Dlaczego warto wietrzyć mieszkanie? | Skąd się bierze wilgoć w domu? |

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ต.ค. 2024
  • W tym filmie dowiecie się, dlaczego wietrzenie w pomieszczeniu nie jest tak drogie, jak może się wydawać. Skrajny brak wentylacji i wymiany powietrza może prowadzić do wkrapiania się wilgoci a te do grzybów i zagniwania powietrza. Usuwanie takich nieprzyjemności jest trudne i kosztowne. Zapobiegnij temu!

ความคิดเห็น • 52

  • @drwal174
    @drwal174 2 หลายเดือนก่อน

    W lecie jest większa wilgotnosc powietrza na zewnątrz a po opadach deszczu dochodzi do 80 procent i głównie w okresie od wiosny do jesieni mamy problem z za dużą wilgotnością w domu.A w tym okresie często są zawsze niepotrzebnie uchylone okna ,polecam kupić wilgotnościomierz pokaże nam kiedy można uchylac okno żeby nie wprowadzać wilgoci.

  • @tanebrus1200
    @tanebrus1200 ปีที่แล้ว +4

    świetny film! 😁😁

  • @karpiozom
    @karpiozom ปีที่แล้ว +2

    Nie znam mieszkania/domu szczelnego w 100%. Nawet domy pasywne mają nieszczelności, poprzez które może wymieniać się powietrze (pomijając wentylacje). Każde otworzenie drzwi wymieni jakąś ilość powietrza. Zimą większość domów zmaga się ze zbyt suchym powietrzem, częste wietrzenie jeszcze obniży wilgotność. Nie jestem absolutnie za brakiem wentylacji ale godzina wietrzenia każdego dnia na pewno znacząco podniesie rachunki za ogrzewanie. Nie wspomina Pan też ani słowem o tym, że każda osobą wewnątrz generuje ciepło (mamy oszczędność na ogrzewaniu im więcej osób). Powietrze wydychane ma temperaturę zbliżoną do temperatury ciała człowieka więc wcale nie trzeba nic podgrzewać, jeśli wilgoć pochodzi z oddychania. Jak to mówią "Słyszy, że dzwonią ale nie wie w którym kościele". ;)

    • @Lukas96
      @Lukas96 10 หลายเดือนก่อน

      Mówisz że ten gość na filmie nie wie w którym dzwonią? Dobry żart. W zimie jest niska wilgotność? No to dziwne bo ja zmagam się z zbyt duża wilgotnością..

    • @karpiozom
      @karpiozom 10 หลายเดือนก่อน +1

      @@Lukas96 skoro masz za wysoką wilgotność to albo masz bardzo słabą wentylację albo coś wewnątrz co generuje dużo pary wodnej, np dużo się gotuję. Zima jest zawsze niższa wilgotność względna w domu bo na dworze spada wilgotność bezwzględna czyli ilość pary wodnej w m3 powietrza, jak takie powietrze wpada do domu i się ogrzewa to cudownie nie nabiera wilgoci, gdyby nie źródła pary wodnej w domu to przy ujemnych temp na dworze wilgotność względna w domu może spaść poniżej 20%

    • @Lukas96
      @Lukas96 10 หลายเดือนก่อน

      @@karpiozom wiem dlaczego mam wysoką wilgotność, ponieważ jest to stary dom, brak ilozlacji fundamentów i ścian. Obetnie jestem świeżo po wprowadzeniu po odbudowie po po pożarze i jesczze nie wszystko zapewni doschło a brak izolacji na ten moment nie pomaga. Ale będę to robił jak tylk obędzie można

    • @kasiek3163
      @kasiek3163 10 หลายเดือนก่อน

      ​@@Lukas96polecam zrobić jeszcze próbę szczelności instalacji dawaj budowali "z tego co było pod ręką"

    • @Lukas96
      @Lukas96 10 หลายเดือนก่อน

      @@kasiek3163 szczelności której instalacji?

  • @turbotykal9755
    @turbotykal9755 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe informacje. Wietrzenie jak najbardziej wszędzie tam gdzie nie ma rekuperacji. Często zapomina się o tej prostej czynności, która ma wpływ na nasze zdrowie. Pozdrawiam 👍

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowski 8 หลายเดือนก่อน

    Nie do końca rozumiem o co chodzi z tym pogrzewaniem wilgotnego powietrza. Przecież para wodna wydostająca się z naszych ust jest nawet cieplejsza niż powietrze. Podobnie ta z kąpieli, czy gotowania. Może trochę chłodniejsza jest para ze schnącego prania i tutaj system grzewczy musi wykonać pewną pracę na dogrzanie. Najwięcej energii zużyjemy oczywiście na ogrzanie pary wodnej pochodzącej z powietrza zewnętrznego w trakcie wietrzenia, czy wentylowania, ale dużo więcej pójdzie przy okazji na ogrzanie zimnego tlenu i azotu. Z energetycznego punktu widzenia wietrzenie to strata, ale jeśli przegrody budowlane nie mają skutecznej paroizolacji to para wodna zamieni się w wodę w ich wnętrzu, przez co zmniejszy się ich opór cieplny, czyli będzie gorsza izolacja i wyższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli chodzi o wietrzenie to wystarczy to robić przez 30-40sekund. Już po takim czasie stężenie co2 spada do bezpiecznego poziomu, ale bez skutecznej wentylacji po godzinie jest już za wysokie. Lepiej częściej, ale krócej.

  • @magorzataempe5641
    @magorzataempe5641 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry.Co Pan myśli o rekuperacji decentralnej? Mój dom stary lata 70, kostka PRL. Mam okna dwuszybowe i 8cm styropian na ścianach, plus 15cm styropapa. Mam w planach termomdernizację w postaci wymiany okien na 3 szybowe oraz dociepleniu prawdopodobnie 10cm styropian. Wentylacja grawitacyjna u mnie nie powoduje wilgoci. Przynajmniej nigdzie nie widzę. Ale po termomodernizacji przychodzi mi do głowy obawa że może jak w większości uda się zlikwidować mostki termiczne które pewnie ,,wspomagały ,, wentylację grawitacyjną to może wilgoć się pojawić. Chyba że jest sposób w razie czego na poprawę wentylacji grawitacyjnej albo może ta rekuperacja decentralna. Na tą centralną nie ma miejsca. Pozdrawiam

    • @kasiek3163
      @kasiek3163 10 หลายเดือนก่อน

      Ryzerz na kominie jest? Może wentylator podłączyć w kartkach choćby w łazience..... Choć zastanawia mnie temat "decentralnej" rekuperacji..... Poczytam o tym bo mam problem z wilgocią w domu na wsi 😶 zawsze mikrouchył zostawiamy na tydzień ale brak izolacji prawdopodobnie pod ścianami działowymi bo na nośnych nie ma wykwitow albo rury 😉

  • @borondevelopment2038
    @borondevelopment2038 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawy film czy nagrasz coś o rekuperacji i grawitacji ?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Oczywiście, mam w palnie to nagrywać. Postaram się zrobić to jeszcze w styczniu, emisja pewnie w lutym.

  • @wojciech8124
    @wojciech8124 ปีที่แล้ว +1

    Hej witam dzięki za merytoryczny film. Zastanawia mnie inny fakt co prawda osobisty jak możesz się podzielić to jak się ma niewolnik Maryi (zauważyłem bransoletkę) do podejścia jakim jest człowiek inżynier ? nic uszczypliwego tylko czysta ciekawość :)

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      „Człowiek inżynier”? Konwencja tego kanału jest taka, żeby po inżyniersku zagadnienia wyjaśniać. Czyli buduj z inżynierem w kontekście zawodu wykonywanego. Ale powiem szczerze, że chyba nie rozumiem do końca pytania przez Ciebie zadanego. Chętnie odpowiem szerzej, ale proszę wyjaśnij mi bardziej o co Ci chodziło w tym pytaniu.

    • @wojciech8124
      @wojciech8124 ปีที่แล้ว

      @@budujzinzynierem Po prostu zastanawia mnie fakt jak to jest, z jednej strony z racji wyboru zawodu inżyniera czyli, oparcie się o fizykę i matematykę. O rzeczy policzalne i do zmierzenia jednoczenie zawieszasz się Maryi ? czyli coś przeciw wystawnego z mojego punktu widzenia. Jak to jest u Ciebie jak do tego podchodzisz ? Jak udaje Ci się to pogodzić dwa przeciwne światy świat matematyki a świat wiary ? Oczywiście nie musisz się tym dzielić. Jeżeli uważasz ze to zbyt intymne. Pozdrawiam

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +2

      Nie próbuje wszystkiego opisywać matematycznie i fizycznie, albo wyjaśniać wszystkiego co się dzieje w otaczającym nas świecie w sposób policzalny. Matematyka i fizyka służy do policzenia konstrukcji, układów którymi się posługujemy, żeby żyło się lepiej. Ale to tylko praca i zawód no i pasja, ale nie odkrywam Ameryki, bo na to wszystko ktoś kiedyś wpadł, wzory, normy, obliczenia są ja się nimi tylko posługuje, nie wymyślam nic innego. A wiara jest najważniejsza i to nią się kieruje w życiu codziennym. Dlatego nazywa się wiarą bo w to trzeba uwierzyć, czasami nie da się pewnych rzeczy logicznie wytłumaczyć i to jest piękne! Bo dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.

    • @wojciech8124
      @wojciech8124 ปีที่แล้ว

      @@budujzinzynierem Dziękuje za informacje, wiem o tym że są rzeczy niewytłumaczalne. Trzymaj się ciepło i zapraszam do medugorje jak masz możliwość.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Właśnie jestem w Medjugorie :)

  • @krzysztofskrzypek877
    @krzysztofskrzypek877 ปีที่แล้ว

    U mnie w domu w chwili obecnej jest 23⁰C i 28% wilgoci a na dworzu 10⁰C i 85% wilgoci.
    Jakbym teraz zaczął wietrzyć to bym nagnał do domu z 20% wilgoci i przy tym obniżył temperaturę o parę stopni i dodatkowo bym musiał dorzucić dużo energi cieplnej do podgrzania pomieszczenia do początkowych wartości.
    To wietrzenie to ściema w warunkach gdy dobrze działa wentylacja grawitacyjna lub wentylacja mechaniczna (rekuperator).
    Pozdrawiam inżyniera.

    • @joannanowicka4797
      @joannanowicka4797 11 หลายเดือนก่อน +3

      28 % wilgotności to zdecydowanie za nisko co może być szkodliwe. W tym przpadku raczej należało by otworzyć okna.

    • @_iamlolek2643
      @_iamlolek2643 8 หลายเดือนก่อน

      Janusz 😅 dobre powietrze to takie 45-65%

  • @piotrp9325
    @piotrp9325 ปีที่แล้ว

    Łoo Paanie.. temat ciekawy, ale ludzie teraz to bardziej kupują nawilżacze powietrza, bo w mieszkaniach jest 30%. Ja sam będę takie urządzenie kupować, bo córeczka cały czas ma kaszel...
    Rozumiem, że omawiamy przypadek dotyczy mieszkań z brakiem wentylacji? Obowiązkowo tak owa musi być w kuchni i łazience.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Bardziej temat z wentylacją grawitacyjną, ale w sumie to prawie to samo co brak wentylacji bo jest bardzo nieskuteczna.

    • @joannanowicka4797
      @joannanowicka4797 11 หลายเดือนก่อน

      no nie koniecznie, mieszkam w Anglii i wilgotność w domu bez osuszacza ok 70% więć chyba nie będe go dodakowo nawilżać. Zresztą problem częśto powszechny w tym klimacie. Wietrzenie owszem w czasie wietrzenia powoduje spadek wilgotności ale po zamknięciu okien znów wilgotność wzrasta.

  • @joannanowicka4797
    @joannanowicka4797 11 หลายเดือนก่อน

    Podejście jesst tunelowe nie globalne. Inżynier tylko rozważa wilgotność w powietrzu i nie uwzględnia zystków ciepła pochodzących od ludzi przebywających w pomieszczeniu. Dodakowo warto by jeszcze zmierzyć poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu i wiedzieć jaki jego poziom powoduje dyskomfort (powyżej 800 ppm). Wietrzenie godzinę dziennie powoduje jednak większą utratę ciepła przy rzeczywistym braku konieczności wymiany tak duzej ilości powietrza. Faktem jest że ogrzewanie w bloku jest zupełnie inne niż w domku jednorodzinnym. W bloku rzeczywiście ludzie bardziej narzekają na suchość powietrza i wtedy takie wietrzenie ma sens żeby podnieść wilgotnośc. Ale gdy są mrozy to już nie koniecznie. Ponieważ ujemna temperatura dodatkowo osusza.

  • @wojtek1479
    @wojtek1479 9 หลายเดือนก่อน +1

    Moment 2:38 "gram" ? Gram na gitarze a 40 albo 30 gramów. Jednostki miar w języku polskim odmieniamy.

  • @ijot128
    @ijot128 10 หลายเดือนก่อน

    Co to znaczy 790 W na dobę?! Waty to moc, na dobę to energia, o co tu chodzi? Ile i czego na dobę trzeba dostarczyć do pomieszczenia?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  10 หลายเดือนก่อน

      790W na godzinę

    • @ijot128
      @ijot128 10 หลายเดือนก่อน

      @@budujzinzynierem Dzięki.

  • @ukaszBrokowski-ww2dd
    @ukaszBrokowski-ww2dd ปีที่แล้ว

    Witam. Mam pytanie. Mieszkanie w bloku na parterze. Jeżeli sąsiad obok nie opala mieszkania bo go nie ma po prostu to czy jest możliwość żeby to był powód wychodzenia wilgoci na ścianie za którą jest nie ogrzewane mieszkanie ?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Zdecydowanie tak!

    • @joannanowicka4797
      @joannanowicka4797 11 หลายเดือนก่อน

      no chyba nie, powietrze na zewnątrz też nie jest ogrzewana i nie ma grzyba na ścianach zewnętrznych. Czasem w mieszaniu czy budynku znajduą się przecież pomieszczenia gdzie mamy 2 lub 3 ściany zewnętrzne i co wtedy? CZy mamy grzyb na ścianach?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  11 หลายเดือนก่อน

      Na ścianie zewnętrznej jest izolacja, oddzielająca przestrzeń ogrzewaną od nieogrzewanej i punkt rosy jest w warstwie styropianu, więc się nie wykrapla na powierzchni i nie ma zagrzybienia. Natomiast jak jest duża różnica temperatur między pomieszczeniami, miedzy którymi nie ma izolacji to wykroplenie jest na powierzchni ściany, lub stropu. A jak temperatura powierzchni jest poniżej 15*C to już są problemy z fizyką budowli.

    • @joannanowicka4797
      @joannanowicka4797 11 หลายเดือนก่อน

      Ale przecież nie wszystie domy są izolowane styropianem czy jakimkolwiek innym izolatorem.

  • @admier777
    @admier777 6 หลายเดือนก่อน

    Chyba wkradł się bląd, kubatura wynosi od 50*2,5=135m3 do 60*2,7=162m3

  • @deexet
    @deexet ปีที่แล้ว +1

    👍👍😀

  • @goodman1127
    @goodman1127 ปีที่แล้ว

    nie gram tylko gramów

  • @Grzegorz-xd3et
    @Grzegorz-xd3et 11 หลายเดือนก่อน

    😟

  • @lukeace347
    @lukeace347 10 หลายเดือนก่อน

    Panie inżynier jak idziesz do sklepu to kupujesz dwa kilogram ziemniaków czy dwa kilogramy? To dlaczego pan mówisz w 2:40 że rodzina wydycha x gram, a nie gramów. Śmiem wątpić w ten tytuł inżynierski jeśli nawet nie umiesz poprawnie odmieniać jednostek. Jednostki chyba ważna rzecz w pracy inżyniera. A może tyle dzisiaj jest wart ten tytuł, że nie trzeba nawet umiec mówić po polsku żeby go zdobyć?

  • @eksx73
    @eksx73 ปีที่แล้ว

    Co to zanczy wietrzyć mieszkanie? uchylić okno od góry czy otworzyć na oścież ?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Znaczy zrobić przeciąg, uchylić wszystkie okna na 20min 3x dziennie, wtedy przez przeciąg wymieni się więcej powietrza, jak otwieramy w jednym pomieszczeniu to lepiej na oścież.

    • @Lukas96
      @Lukas96 ปีที่แล้ว

      ​@@budujzinzynierem to zrobiłoby robotę ale w zimie nie ma szans, nie ma to racji bytu. Za dużo ciepła ucieknie