Přidám se ... Nožík od pana Roselliho je top. Dnes jsem na farmě, kde první co jsem udělal ... zavírák šel do šuplíku a nosím si Roselliho. Všechno podepíšu .
SUPER SUPER SUPER!!! Konečně to tady někdo řekne naplno. Je tady pár lidí kteří se ke scandi modlí. Jejich názory jsou pak přebírány jako svaté. Moc ti díky, že do toho vnášíš jasný pohled zkušeného praktika. Naprosto souhlasím!!! Ahoj a přeji ostrý nůž. ;-)
@@romansvarc3041 To se mi moc líbí. Jsi protipól těm kteří nezapojí vlastní hlavu ,ale jen papouškují fráze jiných. Za to ti díky. Je to nepopulární, ale je to třeba. Ahoj
Zdravím pane Švarc. Děkuji za tohle video. Já jsem si pořídil taky finku WOOD JEWEL řezbářský k narozeninám až teď konečně vidím ty rozdíly. Díky bohu má větší výbrus a dobře se s tím krájí hlavně potraviny. Já se spíše díval na rukojeť a celkový vzhled než na výšku ostří.🙂 Měl bych dotaz. K čemu slouží to začernění u finky? Mě se to nelíbilo tak jsem to opravdu jemným smirkem odstranil a pak vyleštil. Možná jsem asi zrobil hovadinu. Díky z odpověď. Přeji hezký den Marek Hanulík 😉🤠
Ja osobne dosť často v prírode pracujem s drevom a preto radšej oželiem väčšie pohodlie pri krájaní potravy, akoby som mal riskovať poškodenie noža na dreve. Samozrejme ideálne je mať so sebou oba druhy výbrusu, ale nie vždy to je praktické.
Zdravím, Romane:-) Nějak jsem tam v tom Tvém hodnocení nezaregistroval to, že nízký výbrus, třeba na Moře, která má cca 2 mm tloušťku a výšku výbrusu třeba 5 - 6 mm, dá podobný nebo stejný úhel, jako vysoký výbrus na čepeli 4 - 5 mm tloušťky. Ono třeba 20 stupňů je pořád 20 stupňů :-) Je pravda, že některé Woodlory mají tl. materiálu 4 mm, a výšku výbrusu 5 mm a to dá úhel cca 30 stupňů a to je opravdu už dost. Ale zrovna u Mory to tak není díky tenkému materiálu čepele:-) Jinak - mně bylo 67 a už jsem párkrát chlupaté dřívko POTŘEBOVAL (předváděl jsem ho stokrát, ale opravdu potřeboval jen párkrát:-)) a sice když jsem v dešti hledal něco suchého na podpal a měl jsem jen zápalky (nehořlavé zápalky asi nejsou, to bylo jen přeřeknutí?:-) a jiskru musíš "hodit" také do něčeho suchého) a tak jsem rozštípl kus mokrého dřeva a uprostřed z toho relativně suchého jsem nastrouhal nějaké hobliny, já tomu říkám "stružky", jako lovci na Sibiři:-)
Chtel bych se zeptat jestli nevite, proc ma ten Roselliho Hunter ten zlabek na cepeli? Predpokladam ze to bude mit nejaky duvod. Kazda cepel je na neco uzpusobena.
Dovoluju si nesouhlasit ... Před pár lety jsem vyrobil nůž brus jsem delal strojem a jaksi to i trochu ujelo takze jedna strana je o nejaky milimetr vic než ta druhá . Nůž vypada tragicky hlavně ta rukojeť,ale .... Ja prisaham že lepší nůž jsem zatim nedržel 😆opravdu to nechápu ale ostří drží dobře brousí se dobře a řeže skvělě jen ta rukojeť 😆 tragická a je tam scandi výbrus,uvazoval jsem o konvexu ale už se mi nechce do toho pouštět ještě bych to vic zku....il
100% souhlas... koupil jsem si nedavno Moru Basic 511. Vyborny nuz z dobreho materialu, z fabriky luxusne nabrouseny na cnc stroji, perfektni pouzdro a rukojet (ergonomie), ale chapu a pouzivam ho ciste jen jako pracovni nastroj kdyz potrebuju u neceho srazit hrany nebo seriznout kus dreva. Pizlat s nim jakoukoliv potravinu by mne nikdy nenapadlo, protoze na to jsou mnohem vhodnejsi noze. Nejsem zadny velky bushcraftak, nicmene za mne je asi nejlepsi si do lesa proste vzit dva noze - jeden nejakou pracovni Moru na drevo, druhy cokoliv s tenci cepeli/vyssim vybrusem na jidlo a proste je podle aktualni potreby stridat. Btw, 8:36 jak mluvis o ostreni scandi vybrusu - mohl by jsi plz kdyztak nekdy v budoucnu natocit na toto tema video? Imho by to mohlo zajimat vic lidi. Rad bych vedel, jestli mas treba nejakou fintu na dodrzeni rovinnosti/plochosti celeho brusu, aby pri brouseni nedochazelo k jeho zakulacovani a zustal skutecne "scandi".
Scandi brus je prapůvodně duťàk. 😁😁😁Dělají to na metr v průměru velkých brusech. Prostě, obrovské kotouče. Kdysi to bylo běžné všude. Nebyly pásovky. A ty nože se vyrábějí mnoho století furt stejně. Já tomu říkám vychcanost seveřanů. Nůž byl vykovaný skoro načisto, a samotný výbrus na velkém brusu byl otázka chvilky.
Jinak si dovolím pro všechny, kteří ohrnují nos nad skandinávskými noži tuhle citaci (je to překlad, není to z mé hlavy, ale já s tím naprosto souhlasím) "Abyste porozuměli skandinávským nožům, musíte porozumět lidem, kteří je vyvinuli. Jsou dokonalým odrazem kultur, které vytvořily základní návrhy. Stejně jako lidé v regionech jsou prostí, drsní a bez nesmyslů. Nejsou nóbl ani domýšliví."
@@romansvarc3041 Ne, to je z historie....skandinávské nože mají dlouhou tradici, když boříš ty mýty, budeš mít práci, tyhle kudly jsou už z doby cca 500 let před Kistem...Asi by to chtělo trocha pokory...Některé Tvoje věty znějí , no, jak to říci...dost sebevědomě...
@@MATEJKA55 přesně tak. Sebe vědomě. Je mi u zadele, co kdo říká, píše. Já mluvím jen za sebe. A za své zkušenosti 40 let v řemesle. Je mi naprosto jedno, co si z toho lidi vezmou. Ale už jsem blízko hranice 100 000 shlédnutí. A nikdo s tím nic nenadělá. Jsem Jára Cimrman. Můžeš se se mnou přít. Můžeš se mnou nesouhlasit. A to je asi tak všechno.😁
Prijde mi v poradku ze je vic druhu vybrusu, stejne tak ze ma kazdy svuj oblibeny kvuli cinnosti kterou nejcasteji vykonava. Treba ja v prirode casteji “hobluju” drevo nez ze bych stahoval z kuze nejake zvire nebo porcoval maso. Takovi lide jsou, proto k tomu pouzivaji lovecke nacini. Jeden takovy lovecky nuz mam a kdyz se zamyslim co bych s nim chtel delat tak jsem trochu v rozpacich zda by nenasel uplatneni spis v kuchyni. Na druhou stranu chapu omezeni kratkeho vybrusu pri zpracovani nekterych potravin. Treba chapu, ze stara skola muze nejakym zpusobem davat oci v sloup nad privlastkem bushcraft pro veci ktere jsou davno objevene, a ze mlaceni do klacku a stipani dreva je nesmysl, ale me se libi ta svoboda a lehkost, kdyz muzu mit jen nuz kterej mi nastipe trisky. Nedavno mi to skvele pomohlo rozdelat ohen kdyz bylo vsechno mokre. Proste jsem se k tomu suchemu drevu prostipal nozem. Byl jsem za to rad. Jak moc bych tim ohrozil nuz s vysokym vybrusem? (To je vazne minena otazka) Hledam asi nejaky zlaty stred. Existuje? Enzo Trapper mi tak trochu pripadal. Jinak diky za vecne pohledy, nektere asi trochu vychazeji z nejakych diskuzi na knife.cz, tak me trochu odrazuje se tam vubec registrovat. Dokazu si predstavit co tam lidi asi vedou za diskuze nad kouskama placaty ocele. Lepsi se tomu vyhnout.
Zdravím,i s plochým ,dlouhým ostřím s ostrým úhlem se strouhat,řezat dřevo dá.Vy máte cit při broušení,já při řezání.Pokud se vyhýbáte sukům,udržíte správný úhel řezu,nikdy nepáčíte,lze i s velmi ostrým nožem měkké dřevo řezat i na ta chlupatá dřívka.Nikdy jsem ani v lese jiný nůž neměl,trocha opatrnosti mi stojí za to,že nůž je ostrý,univerzální a zvládne skoro všechno.Ostří některých kuchyňských nožů už jsou nevhodná,příliž choulostivá.Je dobře,že sdělujete názory brusiče,tady to chybí a někteří lidé jsou tak zaujatí svou pravdou o nožích,až to hraničí s dogmatismem.Brusič si BOŘENÍ MÝTŮ může dovolit.Preferuji malinkou čočku.Díky za video.
Vždy preferuju na nožích mírnou čočku. Vždy. Mám ji skoro na všech svých výrobcích. Ale jako brusič profesionál sleduju více faktorů. Jakost oceli. Jakost kalení. Typ výbrusu, a vrcholový úhel břitu. A nechci, ať to nejsou jen ploché žvásty o ničem. Dost hodně lidí to vidí. Musím zvažovat, co a jak řeknu. Plus, mezi nožíři na mne byla před 10 lety pořádána štvanice. Chtěli mě zničit. Znechutit, jen abych zmizel ze scény. Já nezapomínám.
Cena Vašich nožů půjde jen nahoru. BLACK je už prostě zapsanej na CZ nožířské scéně a to Vám nikdo nevezme. Šel bych teď cestou limitek, jen tak pro radost v minisériích pro sběratele za nesmyslnou cenu ať ostatní puknou závistí.
Děkuji za video! Mj. mám několik různých nožů od pana Heimo Roselli a jsem s nimi velmi spokojen, včetně jednoho kuchyňského.
Krátce a výstižně!Naprostý souhlas...
Veľmi pekne ,jasne a jednoducho povedané👍🏼, Z mojej strany so všetkým povedaným len súhlas .
Ďakujem za perfektné a praktické vysvetlenie a to vo všetkých videách. Teším sa na ďalšie. (aj ja mám H. Roselli Hunter :) Prejem všetko dobré, Peter
Přidám se ... Nožík od pana Roselliho je top. Dnes jsem na farmě, kde první co jsem udělal ... zavírák šel do šuplíku a nosím si Roselliho. Všechno podepíšu .
Pane Švarc . Máte pravdu.😊
SUPER SUPER SUPER!!! Konečně to tady někdo řekne naplno. Je tady pár lidí kteří se ke scandi modlí. Jejich názory jsou pak přebírány jako svaté.
Moc ti díky, že do toho vnášíš jasný pohled zkušeného praktika.
Naprosto souhlasím!!!
Ahoj a přeji ostrý nůž. ;-)
Vnímám to stejně. A míním být i nadále bořič mýtů, doměnek, a nesmyslů.
@@romansvarc3041 To se mi moc líbí. Jsi protipól těm kteří nezapojí vlastní hlavu ,ale jen papouškují fráze jiných. Za to ti díky. Je to nepopulární, ale je to třeba. Ahoj
svatá pravda
Naprostý souhlas. 🙂
Toto video by měli shlédnout dnešní ,,moderní buškrafťáci"...
P.S. Trempovat jsem začal někdy v roce 84 minulého století.
Ahoj.
❤!!!
Zdravím pane Švarc. Děkuji za tohle video. Já jsem si pořídil taky finku WOOD JEWEL řezbářský k narozeninám až teď konečně vidím ty rozdíly. Díky bohu má větší výbrus a dobře se s tím krájí hlavně potraviny. Já se spíše díval na rukojeť a celkový vzhled než na výšku ostří.🙂 Měl bych dotaz. K čemu slouží to začernění u finky? Mě se to nelíbilo tak jsem to opravdu jemným smirkem odstranil a pak vyleštil. Možná jsem asi zrobil hovadinu. Díky z odpověď. Přeji hezký den Marek Hanulík 😉🤠
U uhlíkovej ocele sa to robí, ako určitá ochrana proti korózii. U nerez ocele to má estetický význam.
Tesat do kamene 👍 bohužel po mém brigandu mi zbylo jen pouzdro a dnes už brigand seženete je se scandi vybrusem za cenu mory...
Je nový model Brigandu. S plochým brusem.
Ja osobne dosť často v prírode pracujem s drevom a preto radšej oželiem väčšie pohodlie pri krájaní potravy, akoby som mal riskovať poškodenie noža na dreve. Samozrejme ideálne je mať so sebou oba druhy výbrusu, ale nie vždy to je praktické.
Zdravím, Romane:-) Nějak jsem tam v tom Tvém hodnocení nezaregistroval to, že nízký výbrus, třeba na Moře, která má cca 2 mm tloušťku a výšku výbrusu třeba 5 - 6 mm, dá podobný nebo stejný úhel, jako vysoký výbrus na čepeli 4 - 5 mm tloušťky. Ono třeba 20 stupňů je pořád 20 stupňů :-) Je pravda, že některé Woodlory mají tl. materiálu 4 mm, a výšku výbrusu 5 mm a to dá úhel cca 30 stupňů a to je opravdu už dost. Ale zrovna u Mory to tak není díky tenkému materiálu čepele:-)
Jinak - mně bylo 67 a už jsem párkrát chlupaté dřívko POTŘEBOVAL (předváděl jsem ho stokrát, ale opravdu potřeboval jen párkrát:-)) a sice když jsem v dešti hledal něco suchého na podpal a měl jsem jen zápalky (nehořlavé zápalky asi nejsou, to bylo jen přeřeknutí?:-) a jiskru musíš "hodit" také do něčeho suchého) a tak jsem rozštípl kus mokrého dřeva a uprostřed z toho relativně suchého jsem nastrouhal nějaké hobliny, já tomu říkám "stružky", jako lovci na Sibiři:-)
Ahoj Milane. Technická data lidi jen pletou. Vyhýbám se tomu záměrně. Když se babráš v hovně, tak smrdí vše okolo. A já mám jiné cíle. Bořím mýty.
@@romansvarc3041 No, já myslím, že právě k tomu pochopení toho rozdílu, (jak Ty říkáš loveckého a pracovního skandi) jsou ta technická data potřebná
@@MATEJKA55 no, máš možnost u sebe. Já to vidím jinak.
Pane 😂 jsem ze staré školy??😅 Ale v učení nože se ostří nastroje nářadí se ostří.mtrial součástky,se brousí.😊honza.
Áno, však to říkàm furt dokola. V čem je problém? Nerozumíte textu?
Chtel bych se zeptat jestli nevite, proc ma ten Roselliho Hunter ten zlabek na cepeli? Predpokladam ze to bude mit nejaky duvod. Kazda cepel je na neco uzpusobena.
Je to jen podpis, že to bylo kováno kovářem. Z hlediska zvýšení pevnosti je to zanedbatelné.
@@romansvarc3041 takhle mi prijde ze spis by to melo pevnost oslabovat. Kdyz bych do toho bouchl zezhora spalkem treba.
Dovoluju si nesouhlasit ... Před pár lety jsem vyrobil nůž brus jsem delal strojem a jaksi to i trochu ujelo takze jedna strana je o nejaky milimetr vic než ta druhá . Nůž vypada tragicky hlavně ta rukojeť,ale .... Ja prisaham že lepší nůž jsem zatim nedržel 😆opravdu to nechápu ale ostří drží dobře brousí se dobře a řeže skvělě jen ta rukojeť 😆 tragická a je tam scandi výbrus,uvazoval jsem o konvexu ale už se mi nechce do toho pouštět ještě bych to vic zku....il
S čím nesouhlasit? Já si fakt nepamatuju 600 videí doslovně.
100% souhlas... koupil jsem si nedavno Moru Basic 511. Vyborny nuz z dobreho materialu, z fabriky luxusne nabrouseny na cnc stroji, perfektni pouzdro a rukojet (ergonomie), ale chapu a pouzivam ho ciste jen jako pracovni nastroj kdyz potrebuju u neceho srazit hrany nebo seriznout kus dreva. Pizlat s nim jakoukoliv potravinu by mne nikdy nenapadlo, protoze na to jsou mnohem vhodnejsi noze. Nejsem zadny velky bushcraftak, nicmene za mne je asi nejlepsi si do lesa proste vzit dva noze - jeden nejakou pracovni Moru na drevo, druhy cokoliv s tenci cepeli/vyssim vybrusem na jidlo a proste je podle aktualni potreby stridat.
Btw, 8:36 jak mluvis o ostreni scandi vybrusu - mohl by jsi plz kdyztak nekdy v budoucnu natocit na toto tema video? Imho by to mohlo zajimat vic lidi. Rad bych vedel, jestli mas treba nejakou fintu na dodrzeni rovinnosti/plochosti celeho brusu, aby pri brouseni nedochazelo k jeho zakulacovani a zustal skutecne "scandi".
Scandi brus je prapůvodně duťàk. 😁😁😁Dělají to na metr v průměru velkých brusech. Prostě, obrovské kotouče. Kdysi to bylo běžné všude. Nebyly pásovky. A ty nože se vyrábějí mnoho století furt stejně. Já tomu říkám vychcanost seveřanů. Nůž byl vykovaný skoro načisto, a samotný výbrus na velkém brusu byl otázka chvilky.
Jinak si dovolím pro všechny, kteří ohrnují nos nad skandinávskými noži tuhle citaci (je to překlad, není to z mé hlavy, ale já s tím naprosto souhlasím) "Abyste porozuměli skandinávským nožům, musíte porozumět lidem, kteří je vyvinuli. Jsou dokonalým odrazem kultur, které vytvořily základní návrhy. Stejně jako lidé v regionech jsou prostí, drsní a bez nesmyslů. Nejsou nóbl ani domýšliví."
Hm. To psalo oddělení marketingu Mory, Helle, nebo jiné fabriky?😁
@@romansvarc3041 Ne, to je z historie....skandinávské nože mají dlouhou tradici, když boříš ty mýty, budeš mít práci, tyhle kudly jsou už z doby cca 500 let před Kistem...Asi by to chtělo trocha pokory...Některé Tvoje věty znějí , no, jak to říci...dost sebevědomě...
@@MATEJKA55 přesně tak. Sebe vědomě. Je mi u zadele, co kdo říká, píše. Já mluvím jen za sebe. A za své zkušenosti 40 let v řemesle. Je mi naprosto jedno, co si z toho lidi vezmou. Ale už jsem blízko hranice 100 000 shlédnutí. A nikdo s tím nic nenadělá. Jsem Jára Cimrman. Můžeš se se mnou přít. Můžeš se mnou nesouhlasit. A to je asi tak všechno.😁
Prijde mi v poradku ze je vic druhu vybrusu, stejne tak ze ma kazdy svuj oblibeny kvuli cinnosti kterou nejcasteji vykonava. Treba ja v prirode casteji “hobluju” drevo nez ze bych stahoval z kuze nejake zvire nebo porcoval maso. Takovi lide jsou, proto k tomu pouzivaji lovecke nacini. Jeden takovy lovecky nuz mam a kdyz se zamyslim co bych s nim chtel delat tak jsem trochu v rozpacich zda by nenasel uplatneni spis v kuchyni. Na druhou stranu chapu omezeni kratkeho vybrusu pri zpracovani nekterych potravin. Treba chapu, ze stara skola muze nejakym zpusobem davat oci v sloup nad privlastkem bushcraft pro veci ktere jsou davno objevene, a ze mlaceni do klacku a stipani dreva je nesmysl, ale me se libi ta svoboda a lehkost, kdyz muzu mit jen nuz kterej mi nastipe trisky. Nedavno mi to skvele pomohlo rozdelat ohen kdyz bylo vsechno mokre. Proste jsem se k tomu suchemu drevu prostipal nozem. Byl jsem za to rad. Jak moc bych tim ohrozil nuz s vysokym vybrusem? (To je vazne minena otazka) Hledam asi nejaky zlaty stred. Existuje? Enzo Trapper mi tak trochu pripadal. Jinak diky za vecne pohledy, nektere asi trochu vychazeji z nejakych diskuzi na knife.cz, tak me trochu odrazuje se tam vubec registrovat. Dokazu si predstavit co tam lidi asi vedou za diskuze nad kouskama placaty ocele. Lepsi se tomu vyhnout.
ja naopak nemam problem si jedlo v lese nakrajat aj scandi vybrusom...nie je to kuchynak, to je jasne, ale zaroven v tom nevidim ziadny problem..
Problém to není. Ale já jsem profesionál. Takźe se vyjadřuju na základě svých zkušeností, a praxe.
Osvětlujici video o Scandy vybrusech a kčemu vlastnĕ jsou.
Nemůžu než souhlasit.
Zdravím,i s plochým ,dlouhým ostřím s ostrým úhlem se strouhat,řezat dřevo dá.Vy máte cit při broušení,já při řezání.Pokud se vyhýbáte sukům,udržíte správný úhel řezu,nikdy nepáčíte,lze i s velmi ostrým nožem měkké dřevo řezat i na ta chlupatá dřívka.Nikdy jsem ani v lese jiný nůž neměl,trocha opatrnosti mi stojí za to,že nůž je ostrý,univerzální a zvládne skoro všechno.Ostří některých kuchyňských nožů už jsou nevhodná,příliž choulostivá.Je dobře,že sdělujete názory brusiče,tady to chybí a někteří lidé jsou tak zaujatí svou pravdou o nožích,až to hraničí s dogmatismem.Brusič si BOŘENÍ MÝTŮ může dovolit.Preferuji malinkou čočku.Díky za video.
Vždy preferuju na nožích mírnou čočku. Vždy. Mám ji skoro na všech svých výrobcích. Ale jako brusič profesionál sleduju více faktorů. Jakost oceli. Jakost kalení. Typ výbrusu, a vrcholový úhel břitu. A nechci, ať to nejsou jen ploché žvásty o ničem. Dost hodně lidí to vidí. Musím zvažovat, co a jak řeknu. Plus, mezi nožíři na mne byla před 10 lety pořádána štvanice. Chtěli mě zničit. Znechutit, jen abych zmizel ze scény. Já nezapomínám.
@@romansvarc3041 Nemuselo se jim líbit výroky,že některé práce jsou v podstatě jednoduché a zvládne to každý šikovný.Taková pravda se nehodí.
@@oldo.sumava6786 v té době jsem to psát nemohl. Až teď. Už nože dělat nechci. A naopak, ukážu postupy práce.
Cena Vašich nožů půjde jen nahoru. BLACK je už prostě zapsanej na CZ nožířské scéně a to Vám nikdo nevezme. Šel bych teď cestou limitek, jen tak pro radost v minisériích pro sběratele za nesmyslnou cenu ať ostatní puknou závistí.