg az sem jó, ha egyáltalán nem enged ki havat a gumi, de nem tudom. Pont erről beszélt egy Continentalos két mítoszt is eloszlatva:
1, téli guminál nem a gumi tapad a havon hanem a hó,
2, téli gumiból egyáltalán nem jobb a keskenyebb gumi.
De itt szerintem inkább félreérthető volt és egy olyan részletről beszélt, amit nem jól értünk.
De latyakba be is baszna ha betapadna
Jó barát ne erőlködj. Ha a “szakértő” azt mondja most, hogy ki kell tolni. Akkor ki kell tolni. Mindegy,hogy 5 évvel ez előtt mit mondott a “szakértő” Akkor még a hó tapadt a hó hoz. Most már nem.
Szerintem a nagyon nagy többségnek abszolút megfelel a 4 évszakos gumi. Egyrészt komolyabb hó utoljára 2012-ben volt. Ami azóta volt, azt azért az autópályákról, főbb utakról pillanatok alatt letolják. Másrészt a gumikat is nagyon nagy mértékben fejlesztették az utóbbi 15-20 évben. Idén télen januárban, februárban nap közben szinte mindig 7 fok fölötti hőmérsékletben mentem.
Szerintem az lenne a legjobb, ha az új autókat kötelező lenne 4 évszakos gumival átadni. Vagy jó lenne, ha a vevő választhatna.
Akit nem érdemes megkérdezni a témáról az a gumis. Mert ő nyilván a régi sztereotípiákat fogják mantrázni, hogy se nem nyári, se nem téli. Az ő részükről részben érthető, hiszen nagyrészt abból él, hogy cserélgeti a télit-nyárit.
👍
Vw kishaszonnal (pl t6) lehet rendelni 4evszakossal (+100-150euro felarert/4abroncs=1auto)
"abszolút megfelel a 4 évszakos gumi"-mondjuk én pont azt vontam le ebből, hogy nem...
@@vadkacsa20 A 340 Nm nyomatékú, 4,8 méteres német kombin három éve (~65 ezer km) tökéletesen működik a tesztgyőztes Vredestein Quatrac télen-nyáron. Igaz, errefelé nemcsak autópályák, de 2000-3000+ méteres hegyek is vannak, szóval itt nem olyan zordak a körülmények, mint a sík Magyarországon.
@@zoltanv.7632 Mi az hogy müködik? Ha 65.000 km-t mentél egy szettel, akkor minden csinál az csak nem müködik.
Alapvetően a prémium 4 évszakos gumik teljesen megbízhatók, téli mintázattal és téli minősítéssel (M+S, 3PMSF) minősítéssel rendelkeznek, úgyhogy innentől kezdve senki semmit nem mondhat. A gyakorlatban, ha valaki évi max. 10 ezer km-t megy, akkor éri meg, mivel kb. 5-6 évet el fog futni vele. Ellenkező esetben a két szett fenntartása jobb lehet a kopás miatt, viszont a mai gumi árak miatt ott is el kell gondolkodni.
Én speciel egy 16 colos Vredestein Quatracot hajtok közel 4 éve, 30 ezret mentem vele teljesen vegyes környezetben, tehát eső, hó, sár, autópálya, város, volt minden. Soha nem volt olyan, hogy bizonytalannak érezzem, nem is lehet hisz télen a téli mintázat egy téli gumival egyenlő, nyáron pedig nincsenek akkora szélsőségek. Bárki, aki mást mond, az fizetett marketinges.
Nyugat Európa jó részén Novembertől tavaszig a téli gumi használata kötelező!!!Ha bármi is történik az autóddal, s nincs téli gumid, a biztosító nem fizet.
@@lali-o2uEzeken a premium 4 evszakosokon rajta van az M+S és a kis hegyecskék, ilyen értelemben teli guminak minősülnek
Mindketten szeretnének nagyon-nagyon okosnak tűnni, mmindazonáltal igen annak alapkövetelmények amit be kell tartani.
Én örülnék hogy egy szslonautó 4 evszakossal kerüljön eladásra, főleg suvoknál. Persze sportos kocsikra jobb ha evszaknak megfelelő gumival jön ki de átlag közlekedőedenyekre sztem default 4 evszakos gumi kéne gyárilag
Külső és belső oldaljelölt gumit hogy forgatnál át keresztbe? Azt csak elölről hátra és forditva lehet. A forgásirány azt nem lehet.
Pontosan, nagy faszságot beszélt itt a srác.
Akkor most az én tapasztalatom.
53 LE-s Suzukitól az összkerekes 300 LE-s Volvóig voltak autóim.
Mivel nincs már rendes tél, felesleges megvenni a szett téligumit, ha tudod nélkülözni arra az 1-2 jeges/havas napra az autódat, ami itthon van. Kb. 150 lóerőig felesleges a drága gumi az autóra, ha tudsz vezetni és tisztában vagy az autó adott állapotával. E felett érdemes jobbat megvenni, de 200+ ló felett normális nyárit vegyél, ha tudod télen tedd le vagy 4 évszakos normális. Itthon nincs tél igazán, a 7 fok csak egy hasraütéses legenda. Én ha téliznék inkább a 0 fok környéke, amikor a télit feltetetném, de azt is csak akkor ha nem száraz a tél. De nálunk általában az. Hó nem esik, esőben meg hideg aszfalton óvatosabb autózással egy nyárin vagy 4 évszakoson megvagy.
Michelin CrossClimate SUV volt minden autómon 2019óta. Télen nem a városi utakat járom, hanem a Bükkszentkerszt aggtelek stb egy 4x4 suv-val. Még soha meg se csúsztam vele télen. Amikor tavaly bükkszentlászló fele a rendőrök lezárták az utat akkor húztam ki az octavia kombit…. Sokan úgy szidjàk hogy városban élnek és soha nem is próbálták ki.
Köszönöm, H megosztottad velünk. 👍
És nyáron a nagy melegben?😀
@@norbertt3437mi van vele? 90-nél 130-nál nem veszel észre különbséget. Én nem vettem észre a Hankook ventus prime2 után
@@zoltanberta5487 És ha valami helyzet van és reagálni kell ugyan olyan jó a nagy melegben mint egy nyárigumi?
Maximálisan egyetértek! Bőven jó a négy évszakos mindenre. Télen-nyáron ugyanolyan jó. Én is sok éve használok 4 évszakost saját autón, a céges autókon meg cserélgetik a télit-nyárit. Soha semmi különbséget nem éreztem. Egyrészt az ember nem autózik annyira határon, hogy észre venne bármit is, másrészt idén pl. januárban is szinte mindig 7 fok fölött volt nap közben. Tehát mondhatjuk, hogy az nem használt az időjárásnak megfelelő abroncsot, aki télivel járt.
Nekem most éppen GoodYear nyári gumijaim vannak feltéve(205/55/16) és mondhatom,hogy tényleg van tapadása az aszfalton.
Sajnos nem találom azt a tesztet ahol all season, téli és nyári gumikat mértek össze, nyáron q nyárihoz képest volt egy minimális elmaradás száraz úton, és a télihez képest is egy kevés hóban ... Ha nem volt hó, verte a 4 évszakos a télit ... Magyarországon meg kb az esetek 1%-ában sincs hó november és április között, tehát szinte minden esetben jobb itthon a 4 évszakos mint a téli.
Még egy dolog: a ktg kalkulációból a téli+nyári vs 4 évszakos esetén ti is kihagytátok az évenkénti kétszeri szerelés (esetleg még egy garnitúra felni) árát. Szóval helyesen inkább úgy szól a képlet, hogy vagy veszek téli és nyári gumit plusz felnit vagy szereltetek felnire vagy veszek 4 évszakost és megspórolom a szerelés árát évente kétszer, és abból hamarabb tudom cserélni a gumikat, tehát nem is kell hagynom annyira elkopni mint télit meg a nyárit.
sokkal drágább a váltógumi és évek óta értelmetlen is. Aki 10 ezer körül vezet annak szinte semmi értelme a gumicserélgetésnek, kivéve ha valami performance autóval mászkál, mert egy 500 lóerős autón hülyeség a 4 évszakos. De amit az országban tapasztalok , sokan jobban járnának néhány éves négyévszakossal, mint az a bohóckodás, amit a 10+éves gumikkal leművelnek.
Totalcaron volt írásos, és videós teszt is.
Vettem 4 évszakos gumit télire, és nyárit nyárra. A 4 évszakossal kevesebb a fogyasztás így télen, és a nyárival nyáron. Plusz nyáron nem teszem tönkre a 4 évszakost. Sok CrossClimaxos panaszkodik, hogy egész évben azzal jár, aztán 1-2 év múlva nem tapad nekik nedves úton. Mondjuk én Pirelli 4 évszakost használok, és Continental nyárit. A cserélgetést meg ki kell fizetni, ahogy néha nem árt ellenőriztetni a futóművet se, és centíroztatni. Otthon egyiket se lehet megcsinálni.
Én is néztem teszteket, a legjobb télitől, nyáritól a legjobb négyévszakos a legtöbb tapadással kapcsolatos jellemzőben nem volt számottevően lemaradva, amiben viszont messze lemaradt az az aqua planning azaz a vizenfutás, azt egyik négyévszakos se tudja úgy, mint a téli télen vagy a nári nyáron.
Aki nem megy évi 10-20e km felett annak ez megéri. Ha keveset megy valaki, akkor egyszerűen sajnos az idő a másik ellenség és akkor nem mindegy, hogy 2 garnitúrát kell cserélni nem kopás miatt vagy 1-et. Ha vk sokat megy akkor nyilván a km megoszlik a téli/nyári között és elkopik azelőtt, hogy megkeményedne, elrepedezne.
Pontosan így van, ahogy írod. Ma már a cserélgetés is nagyon magas költséggel jár. Egyik családi kocsin cseréltetem, most tavasszal 16 ezer Ft volt a szerelés. Ha egy átlag autóst nézünk évi 10-12 ezer km-rel, akkor 5 évet elmegy egy garnitúrával. 5 év alatt 10-szer kell cserélni, ha téli-nyárit használ. Csak a cserélgetés 160 ezer Ft-ba kerül. Abból már lehet kapni 4 db gumit, és nem is csak a legolcsóbbat (nyilván mérettől, márkától függően).
Nekem 5 éve négyévszakos gumi van az autón. Semmilyen problémám sem volt vele télen. Jóllehet csak egyszer volt havazás, de nem okozott gondot. Úgy gondolom az a gumi mizéria inkább üzleti kérdés.
Nem egészen. Amíg nem voltak ennyire elterjedve a 4 évszakos gumik, teljesen relevans volt a téli/nyári gumi csere, de most már a 4 evszakos jó valasztás. 1 télen vagyok túl, most mar meleg van, de semmi bajom nem volt a 4 évszakossal, ráadásul a legolcsóbb kinait vettem. Eddig hibátlan.
@@rengood4270 "Legolcsóbb kínai", mi!? Olcsójános vagy, aki nemcsak a saját, de mások biztonságán is spórol. 🤦 Ha normális gumira sincs pénzed, ne autózz! Nem kellenek romok az utakra!
Mindig az volt de akàr az egèsz autò egy pènznyelő luxus tàrgy.
Ja hogy kiskereskedelmi vezető
Akkor gondolom venni kell nyárit és télit is…meg se nézem
Köszi
Azért ez a félévenkénti felcserélgetés dolog eléggé meredek kijelentés. Főleg úgy, hogy sok gumiabroncsnál az sem mindegy melyik oldala van kifelé, vagy befelé, nem csak a forgásirány. A cserélgetéssel meg kockáztatjuk a gumi épségét is. Nekem ez egy picit úgy tűnik mintha azért cserélgesd a négyévszakost, hogy azt a pénzt költsd már el a gumisnál amit idáig is a téli/nyári lecserélésénél.
Menetirány, ráadásul külső-belső oldal.
Max az elsőt lehet hátra tenni és fordítva.
@@benceandrascseke9813 Pontosan,a többi az faxság!
Teljesen egyetértek ezekkel a gondolatokkal ☝️❗
Én most váltok 4 évszakosra ezen okok miatt is amiket itt leírtál + a megváltozott időjárás miatt is ...mert feleslegesnek ítélem meg ( én kint dolgozom Tirolban szezonokban látom már és látni itt is hogy mennyire megváltozott az időjárás ☝️)
Érdekes és nagyon jó elöadás volt! Pont ma cseréltem le a téli gumijaimat nyárira. Egy kérdést nagyon hiányolok a müsorból!Fel sem merült!
A magyarországi út viszonyok! Mert OK! Tél = hideg Nyár =meleg ! De maga a gumi az aszfaltal találkozik ,ami Olyan amilyen!!! Értem a cég hozzá állását , de ez Svájcban ,Németországban esetleg Ausztriában ahol biztosan müködik, nálunk hogy is van ez????? Értem hogy ez az idöjárás változásokra vonatkozik, de maga a kopás állóság nálunk, avval mi van? Elvégre itt autózunk vagy nem? Bocsi!
Ez sok dologtól függ, de saját tapasztalat alapján, ha nincs futómű hibád, és nem mész sok kilométert, akkor hamarabb jár le a gumira megadott élettartam, minthogy elkopna. Ha sok kilométert mész !
, akkor hamarabb kopik. Még egy dolog, hogy nem mindegy, hogy a 4 évszakos inkább nyárihuz hasonlít( kissé keményebb), vagy inkább téli (kissé puhább). Amit régebben használtam, az element 80 ezret, de futómű hiba miatt inkább cseréltem a teljes szettet. Jelenleg qutrac5 öt használok.
@@fileferenc7920 Aztán ami még kimaradt a kopást illetően, az utak minősége, érdessége, és a kátyúk tömkelege. Illetve a főként nyáron az uv ártalom, főként folyamatos kültéri napsütötte parkolás esetén.
Continental 4 Season Xl már 65e km futott ,2020 májusi gyártmány 2020 nov szerelve. Egyszer cserélve. Elöl most 5mm hátul 2mm. A gumis elzavart amikor cserélni akartam a teljes garnitúrát… probléma mentesen, normál használatban van Mazda 6 kombi 2l benzin 165le.
Mindenki azt mond amit akar!
Semmi gondom nincs a 4 èvszkos gumival,
FOCUS Mk2 1.6 benzin,
Melós autó,
Èn csak 4 èvszakost rajtatok fel .
Teljesen egyetértek magával.
A 2 mm már túl kevés és veszélyes vizes úton, az uniós előírt minimum 1,6 mm-től is csak 0,4 mm-re van, azonnal cserélni kell.
Utóirat. Nem elől, hanem elöl.
@@zoltanv.7632 tudom, és én is csodálkoztam! De azt mondta, hogy a hátsó kerekek lassabban kopnak így kb 3 hónapot a nyári szezonban simán kibírnak. Mondjuk a gumis egy Orosz.😂 ...náluk asszem minden egyszerűbb. Kösz a nyelvtani kiigazítást, korrigáltam!
Mindig is a biztonság állt nálam az első helyen, ezért kezdettől fogva kizárólag prémium téli és nyári gumikat használtam. Fel sem merült volna négy évszakosat venni, mert eddig se télen, se nyáron nem voltak jók. Mostanra viszont elképesztően sokat fejlődött ez a kategória; mind télen, mind nyáron nagyon közel került a tudásuk a tényleg jó téli és nyári gumikéhoz, átmeneti időszakban valamiben verik is azokat, így tisztán látszik, hogy a mi éghajlatunkon ez a jövő. Én is erre fogok váltani; természetesen maradok a prémiumkategóriánál. A Goodyear ugyan a kedvenc márkám, az aktuális négy évszakos abroncsát (Vector 4Seasons Gen-3) viszont ideje lenne lecserélni, mert bár csak 4 éve van a piacon, már elhúztak mellette az újabb fejlesztésű konkurensek.
A négy évszakos gumi nedves felületen jobb, mint a téli gumi. Ezért, ha a max biztonságra akarsz menni, akkor nyáron nyári, télen négy évszakost teszel fel. Kivéve, ha olyan hegyvidéki területen laksz, ahol ritkán takarítják a havat.
@@krisztianborbely6743 Egy jó négy évszakos gumi nedves felületen kicsit, száraz felületen nagyon sokkal jobb, mint egy jó téli gumi. Igen, a legnagyobb biztonságot az nyújtja a mai telkeket nézve, ha akkor egy jó négy évszakos gumit használ az ember, nyáron pedig egy jó nyárit. Nálam most ősztől így is lesz, mert a nyári gumim még remek állapotban van, a téli viszont most futotta az utolsó szezonját, ezért a téli helyett jön a négy évszakos, a nyári meg egyelőre marad. Viszont a "nyár" is vicces, mert május elején még, szeptember végén már esik a hegyekben a hó, de július közepén meg autóztam már +9 fokban és esőben szintén a hegyek között. Tehát amint elkopik a nyári gumim, nagy valószínűséggel marad egész évre a négy évszakos.
@@zoltanv.7632Nézd meg a 4évszakos Pirelli SF3 tesztet, elég jól teljesített, ha már biztonság. 6 különböző primium gumi összehasonlítást néztek elég àtfogóan.
@@kornelrostas2315 Felmerült az általad nevezett márka és modell, de azért nem az lett, mert nagyon gyorsan kopik. Végül a Bridgestone Turanza All Season 6 mellett döntöttem.
Köszöm ezt a kimondottan nekem készült adást!
Nyárit télen célszerűbb 😅mivel nincs szinte mínusz, hóról ne is beszéljünk felesleges nálunk nincs hó már. Én le nyomtam a múlt szezont vele nem volt gond. Ha elkopott jön a 4 évszakos. A téli gumit sokkal nagyobb szívás nyáron használni mivel 50-60 fokos az aszfalt….
Nagyon gyenge beszélgetés. Semmi újat nem mondtak. Egy szakértőtől ennél többet vártam volna. A munkahelyen szoktunk ilyen mélységekben beszélgetni a gumikról.
azert en kivancsi lennek arra, hogy miert is megy "nagyobb" nyomatek a villanyautok abroncsara?
ha 0-rol pl. 20 km/h-ra akarok gyorsitani, mondjuk 10 mp alatt, akkor annak ugyan akkora a teljesitmenyszukseglete (ero, nyomatek) villany vagy benzin/gaz/dizli suto eseten is. max a tomeg befolyasolja, de legyen azonos tomegu. hiaba van 3-500 Nm nyomatek maximum (amit az ELSO PILLANATTOL le tud adni a villany), ha a haladashoz, csak 50-80-1000 Nm kell. nem fog tobbet leadni a villany sem, majd a feszultseget vagy az aramerosseget lejjebb veszi a zelektronika.
karpitos szoget sem 5kilos bimboval verunk be, csak azert mer van...
😂
Én meg azt mondom, hogy az a jó abroncs, amivel keveset kell foglalkozni.
1. Napsütésben 38 fokban is ugyanúgy vezethető mint esőben 20 fokban, hóesésben -10-ben vagy akár sáros mellékúton kátyúkat kerülgetve.
2. Nem kell félni kátyú defekttől, padkától, kellőképpen ballonos.
3. 5 év elteltével nem kell kidobni, hacsak nem futotta le a mintát.
Na a téli Taurus 601-em a 3. pontot nem tudja teljesíteni, megette az UV meg a forróság. Ezért gondolkozom 4 évszakoson.
Amíg az osztrák rendőr elfogadja télinek, az jó gumi. A téli- nyári cseréket egyszerűen nem lehet jól időzíteni, így egy évben legalább három hónapot nem megfelelő gumival járnék.
Én 2019 óta járok a legolcsóbb kínai (Sailun) négyévszakos 15 collos gumikkal egy Chevrolet Lacettivel. Télen teljesen kiváló volt a tapadása (azon a pár napon, amikor volt hó-szerűség), nyáron is kiválóan ment vele a kocsi. Tény hogy hegyi utakon nemcsak télen, de máskor sem közlekedem. Arra a célra, hogy Budapesten (ott is a pesti oldalon főleg) és sík vidéken menjek, szerintem egész évben teljesen jó. És ha a telek tényleg ennyire megszűnnek, akkor semmi értelme lesz NEM járni a négyévszakos gumikkal.
13:20 A gumi a tárolástól kérgesedik gyorsabban fogod legyalulni a két szettet minthogy a végig fent hagyott 4s elkopna.
Informatív, szórakoztató csatorna. Köszönöm!
Köszönöm
@@AutóSámán Nyugat Európa jó részén Novembertől tavaszig a téli gumi használata kötelező!!!Ha bármi is történik az autóddal, s nincs téli gumid, a biztosító nem fizet.
Az ilyen nagy colos gumikat fárasztó szerelni, pláne ha még defektűrő is! Abba is hagytam a gumizást (részben ezért)
Kötött forgásirányú négy évszakos gumit elvittem, hogy forgassák meg. Kiröhögtek, mondván, hogyha fölöslegesen akarok pénzt költeni, akkor ők megcsinálják. Merthogy le kell szerelni a gumikat a felniről, centrírozni, majd visszarakni.
Végre valaki jól írja a centRíroz szót 🥰😀 tudom, kiragadtam a lényeget 😅
Ha úgy kérted, ahogy a műsorban elhangzott, akkor igazuk volt, csak azonos oldalon lehet átcserélni.
Évente megyek gumishoz 4s és nem kell legyűrni meg felgyűrni a gumit azért hogy centririríírozzák ez nonsensical ridikölös
@@cartoonelladefrasz7568 Ő azt akarta, hogy átlósan cseréljék, a kötött forgásirány miatt kellett volna leszedni a felniről. Ha csak ugyanazon az oldalon van cserélve, akkor nem kell leszedni a felniről, viszont a kopás sem lesz egyenletes.
@@tamasdenem7892 Nekem sosem volt átlósan cserélve és a kopás is teljesen rendben van. Futómű probléma lehet vagy csak egész egyszerűen dilettánsokhoz vitte az autót. A közelébe nem mennék ilyen szervíznek. A következő az lesz mint a hentesnél 5g maradhat?
Hát erről cserélgetésről amit mondott az úr elég érdekes mert a gumis a lelkemre kötötte hogy oldalakat nem szabad cserélni soha csak előre és hátra.
Mintától függ. Van olyan minta, amibe belefér van amibe nem. Ahol nem, ott jelölve van a gumin hogy melyik a belső, melyik a külső oldala
Ez nekem is megütötte a fülem. 👍
6 havonta cserélni? Ezzel nem feltétlen értek egyet . Inkább km után érdemes talán cserelgetni, meg néha jó kicentirozni. Én ezt a sajatomon 15-20ezrenkent tervezem megejteni
Ez is kérdőjeles így, mert használattól is függ! Pl. többnyire autópályán használt, vagy kimondottan csak lakott területen lévő (kátyús) úton történő használat.
"Kicentirozni" nem lehet, mert nem létezik ilyen szó.
A magyar idöjárási és terepviszonyok nem teszik indikolttá a téligumi használatát. Több mint 10 éve járok az osztrák hegyekben négyévszakos abroncsokkal (ott lakom) soha semmi problémám nem volt a gumik miatt.
Vredestein nem volt jó, a Goodyear sokkal jobb. Évi 7000 km re nem érdemes cserélgetni. A 7 éves téli még 7mm es volt. Már 10-20000 ft egy gumicsere, ha nincs felnin.
Évek óta kacérkodok a 4 évszakossal aztán sosem lépem meg, azt is elmondom miért. Jó a 4 évszakos, ha egy felni garnitúra van. De én télire eleve a sózás ( vegyszerezés ), esetleges jeges padkázások miatt eleve másik felni szettet használok. Így amit kell csinálnom, az évente egy centrírozás, és mehet fel, nem kell a gumikat mozgatni a felnin. Km-ben meg ugyanannyit bír 2 garnitúra mint 2x1 garnitúra, ha nem többet. És mégis akkor megvan az a tudat, hogy biztos olyat használok ami praktikus. Két dolog: az egyik, oké, én is akkor szereztem még jogsit, amikor azt se tudtuk mi az hogy télig gumi. De a másik, hogy van 2M km a talpamban, és 3 dolgon nem spóroltam sose, sorrendben: 1: fék, 2: gumi, 3: olaj ( 4: trafi blokkoló, de ez más tészta ). Eddig nem is volt ezek miatt problémám. Szóval én még várok ezzel :)
Aki prémiumkategóriás 4 évsz. gumit vesz, nem a spórolás miatt teszi.
"Biztos olyat használsz, ami praktikus." Ja, rohadtul praktikus a téli és nyári gumi! Most szeptember 13-án hó volt a hegyekben, tavaly július közepén +9 fok szakadó esővel, tavalyelőtt december 31-én 23 órakor meg +13 fok száraz út.
Traffipaxblokkolót csak a notórius gyorshajtó közveszélyes se**fejek használnak. Az összes ilyentől el kellene venni a jogsit.
43:28 Amikor elkezd esni az eső és mindenki lelassít 30km/h-ra, az az ázsiai márkák dominanciájára utal?
megint nem kaptam ingert arra, h miert is ne jarhatnek mo-i viszonyok kozott egesz evben nyarival?
Az nem jó marketing. Én így tettem teljesen jól tapad 1-2 fokban is. Annál hidegebb meg alig van.
@@Laca91 4 eve nyarival megyek egesz evben. Szaraz, hideg az aszfalt telen is 95%-ban. Evi 2-5 nap amikor elony lenne a teli. multkor kerdezte a gumis amikor novemberben a kopott nyarit nyarira csereltem, hogy ezt most, hogy? Mondom neki: feletek szokott tel lenni? -
@@Laca91 nalam egy szet conti 1-2 ev alatt kuka. Igy mindig friss gumival is jarok. Kivancsi lennek a felszerelt telik atlageletkorara...
12eve telivel jarok mindig.
8.45 jól hallottam jobb hátulról bal előre akarja cserélni 😮 ezek szerint bármikor bárhova lehet cserélni a forgàsirany nem számít 🥴
Dehogynem számít! Szerintem ma már nincs is olyan gumi ami nem kötelező forgásirányos. Vagy lehet, hogy van, de ritkaság. Nekem mindig ugyanoda rakják vissza a gumikat, lehet variálni azzal, hogy első-hátsót cseréled, de sok értelme nincs.
Arra emlékszem, hogy amikor a 80-as években Trabantunk volt, annak a használati útmutatójában volt egy rajz, hogy cseréld a gumikat (komplett kerekeket). Ott volt olyan variáció, hogy balról-jobbra, meg előlről hátulra, sőt még a pótkereket is bevonták, vagyis 5 kereket cserélgettek.
Van forgásirányos gumi. Azt cserélheted keresztbe kasul, csak forgásirányba legyen. És van külső oldalas gumi (outside) ott is cserélgetheted az oldalak között, csak arra kell figyelni, hogy a külső oldala, legyen kívül, mert az "erősített".
ha már ment az abroncs 10 ezer km ert , nem szívesen cserélném fel a forgásirányt . Lszi sorold azon gyártókat akik engedik km h korlátozás nélkül a forgásirány megváltoztatását. Garantálva hogy nem lesz szálszakadásos az abroncs.
@@janoskele5162 pl yokohama geolander g015. Amúgy szíved joga, miben hiszel. De ott van minden adat a gumin. Már nem a '80-as évek technológiájával gyártanak.
Ezen a ponton én is becsatlakozom,mert bizony ha egy gumi elpörgött már egy irányba párezer kilométert azt bizony nem nagyon kellene már ellenkező irányba sokat forogtatni ,mert a szálszakadás folyamatát meggyorsítja! De ezt ne gumiműhelyben kérdezzétek meg ,(mert ahogy ezt egy autószerelő barátom mondta a gumicsere az nem szakma azt bárki betanulhatja)olyat aki ért a futómű beállításához az biztos, hogy ugyan ezt fogja mondani!
A 70-es évek elején olyan Pirelli gumival jártam aminek cserélhető volt a fúró felülete. Leeresztett allapotban könnyedén levehető volt a futofelulet és cserélni lehetett volna ha lett volna mire.
44:15. Nél: meg az osztrák rendőr sem fog megbüntetni? Én úgy tudtam, kötelező a téligumi náluk és a 4 évszakok sem fogadjak el. Rosszul tudom?
A legtöbb négyészakos oldalfalán ott van a hegy és a hópehely szimbólum, tehát az a gumi gyárilag téli besorolásúnak számít. Ezt elfogadja az osztrák rendőr.
M&S jelölés kell rajta legyen
Igen, rosszul tudod. Ausztriában mind az alpesi szimbólummal (hegyben🏔️ a hópehely ❄️), mind az M+S felirattal ellátott abroncsok téli guminak minősülnek a jogszabály szerint, HA a mintázati mélységük legalább 4 mm. Melyik négy évszakos gumin van ilyen jelölés? Mindegyiken.
Szlovákiaban október 1.-től kötelező a gumikon a hópihe megjelölés ha nincs csak M+S már nem elég..büntetés jár érte!
Bár nem lehetetlen, de nagyon nehéz lenne 2024-ben olyan új négy évszakos gumit találni, amin nem szerepel az úgynevezett alpesi szimbólum (hegyben a hópehely).
Köszönöm. Hasznos infó sokat járok ki👍 kötelező a nappali fény mindenhol, és a biztosítás igazolásáról szóló úgynevezett zöldkártya papíralapon is! Engem büntettek mindkettőért☹️
@@128laci7 mindenhol kötelező a biztosítás a zöld kártya ami már fehér, és a világítás is ugyanúgy mint Magyarországon..
itt nalunk az usaba 27' kerekkel jarnak a szinesboru emberkek , a kedvencem amikor pl egy camaro gurul el 27' kerekkel
A biciklimen is 27'-es van.
Az igaz, hogy az USA-ban (vagy csak egyes államokban?) kötelezően 4 évszakos gumikkal kell eladni az új autókat? Úgy tudom elsősorban azért, hogy ha a tulaj nem foglalkozik vele, akkor se legyen gond, se télen, se nyáron. Nyilván nagyon hely függvénye is, mert Floridában pl. csak nyári kell, Alaszkában meg csak téli.
@@szpx1480 azt nem tudom hogy kotelezo e , de itt szinte csak negyevszakos gumik vannak, foleg a deli allamokban
Itt nálunk magyarba meg más a szokás, mint nálatok usaba. Magyarba nincs is akkora éghajlat különbség, mint nálatok usaba.
Érdekes nálam soha sem cserélték keresztbe, csak első hátsó csere van!?!?
nem is kell . első-hátsót kell megcserélni 1,5 évente, vagy hát amennyit mész
Keresztbe, csak akkor, ha nincs kötött forgás irány a gumin.
Mert az kevesebb munkával jár és ezért olcsóbb, és nem kell megnézni, hogy kötött-e a forgás irány. Persze a legjobb az lenne, ha átlósan is lenne cserélve időnként, úgy egyenletesebben kopna, és terhelődne.
Keresztbe nem is cserélünk mert a szálak elkezdtek egyirányba kopni és nem varjálunk vele!
@@zolibesze Milyen szálak koptak egyirányba, és mi az a varjálunk?
Keresztbe nem cserélünk gumit! Egyrészt azért ha forgásirányos , de elsősorban azért mert a karkasz szövetszálszakadásához vezet a forgásirány váltás (szimetrikus, aszimetrikus mintánál) !
Németbe meg mindenki 4 évszakos. Dacia tol a BMW ig. Igaz az idő járás is kiszámíthatatlan.Tegnap jegdara ma meg 27fok
Hol van az a "Német", amibe, tehát oda és nem ott?
Ausztriában is az összes szomszédom négyévszakost használ. Én is...
Erősen látszik, hogy egy marketing beszélgetés volt. A gyári képviselő jól felkészült azokra a témákra, amiket vélhetően előre megbeszéltek. Akkor lett bizonytalan és elindult a hablatyolás, amikor nem akart v. tudott korrekt választ adni. Amikor a 4 évszakos gumik iránti kereslet növekedésének okait tudakolta a műsor házigazdája. Vélhetően megfeledkezett arról, hogy mit kellett volna kérdezni.
Egy nagyon lényeges témát kihagytak: mennyi idő alatt öregszik meg és válik veszélyessé a gumi akkor is, ha fél évet áll egy tárolóban és melyik gumi (melyik gyártó terméke) öregszik gyorsabban. Ekkor hamar eljuthatunk a 4 évszakos gumik iránti kereslet egyik lényeges előnyéhez.
Arról se feledkezzünk meg, hogy sajnos úgy változik az időjárás, hogy gyakran - érdeklődés hiányában - itt elmarad a tél. A hazai autósoknak csak egy töredéke megy télen síelni, főleg azok nem akik a megszokott autójuk iránti szenvedélyből járnak 15 évesnél öregebb járgányokkal.
Én is mint nő egyetértek ezzel amiket itt írtál 👌Én kint dolgozom Tirolban és bizony itt is látni ha tetszik ha nem hogy megváltozott az időjárás akár itt is ..csak egy példa eddig nulla klíma van a hotelban ( gondolom nem csak itt !) idei évtől kezdve már tervben van hogy klímát kell a szobákban szerelni ☝️
Igen és kevés réteg aki síelni jár( én speciel déli ország kedvelő vagyok inkább 😊🙏
Ez nagyon tetszik " érdeklődés hiányában elmaradt a tél " 😀😀👌👌
@@erikatoth8324 Szia Szomszéd! 🙋🙂
Itt, Ausztriában is egyre többen váltanak 4 évsz. gumira, Erika. A telek már itt sem olyan durvák, ezeknek a gumiknak a tudása pedig *óriásit* fejlődött az elmúlt pár évben (csak a minőséget kell venni). Ha néha mégis megérkezik a zord tél, arra a legfeljebb pár napra ugyanaz van Ganzjahresreifen és Winterreifen esetében is: fel kell tenni a hóláncot. Most szept. 13-án hó volt a hegyekben; míg a nyári gumisok megmozdulni sem tudtak, 4 évsz. gumival kacagva haladt az ember.
P.S. Nekem lenne igényem a valódi télre! ☃ I'm dreaming of a white christmas...
🎄🤩🎶
@@zoltanv.7632Na mik derülnek ki Zoltán " szomszéd" 😀 😊! Ezt a félévente menj a 4 évszakos gumikkal a gumishoz, én is erősnek ítélem meg , akkor ugyanott lennénk , hogy óriási üzlet lenne a gumisoknak továbbra is ez , nézett is a gumis mikor érdeklődtem 4 évszakos gumik után 🙄, kétségbeesés látszott az arcán 😊nem beszélve hogy horror áron tudnám nála megvenni 😡
Elhoztam a téli 4 db lemez felnit is tőle,nincs többé tárolási díj sem 🙏sem 2 X évente téli - nyári csere sem 🙏
De a neten rendelek inkább majd én ☝️Ez az őszi projektem és csakis minőségit vásárolok mint ahogy azt több hozzászólásodban ( okban) is olvasom , egyértelmű 🙏
Arra feléd volt ezek szerint ez a havazás , na ilyen esetekben bizonyít a 4 évszakos ☝️🙏😇
@@erikatoth8324 Szívesen segítek a választásban és azt is megnézem neked, hogy hol a legolcsóbb, csak add meg a gumi méretét. Én is neten veszem a gumijaimat; 4-5 olyan oldal van Ausztriában, amit érdemes megnézni - mikor épp melyik a legolcsóbb. Viszont MOST foglalkozz vele, mert napról napra egyre nehezebb lesz a projekt, hiszen maholnap október és egyre többen fognak gumit rendelni és a gumisnál időpontot kérni a szerelésre.
@@zoltanv.7632köszönöm szépen hogy ilyen segítőkész vagy 🙏
Sajnos innét nem tudom hazavinni mivel vonattal járok ki most pedig a pécsi személyszállító céggel fogok október 2 - an ..Otthon szándékozom mielőbb megrendelni ( igen tudom hogy sokan lesznek 😢) 10 éves gumikkal járok meg ,nyári ..+ ugye téli volt külön ..
Most döntöttem végleg a 4 évszakos gumik mellett 🙏
A gumik gyári mérete : 195 / 60 R 15 88 H ..
Nekem már egy régi de nagyon megkímélt japán autóm van ..imádom de eddig Yokohama gumikat vettem nyárra de azok igen csak gyengén szerepelnek 😢
Most bevallom neked Michelin Cross Climate típust néztem ki gumikat néztem ki , ennyit ez az autó is megérdemel 🙏meg ugye a minőség 🙏biztonság is 🙏
Esetleg ha otthon tudsz egy olyan internetes gumis céget azt megköszönném 😊🙏🙏🙏
Voltam májusban otthon gumisnal de ő vmi horror árát mondott szereléssel együtt kb 250.000 Ft - őt🙄🙄🙄
Nyilván ráteszik a hasznot ..
Aztán úgy döntöttem megtudom ezt én is neten rendelni és majd én elviszem utána hozzá ..
Szép napot! Tirolból 😊
jó ez a podcast, mégis inkább az ADAC tesztjeiben hinnék mint a magyar "szakértő" véleményében..
Nemrég írták meg, hogy milyen szinten megveszik azokat a teszteket a gyártók.
@@Sanko-os5yn Tudod, nem baj, még igy is több objektitivás maradt bennük mint a magyar "szakértőkben".
@@Sanko-os5yn "Nemrég írták meg..." Gondolom, hogy "brit tudósok" voltak a szerzők.
1x éve megvettem a kocsit adtak hozzá egy prémium Pirellit. Kibírt 60 ezret, 6 évesen inkább azért cseréltem le, mert koros volt. Ugyanazt a márkát, csak az utódját vettem a típusnak, 3év és 20Ekm után erősen kopott a minta. 30E amikor lecseréltem sz.rabb állapotban volt mint a 60 ezret futott.
A költségek mellé még számoljunk hozzá évenkénti 2x szerelési költséget, centrírozással, ami még évi +50Ezer Ft költség alsó hangon egy normál 14-15-ös kerék esetén...
Az oka szerintem az, hogy a városi autókra nem kell két garnitúra gumi, mert nem kell vele szarakodni évi 10000km miatt
Ez a "városi autókra" meg "évi (max.) 10 ezer km" egy bullsh!t. Az egész USA-ban az európai autóknál sokkal nagyobb és erősebb autókkal közlekednek, mégis - az európai négy évszakos gumiknál sokkal gyengébb teljesítményű - négy évszakos gumikat használnak.
Tavaly Németországban az eladott abroncsok bő 32 százaléka már négy évszakos volt, azaz gyakorlatilag minden második autós már négy évszakos gumit választ.
A mai legújabb és legjobb négy évszakos gumik már minden körülmények között kellő teljesítményt és ezzel biztonságot nyújtanak.
Kimaradt az okokból amiért egyre többen választják a 4 évszakost, a klímaváltozás felgyorsulása, értem ezalatt, az egyre gyorsabban változó az időjárási körülményeket! A spórolásról nem is beszélve!
Én nem anyagi okokból fogok négy évszakosra váltani, hanem azért, mert negyed évszázada cserélgetem a prémiumkategóriás téli és nyári gumikat, mára viszont két dolog változott meg: (1) az időjárás és (2) a négy évszakos gumik tudása. Előbbi kiszámíthatatlan lett és eltűnt az igazi tél, utóbbi elképesztően sokat fejlődött az elmúlt pár évben. Amint csereérett lesz a téli és nyári gumim, jön a prémiumkategóriás négy évszakos. Nem kell július közepén +9 fokban, szakadó esőben a nyári gumi, és nem kell januárban +17 fokban, száraz aszfalton, napsütésben a téli gumi! Ezenkívül a cserélgetés sem hiányzik, köszönöm! Németországban tavaly az eladott abroncsok bő 32 százaléka már négy évszakos volt, azaz már minden 2. autós a négy évszakos mellett döntött.
Ha valaki már felvetette, akkor elnézést kérek!
Nem értem a gumiforgatást.
Ha a jobb hátsót bal előre rakom fel, akkor a forgásirány megváltozik.
Ha leveszik a felniről és úgy cserélteteem, akkor a forgásirány megfelelő lesz, de a külső oldal, amire rá van irva hogy outside, akkor az belülre fog kerülni.
Akkor hogy is kell cserélni, vagy forgatni a gumikat?
Jaja, menjünk gumishoz félévenként a négy északossal is, és cseréltessünk olajat 5 ezrenként, hát persze.
Az 5 ezres olajcsere a mai autóknál erős városi használatban ,bizony nagyon fontos lenne!
Michelin road show-t csináltuk évekig Európában, és Oroszországban. Európába beleértve az egész Balkáni stb.
A négy évszakos gumi olyan mintha azt mondanánk ez az óvszer csak fiú, vagy lány nemzés ellen használ csak.
Tehát teljesen felejtős!
Nem értesz hozzá. Pont a Michelin mondja azt a CrossClimate 2-re, hogy a mi éghajlatunkon az autósok messze többségének tökéletesen megfelelne, ezért teljesen feleslegesen cserélget télit és nyárit. Németországban tavaly már minden 2. autóra négy évszakosat vettek az emberek.
33:25 A Dunlop All Season 2 egy az egyben a már 3 éve a piacon lévő Sava All Weather és Debica Navigator 3 mintázatát használja. Lehet, hogy az gumikeverék és/vagy a karkasz más Dunlop név alatt, de a mintázat már többéves.
36:58 Németországban tavaly már 32,3%-os volt a négy évszakos gumik piaci részesedése, ennyien vették azt az összes eladott abroncsból, azaz minden 2. autós már ezt választja a téli-nyári helyett; évről évre tovább nő az arány.
39:53 Akkor kell elmenni félévente, ha évi 40 ezer km-t mész az autóval. Ha átlagos autós vagy (évi ~15 ezer km), az éves szerviz során bőven elég kicentríroztatni, és elölről hátulra és hátulról előre megcserélni őket. Ha meg még 10 ezret sem mész egy évben, akkor kétévente.
A 4évszakos Pirelli SF3 1 hónapja egy àtfogó teszten elég jól teljesített.
Csakhogy rendkívül gyorsan kopik, azaz csak annak éri meg, aki nagyon keveset autózik.
@@zoltanv.7632Köszi a pontosítást. Akkor is, ha csak télen van használva?
@@kornelrostas2315 Erre nem tudok válaszolni, én csak elolvastam az összes tesztet róla. Mivel mindenhol arra jutottak, hogy gyorsan kopik, én nem azt vettem, pedig egyébként valószínűleg azt válaszoltam volna, mert a biztonsági tulajdonságai kiemelkedően jók.
Kár hogy egu lavírozós riport alanyt sikerült megszólítani...
Mindig új téli gumit vasarolok es van ket szett felnim.Amikor a 10 mm-es teligumim lekopik 6 mm-re atrakom nyarinak es megint veszek telre újat! Szerintem a 6 mm-es teli abroncs havas uton (nalunk Erdelyben eleg sokszor van)nem latja mar el a feladatát de nyaron meg megfeleloen viselkedik!Mivel mar megkopott a profil sokkal stabilabbnak erzem kanyarban es az egyenesfutasa is jobb!(A télinek nyaron)Nekem ez bevalt es mindig jo teligumim van!
Apró bökkenő, hogy (1) már nagyon régen egyetlen téli gumi mintázati mélysége sincs 10 mm újonnan, a téli gumik többsége 8-8,5 mm között van, valamelyik még 8 mm sincs, de egyik sem éri el a 9 mm-t, (2) ezenkívül a téli gumi 6 mm mintázati mélységgel még bőven jó teljesítményt nyújt télen, és (3) a 6 mm-es téli gumi kifejezetten rossz nyáron; nagyjából 4 mm körül kezd el érezhetően közelíteni a nyári gumihoz.
A forgásirány miatt szerintem nem lehet átlósan cserélni.
Jogos, ezt elrontotta, csak azonos oldalon cserélhető át.
4evszakosnal IS?
@@finoallafine147 igen, ha kötött irányos
Hogyne lehetne, "csak" le kell szerelni a felniről és meg kell fordítani! De eszembe sem jut ilyet csinálni😅. Bőven elég elől-hátul megcserélni.
@@totya979 Ha veszel egy asszimetrikus mintázatút, és betartod azt az ajánlást, hogy nem tamácsos a használt gumi forgásirányán változtzatni, akkor azokat már nem tudod keresztbe cserélni
4 évszakos előnyei: ha tavasszal/ősszel hajnalban mínusz 2 fok van, délután pedig plusz 30, akkor nem kell minden nap 10 óra körül kerekeket cserélni :) Nem kell profi módon családonként 2-3 szettet szakszerűen tárolni a padláson, ahol ugye megfelelő a tárolási hőmérséklet mindenkinél. :) A tartalék kocsinál, ami évi 3000 km-t megy, nem kell 20 évet várni a cserével, már potom 10 év után lehet frissíteni :) Nem kell tavasszal-ősszel a gumisnál sorban állni kevéske pénzzel. :)
Én a kiszámíthatatlan időjárási / hőmérsékleti viszonyok, a tárolási nehézségek és a gumis mizéria miatt átálltam a 4évszakosra, mivel az alföld déli részén lakom, inkább nyári mintás 4évszakost kerestem, ami nehéz. Az Apollonak volt ilyen, nem bántam meg, a Sharanon most már 55ezer van benne 2 év alatt és még mindig bőven van barázda, mire bejön a tél, lesz benne 65-70ezer km, addigra cserélem. Az Adriáról hazafelé többször voltam vele szakadó esőben Ljubljanától a Balatonig, kevesen előztek meg. A télen, amikor pár napig havazott és 4-5 autót láttunk az árokban amikor konvojban mentünk 200 km-t a havas mellékutakon a kézis csapattal, a mögöttem haladó téli gumis autókra kellett várnom többször is. Rendben, 5 évig laktam a hegyekben, jártam hódeszkázni, láttam elég havat, de azt is tudom, hogy az igazi hegyekben a téli gumi nagy hóesésben nem sokat ér, fel kell tenni a hóláncot, sok helyen kötelező is, habár kevés magyar tudja, hogyan kell feltenni. A nyárival hóban, hegyekben, minden rutinnal is veszélyes és elakadós lenne közlekedni. Én difizáras négy kerék hajtású terepjáróval M&S gumikkal jártam az igazán nagy havas helyekre, de volt nálam lánc ott is.
Az enyimen Román gumik vannak,semmi kopás,igaz a vas bakon áll...
Kényszerből most 2,4t-hoz vettem 4 évszakot. Az egyetlen dolog amit észrevettem az a tempóról fékezésnél van mert ballonos méret és olyan nyúlós érzet. Nem tetszik😅
Nyilván nem prémiumkategóriás terméket vettél, hanem valami olcsó sza®t. Mondjuk ilyen helyesírással érthető, hogy nagy autó kell kompenzálni, közben normális gumira sem futja.
@@zoltanv.7632 Figyelj, nem tudom! Lehet csak én vagyok válogatós és amúgy semmi baj nincs az olcsó sz@r Pirellivel. Viszont édesanyád olyan örömmel szop!k, hogy teljesen elfeledtette velem az eredeti problémát így már annyira nem is rossz ez a kombó.
@@matemeszaros8352 Te és a Pirelli? 🤣 Limlomot akartál írni.
Nem tudom, hogyan jött ide egy teljesen más téma, de nem semmi, hogy a 80-as korosztályra buksz, ráadásul nyíltan fel is vállalod. 🙄 A nagyidnál és a nyugdíjas klubban a barátnőinél is próbálkoztál már, mi!? 🤦 A te életed, de szerintem ezt a pszichés problémát kezeltetni kellene.
"Van árkülönbség, pozitív irányban." Ügyes marketingfogás😊. A "drágább" rosszul hangozna...
Kiváncsivá tettetek , ezért megnéztem a gumikat a kocsimon.35 ezer km futott , 2,5 éves , cserélgetés nélkül . Elöl 6 mm a legmélyebb és 5 mm a legalacsonyabb profil mélység . Hátul 7 és 6 mm . Continental allseasoncontact 215/55 r17
Ja, és totál elégedett vagyok vele . 🙂
Ideje leszedni, kicentrírozni, majd az eddig elöl lévőket hátulra, a hátul lévőket előre visszatenni.
@@zoltanv.7632 igen, megtörtént a forgatás és centírozás.
@@feszkethereal Legfeljebb a centrírozás. "Centírozás" szó nem létezik. 😉
Jól tetted, hogy megcserélted őket! 👍
@ Nyelvtanból mindig kettes voltam 😀
@@feszkethereal A legdurvább, hogy autószerelők, gumisok is sokszor "centírozást" mondanak és írnak. Ez olyan, mintha az agrármérnök azt mondaná, írná: "termőfőd".
Nekem három hete kerültek fel újonnan a Bridgestone Turanza All Season 6 gumik. Eddig hibátlanok, de még csak ~1100 km-t és 5-20 fokban, száraz úton és szakadó esőben használtam őket.
Itthon csak 4 évszakos. Aki mást mond az gumis,vagy nem tud vezetni,vagy azt hiszi a gumitól már tud.
Hamár fontos,h EV nél nagy terhelés van,foglalkozhatnánk a fékekkel mert némelyik EV dinamikájához nincs fék.
Évek óta 4 évszakossal megyek. Azért mert már nincs TÉL. Van max 5 - 10 havasabb jegesebb nap egy évben. De az se vészes. A többi inkább nedves esős sokszor még télen is tök száraz az aszfalt. Egyszerüen magyarországon nincs értelme a téli guminak. Van kollégám aki nyárival jár télen nyáron. Keveset megy jellemzően munkahely ki - be. Ha havas az út otthonhagyja a kocsit. De hát így is baromi ritkán jön busszal vagy mással.
205/56 r16 jellező méret...
Szakdjunk már le a hülyeségről.
A kocsik java a 185/60-65 r16-15 a legtöbbet fogyó méret.
Amúgy meg jó a négy évszakos.
Az elmúlt télen egyszer kellett várjak fél napot, hogy ne álljon a hó az úton.
Nincs idehaza se fél méter hó, se minusz 25°C
Németül értesz pár szót?
"Die meistgefragte PKW-Reifengröße in der bisherigen Sommersaison ist 205/55 R16, gefolgt von 225/45 R17 und 195/65 R15."
Ha nem, akkor lefordítom: a legkeresettebb méret a 205/55 R16, majd a 225/45 R17 és 195/65 R15.
@@Gothard89
Értem én a német buzériádat, de nem csak ők vannak a világon...
@@benceandrascseke9813
Nekem nincs ilyen buzériám, bohócom, japán autóval járok, de a magyar vásárlóknak igen.
Használtautó toplista 2023:
1 VOLKSWAGEN
2 FORD
3 OPEL
4 AUDI
5 MERCEDES
6 BMW
Forgalomban lévő járművek top 10:
Opel 484 531
Suzuki 419 864
Volkswagen 410 368
Ford 339 386
Toyota 269 570
Skoda 234 874
Renault 214 395
BMW 150 779
Mercedes 147 360
Az első tízből 66% a német.
The most common size in the UK are: 205 55r16. Angol buzériám is van?
Szívesen!
Hallkan megjegyzem, hogy itt Angliában, ami ugye a nagy rohadtúl fejlet és huha fantasztikus hely a világon😢 Gyakorlatilag senki nem használ téli gumit!!!! Sőt nem is nagyon tudsz venni!!! plusz az autód négy gumija lehet négyféle!!! A lőtéri kutyát se érdekli!! Csak méretben kell egyformának lennie!!
Pedig eszakabra tud tél is lenni rendesen. Na most akkor hogy is van ez???😢
Utaznak is a németek az angol autókra! Előszeretettel állítják meg őket és ellenőrzik az abroncsaikat, mert nem akarnak közveszélyes autókat az útjaikon. Nevetséges, hogy az angolok nem négy évszakos gumival járnak, ami egyenesen tökéletes (lenne) az ő éghajlatukra.
Igen ez nagyon szép jellemzője az egész britt rendszernek kb mindenben ilyen hanyagok!
igen , határozottan Jó választás. (pl. a michelin crossclimate )
Egy rég kifutott modellt ajánlasz? Miért!?
@@zoltanv.7632 mai napig árulják és szerintem a legjobb 4 évszakos
@@tiszakalmanistvan A 2015 márciusában piacra dobott CrossClimate modellt 7,5 éve, 2017 februárjában felváltotta a CrossClimate+ (Plus), amit bő 4 éve, 2020 nyarán leváltott a CrossClimate 2.
@@zoltanv.7632 bővült a család ,de nem váltotta le. Most 2024 ben is kapható a crossclimate idei dot számmal.
@@tiszakalmanistvan Pont a 4 évsz. kategória az, ami az elmúlt pár évben *hatalmasat* fejlődött. Kapható az első CrossClimate és annak a frissítése, a + (Plus), ettől még már kifutott, elavult modellek, amiket nem érdemes megvenni.
Bennem azért felmerül pár kérdés.
Az emberek hány százaléka megy kanyarban csúszás határon?
Az emberek hány százaléka fékez napi szinten úgy, hogy az ABS üzembe lépjen?
Az emberek hány százaléka tud megcsinálni egy kikerülő manővert úgy hogy az úton marad?
Szerintem a három érték összesen sem éri el az 1 %-ot.
Én úgy tudom, hogy a 4 évszakos picit jó minden évszakra, de nem JÓ egyetlen évszakra sem. Ha jó tapadást akarunk nyáron, akkor kimondott nyári, ha jó tapadást akarunk télen, akkor kimondottan télit. (Leginkább gumi összetétel miatt).
Ennél jobb megközelítést nem lehet megfogalmazni, én már nem írok semmit. Ez az igazság.👍
Szerintem ez az adott orszgág klimájától függ.Ha a hazánk mostanra kialakult időjárását nézzük,akkor a télen használt, téli gumi,a több téli esős nap miatt nem jó,mert a téli guminak nem jó a vízelvezetése.Idén télen nem is volt hó(max 1 napig 2cm).
Szeritntem egy jó minőségű 4 évszakos gumi, nálunk ideális választás.
@@laszlototh78nem ez az igazsag. Tessek fuggetlen teszteket nezni. A 4evszakos nagyon jo telen es nagyon jo nyaron is! Az atmeneti locspocs idoben verzik el nagyon. Azaz magyarorszagon kb 2honapnyit figyelemmel kell vezetni, de telen es nyaron nagyon jok mar a 4evszakosak.
@@ZsoltHUN85 jól lehet védekezni rá van nyomtatva a ❄️ egy évbe kétszer nem kell gumit cserélni ,na de mi van a nyáron pályán járt megkeményedett mindentudó gumival?
Semmi, szerencsésebb esetben az úton maradunk vagy nem ,az igazságot megerősíti az ön által említett két hónap. Ne hagyjuk magunkat becsapni.
@MrSzalex83 ez ma már nem így van. 20-30 éve még ezt szokták mondani, ráadásul főleg a gumisok mondták ezt, akik abból éltek, hogy eladták a téli is, meg a nyárit is, utána meg - jó pénzért - cserélgették. Az elmúlt 20 évben nagyon sokat fejlesztettek a gumikon, és igazi hó utoljára kb. 2012-ben volt. Idén télre pl. szinte minden nap az használt az évszaknak nem megfelelő gumit, aki télivel járt. Nyilván ezt nem lehetett előre tudni. Szóval a 4 évszakos teljesen jó egy átlag autósnak.
Ez a szakértő egy vicc annyi baromságot mond hogy elképesztő…
Tévedsz, 98% profi volt, csak 2% a bullshit.
Sajnos csak a 40. percig tudtam megnézni, így elnézést, ha volt róla szó, de nekem azért az eléggé hiányzott, hogy ha valaki jár-megy Ausztriába (és itt nem az Alpokra kell gondolni, elég csak egy bécsi bevásárlás vagy a reptér), az felejtse el a 4 évszakost mert Ausztriában télen téli gumi kötelező plusz a hólánc is kötelező tartozék...
Vannak olyan 4 évszakos gumik amik megfelelnek Ausztriában is.Egy kis hópihe van a gumi oldalán.
Ami nekem is van az is ilyen:Continental allseasoncontact 2.Kiváló gumi.
Volt róla szó. 👍
Hópehely és hegy. Ha rajta van, rendben van.
Megkövetem magam, a görög részig tudtam nézni, pár másodpercet kellett volna várni :)
@@attilaszalay4930 🤣 Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna. 🤦 Ausztriában mind az alpesi szimbólummal (hegyben🏔️ a hópehely ❄️), mind az M+S felirattal ellátott abroncsok téli guminak minősülnek a jogszabály szerint, HA a mintázati mélységük legalább 4 mm. Melyik négy évszakos gumin van ilyen jelölés? Mindegyiken, te tudatlan!
Nem jó választás 4 évszakos gumi, gyorsabban kopik és csúszik melegben és nagy mínuszokban és hóban is , Toyo -m van , nem ér semmit.
Mondjuk nem a budget kategóriából kellett volna választanod, hanem a prémiumok közül, rohadtul nem lenne semmi bajod! Jól mondod, a Toyo nem ér semmit, okkal szerepel a teszteken a sereghajtók között. Goodyear Vector 4 Seasons Gen-3, Bridgestone Turanza All Season 6, Vredestein Quatrac, Michelin CrossClimate 2, Pirelli Cinturato All Season SF3 - ezek egyikével sem lenne gondod! Majd legközelebb nem ár alapján választasz, hanem a minőséget veszed, aztán megváltozik a véleményed.
Nekünk 3 éve van 4 évszakos és teljesen jól teszi a dolgát télen nyáron is autópályán is jó. Volt párszor , hogy vizes utón is kellet satuzni és úgy meg állt hogy csak na. Nem szabad nagyon olcsót venni nyilván az gagyi minőségű.
EV redi....ezt a bullshit szöveget....😂
Te is rátennéd, ha ezzel ingyen jutsz +15% árbevételhez a verebektől 🙂
Villanyautósokat láttam, hogy ezzel foglalkoztak. Egész más elvárasok vannak ott. Pl fontos, hogy a surlódás sokkal kisebb legyen: mutattak egy EV-s gumit és egy normált és hatótávban 10 kilométerrel többet tudott az EV-s. A másik a zaj, villanyautóban nincs akkor hang a motortól így a szél mellett a gumi lehet a hangos és lám: szigetelt EV abroncs is van sokkal kisebb zajjal..
@@daniel.77000
Te is szépen megetted a villanyautós maszlagot. Ha egy guminak kisebb a gördülési ellenállása, akkor az azzal szerelt autó kevesebbet fogyaszt, hótt mindegy, hogy milyen motor hajtja. A csendesebb gumival minden autó csendesebb lesz, nem csak az elektromos.
@@daniel.77000 Nem, "km-el" biztos nem, csak km-rel. Érdemes elvégezni az általános iskolát, ahol az írást tartják.
@@daniel.77000 Látom, módosítottad, amit korábban helytelenül írtál, hogy "km-el". Persze ismét helytelenül írtad: "kilóméterrel".🤦 😂
Segítek, írástudatlan felebarátom! Helyesen: km-rel és kilométerrel.