Jak zwykle swietny test! Jednak zdecydowanie lepszym wyborem jest MiniForum UM780 z Ryzenem 7840HS. Szybszy CPU i GPU. Ciagnie troche mniej pradu niz Intel, jest cichy i temperatura nigdy nie przekracza jakichs 73-75st, moze dlatego ze dali ciekly metal. Jest tez NPU jak juz ktos musi:) No i Oculink - duzo szybsze do zewn. kart niz TB4/USB4. Na Amazonie IT/ES/FR mozna go kupic taniej niz w PL. Sam dalem jakis czas temu 650EUR. Na swoim kanale mam troche testow zuzycia energii w roznych scenariuszach. UM780 moze dzialac nawet na 70W ale nie warto, bo przyrost wydajnosci jest niewielki, a ciagnie duzo wiecej pradu. Osobiscie wrecz zmniejszylem z domyslnych 65W na 45W, utratek wydajnosci niewielki (nadal dobija do 5GHz) ale za to duzo mniej pradu. Zdecydowanie polecam. Chociaz docelowo czekam na wersje z Snapdragonem X Elite, bo ten ARM jest tani i pewnie kitajce cos niedlugo wypuszcza.
dzięki za opis. Z czystej ciekawości masz szansę, by zrobić test fps w minecraft dla obu wersji java i bedrock na obu wersjach zasilania? tj. 65 W i 45 W? To mega ważne dla mnie, szczególnie test z shaderami :D
@@tatageek i5-1235U do tego wrzuciłem kingstone KC3000 i mam szybkość odczytu i zapisu na poziomie 7000mb/s. Na Euro w promce jest ciut wolniejszy i3 12 generacji, ale i tak polecam. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
@@tatageekYT wyciął mój komentarz. i5-1235U i dysk KC3000 7000/7000mb/s. Robi za mój główny komputer. Nie potrzebuję niczego innego. Dałem poniżej 2 tysi ;)
@@tatageek Dodatkowo napomknę, że do mojego DS218+ dołożyłem kartę ASUS USB-C2500 + sterowniki, najtańszy switch z chin 2,5GB + MSI CUBI 2,5GB i to robi robote :) 240MB/s w kopiowaniu i na lapkach z WIFI 6 na AX200 i ASUS AX86 z 2,5GB - kopara opada
Super recka. Zresztą jak i inne - budowa, benchmarki, ciekawostki - czego chcieć więcej :) Osobiście podoba mi się to, co obecnie można zrobić na zintegrowanej grafice. W końcu jakaś realna alternatywa dla kogoś, kto raz na jakiś czas chce zrobić sobie przerwę w patrzeniu na tabelki, wykresy, kod itp. i pyknąć chwilę w ulubiony tytuł :) Podejrzewam, że maszynki z Ryzenem będą w tym względzie trochę bardziej wydajne. Zresztą czekam na Ryzen AI 9 HX 370 w wersji MiniPC - Beelink go właśnie zapowiedział :) Ciekawe jakie będą ceny. To jest pierwszy raz, kiedy rozważam zastąpienie desktopa komputerkiem MiniPC. Czasy grania mam dawno za sobą i raczej czasami odpalę coś starszego i niewymagającego, niż skuszę się na nową grę. Jakiekolwiek rzeczy produkcyjne - jest na to więcej mocy, niż potrzeba. Obsługa 2 i więcej monitorów - też jest. A jak mocno człowiek przyciśnie, to i można rozejrzeć się za MinisForum ze złączem OcuLink, dorzucić docka i jakąkolwiek dużą grafikę. Żyjemy w ciekawych czasach :)
dzięki :) lustrzany model z ryzenem (SER8) będzie wydajniejszy w grach, tak przynajmniej wynika z testów jaki widziałem. dostałem teraz od Beelinka inny model EQR6 - Ryzen 9 6900HX z Radeonem 680M, przy czym to jest ich linia biurowa dlatego ma TDP skręcone do 35W i nie bardzo chce się podnieść. przez to wydajność w grach niższa (generalnie gry zamiast na medium śmigają na niskich detalach), za to cena znacznie niższa bo od 1300 do 1800 zł w zależności od modelu. i faktycznie jak na nowy sprzęt, z wsparciem dla win 11 i zapasem mocy na następnych kilka lat - to jest ciekawa oferta, a na pewno tańsza niż nówki sztuki komputery HP/DELL micro form factor. też zaczynam doceniać małe, ciche, gotowe rozwiązania które sie po prostu kupuje, podłącza i używa. jedyny problem to to nieszczęsne wsparcie gwarancyjne u producenta. przy czym pytałem ich przedstawiciela i twierdzą że pokrywają koszt wysyłki z powrotem i dają sobie 2 tygodnie czasu na ogarnięcie transportu, diagnozy i naprawy/wymiany sprzętu. sprzęt wysyła się do chin, lub do niemiec, decyzje podejmuje support na podstawie wywiadu. z jednej strony nie mam powodu im nie wierzyć, z drugiej strony nie sprawdzałem tego i pozostaje to na razie jako deklaracja.
@@tatageek Dokładnie, wielu ten brak lokalnego supportu odstraszy. W przypadku wdrażania gdzieś w małej/średniej firmie to pozostaje mieć kilka sztuk w zapasie, żeby pracownikowi wymienić kompa od ręki, a potem czekać te 2 tygodnie. Choć to pewnie tylko w przypadku Niemiec, bo nie ma opcji bez drogiej wysyłki, aby Polska-Chiny-naprawa-Polska zrobić w 2 tygodnie. Ale widząc jak miniPC zmieniły się w ostatnich latach i jak duże jest ciśnienie na takie sprzęty, to niedługo będzie się opłacać dużym chińskim producentom robić przyczółek serwisowy w Europie.
Pierwszy raz obejrzałem Twój materiał z testem. Jestem pod wrażeniem :-) A teraz tak z przymróżeniem oka - czułem się troszkę jak moja mama w 1995 roku, gdy była ze mną kupić pierwszego PC. Konfigurowałem mówiąc 468DX/4 100, 4MB, 420 HDD, CL 512 kB a moja mama słuchała jakby JW23 znowu nadawał :-) Miałem teraz podobnie słucjahąc Ciebie :-) Totalnie wypadłem z obiegu jesli chodzi o PC :D Ja pod koniec roku będę miał MacMini M2, 16GB do FinalCuta :D
1) Petarda...! 👍 Cena/jakość jak najbardziej do przyjęcia. 2) To samo pomyślałem o dystrybucji tego sprzętu: nie wszedłbym w taki zakup za granicami kraju - zbyt spore ryzyko. 3) Szkoda że w nowych intelowskich mini komputerach NUC obudowy nie są aluminiowe.
i tak naprawdę to brak jakiegoś oficjalnego przedstawiciela zabija ten sprzęt do zastosowań nazwijmy to produkcyjno/firmowych. pasjonatom to natomiast nie przeszkadza, patrząc na to jakim strumieniem chińskie komputery płyną do polski. natomiast co do jego możliwości - jestem naprawdę porządnie i mile zaskoczony jaka to jest bestia... jeszcze jakiś czas temu jarało mnie to że na RPi4 miałem serwer minecrafta do spokojnej gry, a teraz mogę mieć ich kilka a poza tym inne usługi. intel już NUCów nie robi - oficjalnie ASUS to przejął.
Często można znaleźć na olx, allegro mini PC z porównywalnie wydajnym procesorem Intel Core i5-1240p w świetnej cenie. Sam ostatnio dorwałem sprzęt na tym procesorze, z 2x2.5G kartą sieciową i Thunderbolt 4. 😀
14:42.. Czy iGPU (integra) na tej MoBo współpracuję z "Linux KVM"? Czy MoBo wspiera VT-d, aby móc przekazać iGPU do maszyny wirtualnej czyli tzw. "single gpu passthrough"? Dzięki temu iGPU działa na maszynie wirtualnej bez drugiego GPU.
@@tatageek Pisząc "Linux KVM" mam na myśli wirtualizację typu pierwszego. Zapytałem o "single gpu passthrough", ponieważ nie ma reguły, że zadziała - nawet gdy CPU oraz MoBo wspierają instrukcje VT-d. Wspomniałeś o maszynie wirtualnej z windows na proxmox (jest oparty o dystrybucję Linuksa Debian). Fajnie gdybyś to zweryfikował. Dla przykładu: Posiadam Dell Wyse 5070 (CPU oraz iGPU od Intel). MoBo oraz CPU wspiera instrukcje VT-d. Ustawiłem "single gpu passthrough" na dystrybucji Debian z LibVirt/KVM. Dzięki temu iGPU działało na maszynie wirtualnej bez drugiego GPU.
@@tatageek Zapytaj Google: "proxmox single gpu passthrough" Wbrew pozorom weryfikacja nie jest czasochłonna. Wybacz za zawracanie głowy, ale nerdowska ciekawość nie daje spokoju.
@@tatageek Bot TH-cam "wredna dewotka" bezpodstawnie usuwa komentarze. Pamiętaj, że "single gpu passthrough" zadziała tylko wtedy gdy zablokujesz bezpośrednie korzystanie z iGPU przez kernel. Inaczej mówiąc edytuj "black list" modułów w GRUB. Wybacz za zawracanie głowy, ale nerdowska ciekawość nie daje spokoju.
Przepraszam uprzejmie...czy DaVinci resolve....to odpalę i będzie latać? Drugi temat DualBoot windows plus Linux. Da się w Bios Uefi ustawić? Dzięki serdeczne 🚀
@@zbiromax9228 w ogóle to jestem zwiedziony troche tym że każde narzędzie wykorzystujące AI działa realnie tylko na nvidiach. Chciałem to NPU w procesorze przetestować .... i nie miałem na czym 🤔
@@tatageek to z takich ciekawostek; jednostki do uczenia maszynowego w intelach pojawiło się już w 8 generacji, nazywa się to Intel GNA. Wiem, bo testowałem kiedyś sterowniki do tego a w praktyce "widziałem" w moim chińskim laptopie bodajże na celeronie n4100. W biosie wystarczyło znaleźć i włączyć GNA i Windows automatycznie pobierał sterownik który kiedyś testowałem... ;) powinno być to widoczne w menedżerze urządzeń. Czy cokolwiek kiedykolwiek z tego korzystało? Nie mam pojęcia...
Sugerował bym przeprowadzić testy wydajności ze zmianą ograniczenia mocy na mniejszych wartościach niż maksymalne 65W (chociaż przypuszczam, że producent znalazł ten złoty środek, czyli 54W, względem których przyrost jeszcze jest, ale przepada przez thermal throttling).
Coś w tym jest. Ja akurat lubię firmę Apple, gdyż ich produkty są wysokiej jakości. Niestety, nie zawsze idzie to w parze z funkcjonalnością. Nie da się dołożyć RAM-u ani wymienić dysku, co uważam za słabe rozwiązanie. Myślę, że nikomu nie zależy na tym, aby MacBook był jak najcieńszy. Po co? Szczerze mówiąc, wolałbym grubszego MacBooka, który zapewniałby lepsze odczucia pod względem wytrzymałości, a przy okazji można by dołożyć RAM-u czy wymienić dysk.
@@hollytomlc haha, a ja zrozumiałem mc czyli minecraft i zastanawiam się "ocb" ;) cinebencha puszczam zawsze 4-5 razy, bo zauważyłem że pierwsze wyniki to takie trochę zaniżone się wydają.
Pierwsze pytanie - do czego można wykorzystać taki komputerek? Do gier pełnowymiarowych to się słabo nadaje. Wydajność graficzna nie powala, a powiedzmy sobie szczerze, że do Minecraft'a to wystarczy 10x tańszy komputer, a znów do pracy szkolno-biurowej też nie potrzeba takiego potwora. Jakie przeznaczenie było dopasowane w przynajmniej 90% do jego możliwości i ceny ok 650+ euro?
SER 8 nie mam, ciężko mi się odnieść - wg tego co widziałem w innych testach Ryzen jest trochę wydajniejszy zarówno jeśli chodzi o CPU jak i GPU. za to mam już w drodze Beelinka EQR6 - tylko jeszcze nie wiem z jakim procesorem dostane sztukę do testów - do wyboru są Ryzeny 6600H / 7735HS / 6900HX. słabsze, ale znacznie tańsze, może być ciekawa alternatywa do NUCopodobnych na n305.
Świetny komputerek ale ode mnie bym dodał żebyś nie porównywał poboru w idle z TDP bo to dużo wspólnego nie mam. HP 400/600/800 G4 na intelach 8 generacji i TDP powiedzmy 65W potrafi w idle pobierać 3W co sam w pracy zmierzyłem. Coś tutaj producenty (lub intel, nie znam wyników tego procka w innych komputerach) skopał że aż tyle prądu ciągnie ten komputerek.
zgadzam sie z tą uwagą - ciężko teraz mówić o TDP procesora tym bardziej że da się to jeszcze swobodnie konfigurować. została mi taka procedura, którą uprawiam od najstarszych testowanych terminali i trzymam się jej zeby mieć wspólny mianownik. chociaż zdaję sobie sprawę z tego że ta procedura będzie musiała ewoluować, bo zaraz czekają mnie całkiem świeże procesory w komputerach tiny/mini/micro :) i3-8100T w porównaniu do odpowiedników 6 i 4 gen rozwaliła system.
Kiedyś kupiłem jednego nuka od Beelink. Sprzęt jak sprzęt ale support tego produktu nie istniał. Zero updatów bios, Trzeba było używać jakiś customowych wersji Windows od nich. Koszmar. Nigdy więcej Beelink.
A czemu customowy Windows? Ja Windows od producenta odpalam raz, aby przeprowadzić proces aktywacji i przypisania do mojego konta. Następnie leci format na czysty (albo poobcinany przeze mnie) i w jakimkolwiek języku się podoba. Drivery i inne pierdoły - bez problemu dostępne na stronach producentów danych chipów. I tak nigdy nie polegam na producentach komputerów, ponieważ zwykle wsparcie driverów kończy się z pierwszym wydaniem, chyba że to sprzęt biznesowy. Więc można ogarnąć. Owszem, wymaga to trochę więcej pracy niż "plug and play", ale różnica w cenie pomiędzy "markowymi" sprzętami zdecydowanie to wynagradza.
W skrócie rzecz ujmując jest to test drogiego, fajnego komputerka, którego żaden z nas dwóch (by) nie kupił 😛 Zawsze były różne drogie takie konstrukcje, minis forum pęka w szwach od tego, kiedyś nuc były dostępne od tysiaka do sześciu i jakkolwiek to było fajne to jednak im droższy tym bardziej to niszowy sprzęt. Efektywnie popularność była taka sobie, bo cena sprawia, że trzeba mieć solidny powód do kupna. Tu jest podobnie, fajne, bardzo, ale drogie i tyle :) Ale by nie było narzekania - takie skrzyneczki też są potrzebne. Po nich przyjdą kolejne, podobne, lepsze, te stanieją może trochę. Ja bym takie pieniądze wydał na coś innego i miałoby to więcej rdzeni, pamięci, dałoby więcej zabawy na pewno. W tym budżecie jest dobre kilka laptopów, lepsza stacjonarka, jedynie rozmiar tu jest ciekawy. Komu to więc? :)
Nie przeskoczył, byla okazja pokazania czegoś ciekawego to skorzystałem. Następny film będzie o mini pc topton n100, potem lecą poleasingowe komputery tiny/mini/micro.
dzięki za kolejną fajną recke. Czy ktoś na szybko mógłby polecić jakieś maleństwo które ma 2x NIC (RJ-45 Gbit minimum) i możliwość 2 dysków (nvm + ssd lub 2x ssd lub 2x NVM. obojętna konfiguracja)
z sprzętów które testowałem: odroid H4 plus, topton N100 router. poza tym niektóre klony NUCów mają takie możliwości, ale to już trzeba szukać konkretnego modelu po recenzjach na YT itp.
kurde za taką kasę bym w życiu czegoś takiego nie kupił. ciekawe do jakich ludzi taki sprzęt jest kierowany? do jakiejś pracy średnio to widzę (tylko dwa wyjścia na monitory ciężko pracować np. w excelu), praca grafika też odpada (niska wydajność karty), obróbka filmów podobnie, do grania to totalnie sie nie naddaje - chyba na śmietnikach już można znaleźć wydajniejsze komputery itd.
Monitory można podłączyć trzy - hdmi/dp/usb4. Sam korzystam na co dzień z trzech monitorów i szczerze mówiąc nie znam osobiście nikogo innego kto by tak pracował. za to dwa monitory to popularny standard. to nie jest ani stacja robocza ani komputer pod gry - za to da rade w obu tych zastosowaniach lepiej niż niejeden laptop z marketu czy "komputer gameingowy z allegro za 1000 zł. dla kogo to jest ? dla tych którzy cenią sobie bardziej czas i wygodę mogąc za to zapłacić niż grzebanie się w częściach czy używanych komputerach. ja bym w życiu żadnego maca nie kupił a mimo to rynek je wchłania...
@@tatageek w sumie nie znam nikogo kto by kupił "gotowca" jeśli chodzi o PC i zwykle moi znajomi po 3-4 monitory używają, sam jestem wyjątkiem bo używam jednego - brak miejsca na biurku przez dość duże kolumny głośnikowe jak na zestaw do PC... sam osobiście bym kiedyś kupił maca z ciekawości jakby były tańsze... po szkole mam z nimi złe doświadczenia ale chętnie bym się tym pobawił ale np. telefonu od apple nie kupię :D
O ile się orientuję to od jakiegoś czasu sprzęt nie może używać zewnętrznej obudowy jako radiatora, dlatego prawie nigdzie takiego ,,patentu” już nie uświadczysz.
nie słyszałem o tym szczerze mówiąc, natomiast od jakiegoś tygodnia parzę sobie rękę o wypożyczonego do recenzji Toptona N100 który jest pasywnie chłodzony obudową. a to całkiem nowa maszynka 😉
Też nie słyszałem o tak głupiej regulacji. To teraz pasywnie chłodzonych nowych laptopów można nie szukać, bo jeśli w mini-pc są dostępne rozwiązania jak w Zotac zbox czyli duży radiator w dziurawej obudowie (HP T620 jako starszy przykład) to zrobić laptop który ma radiator w przewiewnej obudowie zamiast obudowy metalowej służącej do chłodzenia prawie nie jest możliwe. Wszędzie muszą być te małe wredne wiatraki z głośnością śmigłowca, (wiem że przesadzam, ale mam traumę po Dell 3551 który nie da się uciszyć nawet w idle). Zostaje nadzieja że technologia AirJet rzeczywiście jest tak dobra jak ją malują, dostanie adopcję wśród producentów a nie wyłącznie jednego i będzie się rozwijać do lepszych wydajności...
@@witalijlewandowski2384 To nie jest głupia regulacja. Bo po dołożeniu termopadu w MacBooku wydajność praktycznie nie wzrastała (kilka %) a temperatura dolnej obudowy aluminiowej robiła się za wysoka żeby trzymać urządzenie długo w rękach, na kolanach itp.
Sznowny Panie . Obejrzałem ten film i mam wrażenie ,że w POlsce są swa równoległe światy komputerowe . Po prawie pół godziny filmu ani słowa o fundamentalnym parametrze każzdego komputera czyli kompatybilności . Prosze sobie wyobrazić ,że my wszyscy używamy komputery do tego aby obsługiwały programy .I to jest istotą komputera a nie system operacyjny czy benchmark . KOmpuyer służy do liczenia . Ja pracuję na komputerach od 30 lat . KOńczyłem instytut Zastosowań technik komputerowych w Toruniu i jak każdego interesuje czy moje programy kupione za ciężkie pieniądze będą chodziły , A tu cisza i ani słowa . Jak Pana słucham to mam wrażenie ,że nigdy w życiu nie używał Pan komputera do niczego oprócz gier . Ja używam komputerów do metod AI a konkretnie SN typu TLRN . I mnie interesuje czy moje programy nie będą miały problemu . A tu cisza jak makiem zasiał . TO o czym jest ten film ???? Pozdrowienia z równoległego świata komputrerowego
Jeżeli komputer nie jest kompatybilny z oprogramowaniem PC to znaczy ,że to bubel . Bo trudno abym wyrzucił programy za 30.000 PLN bo nie wiem czy nie kupiłem bubla ????Jestem przekonany ,że nigdy Pan komputera nie użuywał do żadnego oprogramowania oprócz dzieciecych zabaw .Pozdrawiam
No przeciez tu żadnej logiki nie ma . Po co mi urządzenie ,kótre nie obsługuje programów ,które używam ???To co mam je wyrzucić bo sobie zabawkę kupiłem ??? KOmpatybilnośc to podstawowy parametr . Reszta to zwykłe bajki .Pozdrawiam
owszem, wydajność większa, z drugiej strony ryzen ma mniej fizycznych rdzeni, co może mieć znaczenie jeśli ktoś planuje jakąś konkretniejszą wirtualizację.
@@tatageek Nie neguję. Uśredniona wydajność lepsza. Są zadania w których 7840hs może przegrać. Pozdro :) PS Czekam na realne testy nowych procków Intela. 258V 288V. Z zapowiedzi wynika, że mają miażdżyć nawet Ryzena AI 9 HX 370 przy mniejszym poborze prądu...
*_Wielkie dzięki, że udało mi się dotrwać do końca._*
-Mamo kupimy Maca studio?
-Ale przecież mamy go w domu!
- Mac studio w domu
where wady
Jak zwykle swietny test! Jednak zdecydowanie lepszym wyborem jest MiniForum UM780 z Ryzenem 7840HS. Szybszy CPU i GPU. Ciagnie troche mniej pradu niz Intel, jest cichy i temperatura nigdy nie przekracza jakichs 73-75st, moze dlatego ze dali ciekly metal. Jest tez NPU jak juz ktos musi:) No i Oculink - duzo szybsze do zewn. kart niz TB4/USB4. Na Amazonie IT/ES/FR mozna go kupic taniej niz w PL. Sam dalem jakis czas temu 650EUR. Na swoim kanale mam troche testow zuzycia energii w roznych scenariuszach. UM780 moze dzialac nawet na 70W ale nie warto, bo przyrost wydajnosci jest niewielki, a ciagnie duzo wiecej pradu. Osobiscie wrecz zmniejszylem z domyslnych 65W na 45W, utratek wydajnosci niewielki (nadal dobija do 5GHz) ale za to duzo mniej pradu. Zdecydowanie polecam. Chociaz docelowo czekam na wersje z Snapdragonem X Elite, bo ten ARM jest tani i pewnie kitajce cos niedlugo wypuszcza.
dzięki za opis. Z czystej ciekawości masz szansę, by zrobić test fps w minecraft dla obu wersji java i bedrock na obu wersjach zasilania? tj. 65 W i 45 W? To mega ważne dla mnie, szczególnie test z shaderami :D
Też używam minis forum um780 pro 😛 do tego stacja gpu też od nich z rtx4080 i jest ogień 🔥
@@hyhyhyGG101 git, a chciałoby Ci się porobić testy, o które kogoś innego poprosiłem? :>
@@rypin mogę ale nie mam tych gier , jak każda gra chodzi w 1440p na full detalach ponad 100 klatek
A sorry ja mam um790 pro
Zainwestowałęm w MSI CUBI 12M i jestem bardzo zadowolony. Fajna recka jak zawsze ;)
No patrz, a ja w ogóle nie wiedziałem o jego istnieniu.
Fajnie wygląda, z jakim prockiem go masz?
@@tatageek i5-1235U do tego wrzuciłem kingstone KC3000 i mam szybkość odczytu i zapisu na poziomie 7000mb/s. Na Euro w promce jest ciut wolniejszy i3 12 generacji, ale i tak polecam. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
@@tatageekYT wyciął mój komentarz. i5-1235U i dysk KC3000 7000/7000mb/s. Robi za mój główny komputer. Nie potrzebuję niczego innego. Dałem poniżej 2 tysi ;)
@@tatageek Dodatkowo napomknę, że do mojego DS218+ dołożyłem kartę ASUS USB-C2500 + sterowniki, najtańszy switch z chin 2,5GB + MSI CUBI 2,5GB i to robi robote :) 240MB/s w kopiowaniu i na lapkach z WIFI 6 na AX200 i ASUS AX86 z 2,5GB - kopara opada
@@mario-sz super. I to jest właśnie idealny przykład dobrego doboru narzędzi do wymagań. 👍
I to jest profesjonalna recenzja :D
Super recka. Zresztą jak i inne - budowa, benchmarki, ciekawostki - czego chcieć więcej :) Osobiście podoba mi się to, co obecnie można zrobić na zintegrowanej grafice. W końcu jakaś realna alternatywa dla kogoś, kto raz na jakiś czas chce zrobić sobie przerwę w patrzeniu na tabelki, wykresy, kod itp. i pyknąć chwilę w ulubiony tytuł :) Podejrzewam, że maszynki z Ryzenem będą w tym względzie trochę bardziej wydajne. Zresztą czekam na Ryzen AI 9 HX 370 w wersji MiniPC - Beelink go właśnie zapowiedział :) Ciekawe jakie będą ceny.
To jest pierwszy raz, kiedy rozważam zastąpienie desktopa komputerkiem MiniPC. Czasy grania mam dawno za sobą i raczej czasami odpalę coś starszego i niewymagającego, niż skuszę się na nową grę. Jakiekolwiek rzeczy produkcyjne - jest na to więcej mocy, niż potrzeba. Obsługa 2 i więcej monitorów - też jest. A jak mocno człowiek przyciśnie, to i można rozejrzeć się za MinisForum ze złączem OcuLink, dorzucić docka i jakąkolwiek dużą grafikę. Żyjemy w ciekawych czasach :)
dzięki :)
lustrzany model z ryzenem (SER8) będzie wydajniejszy w grach, tak przynajmniej wynika z testów jaki widziałem.
dostałem teraz od Beelinka inny model EQR6 - Ryzen 9 6900HX z Radeonem 680M, przy czym to jest ich linia biurowa dlatego ma TDP skręcone do 35W i nie bardzo chce się podnieść. przez to wydajność w grach niższa (generalnie gry zamiast na medium śmigają na niskich detalach), za to cena znacznie niższa bo od 1300 do 1800 zł w zależności od modelu.
i faktycznie jak na nowy sprzęt, z wsparciem dla win 11 i zapasem mocy na następnych kilka lat - to jest ciekawa oferta, a na pewno tańsza niż nówki sztuki komputery HP/DELL micro form factor.
też zaczynam doceniać małe, ciche, gotowe rozwiązania które sie po prostu kupuje, podłącza i używa.
jedyny problem to to nieszczęsne wsparcie gwarancyjne u producenta.
przy czym pytałem ich przedstawiciela i twierdzą że pokrywają koszt wysyłki z powrotem i dają sobie 2 tygodnie czasu na ogarnięcie transportu, diagnozy i naprawy/wymiany sprzętu. sprzęt wysyła się do chin, lub do niemiec, decyzje podejmuje support na podstawie wywiadu.
z jednej strony nie mam powodu im nie wierzyć, z drugiej strony nie sprawdzałem tego i pozostaje to na razie jako deklaracja.
@@tatageek Dokładnie, wielu ten brak lokalnego supportu odstraszy. W przypadku wdrażania gdzieś w małej/średniej firmie to pozostaje mieć kilka sztuk w zapasie, żeby pracownikowi wymienić kompa od ręki, a potem czekać te 2 tygodnie. Choć to pewnie tylko w przypadku Niemiec, bo nie ma opcji bez drogiej wysyłki, aby Polska-Chiny-naprawa-Polska zrobić w 2 tygodnie. Ale widząc jak miniPC zmieniły się w ostatnich latach i jak duże jest ciśnienie na takie sprzęty, to niedługo będzie się opłacać dużym chińskim producentom robić przyczółek serwisowy w Europie.
Nie stawiaj spacji przed znakami interpunkcyjnymi
wiem, wiem, ale wykrzykniki z "j" robiły mi przed oczami sieczkę, spacje postawione z premedytacją ;)
A ty nie zapomnij o kropce na końcu zdania…
@@maciejkalinski8839 w sumie - racja xD
@@lockheed_martin kuźwa purysci językowi się znaleźli - jeden lepszy od drugiego :D
@@hienasmietnikowa7795 xD a co? ty wolisz pochrząkiwać i pomrukiwać? ;) (zaimek celowo z małej litery ;))
👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 Wow! Niezła bestia z tego maleństwa! A i film spotkał się z całkiem dużym zainteresowaniem! Trzymam kciuki!
Jak zwykle u Pana pełen profesjonalizm i do tego podany w strawnej formie, bez wodolejstwa za to z humorem
Pierwszy raz obejrzałem Twój materiał z testem. Jestem pod wrażeniem :-)
A teraz tak z przymróżeniem oka - czułem się troszkę jak moja mama w 1995 roku, gdy była ze mną kupić pierwszego PC. Konfigurowałem mówiąc 468DX/4 100, 4MB, 420 HDD, CL 512 kB a moja mama słuchała jakby JW23 znowu nadawał :-) Miałem teraz podobnie słucjahąc Ciebie :-) Totalnie wypadłem z obiegu jesli chodzi o PC :D
Ja pod koniec roku będę miał MacMini M2, 16GB do FinalCuta :D
W 1995 r. taki sprzęt ? Podziwiam, bogata mama :) 4MB i 420 HDD to wtedy był kosmos, procek też TOP... ech I jeszcze Win95 wychodził, to były czasy.
"sold out" - czemu mnie to nie dziwi 😅
Trochę żenada... mając już mało na stanie powinni zamawiać kolejne. Chcą moje pieniądze, czy nie?
Witam. Fajna prezentacja sprzętu. Wypada podobnie jak wersja z AMD Ryzen patrząc wyniki w Cyberpunku 2077, ale chyba wersja AMD rządzi 😎
1) Petarda...! 👍 Cena/jakość jak najbardziej do przyjęcia.
2) To samo pomyślałem o dystrybucji tego sprzętu: nie wszedłbym w taki zakup za granicami kraju - zbyt spore ryzyko.
3) Szkoda że w nowych intelowskich mini komputerach NUC obudowy nie są aluminiowe.
Przeciez Beelink jest normalnie na Amazonie do kupienia :)
i tak naprawdę to brak jakiegoś oficjalnego przedstawiciela zabija ten sprzęt do zastosowań nazwijmy to produkcyjno/firmowych.
pasjonatom to natomiast nie przeszkadza, patrząc na to jakim strumieniem chińskie komputery płyną do polski.
natomiast co do jego możliwości - jestem naprawdę porządnie i mile zaskoczony jaka to jest bestia... jeszcze jakiś czas temu jarało mnie to że na RPi4 miałem serwer minecrafta do spokojnej gry, a teraz mogę mieć ich kilka a poza tym inne usługi.
intel już NUCów nie robi - oficjalnie ASUS to przejął.
8:40..
Przejrzałem opis.
Gdzie video z B.I.O.S.?
już jest: th-cam.com/video/zD1qKnisJcI/w-d-xo.html
Widze ze 4k z yt śmiga. Jestem ciekaw czy ten pc podlaczony pod tv jest w stanie odtworzyc filmy 4k hdr w mkv. Masz mozliwosc sprawdzić?
15:58 Ucieczka z tropiku wiecznie żywa. Hahaha.
To jest nagranie z koncertu z lutego tego roku, udało się w końcu Bilińskiego na żywo posłuchać :)
Często można znaleźć na olx, allegro mini PC z porównywalnie wydajnym procesorem Intel Core i5-1240p w świetnej cenie. Sam ostatnio dorwałem sprzęt na tym procesorze, z 2x2.5G kartą sieciową i Thunderbolt 4. 😀
zgadza się, od jakiegoś czasu pojawia się sporo ciekawych mini komputerów, naprawdę jest w czym wybierać.
14:42..
Czy iGPU (integra) na tej MoBo współpracuję z "Linux KVM"?
Czy MoBo wspiera VT-d, aby móc przekazać iGPU do maszyny wirtualnej czyli tzw. "single gpu passthrough"?
Dzięki temu iGPU działa na maszynie wirtualnej bez drugiego GPU.
VT-d - tak
Linux KVM - nie wiem, nie używałem. jak ci to sprawdzić najszybciej ?
@@tatageek Pisząc "Linux KVM" mam na myśli wirtualizację typu pierwszego.
Zapytałem o "single gpu passthrough", ponieważ nie ma reguły, że zadziała - nawet gdy CPU oraz MoBo wspierają instrukcje VT-d.
Wspomniałeś o maszynie wirtualnej z windows na proxmox (jest oparty o dystrybucję Linuksa Debian).
Fajnie gdybyś to zweryfikował.
Dla przykładu:
Posiadam Dell Wyse 5070 (CPU oraz iGPU od Intel).
MoBo oraz CPU wspiera instrukcje VT-d.
Ustawiłem "single gpu passthrough" na dystrybucji Debian z LibVirt/KVM.
Dzięki temu iGPU działało na maszynie wirtualnej bez drugiego GPU.
@@tatageek Zapytaj Google:
"proxmox single gpu passthrough"
Wbrew pozorom weryfikacja nie jest czasochłonna.
Wybacz za zawracanie głowy, ale nerdowska ciekawość nie daje spokoju.
@@tatageekKonfiguracja proxmox na przykładzie GPU NVIDIA:
th-cam.com/video/iWwdf66JpxE/w-d-xo.html
@@tatageek Bot TH-cam "wredna dewotka" bezpodstawnie usuwa komentarze.
Pamiętaj, że "single gpu passthrough" zadziała tylko wtedy gdy zablokujesz bezpośrednie korzystanie z iGPU przez kernel.
Inaczej mówiąc edytuj "black list" modułów w GRUB.
Wybacz za zawracanie głowy, ale nerdowska ciekawość nie daje spokoju.
Przepraszam uprzejmie...czy DaVinci resolve....to odpalę i będzie latać? Drugi temat DualBoot windows plus Linux. Da się w Bios Uefi ustawić? Dzięki serdeczne 🚀
sprawdzę to, w okolicach weekendu.
@@tatageekdzięki bardzo. Ciekawość bo DVR to zauważyłem róznie bez NVIDIA no i Linux w tle też dla mnie ważne.
@@zbiromax9228 w ogóle to jestem zwiedziony troche tym że każde narzędzie wykorzystujące AI działa realnie tylko na nvidiach.
Chciałem to NPU w procesorze przetestować .... i nie miałem na czym 🤔
@@tatageek NVIDIA może chce liderem być.
@@tatageek to z takich ciekawostek; jednostki do uczenia maszynowego w intelach pojawiło się już w 8 generacji, nazywa się to Intel GNA. Wiem, bo testowałem kiedyś sterowniki do tego a w praktyce "widziałem" w moim chińskim laptopie bodajże na celeronie n4100. W biosie wystarczyło znaleźć i włączyć GNA i Windows automatycznie pobierał sterownik który kiedyś testowałem... ;) powinno być to widoczne w menedżerze urządzeń. Czy cokolwiek kiedykolwiek z tego korzystało? Nie mam pojęcia...
Zabrakło mi testów systemu Batocera i sprawdzenie w grach z PS3, ps2 czy Xbox
I do tego grafika zewnetrzna i elegancko
N100 przyrównać. 5w.
Piękne naszych na ali expres.
Gdzie film z biosa?
Sugerował bym przeprowadzić testy wydajności ze zmianą ograniczenia mocy na mniejszych wartościach niż maksymalne 65W (chociaż przypuszczam, że producent znalazł ten złoty środek, czyli 54W, względem których przyrost jeszcze jest, ale przepada przez thermal throttling).
Od wczoraj mam SER 8... ale ja mieszkam w Toronto (niestety)
Będzie moze test Nasa 2 bay z ryzen 5700U?
chciałbym, rozważam kupno.
ale to jeszcze nie teraz.
A czy gniazda USB A nie są ograniczone do 5 gbps ?
Ojej ! Ojojoj !! O lala !!!
Jestem w szoku jakości wykonania, apple może się od nich uczyć! Super materiał ;)
Apple w ogóle powinien nauczyć się robić dobry sprzęt, bo u nich cała para idzie w... marketing.
Coś w tym jest. Ja akurat lubię firmę Apple, gdyż ich produkty są wysokiej jakości. Niestety, nie zawsze idzie to w parze z funkcjonalnością. Nie da się dołożyć RAM-u ani wymienić dysku, co uważam za słabe rozwiązanie. Myślę, że nikomu nie zależy na tym, aby MacBook był jak najcieńszy. Po co? Szczerze mówiąc, wolałbym grubszego MacBooka, który zapewniałby lepsze odczucia pod względem wytrzymałości, a przy okazji można by dołożyć RAM-u czy wymienić dysk.
Czy da się zainstalować Debiana albo Minta?, jeżeli tak to jak to działa na linuxie.
po którym przebiegu z cb dla mc podajesz wyniki?
ekhm, co to jest cb ?
@@tatageek cinebench :)
@@hollytomlc haha, a ja zrozumiałem mc czyli minecraft i zastanawiam się "ocb" ;)
cinebencha puszczam zawsze 4-5 razy, bo zauważyłem że pierwsze wyniki to takie trochę zaniżone się wydają.
Pierwsze pytanie - do czego można wykorzystać taki komputerek?
Do gier pełnowymiarowych to się słabo nadaje. Wydajność graficzna nie powala, a powiedzmy sobie szczerze, że do Minecraft'a to wystarczy 10x tańszy komputer, a znów do pracy szkolno-biurowej też nie potrzeba takiego potwora.
Jakie przeznaczenie było dopasowane w przynajmniej 90% do jego możliwości i ceny ok 650+ euro?
Chętnie zobaczę porównanie z Ryzen 7 8845HS
SER 8 nie mam, ciężko mi się odnieść - wg tego co widziałem w innych testach Ryzen jest trochę wydajniejszy zarówno jeśli chodzi o CPU jak i GPU.
za to mam już w drodze Beelinka EQR6 - tylko jeszcze nie wiem z jakim procesorem dostane sztukę do testów - do wyboru są Ryzeny 6600H / 7735HS / 6900HX.
słabsze, ale znacznie tańsze, może być ciekawa alternatywa do NUCopodobnych na n305.
HDMI 2.1. Nieźle, w niektórych nowych kartach graficznych próżno szukać HDMI w tej rewizji.
w tej maszynce wszystko jest w najnowszych wersjach,
jakby nie patrzeć to sprzęt na procku który miał premierę pół roku temu
17:32..
Dzisiaj "Triple-A" jest "passé". ;-)
Od niedawna memem jest "Quadruple-A". ;-))
Czy ktoś ma doświadczenie z trwałością takiego mini pudełka? Warto ,czy po roku do kosza?
Doom Eternal ... oj bo przyjdzie ministra Nowacka i będzie próbowała zabrać synów. A test dość oryginalnie zrobiony 🤫
Ciekawe czy można podłączyć zewnętrzna karta graficzna przez thunderbolt?
Wtedy maszynka do grania w wersji mini.
Można. Szkoda że nie mam adaptera thunderbolt-pcie :(
@@tatageek
Może materiał na przyszły odcinek.
Świetny komputerek ale ode mnie bym dodał żebyś nie porównywał poboru w idle z TDP bo to dużo wspólnego nie mam. HP 400/600/800 G4 na intelach 8 generacji i TDP powiedzmy 65W potrafi w idle pobierać 3W co sam w pracy zmierzyłem.
Coś tutaj producenty (lub intel, nie znam wyników tego procka w innych komputerach) skopał że aż tyle prądu ciągnie ten komputerek.
zgadzam sie z tą uwagą - ciężko teraz mówić o TDP procesora tym bardziej że da się to jeszcze swobodnie konfigurować.
została mi taka procedura, którą uprawiam od najstarszych testowanych terminali i trzymam się jej zeby mieć wspólny mianownik.
chociaż zdaję sobie sprawę z tego że ta procedura będzie musiała ewoluować, bo zaraz czekają mnie całkiem świeże procesory w komputerach tiny/mini/micro :)
i3-8100T w porównaniu do odpowiedników 6 i 4 gen rozwaliła system.
Kiedyś kupiłem jednego nuka od Beelink. Sprzęt jak sprzęt ale support tego produktu nie istniał. Zero updatów bios, Trzeba było używać jakiś customowych wersji Windows od nich. Koszmar. Nigdy więcej Beelink.
A czemu customowy Windows? Ja Windows od producenta odpalam raz, aby przeprowadzić proces aktywacji i przypisania do mojego konta. Następnie leci format na czysty (albo poobcinany przeze mnie) i w jakimkolwiek języku się podoba. Drivery i inne pierdoły - bez problemu dostępne na stronach producentów danych chipów. I tak nigdy nie polegam na producentach komputerów, ponieważ zwykle wsparcie driverów kończy się z pierwszym wydaniem, chyba że to sprzęt biznesowy. Więc można ogarnąć. Owszem, wymaga to trochę więcej pracy niż "plug and play", ale różnica w cenie pomiędzy "markowymi" sprzętami zdecydowanie to wynagradza.
prawie 3kzł.... to chyba nadmiar ale za 10 lat bedzie fajny na serwer za 200zł
Myślę że z jakimś mocniejszym eGPU możnaby było jeszcze bardziej komfortowo pograć na tym zacnym mini PC
I za te 3k gwarancja do bramy?
zawsze można ubezpieczyć ^^
Apple M3 i pozamiatane.
Intel i Amd już dawo jest w tyle.
Pozdrawiam
tylko te ceny jabłek....
"Intel i Amd już dawo jest w tyle."
:D :D chyba w cenach są w tyle. Mac mini tylko z 24GB RAM i 1 TB SSD to koszt 8200 zł. XD
Fajne, ale drogie. Fajnie, że dostałeś to na własność
W skrócie rzecz ujmując jest to test drogiego, fajnego komputerka, którego żaden z nas dwóch (by) nie kupił 😛
Zawsze były różne drogie takie konstrukcje, minis forum pęka w szwach od tego, kiedyś nuc były dostępne od tysiaka do sześciu i jakkolwiek to było fajne to jednak im droższy tym bardziej to niszowy sprzęt. Efektywnie popularność była taka sobie, bo cena sprawia, że trzeba mieć solidny powód do kupna.
Tu jest podobnie, fajne, bardzo, ale drogie i tyle :)
Ale by nie było narzekania - takie skrzyneczki też są potrzebne. Po nich przyjdą kolejne, podobne, lepsze, te stanieją może trochę.
Ja bym takie pieniądze wydał na coś innego i miałoby to więcej rdzeni, pamięci, dałoby więcej zabawy na pewno. W tym budżecie jest dobre kilka laptopów, lepsza stacjonarka, jedynie rozmiar tu jest ciekawy. Komu to więc? :)
Jak wypada z mac mini m2
nie mam maca mini do porównania, ale zakładam że znacznie gorzej.
Przeskoczył do wyższej klasy cenowej... lipa. Liczę na test tańszych rozwiązań.
Nie przeskoczył, byla okazja pokazania czegoś ciekawego to skorzystałem.
Następny film będzie o mini pc topton n100, potem lecą poleasingowe komputery tiny/mini/micro.
@@tatageek no i sweet.
Mac Mini ?
z daleka i pod słońce - tak 😉
dobry serwer do małego biura
jeśli chodzi o parametry i wydajność - spokojnie da rade, można by ponarzekać na brak pamięci ECC, ale poza tym - sztos.
przyszłość to RISC-V
dzięki za kolejną fajną recke.
Czy ktoś na szybko mógłby polecić jakieś maleństwo które ma 2x NIC (RJ-45 Gbit minimum) i możliwość 2 dysków (nvm + ssd lub 2x ssd lub 2x NVM. obojętna konfiguracja)
z sprzętów które testowałem: odroid H4 plus, topton N100 router.
poza tym niektóre klony NUCów mają takie możliwości, ale to już trzeba szukać konkretnego modelu po recenzjach na YT itp.
🙋
😁
kurde za taką kasę bym w życiu czegoś takiego nie kupił. ciekawe do jakich ludzi taki sprzęt jest kierowany? do jakiejś pracy średnio to widzę (tylko dwa wyjścia na monitory ciężko pracować np. w excelu), praca grafika też odpada (niska wydajność karty), obróbka filmów podobnie, do grania to totalnie sie nie naddaje - chyba na śmietnikach już można znaleźć wydajniejsze komputery itd.
Monitory można podłączyć trzy - hdmi/dp/usb4. Sam korzystam na co dzień z trzech monitorów i szczerze mówiąc nie znam osobiście nikogo innego kto by tak pracował. za to dwa monitory to popularny standard.
to nie jest ani stacja robocza ani komputer pod gry - za to da rade w obu tych zastosowaniach lepiej niż niejeden laptop z marketu czy "komputer gameingowy z allegro za 1000 zł.
dla kogo to jest ? dla tych którzy cenią sobie bardziej czas i wygodę mogąc za to zapłacić niż grzebanie się w częściach czy używanych komputerach.
ja bym w życiu żadnego maca nie kupił a mimo to rynek je wchłania...
@@tatageek Jakie modele wspomnianych monitorów?
Czy są energooszczędne?
@@tatageek w sumie nie znam nikogo kto by kupił "gotowca" jeśli chodzi o PC i zwykle moi znajomi po 3-4 monitory używają, sam jestem wyjątkiem bo używam jednego - brak miejsca na biurku przez dość duże kolumny głośnikowe jak na zestaw do PC...
sam osobiście bym kiedyś kupił maca z ciekawości jakby były tańsze... po szkole mam z nimi złe doświadczenia ale chętnie bym się tym pobawił ale np. telefonu od apple nie kupię :D
Poprosimy o Minis Forum MS-01 :)
nieeee, to już za drogie zabawki.
zaraz i tak wracam do poleasignowych komputerów.
@@tatageek hmm wersja na i5 12gen jest z ramem i dyskiem w podobnych pieniądzach do tego beelinka. Barebone znacznie tańszy.
świetny sprzęt lecz dla mnie osobiście dyskwalifikuje go cena - za tyle można normalnego PC złożyć lub laptopa.
za parę tygodni pokażę wam Beelinka EQR6 - znacznie tańszy mini PC z Ryzenami 6600H / 7735HS / 6900HX :)
"przyszłość jest dziś"??? co to za zespół poetów tłumaczył?!
O ile się orientuję to od jakiegoś czasu sprzęt nie może używać zewnętrznej obudowy jako radiatora, dlatego prawie nigdzie takiego ,,patentu” już nie uświadczysz.
nie słyszałem o tym szczerze mówiąc, natomiast od jakiegoś tygodnia parzę sobie rękę o wypożyczonego do recenzji Toptona N100 który jest pasywnie chłodzony obudową.
a to całkiem nowa maszynka 😉
@@tatageek Chińczycy chyba mają te limity gdzieś :)
@@Adam130694 Linus w LTT coś mówił na ten temat przy modyfikacjach macbooka air thermopadem do obudowy żeby go schłodzić bardziej :)
Też nie słyszałem o tak głupiej regulacji. To teraz pasywnie chłodzonych nowych laptopów można nie szukać, bo jeśli w mini-pc są dostępne rozwiązania jak w Zotac zbox czyli duży radiator w dziurawej obudowie (HP T620 jako starszy przykład) to zrobić laptop który ma radiator w przewiewnej obudowie zamiast obudowy metalowej służącej do chłodzenia prawie nie jest możliwe. Wszędzie muszą być te małe wredne wiatraki z głośnością śmigłowca, (wiem że przesadzam, ale mam traumę po Dell 3551 który nie da się uciszyć nawet w idle). Zostaje nadzieja że technologia AirJet rzeczywiście jest tak dobra jak ją malują, dostanie adopcję wśród producentów a nie wyłącznie jednego i będzie się rozwijać do lepszych wydajności...
@@witalijlewandowski2384 To nie jest głupia regulacja. Bo po dołożeniu termopadu w MacBooku wydajność praktycznie nie wzrastała (kilka %) a temperatura dolnej obudowy aluminiowej robiła się za wysoka żeby trzymać urządzenie długo w rękach, na kolanach itp.
w single core nie robi roboty
mów chłopie CE-MOS po polskiemu - tak jak sie od lat mówiło - a nie zadne C-MOS ani SI-MOS... po prostu brzmi to sztucznie.
Tylko nie NUK.
e kuzwa, wypasik i l;adnie wyglada, po podlaczeniu zewnetrznej grafy mozna nawet grac.
Sznowny Panie . Obejrzałem ten film i mam wrażenie ,że w POlsce są swa równoległe światy komputerowe . Po prawie pół godziny filmu ani słowa o fundamentalnym parametrze każzdego komputera czyli kompatybilności . Prosze sobie wyobrazić ,że my wszyscy używamy komputery do tego aby obsługiwały programy .I to jest istotą komputera a nie system operacyjny czy benchmark . KOmpuyer służy do liczenia . Ja pracuję na komputerach od 30 lat . KOńczyłem instytut Zastosowań technik komputerowych w Toruniu i jak każdego interesuje czy moje programy kupione za ciężkie pieniądze będą chodziły , A tu cisza i ani słowa . Jak Pana słucham to mam wrażenie ,że nigdy w życiu nie używał Pan komputera do niczego oprócz gier . Ja używam komputerów do metod AI a konkretnie SN typu TLRN . I mnie interesuje czy moje programy nie będą miały problemu . A tu cisza jak makiem zasiał . TO o czym jest ten film ???? Pozdrowienia z równoległego świata komputrerowego
Jeżeli komputer nie jest kompatybilny z oprogramowaniem PC to znaczy ,że to bubel . Bo trudno abym wyrzucił programy za 30.000 PLN bo nie wiem czy nie kupiłem bubla ????Jestem przekonany ,że nigdy Pan komputera nie użuywał do żadnego oprogramowania oprócz dzieciecych zabaw .Pozdrawiam
No przeciez tu żadnej logiki nie ma . Po co mi urządzenie ,kótre nie obsługuje programów ,które używam ???To co mam je wyrzucić bo sobie zabawkę kupiłem ??? KOmpatybilnośc to podstawowy parametr . Reszta to zwykłe bajki .Pozdrawiam
Beelink SER7 7840hs + 780M = wydajność 30% większa...
owszem, wydajność większa,
z drugiej strony ryzen ma mniej fizycznych rdzeni, co może mieć znaczenie jeśli ktoś planuje jakąś konkretniejszą wirtualizację.
@@tatageek Nie neguję. Uśredniona wydajność lepsza. Są zadania w których 7840hs może przegrać. Pozdro :) PS Czekam na realne testy nowych procków Intela. 258V 288V. Z zapowiedzi wynika, że mają miażdżyć nawet Ryzena AI 9 HX 370 przy mniejszym poborze prądu...
Nie za tą cenę 😂😂😂