Przedsiębiorca na prawach konsumenta - zmiany w prawie e-commerce od 1 stycznia 2021

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 มี.ค. 2021
  • W tym odcinku opowiadam o nowych przywilejach jednoosobowych działalności gospodarczych i nowej kategorii klienta - przedsiębiorcy na prawach konsumenta.
    Czy wiesz, że od 1 stycznia 2021 roku osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze (przedsiębiorcy) zyskały nowe uprawnienia?
    W wielu przypadkach, gdy zakupią produkt lub usługę przez Internet lub przez telefon - mogą ją zwrócić jak konsument.
    Więcej dowiesz się z moich artykułów:
    www.dopart.com.pl/zwrot-towar...
    www.dopart.com.pl/kiedy-nie-m...

ความคิดเห็น • 9

  • @witoldmaj6538
    @witoldmaj6538 2 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry, a jeśli ktoś prowadzi przedsiębiorstwo turystyczne, posiada autobus i zatankuje go na stacji benzynowej to ma wtedy praw konsumenta?

    • @adwokatannadopart
      @adwokatannadopart  2 ปีที่แล้ว

      A z jakich uprawnień konsumenckich na stacji chciałaby skorzystać? Bo ta zmiana odnosi się w znaczącej ilości do umów zawieranych na odległość np. internet, telefon.

    • @marcinwojtasik868
      @marcinwojtasik868 2 ปีที่แล้ว

      A co z kredytami chf? Mam dzialnosc gosp w mieszkaniu w którym mieszkam z rodziną jestem też tu zameldowany. Adres tylko do celów korespondencyjnych. Czy będę traktowany jak konsument? Niczego nie odliczam z tyt użytkowania mieszkania. Dziękuję za ewentualna odpowiedź

    • @adwokatannadopart
      @adwokatannadopart  2 ปีที่แล้ว

      @@marcinwojtasik868 Nie zajmuję się kredytami frankowymi :)

    • @marcinwojtasik868
      @marcinwojtasik868 2 ปีที่แล้ว

      @@adwokatannadopart Rozumiem dziękuję

  • @dominikkowalczyk7733
    @dominikkowalczyk7733 2 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry, czy mogłaby Pani doprecyzować co z towarami, które mogą budzić wątpliwości co do zakresu ich wykorzystania w działalności gospodarczej? Na przykład - Pani jako adwokat zakupi na odległość laptopa lub etui do laptopa. Czy może Pani zwrócić te produkty? Nie jest Pani programistą ale ciężko polemizować, że wykorzystuje Pani te rzeczy w bieżącej działaności.

    • @adwokatannadopart
      @adwokatannadopart  2 ปีที่แล้ว +1

      Niestety nie jest to bardziej doprecyzowane w ustawie :) Powiedziałabym, że jako adwokat mogę odstąpić od takiej umowy, bo de facto jestem w niej jak konsument - nie znam się w ogóle na laptopach. Ale już na kodeksach tak. Nie chodzi o samo wykorzystywanie w działalności -no bo wiadomo że skoro biorę fakturę to dlatego, że wykorzystuję przedmiot w działalności gospodarczej. Powiedziałabym, że w uproszczeniu jak tez przedmiot jest z mojej dziedziny zawodowej :)

    • @dominikkowalczyk7733
      @dominikkowalczyk7733 2 ปีที่แล้ว

      @@adwokatannadopart dziękuję za wyjaśnienia. Choć muszę się tutaj nie zgodzić co do zasady, jaka prawdopodobnie kierował się ustawodawca. Co prawda adwokat nie zna się na laptopach, to prawda, ale jego działalność bazowa (główna) nie istnieje bez laptopa. Ciężko sobie wyobrazić adwokata, który przygotowuje np. pisma procesowe odręcznie, na kartce papieru. Tutaj powinno to dotyczyć rzeczy niezbędnych do wykonywania działalności. i tutaj faktycznie - pędzle i farba nie są do tego konieczne, ale laptop już tak. Choć wiadomo, prawo jest prawem. Tyle, że jak wiele praw w Polsce, niedopracowane, nieprecyzyjne, niejednoznaczne...

    • @adwokatannadopart
      @adwokatannadopart  2 ปีที่แล้ว +1

      @@dominikkowalczyk7733 Tylko, że tutaj chodziło o coś innego. Np. prawo odstąpienia chroni konsumentów przed złymi decyzjami np. jeżeli kupuję prywatnego laptopa jako Ania to nie znam się na kartach graficznych, systemach itp. I tutaj ustawodawca chciał zabezpieczyć przedsiębiorców działających jako jdg ponieważ mecenas Anna prowadząca kancelarię ma tak samo nikłą widzę o sprzęcie jak Ania prywatnie. I ta regulacja ma zdjąć z małych jednoosobowych przedsiębiorców obowiązki które są nałożone też na wielkie korporacje. Wiadomo, wiele osób tego używa, ale też nadużywa :)