Interesująca eksploracja. Dobrze sie oglądało. Widzę, że masz tego więcej. Zostawiam łapkę i suba. Pooglądam, bo obrazki mi bliskie. Robię podobne wycieczki i to całkiem niedaleko, bo w okolicy Gdańska i nieco na południe od niego. Zwykle jednak odwiedzam nieco starsze LK, co też obfituje w ciekawe znaleziska np. pięknie oznaczoną szynę wyprodukowaną w chorzowskiej Hucie Królewskiej w 1928 roku. 25:29 W starych przewodnikach turystycznych pisali "urokliwy zakątek". Pozdrawiam.
@@na-kole bardzo dziękuję za pozytywny odbiór ! Znalazłem sobie taki sposób na różne problemy z życia codziennego i tak się z wami dzielę hobbystycznie ☺️
@@lechu992Tak. To jest świetna odskocznia od codzienności. Szczególnie, gdy eksploracja pochłania człowieka bez reszty. Najpierw poszukiwanie w źródłach, na mapach, potem w terenie, aż wreszcie montaż materiału w spójną całość. Fajnie, że się tym dzielisz.
Dzięki Lechu za ten materiał. Całkiem niedawno "zwiedziałem" tą linię na google maps, ale taki materiał to pierwsza klasa. Czekam na kolejne. Pozdrawiam Cię serdecznie :)
Kolejna ciekawa wycieczka! 19:08 Ta bocznica kończy się kawałek dalej przy magazynie Allcom (duża hala stojąca w środku lasu). Tak to widać na zdjęciach satelitarnych Google. W tym roku sobie obejrzałem (i sfotografowałem) dawną stację Kostkowo - czyli na tym rozjeździe w lewo, zamiast do Żarnowca. Bardzo ładny budynek i pozostałości peronu. Bardzo bym się cieszył, gdyby ta linia kolejowa została reaktywowana.
+ Tory kolejowe nie prowadziły do Żarnowca, tylko do Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Byłem tam w trakcie budowy obu elektrowni i mialem do czynienia z uzgonieniami dotyczącymi tej lini.
23:08 w l. 1920 -1945 przystanek Zamostne był końcową stacją graniczną między II RP a Niemcami. Granica była na rzecze, Stąd sądzę, że w Zamostnem musiała być mijanka na oblot składu. Strasznie dużo tych ubytków. 15 lat temu lepiej to wyglądało Naród okoliczny widać jakiś lepkoręki....
Super materiał, swietna robota .Oglądałem film z lini 230 z roku 1995 przejazd okolicznościowy autobusem szynowym z Wejherowa do Garczogorza.Ale sie pozmienialo przez te lata trudno uwierzyć. Pozdrowienia dla autorka 😊
Kolejny świetny materiał! Pierwszy raz wzdłuż tej linii jechałem w 2001 roku. W Wejherowie Cementowni był zachowany dość rozbudowany układ bocznic, w Bolszewie wydaje mi się że magazyn do którego prowadzi bocznica szlakowa obsadzony był jeszcze przez wojsko. Z lat późniejszych kojarzę dwie krawędzie w Rybnie i wyraźnie widoczny peron na stacji Żarnowiec - EJ, był na wschód od wiaduktu, niestety został rozebrany. Ciekawostką jest zmodernizowany przejazd na linii do Garczegorza przy rondzie w Rybnie.
Tą linią jeździły pociągi do Choczewa i Lęborka.W Rybnie tor odbijał i szedł w pr zekopoe przez las.Po tej linii zostały resztki torów w bramie Elektrowni Wodnej i w bramie stacji transformatorowej
Ja miałem okazję przejechać się za dzieciaka tą linią SKM'ką. Mam rodzinę w Gniewinie i to było tak, że po okolicznych miejscowościach jeździły autobusy Autosan H9 EJŻ, które zabierały podróżnych i dowoziły do stacji Elektrowni J. Żarnowiec. Były one darmowe, kursowały codziennie, tak jak kursowały pociągi. Na stacji kolejowej wysiadało się z autobusu, wsiadało do kibla i tam kupowało się bilet do Wejherowa. Pamiętam, jak mojej mamie było głupio, że jedzie za darmo autobusem i dała jakieś pieniądze kierowcy. Te autobusy były też ciekawe, bo nie dość, że nowe, to jeszcze zadbane w porównaniu z tymi z PKS'u. Mi zapadł w pamięci jeden, dość niespotykany egzemplarz z przednimi światłami w kształcie prostokąta, bo wszystkie pozostałe miały okrągłe lampy.
ależ ja by zobaczył zdjęcia tej SKMki sunącej przez te wiejskie tereny i stacyjki. Z dzisiejszej perspektywy, zupełnie kuriozalna sytuacja. Jedyne EN57 w terenach wiejskich kojarzą się co najwyżej z Polregio, a tam wtedy to pewnie było klasyczne żółte malowanie?
No proszę co za niespdzianka, akurat o tej lini wspominałem pare dni temu w któryś komentarzu. Linię tę przejeżdzałem sporadycznie, ale w długim okresie czasu. Nawet pociągi z burakami cukrowymi jeszcze w latach 70-tych. Pracowałem też przy remoncie nawierzchni tego szlaku z pociągiem roboczym, podczas budowy odgałęzienia do elektrowni. Torowisko było w opłakanym stanie, a szyny były z datami z przed pierwszej wojny od Kruppa, nie wspominając o podkładach które rozpadały się w rękach. Tor w Cementowni, to była bocznica do niej, też wstawiałem tam raz czy dwa wagony. Bocznica w Orle to była wojskowa, ale już wtedy nieczynna. Wydaje mi się że na końcowej stacji Żarnowiec były dwa perony, bo jeździłem tam pod koniec lat 80-tych jednostkami EN57, po przeniesieniu się do lokomotywowni Cisowa.
Na stacji końcowej był jeden peron z dwoma torami + tory dla składów towarowych, które biegły dalej w kierunku Lubkowa. W drugą stronę biegły bocznice towarowe, których zarys jest jeszcze widoczny na mapach Google Earth z roku 2005.
Tor po wyjściu z przekopu w lesie,wychodził na rozległą dolinę rz Piaśnicy,skręcał w lewo I szedł równolegle do drogi do atomówki i wodnej.Na wysokości przystanku EWŻ Wodna był rozjazd krzyżowy z którego odchodziły bocznicę w lewo na wprost do bramy elektrowni wodnej i do tyłu w prawo do stacji transformatorowej-pociąg jadąc z Rybna i po minięciu tego rozjazdu wjeżdżał tyłem na tor do stacji transformatorowej.Pr,ed samą stacją tory przez ok 500m idą w asfalcie drogi idącej na drugą stronę do Tyłowa
Podczas praktyk studenckich odbywanych w Nadolu jeździłem w 1987 roku bezpośrednią SKM z Gdańska Gł do przystanku Elektrownia Wodna ,bilet oficjalnie był do stacji Rybno Kaszubskie,ale cywile mogli jeżdzić do Elektrowni Wodnej.Przystanek Żarnowiec Elektrownia Wodna był za Opalinem bliżej budynku elektrowni wodnej zdaje się że na tyłach budynku maszynowni.
W Rybnie część starotorza jest wykorzystana jako droga gruntowa,szczególnie w miejscu odbicia od stacji w Rybnie.Stoi tam długi budynek mieszkalny,z jego przodu idą resztki toru do Choczewa,a na jego tyłach szedł tor do atomówki
To co w 40:22 brałeś za krawędź peronową jest kanałem technicznym, do którego można wejść. Byłem tam z 15 lat temu, można sobie zrobić długi podziemny spacerek. W kanale są nadal eksploatowane wodociągi.
Przez ulicę przemysłową przebiegały dwa tory, jeden w stronę rybna, drugi był bocznicą do cementowni. Wskazałeś te tory obok peronu. Na dodatek po przeciwnej stronie ulicy przemysłowej stoi budynek, wygląda jak garaż. Odnosze wrażenie, że mógł tam stacjonować jakaś mała lokomotywa zakładowa.
@@lechu992 tak, ta co jest na nagraniu, przed Orlem. W lesie jest ogrodzony teren, gdzie teraz jest prywatna firma a wcześniej by jakieś magazyn wojskowe dla jednostki w Wejherowie.
Ciekawe, że wraz z remontem ul. Przemysłowej nie zlikwidowano przejazdu, tylko wręcz go wyremontowano, co świadczy o tym, że dla linii jakieś plany ewidentnie są - i jak wiadomo, ponownie związane z elektrownią jądrową, mimo że w innej lokalizacji. Oby tym razem projekt sfinalizowano, tak by i kolej mogła sobie żyć na tej linii.
Strasznie zarosło,a tak to wyglądało w roku 2000 w moim obiektywie.Wtedy jeszcze trafiała się zdawka do Kostkowa .th-cam.com/video/1eIToUmLxM4/w-d-xo.html
Rozjazd do cementowni był około bo już nie pamiętam 300 metrów przed przejazdem kolejowym odbijał w prawo. Cementownia jest po prawej stronie ale z torów raczej nie widać. Fajny materiał ps. Ten komin to właśnie cementowni
Obok mostu przy ujście rz Bolszewki do kanału rzeki Redy,widocznym w oddali jakie woda z kanału idzie na stare koryto rzeki Redy.Przy przejeżdzie kolejowym pomiędzy Bolszewem a Orlem jest przystanek Orle
Pracowałem na budowie EJŻ Żarnowiec w latach 1983-1984. I jeździły tą trasą pociągi i osobowe i towarowe, zwłaszcza z kruszywem na budowę. Potem przyszła parszywa demokratura i wszystko zostało zniszczone. I kolej i budowa elektrowni atomowej...wszystko, wszystko zniszczone.
@@lechu992 były plany z Choczewa do Trójmiasta zrobić banę ale jak to w naszym kraju bywa wielokrotnie na planach się skończyło. Można odcinek o nieistniejącej już linii na trasie na Hel?
@paulkali5678 u nas czesto jest wykorzystywane obiecywanie do wyborów a później temat zamknięty. czy jezeli chodzi o linie do Helu to czy ma na myśli Pani linię swarzewo - krokowa ?
@marcobricks3886 Manchmal findet man im Internet, wenn man genau hinschaut, einige Fotos von Zügen dieser Bahnstrecke. Es gibt nur wenige davon, aber sie sind da
@@DJMuNiO zgadza się... pamiętam, dokładnie... parę lat później w Elektrowni wodnej (na wycieczce jeszcze jako dzieciak byłem na kolonii w Nadolu), widziałem jeszcze mebel - element niewykorzystany, ciekawe czy go tam jeszcze przechowują...
Jeździłem kiedyś tą linią do Choczewa. Ale to była piękna trasa!
@@bartek5602 zazdroszczę
Interesująca eksploracja. Dobrze sie oglądało. Widzę, że masz tego więcej. Zostawiam łapkę i suba. Pooglądam, bo obrazki mi bliskie. Robię podobne wycieczki i to całkiem niedaleko, bo w okolicy Gdańska i nieco na południe od niego. Zwykle jednak odwiedzam nieco starsze LK, co też obfituje w ciekawe znaleziska np. pięknie oznaczoną szynę wyprodukowaną w chorzowskiej Hucie Królewskiej w 1928 roku.
25:29 W starych przewodnikach turystycznych pisali "urokliwy zakątek".
Pozdrawiam.
@@na-kole bardzo dziękuję za pozytywny odbiór !
Znalazłem sobie taki sposób na różne problemy z życia codziennego i tak się z wami dzielę hobbystycznie ☺️
@@lechu992Tak. To jest świetna odskocznia od codzienności. Szczególnie, gdy eksploracja pochłania człowieka bez reszty. Najpierw poszukiwanie w źródłach, na mapach, potem w terenie, aż wreszcie montaż materiału w spójną całość. Fajnie, że się tym dzielisz.
Dzięki Lechu za ten materiał. Całkiem niedawno "zwiedziałem" tą linię na google maps, ale taki materiał to pierwsza klasa. Czekam na kolejne. Pozdrawiam Cię serdecznie :)
ale się cieszę ! dziękuję !
Kolejna ciekawa wycieczka!
19:08 Ta bocznica kończy się kawałek dalej przy magazynie Allcom (duża hala stojąca w środku lasu). Tak to widać na zdjęciach satelitarnych Google.
W tym roku sobie obejrzałem (i sfotografowałem) dawną stację Kostkowo - czyli na tym rozjeździe w lewo, zamiast do Żarnowca. Bardzo ładny budynek i pozostałości peronu.
Bardzo bym się cieszył, gdyby ta linia kolejowa została reaktywowana.
dawniej to były magazyny wojskowe
Lubię te twoje filmy. Pozdrawiam serdecznie 😁👍
Rety ! Bardzo dziękuję !
Witamy więcej , świetny materiał , pozdrawiamy .
Jak zwykle ciekawa historia. Swoją drogą chciałem do Ciebie napisać w sprawie materiału odnośnie tej linii a tu taka niespodzianka! Pozdrawiam
ciężko się zwiedza ze względu na zarosla. a najlepiej po sniegach. marzec
Kawał ciekawej eksploracji starych zaułków kolejowych. Super robota :)
@@TRSPomerania dziękuję ! traktuję to jako formę zabawy 🤣😁
+
Tory kolejowe nie prowadziły do Żarnowca, tylko do Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Byłem tam w trakcie budowy obu elektrowni i mialem do czynienia z uzgonieniami dotyczącymi tej lini.
Dziękuję !
23:08 w l. 1920 -1945 przystanek Zamostne był końcową stacją graniczną między II RP a Niemcami. Granica była na rzecze, Stąd sądzę, że w Zamostnem musiała być mijanka na oblot składu. Strasznie dużo tych ubytków. 15 lat temu lepiej to wyglądało Naród okoliczny widać jakiś lepkoręki....
aaleeee cenne informacje ! dziękuję !
mieszkam w bolszewie 20 metrow od tej lini, ciagle chodza plotki o renowacji, dla mnie by było fajnie, pozdrawiam
Jest potencjał ogromny
Będzie remont. Już jest podpisana umowa na projekt i budowę. Tylko nie do Kartoszyna tylko do Choczewa
@gustoTczew1979 dziękuję za informację !
Super materiał, swietna robota .Oglądałem film z lini 230 z roku 1995 przejazd okolicznościowy autobusem szynowym z Wejherowa do Garczogorza.Ale sie pozmienialo przez te lata trudno uwierzyć. Pozdrowienia dla autorka 😊
@@pawekostuch8940 bardzo dziękuję ! dlatego fajnie tez jest coś poszukać i zobaczyć i uwieczniać 😁 dziękuję za komentarz💪
W tym samym roku kursowały też pociągi dla uczestników Przystanku Woodstock w Czymanowie.
@tomek8354 due działo kiedyś
To nie był szynobus, tylko drezyna inspekcyjna oddziału drogowców z Gdyni 🙂
@fro_gro zgadza się, ale ogolnie też pojazdy tego typu bylyveykorzystywane w ruchu pasazerskim 😉
Kolejny świetny materiał! Pierwszy raz wzdłuż tej linii jechałem w 2001 roku. W Wejherowie Cementowni był zachowany dość rozbudowany układ bocznic, w Bolszewie wydaje mi się że magazyn do którego prowadzi bocznica szlakowa obsadzony był jeszcze przez wojsko. Z lat późniejszych kojarzę dwie krawędzie w Rybnie i wyraźnie widoczny peron na stacji Żarnowiec - EJ, był na wschód od wiaduktu, niestety został rozebrany.
Ciekawostką jest zmodernizowany przejazd na linii do Garczegorza przy rondzie w Rybnie.
No właśnie, o przejazdy kolejowe przy okazji remontów dróg zadbano, czy to tu, czy na Przemysłowej, tak więc linia nie jest skazana na wieczny niebyt.
dziękuję za cenne informacje
Tą linią jeździły pociągi do Choczewa i Lęborka.W Rybnie tor odbijał i szedł w pr zekopoe przez las.Po tej linii zostały resztki torów w bramie Elektrowni Wodnej i w bramie stacji transformatorowej
super film zabrałeś nas autem na przejażdzkę sub i proszę o wiecej takich filmów
niesamowite ze się podoba ! dziękuję i pozdrawiam !
Wszystko zniszczone, rozkradzione, pomimo 40% zaawansowania prac...to wszystko zasługa Tadeusza Syryjczyka ministra przemysłu w rządzie Mazowieckiego
Ja miałem okazję przejechać się za dzieciaka tą linią SKM'ką. Mam rodzinę w Gniewinie i to było tak, że po okolicznych miejscowościach jeździły autobusy Autosan H9 EJŻ, które zabierały podróżnych i dowoziły do stacji Elektrowni J. Żarnowiec. Były one darmowe, kursowały codziennie, tak jak kursowały pociągi. Na stacji kolejowej wysiadało się z autobusu, wsiadało do kibla i tam kupowało się bilet do Wejherowa. Pamiętam, jak mojej mamie było głupio, że jedzie za darmo autobusem i dała jakieś pieniądze kierowcy. Te autobusy były też ciekawe, bo nie dość, że nowe, to jeszcze zadbane w porównaniu z tymi z PKS'u. Mi zapadł w pamięci jeden, dość niespotykany egzemplarz z przednimi światłami w kształcie prostokąta, bo wszystkie pozostałe miały okrągłe lampy.
@@obserwatorludowy ale fajne bardzo ciekawe wspomnienia ! dziękuję bardzo za podzielenie się nimi ! takie dzielenie się jest bezcenne !
ależ ja by zobaczył zdjęcia tej SKMki sunącej przez te wiejskie tereny i stacyjki. Z dzisiejszej perspektywy, zupełnie kuriozalna sytuacja. Jedyne EN57 w terenach wiejskich kojarzą się co najwyżej z Polregio, a tam wtedy to pewnie było klasyczne żółte malowanie?
@@obserwatorludowy cudowne ! bezcenny komentarz ! bardzo dziękuję za podzielenie się niesamowitymi wspomnieniami !
No proszę co za niespdzianka, akurat o tej lini wspominałem pare dni temu w któryś komentarzu. Linię tę przejeżdzałem sporadycznie, ale w długim okresie czasu. Nawet pociągi z burakami cukrowymi jeszcze w latach 70-tych. Pracowałem też przy remoncie nawierzchni tego szlaku z pociągiem roboczym, podczas budowy odgałęzienia do elektrowni. Torowisko było w opłakanym stanie, a szyny były z datami z przed pierwszej wojny od Kruppa, nie wspominając o podkładach które rozpadały się w rękach. Tor w Cementowni, to była bocznica do niej, też wstawiałem tam raz czy dwa wagony. Bocznica w Orle to była wojskowa, ale już wtedy nieczynna. Wydaje mi się że na końcowej stacji Żarnowiec były dwa perony, bo jeździłem tam pod koniec lat 80-tych jednostkami EN57, po przeniesieniu się do lokomotywowni Cisowa.
coś pięknego !
Na stacji końcowej był jeden peron z dwoma torami + tory dla składów towarowych, które biegły dalej w kierunku Lubkowa. W drugą stronę biegły bocznice towarowe, których zarys jest jeszcze widoczny na mapach Google Earth z roku 2005.
@jangruba8050 bardzo dziękuję !
5:50 Huta Pokój 😍😍
Tor po wyjściu z przekopu w lesie,wychodził na rozległą dolinę rz Piaśnicy,skręcał w lewo I szedł równolegle do drogi do atomówki i wodnej.Na wysokości przystanku EWŻ Wodna był rozjazd krzyżowy z którego odchodziły bocznicę w lewo na wprost do bramy elektrowni wodnej i do tyłu w prawo do stacji transformatorowej-pociąg jadąc z Rybna i po minięciu tego rozjazdu wjeżdżał tyłem na tor do stacji transformatorowej.Pr,ed samą stacją tory przez ok 500m idą w asfalcie drogi idącej na drugą stronę do Tyłowa
Super materiał👍🏻 byłem tam 15 lat temu i jestem w szkoku jak to zarosło 😐mam nadzieję że chciaż linia do Lęborka ożyje kiedyś.
@@gronalcompl przyroda się nie hamuje, nie ma co 😉
Podczas praktyk studenckich odbywanych w Nadolu jeździłem w 1987 roku bezpośrednią SKM z Gdańska Gł do przystanku Elektrownia Wodna ,bilet oficjalnie był do stacji Rybno Kaszubskie,ale cywile mogli jeżdzić do Elektrowni Wodnej.Przystanek Żarnowiec Elektrownia Wodna był za Opalinem bliżej budynku elektrowni wodnej zdaje się że na tyłach budynku maszynowni.
rety ! ale wspomnienia !
W Rybnie część starotorza jest wykorzystana jako droga gruntowa,szczególnie w miejscu odbicia od stacji w Rybnie.Stoi tam długi budynek mieszkalny,z jego przodu idą resztki toru do Choczewa,a na jego tyłach szedł tor do atomówki
To co w 40:22 brałeś za krawędź peronową jest kanałem technicznym, do którego można wejść. Byłem tam z 15 lat temu, można sobie zrobić długi podziemny spacerek.
W kanale są nadal eksploatowane wodociągi.
@@przemekkuchta7397 bardzo dziękuję !
Ale piękne. Także polecam bocznice do Polifarbu która jest opuszczona ale ma swój klimat
@@EN57001 jest nakręcony polifarb 😁 będzie na drugi piątek 😊
A swarzewo - krokowa będzie?? Zawsze byłem ciekawy tej trasy
@@djleslierossen7870 będzie 😉
Na tym nitowanym mostku na rzece Bolszewka do niedawna były szyny sygnowane logiem producenta B.V.G. Bochum 1899.
@@tomaszkurowski6032 o rety ! rarytas !
@@lechu992 na Google maps są zdjęcia
Przez ulicę przemysłową przebiegały dwa tory, jeden w stronę rybna, drugi był bocznicą do cementowni. Wskazałeś te tory obok peronu. Na dodatek po przeciwnej stronie ulicy przemysłowej stoi budynek, wygląda jak garaż. Odnosze wrażenie, że mógł tam stacjonować jakaś mała lokomotywa zakładowa.
ooo dziękuję ! super !
Jest też bocznica do dawnej jednostki wojskowe/magazynów wojskowych między bolszewem a orlem.
tak jest. -to ta co nagrałem ją tu ?
@@lechu992 tak, ta co jest na nagraniu, przed Orlem. W lesie jest ogrodzony teren, gdzie teraz jest prywatna firma a wcześniej by jakieś magazyn wojskowe dla jednostki w Wejherowie.
Ciekawe, że wraz z remontem ul. Przemysłowej nie zlikwidowano przejazdu, tylko wręcz go wyremontowano, co świadczy o tym, że dla linii jakieś plany ewidentnie są - i jak wiadomo, ponownie związane z elektrownią jądrową, mimo że w innej lokalizacji. Oby tym razem projekt sfinalizowano, tak by i kolej mogła sobie żyć na tej linii.
Układ torowy w Rybnie był identyczny jak w Swarzewie
Niewiem w jaki sposób dodaję się zdjęcia w komentarz,bo bym dodał plan stacji Rybno i rozjazd z odgałęzieniem do wodnej
chyba się nie da i linków również. automatycznie kasuje
Strasznie zarosło,a tak to wyglądało w roku 2000 w moim obiektywie.Wtedy jeszcze trafiała się zdawka do Kostkowa .th-cam.com/video/1eIToUmLxM4/w-d-xo.html
tylko po zazdrościć Panu
Porównując stacje w Rybnie że Swarzewem,to układ torów był taki sam,było pięć zwykłych rozjazdów i jedno skrzyżowanie zwykłe
👍👍👍
Rozjazd do cementowni był około bo już nie pamiętam 300 metrów przed przejazdem kolejowym odbijał w prawo. Cementownia jest po prawej stronie ale z torów raczej nie widać. Fajny materiał ps. Ten komin to właśnie cementowni
@@Matin1981 bardzo dziękuję za cenne informacje !
chodzę tedy codziennie do szkoly hehe
rewelacja ! pamiętaj że krajobraz może wkrótce zmienić 😉
Obok mostu przy ujście rz Bolszewki do kanału rzeki Redy,widocznym w oddali jakie woda z kanału idzie na stare koryto rzeki Redy.Przy przejeżdzie kolejowym pomiędzy Bolszewem a Orlem jest przystanek Orle
Na linii 230 na pewno zachował się peron w Słuszewie, chociaż jest to już linia bezszynowa ;) Jak jest z przystankami dalej, nie wiem.
Pracowałem na budowie EJŻ Żarnowiec w latach 1983-1984. I jeździły tą trasą pociągi i osobowe i towarowe, zwłaszcza z kruszywem na budowę.
Potem przyszła parszywa demokratura i wszystko zostało zniszczone. I kolej i budowa elektrowni atomowej...wszystko, wszystko zniszczone.
coś pięknego!
Piękna wycieczka zapomnianym, już historycznym szlakiem kolejowym z Wejherowa do elektrowni Żarnowieckiej.
@@tadeuszczonstke7165 bardzo dziękuję za pozytywny odbiór !
Z tego co wiem to ta linia ma być rewitalizowana pod powstającą elektrownie atomową.
tu jest naprawdę potencjał na kolej miejską !
@@lechu992 były plany z Choczewa do Trójmiasta zrobić banę ale jak to w naszym kraju bywa wielokrotnie na planach się skończyło. Można odcinek o nieistniejącej już linii na trasie na Hel?
@paulkali5678 u nas czesto jest wykorzystywane obiecywanie do wyborów a później temat zamknięty. czy jezeli chodzi o linie do Helu to czy ma na myśli Pani linię swarzewo - krokowa ?
@lechu992 swarzewo-krokowa
@@paulkali5678 mam to w planach tyle ze teraz wojsko mnie powołało do rezerwy i na razie nie zrealizuję tego
th-cam.com/video/FmKN2_fH0gM/w-d-xo.html a tak było w 1995r
Existieren noch Bilder von Lokomotiven auf der Strecke?
@marcobricks3886 Manchmal findet man im Internet, wenn man genau hinschaut, einige Fotos von Zügen dieser Bahnstrecke. Es gibt nur wenige davon, aber sie sind da
@lechu992 vielen Dank für die Info👌
Nastawnia w Rybnie jest przebudowana na dom mieszkalny.Tor do Atomówki odchodziły mocno w prawo za długim budynkiem mieszkalnym
bardzo dziękuję za cenny komentarz 😁💪
Kto kogo opłacał bysmy nie mieli tej elektrowni?
tak w skrócie - z powodu kryzysu ekonomicznego inflacje strajki itd, nie ukonczono budowy ej zarnowiec ( jest to oficjalna wersja )
@@lechu992 bzdura, kasa i materiały były przygotowane. To debilni mieszkańcy wykończyli inwestycję.
@@DJMuNiO zgadza się... pamiętam, dokładnie... parę lat później w Elektrowni wodnej (na wycieczce jeszcze jako dzieciak byłem na kolonii w Nadolu), widziałem jeszcze mebel - element niewykorzystany, ciekawe czy go tam jeszcze przechowują...
Allle grubego zlooomu 😱😱🤗🤗🤗moje 🤣🤣🤣🤣
@@tomaszjanczewski8438 haha 😁😁😁💪
Świetny materiał 👍
Znam te okolice, zamieszkiwałem niedaleko ok. 10 lat 😉
Pozdrawiam serdecznie 🖐️
@@Iechu1982 bardzo dziękuję ! pozdrawiam , cieszę się za pozytywny odbiór. pozdrawiam również 😉