ไม่สามารถเล่นวิดีโอนี้
ขออภัยในความไม่สะดวก

#25 prof. Jerzy Fiećko - "Konrad Adama Mickiewicza"

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ก.พ. 2014
  • amu.edu.pl/​
    / ​
    Produkcja: UNIWERSYTECKIE STUDIO FILMOWE, 2009 r.
    usf.amu.edu.pl/

ความคิดเห็น • 13

  • @Beyzym1
    @Beyzym1 8 ปีที่แล้ว +14

    Ten Pan naraził się jaruzelskiej władzy, ukarano go grzywną za używanie maszyny do pisania przy redagowaniu "nielegalnego pisma". Nasza grupa polonistyczna zebrała przynajmniej część kwoty (już nie pamiętam, jak dużo) i wręczyliśmy ją Panu Profesorowi (wtedy magistrowi). Wówczas odwaga naprawdę kosztowała, dziś najczęściej jest tania. Był dla nas ówczesny mgr Fiećko wzorem, jako patriota i po prostu człowiek odważny.

    • @annakowalska8585
      @annakowalska8585 3 ปีที่แล้ว +2

      Warto pamiętać o tym.tez pamiętam.

  • @koziom9697
    @koziom9697 ปีที่แล้ว +4

    ZSTIO Mechanik pozdrawia xD

  • @ArturrKania
    @ArturrKania 6 ปีที่แล้ว +3

    „Dziady” opisują wzajemny stosunek, relacje świata duchowego, Boga do człowieka oraz konsekwencje jakie mogą spotkać człowieka źle postępującego. Autor posługując się obrzędem dziadów ostrzega ludzi przed złym postępowaniem, ostrzega przed karami jakie mogą spotkać człowieka. Mickiewicz, prawdopodobnie dzięki Towiańskiemu zdobywa wiedzę duchową, może także dzięki innym poznaje rzeczywistość duchową, rolę Boga w świecie, poznał w jaki sposób Bóg, który posyłając duchy do ludzi zarządza narodami, światem, w jaki sposób może je ze sobą skłócać, doprowadzając do wojen, w jaki sposób i dzięki czemu może poprowadzić narody do zgody.
    Wiedzę o Bogu i świecie duchowym przekazuje czytelnikowi w sprytny sposób, wkładając w usta Konrada tekst, słowa, czyny Boga. Ustami Konrada mówi jak Bóg działa w świecie, wzbudzając w Konradzie pragnienie czynienia tego samego. Zwerbalizowane pragnienia Konrada wskazują na możliwości działania Boga w świecie, kosmosie. Poeta chciałby tak jak Bóg móc kierować ludźmi, zgadzać lub skłócać ich dla dobrej sprawy, kierować nimi aby zrealizować własne przepowiednie, własne plany dotyczące poszczególnych narodów.
    Mickiewicz wskazuje, że Bóg kieruje ruchem planet, kieruje duszami ludzkimi swoim duchem. Dusza ludzka owładnięta duchem Boga jest swego rodzaju tonem. Z wielu tonów, dusz ludzkich, Bóg może tworzyć różnorodne pieśni, może tworzyć różnorodne sytuacje, różną historię, zgadzając je ze sobą, plącząc ich życie, dzieląc ludzi między sobą, skłócając ich wewnętrznie, łącząc w dowolnych kombinacjach, może tworzyć swoim duchem z określonych tonów, ludzi, różne pieśni, może tworzyć symfonie, może tworzyć również pieśni żałobne, tragiczne, zależnie od tego jakich tonów, których dusz użyje i jak długo pozwoli im brzmieć, istnieć, żyć. Bóg wie o każdej duszy ludzkiej, „wiem o każdym tonie”, „ wszystkie włosy na waszych głowach są policzone”, Bóg zna każdą duszę. Przepływają dusz ludzkich „całe tonie”. Zasada „dziel i rządź” funkcjonuje od wieków, wykorzystują ją najczęściej ludzie, którzy nie chcą jedności i dobra narodu, może ludzie kierowani przez Boga, żeby coś wypełnić.
    Utworzyć z określonych ludzi, tonów, pieśń, to prawdziwe tworzenie. Zauważamy w dzisiejszej tzw. polityce, że w zależności od typu ludzi zajmujących wysokie stanowiska, tworzona jest określona rzeczywistość, dobra lub zła. Mówi się, że Bóg jest Panem historii, żadnemu szatanowi nie pozwoli działać. Możemy spojrzeć historycznie na losy narodów i sprawdzić jak Bóg prowadził ten naród. Jeśli Bóg potrafi swoim duchem kręcić planetami, to czym jest dla niego niepozorna dusza ludzka, czym są poszczególne rodziny, czym są narody?
    Konrad zachwycony jest swoimi myślami wieszczymi, które powstają pod wpływem ducha boskiego, po wpływem czucia, uczuć powstających na skutek działania określonego ducha. Z wielką pychą duch posłany przez Boga mówi przez Konrada o wszystkich zjawiskach, które powstają na ziemi: „ wy wszystkie moje”, nie traktując człowieka poważnie, tratując jako narzędzie, rzecz.
    Czuję i widzę jak Bóg kieruje losami ludzi, jak próbuje zmienić los człowieka. Bóg realizuje tylko swoje plany, postępowanie człowieka niewielki ma na nie wpływ. Chociaż jakość postępowania człowieka decyduje o jakości jego życia, o szczęściu, którego może doświadczyć. Miłość, której człowiek doświadcza od Boga jest potwierdzeniem tego, że postępuje dokładnie tak, jak Bóg chce. Rozumiejąc te zależności i postępując w określony sposób możemy dostrzec aktywność Boga we własnym lub innych życiu.
    Konrad chce zajrzeć w serce Boga, w jego uczucia i sprawdzić czy rzeczywiście Bóg chce dla człowieka dobra. Co jest ważniejsze dla człowieka realizacja własnych przepowiedni czy miłość do człowieka. Konrad chce dla narodu, dla ojczyzny zawsze pieśni szczęśliwej, Widząc cierpienia zaborów wątpi w miłość Boga, zastanawiające jest, co jest ważniejsze dla Boga miłość czy realizacja własnych przepowiedni połączona z cierpieniem i zgonami milionów ludzi. Mickiewicz, Konrad śledzi aktywność Boga w świecie, przygląda się działaniom Boga we własnym wnętrzu. Konrad tak jak Bóg, chce rządzić ludźmi czuciem, ich uczuciami, chce utworzyć z ludzi- tonów najpiękniejszą możliwą pieśń, żeby Polska stała się dobrym krajem. Wg Mickiewicza „ słaba nauka prędko gnije” nie oparta na prawdziwych podstawach szybko staje się „ nieaktualna”. Polskim naukowcom potrzeba dobrych, prawdziwych podstaw, żeby ich badania wnosiły coś dobrego w życie narodów. Mickiewicz także obniża wartość cudów - „to zbyt głośno”, on w pewien sprytny sposób, chce pokazać, co jest najważniejsze, „tajemnicze duchowe kierowanie ludźmi, kierowanie czuciem, kierowanie ich uczuciami. Dalej objawia, że jeśli człowiek nie poddaje się duchowi boskiemu, może z tej przyczyny cierpieć. Sugeruje, niech się starają, jeśli nie zgadną o co chodzi Bogu w tym jego duchowym przesłaniu, albo kiedy się jemu sprzeciwią, niech cierpią a nawet przepadną, no i gdzie jest tutaj miłość?
    Konrad sugeruje, że najważniejsze w życiu jest właściwe czucie, właściwe rozpoznawanie działania Boga, „ ja jestem największy z czujących”. „ Serca zostawiasz na wiecznej pokucie”, to twierdzenie sugeruje, że serca ludzkie, czyli świat uczuć jest zniewolony, kierowany, jest rządzony przez czucie, przez ducha boskiego, a po powierzchni życia przesuwają się tylko myśli, i w zależności od wartości zamkniętych w sercu człowieka uczuć, taka jest wartość ludzkiego myślenia, dotrzeć do serca, do dotrzeć do człowieka, to mieć wpływ na jego działanie. Jeśli serce, uczucia ludzkie będą źle ukształtowane, kiepskie będzie jego myślenie i życie. Serce ukształtowane w oparciu o prawdziwe wartości, rodzi uczucia i myśli niezłomne, silne, niezależne, rodzi wartościowe życie. To wartości zmieniają człowieka, sprawiają, że wartość człowieka jest wysoka. Słowa „nasz naród jak lawa” potwierdzają, że serce, uczucia człowieka zamknięte gdzieś w sercu są gorące, mimo, że jego myślenie, czyli to co bardziej zewnętrzne, może być plugawe.
    Silne uczucia mogą palić wszystko, nawet tego czego rozum nie złamie, silne wartościowe uczucia dają moc do walki z prawdziwym złem. Uczucia człowieka okute wolą czynienia dobra mogą przemienić człowieka, mogą przemienić świat

  • @ArturrKania
    @ArturrKania 8 ปีที่แล้ว +1

    Mickiewicz wkłada w usta Konrada wiedzę o BOgu, którą zdobył w swoim życiu. W słowach Konrada przejawia się wielka wiedza o Bogu, wiedza, która jest także zawarta w Starym i Nowym Testamencie. Konrad wskazuje ludziom jak Bóg działa w świecie, jakimi metodami się posługuje. "Czucie" jest kluczem do zrozumienia w jaki sposób Bóg jest obecny w naszym życiu. Niby mało istotna lektura "Dziady", a jak wiele można dowiedzieć się o prawdziwym życiu, życiu, które rozgrywa się głównie w świecie ducha.

  • @ArturrKania
    @ArturrKania 7 ปีที่แล้ว +2

    10:51, właśnie jest inaczej niż Prof. mówi, tak może mówić do Boga ten, kto go zna, kto doświadczył Jego działania i nie zgadza się z Jego postępowaniem.

  • @blase777
    @blase777 10 ปีที่แล้ว +5

    Jerzy

  • @ArturrKania
    @ArturrKania 8 ปีที่แล้ว +2

    Pisarze, poeci, to w pewnym sensie badacze życia. Oni zbadali życie, obyczaje, obszary kultury ludzkiej i dzielą się z tymi, którzy chcą ich słuchać swoją wiedzą. Warto czytać, czytajcie Encykliki JPII, to kopalnie kamieni szlachetnych, klejnotów, które zasiane w życiu, mogą je ozdobić, mogą przynieść mnóstwo cennych owoców.

  • @mariagulba1981
    @mariagulba1981 3 ปีที่แล้ว

    Kocham

  • @kapitanrex0312
    @kapitanrex0312 3 ปีที่แล้ว

    Lekcja języka polskiego

  • @damiankosmowski5893
    @damiankosmowski5893 2 ปีที่แล้ว +1

    Nudno było nie polecam