STACJA KOLEJOWA W SKOCZOWIE

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ก.ย. 2024
  • Stacja kolejowa w Skoczowie została otwarta w 1888 roku, gdy znalazła się na linii Kolei Miast Morawsko-Śląskich łączącej Morawy i Śląsk Cieszyński. Wybudowano dwukondygnacyjny budynek dworcowy z budynkiem mieszkalnym dla pracowników kolei, charakterystyczny dla budowanych ówcześnie dworców austriackich. Do budynku dworca poprowadzono reprezentacyjną ulicę (obecnie Mickiewicza)[3]. W budynku dworcowym funkcjonowała poczekalnia wraz z kasą biletową oraz dodatkowo restauracja.
    Na stacji kolejowej została wybudowana wieża ciśnień i postawiony żuraw wodny do nawadniania parowozów. W związku z uruchomieniem 14 maja 1927 roku linii kolejowej ze Skoczowa przez Chybie do Pawłowic stacja kolejowa została przebudowana, dobudowano tory ładunkowe oraz rampę. Wieża ciśnień została zniszczona podczas II wojny światowej przez wojska niemieckie, do czasu odbudowy parowozy nawadniano wodą z rzeki Wisły w okolicy mostu kolejowego. Na stacji kolejowej znajduje się bocznica kolejowa prowadząca do odlewni żeliwa. Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych wybudowało w 1968 roku przejście nadziemne nad torami dla pracowników zakładu. W okresie elektryfikacji linii wybudowano wąskie perony z płyt betonowych. Na potrzeby budowy osiedla bloków mieszkaniowych wybudowano bocznicę do betoniarni.
    W dniu 10 stycznia 2009 roku zawieszono kursowanie pociągów relacji Cieszyn - Bielsko Biała Główna, w związku z czym znaczenie stacji spadło. Po zamknięciu kas biletowych 28 października 2009 oraz poczekalni budynek jest pozbawiony opieki i systematycznie dewastowany.
    Za stacją w kierunku Pogórza, położony jest most kolejowy na rzece Wiśle, którego konstrukcja pochodzi z 1953 roku. Pierwotny most kolejowy został wyprodukowany w 1888 roku w Zakładzie Budowy Mostów przy Arcyksiążęcej Fabryce Budowy Maszyn w Ustroniu[4]. Do Skoczowa kursuje pociąg zdawczo-manewrowy prowadzony przez SM42 z platformami na drewno i węglarkami, dawniej kursował do Goleszowa i okazjonalnie do Ustronia. Kładka została w listopadzie 2016 roku rozebrana.
    Ze stacji wiodą szlaki turystyczne na Łazek oraz Równicę[5]. Stacja jest obsługiwana przez samorządową spółkę Koleje Śląskie[6] od 1 czerwca 2012, kiedy spółka ta przejęła obsługę kierunku od Przewozów Regionalnych. Planowane jest nieodpłatne przekazane samorządowi budynku dworca kolejowego[7]. ‪@Lucjan24‬

ความคิดเห็น • 16