Brakuje mi jedynie tam 2x 2.5Gb NIC i kolejny projekt do homelabu to były by trzy takie Beelinki w clustrze Proxmoxa z Cephem. Anyway, szacun straszny za to jak i w jakim kierunku rozwija się Twój kanał. Nie będzie chyba przesadą jeśli powiem ze tata.geek. aktualnie to jedyny polski kanał który merytoryką ale też jakością oprawy audio wizualnej dorównuje takim zachodnim twórcom jak HardwareHeaven, Wolfgang Channel, Techno Tim, Raid Owl i podobni. Zabawne że mamy w Polsce kanały technologiczne powered by Komputronik/Morele z setkami tysiącami wyświetleń, które do pięt nie dorastają do Twojego poziomu jeśli chodzi o prozaiczną metodologie testów i merytorykę całego tematu. Cheers!
Jestem na etapie wyboru nowego sprzętu pod wirtualizację i zamiany mojego stareńkiego Lenovo M710q USFF z i7 6700T na cos nowszego. Ten Beelink wydaje sie być niezłym kompromisem cena/wydajność/zużycie energii. No i ma wbudowany zasilacz!
w tej chwili mam na warsztacie GMKtec M7 - który jest jeszcze lepszą opcją - a nie jest jakoś szczególnie droższy (kadłubek za ~1250zł z wysyłką z europy czyli bez dodatkowych kosztów, ram i dysk można dołożyć wg uznania). ma za to możliwość sterowania mocą procesora przez power limity oraz sieciówki na intelu 2.5gbps. test pojawi się lada moment.
Zapewne zablokowanie TDP procesora do 35 W wiąże się również z decyzją o umieszczeniu zasilacza o określonej mocy wewnątrz obudowy. Konieczność zapewnienia zasilania dla wszystkich komponentów i peryferiów na USB (w wyższym standardzie 3.2 Gen 2) i zmieszczenie się w budżecie 85 W wymusiła decyzję stałej blokadzie mocy CPU.
Apropos idealnego homelabu, to zastanawiam się nad AOOSTAR WTR Pro w wersji z Ryzenem 7 5825U. Dobry procek, cztery zatoki na dyski, dwa M.2 (4 linie PCIe każdy). Dodatkową zaletą może być M.2 key E z linia PCIe. Można tam wsadzić przejściówką na M.2 key B/N i wsadzić tam jakiś mały dysk na system. Z wad słabe oryginalne chłodzenie. Cena wersjzi z Ryzenem i 32gb ramy to koło 2500 PLN. A jak się chce tylko dwa dyski, to można popatrzeć na AOOSTAR R3 Pro (Ryzen 7 5700U) za około 1800 PLN. Notabene oba mają tą samą płytę główną i porty.
bardzo fajny jest Minisforum MS-A1 za 1200 zeta bez cpu/mem/ssd - mozna wrzucic zwyklego ryzena na am5 i przydusic TDP do np 35W, np takiego 7900 65W - i mamy 24 watki. Ram do 96GB, 4x NVME, Dual 2.5GB LAN.
fajnie wygląda ten AOOSTAR WTR PRO - trochę inna półka sprzętu bo to już stricte pod NAS, zdecydowanie lepszy konkurent Odroida H4 Ultra. jakiegoś Minisforum chętnie kiedyś przygarnę do testów - ale z tego co widzę to cenowo wychodzą najdrożej,
@@tatageek Pod tylko NAS to brał bym wersję z N100. Na wersji z Ryzenem planuję Proxmoxa, i OpenMediaVault w VMce. Teraz mam OMV bare-metal a dockery uruchamiam w OMV, co działa, ale nie jest najwygodniejsze.
@@LenovoV-ku4bb można użyć zasilacza do Pi4 (lub zamiennika) z ograniczeniami w zasilaniu urządzeń przez usb. być może są też już zamienniki oryginalnego zasilacza - tego szczerze mówiąc nie wiem.
Mimo wszystko wolałby zewnętrzny zasilacz usb-c ( tylko zasilanie bez danych) albo zwykły 19V ze standardową wtyczką 5,5. Czy w biosie da się ustawić wielkość vram? czy 4GB jest na sztywno?
Zastanawiałem się nad jakimś dobrym serwerem domowym, i to wyglada super, no ale gdzie tu podlaczysz dyski po SATA do zastosowania jako NAS? (no i jeszcze trzeba do nich zewnetrzna obudowę) Zastanawiałem się najpierw nad czymś z N100, np. N100DC-ITX od ASRocka, później nad Odroidem H4+, a teraz podoba mi się Ayoostar WTR PRO (najnowszy film od Hardware Haven). Najlepsze to by było coś w okolicach 1000-1500 zł, co by podziałało jako maszyna do Proxmoxa - TrueNAS z kilkoma dyskami na SATA, może jakiś serwer MC, wiele serwisów homelabowych i VMka z Linuxem i Windowsem, które mógłbym sobie zdalnie włączyć i używać z każdego miejsca na świecie. Aktualnie mój homelab to po prostu Raspberry Pi 4 8GB, które sobie radzi, ale bardzo brakuje mi Proxmoxa i NASa (mimo że mam jakiś tam laptopowy HDD podłączony po adapterze USB-SATA, ale nic nie pobije RAIDa)... A tak wgl to u mnie w domu o przekroczeniu 1Gbps w sieci lokalnej nie ma mowy, więc nie ma sensu wydawać kasy na 2.5Gbps... Tym bardziej że moje łącze internetowe to LTE w zakresie od 1Mbps do 300Mbps, w zależności jakie jest obciążenie i potężnymi pingami - tak to jest jak się mieszna na wiosce...
Ja mam wybebeszony ml310e i wsadzony gigabyte mc12-le0 z ryzen 3600pro 32 gb ecc najtańszy kontroler sas hba dyski 4x sas i 2x nvme. Proxmox działa jak dziki. O tych małych govvnach to lepiej zapomnij, już to przerabiałem.
ten komputer na NAS się nie nadaje, raczej na jakąś wirtualizację - dwa dyski nvme to mało a do tego dość kosztownie może wyjść. są dedykowane minipc z 2/4 kieszeniami na dyski hdd - takie jak wspomniany aoostar - lepiej się nadadzą do takiego zastosowania.
no bardzo ciekawe a tak wogóle korzystam z raspberry pi 3b przez 2 tygodnie i działa bardzo sprawnie niestety zauważyłem że taniej mogłem kupić rpi4b 1 gb ale i tak jest dobrze
@@tatageek no np. widziałem używke rpi 4b 1 gb ram za 125zł na olx ja dostałem na urodziny nówkę trójkę ale później odkryłem żeteż nówka rpi 4b 1gb kosztuje mniej
Mogli dać usb c zamiast wbudowanego zasilacza jak mają to chromebooki, dzięki temu można podłączyć fajny zasilacz albo powerbank i używać go poza domem na wyjeździe wraz z monitorem przenośnym.
planowany był jako desktop do biura, ale w sumie pozbycie się kostki zasilacza trochę zwiększa mobilność. ja osobiście jestem przeciwnikiem usb-c jako zasilania - zwłaszcza w laptopach, łatwo to złącze uszkodzić, co chwila wtyczka wylatuje. klasyczne beczki są mimo wszystko bardziej praktyczne.
@@tatageek Ogólnie od roku czasu używam kabli magnetycznych z transferem które mają komplet pinów. Takie coś nabyłem na Ali. Sprawdza się przy mocy 120W bez problemu, używam taki w laptopie, więc nie uszkodzi się tak szybko portu. Ale dzięki za odpowiedź :)
Ej no to komputer jaki szukam do pracy, dwa porty LAN to mus do maszyn CNC :) o dziwo nie jest tak strasznie drogi. Genialne że zasilacz jest w środku.
18:45 dlaczego stawiasz to na VM'kach a nie kontenerach, po to by go spocić? czy jest jakiś sens używania VM'ek na linux'ie pod np. serwery minecraft zamiast kontenera?
tak, chodzi o to żeby trochę bardziej go dociążyć do testów. kontenery to gotowe przez kogoś przygotowane "aplikacje", czasami nie ma tego kontenera którego szukamy, a czasami coś może nie pasować. w vm'ce można sobie wszystko poukładać po swojemu, łącząc kilka usług kosztem narzutu obciążenia procesora na obsługę całego wirtualnego systemu. do szybkiego stawiania pojedynczych usług zazwyczaj kontenery są wygodniejsze.
@@tatageek ok, zastanawiałem się tylko czy jest jakiś bardziej konkretny powód używania wirtualnych maszyn zamiast kontenerów, bo sam mam serwer z ProxMox'em i ponad dwudziestoma kontenerami, więc dobrze było by wiedzieć gdyby był jakiś większy "problem" z kontenerami i lepsze były by w tym VM'ki
Istnieją jeszcze pewne sprzęty które mógłbyś dodać do zestawienia. Mianowicie coraz bardziej popularne handheldy ;) Jeśli jakoś Ci taki wpadnie w rękę to podejrzewam że odcinek byłby bardzo ciekawy :P
mówimy o gadżetach typu ROG Ally i podobne ? fajne, ale trochę drogie zabawki, szczerze mówiąc nie spodziewam się ich testów, bo trochę za drogie żeby samemu je kupować, a z drugiej strony, mimo wszystko nie chciałbym skończyć z w pełni sponsorowanym contentem. nie każdy daje sprzęt i wymaga *tylko* żeby cokolwiek nagrać - sporo firm wprost pisze że oczekuje laurki :/
@@tatageek wiem, zdaję, sobie sprawę. Sam gdyby mnie było stać na taki sprzęt to bym podesłał Ci do testów. Są różne modele wspierania kanałów. Kuba Klawiter próbował rozpowszechnić to żeby być sponsorowanym przez kogoś innego niż producent sprzętu. Np przez sklep (któremu obojętnie co sprzeda ważne żeby sprzedał) albo kogoś jeszcze innego. TH-camrzy korzystają z Cyrulików, Wafle Grześki, czy inne firmy nie związane z tech. Niestety nie zawsze się tak da.
@@tatageek Kojarzę również że techlipton i black stworzyli studio i coś wspominali o wspieraniu mniejszych twórców. Wiadomo czasu jest mało ale możesz się z nimi skontaktować to może by się coś udało.
Myślę o jakimś fajnym modelu biznesowym, takim żeby kanał dawal komuś korzyść jednocześnie nie ograniczając możliwości twórczych. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)
widzę że GMKtec ma kilak fajnych modeli - wyposażonych w podobne procesory i z dwoma interfejsami 2.5gbps. właśnie dziś zamówiłem GMKtec Nucbox M7, za parę tygodni można spodziewać się recenzji - będzie to dobry model do porównania z beelinkami EQR6 i SEi14
Super sprzęcik, gdyby nie mój M920 Tiny to bym się mocno zastanowił nad EQR6, sam fakt posiadania 16 wątkowego procka pod proxmoxem w tak małym pudełku łechta moje ego :D A zużycie energii jest na prawdę akceptowalne, nawet przy dzisiejszych cenach energii. PS: KIEDY POKAŻESZ W KOŃCU SWOJEGO LABA?! 😁
jestem tym komputerem bardzo pozytywnie zaskoczony, zarówno wydajnością jak i ceną :) homelab się ujawni jak go w końcu jakoś normalnie ogarnę, bo cóż - to wciąż plac budowy.... już dziesiąty rok 🤣
Ciekawy sprzęt, jednak obawiam się o chłodzenie przy np renderze filmu. Pokazane były przebitki z timline w fhd a co z 4k? Obawiam się że może być nieużywalne . Było to testowane?
właśnie wyrenderowałem 6 minutowy film 4k 60fps, Davinci Resolve, dwie warstwy, górna z jakimiś wybuchami dodawana do dolnej, pliki źródłowe mp4/mov, niektóre kolorowane, do tego muzyczka w tle. renderowało się to niecałe 9 minut, maks temperatura 82.6C, w trakcie renderingu skakała 77-82 w zależności czy więcej pracował cpu czy gpu.
@@ttommy1970 właśnie sprawdziłem - h265 jeszcze lepiej. ten sam 6 minutowy film z tymi samymi efektami wyrenderował się szybciej bo w 6 minut, całość roboty zrobiła karta graficzna, zużycie procesora w granicach 10% max. max temperatura 63 C. jeszcze jako ciekawostka - plik wyrenderowany w h264 miał 10.3GB, h265 ma tylko 1,4GB 🙂
@@tatageek to żadna ciekawostka tylko oczywistość, H265 jest wydajny. No i zagadkę mam bo szukam w miarę taniej opcji mini PC do podpięcia pod monitor, który będzie dobrze na timelinie współpracował przy montażu.
on się od standardowego Ryzena 9 6900HX różni na niekorzyść bo jest duszony do 35W. przy standardowych ustawieniach z tego co widzę to 9 8945HS jest o 20-30% szybsza od 9 6900HX patrząc na geekbencha 5/6
@@tatageekodpowiedź z googla: Ponieważ Twoja przesyłka będzie spoza UE, możesz zostać obciążony podatkiem VAT lub akcyzą . Będziesz musiał również zapłacić cło za prezenty lub inne towary z Chin, jeśli ich wartość przekracza określoną wartość. Musisz znać taryfę lub kod HS, aby obliczyć dokładną stawkę należną.
Sprzęcik fajny, ale w tych pieniądzach, mając na względzie homelab, to brakuje mi LANu Intela, najlepiej min. 2.5GbE. Brak możliwości kupienia go bez RAMu i dysku też jest kiepski, szczególnie że producent daje "tylko" 24GB w maksymalnej konfiguracji. Poza tym może to być ciekawa maszynka, jeżeli ktoś nie potrzebuje dodać kilku HDD do NASa, a jednocześnie jest w stanie pomęczyć się odrobinę ze sterownikami do chipów Realtek'a pod Linuxem, gdzie jest różnie w zależności od distro. Sam film natomiast jak zawsze na wysokim poziomie - jest wszystko, co w takich testach potrzebne :)
ta wersja z 24gb ramu i dyskiem 1tb to pod zastosowania biurowe. myślę że najrozsądniej byłoby brać wersje minimum ram/dysk bo to i tak w pierwszej kolejności do wymiany na większe często idzie. a w ogóle to ja po raz pierwszy widzę kości 12gb 🤯
@@tatageek No właśnie biorąc sprzęt pod homelab, to potrzeba wymiany komponentów mija się z celem - szkoda kasy umoczonej w tych częściach. Lepiej od razu kupić coś właściwego. Pod biuro/media server/miniPC do lekkiego gamingu świetnie się nadaje.
Witam. Jako że przerabiał Pan już dużo cienkich klientów, poszukuję takiego ale że złączem PCI (nie mylić PCIE). Czy mógłby Pan napisać w komentarzu, który z tych wszystkich posiada takie złącze? Pozdrawiam.
Żaden z tych które miałem w rękach. Być może jakieś starsze modele będą miały PCI, ale szanse nikłe. Polecam serwis parkytowers, jest tam bardzo duża baza wiedzy na temat cienkich klientów, może tam idą się coś znaleźć. (Wystarczy wyszukać w Google frazę "parkytowers thin clients", to będzie pierwszy wynik)
Szkoda że nie ma opcji zakupu wersji barebone, przynajmniej bezpośrednio u Beelinka, i tak jak ktoś wspomniał 2.5Gb NICow. Ale z tym drugim mankamentem można sobie poradzić przelotkami na USB. Mam takie rozwiązanie w swoim homelabie i śmiga bez zarzutu, jednak dochodzi tu dodatkowa kabelkologia.
linux na tym zadziala czy problem ze sterownikami jakichs podzespolow bedzie? Te procki daja rade gdy wiele aplikacji jest wlaczonych a przegladarka ma kilanascie kart otwartych, czy zaczyna mulic?
wifi działa (trzeba pamiętać żeby wyłączyć fast-boot w windowsie jeśli jest naprzemiennie używany z linuxem), bluetooth działa, obie sieciówki działają, grafika też, nie widzę problemów - sprawdzane pod ubuntu mate. przeglądanie internetu przy 10 zakładach (wszystkie te onety i wp z reklamami, muzyka z yt w tle) działa zupełnie normalnie.
Jak ktoś planuje wszędzie ze sobą wozić to taki wbudowany zasilacz wygodny, bo tylko kabelek "ósemkę" do torby trzeba wrzucić. Normalnie wolałbym mieć zewnętrzny, prosty jak od HP na dużą wtyczkę (jak padnie to tego masa, a wtyk dobrze trzyma), wożąc do biura i z powrotem bym sobie kostkę za 40pln dokupił i trzymał po jednej na miejscu w gotowości do podłączenia
Jako kompletny laik proszę o krótką poradę. Jaka jest podstawowa różnica przeznaczenia między Beelink EQR6 a Beelink SE ?? Chcę kupić, ale jako laik, poza ceną nie widzę róznicy. Z góry dziekuję za pomoc.
różnica jest następująca: SE (i/R) to komputery średniej półki, w metalowych obudowach, z lepszym wyborem interfejsów i gadżetami typu filtr przeciwkurzowy. EQ (i/R) to seria ekonomiczna z pewnymi oszczędnościami - czyli obudowa z tworzywa sztucznego, brak filtra, mniejsza ilość pamięci RAM czy inne ograniczenia. do kompletu - jest jeszcze seria GT (i/R) czyli ta najbardziej wypasiona - przede wszystkim konfiguracyjnie czyli procesor. i/R to oczywiście Intel/AMD Ryzen
M.2 dla WiFi jest tak szczelnie obłożona radiatorami dysków że taśmy z gniazdem raczej nie ma jak wyprowadzić. Chyba pozostaje tylko interfejs na usb. Mam taki i działa całkiem nieźle. Mogę nagrać mały film z testem iperf dla EQR6 + 2.5gpbs na usb 3.
@@tatageek myślałem bardziej o wykorzystaniu slotu na drugi dysk nvme i tam wrzucenie tego adaptera Mając 2.5 gbps mozna juz pobawic sie w zewnętrzny storage i podlaczenie go przez iscsi
Wysyłka z Chin, opłaty celno-skarbowe mogą się pojawić. Z własnych doświadczeń zakupowych (sklepy online z Chin/Korei pld/Australii/USA) - cło zawsze płaciłem, vatu nigdy. Przy czym wypełniałem deklarację że jest to zakup na użytek wlasny/prywatny. Nie wiem jak wygląda sprawa z wystawianiem oraz respektowaniem przez polski US faktur z Chin, ale mam przypuszczenia graniczace z pewnością że zakup na fakture na pewno spowoduje naliczenie vatu.
Pomóżcie proszę w dobrze terminala, mini kompa do obliczeń rozszerzonych. Chciałbym uruchomić na nim bionc pod jakąś lekką dystrybucją linuxa. Kasa do 500 zł. 4 rdzenie. Małe zużycie prądu. Obliczenia 24/7. Z góry dzięki za podpowiedź.
W takim budżecie jeśli ma być 4 rdzeniowe i oszczędne to raczej jakieś minipc z N100. W miarę to wydajne, w bezczynności bierze ~7W, pod pełnym obciążeniem jakieś 20W. Noni jest to w miarę nowoczesny procesor. Na Ali znajdziesz nowe komputerki w tym budżecie, nawet z dyskiem i ramem. Przykładem może być GMKtec Nucbox G3, który jest osiągalny w takiej kwocie a który recenzowałem jakiś czas temu (polecam film)
Kupując na ich stronie trzeba się liczyć z cłem i vatem. Ale jest inne rozwiązanie - ten model jest dostępny na aliexpress z wysyłką z Europy i wtedy nie ma ani vatu ani cła i to jest pewne bo tak właśnie tydzień temu kupiłem gmktec m7. Są wersję z ram+ssd ale są także kadłubki bez ramu i dysku. Warte rozważenia (ja swojego gmktec kupowałem w "Diana eu store")
@@tatageek Albo na niemieckim Amazonie za kapkę drożej. Ale, ale... Czy możesz cokolwiek wstępnie zdradzić odnośnie tego gmktec-a? Czy zanosi się na lepszą propozycję niż Beelink (proxmox a na nim HA i coś tam może jeszcze). Już nawet prawie kupowałem Beelinka, ale zburzyłeś moją decyzję tym gmktekiem w jednym z komentarzy i teraz znowu :-)
@@koralfx GMKTec M7 odebrałem niedawno i jeszcze nie zdążyłem się dokładnie nim zająć, ale wygląda na to że będzie wydajniejszy, bo pozwala na zmiany limitów mocy od 35W do 70W. maksymalnie można do niego włożyć 96GB ramu ddr5, ma dwa sloty M.2 na dyski ale tutaj nie mam pewności co do maksymalnej pojemności dysków bo z tego co podaje producent to jest po 2TB max na slot. wg mnie powinno być więcej, ale nie mam tego jak sprawdzić, bo największy dysk NVMe jaki mam to właśnie 2TB. dwie sieciówki 2.5GBps (intel) to duży plus, zresztą dlatego wybrałem M7 a nie M6, który jest tańszy ale w M6 użyli Realteka. M7 ma wyprowadzony port Oculink - to też jest coś na ten moment ponad standard. Za to dwa wentylatory powodują że jest głośniejszy niż oba Beelinki jakie testowałem. GMKTec M7 wydaje sie być bardzo fajnym kandydatem na homelab, wygląda na to że lepszym niż EQR6. Ale konkrety - jak dokładnie wszystko sprawdzę - będą w filmie. Zaspoileruję jeszcze że leci do mnie odświeżony Beelink SER8 z Ryzenem 8745HS, bez jednostki NPU, za to prawie 600zł tańszy niż ten zaprezentowany pół roku temu, który wydaje się być jeszcze lepszym komputerem w mniej więcej tym samym zakresie cenowym.
Ładne i cholernie wydajne maleństwo. Wciąż nie mogę wyjść z podziwu nad tym, jak udało im się upchnąć wyśrubowane parametry w takiej malutkiej obudowie. 8 rdzeni, do 24GB RAM i do 8TB SSD? Robi wrażenie. Czy pójdzie na tym Doom? Całkiem znośnie! Brałabym na LAN party. Ciekawe, jak to się sprawdzi z zewn. GPU. Wyjdzie w graniu... Gwintowane wstawki w obudowie - Dave Jones lubi to :)
A jak ten komputer ma się do GMKtec M5 5825U? Wygląda, że performace/price i performance/power ma lepsze. Kupiłem niedawno taki bez RAM i SSD, dokupiłem osobno NVME 1TB cruciala i 2x32GB 3200MHz DDR4 CL22 z całkowitym kosztem 1409zł na Aliexpress. Na pokładzie jest WIFI 6 i 2x2.5Gbit Ethernet. Śmiga z Debian 12 jako serwer CI/CD, samba pod lokalny serwer plików, host strony internetowej https aż miło. Ciągnie 7.2W przez 99% czasu z skokami do 17W podczas pracy nad CI/CD.
tego konkretnego GMKtec'a nie miałem w rękach, ale zamówiłem właśnie Nucboxa M7 - sam kadłubek wyszedł mnie ok 1200 zł. Za parę tygodni będzie recenzja wideo.
@@Sisay1982 możliwością rozszerzenia RAMu bez udzału serwisu, możliwością wykorzystania dwóch dysków 2280, dwoma interfejsami ethernet, porządkiem na biurku ? nie jestem pewny czy dock rogala ma możliwość podłączenia dwóch monitorów, każdy minipc taka opcję ma (a nierzadko zdarzają się 3 i 4 monitory).
@@tatageek jesli chodzi o Ram to rzeczywiscie nie mozna go dolozyc, wydaje mi sie ze 32gb w ostanim rogalu to spoko liczb na ta moc nawet do pracy ale wiadomo ze jakis serwer moze potrzebyuje wiecej. Natomiast jesli chodzi o doki to 2 porty lan 2 monitory i nawet wejscie na nvme maja, zalezy od potrzeb .
boli ten ethernet. do tego stopnia że kupiłem właśnie GMKtec Nucboxa M7. Będzie recenzja a sprzęt na podstawie opisu wydaje się być lepszy od tego beelinka :)
Zakładam, że ten komputerek (choćby w najsłabszej konfiguracji) w zastosowaniach Home Assistanta, nawet z wieloma dodatkami, będzie mocno przewymiarowany... Nie potrzebuję NAS bo mam osobny, wieloldyskowy, ale kto wie co będzie w przyszłości... Aktualnie rozważam Optiplex 3000.
do Home Assistanta to jest zdecydowanie przestrzelony sprzęt, optiplex 3000 TC też jest zdecydowanie rozsądniejszy. takie komputery jak ten to do hostowania grubszych aplikacji typu serwery gier, np Minecraft i Satisfactory jednocześnie ....
@@koralfx szczerze mówiąc jeśli ktoś planuje jakąś większą infrastrukturę domową (a jest sporo osób które mają w kontenerach po kilkanaście usług na potrzeby smart-home/rozrywki/grania) to taki klaster z dwóch najtańszych EQR6 (a wciąż wydajniejszych niż poleasingowe kompy czy N100) wydaje się być bardzo dobrym pomysłem. Z poborem energii 6W w idle, w ciszy, bez przegrzewania, można to upchnąć w kącie i mieć spokój na lata. zakładając że jest budżet na takie grubsze zabawy 😉
ciekawe jakby wypadło porównanie z odroidem h4 ultra? Tutaj brak lanu 2,5 GB i minimum dwóch portów sata troche obcina funkcjonalności. Z innej beczki: Dalej szukam przetwornicy DC/DC 24V na 19V 5 do 7 A..... jakby ktoś, coś :)
to są dwa różne typy urządzeń - Odroid stricte pod NAS (4 SATA + NVMe) i w tej konkurencji Beelink nie ma szans z dwoma slotami NVMe. Natomiast jeśli chodzi o wirtualizację - to n305 w H4 Ultra jest prawie 2x tak wydajny jak n97 w H4 Plus - więc wciąż to będzie max połowa wydajności tego Ryzena. Do tego H4 ma tylko jeden slot na ram, max48GB, tutaj 64. Odroid ma 2 interfejsy 2.5gbps, ale można tam dołożyć jeszcze dodatkowe 4 (!), więc w sumie można tam 6 portów 2.5gbps używać (kosztem sloty M.2) natomiast jako komputer na biurko - oczywiście nikt Odroida nie zabroni, ale to nie to środowisko ;) w zależności od tego co będziemy porównywać to jedno albo drugie deklasuje przeciwnika.
Podobno zasilacze 230V często działają od znacznie niższych napięć, a na wejściu prąd i tak jest prostowany do DC. Może ktoś dla eksperymentu by przetestował ;-)
Jak dla mnie brakuje jednego - THUNDERBOLT, dzięki któremu możemy podpiąć zewnętrzne CPU - i taki sprzęt byłby świetny do domu, również do grania na ustawieniach wyższych niż LOW. A tak...
Producent kieruje ten model do pracy biurowej, stąd pewne ograniczenia. Ale dla odmiany kupiłem już podobny model, w podobnej cenie który jest wyposażony i w USB4 i w Oculink. Film już wkrótce.
Ojciec, doprecyzuj z osobą z Beelinka tę wysyłkę do Chin, bo odpowiedź jest cokolwiek dwuznaczna i moim zdaniem odsyłasz za każdym razem do Niemiec, a to ich tech support diagnozuje sprzęt i ew. wysyła do centrali w Chinach. Stąd ich uwaga, że korzystają z kuriera DHL do sprawnej realizacji przesyłek międzynarodowych. Tak czy siak, tak długo jak to Beelink zamawia i opłaca kuriera, temat dla mnie jest jak najbardziej do zaakceptowania.
z mojej rozmowy wynikało że w trakcie zgłoszenia jest podejmowana decyzja czy wymiana na nowy czy naprawa. jeśli wymiana na nowy, to stary odsyłany jest do Niemiec. jeśli naprawa, to uszkodzony leci do Chin, tam jest naprawiany i wraca do Polski. zrozumiałem także że całość jest na ich koszt na gwarancji, a naprawy pogwarancyjne są płatne, kurier też. myślę (tego już nie wiem i raczej się nie dowiem) że mają jakiś katalog typowych sytuacji "jeśli to - to to" i na tej podstawie jest wybierana ścieżka postępowania. żyjemy w takich czasach że koszt pracy specjalisty z lutownicą może być wyższy niż wysłanie nowego egzemplarza.
to jest niesamowite jaki teraz jest wybór komputerów, w różnych rozmiarach, cenach, kolorach i smakach. pamiętam jak za studenta szukałem jakiegoś Pentium 200, wielkie pudło, za absurdalne pieniądze tylko po to żeby postawić to do labu cisco jako "ten_komputer_po_drugiej_stronie"... dziś takie akcje realizuje się komputerami za cenę zestawu z maka ;)
Są, ale... Po pierwsze to kolejna rzecz zwisająca na kabelku, po drugie zużyli dwie linie PCIe na porty 1Gb, a mogli by zrobić jedne 2.5Gb
2 หลายเดือนก่อน
@@arivaldarivald3212 no taka opcja się przyda, jeśli chcesz się podpiąć z jednej strony do ISP, z drugiej do niekonfigurowalnego switcha. Nie jest to głupie, ale rzeczywiście nie zapewni Ci tego co chcesz. Do zastosowań wyższej rangi trzeba kupić coś lepszego
tak jak pisałem niżej - ten komputer jest celowo wykastrowany, żeby nie podgryzał droższych modeli. jedyne co możemy zrobić to albo użyć karty 2.5gbps na usb (mam taką i sprawdzę to) lub użyć karty 2.5gbps na PCIe przez przelotkę do M.2 dla dysku (to pomysł widza z komentarza poniżej - i to już zamówiłem, jak przyjedzie to też sprawdzę). oba te sposoby niestety nie są jakieś ultra-kompaktowe, ale pooglądamy jak działają 😉
@@tatageek w sumie patrząc: rynek europejski do najmniejszych nie należy - każda szanująca się i poważna firma powinna mieć tu, na kontynencie, jakieś swoje przedstawicielstwo (w przeciwnym razie możemy traktować takie firmy jako produkcja ''garażowa'').
@@blackIwaterIpark jestem całym sercem "za", bo te komputerki są naprawdę rozsądnie skonfigurowane (o ile nie mają ramu wlutowanego na stałe - a to się beelinkowi też zdarza) i do tego naprawdę porządnie wykonane. mam oryginalnego NUCa w domu i absolutnie niczym te beelinki mu nie ustępują. oficjalne przedstawicielstwo dodaje spokoju klientom i prestiżu firmie.
@@tatageek : mógłbyś zrobić jakiś filmik informacyjny o oryginalnych intelowskich NUC'ach (byłoby coś takiego przydatne dla osoby, która stoi przed zakupem - ja kupiłem, ale z duszą na ramieniu, bo bałem się, że coś nie ruszy przy pierwszym uruchomieniu - ale na szczęście poszło OK). PS. Czy firma iNTEL robi aktualizacje BIOS'ów do swoich NUC'ów?
Coś mi tu nie pasuje z tym limitem mocy. Ten układ powinien Puszczać CP2077 w co najmniej 40-60fps a nie w okolicach 30 z spadkami do 20. Mam wrażenie że działa od nawet słabiej niż Steam deck który na papieże jest zarówno uboższy jak i ma nisze TDP? Czyży problem z sterownikami? Ale i tak jak widzę ceny to się opłaca. 1200zł za najtańszy model wygląda przyzwoicie. A wersji pośrednia nawet bardziej.
tam jest limit mocy cpu na sztywno ustawiony na 35W i to dusi procesor. dlatego żeby się nie przegrzewał z dodatkowym zasilaczem w obudowie, a że projektowany był do excela, to i tak wystarczająco wydajny jest. znajomy podesłał mi instrukcję podkręcania w tych zaawansowanych opcjach w biosie, jak znajde chwilę to postaram się rzucić okiem.
Problem jest konfiguracja pamięci asymetryczna. Grafika na 99.9% rezerwuje sobie ostatnie 4GB, czyli z jednego modułu (2 wąskie kanały 32-bit DDR5, zamiast pełnych 4x32-bit). Możecie srawdzić w BIOS, czy przypadkiem nie da się zdefiniować NUMA z tą dodatkową pamięcią.
widzę że wyszła najwyższa konfiguracja najsłabszego procka. szybko poszło :) natomiast (tak jak napisałem w jednym z komentarzy poniżej) kuszące może być kupno dwóch najtańszych EQR6 celem stworzenia domowego klastra HA, na którym można nawet kilkanaście fajnych usług postawić w kontenerach, postawić to w kącie, gdzie w absolutnej ciszy w idle będzie to brało 2x 6W - spokój na lata ;)
i do tego się przydaje, bo to wszystko dobrze dopasowane i ciężko by było paluchami tak po prostu otworzyć 😅 szkoda tej sieciówki - sprawdzę jak to będzie działać z kartą na usb i pcie.
@@tatageek Nie pamietam juz, ale mozna kupic już za ok 500 zl płyte BKHD C612NP na ali z 6x2.5gbps - kusi mnie aby zamiast switcha 2.5gb miec cos takiego pod proxmoxem/esxi 2w1. Co o tym sadzisz?
@@bkaczy tzn chciałbyś żeby to pełniło funkcję switcha ? kiedyś chyba widziałem taki projekt na 1gbps ale nie mam doświadczeń czy i jak przy 2.5gbps coś takiego by działało. ciężko mi się tutaj merytorycznie wypowiedzieć, ale jakbyś miał jakieś doświadczenia, chętnie poczytam :)
@@tatageek jeśli potencjalnie masz łacze do 2.5gbita (powiedzmy orange), to instalując ontke i stawiajać proxmoxa obok możesz mieć w proxmoxie oddzielnie router plus wydzielone interfejsy pass-through, ktore przydzielasz do danych VM. Wszysko zarządzane, a koszt switcha 2.5 plus osobno serwer chyba większe. Pomijam koszty procesora czy pamięci - ale to niewspołmiernie mało, a masz jedno urządzenie zamiast kilku.
@@bkaczy w sumie to tak, dla kilku vm'ek i małej sieci w domu to miałoby sens. wciąż nie wiem jak z wydajnością - tzn wiem że routing 2.5gbps dla takiego n100 to bułka z masłem bo to sprawdzałem. pytanie co tam jeszcze będzie obok postawione.
Szkoda że ceny od razu nie podajesz,(edit podajesz ale nie wiem skąd niby z r9 masz od 1600do 1800, na allegro są od 2000 do 2300) koszt 2300zł za tak słabe możliwości to kicha. do tego tylko rok gwarancji. to już lepiej poleazingówkę za tysiaka ogarnąć albo używkę z allegro
Brakuje mi jedynie tam 2x 2.5Gb NIC i kolejny projekt do homelabu to były by trzy takie Beelinki w clustrze Proxmoxa z Cephem.
Anyway, szacun straszny za to jak i w jakim kierunku rozwija się Twój kanał. Nie będzie chyba przesadą jeśli powiem ze tata.geek. aktualnie to jedyny polski kanał który merytoryką ale też jakością oprawy audio wizualnej dorównuje takim zachodnim twórcom jak HardwareHeaven, Wolfgang Channel, Techno Tim, Raid Owl i podobni.
Zabawne że mamy w Polsce kanały technologiczne powered by Komputronik/Morele z setkami tysiącami wyświetleń, które do pięt nie dorastają do Twojego poziomu jeśli chodzi o prozaiczną metodologie testów i merytorykę całego tematu.
Cheers!
dzięki, w takim towarzystwie mnie ustawiłeś że dziś do końca dnia będę fruwał z radości 5cm nad ziemią 😊
@@tatageek Ale ma racje. Swietnie nagrane, konkretne, przyjemnie i ciekawie sie oglada i co najlepsze - nic nie przeszkadza :)
@@tatageekfakty są jakie są. Uważam tak samo.
Prawda, drugiego tak dobrego kanału na polskim YT nie ma!
Świetny materiał. Dzięki i oby tak dalej :-)
Jestem na etapie wyboru nowego sprzętu pod wirtualizację i zamiany mojego stareńkiego Lenovo M710q USFF z i7 6700T na cos nowszego. Ten Beelink wydaje sie być niezłym kompromisem cena/wydajność/zużycie energii. No i ma wbudowany zasilacz!
w tej chwili mam na warsztacie GMKtec M7 - który jest jeszcze lepszą opcją - a nie jest jakoś szczególnie droższy (kadłubek za ~1250zł z wysyłką z europy czyli bez dodatkowych kosztów, ram i dysk można dołożyć wg uznania).
ma za to możliwość sterowania mocą procesora przez power limity oraz sieciówki na intelu 2.5gbps.
test pojawi się lada moment.
No i kolejny zacny komputerek😁😁😁Dzięki za sprawdzenie tematu emulacji👍👍👍
po (słusznych) komentarza na ten temat w recenzji SEi14 trzeba było się poprawić.
Zapewne zablokowanie TDP procesora do 35 W wiąże się również z decyzją o umieszczeniu zasilacza o określonej mocy wewnątrz obudowy. Konieczność zapewnienia zasilania dla wszystkich komponentów i peryferiów na USB (w wyższym standardzie 3.2 Gen 2) i zmieszczenie się w budżecie 85 W wymusiła decyzję stałej blokadzie mocy CPU.
dokładnie tak.
Tata jak zwykle wymiata. 😀
haha, dobre
dziękuję za cichą i spokojną muzykę! niektórzy dają tag głośno że nieznośnie...
Apropos idealnego homelabu, to zastanawiam się nad AOOSTAR WTR Pro w wersji z Ryzenem 7 5825U. Dobry procek, cztery zatoki na dyski, dwa M.2 (4 linie PCIe każdy). Dodatkową zaletą może być M.2 key E z linia PCIe. Można tam wsadzić przejściówką na M.2 key B/N i wsadzić tam jakiś mały dysk na system. Z wad słabe oryginalne chłodzenie. Cena wersjzi z Ryzenem i 32gb ramy to koło 2500 PLN. A jak się chce tylko dwa dyski, to można popatrzeć na AOOSTAR R3 Pro (Ryzen 7 5700U) za około 1800 PLN. Notabene oba mają tą samą płytę główną i porty.
bardzo fajny jest Minisforum MS-A1 za 1200 zeta bez cpu/mem/ssd - mozna wrzucic zwyklego ryzena na am5 i przydusic TDP do np 35W, np takiego 7900 65W - i mamy 24 watki. Ram do 96GB, 4x NVME, Dual 2.5GB LAN.
fajnie wygląda ten AOOSTAR WTR PRO - trochę inna półka sprzętu bo to już stricte pod NAS, zdecydowanie lepszy konkurent Odroida H4 Ultra.
jakiegoś Minisforum chętnie kiedyś przygarnę do testów - ale z tego co widzę to cenowo wychodzą najdrożej,
@@tatageekRaspberry pi 5
Jak zasilić Pi 5 bez oficjalnego zasilacza?
@@tatageek Pod tylko NAS to brał bym wersję z N100. Na wersji z Ryzenem planuję Proxmoxa, i OpenMediaVault w VMce.
Teraz mam OMV bare-metal a dockery uruchamiam w OMV, co działa, ale nie jest najwygodniejsze.
@@LenovoV-ku4bb można użyć zasilacza do Pi4 (lub zamiennika) z ograniczeniami w zasilaniu urządzeń przez usb.
być może są też już zamienniki oryginalnego zasilacza - tego szczerze mówiąc nie wiem.
Mimo wszystko wolałby zewnętrzny zasilacz usb-c ( tylko zasilanie bez danych) albo zwykły 19V ze standardową wtyczką 5,5.
Czy w biosie da się ustawić wielkość vram? czy 4GB jest na sztywno?
można ustawić ilość vram w zakresie od 64MB do 16GB (przy czym te "dzisiejsze" wartości to 1/2/3/4/8/16 GB)
@@tatageek Spoko wartości, porównując do Elitedesk z 2400GE, gdzie mam max 512MB do wyboru:/
Zastanawiałem się nad jakimś dobrym serwerem domowym, i to wyglada super, no ale gdzie tu podlaczysz dyski po SATA do zastosowania jako NAS? (no i jeszcze trzeba do nich zewnetrzna obudowę)
Zastanawiałem się najpierw nad czymś z N100, np. N100DC-ITX od ASRocka, później nad Odroidem H4+, a teraz podoba mi się Ayoostar WTR PRO (najnowszy film od Hardware Haven).
Najlepsze to by było coś w okolicach 1000-1500 zł, co by podziałało jako maszyna do Proxmoxa - TrueNAS z kilkoma dyskami na SATA, może jakiś serwer MC, wiele serwisów homelabowych i VMka z Linuxem i Windowsem, które mógłbym sobie zdalnie włączyć i używać z każdego miejsca na świecie.
Aktualnie mój homelab to po prostu Raspberry Pi 4 8GB, które sobie radzi, ale bardzo brakuje mi Proxmoxa i NASa (mimo że mam jakiś tam laptopowy HDD podłączony po adapterze USB-SATA, ale nic nie pobije RAIDa)...
A tak wgl to u mnie w domu o przekroczeniu 1Gbps w sieci lokalnej nie ma mowy, więc nie ma sensu wydawać kasy na 2.5Gbps... Tym bardziej że moje łącze internetowe to LTE w zakresie od 1Mbps do 300Mbps, w zależności jakie jest obciążenie i potężnymi pingami - tak to jest jak się mieszna na wiosce...
Ja mam wybebeszony ml310e i wsadzony gigabyte mc12-le0 z ryzen 3600pro 32 gb ecc najtańszy kontroler sas hba dyski 4x sas i 2x nvme. Proxmox działa jak dziki. O tych małych govvnach to lepiej zapomnij, już to przerabiałem.
ten komputer na NAS się nie nadaje, raczej na jakąś wirtualizację - dwa dyski nvme to mało a do tego dość kosztownie może wyjść.
są dedykowane minipc z 2/4 kieszeniami na dyski hdd - takie jak wspomniany aoostar - lepiej się nadadzą do takiego zastosowania.
no bardzo ciekawe a tak wogóle korzystam z raspberry pi 3b przez 2 tygodnie i działa bardzo sprawnie niestety zauważyłem że taniej mogłem kupić rpi4b 1 gb ale i tak jest dobrze
ceny używanych malin czasami odlatują, sam widziałem takie kwiatki że głowa mała ;)
Z ciekawosci co masz na raspbie postawione? Ja próbowałem casaos ale średnio to wyszło i kupiłem terminal hp t620
@@tatageek no np. widziałem używke rpi 4b 1 gb ram za 125zł na olx ja dostałem na urodziny nówkę trójkę ale później odkryłem żeteż nówka rpi 4b 1gb kosztuje mniej
@@tatageek nawet steama odpaliłem na malince
❤
Mogli dać usb c zamiast wbudowanego zasilacza jak mają to chromebooki, dzięki temu można podłączyć fajny zasilacz albo powerbank i używać go poza domem na wyjeździe wraz z monitorem przenośnym.
planowany był jako desktop do biura, ale w sumie pozbycie się kostki zasilacza trochę zwiększa mobilność.
ja osobiście jestem przeciwnikiem usb-c jako zasilania - zwłaszcza w laptopach, łatwo to złącze uszkodzić, co chwila wtyczka wylatuje.
klasyczne beczki są mimo wszystko bardziej praktyczne.
@@tatageek Ogólnie od roku czasu używam kabli magnetycznych z transferem które mają komplet pinów. Takie coś nabyłem na Ali. Sprawdza się przy mocy 120W bez problemu, używam taki w laptopie, więc nie uszkodzi się tak szybko portu. Ale dzięki za odpowiedź :)
Ej no to komputer jaki szukam do pracy, dwa porty LAN to mus do maszyn CNC :) o dziwo nie jest tak strasznie drogi. Genialne że zasilacz jest w środku.
to tutaj nawet ta najsłabsza wersja powinna dać spokojnie radę :)
18:45 dlaczego stawiasz to na VM'kach a nie kontenerach, po to by go spocić? czy jest jakiś sens używania VM'ek na linux'ie pod np. serwery minecraft zamiast kontenera?
tak, chodzi o to żeby trochę bardziej go dociążyć do testów.
kontenery to gotowe przez kogoś przygotowane "aplikacje", czasami nie ma tego kontenera którego szukamy, a czasami coś może nie pasować.
w vm'ce można sobie wszystko poukładać po swojemu, łącząc kilka usług kosztem narzutu obciążenia procesora na obsługę całego wirtualnego systemu.
do szybkiego stawiania pojedynczych usług zazwyczaj kontenery są wygodniejsze.
@@tatageek ok, zastanawiałem się tylko czy jest jakiś bardziej konkretny powód używania wirtualnych maszyn zamiast kontenerów, bo sam mam serwer z ProxMox'em i ponad dwudziestoma kontenerami, więc dobrze było by wiedzieć gdyby był jakiś większy "problem" z kontenerami i lepsze były by w tym VM'ki
Istnieją jeszcze pewne sprzęty które mógłbyś dodać do zestawienia. Mianowicie coraz bardziej popularne handheldy ;)
Jeśli jakoś Ci taki wpadnie w rękę to podejrzewam że odcinek byłby bardzo ciekawy :P
mówimy o gadżetach typu ROG Ally i podobne ?
fajne, ale trochę drogie zabawki, szczerze mówiąc nie spodziewam się ich testów, bo trochę za drogie żeby samemu je kupować, a z drugiej strony, mimo wszystko nie chciałbym skończyć z w pełni sponsorowanym contentem.
nie każdy daje sprzęt i wymaga *tylko* żeby cokolwiek nagrać - sporo firm wprost pisze że oczekuje laurki :/
@@tatageek wiem, zdaję, sobie sprawę. Sam gdyby mnie było stać na taki sprzęt to bym podesłał Ci do testów.
Są różne modele wspierania kanałów. Kuba Klawiter próbował rozpowszechnić to żeby być sponsorowanym przez kogoś innego niż producent sprzętu. Np przez sklep (któremu obojętnie co sprzeda ważne żeby sprzedał) albo kogoś jeszcze innego. TH-camrzy korzystają z Cyrulików, Wafle Grześki, czy inne firmy nie związane z tech. Niestety nie zawsze się tak da.
@@tatageek Kojarzę również że techlipton i black stworzyli studio i coś wspominali o wspieraniu mniejszych twórców. Wiadomo czasu jest mało ale możesz się z nimi skontaktować to może by się coś udało.
Myślę o jakimś fajnym modelu biznesowym, takim żeby kanał dawal komuś korzyść jednocześnie nie ograniczając możliwości twórczych.
Zobaczymy co z tego wyjdzie :)
co zamiast tego do homelab z 2,5 x2 i karta sieciowa intela (ewentualnie jakims procem od intela) w podobnej cenie? Da sie cos w ogole kupic?
widzę że GMKtec ma kilak fajnych modeli - wyposażonych w podobne procesory i z dwoma interfejsami 2.5gbps.
właśnie dziś zamówiłem GMKtec Nucbox M7, za parę tygodni można spodziewać się recenzji - będzie to dobry model do porównania z beelinkami EQR6 i SEi14
Super sprzęcik, gdyby nie mój M920 Tiny to bym się mocno zastanowił nad EQR6, sam fakt posiadania 16 wątkowego procka pod proxmoxem w tak małym pudełku łechta moje ego :D
A zużycie energii jest na prawdę akceptowalne, nawet przy dzisiejszych cenach energii.
PS: KIEDY POKAŻESZ W KOŃCU SWOJEGO LABA?! 😁
jestem tym komputerem bardzo pozytywnie zaskoczony, zarówno wydajnością jak i ceną :)
homelab się ujawni jak go w końcu jakoś normalnie ogarnę, bo cóż - to wciąż plac budowy.... już dziesiąty rok 🤣
Ciekawy sprzęt, jednak obawiam się o chłodzenie przy np renderze filmu. Pokazane były przebitki z timline w fhd a co z 4k? Obawiam się że może być nieużywalne . Było to testowane?
właśnie wyrenderowałem 6 minutowy film 4k 60fps, Davinci Resolve, dwie warstwy, górna z jakimiś wybuchami dodawana do dolnej, pliki źródłowe mp4/mov, niektóre kolorowane, do tego muzyczka w tle.
renderowało się to niecałe 9 minut, maks temperatura 82.6C, w trakcie renderingu skakała 77-82 w zależności czy więcej pracował cpu czy gpu.
@@tatageek ciekawe jeszcze jak materiały HEVC H265 na tym się renderuje.
@@ttommy1970 właśnie sprawdziłem - h265 jeszcze lepiej.
ten sam 6 minutowy film z tymi samymi efektami wyrenderował się szybciej bo w 6 minut, całość roboty zrobiła karta graficzna, zużycie procesora w granicach 10% max.
max temperatura 63 C.
jeszcze jako ciekawostka - plik wyrenderowany w h264 miał 10.3GB, h265 ma tylko 1,4GB 🙂
@@tatageek to żadna ciekawostka tylko oczywistość, H265 jest wydajny. No i zagadkę mam bo szukam w miarę taniej opcji mini PC do podpięcia pod monitor, który będzie dobrze na timelinie współpracował przy montażu.
Ciekaw jestem jak bardzo przedstawiony CPU różni się w wydajności od Ryzen 9 8945HS?
on się od standardowego Ryzena 9 6900HX różni na niekorzyść bo jest duszony do 35W.
przy standardowych ustawieniach z tego co widzę to 9 8945HS jest o 20-30% szybsza od 9 6900HX patrząc na geekbencha 5/6
Do tej ceny podanej na stronie producenta trzeba doliczyć jeszcze jakieś dodatkowe koszty? Czy to już jest cena finalna?
przesyłka do Polski jest darmowa. co do cła - spytam.
Z tego co widziałem to wysyłka jest z Chin więc będzie pewnie cło i VAT.
@@roza44channel cło może być.
Vatu nigdy nie płaciłem kupując nowe urządzenia w sklepach.
@@tatageek A za towar sprowadzony spoza UE do UE kto zapłaci podatek ?
@@tatageekodpowiedź z googla:
Ponieważ Twoja przesyłka będzie spoza UE, możesz zostać obciążony podatkiem VAT lub akcyzą . Będziesz musiał również zapłacić cło za prezenty lub inne towary z Chin, jeśli ich wartość przekracza określoną wartość. Musisz znać taryfę lub kod HS, aby obliczyć dokładną stawkę należną.
Witam co to za emulator starych konsol jest??
to Batocera, można ją pobrać z strony projektu, kilka testowych romów jest w zestawie, resztę trzeba dołożyć z swojej kolekcji.
Sprzęcik fajny, ale w tych pieniądzach, mając na względzie homelab, to brakuje mi LANu Intela, najlepiej min. 2.5GbE. Brak możliwości kupienia go bez RAMu i dysku też jest kiepski, szczególnie że producent daje "tylko" 24GB w maksymalnej konfiguracji. Poza tym może to być ciekawa maszynka, jeżeli ktoś nie potrzebuje dodać kilku HDD do NASa, a jednocześnie jest w stanie pomęczyć się odrobinę ze sterownikami do chipów Realtek'a pod Linuxem, gdzie jest różnie w zależności od distro.
Sam film natomiast jak zawsze na wysokim poziomie - jest wszystko, co w takich testach potrzebne :)
ta wersja z 24gb ramu i dyskiem 1tb to pod zastosowania biurowe.
myślę że najrozsądniej byłoby brać wersje minimum ram/dysk bo to i tak w pierwszej kolejności do wymiany na większe często idzie.
a w ogóle to ja po raz pierwszy widzę kości 12gb 🤯
@@tatageek No właśnie biorąc sprzęt pod homelab, to potrzeba wymiany komponentów mija się z celem - szkoda kasy umoczonej w tych częściach. Lepiej od razu kupić coś właściwego.
Pod biuro/media server/miniPC do lekkiego gamingu świetnie się nadaje.
@@CoreyPL prawda, kadłubek też by się przydał.
Witam. Jako że przerabiał Pan już dużo cienkich klientów, poszukuję takiego ale że złączem PCI (nie mylić PCIE). Czy mógłby Pan napisać w komentarzu, który z tych wszystkich posiada takie złącze? Pozdrawiam.
Żaden z tych które miałem w rękach.
Być może jakieś starsze modele będą miały PCI, ale szanse nikłe.
Polecam serwis parkytowers, jest tam bardzo duża baza wiedzy na temat cienkich klientów, może tam idą się coś znaleźć. (Wystarczy wyszukać w Google frazę "parkytowers thin clients", to będzie pierwszy wynik)
Szkoda że nie ma opcji zakupu wersji barebone, przynajmniej bezpośrednio u Beelinka, i tak jak ktoś wspomniał 2.5Gb NICow. Ale z tym drugim mankamentem można sobie poradzić przelotkami na USB. Mam takie rozwiązanie w swoim homelabie i śmiga bez zarzutu, jednak dochodzi tu dodatkowa kabelkologia.
kartę 2.5gbps na usb mam, czekam jeszcze na wersje PCIe i będzie sprawdzane :)
czy ten beelink potrafi przez usb-c polaczyc sie z kvm-em wbudowanym w monitor (np. iiyama) tak jak laptopy i przesylac audio/video/net?
nic mi na ten temat nie wiadomo, nie ma takich informacji w opisie sprzętu.
nie posiadam takiej stacji dokującej, nie jestem w stanie tego sprawdzić.
linux na tym zadziala czy problem ze sterownikami jakichs podzespolow bedzie? Te procki daja rade gdy wiele aplikacji jest wlaczonych a przegladarka ma kilanascie kart otwartych, czy zaczyna mulic?
wifi działa (trzeba pamiętać żeby wyłączyć fast-boot w windowsie jeśli jest naprzemiennie używany z linuxem), bluetooth działa, obie sieciówki działają, grafika też, nie widzę problemów - sprawdzane pod ubuntu mate.
przeglądanie internetu przy 10 zakładach (wszystkie te onety i wp z reklamami, muzyka z yt w tle) działa zupełnie normalnie.
Jak ktoś planuje wszędzie ze sobą wozić to taki wbudowany zasilacz wygodny, bo tylko kabelek "ósemkę" do torby trzeba wrzucić. Normalnie wolałbym mieć zewnętrzny, prosty jak od HP na dużą wtyczkę (jak padnie to tego masa, a wtyk dobrze trzyma), wożąc do biura i z powrotem bym sobie kostkę za 40pln dokupił i trzymał po jednej na miejscu w gotowości do podłączenia
Jako kompletny laik proszę o krótką poradę. Jaka jest podstawowa różnica przeznaczenia między Beelink EQR6 a Beelink SE ?? Chcę kupić, ale jako laik, poza ceną nie widzę róznicy. Z góry dziekuję za pomoc.
różnica jest następująca:
SE (i/R) to komputery średniej półki, w metalowych obudowach, z lepszym wyborem interfejsów i gadżetami typu filtr przeciwkurzowy.
EQ (i/R) to seria ekonomiczna z pewnymi oszczędnościami - czyli obudowa z tworzywa sztucznego, brak filtra, mniejsza ilość pamięci RAM czy inne ograniczenia.
do kompletu - jest jeszcze seria GT (i/R) czyli ta najbardziej wypasiona - przede wszystkim konfiguracyjnie czyli procesor.
i/R to oczywiście Intel/AMD Ryzen
@@tatageek Gracias dobry człowieku :)
Czy taki komputer można podłączyć pod stację dokującą laptopa z wykorzystaniem USB C i będzie ona działać?
EQR6 nie przenosi obrazu przez USB-C (nie ma funkcji display port) zatem pełnej funkcjonalności w tym modelu bym się nie spodziewał.
Jakieś pomysły jak najlepiej byłoby dołożyć tutaj 2.5 Gbps? Wykorzystać to PCIe?
M.2 dla WiFi jest tak szczelnie obłożona radiatorami dysków że taśmy z gniazdem raczej nie ma jak wyprowadzić.
Chyba pozostaje tylko interfejs na usb.
Mam taki i działa całkiem nieźle. Mogę nagrać mały film z testem iperf dla EQR6 + 2.5gpbs na usb 3.
@@tatageek myślałem bardziej o wykorzystaniu slotu na drugi dysk nvme i tam wrzucenie tego adaptera
Mając 2.5 gbps mozna juz pobawic sie w zewnętrzny storage i podlaczenie go przez iscsi
@caban8285 no patrz, na to nie wpadłem. A mam właśnie taki adapter w drodze - dzięki za pomysł!
Skąd są wysyłane sprzęty? Do ceny dojdzie VAT i cło? A gdybym chciał kupić na firmę?
Wysyłka z Chin, opłaty celno-skarbowe mogą się pojawić.
Z własnych doświadczeń zakupowych (sklepy online z Chin/Korei pld/Australii/USA) - cło zawsze płaciłem, vatu nigdy.
Przy czym wypełniałem deklarację że jest to zakup na użytek wlasny/prywatny.
Nie wiem jak wygląda sprawa z wystawianiem oraz respektowaniem przez polski US faktur z Chin, ale mam przypuszczenia graniczace z pewnością że zakup na fakture na pewno spowoduje naliczenie vatu.
@@tatageek dzieki
Pomóżcie proszę w dobrze terminala, mini kompa do obliczeń rozszerzonych. Chciałbym uruchomić na nim bionc pod jakąś lekką dystrybucją linuxa. Kasa do 500 zł. 4 rdzenie. Małe zużycie prądu. Obliczenia 24/7. Z góry dzięki za podpowiedź.
W takim budżecie jeśli ma być 4 rdzeniowe i oszczędne to raczej jakieś minipc z N100.
W miarę to wydajne, w bezczynności bierze ~7W, pod pełnym obciążeniem jakieś 20W.
Noni jest to w miarę nowoczesny procesor.
Na Ali znajdziesz nowe komputerki w tym budżecie, nawet z dyskiem i ramem. Przykładem może być GMKtec Nucbox G3, który jest osiągalny w takiej kwocie a który recenzowałem jakiś czas temu (polecam film)
Witam.
Można prosić o jakiś kontakt do Pana? Mam parę zapytań o dobór mini komputera na domowy serwer.
Pozdrawiam
adres email jest w informacjach o koncie :)
@@tatageek nic takiego nie widzę. Jest Pana Instagram, TH-cam a maila nie widzę.
@@piotrekk.9022 pod instagramem powinna być kafelka z napisem "wyświetla adres email" - nie ma jej ?
@@tatageek no nie ma.
Hmmm dziwne, powinno to być w sekcji "szczegóły kanału", dostępne po zalogowaniu do konta Google.
Tak czy siak, email: tata@tatageek.pl
mam takie pytanie i licze na to że ktoś mi na nie odpowie, czy kupując na ich stronie czekają mnie jakieś oplaty przy otrzymaniu paczki
Kupując na ich stronie trzeba się liczyć z cłem i vatem.
Ale jest inne rozwiązanie - ten model jest dostępny na aliexpress z wysyłką z Europy i wtedy nie ma ani vatu ani cła i to jest pewne bo tak właśnie tydzień temu kupiłem gmktec m7.
Są wersję z ram+ssd ale są także kadłubki bez ramu i dysku.
Warte rozważenia (ja swojego gmktec kupowałem w "Diana eu store")
@@tatageek Albo na niemieckim Amazonie za kapkę drożej. Ale, ale... Czy możesz cokolwiek wstępnie zdradzić odnośnie tego gmktec-a? Czy zanosi się na lepszą propozycję niż Beelink (proxmox a na nim HA i coś tam może jeszcze). Już nawet prawie kupowałem Beelinka, ale zburzyłeś moją decyzję tym gmktekiem w jednym z komentarzy i teraz znowu :-)
@@koralfx GMKTec M7 odebrałem niedawno i jeszcze nie zdążyłem się dokładnie nim zająć, ale wygląda na to że będzie wydajniejszy, bo pozwala na zmiany limitów mocy od 35W do 70W.
maksymalnie można do niego włożyć 96GB ramu ddr5, ma dwa sloty M.2 na dyski ale tutaj nie mam pewności co do maksymalnej pojemności dysków bo z tego co podaje producent to jest po 2TB max na slot. wg mnie powinno być więcej, ale nie mam tego jak sprawdzić, bo największy dysk NVMe jaki mam to właśnie 2TB.
dwie sieciówki 2.5GBps (intel) to duży plus, zresztą dlatego wybrałem M7 a nie M6, który jest tańszy ale w M6 użyli Realteka.
M7 ma wyprowadzony port Oculink - to też jest coś na ten moment ponad standard.
Za to dwa wentylatory powodują że jest głośniejszy niż oba Beelinki jakie testowałem.
GMKTec M7 wydaje sie być bardzo fajnym kandydatem na homelab, wygląda na to że lepszym niż EQR6.
Ale konkrety - jak dokładnie wszystko sprawdzę - będą w filmie.
Zaspoileruję jeszcze że leci do mnie odświeżony Beelink SER8 z Ryzenem 8745HS, bez jednostki NPU, za to prawie 600zł tańszy niż ten zaprezentowany pół roku temu, który wydaje się być jeszcze lepszym komputerem w mniej więcej tym samym zakresie cenowym.
@@tatageek Cholera, klęska urodzaju... Trzeba się chwilę wstrzymać z wyborem. Dzięki za Twój szybki feedback!
@@koralfxkurcze tez musze sie wstrzymać a promocje sa dobre 🫣
Ładne i cholernie wydajne maleństwo. Wciąż nie mogę wyjść z podziwu nad tym, jak udało im się upchnąć wyśrubowane parametry w takiej malutkiej obudowie. 8 rdzeni, do 24GB RAM i do 8TB SSD? Robi wrażenie. Czy pójdzie na tym Doom? Całkiem znośnie! Brałabym na LAN party. Ciekawe, jak to się sprawdzi z zewn. GPU. Wyjdzie w graniu...
Gwintowane wstawki w obudowie - Dave Jones lubi to :)
Czy do takiego komputera można podłączyć tablet jako wyświetlacz?
to zależy od tabletu. są tutaj dwa porty HDMI, cokolwiek może przyjąć taki sygnał, będzie działać.
Poprzez kartę grabującą tak. Możesz kupić turystyczne/przenośne monitory, za grosze na Ali
A jak ten komputer ma się do GMKtec M5 5825U? Wygląda, że performace/price i performance/power ma lepsze. Kupiłem niedawno taki bez RAM i SSD, dokupiłem osobno NVME 1TB cruciala i 2x32GB 3200MHz DDR4 CL22 z całkowitym kosztem 1409zł na Aliexpress. Na pokładzie jest WIFI 6 i 2x2.5Gbit Ethernet. Śmiga z Debian 12 jako serwer CI/CD, samba pod lokalny serwer plików, host strony internetowej https aż miło. Ciągnie 7.2W przez 99% czasu z skokami do 17W podczas pracy nad CI/CD.
Zmiana TDP w BIOS też realnie wpływa na wyniki w benchmarkach i pobieraną energię.
tego konkretnego GMKtec'a nie miałem w rękach, ale zamówiłem właśnie Nucboxa M7 - sam kadłubek wyszedł mnie ok 1200 zł.
Za parę tygodni będzie recenzja wideo.
Pamięci nie są 4800MHz, a 2400MHz, czyli klasyczne DDR5-4800
SER6 ma ten sam procesor i port 2,5Gb/s i USB4 ale jest nieco drozszy 1900zł
owszem - przy czym SER6 już wyszedł z oferty, można jeszcze kupić z zapasów magazynowych.
po co kupowac cos takiego jak roga ally ze stacja dokujaca jest tanszy, szybszy, i bardziej universalny
do gier tak. do pracy niekoniecznie.
generalnie nie ma rzeczy które są bezwzględnie lepsze. wszystko zależy od wymagań użytkownika.
@@tatageek a w czym do pracy ma to przewage nad rogalem ?
@@Sisay1982 możliwością rozszerzenia RAMu bez udzału serwisu, możliwością wykorzystania dwóch dysków 2280, dwoma interfejsami ethernet, porządkiem na biurku ?
nie jestem pewny czy dock rogala ma możliwość podłączenia dwóch monitorów, każdy minipc taka opcję ma (a nierzadko zdarzają się 3 i 4 monitory).
@@tatageek jesli chodzi o Ram to rzeczywiscie nie mozna go dolozyc, wydaje mi sie ze 32gb w ostanim rogalu to spoko liczb na ta moc nawet do pracy ale wiadomo ze jakis serwer moze potrzebyuje wiecej. Natomiast jesli chodzi o doki to 2 porty lan 2 monitory i nawet wejscie na nvme maja, zalezy od potrzeb .
Szkoda, że brak 2x2.5Gb LAN, a tak poza tym ciężko się przyczepić na pierwszy rzut oka. Oczywiście fajniejszy jest 7840HS, ale kwestia ceny/budżetu.
boli ten ethernet. do tego stopnia że kupiłem właśnie GMKtec Nucboxa M7.
Będzie recenzja a sprzęt na podstawie opisu wydaje się być lepszy od tego beelinka :)
Zakładam, że ten komputerek (choćby w najsłabszej konfiguracji) w zastosowaniach Home Assistanta, nawet z wieloma dodatkami, będzie mocno przewymiarowany... Nie potrzebuję NAS bo mam osobny, wieloldyskowy, ale kto wie co będzie w przyszłości... Aktualnie rozważam Optiplex 3000.
do Home Assistanta to jest zdecydowanie przestrzelony sprzęt, optiplex 3000 TC też jest zdecydowanie rozsądniejszy.
takie komputery jak ten to do hostowania grubszych aplikacji typu serwery gier, np Minecraft i Satisfactory jednocześnie ....
@@tatageek Chociaż z drugiej strony taki HA na Beelink zaje…ście szybko restartowałby się po updatejtach ;-)
@@koralfx szczerze mówiąc jeśli ktoś planuje jakąś większą infrastrukturę domową (a jest sporo osób które mają w kontenerach po kilkanaście usług na potrzeby smart-home/rozrywki/grania) to taki klaster z dwóch najtańszych EQR6 (a wciąż wydajniejszych niż poleasingowe kompy czy N100) wydaje się być bardzo dobrym pomysłem.
Z poborem energii 6W w idle, w ciszy, bez przegrzewania, można to upchnąć w kącie i mieć spokój na lata.
zakładając że jest budżet na takie grubsze zabawy 😉
@@tatageekDlatego kusi kusi!
@@tatageek Czy myślisz, że najsłabszy z procków w tym kompie czyli 6600H również w idlu zejdzie do 6W?
ciekawe jakby wypadło porównanie z odroidem h4 ultra? Tutaj brak lanu 2,5 GB i minimum dwóch portów sata troche obcina funkcjonalności.
Z innej beczki: Dalej szukam przetwornicy DC/DC 24V na 19V 5 do 7 A..... jakby ktoś, coś :)
to są dwa różne typy urządzeń - Odroid stricte pod NAS (4 SATA + NVMe) i w tej konkurencji Beelink nie ma szans z dwoma slotami NVMe.
Natomiast jeśli chodzi o wirtualizację - to n305 w H4 Ultra jest prawie 2x tak wydajny jak n97 w H4 Plus - więc wciąż to będzie max połowa wydajności tego Ryzena.
Do tego H4 ma tylko jeden slot na ram, max48GB, tutaj 64.
Odroid ma 2 interfejsy 2.5gbps, ale można tam dołożyć jeszcze dodatkowe 4 (!), więc w sumie można tam 6 portów 2.5gbps używać (kosztem sloty M.2)
natomiast jako komputer na biurko - oczywiście nikt Odroida nie zabroni, ale to nie to środowisko ;)
w zależności od tego co będziemy porównywać to jedno albo drugie deklasuje przeciwnika.
@@tatageek masz może do odroida kartę m.2 2x2 splitter na 2 porty m2? Ciekawe, czy by zadziałał w tym sprzęcie.
@@enzono niestety nie mam takiej karty.
Podobno zasilacze 230V często działają od znacznie niższych napięć, a na wejściu prąd i tak jest prostowany do DC. Może ktoś dla eksperymentu by przetestował ;-)
@@tatageek Ryzen powinien obsłużyć 2x48GB w przypadku DDR5
Szkoda, że na wykresach zabrakło wcześniej testowanego komputerka z N100.
Wszystkie n100 były minimalnie słabsze od odroida H4 z n97, z taką różnica wydajności można założyć że to praktycznie te same wyniki.
kupuje
"Miało być inaczej" po polsku znaczy "nie wyszło".
Zwłaszcza w połączeniu z "... A wyszło jak zawsze"... ;)
Jak dla mnie brakuje jednego - THUNDERBOLT, dzięki któremu możemy podpiąć zewnętrzne CPU - i taki sprzęt byłby świetny do domu, również do grania na ustawieniach wyższych niż LOW. A tak...
Producent kieruje ten model do pracy biurowej, stąd pewne ograniczenia.
Ale dla odmiany kupiłem już podobny model, w podobnej cenie który jest wyposażony i w USB4 i w Oculink. Film już wkrótce.
Ojciec, doprecyzuj z osobą z Beelinka tę wysyłkę do Chin, bo odpowiedź jest cokolwiek dwuznaczna i moim zdaniem odsyłasz za każdym razem do Niemiec, a to ich tech support diagnozuje sprzęt i ew. wysyła do centrali w Chinach. Stąd ich uwaga, że korzystają z kuriera DHL do sprawnej realizacji przesyłek międzynarodowych. Tak czy siak, tak długo jak to Beelink zamawia i opłaca kuriera, temat dla mnie jest jak najbardziej do zaakceptowania.
z mojej rozmowy wynikało że w trakcie zgłoszenia jest podejmowana decyzja czy wymiana na nowy czy naprawa.
jeśli wymiana na nowy, to stary odsyłany jest do Niemiec.
jeśli naprawa, to uszkodzony leci do Chin, tam jest naprawiany i wraca do Polski.
zrozumiałem także że całość jest na ich koszt na gwarancji, a naprawy pogwarancyjne są płatne, kurier też.
myślę (tego już nie wiem i raczej się nie dowiem) że mają jakiś katalog typowych sytuacji "jeśli to - to to" i na tej podstawie jest wybierana ścieżka postępowania.
żyjemy w takich czasach że koszt pracy specjalisty z lutownicą może być wyższy niż wysłanie nowego egzemplarza.
wyse 5070 nawet wysoko w point/W
osobiście jestem psychofanem Wyse 5070. To jest *genialny* cienki klient do lekkich zastosowań serwerowych.
Jestem mentalnie w erze starych blaszaków z 2010r a tu da się już za 500 kupić 50 razy szybszy desktop.
to jest niesamowite jaki teraz jest wybór komputerów, w różnych rozmiarach, cenach, kolorach i smakach.
pamiętam jak za studenta szukałem jakiegoś Pentium 200, wielkie pudło, za absurdalne pieniądze tylko po to żeby postawić to do labu cisco jako "ten_komputer_po_drugiej_stronie"... dziś takie akcje realizuje się komputerami za cenę zestawu z maka ;)
1Gb sieć dyskwalifikuje ten komputer jak dla mnie. Wolał bym jeden, ale 2,5 Gb.
Nie ma adapterów sieciowych 2.5Gbps na USB? Może takie rozwiązanie by Ci odpowiadało.
Są, ale... Po pierwsze to kolejna rzecz zwisająca na kabelku, po drugie zużyli dwie linie PCIe na porty 1Gb, a mogli by zrobić jedne 2.5Gb
@@arivaldarivald3212 no taka opcja się przyda, jeśli chcesz się podpiąć z jednej strony do ISP, z drugiej do niekonfigurowalnego switcha. Nie jest to głupie, ale rzeczywiście nie zapewni Ci tego co chcesz. Do zastosowań wyższej rangi trzeba kupić coś lepszego
tak jak pisałem niżej - ten komputer jest celowo wykastrowany, żeby nie podgryzał droższych modeli.
jedyne co możemy zrobić to albo użyć karty 2.5gbps na usb (mam taką i sprawdzę to) lub użyć karty 2.5gbps na PCIe przez przelotkę do M.2 dla dysku (to pomysł widza z komentarza poniżej - i to już zamówiłem, jak przyjedzie to też sprawdzę).
oba te sposoby niestety nie są jakieś ultra-kompaktowe, ale pooglądamy jak działają 😉
no szkoda bo mozna by bylo fajny ruter zrobic dodatkowo xD
Dla mnie parametrem zaporowym jest brak polskiej/europejskiej dystrybucji (deklaracje producenta deklaracjami, a życie pozostaje życiem).
dlatego (chociaż nikomu tego nie życzę) fajnie by było gdyby ktoś losowy miał w tej kwestii osobiste doświadczenia i się nimi podzielił.
@@tatageek w sumie patrząc: rynek europejski do najmniejszych nie należy - każda szanująca się i poważna firma powinna mieć tu, na kontynencie, jakieś swoje przedstawicielstwo (w przeciwnym razie możemy traktować takie firmy jako produkcja ''garażowa'').
@@blackIwaterIpark jestem całym sercem "za", bo te komputerki są naprawdę rozsądnie skonfigurowane (o ile nie mają ramu wlutowanego na stałe - a to się beelinkowi też zdarza) i do tego naprawdę porządnie wykonane.
mam oryginalnego NUCa w domu i absolutnie niczym te beelinki mu nie ustępują.
oficjalne przedstawicielstwo dodaje spokoju klientom i prestiżu firmie.
@@tatageek : mógłbyś zrobić jakiś filmik informacyjny o oryginalnych intelowskich NUC'ach (byłoby coś takiego przydatne dla osoby, która stoi przed zakupem - ja kupiłem, ale z duszą na ramieniu, bo bałem się, że coś nie ruszy przy pierwszym uruchomieniu - ale na szczęście poszło OK).
PS. Czy firma iNTEL robi aktualizacje BIOS'ów do swoich NUC'ów?
Mam dwa NUCi, jeden straszny hebel, ale drugi wart pokazania.
Będzie miał swój film :)
brak dysków boli
Coś mi tu nie pasuje z tym limitem mocy. Ten układ powinien Puszczać CP2077 w co najmniej 40-60fps a nie w okolicach 30 z spadkami do 20. Mam wrażenie że działa od nawet słabiej niż Steam deck który na papieże jest zarówno uboższy jak i ma nisze TDP? Czyży problem z sterownikami?
Ale i tak jak widzę ceny to się opłaca. 1200zł za najtańszy model wygląda przyzwoicie. A wersji pośrednia nawet bardziej.
tam jest limit mocy cpu na sztywno ustawiony na 35W i to dusi procesor.
dlatego żeby się nie przegrzewał z dodatkowym zasilaczem w obudowie, a że projektowany był do excela, to i tak wystarczająco wydajny jest.
znajomy podesłał mi instrukcję podkręcania w tych zaawansowanych opcjach w biosie, jak znajde chwilę to postaram się rzucić okiem.
Problem jest konfiguracja pamięci asymetryczna. Grafika na 99.9% rezerwuje sobie ostatnie 4GB, czyli z jednego modułu (2 wąskie kanały 32-bit DDR5, zamiast pełnych 4x32-bit). Możecie srawdzić w BIOS, czy przypadkiem nie da się zdefiniować NUMA z tą dodatkową pamięcią.
Najmocniejsza wersja wyprzedana...
widzę że wyszła najwyższa konfiguracja najsłabszego procka. szybko poszło :)
natomiast (tak jak napisałem w jednym z komentarzy poniżej) kuszące może być kupno dwóch najtańszych EQR6 celem stworzenia domowego klastra HA, na którym można nawet kilkanaście fajnych usług postawić w kontenerach, postawić to w kącie, gdzie w absolutnej ciszy w idle będzie to brało 2x 6W - spokój na lata ;)
Ten komputerek kiedyś też będzie tani, ale wtedy już nie będzie tak wydajny.
Dzyndzel rules ;-) do pelni szczescia brakuje 2.5gb na obu interfejsach...ale to wiekszosc komentujacych zauwazyla...
i do tego się przydaje, bo to wszystko dobrze dopasowane i ciężko by było paluchami tak po prostu otworzyć 😅
szkoda tej sieciówki - sprawdzę jak to będzie działać z kartą na usb i pcie.
@@tatageek Nie pamietam juz, ale mozna kupic już za ok 500 zl płyte BKHD C612NP na ali z 6x2.5gbps - kusi mnie aby zamiast switcha 2.5gb miec cos takiego pod proxmoxem/esxi 2w1. Co o tym sadzisz?
@@bkaczy tzn chciałbyś żeby to pełniło funkcję switcha ? kiedyś chyba widziałem taki projekt na 1gbps ale nie mam doświadczeń czy i jak przy 2.5gbps coś takiego by działało.
ciężko mi się tutaj merytorycznie wypowiedzieć, ale jakbyś miał jakieś doświadczenia, chętnie poczytam :)
@@tatageek jeśli potencjalnie masz łacze do 2.5gbita (powiedzmy orange), to instalując ontke i stawiajać proxmoxa obok możesz mieć w proxmoxie oddzielnie router plus wydzielone interfejsy pass-through, ktore przydzielasz do danych VM. Wszysko zarządzane, a koszt switcha 2.5 plus osobno serwer chyba większe. Pomijam koszty procesora czy pamięci - ale to niewspołmiernie mało, a masz jedno urządzenie zamiast kilku.
@@bkaczy w sumie to tak, dla kilku vm'ek i małej sieci w domu to miałoby sens.
wciąż nie wiem jak z wydajnością - tzn wiem że routing 2.5gbps dla takiego n100 to bułka z masłem bo to sprawdzałem.
pytanie co tam jeszcze będzie obok postawione.
Szkoda że ceny od razu nie podajesz,(edit podajesz ale nie wiem skąd niby z r9 masz od 1600do 1800, na allegro są od 2000 do 2300)
koszt 2300zł za tak słabe możliwości to kicha.
do tego tylko rok gwarancji.
to już lepiej poleazingówkę za tysiaka ogarnąć albo używkę z allegro
6:19 co za przypadek... :)
poważnie, tak mam. ostatnio po poprawianiu wyświetlacza LCD w pralce jedna śrubka mi została i nie mam bladego pojęcia gdzie ona miała być ;)