Protisty roślinopodobne i grzybopodobne wraz z ich systematyką

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 31 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 20

  • @st4rlix00z
    @st4rlix00z ปีที่แล้ว +1

    kocham takie materialy, pomimo ze jeszcze nie skonczylem podstawuwki :)

  • @olakarbownik304
    @olakarbownik304 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję.

    • @ImagoBiologia
      @ImagoBiologia  3 ปีที่แล้ว

      To my dziękujemy za miłe słowa!

  • @AlicjaKubiak-v9w
    @AlicjaKubiak-v9w ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanie- jaki jest sens tej przemiany pokoleń? Mam na myśli dlaczego po prostu np. Listownica (sporofit) nie wytworzy gametangiów i gamet, po co te spory?

    • @ImagoBiologia
      @ImagoBiologia  ปีที่แล้ว +1

      Hej, a jaki proces powoduje powstanie zarodników?

    • @AlicjaKubiak-v9w
      @AlicjaKubiak-v9w ปีที่แล้ว

      @@ImagoBiologia mejoza…

    • @ImagoBiologia
      @ImagoBiologia  ปีที่แล้ว +1

      A co powoduje mejoza?

    • @AlicjaKubiak-v9w
      @AlicjaKubiak-v9w ปีที่แล้ว

      @@ImagoBiologia powstanie gamet…

    • @ImagoBiologia
      @ImagoBiologia  ปีที่แล้ว +1

      @@AlicjaKubiak-v9w Nie no, przedtem poprawnie napisałaś, że spor. Chodziło mi o to, że podczas mejozy zachodzi crossing-over, a to powoduje zróżnicowanie genetyczne potomstwa.

  • @KapitanMiodas
    @KapitanMiodas ปีที่แล้ว

    Pytanie: czy skoro Euglena jest miksotrofem, to czy zawiera wodniczki pokarmowe? Czy to tak jak gdzieś czytałem, że ona może tylko wchłaniać już gotowe związki organiczne ?

    • @ImagoBiologia
      @ImagoBiologia  ปีที่แล้ว

      Ja zawsze się uczyłem, że euglena wodniczki pokarmowe posiada, to by było dziwne, gdyby wchłaniania tylko strawione związki organiczne. Możesz podać źródło tej informacji?

  • @szesz0290
    @szesz0290 ปีที่แล้ว

    hej,
    Zjawisko przemiany pokoleń wystpępuje tylko u protistów roślinopodobnych? Jeśli nie to w jakich grupach organizmów można zaobserwować to zjawisko

    • @ImagoBiologia
      @ImagoBiologia  ปีที่แล้ว +2

      Hej, oczywiście przemiana pokoleń występuje u wielu grup organizmów: rośliny (gametofit, sporofit), zwierzęta (np. wrotki, parzydełkowce), grzyby (np. zarodniki konidialne, procesy płciowe), protisty zwierzęce (np. sporowce takie jak zarodziec malarii).

  • @KapitanMiodas
    @KapitanMiodas ปีที่แล้ว

    Nie rozumiem bardzo czegoś. Mam napisane że metodą rozmnażania bezpłciowego jest rozmnazanie za pomocą mitospor - zawodników powstających na drodze mitozy i te zarodniki mogą być albo aplanosporami albo zoosporami. A do metod rozmnazania polciowego jest napisane że zachodzi za pomocą gamet lub mejospor - zawodników powstających w wyniku mejozy. A potem jest schemat cyklu życiowego listownicy i tam w sporangiach sporofitu znajdują się diploidalne komórki macierzyste zawodników ktore potem dzielą się mejotycznie i w wyniku tego powstają zoospory. Przecież chwilę wcześniej było w repetytorium napisane że zoospory/aplanospory powstają w wyniku podziałów mitotycznych. Ponadto skoro dzielą się mejotycznid to czemu jest jakby to bezpłciowe skoro w trakcie mejozy zachodzi rekombinacja materiału genetycznego? Przepraszam ale to wszystko mi się już miesza i nie układa. I dziękuję bardzo za odcinek, tak poza tym.

    • @ImagoBiologia
      @ImagoBiologia  ปีที่แล้ว +1

      Cześć, nie wiem gdzie przeczytałaś te informacje, ale zawsze kiedy mówimy o rozmnażaniu z pomocą zarodników, to to jest rozmnażanie bezpłciowe, np. u listownicy, mamy mejospory, które mogą mieć różną postać - zoospory czy aplanospory. Dopiero te zarodniki kiełkują w gametofity, które produkując gamety umożliwiają rozmnażanie płciowe. Jeśli zaś chodzi o to rozmnażanie, to proces crossing-over nie jest wyznacznikiem rozmnażania płciowego - nie mamy przecież dwóch gamet - żeńskiej i męskiej. Spójrz na proces partenogenezy - mimo, że powstaje jedna komórka płciowa dająca cały organizm, to nadal nie mówimy o rozmnażaniu płciowym, bo nie ma drugiej. Jeśli nadal coś jest niejasne, to proszę pytaj.

    • @KapitanMiodas
      @KapitanMiodas ปีที่แล้ว

      @@ImagoBiologia dziękiiii, a przeczytałem w Nowej Erze,ale ja czasem odnoszę wrażenie że oni piszą celowo tak by nie dało się ich zrozumieć, mam tez repetytorium nowej Ery i w tematach które lepiej ogarniam muszę poprawiać nieraz błędy.

    • @KapitanMiodas
      @KapitanMiodas ปีที่แล้ว

      @@ImagoBiologia a jeszcze pytanie, skoro zarodniki powstają w wyniku mejozy, to kiedy powstają w wyniku mitozy? Bo podobno jest coś takiego jak mitospory + rozmnazanie za pomocą zawodników powstałych w wyniku mejozy, jest bezpłciowe, ale prowadzi jakby to zmiennosci genetycznej u potomstwa? Bo zazwyczaj się mówi że rozmnazanie bezpłciowe prowadzi do tego że osobnik potomny otrzymuje identyczną inf.genetyczną co rodzic, a jakby jest przecież crossing over.

    • @ImagoBiologia
      @ImagoBiologia  ปีที่แล้ว +1

      @@KapitanMiodas Na twoim miejscu mitospory kojarzyłbym przede wszystkim z grzybami. Tam wyróżniamy np. zarodniki konidialne, które są haploidalne i są produkowane w haploidalnej plesze grzyba (a więc są mitosporami). Co do kwestii rekombinacji: w przypadku roślin to właśnie produkcja makrospor i mikrospor prowadzi do zróżnicowania genetycznego potomstwa. Tak, jest to przykład rozmnażania bezpłciowego - błędem jest stwierdzenie, że produkcja zarodników nie prowadzi do zróżnicowania genetycznego potomstwa. Jednak poza rozmnażaniem przez mejospory, rozmnażanie bezpłciowe faktycznie nie powoduje zmian genomu potomstwa.

    • @ImagoBiologia
      @ImagoBiologia  ปีที่แล้ว

      I jeszcze taka rada: nie ucz się na pamięć, które zarodniki to mejospory, a które mitospory, na maturze będzie pewnie schemat, na podstawie którego będziesz mogła to rozpoznać.